Hartelijke huldiging vanMagda Janssens in Schouwburg Katholieke Grafici vieren het gouden jubileum van hun Bond PLOOS VAN AMSTEL: kundig, gevoelig en intelligent PROF. JAN BRONNER OP INSPECTIE f2000.- gestolen bij inbraak in Heemstede DIEF SLAAT ZIJN SLAG IN ALTENASTRAAT Iets lagere koersen „ENSEMBLE" TWEEMAAL IN HAARLEM „Een vrije dag" en „Een hoed vol regen DRIEDUBBELE ZOEN A. Hopstaken toch herkiesbaar Pontificale H. Mis en samenkomst Twee gevoelssferen op zangrecital in St. Josephkerk in Bavo-gebouw W aterpolopro gramma De beurs vandaag: MAANDAG 29 JANUARI 1962 PAGINA 3 Kapelaan J. Heikens verlaat Overveen KVP-Heemstede Bejaarde vrouw van tas beroofd Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Dronken automobilist reed zonder rijbewijs Vrijwillige kustbrigade in Bloemendaal 307,36 voor de 10 x 10-actie „Een hoed vol regen" Geen spreekuur De voorstelling HAARLEM, 29 jan. Er hing iets van zuidelijke gulheid en hartelijkheid in de zaal van de Haarlemse schouwburg, toen daar zaterdagavond de actrice Magda Janssens gehuldigd werd ter gelegenheid van haar zestigjarig toneel jubileum. Het was bovendien de vijftigste voorstelling van het jubileumstuk en dus het jubileum van een jubileum. Er waren heren in ernstig zwart het toneel opgeklommen na de voorstelling van „Een vrije dag". De leden van het gezelschap „Ensemble", delend in de hulde die mevrouw Janssens ten deel viel, zaten wat stijfjes op hun stoelen achter de jubilaresse. Maar burgemeester Cremers brak het ijs. „U bent pas 74 jaar jong" zei hij, en namens de hele Haarlemse gemeenschap vertelde hij hoe ontroerend het spel van de jubilaresse was, omdat zij door haar spel de achtergronden van het leed van haar rolfiguren wist te suggereren. De burgemeester zette een enorme mand met fraai opgemaakte bloemen, voor me vrouw Janssens neer als dank voor al het schone dat zij ook in Haarlem heeft gebracht. Wethouder Geluk, die mevrouw Janssens het toneel op geleidde, bracht de jubilaresse de dank over van de Haarlemse toneelliefhebbers: een enveloppe met het jubileumgeschenk. „Het is ons enorm meegevallen", zei de wethouder en hij zag daarin een bewijs, dat Haarlem en mevrouw Janssens door bijzondere banden gebonden zijn. HEEMSTEDE, 29 jan. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de Heemsteedse Apotheek ingebroken. De politie vermoedt, dat de dief met een valse sleutel binnengekomen is, daar de volgende morgen een deur aan de zijkant van het huis geopend aange troffen werd. Uit een bureaula werd een bedrag van 2000 meegenomen. Ook in Nieuw Berkenrode aan de He renweg werd geld vermist uit het pri- vékantoor en de restauratie, vanwaar men ook rookartikelen had meegeno men. De gezamenlijke buit had een waarde van 180. OVERVEEN, 29 jan. Mgr. dr. J. A. E. van Dode waard, bisschop van Haarlem, heeft kapelaan J. Heikens benoemd tot kapelaan van de Bavo- parochie te Ursem. Kapelaan Heikens was sedert zijn priesterwijding in 1960 in de Overveense parochie werkzaam. In zijn plaats is geen nieuwe kapelaan benoemd. Donderdagavond om 8ur u kunnen de parochianen van Overveen in Domi af scheid nemen. HEEMSTEDE, 27 jan. De afde ling Heemstede II van de KVP heeft in gebouw ,,Anno Santo" een ledenver gadering gehouden, waarvoor vrij grote belangstelling bestond. Het voornaam ste agendapunt was de kandidaatstel ling voor de komende gemeenteraads verkiezing. Uit de vergadering werden de volgende kandidaten naar voren ge bracht: drs. J. van Berckel, A. Ber- tholée, Th. Bekker, F. Duyn, A. Hop staken, M. van der Hulst, J. Koedijk, N. J. van der Linden, mr. E. Minder- op, C. Tel, A. Verd on schot Jzn., Th, Verhoeven, drs. M. Weijers, G. Willem- se en P. Zegwaart. De namen van de kandidaten zijn in alfabetisch volgorde vermeld. De hee rHopstaken, die zich als lid van de huidige fractie niet herkiesbaar had gesteld, heeft op verzoek van de Heemsteedse middenstand zijn besluit ingetrokken. Als plaatsvervangende le den voor het bestuur van de gemeente lijke centrale werden benoemd de heren C. Breukels, C. Duik, P. Kemp en J. Keur. In verband met het bedanken van de heer Duik als afgevaardigde voor de Statenkringvergadering, werd in zijn plaats als zodanig benoemd de heer Vertelman. Bij de rondvraag drong de heer Van der Linden er op aan dat maatregelen dienen te worden getroffen voor de organisatie van een waardig afscheid van wethouder E. J. van Lent, die zich voor de komenede raadsver kiezing niet meer kandidaat stelt. Hij legde er de nadruk op dat dit afscheid zal moeten gebeuren tijdens een gecom bineerde vergadering van de beide af delingen. Voorzitter Moorman zegde toe, dat hieraan zeker de nodige aan dacht zal worden besteed. De heer Ka merbeek hield een vurig pleidooi, waar in hij wees op de noodzaak van een goede vertegenwoordiging in de nieuwe gemeenteraad van de handeldrijvende middenstand. HAARLEM, 29 jan. Met een pontificale avondmis in de St.-Jo- sephkerk aan de Jansstraat begonnen zaterdagavond de feestelijkheden bij het vijftig-jarig bestaan van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond. De bisschop van Haar lem, mrg. dr. J. A. E. van Dodewaard, celebreerde de mis en hield een korte feestpredikatie, waarin hij de geschie denis van het boek en de boekdrukkunst naging en de nadruk legde op de grote waarde die de boekdrukkunst heeft ge had bjj de verspreiding van het Boek der Boeken, de Bijbel. Na de avondmis trokken de leden van de jubilerende bondsafdeling met hun dames naar het St. Bavo-gebouw, waar aan lange, feestelijk gedekte tafels een broodmaaltijd gereed stond, terwijl het afdelingsbestuur in de pastorie van de St. Jozef kerk de gelukwensen van de Bisschop en de Deken in ontvangst moch ten nemen. Hartelijk klonk het applaus van de ruim driehonderd feestgangers, toen na enige tijd ook het afdelingsbe stuur, in gezelschap van het Landelijk bestuur der Grafische Bond en het be stuur der K.A.B. Haarlem, de zaal bin nenkwam. De voorzitter van het Jubi leumcomité, de heer A. Wigwam, was de eerste die tijdens de bijeenkomst het woord voerde. Hij sprak de hoop uit, dat het programma zoals zijn comité dat als dank voor het moeilijke werk, dat in die vijftig jaar was verricht, had opgesteld, geslaagd zou mogen heten, welke wens, wat betreft de bijzondere kerkelijke vie ring, reeds in vervulling was gegaan. Ook de heer H. G. Essenberg, de voorzit- HAARLEM, 29 jan. De vereniging .Vrienden van het lied", die is opge richt op initiatief van Coby Riemersma met medewerking van de vakgroep Concerterende Vocalisten" van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naars Vereniging, stelt zich ten doel de belangstelling voor het kunstlied op- te wekken en Nederlandse kunstenaars de gelegenheid te geven voor publiek te zingen. Zij zal daartoe avonden or ganiseren in het openbaar en in beslo ten kring. Ieder programma zal In prin cipe een aantal werken van Nederland se componisten moeten bevatten. Zon dagmiddag vond in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw het ope ningsconcert plaats met de alt Carla Brünott, de bariton Herman Sc'hey en George van Renesse die aan de vleu gel begeleidde. Dit gecombineerde recital stond op een respectabel niveau. De 23-jarige zangeres was voor alle aanwezigen een onthulling, haar zeldzaam-fraai getim- breerde stem is reeds volkomen gerijpt, bezit een prachtige souplesse, haar dic tie is hoogst aangrijpend en zo nodig geraffineerd. Herman Schey, de nes tor van de Nederlandse vocalisten hij is thans 66 jaar verenigt een be zonken contemplatie met een benij denswaardig, de jeugd eigen élan, dat kan bruisen als champagne in kristal. Naast Duparc, Debussy, Brahms, Loewe en Wolf, werden drie liederen van onze eigen prominenten vertolkt: Alphons Diepenbrock, Henriëtte Bos nians en Clara Wildschut, die zich hier echter niet bedienden van het Ne derlandse taalidioom. Op deze Parnas sus raakten elkaar twee gevoelssferen: het Frans esprit en de Duitse sensi biliteit. Moest daaruit niet een nood wendige wrijving ontstaan? Kan men ongestraft een schilderij van Cézanne v naast een doek van Liebermann han gen? Het heeft ons niet gestoord; met uitzondering van de duetten van Brahms, zong de alt uitsluitend Fran se liederen en Herman Schey die van onze oostelijke naburen. Naast de se ringenboom stond de eik, en beide, hoe wel in plastische beelding en sfeer to taal verschillend, ontspruiten uit één schoonheidsbeginsel, zoals ook de mu ze in haar vele gestalten tot één ideaal-beeld te herleiden is, dat een universe!* weidsheid schenkt aan al len die voor de taal der inspiratie niet doof zijn. Deze twee klankwerelden zijn door de kunstenaars (onder wie de fijnzinnige pianist Van Renesse) tot el kaar gebracht, en geven een door slaand bewijs, dat muzikale ontroering boven vooropgezette beginselen gaat, boven apartheid en exclusivisme. T. de Vr. HAARLEM, 29 jan. Zaondagavond omstreeks half acht is een 71-jarige we duwe van haar handtas beroofd. Zij liep op de Koninginneweg, toen zij plotseling een onbekende man uit een tuin op de hoek van de Koninginneweg en de Olie slagerslaan zag opduiken. Hij liep haar snel voorbij, terwijl hij de tas uit haar hand greep. De inhoud van de tas, een portemonnaie met inhoud en een zilve ren zakhorloge had een waarde van 20 tot 30. ter van het afdelingsbestuur, zei ver heugd te zijn, dat zoveel leden met hun gezin de avondmis hadden bijgewoond. Hij bracht dank aan allen omdat zonder samenwerking niet zoveel bereikt kon worden, in die dank betrok hij bijzonder de jubilarissen, onder wie enige wer kers van het eerste uur". Het was de bondsvoorzitter, de heer W. de Zwager, die de vijf gouden jubilarissen, de heren W. Luiten, P. Th. Oldenburg, B. Reyn- ders, L. M. Roelofs (één van de oprich ters) en J. van der Steen, allen uit Haarlem, mejuffrouw W. C. Th. Toonen, die veertig jaar geleden als eerste vrouw lid van de bondsafdeling werd, en de elf zilveren jubilarissen, de heren J. J. Th. Andringa, C. Biere, J. Z. Bosma, L. Hal- Ier, A. H. van de Horst, Th. P. Mark man, W. J. van Nieuwland, A. Fr. de Rooy, A. M. Rijs en J. J. van der Voort, allen uit Haarlem en de heer C. van Leeuwen uit IJmuiden-oost, het bonds- insigne van de K.A.B. opspelde. Hij bracht de jubilarissen dank voor de vast- De vijf gouden jubilarissen, die zater dagavond uit handen van de bondsvoor zitter, de heer W. de Zwager het bonds- insigne ontvingen. Tweede van links is de heer L. M. Roelofs, die in 1912 aan de oprichting van de afdeling Haarlem van de N.K.G.B. heeft meegewerkt. beradenheid die ze tijdens de moeilijke beginjaren en de tijd van nieuwe orga nisatie en opbouw na de tweede wereld oorlog getoond hadden. Nadat alle aan wezigen als huldeblijk het strijdlied van de bond gezongen hadden en de voorzit ter van de afdeling Haarlem van de K. A.B. de heer A. van der Veldt het jubi lerend bestuur geluk gewenst had, waar bij hij opmerkte, dat de bond in die vijf tig jaar tot volle bloei was gekomen, hield de heer H. Prenen, tot genoegen van de zaal een voordacht. Hij ver klaarde dat men terecht van boekdruk kunst sprak en eerde alle mede-kunste naars met een groot gedicht, opgedra gen aan, zoals hij het voorzichtig uit drukte, één van de uitvinders van de boekdrukkunst, Lourens Janszoon Cos- ter. Een instrumentaal trio onder leiding van Wim Lichtendahl verzorgde op ge zellige wijze de muzikale omlijsting van de jubileum-bijeenkomst. Een collectie tekeningen van uitzon derlijk hoog gehalte in hun samen gaan van eigentijds idioom en de gelijk vakmanschap verraste ons twee jaar geleden bij ,,In 't Goede Uur". De exposant van Ploos van Amstel, nota bene reeds zeven jaar leraar aan de Rijkskweekschool alhier. Bijna op de zelfde tijd van bedoelde tentoonstelling heeft hij zich in Haarlem gevestigd. Hij werd in Bussum geboren, behaalde zijn onderwijsakten in 1950 na een studie aan de Normaalschool in Amsterdam en volgde de zomeracademie in Salzburg bij Kokosohka; hij nam deel aan de Start-tentoonstellingen en de exposities van de Kring van Tekenaars, zond in voor de Talensprjjs en werd bij de „Groep"-expositie, onlangs in de Vishal als gast uitgenodigd. Zijn prestaties als schilder blijken in de tentoonstelling (nog tot 4 febru ari) in de kunstzaal van Magdalena Sothmann, Nieuwerzijds Voorburgwal 284, Amsterdam. Zijn doeken zijn zeer verzorgd en estetisch van behande ling en op een gave wijze doorschil- derd. Emotionaliteit weet hij zeer in de hand te houden en zijn schilders- bezigheid is vóór alles picturaal inge steld. Op een charmante manier ver werkt hij thema's, die.zich lenen voor decoratieve abstrahering. Door het leggen van accenten in de compositie en de kleur ontstaat de autonomie van kleur en vorm, welke geheel op het stramien van de obser vatie wordt gespeeld en daarbinnen verstandelijk verantwoord. Tuinen, fossielen, een Joegoslavisch landschap en een scheepswerf zijn mo tieven die de schilder de kans geven om door het verwarren van de voor- CINEMA PALACE: Transport der ver doemden, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De hartstocht van een 17- jarige, ontraden. LIDO: (2e week): Don Camillo op de barricade, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR t/m donderdag: Expresso Bongo, ontraden. REMBRANDT: (3e week): De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gew. tijden, dagelijks 2 en 7.30 uur. ROXY: t/m zondag: Zwijgend heldendom, 14 jaar. Maandag: Met één voet in de hel, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week): De Nacht, strikt vol wassen. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: t/m woensdag 8.15 uur: In de rimboe van Australië, alle leeftijden. Maandag 29 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co- medie „De Kersentuin" van Anton Tsje- chow. Regie: Peter Scharoff. In de hoofd rollen: Ida Wasserman, Georgette Hage- doorn en Anny de Lange. Maandag 29 januari Concertgebouw. 8 uur: Haarlems Comité voor Kamermuziek: Concert door het Ne derlands Strijkkwartet. Op het programma staan werken van Haydn, Beethoven en Debussy. Dinsdag 30 januari Concertgebouw. 8.15 uur: Concert door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Franz-Paul Decker, m.m.v. het N. Ph. O., Aafje Heijnis, alt. Uitgevoerd zullen wor den: werken van Haydn en Bruckner. stelling tot een nieuwe schilderlijke or dening zijn persoonlijke herschep ping van het gegeven te geraken. De uit zijn aard wel intellectuele de taillering van de compositie wordt in evenwicht gehouden door een intuïtieve doorschildering met verfijnde tinten. De gevoelige intelligentie van Ploos van Amstel komt onmiskenbaar in zijn tekeningen tevoorschijn. De kleur valt daar weg en een heel zuiver beeld van zijn kunnen komt in deze versobering vrij door het oplossen van de voorstel ling in de verhouding van het zwart tegen het wit, dat deel wordt van de tekening en tegelijkertijd deel blijft van het papier. L. .T. HAARLEM, 29 jan. In de woning van een boven een dameskapsalon wo nende 41-jarige correspondente in de Al- tenastraat is zaterdagavond een inbraak gepleegd, waarbij de buit uit een be drag van 580, een antiek zilveren broche met 'blauwe steen, ter waarde van 100, een zilveren broche met ca mee, ter waarde van 20, en een foto toestel ter waarde van 50, bestond. De dief was via de garage aan de achter zijde van het huis, in de tuin gekomen, waarna hij het raampje naast de keuke deur had ingedrukt. Ook op de boven verdieping had hij een raampje vernield. HAARLEM, 29 jan. Zondagavond werd omstreeks tien uur een surveil lerend agent een onzeker rijdend auto mobilist gewaar en hij zette de achter volging in. Pas in d Schalkwijkerstraat lukte het hem het stopteken te geven, waarop de auto via een grasperk tot stilstand kwam. De bestuurder, een 22- jarige timmerman, bleek onder invloed van sterke drank. Hij werd aangehouden en naar het bureau Centrum overge bracht. Hij weigerde daar de bloedproef; hjj had zes glazen bier gedronken. Zijn rijbewijs was eind december, wegens eenzelfde overtreding, reeds ingevor derd. BLOEMEND AAL, 29 jan. Op 25 januari 1962 is opgericht de rijwillige Kustbrigade Bloemendaal aan zee, V.K. B., met als doelstelling het beveiligen van baders en zwemmers aan het Bloe- mendaalse strand. Men zal de vaardig heid der leden op een zo hoog mogelijk peil brengen door het geven van theore tische en practisehe opleiding. De bri- gad staat onder voorzitterschap van de heer D. Dijksman. Het secretariaat is gevestigd Öudaenstraat 38, Haarlem. HAARLEM, 29 jan. De feestavond ten bate van lOxlO-actie in restaurant Brinkman heeft een bedrag van 307,36 opgebracht. Voor een uitverkochte zaal traden op The Jokers, het Rob Hoeke- kwartet, C'harhj Zwerus, The Loema's en Puck de Haan. Langzaam maar zeker komt de da tum naderbij, waarop het Hildebrand- monument van prof. Jan Bronner offi cieel onthuld zal worden. Waarschijnlijk zal dat in mei het geval zijn. Op ge zette tijden komt de bejaarde beeldhou wer naar Haarlem om zich te overtui gen van de vorderingen die gemaakt worden bij de bouw van het monument en om in detailkwesties een beslissing te nemen. Vanoachtend kwam prof. Bronner naar Haarlem om te beslissen hoe de natuursteenblokken, waarmee de betonnen fonteinbak is hekleed, ge voegd moet worden. Op onze foto: naast het gipsen model van „Suze Noi- ret" prof. Jan Bronner met zwarte hoed en in donkere jas, samen met archi tect C. W. Rooyaards (rechts van hem) en daarnaast de directeur van het na- tuursteenbedrijf, C. Swaalf. Het gezel schap bezocht vanochtend de tent in de Haarlemmer Hout, die rond de fon- teinbank is geplaatst, opdat de bekle ding met natuursteen ongehinderd kan verlopen. Het bekledingswerk is nu ge reed. De blokken moeten enkel nog ge voegd worden. Intussen is men begon nen met het oprichten van het hek rond het monument en ook dat werk schiet goed op. Het waterbedrijf heeft de waterlei- is gegaan, maar die het met het hoofd omhoog heeft doorgemaakt om rijker voort te leven: een vrouw ook, die ge leerd heeft eerlijk te zijn tegen het le ven en die de betrekkelijkheid der din gen is blijven zien een daarom kon blij ven lachen. Naast haar bevredigende typeringen van Frans 't Hoen, Rob Milton, Lou van der Steen, Wim de Meyer, Helg Sprajec, Ingeborg Elsevier, Bob Löwe- stein en Annie van den Vorstenbosch. Bepaald slecht was Nel Kars als de doortrapte intrigerende schoondochter Ida, een naargeestige clichéfiguur. Op merkelijk daarentegen was het frisse, jonge meisje Meta, door Marianne Rec tor aandoenlijk gerealiseerd. Opmerke lijk was ook de jonge zoon Lars, door Geert Tijssens genuanceerd en overtui gend gespeeld. Gisteravond speelde „Ensemble" weer. Ditmaal gaf men „Een hoed vol regen" van Michael V. Gazzo. Het is een voorstelling geworden, die voor al dank zij de bijzonder knappe pres tatie van Cor van Rijn diep ontroerd heeft. Het zeer weinige publiek be loonde de voorstelling met een bijna ovationeel applaus. „Een hoed vol re gen" is een stuk van typische Ameri kaanse makelij. Ik kan me voorstel len, dat het geheel volgens de regels van de dramaturgie is geschreven, zoals die aan de universiteiten onder wezen worden. Het gaat om een jongeman, die aan morfine verslaafd is. Hij is in handen gevallen van enige louche figuren die hem van kwaad tot erger dreigen te brengen. Zijn vrouw weet van niets. Hun huwelijk dreigt door onbegrip schipbreuk te lijden. Zijn vader is een kortzichtige tyran. Alleen zijn wat los levende broer Polo is op de hoogte. Sterker: deze broer leent hem voortdurend geld om morfine te kunnen kopen, zodat de onge lukkige tenminste minder lijdt. In het stuk komt het tot een crisis, die loute rend werkt. Het slot biedt uitzicht op een gelukkiger toekomst. Ik zei al: het stuk is van duidelijk Amerikaanse makelij. Men krijgt louche gangsters te zien; een verschrikkelijke aanval van de morfinist; een ten onrech te verdachte broer; een drieste pa; een zielig vrouwtje en tegen het einde zelfs nog een dosis sex in de vorm van een lichte juffrouw. Het is nogal schema tisch opgebouwd allemaal; nogal in zwart en wit gehouden en men wordt steeds aan het handboek herinnerd. Toch ontroert het stuk, omdat het werke lijke eonflicht van de morfinist in zijn details aangrijpend is getekend. Ook deze voorstelling is door Jan Retèl geregisseerd. Hij heeft er een knappe perstatie mee geleverd door achter de feitelijkheden steeds een hui veringwekkende, andere werkelijkheid te suggereren. Hij deed dat met moder ne middelen. Vooral de muziek en ge luiden waren uitstekend gekozen. Van Lou Steenbergen was het voortreffelijke overzichtelijke decor. Men maakte ge bruik van een gladde vertaling van Ge rard Rekers. Cor van Rijn verdient een erepalm om de wijze, waarop hij de morfinist gestalte heeft gegeven; tot in het uiter ste beheerst en van nuance tot nuance de crisis zuiver voorbereidend. Alleen physiek al is dit een geweldige presta tie. Shireen Strooker kon eindelijk de rol van het moeilijk geschreven vrouw tje van de morfinist zelf spelen. Kort voor de première moest zij worden ge opereerd, zodat Ina van Faassen de rol moest opnemen. Shireen Strooker heeft knap en beheerst gespeeld. Haar angst was niet oppervlakkig, maar zui ver tragisch van aard. Wim van den Heuvel speelde de broer Polo bijzonder verdienstelijk: speels en wat hulpeloos, maar zeer doelgericht. Sylvain Poons kon van de vrij over bodige vaderfiguur weinig overtuigends maken en John Leddy, John Soer en Louis Bongers waren griezelige film gangsters: het lag er allemaal erg dik op, maar dat zat ook voor een deel in de tekst. Joke van den Berg speelde het exhibitionistische snolletje met over gave, maar kon toch niet duidelijk ma ken welke functie zij in het drama had. Al met al een wat gemakkelijk gecon strueerd stuk, dat door het spel van „Ensemble" een uitstekende vertolking heef', gekregen. J. W. v. d. V. HAARLEM, 29 jan. De wethouder W. C. Bakker zal 1 en 8 februari geen spreekuur houden. Schouwburgdirecteur Herman Beinum huldigde zaterdagavond op het toneel van de Haarlemse stadsschouwburg de actrice Magda Janssens bij gelegenheid van haar 60-jarig jubileum. Magda Jans sens is bij het Haarlems publiek vooral bekend omdat zij verbonden is geweest aan het gezelschap Commedia, dat in Haarlem gevestigd was. HAARLEM, 29 jan. Dinsdagvond is voor de eerste ronde van de beker competitie KNZB in het Sportfondsen- bad vastgesteld de wedstrijd: DWT 1- de Snippen 1. competitie kring Haar lem afdeling veteranen: WDR-AZ'70. Zaterdag 3 februari worden in het Sportfond senbad gespeeld Bekercompetitie heren eerste afval- ronde: Haarlem 1 - Wilskracht 1. Competitie Kring Haarlem, dames tweede klasse: DWT 3 - HVGB 1, DWT 2 - NV A 1. Dames eerste klasse: HPC 1 - Haar lem 1. Heren derde klasse: DWR 8 - NJORD 2; Haarlem 2 - HPC 3. AMSTERDAM, 29 jan. De beurs is de nieuwe week zonder enig élan be gonnen. Handel en publiek schijnen op impulsen uit Wallstreet te wachten maar deze willen maar niet komen. Vrijdag gaf Wallstreet weliswaar aanvankelijk tekenen om vooruit te lopen op een eventuele succesvolle ruimtevlucht, maar het uitstel van deze vlucht deed voor vandaag weer weinig goeds van de Amerikaanse markt verwachten. Men bepaalde zich er dan ook toe de koersen van Kon. Olie en Unilever aan te pas sen bij de iets lagere New Yorkse no teringen van vrijdag. Voor het oüeaan- deel betekende dit een verlies van een halve gulden terwijl het margarinefonds 80 ct. lager kwam. Philips hield zich op het vorig niveau en Hoogovens waren een puntje beter. AKU brokkelde daar entegen een punt af. In de scheepvaart- afdeling gaven de spaarzame noteringen welke in het eerste tijdvak tot stand kwamen, geen richting aan. Ook de cul tuursector lag verlaten. De staatsfond- senmarkt was goed prijshoudend. Van daag zullen voor het eerst worden ge noteerd de rentespaarbrieven 1962-11 van de Bank voor Ned. Gemeenten. Deze zijn de vorige week tegen de koers van 100 pet. uitgegeven. Het ingeschreven bedrag was zoals bekend belangrijk gro ter dan het bedrag dat beschikbaar was. De eerste koers werd dan ook boven de emissieprijs getaxeerd. Men noemde een prijs van 101 a 101%. tfong Slot 4% Ned. 1960 1 4% Ned, 1961 4 Ned. 1961 Staflei 1947 B.N.G Won.Douw) 6 Ned Handel Mi). Cert Amsterdam Rubber d.VA A.JC U Berkei Patent „alvé-Delit Cert Oeii-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned Kabel. Philips Gem bez Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr Kon Petroleum 50 Holl Amerika Ltln Java Ch FJL K.L.M. Kon Ned Stoomb Mb K.PJV1 Stoumv Ml] NederL v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd. to .Scheepvaart Unie Interlinie Robeco Unltas Vei. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 211 Amsterdam '56 11 218 A'dam '56 III 2'/2 Amsterdam '59 214 R'dam 'S7 Alb Heyn K1 obl 103% 101% 100ft 109% 113% 129% 397 296 905 149.60 455 765 362% 753 485 597 953 185 293 484 571% 12231' 146% 147 61 189% 150 162% 1481a 330 149 151% 224 225.50 520 143 124% 84% 92% 92 101 96% 122 opening 29/1 101% 100A 93% 113% 128% 395% 953 184.5 121.70 146% 148% 151% Na deze beide officiële sprekers, de meer offcieuze: dr. P. Schroder, als schouwburgbezoeker en als goede vriend: een luchtig toespraakje met een genoeglijk verhaal en als be loning een driedubbele zoen van de jubilaresse; dokter Tjebbo Franken namens de sociëteit Tedsterbant, zacht en ongetwijfeld zwierig van taal oude herinneringen ophalend die het publiek helaas zijn ontgaan; en tot slot Rudolf Lucieer namens de middelbare scholie ren getuigend van zijn dankbaarheid, dat men in Magda Janssens een schakel heeft met vroeger, dat door zovelen „de goede oude tijd" wordt genoemd. En ook hij kreeg van de vertederde jubilares se een hele serie zoenen, zodat hij er bijna verlegen van werd. Schouwburgdirecteur Deinum haalde herinneringen op aan de jaren, dat Mag da Janssens verbonden was aan het Haarlemse gezelschap „Comedia"; aan de hechte vriendschap die zich in die jaren heeft ontwikkeld tussen de gevier de actrice en schouwburgdirectie en -personeel. Magda Janssens zelf dankte hartelijk en adrem de verschillende sprekers en richtte zich met een op recht woord van erkentelijkheid tot het Haarlemse publiek „dat zo goed luis tert, dat de tekst en het spel zo goed begrijpt." Na dit officiële gedeelte heb ben zeer velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om mevrouw Janssens in de bovenfoyer persoonlijk met haar ju bileum te feliciteren. Tot ruim twaalf uur duurde de bijzonder geanimeerde receptie. En dan de jubileumvoorstelling zelf. Het stuk „Een vrije dag" van de Deen Otto Leek Fischer is een keuze van de jubilaresse zelf. Men kan zich die keuze voorstellen, omdat het stuk is geschreven rond de figuur van een door en door menselijke moeder, die het leed heeft leren kennen en er rijper en rijker door is geworden. Men hoeft de keuze niet te onderschrijven. Het stuk is verouderd. Het hoort thuis in de drakenklasse van voor de oorlog. Men kan dat neerbuigend vaststellen, maar het is, geloof ik, een teken aan de wand. Het tegenwoordige schouw burgpubliek heeft sterker prikkeld en buitensporiger emoties nodiig om ge- 'boeid te blijven. Regisseur Jan Retèl heeft middels een ingenieuze enscenering de heden daagse schouwburgbezoeker toch nog aan zijn trekken laten komen. De belich ting was bijzonder suggestief, wat he laas niet gezegd kon worden van het dor re decorontwerp van Joseph Carl. De vertaling van Arie Vreeken klonk ver zorgd. Jan Retèl heeft terecht alle aan dacht geconcentreerd op de moederfi guur, die hij listig alle voetangels en klemmen van het sentimentele melo drama liet ontlopen. In die centrale rol stond dan ook de jubilerende Magda Janssens, die deze kans heeft aangegrepen om alle re gisters van haar warme menselijkheid open te trekken. Hier stond een vrouw ten tonele die het leed niet uit de weg ding gelegd naar de fonteinbak en de dienst voor de Hout en de Plantsoenen is begonnen met het grondwerk. Vol gende maand zullen de beplantingen worden aangelegd, die voornamelijk bestaan uit paarse rhododendrons, de lievelingsplanten van prof. Bronner. De hoge bomen in de omgeving van het monument krijgen nog wat onderbe planting en de gedeelten tussen de ster vormige wandelpaden en de fonteinbak worden gazons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3