Geruchten over verklaring Tjondwnegoro Eerst Indonesisch gezag, daarna zelf beschikking Tegen vertegenwoordigers van V.N. in Nieuw-Guinea geen bezwaar Mi wordt 24 KOSTBARE LADING VAN GLADONIA OVER BOORD EENDAGSSTAKING LEGT LONDENS VERKEER LAM Thompson hervat gesprek over Berlijn met Gromyko Westduitsers zijn bang dat zij het gelag moeten betalen OPTICIEN VINK Vechtpartijen hij uitvaart LUCKY LUCIANO Overleg „in een kritiek stadium B. B.C.-televisie hekelt Nederlands Nw.-Guineaheleid Volgende maandag opnieuw staking van het vervoerspersoneel Djakarta: „Japan kan er niet veel aan doen" OPDRACHT VAN WASHINGTON Fritz Kreisler overleden Spekstraat nummer EEN Het weer Rustig maar winters weer WITTE KRUIS y de echte „Indonesische marine zal nu aanvallen" Ook Nederlandse schepen in wateren van Nieuw-Guinea Het weer in Europa DINSDAG 30 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 3T041 -)•> NEW YORK, 30 jan. (U.P.I., Rtr., A.F.P.) Indonesische en Nederlandse kringen bij de Ver enigde Naties hebben volgens Reuter hun verbazing geuit naar aanleiding van berichten, als zou de Indonesische minister van Den Haag: „Ons is niet om commentaar gevraagd" tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, hebben gezegd, dat de ver kennende besprekingen in de Ver enigde Naties over de kwestie- Nieuw-Guinea zijn mislukt. Niet temin meldt U.P.I. van Ameri kaanse regeringsfunctionarissen te Washington vernomen te heb ben, dat secretaris-generaal Oe Thant het idee van een V.N.-be- heerschap voor Nieuw-Guinea dat door Indonesië zou worden uitgevoerd, heeft laten varen. Vol gens de zegslieden hebben de Indonesische diplomaten hard nekkig geweigerd een dergelijk voorstel in overweging te nemen en in plaats hiervan een Indone sisch bestuur over het gebied geëist. Wel zouden zij tegelijkertijd akkoord gaan met de aanwezig heid van de V.N. en de Papoea bevolking later zelf willen laten beslissen over zelfbestuur. Overdracht Een recente foto van prinses Beatrix, die woensdag 31 januari haar 21fSte verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot). NIEUWE ORDER Transito militairen éee MORR S 'êeforeijou fnnj REGEN- EN TWEEDJASSEN Vorst BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red, Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERT ENl IET AR IET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 30 jan. In Den Haag wordt categorisch ontkend dat de B.B.C.-televisie de medewerking van Nederlandse autoriteiten zou hebben ge vraagd voor een programma over Nieuw-Guinea. Dit programma werd maandagavond uitgezonden als deel van de serie „Panorama". De B.B.C.-com- mentator sprak daarin o.a., over „Ne derlands kolonialisme" ert' „stroman hen van Nederland in de Nieuw-Guinea Raad". Een van de ochtendbladen berichtte vanmorgen dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken medewerking aan het Programma geweigerd zou hebben. Een interview met b.v. de minister-presi- ,.®nt of minister Luns zou niet moge- njk zijn geweest, omdat de kwestie „te delicaat" zou zjjn. Woordvoerders van zowel de Rijks voorlichtingsdienst als het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben echter ontkend dat zij door de B.B.C. zouden zijn benaderd met een verzoek om me dewerking. In het algemeen wordt die medewerking steeds verleend, al zal het niet altijd mogelijk zijn te voldoen aan een verzoek om persoonlijk commentaar van de minister-president of de minis ter van Buitenlandse Zaken, zo werd gezegd. Er is de laatste weken een stroom van dergelijke verzoeken ge weest. Polygoon heeft onlangs een op name met commentaar van staatssecre taris Bot gemaakt ten behoeve van rela ties in de Verenigde Staten. Minister Luns heeft zijn medewerking gegeven aan een programma van de Duitse tele visie. Een woordvoerder in D ;n Haag betwij felde overigens of de ,,Panorama"-re- dactïe van de B.B.C. wel prijs zou heb ben gesteld op officieel Nederlands com mentaar. Dit zou namelijk een duidelijke dissonant zijn geweest met de algemene tendens van het programma. Maar hoe da., ook, zowel bij buitenlandse zaken als bij de R.V.D. zegt men niets te weten van een dergelijk verzoek van de B.B.C. Advertentie PIJNSTILLER Een zegsman deelde mee, aldus Reu ter, dat de speciale vertegenwoordiger van president Soekarno, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, aan Djakarta verslag heeft uitgebracht over zjjn besprekingen met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant over een mogelijke formule voor een vreedzame regeling van het geschil. Er wordt op nieuwe instructies gewacht, aldus de zegsman. Hij zei voorts, dat de Indonesische regering de volgende stap moet doen, maar men heeft niet de in druk, dat de besprekingen in een zo danig stadium zijn gekomen, dat zjj ais mislukt kunnen worden beschouwd. Een lid van de Nederlandse delegatie bij de V.N. zei: „Er is niets mislukt, om dat in feite nog niets begonnen is." Hij zei, dat de besprekingen, die de Neder landse gedelegeerde mr. C. W. A. Schür- mann en Indonesische afgevaardigden afzonderlijk met Oe Thant hebben ge voerd, zuiver verkennend zijn geweest. Oe Thant zou, zo wordt voorts uit be trouwbare bron vernomen, beide partij en hebben laten weten, dat hij ze pas onder zijn auspiciën bijeen wil laten komen, als hij in redelijke mate de zekerheid heeft, dat zij dan met een formule betreffende een vreedzame re geling akkoord zullen gaan. In dit verband wordt er op gewezen, dat Schürmann gisteren wederom ge durende veertig minuten besprekingen heeft gevoerd met Oe Thant. Deze had drie uur later een onderhoud van ze ventig minuten met dr. Tjondronegoro en Wirjopranoto. Dr. Tjondronegoro verklaarde na af loop. aldus UPI. dat het overleg tussen Oe Thant en de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië „een kritiek stadium" heeft bereikt. Ter verduidelij king zei hjj: „Wij hebben het stadium bereikt waarin concrete besluiten moe ten worden genomen." Hij weigerde echter in te gaan op hetgeen in het ge sprek met Oe Thant ter tafel was ge komen. Naar in Nederlandse kringen verluidt zijn er nog altijd geen plannen voor een gemeenschappelijke bijeenkomst van beide partijen. In deze kringen werd voorts vernomen, dat geen bijzonderhe den konden worden verstrekt over het onderhoud van mr. Schürmann met Oe Thant, behalve dan dat dit het jongste gesprek was in een serie van verken nende besprekingen. UPI voegt hieraan toe, dat er geen verdere besprekingen met Oe Thant op het programma staan van de Ne derlandse en Indonesische delegaties, hangende instructies /an hun rege ringen DJAKARTA Intussen blijft Soekar no volgens UPI er bij, dat hij met Neder land alleen wil onderhandelen op basis van overdracht van het bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indone sië. Voorts zou hij vastbesloten zijn het omstreden gebied dit jaar in handen te krijgen. Volgens de Indonesische radio heeft de president zich gisteren aldus uitgela ten in een redevoering ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen voor een gebouw van het Indonesische Rode Kruis alhier. AFP weet voorts te melden, dat vier onderzeeboten, die Indonesië van Rus land heeft gekocht, de Poolse haven Gdynia hebben verlaten en op weg zijn naar Indonesië. Dit zou een woordvoer der van de Indonesische marine hebben meegedeeld. Volgens de woordvoerder zijn de Russische onderzeeboten beter dan die welke Nederland heeft. Indone sië heeft reeds vijf onderzeeboten, even eens van Russische makelij, maar deze zijn van een oud type. De onderzeeboten, die deel uitmaken van het militaire materieel ter waarde van bijna twee miljard gulden, dat Rus land zal leveren, hebben machinegewe ren en kunnen worden voorzien van geleide projectielen, zo zei de woord voerder verder. Toen men hem vroeg welk nut dit voor Indonesië had, ant woordde hij: „Hoe weet u, dat wij geen geleide projectielen hebben?" DJAKARTA, 30 jan. (UPI) Pa trouilles van de Indonesische marine hebben thans orders gekregen elk Ne derlands schip dat binnen de nationa le ei territoriale wateren van Indone sië en Nederlands Nieuw-Guinea wordt waargenomen, aan te vallen, zo heeft majoor Ambardi, woordvoeder van de marine, bekend gemaakt. Hij zei dat de orders om alleen uit zelfverdediging het vuur te openen, thans waren vervallen en dat comman danten van marine-eenheden naar wel gevallen het vuur mochten openen. „Wanneer wij Nederlandse schepen in Indonesische wateren ontmoeten zul len wij aanvallen, uiteraard afhanke lijk van de omstandigheden," zei Am bardi, eraan toevoegend dat marine schepen, waaronder torpedobootjagers, in Oost-Indonesische wateren patrouil leren. Ambardi verklaarde dat met Indo nesische wateren werden bedoeld de „nationale" wateren tussen de Indone sische eilanden en de territoriale wate ren die van de Indonesische kust af gemeten als twaalf mijl breed aange houden worden. t e Brd/!e kustvaarder Glador.ia" ligt nog steeds op de Maasvlakte. Men is nu bezig de kostbare lading porceleinaarde lossen om hel schip zo licht te maken, dat een nieuwe poging om het vlot te brengen succes zou kunnen hebben. Terwijl man en macht gewerkt wordt om de lading over bcord te zetten, wordt met een tankwagen drinkwater voor de op varenden aan boord gebracht. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 jan. De Britse hoofd stad had gisteren een voorproef van de chaos welke naar veler mening de toe komst zal brengen, indien men geen op lossing vindt voor de toenemende ver keersproblemen. Eindeloze opstoppin- had men drie uren nodig om de Black- friarsbrug over de Theems aan de rand van de city Per auto over te steken. De onbeschrijfelijke chaos was het gevolg van een eendagsstaking van vrijwel het gehele ondergrondse spoor wegnet en van een deel van het perso neel van de forensentreinen. De chaos bereikte zijn hoogtepunt in de middag, toen laatkomende wandelaars en lif ters op weg naar het, werk bijna letter lijk in botsing kwamen met onafzien bare drommen van mensen die vroeg hun kantoren, werkplaatsen en win kels hadden verlaten om te proberen op een redelijke tijd terug te keren naar hun woningen in de voorsteden. De politie zag zich genoopt een van de drukste bruggen over de Theems, de Waterloobrug, gedurende enige tijd geheel voor het verkeer te sluiten om dat alles vastgelopen was. De opstop pingen duurden voort tot na zeven uur in de avond. Op vele plaatsen moesten de verkeerslichten worden uitgescha keld en honderden politie-agenten. geas sisteerd door politie aangevoerd uit voorsteden, probeerden, in vele geval len tevergeefs, het verkeer op gang te houden. In het West End van Londen varieer de de gemiddelde snelheid van het auto- mobielverkeer van anderhalf tof drie kilometer per uur. De staking was niet offieiëel en er is een kans dat het Per- DJAKARTA, 30 jan. (UPI) Ambte naren van het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken zijn particu lier de mening toegedaan, dat Japan weinig kan doen tegen de doorreis van Nederlandse militairen, die op weg zijn naar Nieuw-Guinea, indien de mi litairen burgerkleding dragen en in het bezit van een paspoort zijn. Doch het ministerie bleek niet bereid een offi ciële verklaring over deze kwestie uit te geven en wenste zich niet uit te la ten over de mogelijkheid, dat Indone sië officieel aan Japan zou verzoeken de transito der Nedertandse militai ren te verbieden. Wel stelden ambte naren, dat het beweerde verkeer van mensen en goederen uit Nederland de beweringen van de Nederlanders logenstraf*, dat de omstandigheden in het omstreden gebied normaal zijn en dat geen versterkingen nodig zijn. Uit ingelichte bron van het minis terie van buitenlandse zaken te Dja karta werd er onofficieel op gewezen, dat als de Nederlandse militairen ge üniformeerd zouden reizen, Indonesië zou ve, wachten, dat „bevriende rege ringen" hen zouden weren. soneel van de ondergrondse en van een deel van de forensentreinen de volgende maandag wederom in staking zal gaan uit protest tegen de loonstop van de re gering. In het Lagerhuis richtte gisteren de oppostie hevige aanvallen tegen de eco nomische politiek van de regering, of schoon zij de wilde stakingen afkeurde. Een motie van afkeuring over het eco nomisch beleid van de regering werd verworpen met 315 tegen 229 stemmen. WASHINGTON, 30 jan. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, instruk- ties heeft gekregen om zijn besprekin gen met de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, over de kwestie-Berlijn te hervatten. Thompson heeft deze maand reeds tweemaal met Gromyko gesproken. (Het vooraanstaande Amerikaanse dagblad „The New York Times" be richtte gisteren in een correspondentie van Sydney Gruson uit Bonn, dat de Sovjet-Unie aan de Verenigde Staten heeft voorgesteld bij het overleg tussen Gromyko en Thompson tevens de vraag te betrekken hoe kan worden voorkomen dat West-Duitsland in het bezit komt van nucleaire wapens. Gromyko zou Thompson tijdens hun laatste ontmoe ting tevens hebben meegedeeld, dat zijn regering zeer is geïnteresseerd in maat regelen voor de veiligheid in Europa en in een beëindiging van de bewapenings wedloop. Hieruit blijkt, zo werd in Westduitse kringen opgemerkt, dat Gromyko met Thompson zaken wil be handelen, die met de Berlijnse crisis weinig uitstaande hebben. De Westduitsers zijn bang dat van hen speciale offers zullen worden gevraagd om de Berlijnse crisis tot een einde te brengen, zoals bijvoorbeeld het opgeven van de eis dat Duitsland moet worden herenigd. De Russen hebben deze stem ming in West-Duitsland goed uitgebuit door aan de regering in Bonn voor te stellen bilaterale onderhandelingen over de Duitse en Berlijnse kwesties te be ginnen. Volgens de Franse „Figaro" van gisteren verheugen dr. Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken. Schroder, zich zeer over dit Russische voorstel. Zij kunnen deze troef tegen de grote Westerse mogendheden uitspelen, zodra deze van Bonn speciale offers gaan vragen teneinde met de Russen tot een akkoord over Berlijn te kunnen komen. Erich Mende, leider van de II berale partij, die met de C.D.U. een coa litieregering vormt, heeft reeds direkt overleg Bonn-Moskou voorgesteld.) PARIJS Kennedy's perschef, Pier re Salinger, heeft gisteren in de Franse hoofdstad besprekingen gevoerd met de perschef van premier Khroesjtsjev, Ml chaël Tsjarlamov. Over de inhoud van de besprekingen hebben de beide pers voorlichters de pers niet voorgelicht. Uit betrouwbare bron werd echter ver nomen dat allerlei politieke kwesties de revue hebben gepasseerd. Tsjarlamov zou zijn Amerikaanse collega hebben meegedeeld dat Khroesjtsjev momenteel wei andere dingen aan zijn hoofd heeft dan de kwestie-Berlijn. Ook uit andere bron nen is de laatste tijd vernomen dat de Berlijnse problematiek voor het Krem lin momenteel niet meer urgent is, wellicht als gevolg van de huidige spanningen binnen het communistisch kamp, spanningen die volgens sommi ge berichten ook bestaan tussen de muren van het Kremlin. Salinger en Tsjarlamov zouden ook de mogelijkheid van een uitwisseling van TV-gesprekken tussen Kennedy en Khroesjtsjev hebben besproken. IIHIHIIIIIIIINIIimilllllllllllllllllllllltlHIIIHIIIIIHIimmHIMt NEW YORK, 30 jan. (Renter) De Amerikaanse violist Fritz Kreisler is maandag op 86-jarige leeftijd in een zie kenhuis alhier overleden. Volgens zijn dokter overleed Kreisler, die sedert 13 januari in het ziekenhuis lag, aan een hartaanval. (Advertentie) Leverancier aan alle ziekenfondsen Door het dikwijls op- en afzetten blijft geen °nkele bril in zijn oorspronkelijke goede toestand. Er kan een oorveer gaan slingeren, waardoor de bril scheef staat, of een schroefje loslopen. Wij doen ons best ervoor te zorgen dat de geleverde brillen zo lang mogelijk goed blijven. Mocht er dus iets aan te verbeteren zijn, komt U dan even binnen, meestal brengt de herstelling geen kosten mét zich mee. NAPELS, 30 jan. (Rtr) Tussen le den van de begrafenisstoet en persfoto grafen is het gistermiddag in Napels bij de uitvaartdienst van de vroegere gangsters Lucky Luciano tot incidenten gekomen. Na afloop vat de dienst in een rooms-katholieke kerk sloeger, man nen op straat een fotograaf neer die probeerde een foto te maker van de 24- jarige Adriana Risso, die zegt dat Lu ciano op het punt stond met haar te trouwen. Reeds tijdens de dienst kwam het tot hitsingel) met "otografen, die Luciano's broer Bartolo en Adriaua Risso trachtten te fotograferen. Op een gegeven ogenblik scheidde een recher cheur Luciano's lijfwacht en een foto graaf die elkander 'n de kerk te lijf dreigdei te gaan. Ongeve-i dertig familieleden en vrienden, honderdvijftig journalisten en fotografen en tientallen politie agenten woonden de dienst bij Toen de stoet de kerk binnenging, maakten twee Amerikanen bij de deur fotos van de meeste mannen die de dienst gingen bijwonen. Een van de twee zei dat zij voor de Amerikaanse rege ring werkten De lijkkist is na de dienst overgebracht naar een begraaf plaats en zal later naar New York worden verscheept waar het stoffe lijk overschot een olaats zal krijgen in het mausoleum van de familie Luciano De pers was ruimschouls vertegen jord gd maar telkens als er een flits lamp dreigde op te gloeien waren er vele rouwenden die zorgden dat hun gezicht juist in de schaduw van hun diep over het hoofd getrokken hoed lag. Dat was het beeld tijdens de ove rigens „super-de-luxe" begrafenis van Lucky Luciano, eens een koning in de Amerikaanse onderwereld. Politie-agen ten verklaarden dat er bijzonder veei bikkelharde tronies te zien waren ge weest in de stoet rouwende vrienden van Luciano Het leek wei op een reünie van de Italiaanse en de Amerikaanse politie, met gemeenschappelijke .ken nissen" uit de onderwereld. Luciano's kostelijke kist was vervaar digd van glas en diepbruin hout De "jkkoets, de grootste in de stad, werd getrokken door acht zwarte paarden, van de Sint Joachimskerk, naar het kerkhof. De koetsier op de koets zei trots, „dit is de mooiste koets van Na pels. de huur bedraagt 200.000 lire." Naar ttaliaans gebruik sloten de win kels in de straten waar langs de stoet passeerde een kort ogenblik de deuren, terwijl voor de winkel 5 de lichten wer den ontstoken. Er warer. zes kransen. Op een van de unten stond „So long pal" en op een andere „Al caro amico Charlie" (aan onze goede vriend Charlie). Zestien jaar geleden werd Lucky Lu ciano uit de V.S. gezet ais ongewenst vreemdeling. Hij was er gekomen als een jongen van negen jaar, die Salvartore Luciana heette. In de V.S. veranderde hij zijn naam in Charlie Luciano en hij maakte er furore in de onderwereld. Hij kreeg zijn bijnaam Lucky (geluksvogel) toen hij eens levend terugkeerde van een „laatste rit" waartoe hij gedwongen was geweest door een concurrerende Fritz Kieisler is in Wenen geboren. In de eerste wereldoorlog streed hij in het Oostenrijkse leger. Kort voor de tweede wereldoorlog kreeg hij de Fran se nationaliteit. Hij vestigde zich in de Verenigde Staten toen de Duitsers in 194C Frankrijk binnenvielen. In 1943 werd hij Amerikaans staatsburger. Hij trad in 1950 in een radioprogram ma voor het laatst in het openbaar op. Na zijn eerste concertreis op 25-jari- ge leeftijd, verwierf hij vermaardheid over de gehele wereld. Hij componeer de en arrangeerde vele werken voor de viool. Behalve vioolcomposities schreef Kreisler drie operettes. Hij bezat enige van de beroemdste en kostbaarste vio len ter wereld, waaronder een Guame- rius uit 1737 die hij in 1952 ten geschen ke gaf aan de bibliotheek van het con- gre te Washington. Een fraaie collec tie zeldzame boeken en handschriften had hij vier jaar tevoren verkocht en het geld aan instellingen van liefdadig heid gegeven. Op dezelfde wijze gaf hij ook een groot deel van zijn vermogen weg. Hij sprak acht talen vloeiend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22355b Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst morgenmid dag overwegend lichte vorst. Zwak ke tot matige, langs de waddenkust later vrij krachtige wind nit zuide lijke richtingen. Woensdag: Zon: 8.23-17.25. Maan: 3.50-13.06. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 30 jan. In het grootste deel van on„ land kwam vanmorgen 7 tot 8 graden vorst vooiOok in het grootste deel van Duitsland werden on geveer dezelfde temperaturen gemeten. Het hogedrukcentrum vordt morgen bo ven noord-Duitsland ver-vacht, waar door de zwakke wind eerder zuidoost wordt. In de komende nacht is opnieuw matige vorst te verwachten Voorname lijk in het noorden en «sten van ons land is er kans op een enkel licht sneeuwbuitje. De vorst zal zeker tot de tweede helft van deze week voortdu ren. max. mm neersh Station Weer temp. temp aigel. gisteren 24 uur Den Helder onbew. 3 —4 0 ïpenburg h. bew. 0 —6 0 Vlissmgen h. bew. 0 -3 0 Eelde 1. bew. 0 —8 0 De Bilt onbew. 2 —8 0 Twente onbew. —2 —9 0 Eindhoven onbew. 1 —8 0 Zd-Limburg onbew. —1 —7 0.1 Stockholm onbew. —5 —20 0.1 Kopenhagen onbew. —3 —5 0 Londen L bew. 5 -3 0 Amsterdam onbew. 2 —6 0 Brussel onbew. —4 —6 0 Luxemburg onbew. —3 —10 0 Parijs L bew. 3 —4 0 Berlijn h. bew. —2 —7 0.4 Ztirich sneeuw —2 —8 0.1 Wenen h. bew —2 —8 0 Athene zw. bew 11 8 8 Rome onbew. 8 —3 0,2 Madrid onbew. 13 —1 0 Lissabon onbew. 16 6 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1