:t Democrazia Cristiana zet nieuwe linkse koers De Gasperi voorspelde dit al acht jaar geleden uit Bidault prijst Salan als „een wijs en moedig man Felle aanval van op pleitbezorgers van O.A.S. n D Geheime tunnel tussen beide delen van BERLIJN ontdekt Westberlijners geven toe dat zij hem hebben gegraven SAMENWERKING MET NENNI-SOCIALISTEN Fanfani en Moro wonnen het pleit Marx of „Mater et Magistra Geen vooruitgang inzake BERLIJN mmmmm vervetal Bulgaarse piloot zal terechtstaan Herten bevolken Oostelijk Flevoland al Bestuurde trillingen Prinselijke mode I! Gelders molenbezit Kostbaar kleinood van keizerin Farah Diba Lectuuractie SPOORRAILS 7,AKTEN PLOTSELING WEG LEVEN HOUDE" Gromyko-Thompson PREMIER ADOELA NAAR AMERIKA besss# I Iferf Ifan ^fettewinkel 1 sterk... prachtig President Lübke in West-Berlijn BUITEN-MON GOLIË ACHTER MOSKOU NA 6 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 PAGINA 7 (Van onze Romeinse corres pondent) NAPELS, 2 februari Het congres van de Italiaanse chris tendemocraten heeft, zoals wij gisteren reeds meldden, de partij leiding opgedragen te pogen een coalitie van de Democrazia Cris tiana met de sociaaldemocraten yan Saragat en de Republikeinen tot stand te brengen en om de ünks-socialisten, de partij van Nenni, te vragen deze coalitie te steunen, een en ander uiteraard op basis van een gemeenschappe lijk program. Dit had de leider yan de Democrazia Cristiana, Aldo Moro, bepleit in zijn zes uur durende openingsrede van het congres. BUITENLANDSE kroniek anh m°e,t de hulp van de V.S. be ltin worden met eigen inspan- De Casperi's visie Janus-gezicht Ingewikkeld smakelijk gezond liciit verteerbaar A mm/ Wy berichtten eerder, dat het streven 99 Kennedy heeft inderdaad wel reden tevreden te zijn over het resultaat van de conferentie in Punta del Este. Weliswaar heeft hij maar net een tweederde meerderheid gekregen voor de resolutie, waarin de uitstoting van Cuba uit de Organisatie van Ameri kaanse Staten werd aanbevolen, maar behalve Cuba zelf heeft geen e el land tegen gestemd. De zes staten die niet met de V.S. mee gin- fen' 1 ehben van stemmen ont- °u en. Dat die zes landen Kennedy jIa ^°uden steunen wist hij al, om- a r ze staten liever helemaal geen conferentie in Punta del Este hadden gehad. De Amerikaanse president kan ook voldaan zijn over de erken ning door alle leden van de O.A.S. (uiteraard weer met uitzondering van Cuba) van „de onverenigbaarheid van het Marxisme-Leninisme met het 'nter-Amerikaanse stelsel Gezien de traditionele achterdocht van de La tijns-Amerikaanse landen ten aan dien van interventie door de V.S. Lankee-imperialisme), en gezien het ongelukkige Cuba-avontuur van Washington van vorig jaar, mag Kennedy dankbaar zijn dat de bij eenkomst in Uruguay voor de V.S. n°g zo goed is afgelopen. Maar intussen hebben toch maar j'er grote Latijns-Amerikaanse lan den (Argentinië, Brazilië, Chili en Mexico) zich van het uitstotingsplan gedistancieerd. En men moet erkennen, dat er iets te zeg- gen valt voor hun bezwaren. Een ver wijdering van Cuba uit de O.A.S. z°u kunnen betekenen, dat Castro ZlJn banden met de communistische g.ere'd nog nauwer gaat aanhalen, jn de economische sancties die op enting zouden moeten volgen, Hen wellicht maar weinig succes o°gsten, omdat Cuba economisch och al helemaal op communistische eun drijft. Daar komt bij dat Castro Laf'6n Adeel van de massa van de atijns-Amerikaanse volkeren een j'°te aantrekkingskracht uitoefent, en k'6 Lteten" zouden in hun Yan- ee-haat gesterkt kunnen worden, e bittere armoede en de sociale ^Itelijkheid in Midden- en Zuid- erika worden niet bestreden door Kegelen tegen Cuba. Of zou Ken de J rne': zÜn °Plreden tegen Castro ziin ^A?ns'anders in het Congres van Alliantie voor de vooruitgang de d uit de zeilen hebben willen ne- JCe .'Dergelijke binnenlands-politie- tic °VeEyveBingen spelen bij de raspoli- *oI)S Kennedy is vaak een grote j^De Verenigde Staten hebben gron de^6 r enetl om Castro te bestrij- „ay' maar «Is het fidelisme dat zo j w met het communisme verwant de ®eea oplossing kan bieden voor i-ik mat,e jCK noden van Latijns-Ame- del t l pr°Lleem met andere mid- U-,re,n drachtig moeten worden aange- zC en de rijke V.S. hebben een nedV VeIr1anhvooMeIijkheid. Wil Ken- d y« alliantie die oplossing bieden. Zoat eiJ Van 1 on'rvan8ende landen, heurJ^^T1 ket MarshaII-pIan ge ve,.., jSj aIle staten die nu Cuba nism°r en i°m Z'^n ^arxisme-Leni- Bew CenS ,egonnen met een sociaal Pen "j erzoek' Terecht verwer- Z'J de communistische leerstellin- Ma«-?aar tenzij dan „Mater et gistra in praktijk brengen. naar een centrum-linkse politiek, tevens een aanzet tot de veelbesproken „ope ning naar links", reeds op de tweede zit tingsdag van het congres de instemming van de meerderheid bleek te hebben. De uitslagen van de talloze plaatselijke voorvergaderingen en regionale congres sen hadden al in die richting gewezen. De afgevaardigden, wier mening te vo ren EOg niet geheel vaststond, zijn na de debatten met Moro-Fanfani meegegaan. In hoeverre dit met reserves gebeurd is, zal eerst blijken uit hun keuze van de personen in het partijbestuur. Het achtste 'congres van de D.C. heeft twee dagen langer geduurd dan de opzet was, maar dat had iedereen verwacht. In tegenstelling tot het ze vende congres (1980, Florence), waar het meer dan warm is toegegaan, ver liep het achtste zonder felle botsingen. De motie, die op de laatste dag be ter de laatste nacht! werd aangeno men, onderstreept officieel de christe lijke inspiratie van de partij, haar de mocratische roeping en de afwijzing van elk rechts of links totalitarisme. Zij bevestigt de traditionele buitenland se politiek (Verenigde Naties, Atlan tisch Verdrag, Europese eenheid) en stelt daarbij, dat deze politiek zeer wel verenigbaar is met de blijvende belangstelling voor de vanouds be vriende staten voornamelijk de Afro-Aziatische Middellandse Zee-na ties en voor de jonge volkeren. Op het stuk van de binnenlandse poli tiek houdt het congres een regering van de D.C. met sociaal-democraten en repu blikeinen voor mogelijk en wenselijk. Door haar program kan deze regering zich de steun van de Nenni-socialisten verwerven. Dan zou die continuïteit ver kregen kunnen worden, die nodig is om het program uit te voeren en wel zonder enige belasting of invloed van fascisten of communisten. Al is de tijd nog niet rijp voor een organische samenwerking van de D.C. met de links-socialisten, de belangstelling van de partij gaat uit naar een ernstige en uaadwerkelijke ver groting van de democratische basis en naar die politieke ontmoeting, die de Italiaanse democratie meer armslag en meer veiligheid geeft. De centrum-linkse koers zal tevens het autonomistisch streven („los van de communisten") van de Nenni-socia listen de gelegenheid geven door te zet ten en zal een periode inluiden naar een vaster en zekerder evenwicht in de Ita liaanse maatschappij. Met dit laatste, zo blijkt uit bijvoorbeeld de rede van Moro, bedoelt men twee zaken: door de verbreding van de democratische basis zal hopelijk een grote groep van voor- namelyk werknemers binnen de samen werking betrokken worden en te zijner tijd ook binnen de regeringsverantwoor delijkheid, terwijl men tevens hoont langs deze weg een beter en meer rechtvaar dig sociaal evenwicht te kunnen schep pen. Dit alles Is niet opeens uit de nu toe vallig barbaars koude Napolltaanse lucht komen vallen. Het ligt geheel in de lijn van de ontwikkeling, zoals De Gasperi die zag en voor de laatste maal bevestigde op het congres van 1954, dat toen ook in Napels plaats had. De Democrazia Cristiana Is, naar zijn woord, „een centrumpartij die zich naar links beweegt". In 1960 botsten de me ningen nog fel op elkaar; de groei bin nen en buiten de D.C., waaronder niet het minst onder de linkse socialisten, maakte thans een voorzichtige, maar toch officiële toenaderingspoging tot Nenni voor de eerste keer mogelijk. Wanneer men de baaierd van woorden, tijdens het congres uitgesproken, thans overziet, constateert men, dat Moro's stellingnamen het congres hebben be heerst. De economisch rechts georiën teerde minister van financiën, Giuseppe Pella, verzette zich niet tegen de me ning van de meerderheid; wel probeerde hij de zijns inziens te ver gaande tenden ties op zuiver economisch vlak te corri geren en voorts pleitte hij op een over tuigende, uitnemend gedocumenteerde wijze voor een objectieve beoordeling van hetgeen sinds de oorlog in Italië tot stand is gebracht, niet het minst op so ciaal gebied. De grote tegenstander van de centrum linkse richting, de typische centrum man Mario Scelba, thans minister van binnenlandse zaken, gaf door zijn princi pieel en wezenlijk betoog het gehele de bat de diepte, die het behoefde. Scelba is onomstotelijk het hoofd van de oppo sitie tegen Moro-Fanfani, de beide pleitbezorgers van de „opening naar links". Hij heeft als zodanig grote waar dering ondervonden, al was zijn praktisch politiek betoog niet sterk. Zoals dat in ae interne partijverhoudingen in Italië ligt. kon Scelba onder een strikte hand having van de organisatorische eenheid van de D.C. de strijd van de zijnen aan vaarden om te zijner tijd hun ideeën aan de overwinning te helpen. Fanfani zelf hield de laatste belang rijke redevoering. Met Pella releveerde hij wat tot heden door vriend en tegen stander tezamen is verwerkelijkt en hij wees voor de toekomstige ontwikkeling de centrum-linkse richting aan. Moro antwoordde tenslotte in een samenvat ting op de kritiek. Dit alles was één facet. Maar de buitenstaander weet wellicht niet, dat de Italiaanse nazaten van de Antieken de oude heros Janus in ere houden. Ook een congres heeft twee gezichten. Er zijn zelfs in feite twee congressen. Het tweede speelt zich binnenskamers af, daar waar de „onderpartijen", de vleugels, vergaderen en met elkaar on derhandelen: Base, Rinovamento, Fan- faniani, Morotei, Dorotei, Centrismo, Popolare en Primavera (van links naar rechts!). Deze bijeenkomsten zijn even belangrijk als die in het San Carlo-theater. Niet alleen gaat het om de politieke overreding, of schoon de Dorotei aanvankelijk nog aarzelend waren in hun houding. Het gaat hoofdzakelijk om de vorming van bondgenootschappen, de combinatie (of niet) van kieslijsten en de poli tieke strijd om de meerderheid in het hoofdbestuur. Het reglement geeft aan de vleugel of aan de samenwerkende vleugels, die de vijftig pet. plus één stemmen van de con gressisten behalen, de beschikking over tweederde van de hoofdbestuurszetels. Dit hoofdbestuur, dat de uitvoerder van de politieke congresbesluiten is, bestaat momenteel in de D.C. uit 120 recht streeks verkozen personen. Sinds 1960 is er de bepaling bijgekomen, dat het resterende eenderde deel van de zetels verdeeld moet worden onder de minder heidsgroepen. Dit behoeft echter niet strikt evenredig te gaan. Met onderlin ge afspraken mag de oppositie proberen er zoveel mogelijk winst voor de eigen richting uit te slaan, waarbij men er wei degelijk rekening mee houdt, dat ook de meerderheid weer uit fracties be staat. Dit zeer gecompliceerde spel der krachten heeft overigens bewerkt, dat b.v. op het links-socialistische con gres in Venetië (1956) de mening der meerderheid voor de autonomie der par tij ter uitvoering in handen kwam van een partijbestuur, dat bijna voor de helft vastbesloten was de besluiten tot dode letter te maken! Deze ingewikkeldheid is niet alleen de vrucht van het Latijn se behagen in juridische krachtmetingen zij stoelt ook op de grote verscheidenheid van de gewesten en is als zodanig een tegenwicht tegen de eveneens Latijnse zin voor een bijna worgende centrali satie. Vanaf gistermorgen vier uur tot na twaalf gistermiddag hadden de verkie zingen plaats. De uitslag van de bere keningen liet vele uren op zich wachten, omdat het systeem van de stemwaarde- ring ook al'hoogst ingewikkeld is. Het staat thans vast, dat de groep van de Doro- en Morotei en van de anfaniani de meerderheidspremie van tachtig od de hondertwintig zetels in de wacht sleept en dat centrum-rechts 22 en links links 18 plaatsen krijgen. De mogelijke afwijking van de lijn Moro-Fanfani door eventuele samenspraak van bepaalde Do rotei met centrum-rechts wor dt gecom penseerd door de verder centrum-links gaande verlangens van links-links, Base en Rinnovamento. De lijn die de D.C. wenst te trekken is thans wel duideiijk in opzet en uitvoe ring. Het is echter slechts het complex van denkbeelden van één partij. Thans zijn vooreerst aan het woord de toe komstige coalitie-genoten, de sociaal-de mocraten, ue repuoliKe.nen en dan last but not least de Nenni-socialisten. De iezer heelt nu een overzicht, lilaar dit overzicht vormt geen vaste prognose. In Italië bestaat ook nog een wéltcilend onderscheid tussen een party en de ka merfractie van die partij, liy de D.C. byvoorbeeld is de fractie veel rechtser dan de party, omdat de kiezers het recht hebben hun kamerafgevaardigden met voorkeurstemmen aan te wyzen. De heer Guy, fractievoorzitter van de D.C. in de tweede kamer, liet op het congres, in contrast met zijn bulderende stem, zeer subtiele reserves horen tegen de nieuwe koers. Maar al met al zit er beweging in de Italiaanse politiek, zo als er beweging zit in heel het land. En één ding staat vast, dat deze bewe ging gerede kansen heeft om in evenmo- derne als christelijke geïnspireerde rich ting te gaan. Het paternalistisch conser vatisme is sterk op retour. De demo cratische partijen, waarvan de D.C. reeds kwantitatief de spil is. zullen tot taak hebben het hardwerkende en tenslotte zo wijze en humane Italiaanse volk te voeren op Je ware weg van de verdere vooruitgang. De regering-Fanfani treedt dezer dagen af om met volledige toe stemming harerzijds plaats te maken voor een nieuwe. Auguri, zegt men hier: beste wensen! WASHINGTON, 2 febr. (ÜPI) Het voorlopige rapport dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, naar het State Department heeft gestuurd over zijn onderhoud van twee uur gisteren met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko inzake Beriyn, heeft geen vooruitgang van enige betekenis te zien gegeven. De ambassadeur kon zijn rege ring niet veel meer vertellen, dan dat het derde voorbereidende gesprek had plaats gevonden en dat hy er later meer gegevens over zou verstrekken. Thomp son heeft geprobeerd een wyziging te bewerkstelligen in het Russische stand punt dat de geallieerden Beriyn moeten verlaten. Radio Moskou heeft vandaag positief gereageerd op de sympathie aie presi dent Kennedy van de Verenigde Staten heeft gezegd te koesteren voor meer contact tussen zijn land en de Sovjet- Unie. De Sovjet-Unie, aldus radio Mos- koud, „is altüd voorstander geweest van bredere samenwerking met de Ver enigde Staten." Radio Moskou vroeg zich by monde van Yakov Viktorov af, of zo n samen werking mogelijk is. „Wy vinden van wel. Er z\jn leidende figuren in de Ver enigde Staten die samenwerking met ons onmogelijk achten, wegens de ver schillen in de sociale stelsels, maar de geschiedenis heeft aangetoond, dat de ze verschillen geen vruchtbare samen werking tijdens c'.e >-rlog in de weg stonden.'' Overigens was Kennedy volgens radio Moskou niet ver genoeg gegaan. „Ken nedy heeft zjjn opmerking opzettelijk begrensd gehouden," aldus Viktorov. „Maar zelfs een kleine stap naar ver mindering van de internationale span ning is verre te verkiezen boven een grote stap in de verkeerde richting." LEOPOLDSTAD, 2 febr. (Reuter) Premier Adoela van de centrale Congo lese regering is gisteren uit Leopoldstad naar New York vertrokken, waar hy vanavond (21 uur Ned. tijd) een rede tot de Algemene Vergadering van de V.N zal houden. Adoela zal in de V.S. ook besprekin gen voeren met de waarnemend secre taris-generaal van de V.N., Thant, met president Kennedy en met de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak. (Advertentie) (Van cmze Parjjse correspondent) PARIJS, 2 febr. In een commen taar, dat tot opschrift draagt: „De „goede" O.A.S. en de andereschryft de binnenlands politieke redacteur van de Paryse „Monde", Jacques Fauvet, naar aanleiding van de arrestatie der O.A.S.-kopstukken Castille en Brouyer onder meer: „De stryd tegen het acti vistisch terrorisme was dus inderdaad een kwestie van willen, omdat sinds (leze wil door de regering geprocla meerd werd, haar politiekorpsen seri euze winstpunten hebben geboekt op de O.A.S.". Verderop plaatst Jacques Fauvet de opmerking dat een maat schappij, die dergelijke individuen zo lang geduld heeft, niet slechts in rech terlijk maar ook in zedelyk opzicht werkelyk wel ziek moet zyn. Sarcastisch vervolgt hij: „Maar er is een „goede" O.A.S., politieker, fijn gevoeliger, die geen kneedbommen plaatst, maar die de explosies goed keurt; die niet doodt, maar de moorden begrijpt, en die wat betreft het door de andere vergoten bloed haar handen wast in onschuld". En daarna doet Fau- Advertentie) BARI, 2 febr. (UPI) De Italiaanse politie heeft gisteravond (le jonge Bul gaarse piloot Milusc Solakov officieel wegens spionage in staat van beschul diging gesteld. Solakov verblijft momenteel in de zie kenzaal van de gevangenis in Bari om te herstellen van Je verwondingen, die hij opliep toen zijn Mig-17 straalja ger op 20 januari neerstortte by de ge heime NAVO-basis Acquaviva. Er is nog geen datum vastgesteld voor het proces, dat waarschijnlijk in Bari za, worden gehouden. Het zal een civiele rechtszaak worden, omdat vol gens de Italiaanse wet spionagezaken in vredestijd niet voor de krijgsraad kunnen worden gebracht. vet een scherpe maar gerechtvaardig de aanval op Georges Bidault. De lezer dient eerst te weten, dat Georges Bidault maandag jl. mede werking heeft verleend aan een door de Westduit.se televisie aan de O.A.S. gewijde uitzending. Georges Bidault kwalificeerde bij die gelegeneheid ex- generaal Salan als „een wys, voorzich tig en moedig man „Dat God hem in leven houde", aldus Bidault. „De heer Bidault", zo valt nu Jac ques Fauvet zijn gewezen volksrepubli- keinse medestander aan, „gelooft on getwijfeld deel uit te maken van de goede O.A.S., wanneer hij de publieke loftrompet steekt voor generaal Salan. Een moedig man, hy, die vanuit zijn schuilplaats het bevel geeft in het geniep officieren te doden of die dage lijks het risico loopt pnschuldigen te doden? Een „voorzichtig" man, hij, die aan strafrechterlijk veroordeelden de taak opdraagt om door het avontuur aangelokte jongeren tot misdaden te brengen?" „Het staat", zo vervolgt Jacques Fauvet. „de politici vrij om vertogen te houden over de „republikeinse" deugden van de ex-generaal, het staat zekere officieren vrij hem door korps- saamhorigheid te beschermen en rech ters wie weet? hem te zijner tijd vrij te spreken als hulde aan verleen de diensten. De openbare mening houdt hem voortaan voor wat hij is: de leider en de medeplichtige van lafaards, moordenaars of gekken Jacques Fauvet besluit zyn commen taar in de „Monde" aldus: „De re gering heeft geen bijzondere volmach ten nodig gehad om twee van Salan's luitenants te arresteren. De wet en de steun der natie moeten het haar moge lijk maken ook het stilzwijgen op te leggen aan zyn pleitbezorgers". BERLIJN, 1 febr. (UPI) De presi dent van West-Duitsland Heinrich Lüb ke, is gisteren in West-Berlijn aangeko men voor een bezoek van twaalf da gen. Zijn doel is blijk te geven van de „broederschap" die tussen West-Duits- lar.d en West-Berlijn bestaat. Vrijdag zal hij een internationale landbouwten toonstelling, de „Groene Week", ope nen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. kwam prompt met de mededeling, dat de reis van Lübke in een Amerikaans militair vliegtuig een „schending van de luchtwegen van de Duitse Democra tische Republiek was. Ook vertelde A.D.N., dat dit bezoek behoorde tot een serie bezoeken van Westduitse poli tici, die bewijzen dat de „vijanden van vreedzame onderhandelingen in Bonn" al het mogelijke zullen doen om een normalisatie van de Berlijnse situatie te verhinderen. Behalve de eerste bevolking van Oostelijk Flevoland heeft zich ook al wild in de nieuwe IJsselmeerpolder „gevestigd". Het polderbestuur heeft reeds dertig herten geteld. Op de wegen zijn nu borden geplaatst die waarschuwen voor overstekend groot wild. Oostelijk Flevoland kofnt langzaam maar zeker tot leven. !iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiimi<<,,,,''Miiiiiiiiin!iiMiiiiiiitiimiiiitiiiiiiiin,!Hiiii,,ii van het zogenaamde abonnementen fonds, waaruit men missionarissen een veel gevraagd abonnement op een actueel tijdschrift kan verschaf fen, of door een vrye gift te storten on het gironummer van de vereniging (7884), waarmee een bibliotheek in Karachi zal worden gesticht. Teneinde deze actie voor het pu bliek aanschouwelijker te maken, heeft men aan alle katholieken een circulaire gezonden, waarin het doel van de lectuuractie uiteengezet wordt. Deze circulaire gaat vergezeld van een grammofoonplaatje, waarop met muzikale omlijsting het dringend ka- De vereniging Nederlands Fabri kaat heeft gistermiddag in het Den Haag wethouder J. van Zwyndregt van Onderwijs en Kunst zaken op bijzonder originele wyze de door haar georganiseerde elektro- s tuurde trillingen" laten openen „Be stuurde trillingen" laten openen. Op het ogenblik dat de wethouder de woorden „en hiermee verklaar ik de tentoonstelling voor geopend" wilde uitspreken begon een ouderwets tele foontoestel, dat midden op het podium stond opgesteld, te rinkelen. Het ge sprek, dat van de een etage hoger gelegen tentoonstellingszaal door kwam, was bestemd voor de heer Zwyndregt. Toen de draad van de hoorn te kort bleek knipte mejuffrouw E. M. Veldheer, hoofd van de afde ling onderwijs van de vereniging, de ze resoluut door en overhandigde de verraste wethouder alleen de hoorn. Tot iedere verbazing kon deze het ge sprek normaal voortzetten. Op dit draadloze grapje volgde een zeer ver helderende rondleiding over de ten toonstelling die op de eerste plaats be stemd is voor de schooljeugd alhoewel de ouderen er ook nog heel wat kunnen opsteken. Dat bleek wel toen een leerkracht van de vereniging Nederlands Fabri kaat ter demonstratie de werking van de radio uitlegde eerst voor kin deren van de lagere school en daar na voor leerlingen van een technische school. Naar de gezichten te oorde len miste de laatste uitleg bij vele genodigden „de aansluiting". „Be stuurde trillingen" geef in combina tie met de explicatie een duidelijk beeld van de werking van de elektri sche apparaten, waarmee men dage lijks te maken heeft. Men kan er iets zien over de pick-up, de bandrecor der, de reeds genoemde radio en de beeldbuis. Ook de telegrafie en de telefonie zyn niet vergeten. Voorts wordt er op aanschouwelyke wyze voorgesteld hoe een grammofoon plaat wordt vervaardigd. Alles bij el kaar genomen een goed verzorgde en leerzame tentoonstelling rakter van dit appel duidelijk wordt gemaakt. De ontwikkeling van vele toekomstige priesters hangt immers af van de wijze waarop zjj door mid del van goede lectuur zich geestelijk kunnen bekwamen. Deze behoefte geldt evenzeer voor de mod ne mis sionaris, die op de hoogte wil blijven van datgene wat er in deze, van dag tot dag veranderende, wereld voor valt. Op het geïllustreerde stukje in deze rubriek over een nieuwe prinselijke schoenmode (schoe nen versierd met grote zwarte strik) kregen wij van de heer J. F. E. M. Aghina uit Utrecht een reactie bin nen, die wij U niet willen onthouden. Hier volgt zijn brief: „Het spyt mij voor de Prins, maar hij is niet de eerste, die op deze schoe nen loopt. Wie het dan wél was, weet ik niet. In myn jeugd, plusminus 48 jaar geleden, droegen wij dit schoeisel op de dansles. Het is enige tientallen jaren uit de mode geweest. In de laatste jaren heb ik bij ver schillende gelegenheden prof. De Quay aldus geschoeid gezien. Het zou mij niet verbazen als hy in de herle ving van deze mode de „eerste" is ge weest. HR is immers „premier" van professie.*' De stichting „Vrienden van de Gelderse Kastelen" heeft zich het lot aangetrokken van de kcenmolen te Hernen, ge meente Bergharen, en voor de restau ratie een beroep gedaan op rijk, pro vincie en gemeente. Met het herstel is een bedrag gemoeid van ƒ21.249.70. De korenmolens in Druten en Hors- d'e in het verleden niet weinig bijdroegen tot verfraaiing van he- Zuid-Gelderse landschap, zyn in de loop der jaren, jammer genoeg, on der slopershanden gevallen. illlllltlllllllllllllltlllillllllllllltllltlll!llltllllllllllllllllllllll||||||||||t||||||||||||||||t|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||t|||||||||i|||||. e Missievereniging St. Francis- cus Xaverius van het theologi- cum in Warmond is een lec tuuractie ten bate van de missie begonnen. De bedoeling van deze actie is om de katholieken van Nederland oj te wekken de Nederlandse missionaris sen en inlandse priesters te helpen aan goede en instructieve lectuur. Zy kunnen dit doen door lid te worden et een glimlach en stralende ogen liet de zeventienjarige Margreet van Galen in Zut- phen zich vereeuwigen, terwyl zy ons het kostbare kleinood liet zien, dat zy dezer dagen kreeg van de Per zische keizerin Farah Diba. Het is een zilveren met de hand geciseleer de sigarettendoos, die van binnen met goud is bekleed. Boven op het deksel van de byzonder fraaie doos tussen de zich hierin verwerkte vo gelmotieven staat het keizerlyk wa pen van Iran in goud. Met een hoogrode 'deur vertelde Margreet van Galen ons haar ver haal. Toen ze nog op de huishoud school ir. Brum.nen was stelde zij een plakboek samen met foto's en kran tenknipsels over het leven van keize rin Farah Di\a. Vorig jaar oktober stuurde zij een pakje met kleine be schilderde klompj»s, geschikt voor een jongetje van één jaar (maat 18) naar het keizerlijk paleis in Teherdn als een verjaardagscadeautje voor de kleine Reza Syres Ali, die 31 oktober zijn eerste verjaardag vierde. Deze klompjes kocht Margreet van Galen van haar spaarcentjes in haar woonplaats, het dorpje Hall. dat bij Brummen ligt. Het doosje met de klompjes pakte ze keurig in. Voordat zi) er een rood-wit-blauw lintje om deed voegde Margreet er een klein briefje bij. Hierin stond: Met harte lijke felicitaties voor je eerste ver jaardag, waarvoor ik deze echte Ne derlandse klompjes stuur. „Ja, ik schreef het briefje in het Nederlands", voegde Margreet er verontschuldi gend aan toe. „Maar dat mijn een voudig presentje voor de kleine Reza in goede aarde is gevallen, bewijst het kostbare geschenk, dat ik van keizerin Fara Diba heb mogen ont vangen." Myn hart bonsde, toen de postbode me een pakje uit Iran overhandigde. Ik had niemand verteld, dat ik kei zerin Farah Diba een pakje had ge stuurd. Ook niet aan mevrouw Bos, waar ik al enige maanden als hulp in de huishouding werk. Maar toen ik het pakje had opengemaakt en de mooie sigarettendoos te voorschijn kwam heb ik het iedereen laten zien. Het kostbare kleinood ging verge zeld van een persoonlyke dankbrief van de Perzische keizerin, waarin tevens staat, dat het een kleinkunst- produkt is van Perzische handwerk lieden. De fraai bewerkte sigarettendoos staat thans te pronk in de etalage van een juwelier in de Beukerstraat te Zutphen, die aan het kleinood een zeer hoge waarde toekent. Berlijn. Twintig Vopo's hebben gis teren een triplex-scherm van vijf meter hoogte en vijftig meter lengte opgericht, zodat het uitzicht vanuit de Britse sec tor van West-Berlijn op het Oostber- ïynso stadsdeel Niedemeuendorf wordt belemmerd. (Reuter) R BERLIJN, 2 febr. (Reuter) De re- ering van de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) heeft giste ren tydens een persconferentie veel mis baar gemaakt over een geheime tunnel tussen West- en Oost-Berlyn, die is ont dekt op het station Wollankstrasse van de BerUjnse stadstrein. Dit station ligt in Oost-Berlijn, vlakbij de grens met de Franse sector van West-Berlijn. De pers conferentie werd ook bijgewoond door journalisten uit westelijke landen. Zij mochten de tunnel zelf zien. De tunnel werd ontdekt, zo kregen de jo irnallsten te horen, doordat plotseling het stationsperron een meter diep weg zakte. Ook de rails verzakten, waar- dooi nog steeds volgens de Oostduit sers gemakkelyk een grote ramp had kunnen ontstaan. De Oostduitse autoriteiten hebben bij de Franse stadscommandant van Ber lijn een „krachtig" protest ingediend. De tunnel werd gebruikt om Westduitse „a0enten" naar het grondgebied van de D.D.R. te smokkelen, aldus de pro testnota. Aan de journalisten werd ver teld dat ook nog twee andere tunnels wa ren ontdekt, althans het begin daarvan. Het Westberiijnse stadsbestuur rea geerde later op de dag met een ver klaring, waarin het graven van de tunnel impliciet werd toegegeven. „Er is geen wet die het graven van een Een overzichtsfoto van het Berlijnse station, waar volgens de Oostduitse autori teiten een vanuit West-Berlijn gegraven tunnel naar Oost-Berlijn is ontdekt. Volgens de Oostduitsers diende de tunnel om Westduitse „agenten" naar de D.D.R. te smokkelen. tunnel onder de grens tussen Oost en West-Berlijn verbiedt", aldus deze verklaring. „De door de communisten tussen West- en Oost-Berlijn gebouw de muur is geen staatsgrens. Voor al len, die eerbied hebben voor het recht, zal deze muur altijd een muur van schaamte blijven" Uit welingelichte kringen is verno men dat Westberlijners de tunne! had den gegraven om Oostduitsers in de ge legenheid te stellen naar West-Beriyn te vluchten. Niemand had echter nog ven de tunnel gebruik gemaakt toen de Oost duitsers het bestaan ervan in de gaten kregen. De beschuldiging dat de tunnel zou worden gebruikt voor het smok- kele.. van Westduitse agenten naar Oost- Duitsland werd door deze kringen „be lachelijk" genoemd. Tot goed begrip diene dat de thans ontdekte tunnel een geheel andere is dan die, waardoor onlangs 28 Oostduit sers naar het Westen vluchtten. De vluchtelingen hadden deze tunnel zelf gegraven. De Westberiijnse politie meld de aanvankelijk, om de Oostduitse auto riteiten zand in de ogen te strooien, dat de 28 vluchtelingen kans hadden gezien over de prikkeldraadversperring heen te komen. Alle kranten in het westen namen prompt deze lezing van het ge beuren over, totdat een Amerikaans pers bureau de ware toedracht van de sen sationele ontvluchting publiceerde. De tunnel werd toen onmiddellijk door de Oostduitsers opgespoord en dichtgegooid, hetgeen het gebruik ervan verder onmo gelijk maakte. Al3 gevolg hiervan is een storm van verontwaardiging over het Amerikaanse persbureau losgebarsten. De Westduit se journalisten vereniging heeft inmid dels een resolutie aangenomen, waarin op alle journalisten een beroep wordt gedaan zich te matigen in hun bericht geving over ontsnappingen van Oostduit sers naar het Westen. MOSKOU, 1 febr. (Rtr) Joemzjagin Tsedenal, het staatshoofd van Buiten- Mongolië, heeft gisteren partij gekozen in het ideologische geschil tussen de Sov jet-Unie en communistisch China. Hij zei op een vergadering van het partijbe stuur, dat de Russische kritiek op de anti-marxistische houding van de Al- baanse leiders „beslist correct" is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7