SÜRETÉ ARRESTEERT TOPMAN VAN DE O.A.S. Organisator van een groot aantal bomaanslagen MIJNENVELD 25 KILOMETER VAN HAMBURG m Nw.-Guinea met wapens wordt zo nodig beschermd Pessimisme inzake Thants bemiddeling Grote brand in opslagplaats van schuimplastic te Beverwijk Vijand van Salan die zijn vriend werd Arrestatie in drukke bar Regering bereidt maatregelen voor inzake tijdige evacuatie Waarnemers achten overleg tot mislukken gedoemd r Het weer Vorst druipt af VERMAAT Japan: Geen KLM- chartervluchten meer via Tokio Spoorwegongeluk in dichte mist: elf doden Doortastend optreden van brandweer redde slachthuis en garage i i Aantal landen heeft wapenleveranties aan Indonesië gestaakt Overdag lichte dooi DE ECHTE BAKKERS VOLKORENBROOD BOEREN MELKKR0P FRAMBOZENTAART California DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31043 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 1 febr. Gistermid dag door de Franse Nationale Veiligheidsdienst (de welbekende „Süreté") bekend gemaakt nieuws heeft de Parijse pers stof gele verd voor een van haar meest levendige dagelijkse feuilletons over de O.A.S. en derzelver be strijding door de „krachten der orde". Het was van de zijde van de Süreté ditmaal een waar over winningscommuniqué, dat op de eerste plaats de arrestatie meldde van Philippe Castille, waarmede de Süreté gelooft de hand te heb ben gelegd op de leider van de kneèdbommenactie voor Parijs en mogelijk voor geheel Frankrijk. Philippe Castille is een perso nage, dat in de afgelopen bewogen jaren reeds menigmaal in het nieuws is geweest, nimmer in zijn voordeel. Hij maakte deel uit van het zestal Europese ultra's van Algiers, dat op 16 januari 1957 een bazooka-aanslag pleegde tegen generaal Salan, die destijds Erans opperbevelhebber in Alge- riie was en door de ultra's verdacht van onvoldoende „Algêrie Frangaise"-gezindheid. ■~e aanslag miste Salan, maar doodde bij vergissing zijn kabi netschef majoor Rodier. „Operatie Boedapest" lift fit si -:1 mm i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 febr. „Ne derland zal Westelijk Nieuw-Gui- nea, indien nodig met wapenen beschermen." Deze verzekering geeft prof. De Quay in een brief aan de Tweede Kamer over de be handeling van de kwestie Nieuw- VERENIGDE NATIES, 1 febr. (UPI) De plaatsvervangende secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren voor de derde maal deze week afzonderlijke besprekingen gevoerd met de permanente ver tegenwoordigers van Nederland en Indonesië bij de Verenigde Na ties over de kwestie Nieuw-Gui- nea. Welingelichte kringen druk ken zich pessimistisch uit over de kansen op een regeling van het geschil via de volkerenorgani satie. Guinea in de algemene vergade ring van de V.N. REISKOFFERS en TASSEN (ijore you vug! REGEN- EN TWEEDJASSEN 1 CAKEJE 98 CENT vrijetijdsverf kwaliteitsverf BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3C uur 's avonds tel. 21544. Deze „bazooka-affaire" was geroepen om veel gerucht te maken en de no dige, nog steeds niet bevredigend op gehelderde geheimzinnigheid achter zich te laten. Zij voerde niettemin toch tot een proces voor de Parijse militaire rechtbank en tot diverse vonnissen, voor Castille tien jaar dwangarbeid. Het geviel echter, dat bij het uitbreken van het barricade-oproer te Algiers (janu ari I960) Castille met vier eveneens veroordeelde medeplichtigen van de ba zooka-aanslag ter verpleging was op genomen in een burgerlijk ziekenhuis van genoemde stad, waar zij door een gewapend commando van Ortiz werden bevrijd en naar „veilige bestemming" gebracht. Enige maanden later werd Castille gesignaleerd in Madrid in gezelschap van Ortiz, Lagaillarde en andere be ruchte activistenleiders. Op 25 januari 1961 werd de voortvluchtige aanslag pleger bij verstek veroordeeld door de militaire rechtbank van Lyon tot le venslange opsluiting, nu op grond van de beschuldiging dat hij door vijftien aanslagen de iood veroorzaakt had van vijftien personen, alles voor 1957, toen hij deel uitmaakte van de ORAF (Organisation de Résistance pour ■Algérie Frangaise). Sinds de gene- raalsputsch in Algiers (april 1961) bevonden Salan en Castille, met el- haar verzoend, zich in hetzelfde kamp, dat van Salan's O.A.S. Het kan ver keren Castille's herarrestatie had dinsdag avond plaats in een welbekende, zeer kosmopolitisch gefrequenteerde bar vlak bij de Parijse grote Opéra, op het druk bezochte uur van het apéritief. Castille bevond zich in gezelschap van een hand langer, later door de Süreté beschre ven als een gewezen legioensoldaat van ^Psanse origine. Drie mannen in burger met „een hand in een zak van hun colbertjasje" inspecteurs kwamen binnen en stevenden onmiddellijk op het Weetal af, dat zij na een korte wisse- i'bg van woorden „sotto voce" naar buiten voerden. Het had, zo wist gis pen (je directeur van de bar aan jour nalisten te verteilen, heel weinig op een Prestatie geleken. Maar buiten geko men werd het twe. tal onmiddellijk inge goten door een aantal andere politie mannen, die op het trottoir de wacht badden gehouden. Geboeid verdwenen b in de gereedstaande overvalwagen. „Zoals gezegd: eerst gisteren heeft de purend bekendheid gegeven aan haar ??jangrijke vangst. Zij onthulde daar- yü ook, dat zij aan de hand van docu menten, aangetroffen in de Parijse ho telkamers van Castille en zijn medeplich- bge, de volgende zaken heeft vastge steld. Castille is de organisator geweest an het plan, volgens hetwelk in de nacht van 17 op 18 januari j.l. in Parijs n omgeving zeventien kneedbomaan- 'agen werden gepleegd (Parijs' zoge- aamde „blauwe nacht"). Een ander plan was gereed voor een leuwe kneedbommennacht, „Operatie oedapest", gericht tegen lokalitei- e n Van de 'ommunistische partij. Weer on ?nder Plan voorzag in een aanslag R,, eerste mobiele brigade, in de bijf dn Fauburg St. Honoré, die in het jzonder belast is met het waken over I», ve'bitheid van het presidentiële pa- N°S een ander plan had het ge- feltnï. °P 'I? Televisiezender van de Eif- top*»ïïn lüdens de uitzending van de 5 februari as" presidei*t de Gaulle op bewVivSi1^^ „deelde mee dat zij Se o^.h6eft aangetroffen het rechtstreeks leven van personen. ook voor diver- rechtstreeks gericht tegen Bovenaan op Philippe Castille, de „chef des plasti- quers" Me dinsdagmiddag in Parijs is gearresteerd. deze zwarte lijst stond kolonel Debros se, sinds oktober 1961 onderdirecteur van de Gendarmerie, de militaire po litie. Kolon'el Debrosse had op zondag 24 januari 1960 te Algiers de eenheden van de militaire politie onder zijn be vel, waarvan er op het Forum veertien het leven lieten door het vuur, dat Or tiz en zijn trawanten op hen openden vanuit een hinderlaag. De kolonel trad tijdens het het vorig jaar' te Parijs gehouden barricadenpro- ces op als een van de meest karakter volle en uiteraard meest belastende getuigen. Volgens de onthullingen van de Süreté was ie aanslag op kolonel Debrosse, van wiens gangen in Parijs de O.A.S.-terroristen zorgvuldig aante kening hadden gehouden, gepland voor gistermorgen. Behalve diverse vuurwapens heeft de politie, zo maakte de Süreté eveneens bekend, in de hotelkamer van Castille twintig kilo plastiek gevonden en een hoeveelheid ontstekingslonten. Ternauwernood minder betekenis hecht de Süreté aan de arrestatie van de Poujadistische ex-parlementariër Mar cel Bouyer, van beroep banketbakker. Deze tegelijk met die van Castille be kendgemaakte arrestatie had gister ochtend plaats op het hoofdstation van Lyon in de trein Straatsburg-Nice. Bouyer werd reeds geruime tijd door de politie gezocht als de hoofdverantwoor delijke van de O.A.S.-terreumetten in zuidwest-Frankrijk en de Cóte ;d'Azur, waar hij optrad onder de voor een ban ketbakker wel toepasselijke schuilnaam „Claude Gelée". Hjj wordt er ook van verdacht de hand te hebben gehad in de kneedbommenaanslag, die op 31 maart van het vorig jaar het leven kostte aan de burgemeester van Evyan. De arrestatie van de twee kopstuk ken Castille en Bouyer is gevolgd op de arrestatie van zestien studenten aan diverse Parijse instituten van onder wijs. die ervan verdacht worden be trokken te zjjn geweest bij de tenuit voerlegging van diverse kneedbom- acties. Vermoedelijk hebben de de ze jongelieden afgenomen verhoren de Süreté op het spoor gebracht van „het grotere wild". Verdere ontwikkelingen zijn in uitzicht gesteld. Men ig van oordeel dat Thants po gingen om rechtstreekse onderhande lingen tussen de Nederlandse en In donesische regeringen tot stand te brengen in de naaste toekomst tot mislukken schijnen te zijn gedoemd, tenzq zich een plotselinge verandering ten goede voordoet in het voorberei dend overleg. Kringen uit de omgeving "an de Nederlandse en Indonesische V.N. delegaties, hebben meegedeeld, dat het op 22 januari door Thant begon nen informatief overleg nog niet tot resultaten heeft geleid. „We zijn te ruggekeerd op het punt, waarop we ons in november bevonden", aldus een Indonesische woordvoerder. Oe Thant ontving de heren C. W. A. Schürmann en Tjondronegoro na el kaar. Officieel commentaar werd niet gegeven. Er zouden echter aanwijzin gen zijn dat dr. Lowardjo Tjondrone goro, die tien dagen geleden als verte genwoordiger van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken in New York is aangekomen, op korte ter mijn naar Djakarta zal terugkeren. Het vertrek van Tjondronegoro be hoeft volgens waarnemers overigens niet te betekenen, dat Thants bemidde ling definitief op een mislukking is uit gelopen, maar het zou wel kunnen wij zen op gebrek aan hoop op succes van Indonesische zijde. De moeilijkheid die Thant onder vindt, is Indonesië's vasthouden aan het beginsel, dat. alleen met Nederland kan worden onderhandeld, indien wordt uit gegaan van het principe, dat de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea uiteinde lijk toevalt aan Indonesië. Waarnemers in New York menen, dat Indonesië Thant een kans heeft wil len geven, omdat hij eveneens een Aziaat is. Maar, zo zeiden zij, aan het geduld van regering en volk van Indo nesië komt eens een einde. De betrekke lijke rust, die nu rondom de kwestie Nieuw-Guinea heerst, aldus de waarne mers, mag geen aanleiding geven tot de veronderstelling, dat ze permanent is. Veel aandacht wijdt de minister-pre sident aan de reacties op het vloot- incident van 15 januari. „De regering heeft na het gewapend treffen met zorg alles vermeden, wat zou kunnen ïeiden tot verdere verscherping van de situa tie. Zij heeft dit beschouwd als een in cident en zich hierdoor niet laten af brengen van haar streven naar een vreedzame regeling van het geschil met Indonesië." „Dit doet echter niet af aan haar plicht en voornemen om leven en eigen dom van allen, die in Nederlands Nieuw-Guinea leven en werken, daad werkelijk zo nodig met wapenen te beschermen en hiertoe aan de om standigheden aangepaste noodzakelijke maatregelen te nemen," zo vervolgt prof. De Quay. „Zij vvil en mag zich niet door bedreiging met militair ge weld van deze plicht ontslagen rekenen. De regering is zich van haar verant woordelijkheid ten deze ten volle bewust en zal in overeenstemming daarmee handelen indien dit onverhoopt nodig mocht zijn. In dit verband heeft zij ook ernstig aandacht geschonken aan het voorbereiden van maatregelen voor tij dige inveiligheidstelling in geval van nood van vrouwen en kinderen." „Gedurende zijn verblijf in Nieuw- Guinea besteedt de staatssecretaris van binnenlandse zaken bijzondere- aandacht aan de vraagstukken, die samenhangen met de bescherming en de veiligheid," aldus prof. De Quay. De bewindsman merkt verder op, dat minister Luns de Nederlandse ambassadeurs op diploma tieke posten in het buitenland heeft mee gedeeld, dat zij gemachtigd zijn monde linge boodschappen van Indonesische vertegenwoordigers in ontvangst te ne men. Alle mededelingen, die op deze wijze worden ontvangen, zuilen onmid dellijk aan de waarnemend secretaris- feneraal der Verenigde Naties worden oorgegeven. „Reeds voor het gewapend incident (Advertentie) EVELYN elegante taksen en byoux GR.HOUTSTR .13A TEL. 20415 - H AA RLE M Advertentiè BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst, overigens lichte dooi. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Vrijdag: Zon: 8.20-17.28. Maan: 6.03-14.42. Station Den Helder ïpenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Weer max. temp. gisteren zw. bew. 2 geh. bew. sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw licht bew. sneeuw zw. bew. 1 0 —0 —0 —0 1 1 2 1 —1 min. temp. —1 —2 —1 —2 —2 —-3 —3 —3 —4 1 1 neersl. afgel. 24 uur 8 5 10 4 10 1 0.6 1 0 5 0 (Advertentie) bakken en DAT SMAAKT naar de volle tarwekorrel en romige melk. A.S. VRIJDAG en ZATERDAG (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 1 febr. Vrijwel in ge heel Nederland is februari met een laagje sneeuw begonnen. Behalve in Noord-Holland is vanmorgen nog over al lichte vorst gemeten, maar met een krachtige tot harde, maar west tot noord-west draaiende wind dringt de dooi verder boven ons land door. In de komende nacht is op enkele plaatsen nog wat lichte vorst mogelijk, maar de vorstperiode die van korte duur was, loopt af. De vorst trekt naar Duitsland wég. Een gebied van hoge luchtdruk nadert de Britse i Handen, zodat wij morgen afwisselend enkele buien, maar ook opklaringen mogen verwach ten. hadden de meeste bevriende landen, die tot dan toe op beperkte schaal wapens en strategische materialen aan Indone sië hadden geleverd, in de herhaalde bedreigingen met gewapend optreden te gen Nieuw-Guinea van Indonesische zij de aanleiding gezien deze uitvoer geheel stop te zetten. Op 2 januari deed een woordvoerder van het Deense ministe rie van Buitenlandse Zaken een mede deling van deze strekking. Ook andere landen hebben een overeenkomstige maatregel getroffen, al is daarvan als regel in het openbaar niets gebleken. Zo deelde op 18 januari een zegsman van het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken mee, dat elke leverantie van strategisch materiaal aan Indonesië, nu de betrekkingen van dat land met Nederland verslechterd waren, de goed keuring van de Westduitse autoriteiten zou behoeven. Op 23 januari volgde een verklaring van de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken in het Lager huis, dat de Britse regering had beslo ten de uitvoer van militi-ire uitrusting naar Indonesië op te schorten met uit zondering van een lopende order voor grondradar". Tot zover prof. De Quay in zjjn brief aan de Tweede Kamer. Oostduitse soldaten hebben in de buurt van Lauenberg, op nog geen 25 km af stand van Hamburg, een mijnenveld gelegd. Men verwacht dat langs de gehele zonegrens in Slees njk-Holstein mijnenvelden zulleiu worden aange bracht. De militairen dragen Russische helmen. Advertentie HEERLIJK SMULLEN VAN DE NIEUWE van 150 ct. voor 143 VLISSINGEN, 1 febr. In Wemel- dinge zal een nieuw internaat voor schipperskinderen worden gebouwd. Het zal plaats bieden aan zestig tot tach tig kinderen. Het ligt in de bedoeling, dat in 1963 met de bouw zal worden be gonnen. Het huidige internaat, voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen. DEN HAAG, 1 febr. (UPI) De Japanse regering heeft landingsrech ten voor het internationale vliegveld van Tokio voor alle chartervluchten van de K.L.M. ingetrokken, aldus ver neemt UPI van betrouwbare zijde. Deze maatregel zou betrekking hebben op het verroer per K.L.M. van Nederlandse militairen van en naar Nieuw-Guinea. Zowel de regering als de K.L.M. zjjn hedenochtend van net Japanse besluit op de hoogte gesteld en het kabinet zal zich er zo spoedig mogelijk over be raden. Voor zover bekend, worden de lan dingsrechten voor normale vluchten van de K.L.M. door het besluit niet aangetast. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie bevestigd later dat de landingsrechten voor chartervliegtui gen van de K.L.M. waren ingetrokken. Hij zei: ..Hangelde de bespreking van de situatie door het kabinet kunnen geen verdere gegevens worden ver strekt". De beslissing van de Japanse rege ring heeft in- Den Haag grote verras sing gewekt. Men is er op het ministerie van Buitenlandse Zaken vrijwel zeker van, dat de normale KLM-vluchten via Tokio doorgang kunnen vinden doch de beslissing zal het vervoer van militai ren naar en van Nieuw-Guinea ernstig bemoeilijken. Morgen en overmorgen zou een con tingent van honderd man naar Biak via de noordpool en Tokio vertrokken zijn. Het ministerie van Defensie wilde er zich niet over uitlaten, of deze man schappen volgens het plan allen ver voerd zouden worden met charter-vleig- tuigen of met toestellen van de norma le lijndienst. In het eerste geval zou dit transport moeten worden afgelast. De KLM weigert over de zaak elke commentaar en verwijst naar het mi nisterie van buitenlandse zaken. MENDOTA, (Californië), 1 febr. (UPI) Elf mensen verloren het leven toen gisteren een trein in botsing kwam met een autobus die arbeiders vervoerde. Het ongeluk gebeurde in dichte mist in de omgeving van Mendota. Het aantal doden als gevolg van de dichte druileri ge mist in deze streek, die sinds vrij dag over het land hangt, is hiermee ge stegen tot 31. Verenigde Staten. In de V.S. is het aantal werklozen deze maand met 572.000 toegenomen tot 4.663.000. De sta ging. die een gevolg is van seizoensin vloeden, is echter kleiner dan in januari gebruikelijk is. (UPI) BEVERWIJK, 1 febr. Een grote, uitslaande brand heeft gisteravond de opslagplaats Van Polypreens-schuim- plastic aan de ijkermeerweg volko men in de as gelegd. De brandmelding kwam om -.even uur binnen. Een goed uur later stonden alleen nog enkele mu ren overeind. Om zeven uur kwam de melding bij de brandweer binnen. Met veel mate riaal werd naar de plaats van de brand gereden, maar al direct bij aan komst was te zien dat men voor een schier hopeloze taak stond. De vlam men, die gretig voedsel vonden in het brandbare materiaal, sloegen vooral aan de achterkant van het gebouw huizen hoog uit. er werd daarop direct het sein „grote Advertentie) EEN PR0DUKT VAN 0E SIKKENS GROEP brand" gegeven en al het beschikbare materieel werd naar de onheilsplaats gedirigeerd. Onder persoonlijke leiding van de commandant :r. L. Stoelinga werd met de bestrijding van het vuur begonnen, waarbij twee motorspuiten en een nevelspuit werden ingezet. Aangewakkerd door de harde zuid oostenwind vond het vuur gretig voed sel in het schuimplastic. Met luide knal len waarbij de vonken huizenhoog opsloegen was het een spectaculair gebeuren. Zware rookwolken dreven over het nieuwe stadsdeel van Bever wijk en tot in de verre omtrek was de brand te zien. Het was een geluk, dat de wind gun- gunstig was gericht. Naast het bran dend perceel, dat vroeger eigendom was van de conservenfabriek Witca, stonden aan de ene kant het Open baar slachthuis en aan de andere zij de de opslagplaatsen en garage van een Beverwijks aannemersbedrijf. Met 15 slangen werd er water gege ven en bond men de strijd tegen het vuur aan, waarbij het vooral in den beginne voor de brandweer uiterst moei lijk was de brand van dichtbij te bena deren. Dit vanwege de enorme hitte. Bovendien stortten er steeds weer op nieuw met veel geraas muren in en kwam ook een stuk van een zijgevel naar beneden. Vooralsnog hield men goed de nabij gelegen percelen in de gaten, waarbij de zijgevel van het slachthuis den. Uit de garage's van de BAB werden de verschillende draglines buldozers en kranen naar buiten gereden, om deze. mocht het vuur overslaan veilig te ■stellen. De brand trok tegen de wind in van achteren naar voren en vond overal gretig voedsel. Tot zelfs in het kantoqr van de opslagplaats. Een goed uur na het begin van de brand lag er over een oppervlakte van 40 bij 10 meter een vormeloze puin hoop, waaruit nog enige kleine vlam men en rookwolken opstegen. De brand weer kon met nablussen beginnen. Aan de voorkant had men zijn han den echter nog vol, evenals in een zij vleugel van het gebouw, waar de brand weer met enige stralen het gebouw bin nen drong om het vuur van nabij te bestrijden. Zo tegen tien uur heeft de brandweer zich alleen nog met nablus sen bezig gehouden. Bij deze spectaculaire brand was veel belangstelling. In den beginne was het dan ook voor de brandweer uiterst moei lijk werken, want de politie, onder lei ding van inspecteur L. H. Molenaar, had de handen \ol om het verkeer over de Wijkermeerweg te regelen en de al te nieuwsgierigen op een afstand te houden. Toen men dan ook extra per soneel opriep en de politie met een groot aantal manschappen aanwezig was, kon men de belangstellenden opeen afstand houden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma was geruime tijd getuige van de brand en van het optreden van de Beverwjjkse brandweer. De brandweren uit Velsen en Heems kerk kwamen uit collegialiteit maar behoefden geen assistentie te verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1