Zes jaar geëist tegen kapitein rondvaartboot KONINKLIJK PAAR IN AMSTERDAM Ontwerp zesde hoek van nieuw B.W. verschenen Rondwegen in Leiden om binnenstad te ontlasten AMERIKANEN OEFENEN IN DUITSLAND DE PENRUAN MOORD Los werkman tijdens vechtpartij met ijzeren staaf dood geslagen Jamaica spoedig in Gemenebest? Molotov in het ziekenhuis De „Titan" brengt de kotter „Ria" veilig binnen Dakterras was versperd door fotografen ZEEYISGROOTHANDEL ONEENS MET BESLUIT VISKNECHTEN Vrije zaterdag alleen landelijk mogelijk Drie jaar voor aanranding Zes maanden voor Socratesdirecteur i' l-SH^ als VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 l*GINA 2 Naar Nieuw-Guinea K.L.M. zoekt andere route voor transport van militairen Soekarno wil meer Russische wapens Metro bovengronds in Rotterdam-Zuid Koningin Juliana en prins Bemhard zijn gistermiddag voor een vierdaags bezoek in Amsterdam aangekomen. Het koninklijk paar bracht o.a. een bezoek aan het Havengebouw, waar burgemeester Van Hall (geheel rechts) de koningin en prins door een raam van de bovenste etage het fraaie panorama van de Amsterdamse haven toonde. Koningin in A'dam Daggeld verlaagd van 1 tot f Delfts raadslid uit vergadering gestuurd Tour de France-1962: 22 ploegen kandidaat SCHOEPENFABRICAGE WERKSPOOR IN SNEEK Man tijdens pedicure behandeling door stroom gedood Groslij ststemmin g KVP-Utrecht Promotie Benoeming PAUL VLAANDEREN =37HET OVER Pi SAM PENTRY M GAAT- j y VANMORGEN HEB IK INSPEK- TEUR TREND AL LES VERTELD WAT IK WIST, NAME- L LIJK NIETS. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 1 febr. Kaarsrecht, de handen op de rug, beantwoordde een 29-jarige kapitein de vragen van de pre sident van de rechtbank, mr, P. J. C. Schipper. Met zachte doch duidelijke stem deed hij uit de doeken wat er op de avond van de tweede op de derde juni van het vorig jaar zich heelt af gespeeld aan boord van de „Rijnhaven", gebeurtenissen, die hebben geleid tot de dood van de 33-jarige Rotterdamse los werkman W. v. Leeuwen. Zijn vin gers, die hij op zijn rug ineengestren geld hield, verrieden evenwel zijn ner- veusiteit. De man wordt primair beschul digd van doodslag op Van Leeuwen, die hij met een ijzeren staaf slagen heeft toegebracht. De subsidaire tenlasteleg ging omvat zware mishandeling, de dood tengevolge hebbend. De officier, mr. J. M. v. Leeuwen, acht de primaire beschuldiging doodslag, bewezen en eiste op grond daarvan een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. LONDEN, 1 febr. (Rtr) De Britse minister van koloniën, Reginald Maud- ling, heeft bjj de opening van een confe rentie over de toekomst van Jamaica verklaard dat Groot-Brittannië gaarne 't lidmaatschap van een onafhankelijk Ja maica in het Gemenebest zal steunen. Op de conferentie zal een regeling wor den getroffen voor de onafhankelijkheid van Jamaica en een datum worden vast gesteld voor terugtrekking uit de West- indisehe Federatie. Op het eiland wonen 1.600.000 mensen. Bij een referendum op Jamaica in 1961 sprak de meerderheid van de kiezers op Jamaica zich uit voor afscheiding van de Westindische Federatie (251.935 stemden voor afscheiding en 216.400 tegen). Het referendum werd gehouden ter uitvoe ring van een belofte van de premier van Jamaica, Norman Manley. In mei 1960 had de oppositie verklaard dat zij de fe deratie met langer zou steunen. Kort na dat het resultaat van het referendum be kend was, leidde Manley een delegatie voor besprekingen met de minister van koloniën. Macleod, in Londen. Overeen gekomen werd dat Jamaica zou voort gaan op de weg naar onafhankelijkheid buiten de federatie en dat onafhankelijk heid zou worden verkregen zodra dit in 1962 uitvoerbaar was. DEN HAAG. 1 febr. Een woordvoerder van defensie heeft verder meegedeeld, ,,dat in verband met de verloven rond de jaarwisseling een verstoring is opgetreden in de aan- en afvoer van het aflossingscontingent van de troepen in Nieuw-Guinea. Daarom werd besloten als eenmalige maatre gel twee chartervluchten voor deze af lossing in te lassen, zodat de normale routine hersteld kan worden. De KLM heeft voor de landing van deze twee chartervluchten van Amsterdam naar Biak in Japan op de normale wijze toe stemming aan de Japanse luchtvaart dienst gevraagd. Gisteren, woensdag, is mededeling ontvangen van de Ja panse luchtvaartdienst, dat de toestem ming niet kon worden verleend. Thans treft de KLM voorbereidingen teneinde deze vluchten via een andere route te verzorgen." MOSKOU. 1 febr. (Rtr) De 71 Jarige voormalige Russische premier en oud minister van buitenlandse zaken Molotov ligt In een ziekenhuis. Hij lijdt aan een hartkwaal. Dit is volgens Renter In door gaans betrouwbare kringen in Moskou meegedeeld. Molotov zou reeds tien dagen in het Kremlin-ziekenhuis zijn. Zijn toestand wordt „niet ernstig" genoemd en hy zou het ziekenhuis „spoedig" verlaten. DJAKARTA, 1 febr. (AFP) Van morgen had president Soekarno een ge sprek met ae Russische ambassadeur Mikhailow, waarbij ook minister Soe- bandrio tegenwoordig was. Deze laatste verklaarde na afloop „dat het een be langrijk gesp»k was geweest" S^ebandrio zei, dat Indonesië indien nodig niet azl aarzelen, zijn aankopen van krijgsmaterieel in de landen van het communistische blok te vergroten. Hij doelde hiermede op het recente stopzet ten van de Britse wapenleveranties. De Indonesische minister wenste niet in te gaan op de gevoerde bespreking, doch -efrsbeden menen, dat het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea en Russi sche hulp aan Indonesië ter tafel zijn gekomen. ROTTERDAM, 2 febr. De pleidooien van de leden van het college van B. en W. voor een bovengrondse metro in Rotterdam-zuid hebben het gewonnen van de bezwaren, die uit de raad naar voren waren gekomen in een discussie, die gistermiddag van vier uur tot bij haif twaalf heeft geduurd. Met 24 stemmen voor en 20 stemmen tegen besloot de gemeenteraad zich te verenigen met het voorstel van B. en W. de metro op de linker Maasoever bovengronds te doen construeren, waar mee een besparing van 36 miljoen gul den en twee jaar bouwtijd zal worden bereikt. Wat de zaken in noord betreft werden eveneens de voorstellen van B. en W. goedgekeurd, wat o.a. inhoudt, dat er een mogelijkheid komt, dat de later aan te leggen oost-west-verbinding de noord zuid-verbinding niet per se bij het Cen traal Station behoeft te kruisen, maar dat er eventueel een kruising op het Van der Mandelenplein zal komen. STREEFKERK, 1 febr. Vannacht Is alhier brand uitgebroken in de zoge naamde „Hoge Tiendewegmolen" in een der drie watermolens aan de Tien- deweg, bewoond door de heer L. van Wijk. De molen brandde geheel uit. De brandweer van Streefkerk was «nel ter plaatse, maar moest zich be perken tot het nat houden van de om liggende gebouen. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. De molen was niet verzekerd. Zaterdagmorgen 3 juni werd aan boord van het schip, een rondvaartboot, toebehorend aan de rederij Tieleman, het lyk van een onbekende man aange troffen, wiens schedel was ingeslagen en wiens zakken waren leeggehaald. Op de middag van diezelfde dag waren er voldoende aanwijzingen om de kapi tein van deze boot in arrest te stellen. De man ontkende eerst, doch de zon dagmiddag daarop legde hij een beken tenis af. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren beide mannen aan boord van de „Rijnhaven" gegaan om daar nog een „afzakkertje" te nemen, nadat zy tevoren in een café het een en ander hadden gedronken. In de salon van het schip ontstond ruzie, volgens de kapi tein omdat de man, die hij alleen als ,,Wim" kende, hem op oneerbare wijze had benaderd. Op een gegeven moment was de kapitein cp de grond gevallen en v. L. zou toen gepoogd hebben hem te wurgen. De kapitein had zich weten los te werken, maar kreeg een trap tegen zijn knie. viel en stuitte daarbij op een massieve ijzeren staaf die bij het buffet lag. „Ik wilde hem daarmee op zijn armen slaan, om hem van mij af te houden", verklaarde de kapitein. Toen de man tenslotte in elkaar zakte, heb ik hem niet meer geslagen. Verdachte ging daarna naar zijn wo; ning. De volgende morgen hoorde hij dat er een dode aan boord was gevon den. Dr. J. Zeldenrust, patholoog-ana toom en gerechtelijk geneeskundige te Den Haag, verklaarde als getuige dat de dood moet zijn ontstaan door de let sels die aan het hoofd zijn toegebracht. Prof. dr. J. Kloek, eerste geneesheer van de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht, liet zich zeer voorzichtig uit over de toereke ningsvatbaarheid van verdachte. Het leek de getuige waarschijnlijk, dat tijdens het gevecht een bewustzijnsvernauwing bij de verdachte is opgetreden op grond waarvan tot sterk verminderde toere keningsvatbaarheid zou kunnen wor den geconcludeerd. Als verdachte bij zijn volle bewustzijn heeft gehandeld, zou hij licht verminderd toerekenings vatbaar kunnen worden geacht. De officier stelde, dat iemand, die met een staaf meermalen op het hoofd van zijn slachtoffer slaat, met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid weet dat degene die hij slaat daarbij het leven laat. De kapitein heeft reeds zes veroordelingen ach ter de rug voor. zoals de officier zei, „merkwaardige delicten" „Ontslag van rechtsvervolging", con cludeerde de raadsman, mr. M. A. v. Peskl. Hij meent, dat er van de opzet tot doden geen sprake was, terwijl hy aanvoerde, dat verdachte uit noodweer gehandeld heeft. „Er zijn onzekere pun ten In deze zaak en wy kunnen alleen aggaan op de getuigenissen van ver dachte: waar wy geen zekerheid kun nen kry'gen moet ten gunste van ver dachte gehandeld worden", aldus de raadsman. Hij acht opzet niet bewezen en hy vroeg op grond van noodweer ontslag van rechtsvervolging. IJMUIDEN, 2 febr. Gistermiddag omstreeks drie uur is de zeesleepboot „Titan" de IJmuidense haven binnenge lopen met op sleeptouw de kotter IJmuiden 3, de ,,Ria", welk scheepje woensdagavond door een defect aan de motor om reddingboot- of sleepboot- assistentie moest vragen op ongeveer dertig mijl ten westen van West-Ter schelling. Schipper Reijer Drijver van de IJM 3 vertelde bij aankomst, dat het weer in de afgelopen nacht ten westen van de Waddeneilanden zeer slecht is geweest. Vermoedelijk is in die weers omstandigheden ook de Duitse kust vaarder .Bertha Kienass" vergaan, zo zei hij. De schipper van de IJM 3 vertelde, dat eerst zijn motor was uitgevallen en nadat hij „Scheveningen Radio" om hulp had gevraagd was ook de zender defect geraakt. De enige drie vuurpijlen die aan boord waren heeft men daarna afgeschoten en vol spanning hebben de drie opvarenden op het kleine, vijftig ton metende scheppje uitgezien naar hulp. De Belgische kotter Zeebrugge 540 zag deze vuurpijlen en kwam in het slechte weer met windkracht negen in de nabij heid van de IJM 3 om eventueel hulp te verlenen. De Zeebruggenaar heeft getracht de IJM 3 vast te maken en op sleeptouw te nemen, maar dit mis lukte herhaaldelijk door het breken van de lijnen. Tenslotte kwam de „Titan" 's morgens om half zeven bij de IJM 3 aan op ongeveer twintig mijl ten noor den van het lichtschip „Texel" en maak te vervolgens vast. De kotter werd na het binnenslepen in IJmuiden overge nomen door de havensleepboot „Ju nior" en afgemeerd aan de vishal. AMSTERDAM, 2 febr. Koningin Juliana en Prins Bernard zyn gisteren voor een vierdaags officieel bezoek in Amsterdam aangekomen. Honderden hadden de kou en de soppige sneeuw- brij getrotseerd om de aankomst op de Dam gade te slaan. De koningin droeg een sierlijke brui ne bontmantel over een grijze japon mei gouden halsketting. De prins was ge kleed in een grijs costuum zonder jas. Reeds spoedig na de aankomst begaven de koninklijke gasten zich naar het Ha vengebouw, waar ze op de tiende ver dieping van het luisterrijke uitzicht over de Amsterdamse haven genoten. De bur gemeester sprak over de snelle groei van de haven en wees nog eens op het belang van de verbetering van het Am sterdam-Rijnkanaal. Daarna werd de lunch gebruikt, waaraan ook de wethou ders en de gemeenteraadsleden aanza ten. Het motorschip „Zaanland", dat rijk fepavoiseerd een vlaggegroet gaf werd oor de koningin en de prins vanaf het balcon enthousiast toegewuifd. De konin gin feliciteerde de burgemeester met zijn eerste ambtslustrum en de gemeen tesecretaris met zijn verjaardag. Daarna brachten de koningin en de prins een bezoek aan het nieuwe com plex van de n.v. rederij Goedkoop, waar de driejarige Astrid Engels een bloem stuk aanbood en de koningin een zilve ren model van de nieuwste sleepboot van de rederij ontving. De operator in het gebouw riep intussen een schip op, dat nog door de koningin te water was gelaten. Aan boord van een sleepboot zijn de koninklijke gasten vervolgens naar het nieuwe graanoverslagbedrijf gevaren waar de koningin zelf ook op de knoppen ging drukken, die de laad- installatie dirigeerden. Maar de silobaas drukte toen gauw op de knop „buiten werking" om mogelijk onheil te voor komen. In het gebouw deed zich nog een inci dent voor toen de koningin tot twee maal toe de fotografen moest verzoeken op zy te gaan omdat ook zy van het mooie u'tzicht op het dakterras wilde genieten. Bij de afdaling na een bezoek aan de lager gelegen directiekamer ging de lift naar boven inplaats van naar beneden waarop de koningin opmerkte: „het lijkt net een valstrik". Des avond is in het Paleis een autori teitendiner gegeven, waaraan o.a. de De ken van Amsterdam aanzat. Er waren 65 couverts aangericht. De muziek werd verzorgd door een strijkje van de Ma rinierskapel. IJMUIDEN, 2 febr. Gistermiddag hield de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging een buitengewone algemene ledenvergadering in het patoonaatsge- bouw te IJmuiden-oost. De vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer P. Krab, was druk bezocht. Dit vond zijn oorzaak in het belangrijke enige punt van behandeling: „Dë vishan del op zaterdag." Tijdens de vergadering bleek wel, dat men de handelwijze van de visknechten, die, zoals wy reeds heb ben bericht, besloten hebben met ingang van deze week niet meer op zaterdag te werken, geheel afkeurde. De heer Krab gaf een uitvoerig over zicht van de gehouden besprekingen met de vakbonden om te komen tot een nieuwe regeling van loon- en arbeids voorwaarden voor vaste-, reserve- en losse visknechten, inclusief een verkorte arbeidsweek. Hierbij bleek, dat het be stuur juist 's morgens een aangetekend schrijven had ontvangen van de drie er kende werknemers-organisaties, waar in werd medegedeeld, dat de leden-vis- knechten van die drie organisaties op 30 januari besloten hadden om met ingang van 3 februari zaterdags niet meer te gaan werken. Tevens was een afschrift bijgevoegd van een schrijven der bonden aan de stichting vislosregeling, welke stichting eveneens in kennis werd ge steld van het besluit van de werknemer zodat de stichting alle bij haar aange sloten belanghebbenden kon waarschu wen voor eventuele gevolgen van de aanvoeren van vis op zaterdag. De vergaderende zeevisgroothande laren namen met verontwaardiging kennis van deze ultimatieve en voor het bedrijf zeer fnuikende maatregel. Men noemde dit geen vorm van over leg meer. Het stond gelijk met een of ficieel geproclameerde staking. Dit te meer, waar de handel steeds heeft gesteld, dat een vrije zaterdag in de eerste plaats een kwestie is van de vis- lossers en dat een zodanige regeling landelijk dient te zijn. Thans blijken de vakbonden ermee ac- coord te zyn, aldus de vergadering, dat de vislossers op zaterdag blijven wer ken. zowel in Scheveningen als in IJmui den, terwijl de visknechten in IJmuiden op die dag weigeren te werken. Naar de mening der vergadering was het ongehoord, dat, terwijl er nog geen volledige overeenstemming is bereikt, de vakbonden op deze wijze menen een der gelijke eenzijdige, maar voor het bedrijf in zijn uitwerking funeste maatregel te nemen. Aan het bestuur werd opgedra gen zo spoedig mogelijk contact op te nemen met het College van Ryksbemid- delaars, teneinde te trachten tot een voor alle belanghebbenden meer bevre digende regeling te komen. De vergadering constateerde dat het buitengewoon besluit arbeidsverhoudin gen uitdrukkelijk voorschrijft, dat de bepalingen van de vroegere (door de vakb^den opgezegde) C.A.O. volledig en ongewijzigd worden gehandhaafd, zo lang deze C.A.O. nog niet door een nieuwe is vervangen. In de opgezegde CAO is onder meer een bepaling op genomen, dat er op zaterdag tussen 7 en 13 uur normaal arbeid wordt ver richt. AMSTERDAM, 1 febr. De recht bank heeft een 28-jarige Amsterdamse stratenmaker wegens aanranding van een 14-jarig meisje in zijn woning, con form de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De zaak tegen de 24-jarige echtgenote, die het meisje in opdracht van haar man onder een voorwendsel naar bin nen had gelokt, werd terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een psychiatrisch rapport. De stratenmaker had het meisje op de avond van 22 april van het vorig jaar, nadat het door zijn vrouw was uit genodigd naar boven te komen, in de slaapkamer van zjjn kinderen overval len. Na haar met een mes te hebben be dreigd, had hij zich aan het kind ver grepen. AMSTERDAM, 1 febr. Zoals ver wacht, is het tarief van call money (daggeld) verder verlaagd. Nadat het op 25 januari gebracht was van 114 op 1 procent, werd hef vandaag we derom verminderd met een kwart, zo dat het thans driekwart procent be draagt. Deze verlaging is een gevolg van de zeer ruime geldmarkt. AMSTERDAM, 1 febr. Het ge rechtshof heeft de president-directeur va de gefailleerde bouw- en handels onderneming n.v. „Socrates" N. den B. wegens eenvoudige bankbreuk ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Wegens gebrek aan bewijs werd hij vrijgesproken van de primair ten las te gelegde bedriegelijke bankbreuk en van het tweede punt van de tenlaste legging, de oplichting in ve-eniging (met de inmiddels vrijgesproken ex-onder directeur van de Amsterdamsche Bank H) van de rembours- en in- dustriebank in Amsterdam, waarbij het ging om een kort lopend krediet van een half miljoen gulden De rechtbank veroordeelde Den B. vorig jaar tot vijftien maanden gevan genisstraf. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëist. In zijn arrest overwoog het gerechts hof dat niet wettig en overtuigend is bewezen dat Den B. ter bedrieglijke verkorting van de rechten der schuld eisers geen boeken heeft bijgehouden of heeft gehad en geen balansen heeft gemaakt. Wel achtte het hof de een voudige bankbreuk bewezen, omdat Den B. naar zijn mening niet heeft vol daan aan de volgens het wetboek van koophandel gestelde verplichting tot het bijhouden van een kasadministratie, bank- en giroboeken, registerhypotheken e.d. Mr. L. B. Wieringa, ie verdediger van Den B., deelde mede, dat hij geen cassatie overweegt. Wat zijn toekomst plannen betreft kon Den B. nog niets met zekerheid mededelen. „Als ik weer in zaken ga, dan in ieder geval niet op de wyze als met Socrates. Dan doe ik het met minder personeel", zei hij. Zijn verdediger voegde er aan toe dat zijn cliënt in dat geval in ieder geval voor een goede boekhouder zal zorgen. DELFT, 1 febr. De heer L. J. van der Krogt, die gisteravond opnieuw ais vertegenwoordiger van de „partij van woningzoekenden" ais lid van de ge meenteraad van Delft was geïnstal leerd, moest kort daarop uit de ver gaderzaal worden verwijderd. Zoals hij al schriftelijk had aangekondigd tracht te hjj de vergadering op te houden door bij elk voorstel hoofdelijke stemming te vragen. Nadat hy eerst een waar schuwing van burgemeester D. de Loor in de wind had geslagen, heeft hij zich op bevel van de burgemeester uit de vergaderzaal verwijderd. PARIJS, 1 febr. Bij de sluiting van de inschryvingstermyn hadden 22 mer kenploegen hun kandidatuur gesteld /oor de Ronde van Frankrijk 1962. Slechts veertien daarvan zullen aan de tour bun nen deelnemen; welke dat zullen zyn wordt aan het einde van deze maand beslist. SNEEK, 1 febr. Over enkele weken zal Werkspoor in een reeds bestaande fabriekshal te Sneek een nevenvesting openen voor de fabricage van schoepen. In de fabriek van Sneek zal de gehele Werkspoor-produktie van schoepen, be stemd voor stoomturbines worden ge concentreerd. In eerste instantie zal een twaalftal vaklieden in de fabriek te Sneek te werk worden gesteld. Tegen het einde van het jaar verwacht men de definitieve personeelsbezetting, die uit zeventig man zal bestaan, te hebben bereikt. De schoepenwerkplaats wordt uit Amsterdam naar Sneek overgeplaatst in verband met moeilijkheden met de arbeidsvoorziening in Amsterdam. Het gemeentebestuur van Sneek heeft een aantal woningen beschikbaar gesteld voor vaklieden, die Werkspoor elders uit het land hoopt aan te trekken om het bedrijf op gang te brengen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 1 febr. Het ontwerp van het zesde boek voor het nieuwe B. W. is thans verschenen. Deze pu- blikatie maakt deel uit van de bekende ontwerpen-Meijers voor een nieuw bur gerlijk wetboek. Zoals men weet is Je taak van prof. mr. E. M. Meijers na diens overlijden overgenomen door het driemanschap prof. mr. J. Drion, prof. mr. J. Eggens en mr. F. J. de Jong. De plaats van prof. Eggens is na diens benoeming tot hoogleraar te Amsterdam In januari 1958 ingenomen door prof. mr. G. (1e Grooth. Deze des kundigen hebben voortgewerkt op ba sis van de concepten, die bij de dood van prof. Meyers reeds opgesteld ble ken te zyn. Nadat het vijfde boek (zakenrecht) in mei 1955 was verschenen, is thans gepubliceerd het ontwerp van het zes de boek. Het zal binnenkort in de ver koop komen. Het zësde boek is ver deeld in vijf titels. In titel I (verbin tenissen in het algemeen) worden o. a. geregeld de wijze, waarop verbinte nissen moeten worden nagekomen en de gevolgen van het niet-nakomen van een verbintenis, verplichtingen tot schadevergoeding en natuurlijke ver bintenissen. Titel II handelt over de overgang van vorderingen en schulden. In de derde titel wordt de zeer belang rijke stof van de onrechtmatige daad geregeld op een aanzienlijk meer ge detailleerde wijze dan thans het geval is In titel IV worden geregeld de zaakwaarneming, de onverschuldigde betaling en de ongerechtvaardigde ver rijking. Titel V betreft de overeenkom sten in het algemeen, en bevat o.a. regels over het totstandkomen van overeenkomsten rechtsgevolge van over eenkomsten en ontbinding wan weder kerige overeenkomstea Nu deze publikatie verschenen is, zal de regering ee^ officieel wetsontwerp voor het zesde boek van het B.W. moe- UTRECHT, 1 febr. Een vijftigja rige kantoorbediende van de Steenko len Handels Vereniging is gisteren ge- ëlektrokuteerd, terwijl hij onder be handeling van een pedicure was in een schoenenzaak. Toen de juffrouw even wegging, viel er een lamp om. De klant trachtte hem op te vangen en kwam toen in aanraking met de kap die on der stroom stond. Omdat de man met de voeten in een bak water zat werd hij onmiddellijk door de elektriciteit ge dood. ten opstellen. De ondervinding bij de eerste vijf boeken heeft geleerd, dat de verschillen tussen de regeringsontwer pen en de voorontwerpen slechts ge ring zijn. Terwijl regering en Staten-Generaal zich bezig houden met het derde tot en met zesde boek, werken vele deskun digen aan de voltooiing van het ze vende, achtste en negende boek van de ontwerpen-Meijers. In deze laat ste boeken zullen o.a. worden geregeld de bijzondere contracten (zoals koop, huur, arbeidsovereenkomst enz. O, het zeerecht, het luchtrecht en het recht betreffende de industriële eigendom. Met deze voltooingsarbeid zullen nog verscheidene jaren gemoeid zijn. UTRECHT, 2 febr. De groslijst stemming voor de kandidatenlijst Pro vinciale Staten geeft de volgende uit slagen te zien: In de stad Utrecht: 1. F. G. van der Gun; 2. mr. H. W. de Vink; 3. W. A. van der Pouw; 4. drs. Th. Coppes; 5. mr. H. L. Hoogen- huis, 6. mej. L. M. M. Kokshoom; 7. H. J. C. Pieters; 8. A. P. G. van Ko- ningsbruggen; 9 W. Th. van der Meer; 10 mr. J. W. A. van Eykelenborg; 11. drs. J. L. Jessen; 12. Ir. Th. van Gendt; 13. C. P. A. Bakker; 14. mr. Fr. W. Bank; 15. J. B. Ferdolage. De heer Pieters, die volgens het poli tiek advies op de derde plaats stond, is nu op plaats zeven gekomen. De heer Koningsbruggen, die als negende was geadviseerd, is één plaats hoger geko men. Voor Utrecht II (omvattende de gehe le provincie met uitzondering van de stad Utrecht) ziet de lijst van de K.V.P. voor de Statenverkiezingen er thans als volgt uit: 1. Ir. F. N. Sikkes, Jutfaas; 2. C. Hilhorst, Hoogland; 3. mr. F. H. J. J. Andriessen, Bilthoven; 4. drs. P. J. M. Bindels, Amersfoort; 5. mr. H. A. C. Middelweerd, Cothen; 6. mr. J. P. Wijn, De Bilt; 7. N. Jongerius, Vleuten; 8. drs. W. G. van Zadelhoff. Soestdijk; 9 mevr. M. van Kats-Overbeek, Lopik; 10. J. G. A. Koedam, Mijdrecht; 11. W. M. A. Peters, Baam; 12. P. J. L. van der Linden, Zeist; 13. mr. Th. E. E. van Schaik, Maarssen; 14. J. C. E. Strieder, Amersfoort; 15 J. Th. J. Bissels, IJsselstein (was 16 geadvi seerd); 16. mej. A. Verloop, Utrecht; 17. A. P. Hilhorst, Soest; 18. A. Koe link, De Bilt; 19 drs. J. G. C. J. Tim mermans, Harmeien; 20. J. A. van Oostrom, Houten. (Van onze correspondent) LEIDEN, 2 febr. De gemeente Lei den heeft een hernieuwd wegenschema en saneringsplan het licht doen zien. Het is verdeeld in drie fasen; de realisering van de eerste fase zal een tijdperk van tien tot vijftien jaar vragen. Daar voor al de oude binnenstad de toestroming van het verkeer niet meer kan verwer ken heeft men een gordelweg en een city-ring van wegen ontworpen, die de Breestraat, Rapenburg, Stationsweg enz. van het verkeer moeten ontlasten. Voorts voorziet het plan in een om legging -van de vaarroute rond Leiden met gebruikmaking van de nu nog zeer smalle Korte Vliet. Aldus zal men aan de bouw van bruggen en viaducten kun nen ontkomen. Rond Breestraat en Haar lemmerstraat zal een winkelcircuit ge vestigd worden, terwijl als toekomstige De vierde Amerikaanse infanteriedivisie in West-Duitsland ii momenteel in volle actie in verband met de oefening „Long Thrust". Soldaten stormen uit de helikopters, die in de sneeuw zijn geland, om vooruitgeschoven posities aan het „front' in te nemen. bestemming oor Steenstraat en Stations weg is gedacht aan een vermaakcentrum terwijl een cultureel centrum geprojec teerd is in het gebied gelegen tussen „De Camp" en de nog-te bouwen Nieu we Schouwburg. Ook aan de universiteit' met name aan de alfa-faculteiten, is in de binnenstad een gebied toegewezen tus sen Rapenburg en Witte Singel. Mochten deze plannen doorgang vinden dan zal de Koksschool, thans gevestigd in de Doe- lenkazeme, naar een ander deel van de stad moeten verhuizen. In de nieuwe plannen is ook rekening gehouden met de enorme parkeerbehoef- te in de binnenstad. Leiden is, zoals uit de toelichting tot de plannen blijkt, de stad met, na Amsterdam, de grootste oude binnenstad van ons land. De oude bebouwing van Rapenburg en de histo rische plekjes en hofjes in omgeving van gerecht, Boerhaavezalen en Hooglandse kerk zullen zoveel als mogelijk gehand haafd blijven. In de verre toekomst den ken de stedebouwkundigen van Leiden wel aan onderdoorgangen van Breestraat en Haarlemmerstr. en het bouwen van een circuit boven het water op de plaats waar thans de Bostelbrug is gelegen. LEIDEN, 2 febr. Aan de rijksuni versiteit alhier is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Investigation on the application of influenza virus adjuvant vaccine", de heer E. Hertzberger, ge- boren te Rotterdam en thans wonende in Den Haag. Promotor was prof. dr. J. Mulder. GRONINGEN, 2 febr. Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. B. Landheer, directeur-blibliothecaris van de Vredespaleisbibliotheek te Den Haag tot bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de so ciologie van de internationale betrek kingen met gerichtheid op de vredes- problematiek. Het betreft hier een ge heel nieuwe leerstoel, in Groningen ge vestigd door ae stichting tot bevorde ring van de vrede tussen de volkeren. Dr. Landheer is in Rotterdam gebo ren, hij promoveerde in Wenen en was daarna werkzaam bij de Library of Congress in Washington en vervolgens bij het Ned. Informatiebureau te NeW York. Ook doceerde hij enkele jaren aan de universiteit te Alabama. In 1951 werd hij benoemd bij de bibliotheek van het Vredespaleis te Den Haag. Dat juist Groningen voor deze nieuwe leer stoel is uitgekozen, is niet zo verwon derlijk, gezien het ijveren van prof- mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht, strafprocesrecht en volken recht voor een polemologisch instituut te Groningen, een centrum voor het bestuderen van oorlogsvraagstukken. Prof. Röling heeft zijn ideeën neerge legd in een werkje „De wetenschap van oorlog on rede". Hij wil dat team van hoogleraren zich bereid ver klaart de oorlog in al zijn facetten ie bestuderen om hem te voorkomen. WE WERKEN MET SPRING LADINGEN, DUS GAAT U LIEVER HIER VANDAAN NIET ERG GAST - VRIJ, INA. HIJ LAAT NIETS LOS, TENZIJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2