Indonesische prealabele eis is onaanvaardbaar „Oe Thant geeft pogingen tot bemiddeling niet op" Gevangene ontsnapt door openstaand etensluikje Opening naar links Overste Glenn zat vier uur in „Mercury"-cabine Nog deze week zal nieuwe poging worden ondernomen Ranger levert geen foto's Man en jongen bedreigen agent met ijzeren staaf Verdachte vertelt over mishandeling Politie sloeg hem murw om bekentenis los te krijgen Dr. J. H. VAN ROIJEN OP SCHIPHOL: lOttgering RUIMTEREIS MOEST WORDEN AFGELAST HET PROCES IN CAIRO Zairin Zain een „zeer lastig man' Centraal Comité komt bijeen Brand in plastic- fabriek Someren Gehele politieapparaat omgeving IJsselmuiden in staat van alarm Josef Bienek wil dr. Adenauer niet meer vermoorden Staatsgreep door regering ontdekt Jeugdige Haarlemse timmerman pas na pistoolschot bedwongen Het weer SOVJET-UNIE 1 f3,- 12,- f 1,- ITALIË CEYLON f30.000 op nr. 21631 MAANDAG 29 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31040 SCHIPHOL, 29 jan. (U.P.I.) - De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, is gisteren op verzoek van minister Luns uit Amerika naar Nederland gevlogen om op het ministerie van Buitenlandse Za ken rapport uit te brengen over de gesprekken met de Amerikaan se regering over het dispuut om Nieuw-Guinea. Miljoen gulden schade TIJDELIJKE AANBIEDING stomen Fier lange uren lagen er tussen het moment waarop overste Glenn langs de raket omhoog klom naar zijn „Mercury"-cabine foto boven en het ogenblik waarop hij de cabine verliet, omdat de ruimte reis als gevolg van die weersom standigheden moest worden uit gesteld. De onderste foto, gemaakt onmiddellijk nadat Glenn op de begane grond was teruggekeerd, maakt duidelijk dat hij, hoe sterk zijn moreel ook was, onderhevig is geweest aan grote spanningen. Prinses Irene bij opening theologisch seminarium gW'MORRIS before you êuyf Suède dames- en herenjasjes Helder vriesweer CAPE CANAVERAL, 29 jan. (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De luite nant-kolonel John H. Glenn jr. van de Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdagmiddag bewezen dat hij een man is met stalen zenuwen en een ijzersterk moreel. Bijna vier uur lang zat hij, op de lanceerbasis Cape Canaveral, in zijn „Mercury"-capsule aan het einde van de gigantische Atlas raket, het paradepaardje van de Amerikaanse ruimtevaartgeleer- den. Heel Amerika volgde de ge beurtenissen op de basis, via radio en televisie, van minuut tot minuut. De „countdown" (het af tellen van de uren en minuten tot het moment van de lancering) was allang begonnen, werd enkele malen onderbroken, maar werd toch steeds hervat. Glenn vertelde door zijn radio-installatie aan de mensen in de controletoren: „Ik voel me uitstekend. Alles is in orde". Maar de onderbrekingen van de „countdown", hoe onschul dig ze er ook hadden uitgezien, bleken toch funest te zijn gewor den. Een somber wolkendek pakte zich samen boven Florida's oost kust. De lancering werd daardoor onmogelijk. In de hoogste regionen van de N.A.S.A., het Amerikaanse nationale bureau voor de ruimte vaart, werd het besluit genomen: uitstellen! Op dit moment bleek het sterke moreel van Glenn. De ladders werden weer naar de raket geschoven, de capsule ging open en de luitenant-kolonel, die zo lang vergeefs op het starten van de raketmotoren had gewacht, kwam naar buiten even fit en even opgewekt als hij vier uur eerder naar binnen was gestapt. „Er komt nog wel eens een dag", was zijn laconieke commentaar. Ruimtedag" De maanraket BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Bij zijn aankomst hier zei dr. Van Roijen, in antwoord op een desbetref fende vraag: „Het is volmaakt en ten enenmale uitgesloten, dat Nederland MOSKOU, 29 jan. (Reuter) Het centrale comité van de Russische commu nistische partij zal op j maart in plenaire vergadering bijeenkomen, zo heeft -adio Moskou bekendgemaakt. Volgens dit bericht zal premier Khroesjtsjev verslag uitbrengen over de taak van de partij ten aanzien van het verbeteren van de bedrijfsvoering 'n de landbouw. Volgens welingelichte kringen in Moskou zal echter waarschijnlijk ook Sesproken worden over de destalinisa- P®. het conflict met Albanië en de „^trekkingen met de Chinese commu nisten. Khroesjtsjev. die een rondreis door een aantal Sovjet-republieken heeft gemaakt, is in het weekeinde in Mos kou teruggekeerd. NEDERWEERT, 29 jan. Zaterdag middag om half zes is een hevige brand uitgebroken in een plasticfabriek te So- rneren. De brandweren van Asten en So meren konden niet verhinderen, dat het gehele interieur werd vernield. Het vuur vond gretig voedsel in de grote Voorraden plastic en grondstoffen. Als gevolg van de brand in de fa briek van „lOOl-plastic" N.V., waar van het hoofdkantoor te Amsterdam is gevestigd, is een grote voorraad grondstof en zijn ook veel gereed ge komen produkten verloren gegaan. Het betreft hier met name plastic- Êrodukten voor huishoudelijk gebruik, totale schade wordt geraamd op een miljoen gulden. Dikke rookwolken dreven boven Some- fen, die tot op een afstand van tiental len kilometers waren te zien. De brand weer bestreed het vuur met vier spuiten van middelgroot vermogen. De brand *ou op de bovenverdieping zijn ontstaan. De fabriek heeft verscheidene filialen In het land en staat in relatie met een Duitse firma. Er werkten ongeveer tach tig personeelsleden. met Indonesië zal gaan onderhandelen zolang de Indonesische regering als prealabele voorwaarde blijft stellen, dat Nederland eerst capituleert voor de partijen om de tafel kunnen gaan zitten." En met dat „capituleren" doelde dr. Van Roijen naar hij zelf verduidelijkte op de Indonesische eis, dat Nederland er om te beginnen mee instemt uitsluitend te zullen spre- kea over de wijze, waarop Nieuw-Gui nea aan Indonesië zal worden overge dragen. De ambassadeur voegde daar aan toe; „Die eis is onaanvaardbaar". Dr. Van Roijen had geen enkel com mentaar op de verklaring van de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, dat Oe Thant's bemiddelingspogingen zonder resultaat zouden zijn gebleven, om de eenvoudi ge reden, dat hij naar hij zei niets van die verklaring afwist. In bilaterale besprekingen tussen Nederland en Indonesië op ambassa deurs-niveau zei dr. Van Roijen geen heil te zien. Hij acht de aanwezigheid van een derde partij („en Oe Thant zou een gelukkige keuze zijn geweest") noodzakelijk. Overigens noemde hij de secretaris-generaal der V.N. „zeer volhardend" en hij sprak het vermoe den uit, dat deze zijn bemiddelings pogingen niet zal opgeven. Op een vraag of de Nederlandse re gering zou overwegen hem aan te wij zen voor eventuele ond jrhandelingen, antwoordde hij: „Daar weet ik werke lijk niets van, maar misschien vloeit die veronderstelling nog voort uit de onderhandelingen, die ik twaalf jaar geleden heb gevoerd met Mohammed Roem en die geleid hebben tot de Ron de Tafel Conferentie. Aan Roem heb ik de aangenaamste herinneringen bewaard, ik betreur het, dat hjj thans gevangen is genomen. Inderdaad ken ik vele Indonesiërs en ben met velen bevriend". Hij zei wel zijn. Indonesische collega Zain te hebben ontmoet (van die ont moeting is in Amerika een foto ver spreid), maar dr. Van Roijen noemde dit slechts toeval. „Ik liep hem op een cocktail-parti tegen het lijf en we ken nen elkaar al heel lang. Overigens moet u hieruit niet de conclusie trek ken, dat hjj gemakkelijk is als tegen speler. Hij is een zeer lastig man". To slot deelde de ambassadeur mee niet te weten hoe lang zijn verblijf in Nederland zal duren. Dr. Van Roijen tijdens de persconferen tie op Schiphol. (Van onze correspondent) ZWOLLE, 29 jan Gisteravond om streeks half zeven nog geen drie Volle dagen, nadat hü in een café langs de Rijksweg ZwolU Meppel werd gearresteerd zag een van een aan tal aanrandingen, insluipingen en inbra ken verdachte 24-jarige man kans te ontsnappen uit de arrestantencel van "et rayonbureau der rijkspolitie te IJs selmuiden. Onmiddellijk na het ontdek ken van de ontvluchting werd groot a'arm geslagen en begonnen de politie korpsen van IJsselmuid.il, Zwollerker- spel, Zwolle en omgeving au- de op sporing van de misdadiger. Nadat de bewaker de arrestant om streeks kwart over zes zijn warme maal- tpd had gebracht, liet hij het etensblik je opc staan, omdat er nog een kop je thee zou worden gebracht. De man heeft zijn eten opgegeten en zich daar na door het luikje gewrongen, dat niet groter is dan dertig bij zestig centime- ri'j Kenimaai op de gang is hij kalm oe deur van het bureau uitgewandeld. (Onmiddellijk na het ontdekken van de ontsnapping sloeg de politie groot alarm nr.- a'arm werd overgenomen door de P^nt'ekorpsen in de omgeving. Als ge volg hiervan werd ondermeer omstreeks *wart voor zeven de trein uit IJssel muiden aan de alte Veerallee te Zwol- geheel doorzocht. Alle wegen in de mgeving zijn afgesloten en er wordt intensief gepatrouilleerd. e naan was voor zijn arrestatie sinds begin januari voortvluchtig. Hij sliep in hooibergen en werkkeetjes en voor zag in zijn levensbehoeften door inbra ken en insluipingen. In augustus van het vorig jaar werd hij uit de gevangenis ontslagen na een straf te hebben uitge zeten voor een aantal aanrandingen en inbraken. (Advertentie) costuum mantel dames r aa. of heren 4&r japon (eenv.) pantalon JW5- rok •2tU- jumper 4tM- Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11561 Binnenweg 137 tel. 36432 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiii NAPELS, 29 jan. (AFP) Zaterdag is in Napels het congres van de Italiaanse christendemocratische party begonnen. Aan het congres nemen zevenhonderd afgevaardigden deel, on der wie vele leder, van de regering. De congresleden hebben tot taak te beslissen over een eventuele „opening naar links" met als gevolg de vorming van een regering, die een linkse mid denkoers zou varen met de steun van de linkse socialisten vaii Pietro Nenni. De premier, Fanfani, is voorstander van een dergelijke koers. Er is echter krachtig verzet in de partij tegen een zwaai naar links en men verwacht daarom heftige debatten. De kwestie is urgent geworden, door dat de regering-Fanfani, na anderhalf jaar aan het bewind te zijn. niet meer over een meerderheid in het parle ment beschikt, nu de gematigde so ciaaldemocraten van Saragat en de republikeinen hun steun aan de re gering hebben ingetrokken. BONN, 29 jan. Een rechtbank in Bonn heeft zaterdag de 45-jarige hulp arbeider Ernst Josef Bienek uit Offen- bach-am-Main tot vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld voor de aanslag, die hij begin maart van het vorige jaar op bondskanselier Adenauer had willen plegen. Bienek heeft meer dan vijf maanden in voorarrest doorgebracht. Hij verliet de rechtbank dus als vrij man. „Die maak ik koud!", schreeuwde Bienek toen Adenauers lijfwacht hem greep op het moment dat hij trachtte tot de kanselierswoning in Rhöndorf door te dringen. „Hij heeft Duitsland verkocht!" Bienek had een scherpe dolk bij zich, die hij uit Russische gevangen schap had meegebracht. Bovendien was hij „onder invloed." Bij zijn eerste verhoren had Bienek destijds verklaa d dat hij zij,, moordplan op een goede dag toch zóu uitvoeren. Daarvan is hij nu teruggekomen. „De Duitsers hebben de kanselier met grote meerderheid opnieuw gekozen. Daarmee is mijn missie beëindigd. Ze moeten nu zelf maar zien, hoe ze zich er uit red den". NIEUW DELHI, 29 jan. (Reuter) De regering van Ceylon heeft mee gedeeld, dat zij een staatsgreep heelt weten te voorkomen. Er zijn acht arrestaties verricht: hoge politiefunc tionarissen en militairen. Al tien maanden lang is er onrust en spanning op het eiland. Sinds april van het vorig jaar leven de ruim negen miljoen inwoners in een door de overheid afgekondigde nood toestand. Volgens politieke waarnemers in Nieuw Delhi was de poging tot een staatsgreep een gevolg van de strjjd tussen linkse en rechtse groeperingen binnen en buiten de regerende „Vrij heidspartij" van mevrouw Sirimavo Bandaranaike, die tevens minister presidente is. Rechts heeft vooral veel kritiek op de voornaamste adviseur van mevrouw Bandaranaike, haar neef de minister van financiën Felix Dias Bandaranai ke. Vorig jaar november verklaarde deze geen bezwaar te hebben tegen enig totalitarisme als dat de toestand ten goede zou komen. Linkse leiders hebben de vrees ge uit, dat het land gevaar loopt onder een militaire dictatuur te komen. HAARLEM, 29 jan. Twee Haarlem mers zijn zaterdagochtend de politie met een ijzeren staaf te lijf gegaan. Ze zijn nu ingesloten onder beschuldiging van poging tot zware mishandeling, c.q. be dreiging met een misdrijf, gericht tegen het leven van een politie-agent. Het was zaterdagmorgen begonnen met een een voudige bekeuring in de Dr Schaepman- straat. Een agent verbaliseerde de 17- jarige timmermansleerling J. v. B„ omdat hq met zijn brommer van rich ting wilde veranderen, zonder zqn hand uit te steken. De agent kreeg argwaan tegen de jon gen. Hij meende dat hij een valse naam opgaf en wilde hem dus meenemen naar de politiepost aan de Amsterdam sevaart. De jongeman verzette zich he vig. Op dat moment passeerde een vrachtauto, waarvan de chauffeur, de 43-jarige Fr. B. zich met de zadk be moeide. Door het portierraampje schreeuwde hij de agent toe maar kón even later niet veel anders doen dan de jongen laten ontsnapDen toer de chauf feur uit zijn cabine kwam. gewapend met een ijzeren staaf. De jongen greep zijn kans en smeerde hem op zijn brom mer. De agent informeerde of de chauffeur zijn rijbewijs bij zich had. De chauffeur gaf het vlot en na het aan de agent te hebben laten zien, stapte hii weer in en maakte zich snel uit de voeten. De agenl kende echter de naam van de man en liet hem via de Radio Auto Dienst op halen. Hp is ingesloten, ook ai omdat hij een agent in functie gehinderd heeft in de uitoefening van ziin functie. Samen met een hoofdagent van het posthuis Amste-damsevaart toog de agent toen naar de timmerfabriek .n Haarlem-oost, waar de 17-jarige jongen werkte. Toen deze de agenten aan zag komen, greep ook hij een ijzeren staaf en wilde daar mee de hoofdagent te lijf. De agent nam DEN HAAG, 29 jan. Prinses Irene heeft zaterdagmiddag de opening bijge woond van het nieuwe gebouw van het theologisch seminarium van de Neder lands hervormde kerk in Doorn. DEN HAAG, 29 jan In de tweede klasse der 554e staatsloterij is een prijs van dertigduizend gulden gevallen op lot nr. 21631, daarop snel zijn pistool en schoot op de rechterhand van de jongeman. Deze kreeg daar een scnampschot dat in de Mariastichting verbonden moest worden. Ook hij is daarop meegenomen en inge sloten. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL, 13439' IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weersverwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met weinig bewolking. Vannacht overwegend matige vorst, morgenmiddag lichte vorst. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dinsdag, zon: 8.25-17.„3' maan: 2.42- 12.31. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 29 jan. Tijdens het week einde trok het hogedrukgebied van Schot land naar Scandinavië en versterkte zich belangrijk. Dit had in de afgelo pen nacht reeds tot gevolg dat geheel Nederland in de vorstlucht kwam te lig gen. In Friesland werd a] -6 gr. C. ge meten. Via Zuid-Zweden en Noord-West Duitsland wordt geleidelijk nog wat kou dere lucht aangevoerd, waarin het mor genochtend bij helder vriesweer 6-10 gr. kan vriezen. Deze ontwikkeling zal tot gevolg hebben dat rond het midden van de week in een groot deel van ons land voor de tweede keer in deze winter kan worden geschaatst; het grootste deel van de week zal winters blijven door dat het hogedrukgebied een grote sta biliteit vertoont. max. min. neersl Station Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Den Helde) onbewolkt 7 —2 0.3 Ypenburg onbewolkt 7 —5 0 Vlissingen onbewolkt 7 —3 0.1 Eelde onbewolkt 6 —5 1 De Bilt onbewolkt 7 —5 0 Twente onbewolkt 7 —5 0 Eindhoven onbewolkt 7 -4 0 Zd-Limburg onbewolkt 6 —4 0 Voor Glenn begint nu een nieuwe pe riode van wachten. Pas donderdag of vrijdag, zo maakte een woordvoerder van de N.A.S.A. later bekend, zal een nieuwe poging worden gedaan hem in een baan rond de aarde te brengen. Ai de tienduizenden onderdelen van de ra ket en van de capsule moeten opnieuw worden nagekeken en gecontroleerd. Uiteraard hoopt iedereen in de Verenig de Staten dat het er deze week echt van zal komen. Het zit de Amerikanen erg dwars dat de Russen reeds twee maal een mens rond de aardbol lie ten suizen, terwijl zijzelf nog niet ver der zqn gekomen dan de korte naUisti- sche vluchten van Shepard en Grissom. Bovendien begiont men ook n de Vere nigde Staten wel dat er iets lachwek kends zit in een met veel ophef aange kondigde en door pers, radio en televi sie van minuut tot minuut verslagen ruimtetocht, die op het allerlaatste mo ment moet worden afgelast vanwege zo iets onbenulligs als een paar zware don derwolken. Niet overal in de wereld Is men bereid te geloven dat die wolken de echte oorzaak van het, uitstel waren. Radio Moskou bijvoorbeeld merkte droog op: „De teel „ici op Cape Ca naveral waren geschrokken van het feit dat de lancering van een raket naar de maan uitliep op een grote mislukking. Het mechanisme van de maanraket en dat van de raket, die Glenn in een baan om de aarde had moeten brengen, zijn van hetzelfde type." Met andere woorden: die don derwolken kwamen de technici goed van pas om te gebruiken als uitvlucht. De feiten zijn dat zij Glenn niet meer durfden te lanceren, omdat het met de „Ranger" helemaal fout was ge gaan. President Kennedy gaf zaterdagmid dag uiting aan zijn „grote teleurstel ling" over het uitstellen van Glenn's tocht. Hjj voegde hier echter aan toe dat de technici op Cape Canaveral de zaak ongetwijfeld juist hadden beoordeeld en dat het onverstandig zou zijn Glenn de lucht in te schieten, zolang men er niet zeker van was dat de vlucht een succes zou worden. Glenn's „ruimtedag" zag er, alles omgerekend in Nederlandse tijden, als volgt uit: 8.00 uur: Wakker worden, ontbijten, praatje maken met een paar technici. 8.45 uur: Medisch onderzoek. „Senso ren" worden aan zijn lichaam bevestigd om gegevens over zijn physieke condi tie te registreren. 10.13 uur: Aantrekken van het ruim- tepak. 10.46 uur: Rit van slaapbarakken naar de lanceerstelling van de Atlas-raket. 11.10 uur: Een lift brengt hem naar de top van de raket. Breed grijnzend verdwijnt Glenn in de capsule. Hij zwaait nog even naar beneden. Technici bin den hem vast op zijn zitplaats. 13.00 uur: De „countdown", waarmee men al is gekomen tot 5-45. dit is 45 mi nuten voor het tijdstip van de lancering, wordt stopgezet. 13.24 uur: De „sensoren" meldden draadloos dat de conditie van Clenn uit stekend is. Hij is in een goede stemming zijn ademhaling is normaal. 14.00 uur: De „countdown" is nog steeds niet hervat. Lage wolken komen aandrijven. 14.48 uur: De „countdown" wordt her vat. De laatste 45 minuten gaan in. 15.13 uur: De „countdown" wordt stor gezet. Bijna onmiddellijk daarna vah het besluit dat de ruimtetocht niet door gaat wegens de slechte weersomstandig heden. 15.20 uur: Glenn komt weer naar bui ten. Het uitstel van Glenn's ruimtetooh' was de tweede tegenslag voor de Ame rikaanse technici binnen vierentwintig uur. Vrijdagnacht was, zoals gemeld, bekend geworden dat de ..Ranger", de capsule die met een Atlas-Agena-raket naar de maan werd geschoten, dit he mellichaam nimmer zal bereiken. De „Ranger" zal de maan passeren op een afstand van ongeveer 35.000 kilo meter. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het verschil nóg groter zon zijn. maar door het uitzenden van radiosigna len slaagde men er zaterdagmorgen in de koers van de capsule iets te verleg gen. Alle apparaten aan boord functio neren normaal. De Amerikanen hadden eerst nog goe de hoop dat zij ondanks allesinstaatzou- den zijn waardevolle gegevens van de maan te verkrijgen. Toen de „Ranger" de kortste afstand tot de maan had be reikt, werden de televisietoestellen aan boord ingeschakeld. Op deze wijze wil de men foto's van de achterzijde van de maan naar de aarde seinen. Ook dit experiment mislukte echter grandioos. „Een technische storing", zo liet de NA SA weten. De raket beschrijft nu een baan om de zon, maar daar worden de Amerikanen niet veel wnzer van. CAïRO. 29 jan. (AFP, Rtr) Een van de vier Fransen, die momenteel in de Egyptische hoofdstad terechtstaan omdat zij een complot tegen het leven van president Nasser zouden hebben ge smeed, heeft zaterdag en zondagmorgen tydens het proces een boekje open ge daan over de methoden, die de Egyp tische politie heeft toegepast om hem tot een bekentenis te dwingen. Rechter Hassan Omar "iet hem. geheel uitspre ken. Buitenlandse correspondenten, die het proces bewonen, waren in de gele genheid de schokkende verklaringen van de verdachte geheel op te tekenen en naar hun persbureau's te seinen. De verdachte, Bellivier, zei dat hem bekentenissen waren gedicteerd en dat men hem handtekeningen met ge weld had afgedwongen. Men had hem zó geslagen, dat hij gehee! builen zinnen was geraakt. Men had ^m be dreigd met de dood. martelingen en hersenspoelingen. Men had hem stel selmatig in zjjn nek geslagen, hem ontkleed en daarna in een donkere cel geworpen. Men had hem urenlang ondervraagd en hem verleidelijke be loften gedaan in ruil voor zijn hand tekening onder valse documenten. Bellivier zei dat hH nooit had gespro ken over omverwerping van het huidige regiem in Egypte. Toen de rechter hem vroeg of hp een moordaanslag op pre sident Nasser had beraamd, stak hij zijn beide handen in de lucht en riep uit: „Dit is onzinnig. Dit is monsterachtig. Het is eenvoudig onmogelijk dat men ook maar één ogenblik zo'n denkbeeld overweegt!" De verdachte vertelde dat men hem tijdens de ondervraging had gedwongen te verklaren, dat hp met een van de andere verdachten. Mouton, over de moordaanslag op Nasser had gesproken. Rechter: „Hoe werd u gedwongen?" Belivier: „Men bedieigde mij met de dood." De openbare aanklager sprak zater dagmorgen over een verklaring van de Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville. die het proces „een schandaal" heeft genoemd. Deze verklaring zo zei de openbare aankla ger, is beledigend voor de Egyptische rechtspraak. Een van de verdedigers. Moestafa Baradei, antwoordde hierop dat hij het met de openbare aanklager eens was, maar dat de rechtbank niets te maken had met wat buiten de rechtszaal werd gezegd. De vier Fransen, die terecht staan, zijn allen leden van een Franse com missie, die is belast met het afdoen van zaken betreffende genaaste Franse ei gendommen in Egypte. Zij worden be schuldigd van het beramen van een complot tegen het leven van president Nasser en tegen de staat. Zeven andere verdachten (geen Fransen) worden be schuldigd van handelingen, die zijn ge richt tegen de belangen van de staat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1