Gemeenschappelijke tuinen komen opnieuw in discussie Reiniging en particulieren hadden handen vol werk Caféhouder houdt zeeman voor politie verborgen Voor Financiële jubilarissen Kajotters en kajotsters slaan het komend weekeinde hun slag EERSTE MUZIEKDEMONSTRATIE -LAAT GOEDE INDRUK ACHTER Prestaties op niveau I A Iphenaar Olies en Unilever vest Exploitatiemoeilijkheden in bejaardencentrum „De Blinkert" Duitse coaster bij Texel vergaan Vannacht 110^3 zand en zout gestrooid Getuige - zeeman wilde geen eed en getuigenis afleggen Interscholair Jeugdtournooi GEMEENTERAAD HAARLEM Veroordeeld wegens belastingfraude Jonge inbreker tot een jaar veroordeeld Twee lichamen gevonden Paus doet schenking voor nabestaanden treinrampslachtoffers DE SNEEUWVAL IN HAARLEM „10 x 10"-pakketjes Rosa de Lima-groep HAARLEMSE POLITIERECHTER De beurs vandaag: DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 Gemeenschappelijke tuinen Haarlem e.o. Films Muziek Diversen BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN Romantiek Burgerlijke Stand Haarlem Garagehouders ieder een maand plus boetes Rancuneus Op zicht Koorzang Nog slechts enkele dagen! RESTANTEN in onze OPRUIMING 10% KORTING VERLOVINGSRINGEN TIEN MAANDEN WEGENS OPLICHTING Beurs van New York HAARLEM, 1 febr. De Haarlemse raad heeft gisteren een gelukstelegram gezonden aan prinses Beatrix, die gis teren haar 24ste verjaardag vierde. De VOORZITTER kreeg hiervoor aller medewerking. Tijdens een korte plech tigheid werd daarop het nieuwe raads lid, mr. M. Wijt, geïnstalleerd, die de plaats gaat innemen van de heer Vink, welke onlangs naar Zuid Afrika ge ëmigreerd is. De heer VAN DEN BERGH (P.v.d.A.) had er bezwaar te gen, dat B. en W. voorstelden een brief van de bewoners van „De Blin- kert" in hun handen te stellen. Hij was van oordeel, dat de raad hierover moet kunnen meepraten, nu er exploitatie moeilijkheden dreigen aangezien de raad destijds ook betrokken is geweest bij de stichting van het complex. Aan gezien ook andere leden deze mening toegedaan bleken te zqn, zegde wet houder SCHIPPERS toe, dat B. en W. de kwestie in pre-advies zouden ne men. De stichting van de Grafische School en de uitbreiding van het leerplan van verschillende nijverheidsscholen, was voor de heer WILLEMSE (P.v.d.A.) aanleiding om te getuigen van zijn te vredenheid over de steeds grotere dif ferentiatie. van het technisch onderwijs in Haarlem. Hij constateerde, dat de stad doende is een achterstand in te lopen. Van Wethouder GELUK kreeg hij de toezegging dat B. en W. alle medewerking zouden verlenen aan het bestuur van de Grafische School bij het zoeken naar een passende huisves ting. Het voorstel om een nieuw brug wachtershuisje te bouwen bij de Melk- burg, ontmoette scherpe critiek bij de heer SPEK (Prot. Christ.) Hij consta teerde, dat deze kwestie nu al zes jaar duurt en geloofde dat hieruit een ge brek aan coördinatie bleek tussen de verschillende gemeentelijke diensten. Een bedrag van 3700 aan voorlopige plannen en schetsen achtte hij abnor maal hoog. De heren PRIKKEL (P.v. d. A.) en STEYAART (PSP) waren het hier volkomen mee eens. Wethou der HAPPé somde nog eens alle moei lijkheden op, die tot vertraging hadden geleid, maar kon kennelijk de raad niet overtuigen. Tenslotte gaf hij toe, dat B. en W. pas in 1959 in de gaten had den gekregen, dat er diensten langs el kaar heen werkten. De grootste ver traging had echter een leverancier be zorgd, die inlichtingen moest verschaf fen en alsmaar op zich liet wachten. Op de vraag van de heer WILLEM- SE (P.v.d.A.) of het huisje in verband met de precaire verkeerssituatie op die plaats, niet beter aan de overkant van het water gebouwd kon worden, antwoordde de wethouder, dat de brug wachters uitzicht moeten hebben op de Gravestenenbrug en de Langebrug, ter wijl zij dan bovendien te dicht op de vaarroute door het Spaarne zouden fitten. De wethouder deelde voorts nog ??ee, dat als gevolg van het nieuwe San de rijweg van het Spaarne bij ge JMelkburg nu van 6,5 op 10 meter worden gebracht. Mechanisatie an de bediening van de brug achtte F6 heer HAfPé niet mogelijk in ver hand met de toestand en de ouderdom van de bruig. Bovendien is het nog geen uitgemaakte zaak of eén eventuele nieuwe brug over het Spaarne op dezelfde plaats zal komen te liggen. Een plan om Schalkwijk-A de nodi ge groenvoorzieningen te geven, gaf de heer PIELAGE (P.v.d.A.) aanleiding om B. en W. te vragen de kwestie van het betalen van gemeenschappelijk groen door de bewoners nog eens aan de orde te willen stellen in de raad. De héren ROOD (KVP), STEYAART (PSP) en PROPER (OPN) geloofden ook, dat er geen verschil is tussen ge meenschappelijk groen en openbare plantsoenen. De heer DE HAAN (Prot. Chr.) had tegen 'n nieuwe discussie over deze kwest'e geen bezwaar, ook al om dat de huidige regeling in de praktijk np gevoelsbezwaren stuit en men die beter in een open gesprek uit de weg Bou kunnen ruimen. CINEMA PALACE: Transport der ver doemden, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De hartstocht van een 17- jarige, ontraden. LIDO: (2e week): Don Camillo op de barricade, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Expresso Bongo, ontraden. REMBRANDT: (3e week): De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gew. tijden, dagelijks 2 en 7.30 uur. ROXYMet één voet in de hel, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week): De Nacht, strikt vol wassen. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVADo. 8.15 uur: In de rimboe van Australië, 14 jaar. Donderdag 1 februari Concertgebouw. 8 uur: Concert en caba- ret door de Haarlemse Postfanfare. Vrijdag 2 februari Concertgebouw. 8 uur: P.E.N.: Concert w>or N. Ph.O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. ■Herman Kretobers, viool. Donderdag 1 februari Rest. Brinkmann. 8 uur: Werkgroep Ken- hemerland van de Archaeologische Werk gemeenschap voor Westelijk Nederland: mevrouw J. H. Eppensvan Veen spreekt ever: „Het pottenbakken in het oude Egypte en in de huidige tijd". Vrijdag 2 februari Minerva Theater. 8 uur: Mej. C. A. w. H. Hofstede Crull: „Oeroud cultuur gebied in Frankrijk" „Sted. Gymnasium, Prinsenhof. 8 uur: Shchting Jong-Haarlsm vooruit!: Dr. jv s, Visscher over „Geschiedenis van de (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM J. WILLEMSE (P.v.d.A.) Namens B. en W. merkte wethouder HAPPé op, dat nog niet zo lang gele den de raad de kwestie van het finan cieren van de gemeenschappelijke tui nen uitvoerig besproken heeft, en dat men toen een beslissing had genomen. B. en W. hebben geen behoefte aan een andere regeling. Een voorstel om een nieuwe discussie te houden, zou dus van de raad dienen uit te gaan. De heer PIELAGE (P.v.d.A.) kwam on middellijk met de gevraagde motie, maar toen gaf de wethouder te ken nen dat B. en W. 'n voorstel van de heer Rood (KVP) zouden overnemen en in Den Haag eens zouden informeren naar de werkwijze van tuincommis- sies, waarin overheid en particulieren samen de kwestie van de groenvoor ziening van een wijk bekijken. De wet houder ging nog verder: hij zou ook eens informeren hoe elders gehandeld wordt ten aanzien van de gemeen schappelijke tuinen. Hierover zullen B. en W. dan een notp. uitbrengen, zodat de raad dan vrijelijk kan discussiëren. De heer Pielage (P.v.d.A.) trok na de ze toezegging zijn motie in, al vroeg hij zich af waarom de wethouder niet meteen in eerste instantie die nota had toegezegd. Van de zijde van de KVP-fractie had de heer VAN LIEMT opgemerkt, dat men in zijn kring geen behoefte had aan een motie, omdat er zich ten aan zien van de kwestie der gemeenschap pelijke tuinen geen nieuwe gezichts punten hadden voorgedaan. De heer VOOGD (P.v.d.A.) was daarentegen van oordeel, dat de klachten van de bewoners en het feit dat men nu over enige praktische ervaring beschikt ten aanzien van de uitvoering van het be sluit, zeker voldoende nieuwe gesprek stof opleverden. Mevrouw VAN RAPPARD (WD) begreep niet, waarom de jeugdhon ken in ..Eindenhout" uitgerust moe ten worden met electrisch licht. De jeugd vindt carbid of andersoortige verlichting toch veel romantischer, meende zij. Moeten we de jeugd nu echt onze gladde beschaving opdrin gen? Wethouder SCHIPPERS hielp haar uit de brand. De jeugdigroepen hebben zelf de honken gebouwd en zij hebben zelf gevraagd om electrisch licht. De kabels moesten toch gelegd worden voor andere doeleinden. Tenslotte maakte de heer VAN VELSEN (K V P) van de gelegen heid gebruik om zijn dank uit te spre ken aan al denenen, die de gemeente m 1961 een schenking hebben gedaan. Hp noemde deze schenkingen een indrukwekkende lijst inderdaad een getuigenis van oprechte burgerzin. Na mens B. en W. sloot de VOORZITTER zich daarbij aan, opmerkende „dat de nieuwe frisse geest die tegenwoordig Uit het Frans Halsmuseum waait der gelijke schenkingen ongetwijfeld in de hand gewerkt zullen hebben." ONDERTROUWD: P A. Puyt en H. M. de Zaaper. GETROUWD: G. T. Beukert en J. van der Putten; J. Vos en M. B. Wit kamp. HAARLEM, I febr. De rechtbank heelt vanmorgen een 41-jarige garage- nouder tot een gevangenisstraf van een maand benevens een boete van 2.00U subs, twee maanden hechtenis, en we gens valsheid in geschrifte tot een ge vangenisstraf van een maand. De 49-jarige mede-eigenaar van de garage, is wegens belastingfraude tot een maand gevangenisstraf en 4.000 boete subs, vier maanden hechtenis en wegens valsheid in geschrifte tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. In de periode 1956 tot 1958 hadden ver dachten, die een handel in tweedehands autos dreven, niet hun juiste inkomen aan de belastingen opgegeven en bo vendien vele transacties niet geboekt. Volgens de belastingen zijn tenminste 36 transacties niet in de boeken opge nomen. HAARLEM, 1 febr. Een 19-jarige jongen uit Haarlem, die betrokken is geweest bij 40 inbraken alhier, in Bloe- mendaal en in Overveen is vandaag door de rechtbank veroordeeld tot ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De eis luidde een jaar en acht maan den. (Van onze verslaggever) IJMUIDEN, 1 febr. Vanmorgen heeft het vrachtschip Finlandia ter hog- te van boei E.T. 3, d.i. ter hoogte van de noordpunt van Texel, twee stoffelij ke overschotten in zeen aangetroffen van opvarenden van de 496 ton meten de Duitse coaster Bertha Kienass. De mensen hadden reddingsboeien om. Op enige afstand werd ook een lege sloep aangetroffen. De scheepvaart in de buur is verzocht goed uit te kijken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Duitse coaster hier ten onder is gegaan. UTRECHT, 1 febr. Paus Joannes heeft een bedrag van een miljoen lire (6000 gld) door zijn internuntius in Den Haag, mgr. Joseph Beltrami, la ten overmaken aan de Nederlandse Spoorwegen. In een begeleidend schrij ven verzoekt de internuntius namens de Paus dit bedrag te bestemmen voor de meest urgente noden van de nabtaan- den der slachtoffers van de treinramp in Harmeien. HAARLEM, 1 febr. De gemeente lijke reinigingsdienst is vannacht en van morgen druk in de weer geweest om de gevolgen van de sneeuwval voor het verkeer zo klein mogelijk te maken. De fijne sneeuw, die gisteravond om negen uur begont te vallen, baarde nog geen zorg. Toen het om twaalf uur erger werd, moesten maatregelen genomen worden volgens het systeem, dat de laatste jaren zpn bruikbaarheid heeft be wezen. De bestrijding van de gladheid wordt n.l. niet meer alleen door de rei niging verricht. De stad is daarvoor te groot geworden en de personeelsbezet ting is daarvoor niet sterk genoeg. Daar om zijn particulieren ingeschakeld, in to taal zeven firma's, die samen met de reiniging de sneeuwlaag in de stad aan pakken. Vannacht om twee uur trokken de sneeuwploegen uit, in totaal 54 man. Systematisch werden de vastgestelde routes afgereden. Die routes zijn de we gen, waarover de autobussen rijden, de belangrijkste verbindingengswegen en, vooral wat de buitenwijken betreft, de belangrijkste doorgangsstraten. Het rei- nigingsplan is zo opgezet, dat iedereen van welk punt ook af, lans een bevei ligde" weg het doel van zijn tocht kan bereiken. Er is vannacht flink gestrooid, zowel zand als zout, een mélange waarin het zout het grootste percentage vormde, omdat de sneeuwlaag nogal dik was. Er HAARLEM, 1 febr. Ook de gidsen en kabouters van de Rosa de Lima- groep van de Paterskerk in Haarlem zijn warm gelopen voor de Haarlemse „10xl0"-actie. Al enkele dagen zijn ruim honderdentwintig meisjes en twin tig leidsters, die de groep telt, bezig met de verkoop van ,,10xl0"-pakketjes. De pakketjes, die een gulden per stuk kosten, bevatten een kersenbonbon, en stevige sigaar en twee sigaretten. Het verkoopmiddel ziet er zeer attractief uit. De opbrengst komt natuurlijk ten bate van de actie. Veel familieleden en kennissen van de meisjes zullen reeds in het bezit zijn van het aantrekkelijke pakketje. Ieder groepslid kan er drie aan de man brengen. HAARLEM, 1 febr. Tot een week gevangenisstraf veroordeelde de Haar lemse politierechter gistermiddag een 49-jarige caféhouder uit Haarlem, die op 9 september van het vorige jaar 's nachts een door drie Haarlemse agenten en enkele burgers achternage zeten 25-jarige zeeman voor de politie verborgen had gehouden. Omstreeks half een die nacht hoorde de caféhou der beneden in de zaak zijn hond blaf fen. Toen hij ging kijken, bemerkte hij in de keuken de zeeman, die door de achterdeur van het gesloten café naar binnen had kunnen komen. De jonge man vertelde hem, dat hij door een twintigtal mensen achternagezeten werd en dat de keuken hem een tijdelijke veilige schuilplaats leek. Hoewel de caféhouder het verhaal wat vreemd vond, geloofde hij het. Toen echter na vijf minuten door enkele agen ten op de voordeur van het café werd gebonsd, kwam de aap uit de mouw: de zeeman vertelde, dat hij door een stel burgers achtervolgd werd, omdat hij zonder af te rekenen was wegge- Eaan uit een café in de Kruisstraat. ater hadden zich drie agenten bij de klopjacht gevoegd. De caféhouder stond in twijfel „je levert niet zo gemak kelijk een man aan de politie uit" en liet de agenten voor de deur wach ten. Na enkele minuten echter stuurde hij de zeeman, vooral op aanraden van zijn vrouw, die eveneens ten tonele was verschennen, naar achteren, de keuken in en liet hij de agenten binnen. De zeeman had zich ondertussen al ver stopt in een twee meter diepe muur kast in de keuken. Aanvankelijk hield de caféhouder zich van de domme, maar toen zijn vrouw na een tevergeefs® huizoeking door de politie een van de genten de diepe muurkast aanwees, was het vlug beke ken met de vrijheid van de zeeman. Enkele dagen geleden is de man op vrije voeten gesteld. Op de zitting bleek niet duidelijk, of de caféhouder de keukenkast wel of niet als „verstopplaats" had aangeduid, toen er onmiddellijk politie-gevaar voor de zeeman dreigde. Toen de 25-jarige, die als getuige was opgeroepen gistermid-, dag werd gevraagd de preciese toedracht van zaken te vertellen, weigerde hij uit rancune tegen politie en gerecht een getuigenis af te leggen. „Neen, Edel achtbare, ik weiger een eed en een ge tuigenis af te 'leggen. Ik heb vier maan den vastgezeten, ik werd, toen ik een maal vast zat, van alles beschuldigd en ik kreeg meer slaag dan kost." Pas op heftig aandringen van de poli tierechter, die de man wegens zijn re calcitrant optreden in gijzeling wilde zetten, kwam het verhaal er moeizaam uit, waarbjj nog bleek, dat zijn verkla ring in grote trekken niet overeenkwam met wat hij in september tegen de rech- ter-commissaris had verteld. Zowel de officier van justitie, mr. Schilder, die twee weken gevangenis straf tegen de caféhouder eiste als de politierechter waren er van overtuigd, dat de caféhouder wel degelijk de keu kenkast had „aangeraden". De man toonde zich zeer gepikeerd over de week gevangenisstraf. Een 51-jarige loodgieter uit Haarlem werd conform veroordeeld tot acht we ken met aftrek. De man had op 22 september bij een Haarlems confectie bedrijf verschillende costuums op zicht gevraagd, maar de kledingstukken niet gekocht of teruggebracht. Diezelfde dag heeft hij de artikelen in Amsterdam we ten te verpanden. Hij had de kleding stukken op zicht meegekregen, omdat hij, zoals hü in de winkel vertelde, zijn kieren nooit graag alleen kocht en zijn vrouw ziek was. Zijn vrouw bleek ach teraf niets van het bezoek van haar man aan de winkel af te weten; even min was zij ziek geweest. moest dus flink gepekeld worden om de sneeuwlaag te doorbreken. De strooiers hadden bovendien nogal te kampen met een stevige wind. In totaal is er 110 m3 zand en zout gestrooid. Vanmorgen omstreeks half zes was het zwaarste karwei gedaan. Daarna is men tot omstreeks half acht bezig geweest in de buitenwijken. De mannen van de reiniging zelf moesten daarna in het ge weer komen om te grote sneeuwhopen te ruimen en werkstukken van de jeugd weg te halen. In de Jansstraat en Ane- gangb.v. lagen enorme sneeuwballen, die hinderlijk waren voor het verkeer. De politie had vanmorgen nog geen meldingen binnengekregen van ongeval len tengevolge van de sneeuw of glad heid. De bussen reden uiteraard met vertraging, althans in de vroege ochtend uren, maar men slaagde er vrij spoedig in zo regelmatig mogelijk te rijden. SV*V»V»V»V«V »v» •••••••••••a werk. Zij helpen op praktische wijze door-het bouwen van scholen, kerken en poliklinieken. Voor minimaal twee jaar vertrekken zij naar hun bestemmingen. Enigen van hen, on der wie Adri Schrama, zijn de z.g. „extension-workers". Zij geven tech nische leiding waar een achterstand in te halen is, of beginnen een nieu we groep, waar het K.A.J.-werk nog niet bekend is. Zij trachten met de Adri Schrama uit Nieuw Vennep, terug gekeerd uit Azië. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Gisteren was het veertig jaar ge leden, dat de heren A. C. van Eek hout en J. Sweyen lid werden van het collectanten-college, daarmede ook niuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. ,o Veertig jaar lang hebben zij hun func- erVaring, die zij in beter ontwikkel- tie van collectant alle eer aangedaan. jje landen hebben opgedaan, de ar- De heer Van Eekhout is bovendien beidssituaties van de jonge mensen reeds jaren penningmeester van het {e verbeteren. Daartoe leggen zij con- colleetanten-college, daarmede ook tacten met jeugdleiders, liefst natuur- andere wijze de financien beharti- jy^ u}t (je kringen van de K.A.J. Ook Sena- op het gebied van de samenstelling Het tweevoudige jubileum zal zon- indeling en organisatie van nieuwe dag 4 februari feestelijk worden ge- parochies en bisdommen zijn de ex- vierd. In de Paterskerk wordt 's mor- tension-workers behulpzaam, wat gens om half negen tot hun intentie mogelijk is, na de studie van de een plechtige H. Mis opgedragen. Om situatie aldaar, die zij tijdens een spe- kwart over één is de huldiging in be- ciale cursus voor hun vertrek ge sloten kring bij „Brinkmann". maakt hebben. Vier jaar geleden, In een ander financiëel vlak ligt het na het grote K.A.J.-congres, dat in jubileum van de heer H. J. van der 1957 te Rome gehouden werd, beslo- Steur, die 6 februari veertig jaar in ten de kajotters en kajotsters letter- dienst is van de Nederlandsche Mid- lijk over de grenzen te zien en el- denstandsbank te Haarlem. Het jubi- kaar ook in internationaal verband leum wordt maandag 5 februari ge- te helpen. Vanuit Nederland werden vierd. De jubilaris recinioert dan na het congres reeds vijfenzestig jon- 's middags van half vijf tot half zes geren uitgezonden, vooral naar Afri- in het wijkgebouw aan de Gedempte ka. Het geld verkreeg men door mid- Oude Gracht 104. del van de Wereld-wijd-actieK.A.J. Wat is O.P.A.? Op vele aanplak- leden verrichten achter de schermen biljetten en foldertjes wordt de laat- heel wat voor de „zendelingen door ste dagen deze vraag gesteld. Het het houden van verkopingen en het antwoord mogen wij nu nog niet be- organiseren van festiviteiten -Dat de kend maken. Wél kunnen wdj zeggen, activiteiten van de Wereld-wijd-actie dat O.P.A. alles te maken heeft met 20 weinig bekend zijn. komt. omdat een grote fancy fair van de ka-jot- men veel in onderling contact tot ters en kajotsters van het district stand brengt. Het K.A.J.-district Haar- Haarlem, die dit weekeinde zater- lem nu- heeft de reis van Adri Schra- dag van half drie tot elf uur en zon- ™a. „geadopteerd en dat is geen dag van, twee tot elf uur te bezoeken f. Kosten bedragen zal zijn. Deze fancy fair heeft hetzelf- - 3o00,-. De verkoop van ballpoints de doel als alle andere fancy fairsen bierglazen met een V ereld-\\ ijd- geld bijeenbrengen. Geld voor de te- opschrift leverde reeds een aardige rugreis van Adri Schrama, die woens- ®om °P- ,nc-T alF m°et nu de rest dagmiddag is teruggekeerd uit Azië. d°en- Zestig jongelui zijn al sinds no- Drie jaar geleden vertrok deze ac- verr*b6r bezig met de voorbereidm- tieve kajotter uit zijn woonplaats d'e. een dergelijk evenement Nieuw Vennep en bezocht hij vele «sen. Zij zorgen voor de prijzen van landen, o.a. Birma, Thailand, de Phi- de verlotingen en bouwen aan de ruim lippijnen en Pakistan. Hij was één twintig stands, die dit week-einde van de vijfentwintig kajotters en ka- £et rumoerige interieur van het St- jotsters. die op het ogenblik overal Havo-gebouw aan de Smedestraat in de wereld helpen bij het missie- zuhen vormen, werk en de opbouw van het K.A.J.- HAARLEM, I febr. De eerste mu- ziekdemonstratie van het Interscholair Jeugdtoernooi die maandagavond in het Concertgebouw plaats vond, heeft een goede indruk achtergelaten. De orga-, nisatie liet niets te wensen over, en wat het belangrijkste was: de artistieke prestaties lagen aanmerkelijk hoger dan enige jaren geleden. Tevens was de nodige aandacht besteed aan het werk van onze eigen Nederlandse com ponisten. Onder de belangstellenden bevonden zich de burgemeesters van Haarlem en Bennebroek met hun echt genoten. Van de pianisten vermelden we met lof Nolko Oosterhagen, die de Prélude in cis van S. Rachmaninof uitstekend wist te brengen. (Mamix van Sint-Al- degondelyeeum)Evenzeer respecteren we de interpretatie van de Toccata van F. Garginlo door de Trinitariër Joop Albracht. De invention van J. S. Bach speelde Karin Hoes van het r.k. meis jeslyceum „Sancta Maria" op een wij ze, die haar en haar leraar eer aan doen. Zeer muzikaal klonk „Sacro mon- te" van J. Turina, dat de leerling van het Marnix van Sint Aldegondelyceum Dio Soeteman verklankte. Aardig wist Wil van Doornewaard (Sint-Lucia- school) de Elfentanz van Edw. Grieg gestalte te geven. Het Rondo van Henk Stuifbergen toevertrouwd. Een feeste lijke stemming schiep Sophia Presburg van het Lorenzlyceum met haar „Jo ta" van Frederico Longas. Twee solisten viel het geluk ten deel op het orgel hun beste kunnen te mo gen demonstreren, en ze hebben het verdiend. Gemma Coebergh van „Sanc ta Maria" gaf met haar spel in de Toccata van Albert de Klerk ongetwij feld een belofte, Loek Fennis van het Triniteitslyceum deed in het Preludium in G van 3ach zijn organistieke ver richtingen voortreffelijk. De vier duo's voor diverse bezettin gen hebben het hunne er toe bijgedra gen het niveau van deze avond te ver hogen. De violiste Vera Beths van het Kennemerlyceum gaf met haar part ner aan het klavier Zamirah Sieval (Coomhertlyceum) een sterk-doorleef- de vertolking van de drie Israëlische dansen van Mare Lavry. Eveneens twee leerlingen van „Coornhert", de cellist Maarten Kloos en zijn begeleid ster Harriet Venekamp belichtten de impressionistische facetten in de Haba nera van Ravel in stijl. Corry Kerk- hoff, (Klaas de Vriesschool)produ ceerde een milde toon op haar hobo in het Menuet van T. W. Marsurg, ge secondeerd door Dio Soeteman. Ge durfd doch verantwoord was de aanpak van de Sonate van Hindemith door de Mendel-College-discipelen Lieuwe de Vries (klarinet) en haar accompagna- teur Lex Hoogeveen. Aan de koorzang was tevens de no dige aandacht besteed. We memoreren de voortreffelijke aanwending van de kopstem bij het kleine ensemble van het Mendel-college in de „Cantilena pro Adventu" van Joseph Haydn, de frisse zang die het koor van de A. H. Ger- haraschool demonstreerde in twee Duitse volsliedjes, de karakteristieke weergave van folklore door de Prot. Chr. Nijverheidsschool (met blokfluitbe geleiding). en de fijnzinnige uitbeelding van een Frans volks- en een Slowaaks wiegelied door het Lorenzlyceum (met orkest), en de van stijlbegrip getuigen de Bach, en Vivaldi-interpretatie die de Rijkskweekschool bracht. Orkestraal werk werd met succes verricht door „Lorenz" in drie dankba re stukjes van Telemann. Een eigen tijdse taal werd eloquent vertolkt door de gecombineerde groepen van „Sanc ta Maria", Triniteitslyceum en Mendel- college in de twee delen uit de Sym- phonnieta van Herman Strategier. Als slotnummer zongen de gezamenlijke ko ren „De klokken van Haarlem" en het „Wilhelmus". Eén vraag plus een vrome wens: Moet nu per se de zaal gedurende de uitvoering in een griezelig duister ge huld worden, zodat het zeer uitvoerige programma niet dan met de grootste inspanning gevolgd kan worden? Na drie van deze concerten moet het pu bliek „en bloc" naar de oogarts. Is het soms om sfeer te scheppen? Laat toch die onzin, sfeer is er in deze ruimte toch niet te bereiken, het is bovendien voor dit soort bijeenkomsten niet eens gewenst. T. DE VR. Vera Beths (viool) en Zamirah Sieval (piano) tijdens hun optreden op de eerste muziekavond van het luterscho- lair Jeugdtoernooi. (Advertentie) kunt U profiteren van de op alle voorradige - niet in de oprui ming vallende - nieuwste dessins Voor Heren- en Jongenskleding naar: Gen. Cronjéstraat 4044 - Tel. 54679 (Advertentie) GROTE MODERNE COLLECTIE HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT 49 -TEL. 20049 HAARLEM, I febr. De Haarlemse Rechtbank heeft vanmorgen een 29-ja- rige kraandrijver wegens oplichting tot tien maanden veroordeeld. Hij had in de zomer van 1961 op naam van de firma, waar hij werkzaam was, een auto ge huurd. die hij later tegen een goedkopere omruilde. Na een dergelijke paar keer herhaald te hebben had hij voldoende geld voor de aankoop van een auto. Na een bedrag vooruit betaald te hebben, verscheurde hjj het huurkoopeontracht. De Officier van Justitie eiste tien maan den met aftrek. Een 49-jarige handelaar in tweede hands auto's werd veroordeeld tot res pectievelijk 1 maan en 4000 boete we gens belastingontduiking en 1 maand we gens valsheid in. geschrifte. Een 42-ja rige garagehouder kreeg 1 maand en f 200 boete wegens belastingontduiking en 1 maand wegens valsheid in geschrif te. Zij had-den 36 keer een transactie niet in de boekhouding laten opnemen en had den in drie jaar tijd voor een bedrag van f 2636 te weinig aan de belasingen aan gegeven. Bovendien was tweemaal het jaarlijks aanfiftebiljet niet ondertekend. De Officier van justitie had tegen beiden 3 maanden en 5000 boete geëist. AMSTERDAM. 1 febr. Het voort gezette herstel in Wallstreet heeft tot enige verdere stijging van de koersen van de Nederlandse internationale fondsen geleid. Met name was dit het geval voor Kon. Olie. hoewel ook Uni lever hoger noteerde. Voor het olie aandeel bedroeg de stijging ca. 2 en voor Unilever 1.30. Philips kwam niet verder dan de vorige koers. Dit fonds schijnt een beetje buiten de belangstel ling te zijn geraakt. Ook AKU was on veranderd maar Hoogovens zjjn nog 2(4 pnt gestegen. De handel was over het algemeen van kleine omvang. De activiteit van het buitenland was gering. In de scheep vaartafdeling viel echter enige verleven diging van de affaire waar te nemen. De stemming was hier goed prijshou dend en de tweede koersen waren me rendeels iets hoger. De staatsfondsen- markt goed prijshoudend. Vandaag is het emissieprospectus verschenen van de derde uitgifte 1962 van rentespaar- brieven door de Bank voor Ned. Ge meenten. Vorig opening 4(4 Ned. 1960 1 4',i Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouw- 6 Ned. Handel MijCert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel Philips Gem Bez. Unilever W ilton -Fey enoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. P.L. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.r.M. Stoomv. Mij - Nederl v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '56 2(( Amsterdam '56 II 2(4 Amsterdam '56 ni 2(4 Amsterdam '59 2(4 Rotterdam '57 Alb. Heyn KI. obl Slot 1/» 103V2 101H 100& 100 A 93A 93% 108& 350 113 113% 129% 130 399% 399% 300 915 153.90 500 780 368% 762% 765 509% 614 960% 959»% 184.40 185.70 305 587% 124.90 127 148% 149% 147 60.30 192% 163 163% 148% 149% 337% 339% 152% 151% 152 223.50 245.50 143.50 84% 92% 92% 101 93% 122% 30/1 31/1 Anaconda Coppei 50 50 Bethlehem Steel 42% 41 Chrysler Corp 55% 56 General Electric 72% 75 General Motors 56% 57% Kennecott Copper 82% 82% KXJvl 16% 16% Montgomery Ward 33 32% Radio Corp 55% 56% Republic Steel 56* 57 Royal Dutch 34% 35% Shell Union OU 38% 39% Southern Pacific 2 28% Southern Railway 54% 54% Stand Oil Ny 52% 53 Tidewater 19% 29% Unilever 51 51% U.S Steel 74 72% Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3