Soehandrio: Niets positiefs uit overleg met Oe Thant Wachten is op het bevel van president Soekarno" Voor bijna twee miljard aan Russische wapens ontvangen Japan heeft geen bezwaar tegen reis via Tokio van Nederlandse militairen INDONESISCHE GENERAALS IN MAKASSAR I Houtrust in zilver SURINAAMSE sympathie voor Indonesië Wereld moet Indonesische kracht nooit onderschatten Bij onveilig sein remmen op trein Scheidsrechter op weg naar huis omgekomen Zangstudiebeurs voor Westerling Weer 80.000 deel nemers verwacht Twee miljoen voor „eenzamen POTTER'S .LINIA'^is^ begrafenis J. M. Peters met militaire eer Kanunnik drs. H. Meekes overleden JANI VOOR AMERIKAANSE TELEVISIE Mr. Schürmann Shell en Unilever Diefstal van 25 mille in Breda opgehelderd Dominicanen-klooster te Venlo ingezegend Pastoor J. G. G. Groot t e WIN'n JUNCKER-Quiokstaart-BRO SIGARENWOORDEN VORMEN OOK AL AAN DE SIGAAR? Minister Zijlstra met wintersportvakantie Brand in atelier van Haagse kunstenaar Ex-kapitein KNIL wijdt zich aan opera Mr. Cals nog enige dagen binnenshuis Benoeming Spit, Spierpijn F* Stille Omgang Legaat van onbekende voor Haagse diakonie H. F. Diesbergen MAANDAG 29 JANUARI 1962 PAGINA 5 DJAKARTA, 29 jan. (U.P.I., A.F.P., Rtr.) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft zaterdag na een bijeenkomst van de „operationele staf" in Bogor verklaard, dat er „nog niets positiefs uit de V.N." is gekomen. „Voor de bevrijding van West-Irian is het wachten in hoofdzaak op het bevel daartoe van president Soekarno", zo zou Soebandrio volgens U.P.I. hebben gezegd. Staatssecretaris Stijkel bestudeert Duitse vinding ter waarde van f. 800.-I Verkeersongelukken eisen dit weekeinde vijf levens (Advertentie) MENTHOLPELLETS TcjJen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant AMSTERDAM, 29 jan. Op het jaar feest van de vereniging „Ons Surina me", waarop o.a. de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. ■Pos, aanwezig was, heeft, namens de Nationalistische beweging „Suriname" de heer A. Haakmat, sprekende over «e kwestie Nieuw-Guinea, gezegd: „Hier Jtaat Nederland tegenover Indonesië, terwijl wij Indonesiërs ais mede-broe ders hebben in Suriname". De heer Haakmat verklaarde iedere Surinamer, die vrpwillig zal gaan deelnemen aan een oorlog tegen Indonesië tot land- Verrader van Suriname. ïn deze geest liet zich ook de voor zitter van „Ons Suriname", de heer M. Moll, zich uit. In 1954 heeft de vereniging zich uit gesproken tegen het statuut en vóór een Vrij en onafhankelijk Suminame. Het ko lonialisme in Suriname zal tot de laat ste splinter vernield worden, aldus de heer Moll. Ook hij hoopte op de een dracht van alle Surinamers. Daar wer ken wij voor en dat is ons doel, aldus de heer Moll. „Wy kunnen", zo vervolgde hy, „ge dwongen worden deel te nemen aan een oorlog in Nieuw-Guinea, hetgeen wy niet tvensen. Onze sympathie gaat uit naar de Indonesische republiek, naar de on derdrukte volkeren. Daarom zal onze Vereniging alles in het werk stellen, om te voorkomen, dat de Surinaamse dienst plichtigen gedwongen worden deel te Nemen aan een eventuele oorlog. Overigens zal de vereniging „Ons Su riname" alles doen, om te verhinderen, dat er een verwijdering ontstaat tussen de Surinamers en de Nederlanders. Wij willen niet anders dan de banden, die ons nog binden met Nederland, herstel len op voet van gelijkheid. Wij preken geen anti-Nederlandse gevoelens, maar anti-koloniale gevoelens,' zo zei' de heer Moll, wiens woorden, evenals die van de heer Haakmat, herhaaldelijk door een geestdriftig applaus van de aanwezigen berden onderstreept. ROERMOND, 29 jan. Morgen wordt het Tweede Kamerlid de heer J. M. Peters in Roosteren met militaire eer begraven. Dit vanwege het feit, dat hij oud-commandant was van de O. D. (de ordedienst van de illegaliteit), drager van de Militaire Willemsorde, en oud militair. Het ere-escorte zal worden geleverd door de Koninklijke Militaire School te Weert. Het zal bestaan uit het fanfare korps van het regiment Limburgse Jagers uit Venlo, een vuurpeleton van 24 man, een escorte van honderd man schappen, twaalf onderofficieren als dragers en vier officieren als slippen- dragers. De commandant van de eventuele operaties tegen West-Papoea, generaal- majoor A. Jani heeft na een bijeen komst van de defensieraad enige me dedelingen gedaan aan de pers, aldus meldt A.F.P. Indonesië aldus Jani zal ge- dwongen worden zyn wapenaankopen in Rusland te vermeerderen als het daarmede niet in andere landen slaagt. De voornemens, die Indonesië ten aan zien van West-Papoea heeft, worden niet beïnvloed door het Engelse besluit om wapenleveringen aan Indonesië tp- deiyk stop te zetten. Indonesië heeft in Engeland geen grote wapenorders lo pen. Jani zei niets af te weten van vier Russische onderzeeboten, die volgens berichten in de pers onderweg zou- (Advertentie) TELEFOON» 010135910, 01896 3344 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 29 jan. Zaterdag morgen is in het St. Bonifatius Hospi taal in de ouderdom van 51 jaar geheel onverwacht overleden drs. H. J. Mee kes, pastoor van de parochie van Ma ria Hemelvaart te Wytgaard, kanunnik- theologaal van het bisdom Groningen, hoofdinspecteur van het katholiek on derwas in dat bisdom, diocesaan aal moezenier van de Pauseiyke Missiege nootschappen en algemeen penning meester van het diocesane missie comité. Pastoor Meekes was sinds ruim een week voor onderzoek in het ziekenhuis opgenomen en het liet zich aanzien, dat hp binnenkort weer naar zpn pastorie zou kunnen terugkeren. De overledene werd in 1910 te Lich tenvoorde geboren. Hij werd op 21 juli 1935 tot priester gewijd en werd op 23 juli 1954 tot pastoor te Wytgaard be noemd. Voordien was hij jarenlang le raar aan het seminarie te Apeldoorn. Zijn doctorale studie in de theologie en de kerkgeschiedenis maakte hij aan de universiteit te Nijmegen. De begrafenis zal woensdagmorgen ge schieden op het katholieke kerkhof te Wytgaard. NEW YORK, 29 jan. (Reuter) Ge- heraal Ahmad Jani heeft in een tele visieprogramma, dat gisteren in New York werd uitgezonden, gezegd, dat Indonesië „in de nabije toekomst de Patrouille-activiteit in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea zal uitbreiden". Hy vertelde aan een correspon dent van de American Broadcasting Company in Djakarta, dat het groot ste deel van de beloofde militaire hulp vair het Russische blok ter waarde Van vpfhonderd miljoen dollar (byna "Vee miljard gulden) reeds is ver strekt en dat „de wereld nooit onze Kracht moet onderschatten". Jani zei, dat Indonesië tot nu toe Seen landingen in Nieuw-Guinea heeft Verricht en dat de „zogenaamde infil tratie door Indonesiërs" geschied is door jongeren, „die door de Nederlan ders zpn verbannen en die daarna heb ben geprobeerd naar Westelijk Nieuw- Guinea terug te keren". Op de vraag, hoe Indonesië zal rea geren op de botsing van 15 januari, Jvaarbij een Indonesisch schip door de Nederlanders tot zinken was gebracht, hij„Wij kunnen vele dingen doen, hiaar ik geloof, dat het belangrijkste is, bat wij ons hoofd koel houden, of schoon wp van binnen koken". Aan minister Soebandrio werden nok vragen gesteld voor dit program ma. Op de vraag of hij een vreedzame rpgeling met de Nederlanders nog mo- *\RHik acht, vooral na de marinebot- sjng, antwoordde hij: „Om oprecht te r()n, op dit ogenblik is het moeilü'k. Ik geloof, dat wp onze emotie en veront waardiging binnen de grenzen moeten N°udenals er een mogelijkheid is v°or een vreedzame regeling zal onze {^gering deze mogelijkheid onderzoe- Ur. Soebandrio zei, dat er „grote uruk" is uitgeoefend tot Indonesische vergelding en van sommige kanten tot oorlogverklaring aan Nederland. „Onze schepen zijn aangevallen 25 "Rh van de kust van West-Irian, maar de andere kant, als er nog een mo- smis voor een vreedzame oplos- uig (jan za] onze regering natuurlpk zelf® bjogeiykheid niet negeren. Zp zal ip deze mogelpkheid onderzoeken". Soebandrio werden voorts A„tfen,..®esteld over de vrees, die £ustralie zou koesteren, dat Indonesië u proberen Oostelijk Nieuw-Guinea ^_voorts Brits-Borneo en Serawak ver te nemen. „Ik ben niet zeker, dat de vrees op recht is of dat deze een voorwendsel is tegen de overdracht of erkenning van West-Irian als onderdeel van het Indonesische bestuur", aldus, de minis ter. Indonesië heeft Australië meege deeld en is bereid dit te herhalen in een formele overeenkomst, dat het geen ambities koestert inzake het oos- telpke deel van Nieuw-Guinea. Indone sië heeft ook bewezen, dat het geen ambities heeft ten aanzien van Noord- Borneo. Ook zü'n vragen gesteld aan de Ne derlandse vertegenwoordiger by de V.N., mr. Schürman. Deze herhaalde het Nederlandse regeringsstandpunt, dat de Papoea's de gelegenheid moe ten krijgen zelf over hun toekomstige status te beslissen. „Als zö by Indone sië willen, is dit uitstekend wat ons betreft. Maar zy moeten dit zelf zeg gen". KEULEN, 29 jan.(UPI) De staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, maakt momenteel op het directiekantoor van de Duitse Bundesbahn onder meer een studie van het zogenaamde inductieve treinbeveili gingssysteem. Dit systeem werd na de oorlog ingevoerd op alle hoofdiynen van de Duitse spoorwegen. Volgens de direc tie van de Bundesbahn heeft het sys teem belangrijk bygedragen tot de vei ligheid op de spoorwegen. Het systeem, waarovoor de staats secretaris grote belangstelling toont, werkt met behulp van remrelais. De hoofdseinen staan in verbinding met magneten, die aan de spoorbaan Uggen. Als nu een onveiligsein voorbp wordt ge reden, stelt de magneet de remmen van de lofeomotief in werking. den zpn naar Indonesië. Hp verklaar de voorts, dat de pogingen van de Verenigde Naties om te komen tot een vreedzame oplossing van de kwestie- Nieuw Guinea, geen positieve resul taten hebben opgeleverd. Tenslotte zei Jani, dat de Indonesi sche regering nog generlei beslissing heeft genomen over een eventuele con fiscatie van het Nederlandse aandeel in de Shell-oliebedrpven en de Uni lever. Reuter meldt, dat kolonel Wiriadi- nata, commandant van het korps lucht landingstroepen, zijn mannen tijdens een parade te Bandoeng instructies heeft gegeven voor het geval zp boven Westelpk Nieuw-Guinea worden neerge laten. Als ze met blanken te maken krpgen moeten ze eerst schieten en de tegenstander dan pas ondervragen. Maar ais ze met zwarten te doen krp gen moeten ze wachten met schieten. De parachutisten moeten deze order uit het hoofd leren en toepassen als de tüd gekomen is. BREDA 29 jan. Een begin febru ari 1960 gepleegde inbraak, waarbp ten huize van de kolenhandelaal G. de Ro ver, uit een brandkast een bedrag van vyf en twintig duizend gulden werd ge stolen, is door de politie opgehelderd. Drie Bredanaars van resp. 30, 35 en 27 jaar zpn gearresteerd. Alleen de oudste blpft nog ontkennen. De jongste was vroeger verschillende malen bp de brandstoffenhandelaar aan huis geweest. Bp een van die bezoeken had hp een bos sleutels gestolen. Hp stond deze af aan zpn 30-jarige stadge noot, met wie hp samen in Rotterdam werkte, en tekende ook een plattegrond van het huis met de plaats waar de brandkast stond en het dressoir, waarin de sleutel van de kast werd bewaard. Begin februari had laatstgenoemde voldoende moed verzameld. Hp drong de woning van de kolenhandelaar binnen en opende de brandkast. Voor hem lag het geld, netjes verpakt in plastic zakjes, voor het grppen. Overhaast nam hp de vlucht; hij was zo overstuur, dat hp dwars door een plantsoen reed. Thuis gekomen ontdekte hp, dat hp vpf en twintig duizend gulden had buit ge maakt. Met dit geld begon hij een handel in lampekappen, waarbp zijn 35-jari ge vriend zpn compagnon werd. Na vier maanden was het geld op. De oudste droeg van zpn inkomsten niets af en plukte steeds geld van zpn compagnon. De politie is dank zp enkele tipgevers op het spoor van de jongste van het drietal gekomen, waarna de zaak kon worden opgehelderd. VENLO, 29 jan. Op plechtige wijze heeft de provinciaal van de paters Do minicanen in Nederland, drs. F. van Waesberge O.P. zaterdag hier het nieuwe patersklooster annex bezinningscentrum „Mariaweyde" ingezegend. Hierbij wa ren ondermeer aanwezig burgemees ter dr. L. de Gou, de architecten, de heren Van Hest en Kimmel, en alle bp de bouw betrokken werkers In de historische kloosterkerk droeg pater Van Waesberge gistermorgen een plechtige Hoogmis tot dankzegging op, gevolgd door een ontvangst van de Ven- lose burgerp. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de prior van „Mariaweyde" pater Th. Korstenbroek O.P. te feliciteren met de totstandko ming van het nieuwe klooster. „Mariaweyde" staat op de plaats van het in de oorlog verwoeste Dominicanen klooster „Transcedron", dat gedeelte lijk uit 1416 dateerde. APELDOORN, 29 jan. De emeritus pastoor van Nederhorst den Berg, de zeereerw. heer J. C. C. Groot, die de laatste jaren hier woonachtig was, is op 75-jarige leeftijd plotseling overleden. De overledene werd op 15 augustus 1912 priester gewijd. Voor zijn benoeming tot pastoor was hij als rector werkzaam in Amsterdam en in Oegstgeest. Ook maak te hp toen deel uit van de redactie van het kerkblad St. Bavo. De begrafenis heeft donderdag plaats op het parochiële kerkhof van Neder horst den Berg. (Advertentie) of een der vele andere machtige prijzen waaronder: 3 draagbare radio's, pick-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. Dit moet u doen: Schrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw naam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart in vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 te Eindhoven. De antwoorden zuilen worden beoordeeld door een jury, wier uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. TOKIO, 29 jan. (UPI) Japanse immigratie-autoriteiten hebben ver klaard, dat aangezien Japan en Neder land een overeenkomst hebben die het onnodig maakt, dat visa worden aange vraagd voor ingezetenen, die het ande re land wensen te bezoeken, Japan er geen enkel bezwaar tegen kan hebben wat Nederlandse reizigers die op door reis naar elders in Japan een tussen landing maken, voor kleding dragen. Aldus verneemt UPI. Zoals bekend nteft de vader van de Amsterdamse dienst plichtige militair, die de Staat gedag vaard heeft in verband met het uitzen den van zijn zoon naar Nieuw-Guinea in burgerkleding, ondermeer aangevoerd, dat dit een beroving betekent van de bescherming van de conventies van Ge- nève. Hp meent dat hij het recht heeft zich hierop te beroepen, omdat een aan tal landen, waar het vliegtuig naar Nieuw-Guinea moet landen, heeft gewei gerd, Nederlandse militairen bestemd voor Nieuw-Gulnen op hun vliegvelden toe te laten. „Als ik me goed herinner", aldus een woordvoerder van het Japanse ministe rie van Justitie, „reizen er slechts drie of vier Nederlandse soldaten per maand via Tokio naar Nieuw-Guinea." Hp zei, dat in omgekeerde richting een ongeveer gelpk aantal soldaten door Japan reizen. Na opgemerkt te hebben, dat de sol daten met een burgermachine vliegen zei hij: „Als zij niet vertellen, dat zij soldaten zpn, kunnen wp niet nagaan, dat zp het zijn." Hij voegde hieraan toe, dat Japan niet de bevoegdheid heeft te voorkomen, dat militair per soneel door Japan reist een passa giers van een vliegtuig van een civie le maatsehappp. „Zij kunnen zelfs uit stappen in Japan als zp dat wensen. Japan en Nederland hebben een over eenkomst, die visa onnodig maakt." Er bestaat in Japan geen regeling, die doortocht verbiedt aan Nederlandse militairen, zo verzekerde de woordvoer der. „Wp hebben er daarom geen be zwaar tegen, dat deze reizigers gekleed VLISSINGEN, 29 jan. De 35-jari- ge A. Schaap uit Middelburg is gister middag, na afloop van een door hem als K.N.V. B.-scheidsrechter geleidde voïtbalwedstrijd, verongelukt. De heer Schaap reed op zijn motorrijwiel in de richting Middelburg, toen hy ter hoog te van Souburg geschept werd door een op de Iinkerweghelff rijdende auto, de uit een file was gekomen. De heer Schaap was op slag dood. Grote mate rie! eschade ontstond aan de andere- op de weg rijdende voertuigen. Het slachtoffer was gehuwd. ZEIST, Bij het per fiets overste ken van de Driebergse Weg is zater dagmiddag de 42-jarige h<er B.N. Broeks aangereden door een personen auto. De heer Broeks overleed enkele uren na het ongeluk in het ziekenhuis aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur. Hij laat een echtgenote en dochter achter. VEENENDAAL, Vrpdagavond is de 69-jarige mevrouw Langeler, toen ze de Cuneraweg wilde oversteken, door een personenauto gegrepen en op slag gedood. DEN HAAG, Zaterdagmiddag heeft een verkeersongeluk aan de 30- jarige Haagse binnenhuisarchitect W. A. van de Laan het leven gekost. De heer Van de Laan, die een scooter bereed werd aangereden door een auto. De tobestuurder was bezig met zpn wa gen links af te slaan op een punt waar dit niet is toegestaan. De berijder van de scooter werd met onbekend letsel ver voerd naar de Ursulakliniek in Was senaar, waar hij kort na aankomst over leed. ARGEN, De 73-jarige A. Lichten berg is in een ziekenhuis te Venlo over leden aan de gevolgen van een ernstig verkeersongeval. De heer Lichtenberg fietste zaterdag op een weg, die leidt naar de Duitse grens, toen hij door een bromfietser werd aangereden. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waa: hp in de nacht overleed. SCHIPHOL, 29 jan. Minister Zijlstra is zaterdag voor veertien dagen wintersport per vliegtuig naar München vertrokken. De heer De Pous is minister van Financiën a.i. DEN HAAG, 29 jan. Door nog on bekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in het zolderatelier van de kunstschilder C. Kloos in de Van Mont- foortlaan. De brandweer was het vuur binnen een half uur meester. Zp rukte uit met twee autospuiten, een autoladderwagen, een gereedschapswagen en een com mandoauto. Zp kon het overslaan van het vuur naar het ernaast en de bene den gelegen woonruimten voorkomen, echter niet zonder veel waterschade te veroorzaken. Ook vier naastgelegen zol derruimten liepen brand- en waterscha de op. Het atelier van de kunstschilder maakte namelpk deel uit van een ge meenschappelijke zolder. De brand- en waterschade aan de per celen wordt geraamd op tienduizend gulden. De heer Kloos zou bp deze brand een totale schade hebben opge lopen van naar schatting twintigduizend gulden. Ondermeer is een aantal schil derijen verloren gegaan, terwpl in het atelier vernis en olie was opgeslagen. De heer Kloos verrichtte er ook giet werk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 29 jan. Het ministerie van Onderwps, Kunsten en Wetenschap pen heeft de 42-jarige ex-KNIL-kapitein Raymond P. P. Westerling een beurs van tweeduizend gulden verleend voor een (voortgezette) zangstudie. Na een half jaar zal men zpn stemcapaciteiten officieel beoordelen. De heer Westerling heeft ruim twee jaar geleden de beurs reeds bp de Ne derlandse Opera aangevraagd. Deze heeft het verzoek met advies door gezonden naar het ministerie, dat het nu heeft gehonoreerd. Westerling wiens stemtype dat van de in ons land vrp zeldzaam voorkomende heldentenor zou zpn zal de beurs gebruiken voor studie bp de heer Kepzer, zangleraar aan het Amsterdams Conservatorium en voor bestrijding van de reis- en ver blijfkosten; de ex-kapitein woont in het Friese Marssum. (Advertentie) Een OLVEH verzekering Uw levensbelang. Tijdens een bijeenkomst in Makassar op Celebes werd deze foto gemaakt van (v.l.n.r.) gouverneur (luitenant kolonel) A. A. Rifai, kolonel Joesoef, generaal Soeharto, generaal Gatot en generaal Jani (met bedekt hoofd en donkere bril). Generaal Soeharto is de nieuwe „frontcommandant West-Irian". DEN HAAG, 29 jan. De minister van Onderwps, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, die vandaag zpn werkzaamheden op het departement zou hervatten, zal nog enige dagen bin nenshuis moeten blijven in verband met een verkoudheid. De minister kan daar door mor-en de begrafenis van het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Peters niet bpwonen. Minister Cals heeft intussen wel de leiding van het departement overgeno men van minister Klompé, die sedert 7 oktober als minister van O., K. en W. ad interim is opgetreden. HAARLEM, 29 jan. (KNP) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft met ingang van 2 februari benoemd tot ka pelaan te Amsterdam-H. Nicolaas, de weleerw heer H. B. Helsloot; te Hei- loo-H. Moeder Gods de weleerw.heer Th. de Haan; te Ursem de weleerw.heer J. Heikens, die kapelaan was in Over- veen, en te Hilversum-H. Hart de wel eerw.heer P. A. M. Al, die kapelaan was te Bussum-H. Hart, tot diocesaan adviseur voor de sport en tevens tot kapelaan te Amsterdam-Begpnhof de weleerw. heer H. J. Kaandorp; tot kape laan te Amsterdam-H. Bonifacius de weleerw.heer drs. S. W de Wit. (Advertentie) 'ie is en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met V A gaan zoals zij dat wensen, en evenmin hebben wp bezwaar tegen het beroep, dat zp uitoefenen als zp door Japan rei zen." Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de kwestie zijn ministerie niets aan gaat en uitsluitend onder Justitie ressor teert. Maar het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet wel doorsche meren „uiterst voorzichtig" te zpn in kwesties, die te maken zouden kunnen hebben met het Nederlands-Indonesisch dispuut over Nieuw-Guinea. Waarnemers herinneren er aan, dat destpds zeer veel rumoer ontstond over een bezoek van de „Karei Doorman" aan Japan, dat als gevolg van Indone sische druk werd afgelast. De Indone sische regering had toen zonder meer gedreigd de diplomatieke betrekkingen te zullen verbreken of andere drastische maatregelen te zullen nemen. Men meent, dat als Indonesië ook in de kwes tie van de doortocht van militairen uit Nederland naar Nieuw-Guinea bezwa ren zou maken, Japan opnieuw zou bui gen voor de Indonesische druk, vanwege de grote economische belangen, die Ja pan in Indonesië heeft. AMSTERDAM, 29 jan. Ter voorbe reiding van de jaarlijkse Stille Omgang, die zoals gemeld, op II, 18 en 25 maart zal worden gehouden, heeft het Gezel schap van de Stille Omgang zondagmid dag in „Krasnapolsky" zijn jaarverga dering gehouden, waarop de nieuwe moderator mgr. J. A. G. v.d. Hoogte, Deken van Amsterdam, werd verwel komd, die er in zpn toespraak op wees, dat ook in de hedendaagse veranderen de opvattingen van de Kerk devoties als die tot het H. Sacrament van Mirakel primair moeten blpven. In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer J. Takes, op de vlot en rustig verlopen Stille Omgang van het vorig jaar, waaraan zovelen deelnamen dat zelfs extra bussen moesten worden in geschakeld. Men verwacht di' jaar weer een evengroot aantal als in 1961, toen het aantal op bijna 80.000 werd geschat. Dit jaar zullen de afdelingen Boven kerk en Krommenie hun 50 jarig be staan vieren. Op 2 februari a.s. is de hoogbejaarde pionier van de Stille Om gang, de heer L. A. P. M. v d. Broeke 45 jaar bestuurslid. Uitgaande van de algemene intentie van dit jaar: „Moge de belangstelling van de gelovigen ook blpven uitgaar, naar de zin van de H. Eucharistie bui ten de H. Mis" besloot pater E. Peters O.E.S.A. de vergadering met een toe spraak, waarin hp de aanwezigen op wekte ook dit jaar met grote devotie de Stille Omgang weer te maken. Met nadruk werd nog verzocht niet voor één uur des nachts te beginnen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 jan. De diakonie van de hervormde gemeente alhier is in het bezit gekomen van een opzien barend legaat van rnim twee miljoen gulden. Over de herkomst van het legaat wordt nog het diepste stüzwpgen be waard. Bij de nalatenschap is de eis ge steld, dat het bedrag ten goede moet ko men aan „eenzame mensen" Het is nog niet bekend hoe dit doel zal worden be reikt. Er zullen vermoedelpk individue le giften worden verspreid, maar daar naast is het niet uitgesloten dat er een tehuis voor „eenzamen" zal worden ge sticht. r ~v outrust is na vijfentwintig it—I jaar, voor Den Haag en 1 JL ook voor velen daar bui ten, een begrip geworden De N.V. Sportterreinen Houtrust bestond reeds sinds 1913, maar in 1936 kwam het eerste tentoonstel lingsgebouw en in 1937 kwamen de grote hallen tot stand, die ge opend werden met een grandioze bloemententoonstelling door de Stichting „Hofstadbloem", die dus tegelijk met Houtrust haar 25- jarig jubileum viert. Dit jubileum wordt gevierd van 19 tot 29 april opnieuin met de tentoonstelling De Hofstadbloem". De man, die Houtrust dit aan zien heeft gegeven? Het aanzien van grote internationale tentoon stelling, van de Damesbeurs, van de Hokij en nog zoveel andere activiteiten is Hendrik Frederik Diesbergen, die als directeur van Houtrust het jubileum meeviert. In 1946 begon Diesbergen zijn functie als directeur van Hout rust. Hij was op zijn vijftiende jaar in dienst gekomen bij de gemeente en hij studeerde 's avonds om vooruit te komen in het leven. Hij begon daar bij de afdeling archief en ex peditie. Hij deed zijn examen, en was hoofdcommies, toen hij voor de keus werd gesteld ontslag te nemen bij de gemeente of op proef voor zes maanden directeur te worden van Houtrust. Begin 1945 kwam hij na veel verzetswerk in het Oranjehotel terecht, waaruit hij werd vrijgekocht in april '45, waarna hij een maand werkte in de Directie van Volksherstel. Na de bevrijding werd hij twee maanden naar Denemarken gestuurd om by te komen van het werk in de illegaliteit en van het verblijf in het Oranjehotel. Toen hij terugkwam, nam hij het besluit om Houtrust te gaan exploiteren. Dat was niet zo eenvoudig. De Duitsers hadden er tijdens de bezetting een paarden- depöt gevestigd. In 1945 kwamen de Canadezen met de loffelijke bedoeling daar een kunstijsbaan te maken, want daar konden zij niet buiten. Het Rode Kruis had in de rechterhal een garage ingericht. Toen hij in augustus 1946 kwam, gingen de voetbalvelden terug in erfpacht aan de gemeente en directeur Diesbergen ging de hallen inrichten. In de rechterhal werd een nieuwe vloer gelegd en de linkerhal was tot grote vreugde van de Cana dezen na vijf maanden een voortreffelijke ijsbaan. In de rechterhal konden vijf tennisbanen worden aangelegd. Maar de heer Diesbergen dacht verder: tentoonstellingen, concerten, Koninginnedag. Hij speelde het klaar, dat er 9000 mensen naar het concert kwamen luisteren. Hij schafte zich vijf kilo meter loper aan en 6000 stoelen en ging ook diners geven. Zijn grootste glorie is nog altijd het diner, dat de Delftse Gist- en Spiritusfabriek zijn gasten aanbood. Het waren er vierduizend, die daar niet zo maar een etentje kregen, maar een voortreffelijk diner. Daarvoor had hij het hele land af gereisd, serviezen gehuurd en vooral personeel aangetrokken. Het bedienend personeel was 400 man en daarbij nog eens 400 meisjes voor de aanvoer. In de Rotonde stonden 180 gaspitten; het teas één grote bakplaat. Hij kreeg zelfs aanbiedingen uit Scandinavië om te komen helpen, want dat wilde men wel eens zien. Er werd de dag tevoren generale repetitie gehouden met lege borden en alles was getimed. De heer Diesbergen stond zelf op het balcon bij een serie lichtbakken. Rood licht betekende: attentie, blijven staan waar je staat. Wit licht no. 1 was: soep inzetten. De gasten hadden vier minuten tijd om de soep op te eten. Witte lamp no. 2 was: soepborden in nemen. Zo teas alles getimed en toen vroeg minister Mansholt het woord. Het moest, want hij moest et.t onderscheiding uitreiken aan de directeur, de heer van Leeuwen. Zij spraken samen acht minuten en het diner was zo voortreffelijk getimed, dat men ook niet meer dan acht minuten op het ;chema was achtergeraakt. Zulke diners heeft hij in Houtrust meer gehad: voor 3400 en 3600 personen. Het is heel eenvoudig" zegt hij. „Je moet geen slavendrijver zijn. Je moet leuk met de mensen omgaan, ik heb mijn portier op Oudejaarsavond wel eens naar huis gestuurd om oliebollen te gaan eten en toen heb ik voor portier gespeeld."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5