Vrijwel alle leden van VN veroordelen PORTUGAL WINTER OOK IN ROME Tocht van Glenn weer uitgesteld Nieuwe poging13 februari Iedereen is bang voor een staatsgreep van de OAS NA 21 JAAR TERUG UIT SIBERIE Organisatie Amerikaanse Staten stoot CUBA uit Van de eenentwintig landen stemmen er zes blanco Café afgebrand in Deurningen Weer vrij verkeer voor militairen Kleine kernproef in AMERIKA Het weer Minder koud met sneeuivkans Overleg Thant niet mislukt Weer pokkengeval in Engeland SPANNING IN DE FRANSE HOOFDSTAD Geschenk N.S. aan Leger des Heils Succes voor V.S. in Punta del Este Een ton schade BERLIJN Het weer in Europa INDONESIË Gevaar in Düsseldorf is bezworen ANGOLA-DEBAT BEËINDIGD Prins dineerde met K.L.M.-vliegers mm* mm mm. 4 i «sasïïm: CAPE CANAVERAL, 31 jan. (U.P.I.) Het Amerikaanse federale bureau voor de ruimte vaart (NASA) heeft gisteren bekend gemaakt, dat de ruimte- tocht van luitenant-kolonel John H. Glenn jr. opnieuw is uitgesteld, ditmaal tot dinsdag 13 februari. „Technische moeilijkheden" heb ben deze beslissing noodzakelijk gemaakt, zo deelde de officiële woordvoerder van de NASA, overste John Powers, aan een groep verslaggevers mee. èee MORRIS ibefore you êuy! Sued8 dames- en herenjasjes Sneeuw of ijzel WOENSDAG 31 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31042 j, Djakarta, 31 jan. (Reuter) f<en woordvoerder van het Indonesi- ,che ministerie van Buitenlandse Za- ,en heeft naar aanleiding van berichten sn j'1" Soebandrio de verkennende be- Prekingen met de secretaris-generaal an Je Verenigde Naties over de kwes- Nieuw-Guinea mislukt heeft ge- y!» md, verslaggevers te kennen gege- .ndat deze besprekingen niet zijn dri Uj-' Dij zei, dat minister Soeban- «it naar zijn beste weten nooit V i gezeSd. de IIS vvaaruemers te Djakarta zou Rr 'Pdonesische regering bepaald niet Ozien, dat de besprekingen met Thant mislukken. PARIJS, 31 jan. (Rtr„ U.P.I.) Nu de berichten en geruchten over een ophanden zijnd akkoord tussen de Franse regering en het P.L.N. steeds talrijker worden, neemt ook de spanning in de Fran se hoofdstad toe. De vrees is alge meen dat het bereiken van zulk een akkoord zal worden gevolgd door een (poging tot) staatsgreep Van de O.A.S., de rechts-fascisti- sche Organisatie van het Geheime Leger, dat zich met alle mogelijke middelen van terreur verzet tegen de Algerije-politiek van generaal De Gaulle. De waarnemers zijn het er overigens wel over eens dat de O.A.S., hoeveel aanhang deze organisatie ook heeft onder de „colons" in de Algerijnse ste den, in Frankrijk zelf bij de grote massa van het volk weinig sym pathie geniet. De Europeanen Voor hulp bij ramp ZZ.4£zai Uiteraard vroegen de journalisten Powers onmiddellijk of hij iets méér wist van die „technische moeilijk heden". Deze onschuldige vraag viel kennelijk in verkeerde aarde, want de overste wond zich op en riep: „Natuur- HENGELO, 31 jan. in de buurt schap Deurningen onder de rook van Hengelo is in de afgelopen nacht in de dorpskern café Geuke tot de grond toe afgebrand. Niets kon worden gered. De schade bedraagt ca. 100.000 Het 'echtpaar Geuke dat op de eerste verdieping sliep, werd om drie uur in de slaap door de brand verrast Via een balkon kon men zich in veiligheid bren gen, echter nie' eerder dan nadat de overbuurman Pelster (33) door luid schreeuwen was gewekt. Deze haalde een ladder, waardoor het echtpaar Geuke zich uit de moeilijke situatie kon bevrij den. )e brandweer van Weerselo kon tegen de vuurgloed niets uitrichten. D& brand is waarschijnlijk ontstaan na oen explosie in de oliekachel. De knal heeft het echtpaar uit de slaap gewekt. BERLIJN, 31 jan. (Reuter) De Britse commandant in Berlijn, gene- raal-majoor Sir Rohan Delacombe, heeft gisteren een bezoek aan zijn Rus sische collega in Oost-Berlijn gebracht ei hem gezegd, dat bet Westen bereid is tot herstel van dt situatie, waarin de vier commandanten vrijelijk de vier sectoren konden binnengaan. Naar verluidt zouden in dat geval Duitsers niet de auto's van de com mandanten mogen controleren, onver schillig of de inzittenden in uniform zjjn of niet. De Amerikanen verboden in decem ber de Russische commandant, kolonel Soloviev, de toegang tot hun sector, omdat burgerlijke medewerkers van de Amerikaanse bevelhebber hun napie ren aan de Oostduitse politie moesten laten zien bij het binnengaan van de Russische sector. WASHINGTON, 31 jan. (Reuter) - Op de proefterreinen van Nevada is een ondergrondse kernexplosie van geringe kracht teweeggebracht, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernener gie in Washington bekendgemaakt. De proef was de elfde in Je serie waarmee de Verenigd^ Staten in de herfst van vorig jaar zijn begonnen, De commissie maakte geen nadere bijzon derheden bekend. lijk weet ik dat, maar ik ben nie* van plan het jullie te vertellen." Toen overste Glenn zelf het slechte nieuws hoorde, zie hij: „Natuurlijk ben ik teleurgesteld, maar dit is een gecompliceerde zaak en ik vind niet dat we moeten starten voordat alle onderdelen in orde zijn." Het was gisteren de zevende maal dat Glenn's ruimtetocht (indien men dit woord voor enkele cirkelingen rond de aardbol mag gebruiken) werd uitge steld. Op één uitzondering na gebeurde dit steeds enkele dagen vóór het tijd stip van lancering. Die ene uitzonde ring bereikte men zaterdag j.L, toen Glenn reeds in zijn Mercury-capsule aan het einde van de dertig meter lange Atlas-raket had plaats genomen. Nadat hij ruim vier uur in de cap sule had doorgebracht, werd alsnog be sloten, in verband met de slechte weersomstandigheden, dat het avon tuur niet door zou gaan. Als nieuwe datum werd toen donderdag 1 of vrij dag 2 februari vastgesteld, maar daar zijn nu weer veertien dagen bijgeko men. De beslissing van gisteren kwam tamelijk onverwacht, omdat overste Powers juist enkele uren tevoren had meegedeeld dat het nu allemaal echt goed zat en dat de lancering was vast gesteld op a.s. donderdag tussen halt twee en half zeven Nederlandse tijd. iiniiiiiiiiiiimiiiimniiiiniiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiifiii Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235.96 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Morgen langzaam van het wes ten uit binnendringende dooi. Krach tige, langs de kust harde tot storm achtige wind tussen zuid en west. Donderdag: Zon: 8.22-17.27. Maan: 4.58-13.49. (Van onze weerkundige medewerker) DL BILT, 31 jan. Het hogedruk- gebied trekt zich langzaam naar oost- Europa terug, waardoor de wind naar het zuiden is gedraaid. Aanvankelijk wordt nog wat koude lucht uit Frank rijk aangevoerd, zodat de temperatuur de komende 24 uur nog om het wies- punt blijft. Depressies breken naar Scandinavië door en een front hiervan komt dicht bij het westen van ons land te liggen, waarbij de kans op lichte sneeuwval groter wordt. In de komende nacht zal over het algemeen niet meer dan lichte vorst voorkomen. Tegen het einde van de week zal ge leidelijk wat zachtere lucht door kun nen dringen. max. mm. neersl. Station Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur Den Helder geh. bew. 2 —5 0 ïpenburg geh. bew. 2 —6 0 Vlissingen licht bew. 1 —3 0 Eelde licht bew. —1 —6 0.1 De Bilt onbew. —1 —8 0 Twente licht bew. —1 —9 0 Eindhoven onbew. —1 —7 0 Zd-Limburg onbew. —2 —8 0.1 Stockholm half bew. —6 —9 0 Oslo geh. bew. —1 —1 0 Londen sneeuw 3 0 1 Amsterdam onbew. —1 —5 0 Brussel onbew. —1 —6 0 Parijs onbew. 1 —6 0 - i BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. P.e 68-jarige Duitse boer Otto Heimann uit Remmels in Sleeswijk-Holstein, die bier zo'n ferme pakkerd krijgt van zijn vrouw, is kortgeleden teruggekeerd uit Siberië, waar hij 21 jaar door de Russen is vastgehouden. Heimann werd in 1941 pet andere mannen uit zijn woonplaats door de Russen gedeporteerd. Dertien jaar jdng bleef zijn vrouw Ida (63) door middel van correspondentie met hem in contact, biaar toen hoorde zij helemaal niets meer van hem. Het duurde daarna nog acht laar, waarin zijn verzoek om repatriëring vijfmaal werd afgewezen, voordat hij toestemming kreeg naar Duitsland terug te keren. ter2?W YORK, Oe Thant heeft gis- kviorfW .-el'om een onderhoud over de C wle a'euw-Guinea gehad met mr. ver-w Schümann, de permanente ie v1gena°°rdi?er van Nederland bij hen owas de tweede maal bin ten t uur' dat zij elkaar ontmoet- geen JiJ/tederlandse kringen had men commentaar op dit onderhoud. LONDEN, 31 jan. (Rtr.) In Engeland is een twaalfde geval van pokken ontdekt. Het betreft een Ierse bouwvakarbeider uit Rainham in Essex, waar tot dusver geen gevallen waren gesignaleerd. Tot nu toe zijn zeven par tiënten overleden. In Kent en Lancas hire zijn bij twee zieken verschijnselen geconstateerd die aan pokken doen den ken. DÜSSELDORF, (DPA) - De vVestduitse stad Düsseldorf is door de wereldge zondheidsorganisatie tot infectievrije stad verklaard. De man, die in december de pokken uit Liberië naar de Bondsrepu bliek overbracht, ingenieur Jacobs, en zijn echtgenote zijn hersteld uit het zie kenhuis ontslagen. Hun vijfjarig zoon tje is echter nog niet geheel genezen. Zoals gemela is een verpleegster, die he' gezin verpleegde, op 20 januari aan pokken overleden. NEW VORK, 31 jan. (UPI) De Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met grote meer derheid van stemmen gepleit voor be ëindiging van de onderdrukkingsmaat regelen van de Portugese regering in Angola. Op de Portugese regering werd een beroep gedaan het Angolese volk onafhankelijk te maken. De Assemblée, die zich twee weken met de kwestie-Angola heeft bezigge houden, stemde met 99, tegen slechts 2 stemmen, vóór een Afro-Aziatische resolutie. Spanje en Zuid-Afrika waren de tegenstemmers. Frankrijk onthield zich. Portugal en IJsland waren af wezig. Portugal heeft het Angola-debat steeds geboycot, met als motief dat de V.N. met de toestand in Angola niets te ma ken hebben. De regering in Lissabon heeft meegedeeld dat zij zich in geen enkel opzicht gebonden acht aan reso luties die de volkerenorganisatie inzake Angola zou kunnen aannemen. Een communistische resolutie, inge diend door Polen en Bulgarije, die sancties tegen Portugal bepleitte, werd met 43 tegen 23 stemmen bii 32 ont houdingen verworpen. In de Alro-Aziatische' resolutie is het recht van het Angolese volk op zelfbe schikking verankerd, worden de ..onder drukkingsmaatregelen" van het Portu gese bewind veroordeeld, wordt op Por tugal een beroep gedaan alle politieke ge vangenen vrij te laten en wordt Portugal uitgenodigd politieke, economische en so ciale hervormingen in Angola door te voeren, die uiteindelijk zullen leiden tot overdracht van de soevereiniteit aan de Angolezen. Voorts wordt in de resolutie een be roep gedaan op alle lid-staten van de V.N. om hun invloed bij Portugal aan te wenden, opdat in Lissabon met de resolu tie rekening zal worden gehouden. Ook wordt alle leden gevraagd de regering in Lissabon alle steun te onthouden, die in Angola zou kunnen worden aange wend. In de loop van het debat beweerden de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, dat Portugal in Angola gebruik maakt van wapens uit het NAVO-arsenaal. Leden van de V.N., die ook zijn aangesloten bij de NAVO, antwoordden hierop, dat Portugal wapens zijn verstrekt onder voorwaarde dat deze niet in overzeese gebiedsdelen worden gebruikt. Grote politiemacht bewaakt PARIJS Het onafhankelijke dagblad „Paris- Jour" verzekerde zijn lezers gisteren, dat de O.A.S. medio februari een open lijke revolte tegen het huidige staats gezag zal beginnen. De overige Franse dag en weekbladen zijn welisvt'aar niet zozeer in bijzonderheden getreden, blaar waarschuwen toch ook dag aan dag, dat Salan's geheime organisatie Plannen beraamt voor het omverwer- Pen van het regiem-De Gaulle, tenein- de Algerije in Franse handen te kun- jjen houden. De regering neemt de be dreiging van de O.A.S. eveneens ern- '8- Zij heeft dertig extra eskadrons de mobiele colonnes naar de hoofd stad gehaald om, als de nood aan de at komt, op alles voorbereid te zijn. Parijse politiechef Maurice Papon 27ra nu over niet minder dan '•"00 man om de hoofdstad en haar voorsteden tegen eventuele OAS-acties te kunnen verdedigen. Op alle toe gangswegen naar Parijs wordt sinds enkele dagen een scherpe controle op alle verkeer uitgeoefend, In totaal zjjn al 25.000 auto's gecontroleerd. De poli tiemensen hebben opdracht te schie ten op alle automobilisten, die een be- Tel tot stoppen negeren. Opvallend is dat sinds deze scherpe controle begon (drie dagen geleden) in geheel Parijs geen enkele kneedbom tot ontploffing is gekomen. ALGIERS Bij daden van terreur zijn gisteren in Algiers en de andere Algerijnse steden tenminste 21 mensen om het leven gekomen. PARIJS Onze Parijse correspon dent meldt: Zo men de Gaullistisch-conservatie- ve „Paris-Presse" mag geloven, zou generaal De Gaulle reeds sinds za terdag het antwoord van de voorlo pige Algerijnse regering in handen hebben op zijn eigen onlangs tot haar gerichte boodschap of memorandum. De stemming in regeringskringen blijft optimistisch ten aanzien van de uit slag van de geheime onderhandelin gen. Met min of meer voorbehoud wordt dit optimisme door de Parijse politieke en journalistieke waarne mers gedeeld. Het verst gaat de verzekering, dat het akkoord virtueel reeds is bereikt; anderen, waaronder de liberale „Mon de", houden het op een „akkoord inza ke de beginselen", waarbij zich echter nog belangrijke zij het waarschijnlijk niet onoverkomelijke moeilijkheden voor doe,, tei aanzien van „de modaliteiten". Volgens „Paris Presse" is het akkoord reeds bijna een voldongen feit, op één punt na, te weten de positie van de Europeanen in het toekomstig onaf hankelijke Algerije. Dit punt geldt ook in de meeste andere beschouwingen als een van de voornaamste redenen waarom overeenstemming nog niet is bereikt. Een ander voornaam punt is dan nog de Algerijnse voorlopige exe cutieve, die tot voornaamste taak de organisatie van de zelfbeschikkingsuit spraak zal hebben. Wat het probleem van de Europea nen in Algerije betreft: Parijs zou eisen, dat zij bü de proclamatie van de Al gerijnse onafhankelijkheid automatisch allen de volledige Algerijnse nationali teit zullen verkrijgen, zonder dat dit hun belet deze Algerijnse nationaliteit late desgewenst in te ruilen voor de Franse. Ben Khedda en de zijnen zou den er bü willen blijven, dat de Euro peanen in Algerije in beginsel vreemde lingen (Fransen) zijn. Zjj zouden hun naturalisatie tot Algerijnen kunnen aan vragen, maar de Algerijnse regering zou deze dan kunnen weigeren aan door haar als ongewenst of vijandelijk be schouwde elementen. Wat verder „de garanties" betreft zouden, volgens „Paris Presse", de Algerijnse onderhandelaars reeds heb ben toegestemd in een ruime mate van gemeentelijke autonomie ten gunste van de Europeanen in de grote steden. Gezien de geschillen, die nog te over bruggen zouden zjjn, houdt men het in Parijs voor heel onwaarschijnlijk, dat president De Gaulle reeds op 5 februari in zijn aangekondigde toe spraak voor radio en televisie zal kunnen aankondigen, dat het akkoord gesloten is. En aan de gisteravond door een Belgisch radioreporter uit Zwitserland gemelde primeur, dat het akkoord tussen Franse en Algerijnse geheime onderhandelaars in kannen en kruiken zou zijn, meende men hier geen geloof te moeten schenken. Men stelt bovendien in het licht dat, wan neer het desbetreffend protocol een maal geparafeerd is, dit nog de een stemmige goedkeuring zal behoeven van de „voorlopige regering der Al gerijnse Republiek" en vervolgens de bekrachtiging met een drie-vijfde meerderheid door het opperste li chaam van de Algerijnse opstand, na melijk de „Nationale Raad der Al gerijnse Revolutie", zoveel als het parlement der nationalisten. De „voorlopige regering" komt in het komende weekeinde bijeen. Indien daar na een bijeenroeping van de „Nationale Raad" volgt, zal dit als veelbetekenend zo al niet veelbelovend kunnen gelden. Maar een uitspraak van de Nationale Raad zou moeilijk voor 5 februari a.s. kunnen plaats hebben. Tenslotte: indien de geheime contacten een door beide partijen aanvaarde overeenkomst zul len hebben opgeleverd, zal een fase van officiële openlijke onderhandelingen no dig zijn om het akkoord plechtig te be zegelen. In midden-Italië is het momenteel bar koud, zó koud zelfs dat de fonteinen zijn bevroren, hetgeen dikwijls een fraai gezicht oplevert, zoals hier op de Piazza Barberini, waar het beroemde beeld van Bernini één grote ijsklomp is geworden. AMSTERDAM, 31 jan. Een comple te rampbrigade van de Nederlandse Spoorwegen met de helmen op en ge kleed in overall stopte gisteravond in een N.S.-reddingswagen voor het hoofd kwartier van het Leger des Heils in Amsterdam, om namens de vijf ramp brigades een geschenk aan te bieden voor de hulp, die de redders van de Heilsoldaten hebben ondervonden bij de treinramp in Hzr- ele»-. Namens de ploeg, uit Amersfoort af komstig, zei de heer W. Bakkenes: „On der gruwelijke omstandigheden hebben wy het Leger leren kennen én waar deren. De hele nacht stonden de mannen en vrouwen van het Leger klaar met soep en koffie, zonder iets te zeggen. Dat is een grote steun voor o s geweest." aldus de heer Bakkenes, die namens de drie rampbrigades uit Amersfoort en de brigades uit Utrecht en Tilburg een be drag onder couvert overhandigde aan de leider van het Leger des Heils in Neder land, commandant W. F. Palstra. Deze deelde mee, dat het geld zal worden toe gevoegd aan een fonds, dat bestemd is om plotseling noodzakelijke acties van het Leger te behartigen. SCHIPHOL, 31 jan. Prins Bemhard, zelf vlieger met ervaring in het bestu ren van vele typen vliegtuigen, heeft gisteravond evenals in de elf voorgaan de jaren aangezeten aan het jaarlijkse diner van KL.M.-vliegers in het bij de ze gelegenheid voor het overige publiek gesloten restaurant Aviorama. Aan dit diner, dat dank zjj 'een initiatief van de prins zelf tot een jaarlijkse traditie is geworden, namen circa 120 K.L.M.-vlie gers en oud-vliegers deel. In verband met de niet al te rooskleurige financiële positie van de K.L.M. betaalden de vlie gers uit eigen zak dertig gulden voor het diner. PUNTA DEL ESTE, 31 jan (UPI) Cuba is vanmorgen vroeg op de conferentie van ministers van buiten landse zaken van Noord- en Zuid-Ame- rika in Punta del Este, Uruguay, uit de organisatie van Amerikaanse staten gezet. Veertien van de eenentwintig lan den spraken zich ten gunste van deze maatregel uit. Cuba stemde tegen en de zes andere staten onthielden zich van stemming. Het ging om een Ame- rikaans-Columbiaanse resolutie die pleitte voor uitsluiting van Cuba van alle organen van de O.A.S. De stemming volgde op een debat in de loop waarvan president Osval- do Dorticos van Cuba een scherpe aanval deed op de O.A.S en de Ver enigde Staten. Hij zei dat hij voor het forum van de conferentie „aanklager" in plaats van „beklaagde' zou wor den. Dorticos zei dat de Organisatie van Amerikaanse Staten van een regionaal lichaam binnen de Verenig de Naties geworden is tot „instrument van de imperialistische regering van de Verenigde Staten". Over de tekst van de resolutie (die later zou worden aangenomen) zei de Cubaanse presi dent, dat het niet mogelijk was om een oordeel te geven ovei de onver enigbaarheid van een communisti sche staat met het Interamerikaanse systeem. Dorticos zei dat de Cclumbiaanse motie het handvest van de O.A.S. in de grond aantastte. De „ware bedoe ling" van de motie was volgens hem, „een poging om de vooruitgang op Cu ba onder de socialistische regering van Fidel Castro tegen te houden." De resolutie stelde dat „onderschrij ving door een lid van de organisatie van Amerikaanse staten var het Mar xisme en Leninisme onverenigbaar is mev het Interamerikaanse stelsel en de aansluiting van zulk een rege ring by het communistische blok de eenheid en solidariteit op het westelijk halfrond verbreekt." De zes landen die zich van stemming onthielden, waren Argentinië, Brazilië, Bolivia, Chili, Ecuador en Mexico. De meeste van hen verzetten zich tegen de term „uitsluiting" waar het ging om verwijdering van het regime Fidel Cas tro uit de familie van Amerikaanse Sta ten. Een poging te elfder ure van Ame- rika's minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, om hen alsnog achter ae resolutie te scharen, mislukte. Een po ging om de resolutie te verwateren, werd zonder meer afgewezen door de voorstanders van een „harde politiek" die een meerderheid vormden. De ver zachte resolutie zou hebben geluid: „De tegenwoordige regering van Cuba, welke zichzelf officieel tot het Marxisme-Leni- nisme heeft bekend, is onverenigbaar met de beginselen en doelstellingen van het Interamerikaanse systeem." Een overzichtsfoto van de conferentie in Punta del Este (Uruguay) van de ministers van buitenlandse zaken van de 21 republieken, die samen de Organisatie van Amerikaanse Staten vormen. Onderwerp van bespreking vormde de vraag, hoe men de penetratie van het communisme tot staan moet breng en, nu dat op het Amerikaanse halfrond eenmaal vaste 'voet heeft gekregen op Cuba.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1