291 woningen gereed gekomen 1204 woningen in aanbouw ^éhfiaarpmm OPHEFFINGSUITVERKOOP bü FAVORITA Voortreffelijke voorstelling van Tsjechov's „KERSENTUIN" Prachtige jubileumrol van Ida Wasserman Pannekoekenhuisje zonder pannekoek Feest op zolder voor de 10 x 10" Herdenkingstentoonstelling van Miolée E M MAGGI cent Plannen voor de bouw van ruim 3500 woningen in voorbereiding 30% korting Iets vastere stemming Zakkenrollers weer aan het werk Tekeningen climax in zijn oeuvre AGENDA LAATSTE KWARTAAL 1961 IN HAARLEM Alles moet weg Exclusieve herenmodes Speciale aanbiedingen Jiddische volks liederen in Minerva 10 x 10"-feest in Mendelcollege ATAX-TAXI omdat U nü zoveel Aroma gebruikt... in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! DINSDAG 30 JANUARI 1962 PAGINA 3 voor iedereen De beurs vandaag: TONEELAVOND VAN „DE KAMPIOEN" KONINGSTRAAT 7 t.o. het Stadhuis P. L. Warmerdam plotseling overleden Inbraak zonder buit aan Harmenjansweg MARTIN UITTENBOGAARD Beurs van New York VERLOVINGSRINGENZAAK Schoterweg 35 Burgerlijke Stand Haarlem Bestelauto reed op onverlichte handkar Door Chanah Milner en Willy Brill Rectificatie KVP Heemstede 1,2.3.4.5. Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen HAARLEM, 30 jan. Uit het thans gepubliceerde overzicht van de woning bouw in Haarlem gedurende het laatste kwartal 1961 blijkt, dat er in die pe riode in Haarlem gereed zijn gekomen 291 woningen, waarmee het totaal aan tal gereed gekomen woningen in 1961 op 861 is gekomen. Belangrijker nog is het aantal woningen dat in aanbouw is: op 31 december van het vorig jaar waren ©r niet minder dan 1204 woningen in aanbouw. Voor 218 woningen was reeds de premie ontvangen, maar was men nog niet gestart met de bouw. De bouw plannen van 1495 woningen waren in behandeling bij de provinciale directie of het ministerie, terwijl bij de archi tecten of bij de gemeente de bouw Wordt voorbereid van nog eens 2037 Woningen. Tenslotte is men nog in on derhandeling over de bouw van zestig Woningen. In het laatste kwartaal van 1961 blij ken 123 woningwetwoningen in het ge deelte A-l van Schalkwijk gereed geko men te zijn. Er werden 150 premiewo- hingen en 24 woningen in de vrije sec tor voltooid. Van de op 31 december in aanbouw zijnde 1240 woningen behoor den er 792 (voornamelijk in Schalkwijk) tot de woningwetsector, 192 tot de pre miesector en 220 tot de vrije sector. Op merkelijk is het betrekkelijk grote aan tal bejaardenwoningen, dat in aanbouw is. De bouwvereniging „St.-Jozef" heeft er 27 in aanbouw nabij de kathedraal, St.-Bavo-oost 81 in Parkwijk en St.-Ba- Vo-noord 14 aan de Muidersiotweg. Bijzonder triest is wel de tijd, die Vaak nodig blijkt te zijn voor gereed ge maakte plannen, om goedgekeurd te worden door de provinciale directie of het ministerie. Er zijn plannen bij die al in 1960 zijn ingediend bi] het rijk. Maar zelfs zijn er nog enkele plannen die al in 1959 werden ingediend. Er begint nu ook schot te komen in de bouw van torenflats. Er zijn reeds premies verleend voor de bouw van een torenflat aan de Arthur van Schendel- kade, terwijl kort geleden de bouw van een torenflat op de hoek van de Delft laan en van de Rijksstraatweg en van één in Schalkwijk (beide in de woning- Advertentie) „DE BRILLENSPECIALIST" iiekenfondsleden glazen ZONDER bij betaling. IEDERE 100ste CLIëNT ONTVANGT EEN DOUBLé DAMES- OF HEREN HORLOGE. peze keer ging de premie naar Mej. M- J- LEVENDIG, Van Collemstr. 27. JANSSTRAAT 56 - TELEFOON 10180 AMSTERDAM, 10 jan. De effecten beurs maakte vandaag geen ongunstige indruk. De stemming voor de interna tionale fondsen was weliswaar nog eni germate verdeeld, maar toch eerder iets vaster. Zo noteerde Unilever weliswaar onder het vorig niveau maar boven de Amerikaanse koers van gisteren. De opening kwam op ƒ183.50 30 ct.). Kon. Olie was bijna 1 beter op 122.80 en Hoogovens zijn 5 pnt., opgelopen. Verder is Philips 2 pnt. gestegen. AKU viel met een verlies van 3 a 4 pnt. ech ter uit de toon. De scheepvaartmarkt Was prijshoudend. Van Ommeren boek te een vooruitgang van 3% pnt. Staats fondsen waren fractioneel hoger. De Bank voor Nederlandse Gemeenten zal op 9 februari a.s. de inschrijving open stellen op een nieuwe uitgifte van rente spaarbrieven. Dit wordt dan de derde lening van dit jaar. De emissie zal ƒ25 miljoen bedragen tegen de koers van 100 Pet. De rentespaarbrieven zullen uiterlijk 16 september 1989 aflosbaar zijn tegen een koers van 300 pet. Houders kunnen Vervroegde aflossing vragen per 16 Augustus 1974 tegen een koers van 160 Pet. De storting zal op 16 maart a.s. moeten geschieden. Het prospectus ver schijnt op 1 februari. Met deze lening zal voorshands aan de financierings behoeften van de bank zijn voldaan. Ned. i9601 Ned. 1961 JNed. 1961 Staffel 1947 B.N.G Wo-n.Douwie Ned Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber B.VA AJt.U. Berke) Patent Caivé-Delft Cert, Deli-Mij. Fokker Ford V- Gelder Hoogovens teller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Onliever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. Fl. K.LJVL. Kon. Ned Stoomb Mij K.P.M Stoomv Mij Nederl. v. Nievelt W Ommeren «ott Lloyd. Scheepvaart Unie giterunie Robeco Onitas ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 8% Amsterdam '56 jf}4 Amsterdam '56 n A'dam '56 UI "ja Amsterdam '59 R'dam '57 Alb Heyn KI obi Vorig Slot 10314 101* 109 rV 35014 12914 39614 296 901 151 465 769 362 75514 486 596 953% 183.90 294 485 577 122 147 147 19014 151 16214 14814 33114 14914 151 223 245 521 142.50 84% 92% 92% 101 94% 12214 opening 30/1 101% 100ft &3A 393 760 956 183.50 122.80 148 191 151 148% 335 1151% wetsector) is gegund. Bouwplannen voor een torenflat op de hoek van de P. C. Boutensstraat en de Dielftlaan wachten op gunning. Sinds november is bij het rijk een plan in behandeling voor de bouw van een premie-torenflat in Parkwijk, terwijl in juli 1961 de rijks goedkeuring is aangevraagd voor de bouw van een torenflat in de vrije sec tor in Schalkwijk. HAARLEM, 30 jan. De Haarlem se wielerclub ,,De Kampioen" ver zorgt maandag 5 februari in het club lokaal „Kennemerland" aan de Rijks straatweg in Haarlem-Noord, voor zijn leden en donateurs een toneelavond. De Rederijkerskamer „Alberdinck Thijm" zal dan voor de Haarlemse wielermensen optreden met het vrolij ke toneelstuk „Hoera, het is een jon gen". De aanvang is bepaald op acht uur en de toegang is vrij. (Advertentie) ZANDVOORT, 30 jan. Gisteravond is in de leeftijd van zesenzestig jaar plotseling overleden de heer P. L. War merdam. De heer Warmerdam was in Zandvoort een zeer geziene figuur. Hij had een grote zaak in zuivelprodukten. Verder was hij lid van het r.k. arm bestuur. Vroeger had hij zitting in het bestuur van de Hanze. HAARLEM, 30 jan. Tijdens het week-eiinde is in een filiaal van een ko lenhandel aan de Harmenjansweg inge broken. De ongewenste bezeoeker was de schutting overgeklommen en had een raampje vernield. Al deze moeite was echter tevergeefs, daar in de zaak geen geld werd aangetroffen. HAARLEM, 30 jan. Eén Tsjechov- voorstelling onder regie van Pjotr Sja- rov en gespeeld door de Haagsche Co- medie, is altijd een gebeurtenis. De voor stelling die de Hagenaars gisteravond in de Haarlemse schouwburg gaven van „De Kersentuin" is feitelijk de tweede reconstructie van een voorstelling die in 1952 in première is gegaan. Ruim twee jaar geleden werd de eerste re constructie ondernomen: een voorstel ling in lichter kleuren, in vrolijker tint dan de sterk melancholische van 1952. Verleden najaar heeft de Haagsche Co- medie het stuk opnieuw op het reper toire genomen met een enigszins gewij zigde rolbezetting. De reden daarvan is ongetwijfeld, dat men Ida Wasser man de gelegenheid heeft willen geven nogmaals te schitteren in de rol van de verarmde landeigenares Ljoeba, die de ondergang van haar geslacht beleeft. Op die manier heeft zij haar veertigjarig toneeJjubileum herdacht. Het Haarlem se publiek toonde zich gisteravond uiter mate dankbaar voor deze sublieme crea tie en het vulde de zaal met een ova tioneel applaus. Merkwaardigerwijs wa ren er geen bloemen; slechts een grote doos bonbons. Ida Wasserman heeft uitdrukkelijk van een officiële huldiging afgezien. Men kan zich echter nauwelijks een in tenser viering van het jubileum voor stellen dan het spelen van deze rol, die zij in de loop der jaren heeft bijge vend en opgebouwd tot een kleinood van nauwelijks merkbare stemmings overgangen. Het is een voortreffelijke toneelprestatie geworden, die men niet licht meer vergeten zal. Zoals gezegd, heeft regisseur Sjarov voortgeborduurd op het lichte element in het stuk. De ondertoon bleef die van melancholie, maar het eigenlijke drama, de ondergang van het geslacht, bleef op de achter grond. De sfeer van het alledaagse le ven, die bepalend is voor de stemming die uiteindelijk het eigenlijke drama il lustreert, is door Sjarov op de van hem bekende wijze zorgvuldig tot in de kleinste details weergegeven. Hij kon daarbij weer gebruik maken van de mis schien niet helemaal mooie, maar in elk geval uiterst dienende decors van Eline van Dreght. Paul Steenbergen speelde als steeds ondoorgrondelijk genuanceerd Ljoeba's broer Ljeonid en Bob de Lan ge was weer de lawaaierige nouveau- riche Lopachin. In deze meer lichtvoe tige opvatting kwamen De Lange's ko mische talenten beter nog tol hun recht. (Advertentie) DE VERLOVINGSRINGENSPECIALIST wegens zaak. restauratie van onze gnacontia Copper Sg^ehem Steel jmrysler Corp Genera) Electric Genera) Motors Keinecott Copper H^jsomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch ghell Union oil g^thern Pacific |?"jhem Railway Stand, oil Ny Tidewater Viulever UJS. steel 26/1 5014 42 53% 71'% 55(4 82% 16% 32% 53% 56% 33% 3814 28 54% 51 19% 51% 73% 29/1 50 42% 54 71% 55% 82 16% 3214 53% 56 33% 38 28% 54% 51% 20 50% 73% Haarlems speciale is zoals U bekend is Tel. 55899. Wij hebben geen fi lialen. Wij vragen ook Uw speciale aandacht voor onze collectie Zaanse klokken, Horloges, Gouden colliers, fixoflex hor logebanden. Komt U eens kijken? DUS SCHOTERWEG 35. Geluk en Welvaart met ringen van Martin Uittenbogaard - Telefoon 55899 Stemming: gedrukt. BEVALLEN van een zoon; W. van Levermx-roiaer; i. Buis-Buss, a. Bax- xer-van uorsseiaer; e. Boiwun-wieren- ga; J. Lucas-neijaanus; r. van vvmi- gen-Raap; n. ïjuoeri-oneiienoerg; x. veroeexMeexei, ivo, oras-onoexs; M. noogervorsi-Axeisiooi.; E. joonxe-iNgoi; E. 'i axes-van benam; <j. aenip-xi ïeuweu- nuizen; J. rtijnoeex-ue nuuu; ivi. Dexxei -Euobeid; A. Haven-jonxer, a. Buijs. Exginari; J. van rtecingei-xioiman. BEVAleEe van een docnier: J. Kooij-Ocnse a reiwaid; e. van den Hout van der Putten; J. Wiilemse-Rutte (2x; C. Kenseiaar-van den Berg; C. van Üs- lviulüer; C. de Muincx-zuiaweg; C. Gou- iooze-van der Tonnekreex; C. Jonxer- oiappenaei; P. Boorn-wesierourger; J. noogiugt-Erooder; A. Hoitkamp-Prede- rixs; W. Mmenaar-Brouwer; J. vis- aei-Aievenaag. UwiJEk'HioUWD: J. Diiien en G. wou; j. van aer isiei en H. Koomen; C. Kriex en N. Koning; A. Zwaap en E. van Wejjnsbergen. GETROUWD; T. Vlaar en C. Kok; A. Laurenssen en C. van Biankenstein; C. van Nunen en G. Versloot. OVERLEDEN: L. van der Eijken-de Vries, 83 j., Kamperstr.; A. Oostveen- van Aken, 54 j., Emdenhoutstr.M. van Nassau, 62 j., Nassaustraat; T. Femer- Buikema, 70 j. Wouwermanstraat; M. bultje, 2 d., Fabriciusstraat; M. Ras poort, 63 j., Kamperlaan; J. Draijer, 68 jr.; Harmenjansweg; H Kruijer, 75 jr., Romeinenstraat; J. Stob 71 j., God fried v. Boullonstraat; J. van den An- del, 66 j., van Dortstraat; P. de Ko ning, 38 j., Kamper laan. Do van Stek speelde lief en overtuigend. Ljoeba's dochtertje Anja, maar het pleegzusje Warja werd ditmaal gespeeld door Anny de Lange. Twee jaar ge leden speèlde Annet Nieuwenhuyzen de rol nog: meer ingetogen en meer le- vensschuw. Jules Croiset had van Coen Flink de rol van de idealistische stu dent Trofimow overgenomen. Hij deed dat innemend en vurig, minder uiter lijk ook dunkt me dan Coen Flink. Ik heb nogal lang aan zitten kijken tegen de gouvernante-rol van Georgette Hagedoorn, twee jaar geleden door Fiet Dekker betrekkelijk onopvallend ge speeld. De manier waarop mevrouw Ha gedoorn echter meede te moeten opval len door luidruchtig „gek" doen kon ik persoonlijk niet erg waarderen. Broes Hartman gaf een fijnzinnige ver tolking van de boekhouder Semjon en Bas ten Batenburg hield de fielterige vrijzinnige bediende Jasja knap vol. Jo ris Diels speelde weer de rondborsti ge „Typische" Rus Pistajik: met verve en pathos. De rol van de oude lakei Firs is bij Albert van Dalsum gewor den tot een zeldzaam afgew ogen crea tie: een wonderlijke mengeling van ho righeid en berusting. De Haagsche Comedie heeft met de ze voorstelling, waarin Sjarov eens te meer van zijn geniale vermogen om sfeer op te roepen en tastbaar te ma ken getuigd heeft, heeft zeer veel eer in gelegd. Er is moed voor nodig om in kleinere, zij het belangrijke sfeerbepa lende rollen, acteurs van grote klasse te plaatsen. Men komt dan tot uitzonder lijke resultaten, waarvoor men niet an ders dan diep respect kan hebben. De voorstelling is ook daarom belangrijk, omdat zij in een periode van moderner, meer abstracte toneelstijl, nog eens aantoont waarom de naturalistische wij ze van spelen in zo sterke mate het to neel heeft kunnen beïnvloeden. J. W. v. d. V. ZANDVOORT, 30 jan. Gistermor gen omstreeks half acht vond op de Parallelweg te Zandvoort een aan rijding plaats tussen een handkr, bestuurd door de 43-jarige L. H. te Gouda en een bestelauto, bestuurd door de 29-jarige L. M. v. d. M. te Zand voort. De handkar was niet verlicht en door de duisternis merkte de be stuurder van de bestelauto de wagen eerst op het laatste moment op. Ondanks krachtig remmen was een aanrijding niet meer te voorkomen. De bestuurder van de handkar werd tussen beide voertuigen bekneld en werd zwaar gewond. Door de politie is hij per ambulance naar het Elisabeth zieken huis te Haarlem gebracht. HAARLEM, 30 jan. Ook gisteren hebben zakkenrollers hun slag gesla gen op de maandagse weekmarkt op de Gedempte Oude Gracht en de Bo termarkt. Een 62t-jarige huisvrouw uit IJmuiden miste omstreeks half vier een gouden dameshorloge en een por- temonnaie met 20 uit haar tas. Om streeks dezelfde tijd ontdekte een 45- jarige huisvrouw uit Haarlem, dat de ritssluiting van het zijvak in haar boodschappentas open stond en haar portemonnaie met 26 verdwenen was. Een portemonnaie met 25 werd bij een 46-jarige huisvrouw uit Haarlem gerold. HAARLEM, 30 jan. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring tre den maandag 5 februari in de foyer van het Minerva-theater te Heemste de Chanah Milner en Willy Brill op met een programma van jiddische volksliederen onder de titel „Rozjin- kes _mit mandien" (zoet en bitter uit het jiddische leven). Chanah Milner en Willy Brill heb ben de laatste tijd vooral bekendheid gekregen door hun optreden voor ra dio en televisie. Chanah Milner zong reeds als kind jiddische volksliederen, welke zij in haar ouderlijk huis leerde van Joodse jongens en meisjes, die in Nederland hun vooropleiding voor Is raël kregen. Haar interesse ging uit naar muziek en dans, waarvoor zjj een opleiding ontving aan de staatsacade- mie voor muziek en dramatische kunst in Wenen. Door haar verblijf in mid den- en oost-Europa kwam zij in steeds nauwer contact met de jiddische liederen. Enige jaren geleden begon zij deze liederen te verzamelen en in het openbaar te zingen. In de herfst van I960 verscheen uit deze verzame ling een keuze van deze liederen on der de titel „Het jiddische hart zingt". Willy Brill, die de liederen steeds van een commentaar voorziet, leerde twee jaar geleden Chanah Milner ken nen. Uit dit contact ontstond een ge meenschappelijk zoeken naar de zo weinig bekende jiddische literatuur en het verlangen de verhalen en ge dichten uit het origineel te vetalen en deze gecombineerd met het oorspron kelijke volkslied te vertolken. Willy Brill ontving haar opleiding onder meer bij Eduard Verkade en Claudine Witsen Elias. Als voordrachtskunste nares trad zij op met enige Nederland se orkesten. Daarna was zij verhonden aan de hoorspelkern van de Neder landse Radio Unie. HAARLEM, 30 jan. Dankzij de me dewerking van de rector van het Mendel college, pater Hutjens, kon zaterdag avond in de aula van de school een dansavond gegeven worden ten bate van de Haarlemse „10 x 10"-actie. De avond, waarvoor grote belangstelling was, was georganiseerd door het Haar lems actie-comité. Het comité werd tij dens het feest terzijde gestaan door drie leerlingen van het Mendelcollege. Rob Godiïelp, leerling van de Rijkskweek school en Md van het jeugdcomité, had voor de band gezorgd: het waren acht leerlingen van zijn school, die zich voor deze avond „The occasional nine" noem den. Zes meisjes van Sancta Maria heb ben de Can Can gedanst. De netto op brengst van de feestavond bedroeg ruim driehonderd gulden, waarmee het jeugd comité .zeer tevreden is. De Hervormde Jeugdkerkcommissie heeft de eindcollecte in de jeugddienst, die zondag in de Bakenesserkerk werd gehouden, eveneens bestemd voor de actie. Een bedrag van bijna tweehon- derdvijftig gulden kon op de bankreke ning van het Haarlemse comité worden overgemaakt. In ons bericht over de kandidaat stelling van de KVP - Heemstede werd niet vermeld, dat ook de heer J. Ka merbeek zich kandidaat heeft gesteld voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. .voor; i BB B B B B B a a a BBBaaBBSBasBcasBBeaaasBaaast'BBaBBBBaaaa '.•.V.V.V.V.V.V.',.V/AV,VA,.VW///.V,,.V.V '.v.vwavw.vw.v.w.v.v.v.v.v.v.v.v.wwCw.1 Wie van de Bloemendaalseweg in het dorp Bloemendaal de Moliaan inslaat, komt halverwege deze laan, die zich dwars door het Bloemendaal- se Bos baant en aan weerszijden be groeid is met eeuwenoude beuken, het wijd in de omtrek bekende Pan- nekoekenhuisje tegen. Hoewel de veelzeggende naam van het uit de achttiende eeuw daterende gebouw tje bij menigeen een bepaald ver moeden doet oprijzen, weten alleen bejaarde Bloemendalers en Overve- ners zich nog te herinneren, dat in dit gebouwtje pannekoeken te ver krijgen waren. Het is dit jaar name lijk ongeveer een halve eeuw geleden, dat men zich hier te goed kon doen aan dit bakprodukt. Even voor de eerste wereldoorlog bleek het be drijfje, na een bestaan van ruim driekwart eeuw, dermate onrenda bel te zijn, dat verdere handhaving geen zin meer had. Men gunde zich een bezoek aan het huisje niet meer. Het gebouwtje sloot zijn deuren. De baklucht verdween, het huisje raakte in verval. Enkele tientallen jaren, tot na de tweede wereldoorlog, stond het triest gesloten. Hier kwam een eind aan, toen men enkele jaren na de oorlog het historisch gebouwtje ging op knappen. Men vestigde er een snoep winkeltje in. Hoewel het zijn eigen lijke produkt niet meer levert, leeft het Bloemendaalse pannekoeken- huisje weer. Vlugge voorbijgangers verorberen er nu een sprits of een gevulde koek en 's zomers likken kin deren er een ijsje. Het heeft weer mensen onder zijn overhuiving. Het pannekoekenhuisje stamt uit de tweede helft van de achttiende eeuw. In de eerste helft van deze eeuw geschiedde ook in Zuid-Ken- nemerland, zo vertelde de heer S. A. Wilson in zijn Beknopte Geschiede nis van Bloemendaal, de aanleg van tuinen, parken, priëlen en kleine ge bouwen naar Franse stijl: als met passer en liniaal leken parken en theehuizen te zijn aangelegd. In de tweede helft kwam hierin een gron dige wijziging. Men nam voortaan de natuur als voorbeeld; de vrije natuur was raadgeefster. Maar het was niet altijd de Hollandse vrije natuur, die men nabootste. Zo bouwde men op Elswout een rustiek Zwitsers brug getje over een nagemaakt ravijn. In het park Meer en Bergh plaatste men een Chinese tempel en in het Bloe mendaalse Bos bouwde men een por tierswoning in de vorm van een Grieks tempeltje, het latere Panne koekenhuisje. Hoewel het Griekse tempeltje pas omstreeks het midden van de vorige eeuw met zijn pannekoeken-bakkerij begon, was het er reeds heel vlug een va-et-vient van bezoekers, meest kennissen van de verschillende be woners van het huisje. Men had zo nu en dan behoefte om onder het genot van een kopje thee het ver keer, wandelaars en karossen, voor bij te zien trekken. Vooral de thee koepels, die tal van buitenplaatsen bezaten, boden daarvoor gelegenheid. In navolging van de boerin van de „Schaapskooi" in de Schapenduinen, die de honger van bezoekers met pannekoek en sla stilde, begon men ook de vele bezoekers van het huis je in het Bloemendaalse Bos hier mee te verrassen. Al vlug was het nieuwtje tot in Amsterdam en Lei den verspreid. Bloemendaal en Overveen waren in die dagen reeds ontspanningsplaat sen voor dagjesmensen uit de om trek. Het waren niet louter de rijke lieden, die zich tot deze twee plaat sen, waar zij zich met hun equipages heen begaven, aangetrokken voel den. Vooral op 15 augustus trokken honderden dagjesmensen uit Amster dam naar de duinen en bossen rond Haarlem. Dat was op Hartjes-dag, een volksfeestdag in de hoofdstad, waarop velen ook in de vrije natuur vermaak zochten. Aanvankelijk per schuit en later per omnibus en „stoomtram" ging men naar Kraan tje Lek, de Blinkert en het Bloemen daalse Bos. Ook de Haarlemmer zocht vertier in het „Bos" en hij vermaakte zich dan met de schommels bij de Leeu wenkuil aan de Koepellaan of reed op de ezeltjes van de heer Bröttger. Na een heerlijke rit op de langoren iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Dat het de „10 x 10"-actie in Haarlem goed gaat en het streefbe drag per dag dichter wordt bena derd, blijkt wel uit de vele activitei ten, die de jeugd ten bate van de actie de laatste weken ontplooit. De jeugd laat- haar fantasie rijkelijk gaan en pakt alles met beide handen aan, wanneer blijkt, dat het de actie ten goede kan komen. Zaterdagavond was er in het Mendelcollege een „10 x 10"-feestavond en de avond daarop organiseerde een jazz-bandje uit Haarlem-Noord in de Hildebrand- zaal een dansavond. Ook de dertienjarige Louise Velu uit de Grote Houtstraat en haar even oud vriendinnetje, Margreth Bolhuis, die in de Kastanjestraat (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht den en herdenkingstentoonstelling voor de in het afgelopen jaar op 82- jarige leeftijd overleden A. Mio lée wordt tot 4 februari gehou- in Het Huis Van- Looy. Zij geeft een duidelijk overzicht van de werk zaamheid en de ontwikkeling van deze Zeeuw, die bijna zijn hele leven in Haar lem heeft gewoond. Een duidelijk in zicht ook in de instelling van deze eru diete, stille man, die velen zullen ge kend hebben, hoog van gestalte, wan delend in de Zijlstraat op weg naar zijn huis, een knijpbril op de rechte neus, daarachter een paar ogen on der de breedgerande hoed in een vrien delijk gezicht die dieper schouwden dan de alledaagse oppervlakte. In de eerste zaal hangen de kleine olieverfsohetsen uit zijn begintijd, schil derachtige momenten in de vrije na tuur die in opvatting aansluiten bij de heersende stijl aan het begin van de eeuw. Maar in een enkel doekje klink) reeds een eigenzinnige rose tint door, die in later werk een eigen tonaliteit gaat bepalen. Dat rose heeft Miolée in de natuur gevonden en gezocht, want, het moge geaccentueerd zijn, forceren lag niet in zijn waarheidsgetrouwe aard. De natuur, onder de observatie ver- diöhtelijkt, is door zijn hele schilders- leven heen, zijn directe inspiratiebron gebleven. Om tot een samenspel te ko men van schilderlijke visie en natuur- documentatie had hij geen vervormin gen en persoonlijk afwijkende interpre tatie nodig. Omdat hij het bijzondere herkende in het gewone, bleef de on voorwaardelijke weergave van zijn waar nemingen dominant. Daarbij kon hij be schikken over een geoefend oog en een degelijke vakmatige voorbereiding, die van het begin van zijn loopbaan af zijn werken pp het niveau plaatsen van de nationale schilderkunst. Kermis aan de Kinderhuissingel, een schilderij van Miolée, te zien op de expositie van diens werk in Huis Van Looy. - iolée heeft nauwelijks bijzonder der werk gemaakt dan char mante doeken die de liefhebber en de vakgenoot om dezelfde reden plezieren. Miolée een onderwerp gevonden van grote verfijning, voor het geoefen de schildersoog en voor de trefzekere hand voorbehouden. Het zou mogelijk zijn dat de verbijzon- Bii zijn tekeningen echter vindt men dering van Miolée do...r deze tekenin- op de tentoonstelling werk (de ge- gen een interpretatie is, ingegeven door meenteiijke collectie is hiermee op de voorkeur van deze tijd. Maar wfl een gelukkige wijze verrijkt) van een menen toch dat, ook buiten de subjec- zo persoonlijke visie, dat dit Miolée tieve waardering van onze ttjd om, deze tekeningen de betekenis van een climax zullen blijven behouden in het oeuvre van Miolée. Een climax, die de regelma tige uitbouw van zijn natuurlijke talen ten bekroont. los maakt van de burgerlijke appre ciatie en van het Nederlandse kun stenaarschap in zijn algemeenheid. woont, zijn voor de actie warm ge lopen. Al wekenlang liepen beide meisjes met allerlei plannen rond om geld bijeen te brengen voor de actie. Natuurlijk is iets op touw zetten moeilijk wanneer je nog erg jong bent. Maar het is de twee meisjes, die beide leerlingen zijn van de Maria- school aan de Koningsstraat, gelukt, met de hulp van hun ouders en tien klasgenootjes. Zondagmiddag name lijk was er op de ruime zolderverdie ping van de woning van Louise een feestmiddag. Het programma klonk als een klok. Er werd gedeclameerd, gezongen en toneelgespeeld. Er was ballet en een quiz, waaraan alle ruim vijftig aanwezigen konden mee doen. Een twaalfjarig vriendje van de twee initiatiefneemsters trad op als conferencier, er werd koffie en limonade gedronken en men proefde van de heerlijke, eigengebakken ca ke. Het is een gezellig feest geweest, hoog „boven" de Grote Houtstraat en de collecte, waar het allemaal om draaide, bracht het mooie bedrag van vijfendertig gulden op. Een be drag, waarmee de twee dertienjari gen besten tevreden waren. Ze gaan daarom zo'n feest binnenkort nog een keer organiseren. CINEMA PALACE: Transport der ver doemden, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALSDe hartstocht van een 17- jarige, ontraden. LIDO: (2e week): Don Camillo op de barricade, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR t/m donderdag: Expresso Bongo, ontraden. REMBRANDT: (3e week): De kanonnen van -Navarone, 14 jaar. Gew. tijden, dagelijks 2 en 7.30 uur. ROXY: Met één voet in de hel, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week): De Nacht, strikt vol wassen. 2T5, 7 en 9.15 uur. MINERVA: t/m woensdag 8.15 uur: In de rimboe van Australië, alle leeftijden. Woensdag 31 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Amsterdams Volkstoneel: „Op hoop van Zegen". Dinsdag 30 januari Concertgebouw. 8.15 uur: Concert door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Franz-Paul Decker, m.m.v. het N. Ph. O., A af je Heijnis, alt. Uitgevoerd zullen wor den: werken van Haydn en Bruckner. Frans Hals Museum, RenaissancezaaL 8.15 uur: Kamermuziek-avond door Marion van Harre veld, clavecimbel en Pieter Odé, fluit. Op het programma staan werken van Vinei, Dornel, Bacr en Telemann. Woensdag 31 januari Concertgebouw. 7.30 uur: Interscholair muziektournooi. Het Pannekoekenhuisje in het Bloemen daalse Bos, dat reeds een halve eeuw geleden zijn naam ontrouw werd. was het in de „Koepel" goed panne koeken eten. Ook werd een gezellige tocht per jan-plezier dikwijls voor een kort verpozen bij het huisje on derbroken en trokken tientallen Overveners en Haarlemmers des avonds laat nog van de wijd in de omtrek bekende Overveense kermis, die jaarlijks in de augustus-maand werd gehouden, naar het pannekoe kenhuisje. De bedrijvigheid in en rond dit ge bouwtje duurde tot in het begin van deze eeuw. Maar allengs werd de animo voor een bezoek en de pan nekoek minder. Pannekoek-eten kost tijd en die had men blijkbaar een halve eeuw terug ook nauwelijks meer. Juffrouw Kalkman was de laatste die achter de oven stond en toen zij kort voor de eerste wereld oorlog stierf was het gedaan met de pannekoekenbakkerij in het Bloe mendaalse Bos. We bedoelen de scherpzinnige notities van verwilderde vegetatie. Hierin heeft L.T. Woensdag 31 januari Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit, Prof. Dr. Mr. J. A. Oosterbaan spreekt over: „De eenheid der kerken in een ver deelde wereld". Tydéyt 66

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3