Scherpe koersstijgingen op de lokale aandelenmarkt Bod op Scheveninge bracht grote beroering te weeg H Hoogovens: resultaat 61 aan '60 vrijwel gelijk Er worden geen cijfers over het 4e kwartaal gepubliceerd DE PENRUAN MOORD Havenarbeiders in IJmuiden weigeren te lossen ZATERDAG-PUZZLE TUINIER MET MEER PLEZIER en zwart 1 DE BEURSWEEK Coaster in brand in Haringvliet Solidair met visknechten betonfunderinb 32 Portugese arbeiders in bedrijf? Minister antwoordt Kamerlid Robert Kennedy gaat in Djakarta praten over Nieuw-Guinea ft Benoemingen bisdom Rotterdam Courses Hilversum ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 PAGINA 10 Geen houvast Dunne markt PAUL VLAANDEREN ~oA 5.40 c=~l.'Vinkelbetimmer'uigcit W.C.HULSMANN Jr. (Door B. J. Galiaard, tuinarchitect B.N.T.) Nuttige zaken in de tuin. Behalve voor de bloe men en planten moet er in de tuin een plaats worden ingeruimd voor enkele onmisbare en nuttige onder delen, wil het plan aan al onze wensen voldoen. Een van deze onderdelen is het keukenplaatsje, een ver lengstuk van de keuken in de tuin. Voor het wassen en schrobben is het nodig dat een vlakke en aaneen- flSMT gesloten verharding wordt aangebracht. Meestal wordt het plaatsje afgescheiden door een muur of een houten schutting, een mooie gelegenheid om er een bank tegen te plaatsen waar bij mooi weer het huishoudelijke werk kan worden gedaan. Om het uitzicht weg te nemen wordt er tussen plaatsje en terras een muurtje of een lage haag aan gebracht, waartegen men de vuilnisemmer e.d. kan )laatsen. Men kan de emmer ook in twee betonrin- jen in de grond zetten, onder de ringen brengen we stenen en puin aan om het regenwater af te voeren. In de omgeving van de keuken moet men kleden kun nen kloppen en de was kunnen drogen. Dit brengt weer een paar minder mooie, maar noodzakelijke in richtingen met zich mee. Wanneer men deze van be gin af aan in het plan opneemt en ze degelijk uit voert, behoeven ze niet storend te zijn. Het kloprek (laatst men wat opzij van het huis met voldoende /rije ruimte er omheen, zodat men gemakkelijk werkt ;n de bloemen in de omgeving niet kan beschadigen. 'Iet rek wordt van stevige houten palen of van ijze ren buizen gemaakt, op dezelfde wijze kan men de waslijn bevestigen. Onder het kloprek en de was lijnen wordt de grond verhard, zodat men er bij re- Tenweer goed bij kan komen. Voor de was kan men ook een parapluievormig droogrek aanschaffen, dat ■'leen buiten wordt gezet als men het nodig heeft. Bij voor- of achterdeur zal men voor de stalling van een of meer fietsen van bezoekers of leveran ciers moeten zorgen. Voor elke fiets is een verhard plekje van 2x0.5 m nodig, men kan de fietsen in stalen klemmen speciale tegels of tegen een u-vor- mig omgebogen, ijzeren buis laten zetten. Betonwerk Een wat meer bedreven liefhebber zal er plezier in hebben om de paden en muren in de tuin zelf te maken. Voor een pad van beton graaft men een sleuf uit, waar eerst 20 cm sintels of zand in wordt aangebracht, die goed gelijk wordt ge maakt en met water wordt ingespoeld. Op deze laag stort men de beton in een samenstelling van 1 deel cement op 10 delen zand en grind. Hierop plaatst men weer latjes om de 1.5 a 2 meter, die men met behulp van een rechte lat en een waterpas goed ho rizontaal legt. Dan brengt men tussen de latten een laagje beton aan van 1 deel cement en 3 delen zand en grind, die weer worden aangestampt en vlak met de lat afgestreken. Nadat de beton stijf is geworden worden de latjes voorzichtig weggetrokken en de sleuf met cement aangevuld. Wanneer men dunne latjes gebruikt kan men ze ook wel laten zitten. Met een plankje of een troffel wordt de bovenlaag van het pad goed vlakgestreken. Losse tegels maakt men op dezelfde manier in een uitneembaar raamwerk van latten. Om scheuren van de tegels te voorkomen, legt men er een stuk ijzer gaas of een netwerk van betonijzer in. De beton is samengesteld uit 1 deel cement en 3-5 delen grind en zand en wordt zo gestort dat het ijzerwerk ten minste 2 cm in de beton ligt. Na 2-3 dagen is de be- ton sterk genoeg, dat het raamwerk los kan worden gemaakt. Bij het maken van een tuinmuur maakt men de fundering eveneens van stampbeton, nu in een ver houding van 1 deel cement op 10 delen zand en grind. Wanneer deze fundering hard geworden is kan men de muur op gaan metselen. et opzienbarende bod van de Landbank (groep Zwolsman) op de aandelen van de Exploita- tie My Scheveningen heelt op de Amsterdamse effectenbeurs in de af gelopen week een welhaast sensatio nele uitwerking gehad. Alles wat maar aan onroerend goed deed denken is a.h.w. op een gouden voetstuk ge plaatst. De aandelen in huizenmaat- schappyen, die door vroegere biedin gen al sterk onder de aandacht waren gekomen, vonden nieuwe kopers tegen scherp oplopende koersen en hetzelfde kon worden gezegd van diverse hotel- bedrijven. Er ontwikkelde zich dan ook een vry wilde hausse, zoals de beurs sedert geruime tijd niet meer heeft gekend. Aannemingsbedrijven werden eveneens grif in de stijging betrokken, alsook diverse andere waarden, welke dikwijls slechts in verwijderd verband met onroerend goed heboen te maken, zoals o.a. de aandelen Blaauwhoed. Het is duidelijk dat in de opgewon den sfeer van het ogenblik vergissingen zijn gemaakt, welke de kopers achter af duur kunnen komen te staan. Zeer sprekend was dit het geval met de aandelen Brakke Grond. Aan het begin van dit jaar bedroeg de koers van deze aandelen niet meer dan 13 pet., maar dezfc week dreef de koortsachtige spe culatiezucht de notering omhoog tot 50 pet. Toen eerst drong het inzicht door dat men op het verkeerde paard had gewed, want het onroerend bezit van de Brakke Grond is reeds lang ver kocht en de opbrengst is geïnvesteerd in Suriname, alwaar gronden en een drukkerij zijn gekocht. Inmiddels is de koers van de aandelen gehalveerd (vrijdag 25 pet.). Temidden van al het tumult dat door het aangekondigde bod van 1000 pet. op de aandelen van de Exploitatie Mij Scheveningen is ontstaan, hebben deze aandelen zelf in het geheel geen be weging te zien gegeven. Hoewel het opschorten van de notering ter beurze alleen vorige week vrijdag heeft ge- MIDDELHARNIS, 2 febr. De kust vaarder „Wuta" (158 brt) is gistermid dag brandend binnengesleept in de ha ven van Middelharnis. De plaatselijke brandweer zorgde voor de nablussing. In een deel van onze oplage van gisteren maakten wij reeds melding van de brand. De kustvaarder die leeg vah Boston (Eng.) kwam zou in Middelharnis uien laden en dan terugkeren naar Boston. De brand is vermoedelijk ontstaan in de hut van de stuurman, waar dekens die tegen een kachel lagen in brand zouden zijn geraakt. De brand breidde zich zeer snel uit, waarna de uit vier koppen bestaande bemanning naar het voor schip gevlucht is, omdat zich in het achterschip ook drie gasflessen bevon den, waarvan men dacht dat ze zouden exploderen. Een van de flessen is inderdaad uit elkaar gesprongen. Kort na het uitbre ken van de brand is de „Wuta" voor anker gegaan. Vrij snel was de „Doek- yard 15" van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij ter plaatse, ichip passagiers ter plaatse, welk van Middelharnis naar Helievoetsiuis overzet. Aan boord van dit schip waren enkele brandweerlieden uit Middelharnis gegaan, die toen de „Doekyard" langszij gekomen was, zijn overgestapt op de „Wuta" om daar met een slang en enkele schuimblussers de brand te bestrijden. Enige tijd later was ook de „Schelde", een passagiers schip van de Rotterdamse tramweg maatschappij ter plaatse en nog weer later arriveerde ook de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam. Ook zweefde een helikopter boven het brandende schip. Er hebben zic-h bij deze scheepsbrand geen persoonlijke ongevallen voorge daan. Wel hadden de vier bemannings leden de gezagvoerder van het schip is de heer E. H. Kwist uit Delfzijl al vast een opblaasbaar rubber red- dingvlot gereed gemaakt. Maar dit heeft geen dienst behoeven te doen. De „Wuta is tenslotte door de „Dockyard 15" op sleeptouw genomen en binnen gebracht. golden, is er deze week geen enkele transactie in het fonds gedaan. Verwonderlijk is dit echter niet, want de koers van de aandelen (eind december nog 900) had merkwaardig nauwkeurig juist de dag voor de be kendmaking van het ovememingsaan- bod de tien maal pari prijs bereikt. Er zat dus geen voordelige marge t.o.v. de bieding meer In de beurs koers. Bjj het uitbrengen van een over nemingsaanbod is dit weliswaar een ongewone situatie, maar in het onder havige geval behoeft dit het welslagen van de plannen niet in de weg te staan omdat de adspirant koper reeds over meer dan de helft van het uitstaande aandelenkapitaal ad 1,6 miljoen beschikt. Blijkbaar is de thans voer het voetlicht getreden gegadigde dan ook tevens de koper achter de schermen geweest die de aandelen Scheveningen in hef; afgelopen jaar tegen gestaag oplopende prijzen (eind 1960 stond de koers nog op 384) uit de markt heeft genomen. Zoals reeds is medegedeeld wordt aan het bod van de Landbank geen voorwaarde met betrekking tot de gestanddoening van de aanbieding ver bonden. Voor aandeelhouders die hun stukken willen overdoen bestaat er dan ook geen aanleiding om zich door verkoop van hun aandelen ter beurde reeds bjj voorbaat van de huidige op- brengstprjjs te verzekeren. Het wach ten is nu op een nader bericht. De raad van'beheer van de Exploitatie Mjj Scheveningen heeft reeds te ken nen gegeven dat hij de bieding alles zins aanvaardbaar acht en dat hier omtrent een nadere toelichting zal worden verstrekt. Hef wordt aandeelhouders door de diverse biedingen op onroerend goed overigens niet gemakkelijk gemaakt. Enerzijds kunnen zjj weliswaar profi teren van de hogere waardering welke hun stukken ten deel is gevallen, maar anderzijds worden zij geconfronteerd met de vraag welke prijs nu eigenlijk aan hun bezit mag worden toegekend. De jaarverslagen ge^en op dit punt vrijwel geen houvast. De werkelijke waarde van de bezittingen wordt door velt besturen voor aandeelhouders ver borgen gehouden. De onderwaardering ter beurze, die daarvan het gevolg is, maakt de aandelen zodoende tot een gemakkelijke prooi voor hen die tot een beter oordeel in staat zijn. Hef doet natuurlijk wel aangenaam aan als aandeelhouders door een bie ding de gelegenheid krijgen hun stuk ken met een meer of minder grote marge boven de (te lage) beurskoers van de hand te doen, maar de adspi- rant-kopers zjjn uiteraard niet met louter filantropische gevoelens bezield, zodat de vraag rjjst of het geboden ..buitenkansje" inderdaad wer zo pro fijtelijk is als het zich op grond van het koersverschil laat aanzien. Vennootschapsbesturen die hun licht onder de korenmaat rtellen dragen in dit opzicht dan ook een grofe verant woordelijkheid jegens aandeelhouders. Slechts een stelselmatige openhartige verslaggeving kan tot een juiste koers- vorming leiden. Hieraan mankeert in het Nederlandse -'ennootschapsland echter nog veel. Het mo+o -'an de con currentie luistert mee" dat in dit ver band nogal eens wordt aangeheven is vaak slechts een al te gemakkelijk voorwendsel om aandeelhouders de in lichtingen te onthouden welke zij voor een goede kennis van zaken behoeven. Wannee. er ter beurze een of andere beweging gaande is plant deze zich gewoonlijk in andere sectoren van de markt voort. Zo ook deze week, want tegelijk met de hausse in aandelen van onroerend goed maatschappijen en hotelbedrflven heeft zich ook elders op de lokale aandelenmarkt een toenemen de kooplust en dientengevolge een vaste tot zeer vaste stemming ontwikkeld. In vorige overzichten is er te dezer plaatse reeds enige malen op gewezen dat de lokale aandelenmarkt van een goede tendens, resp. weerstand tegen de afbrokkelende koersbeweging in de Internationale sector blijk gaf. De hier- IJMUIDEN, 3 febr. Tijdens een be zoek van een groep beleggers heeft prof. dr. J. F. ten Doesschate medege deeld, dat Hoogovens over het vierde kwartaal 1961 niet, zoals in de drie voor afgaande kwartalen is geschied, kwar taalcijfers zal publiceren. Dit staat in verband met het feit, dal aan het eind van het jaar vaak nog voorzieningen worden getroffen. Hierdoor zou de som van de kwartaalcijfers kunnen afwijken van de jaarcijfers. (Uiteraard worden de cijfers over de volgende kwartalen wel gepubliceerd). Ingaande op een opmerking in „Be- leggersbelangen", dat het de redactie onprettig haa getroffen dat certificaat houders geen toegang zouden hebben gehad tot een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders, wees spreker er op dat de vergadering een formeel karakter had gehad en van zeer korte duur was geweest, zodat het wei nig nut voer certificaathouders zou heb ben gehad deze vergadering bij te wonen Bovendien is de mededeling dat de di rectie de certificaathouders geweerd zou hebben niet juist. Tot slot zei spreker dat het er naar uit ziet dat het financiële resultaat over 1961 ongeveer gelijk zal zijn aan dat over I960, alhoewel het eerste halfjaar 1961 hetere resultaten had te zien ge geven drn het tweede halfjaar. Aan het eind van hel Bezoek was er gelegenheid tot het stellen van vragen ■e vraag of de conjuncturele ontwikke ling nog van invloed was op het tempo onderhanden zijnde investeringen. werd ontkennend beantwoord. De heer P. R. Bentz van den Berg, directeur, wees er op dat de uitbreidingsplannen niet-platte of gekalibreerde walserjjpro- dukten betreffen. De hoeveelhied die Hoogovens in eerste aanleg gaat ma ken, is verhoudingsgewijs klein en hier voor zaJ zeker afzet gevonden kunnen worden, ook al zou de conjunctuur on gunstig zijn. In antwoord op een vraag over coördi natie van investeringen binnen de E.G. K.S. zette de heer Ten Doesschate uit een dat de individuele ondernemingen vrij zijn in hun uitbreidingsplannen en dat de Hoge Autoriteit behoudens dis- criminatiegevallen. geen zeggenschap heeft. De heer Bentz van den Berg zette uiteen dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen vraag naar staal en het verbruik. Bij de vraag spelen de voor raden bij handel en verbruikers een gro te rol. Spreker -eronderstelde dat mid den 1962 deze voorraden een zodanig lang niveau zullen hebben bereikt, dat vraag en verbruik ongeveer gelijk zullen zijn, hetgeen zou inhouden dat de vraag weer zou toenemen. Het verbruik per hoofd neemt toe en de bevolking neemt toe, zodat op lange termijn de staalmarkt zeker groeimogelijkheden heeft. Terzake van de concurrentiekracht van Hoogovens zet spieker dat voor Hoogovens nog winstgevende prezen el ders geen winst meer overlaten, waaruit blijkt da. de concurrentiekracht goed is Hoogovens vertrouwt dan ook de produk- tie te kunnen blijven afzetten. aan ten grondslag liggende kooplust i3 in de afgelopen week in sterkere mate geactiveerd. Daarbij heeft het de aandacht getrokken dat kopers over wegend selectief te werk zijn gegaan. Er was over het algemeen dan ook geen sprake van een wilde kooprage waarbij rijp en groen tot elke prijs uit de markt werden genomen, maar van een merendeels wel overwogen vraag naar goede beleggingsfondsen. De markt in deze aandelen is echter zo dun dat betrekkelijk kleine aankopen zich aanstonds in forse koersstijgingen manifesteren. De hierbij afgedrukte koerslijst geeft em beeld van de belangrijkste koers stijgingen welke zich in de afgelopen maand in de lokale sector van de aandelenmarkt hebben voorgedaan. Behalve de koersen per eind december vorig jaar en die per vrijdag jl. zijn tevens de noteringen van vrijdag 26 januari vermeld, waardoor een inzicht wordt verkregen in de ontwikkeling van de afgelopen week. Koersdalingen zijn in januari slechts weinig voorgekomen. Tot deze minder fortuinlijke behoorde o.a. Algemeene Norit op 790, tegen 830 eind vorig jaar. Verder kan worden gewezen op Arn hemse Scheepsbouw Mij (dividend ver laagd van 12 tot 8 pet.) op 178, tegen 240. Verschure (346 tegen 356) kon in tegenstelling tot Nederl. Scheepsbouw, Wilton en Werf Gusto, ook niet mee komen en hetzelfde gold voor Van der Giessen op een koers van 200 tegen 202, In de textielsector is Menko van 260 op 235 gekomen en Van Vlissingen (importmoeilijkheden in Ghana) van 460 op 406. Nijverdal is op 359 (na 345 eind vorige week) per saldo nog 10 pnt. gestegen. Lager noteren thans ook De Bijenkorf op 1198 tegen 1250 en Hooi- meyer op 165 tegen 184. Aan de internationale fondsen is in januari vrijwel geen attractie ten deel gevallen. De aandelen Koninklijke Pe troleum hebben het op 129,70 uitein delijk nog tot een staging van 3,60 kunnen brengen, maar dit alleen dank zij een flinke koersverbetering van 7,50 in de afgelopen week. Unilever is deze week met 2,90 gestegen tot ƒ187,90, waardoor dit aandeel op het niveau var. eind vorig jaar is blijven staan. Philips, in de afgelopen week met 4 pnt. gestegen, is sinds ultimo december met 25 pnt. gedaald tot 957, terwijl Hoogovens op 763 (753) per sal do 7 pnt. hebben verloren, evenals AKU op 398 (v.w. 397). Deze week (29 jan.2 febr. '62) laagste hoogste koers versch. koers koers 26 jan. 2 febr. LI WILT 1 ONS GRAAG KWIJT. KUNNEN "Y DEZE KANT OP IS VEILIGEK U HEBT TIEN MINUTEN DË TIJD OM OVER DE TOP TE KOMEN- VANDAAR LOOPT 'N PAD TERUG NAAR DE SPOORBAAN ROOK DE GROEVE IS GEEN PLAATS VOOR VREEMDEN, ALS WE MET DYNAMIET WERKEN. DAAR LOOPT EEN PAD HEUVEL M0E5T GAAN LANGS SPOORLIJN 3% Inv. crt. N. 3%% Stafl. '47 4H% Ned. 1960 6% Won. bw. 57 A'dam Rubb H.V.A. A.K.U. Ver. Dell Mijen Van Gelder Z Hoogovens Müller Co. Ned. Kabelf. Philips Unilever Walt. Fijenoora Kon. Petr. K.L.M. Holl.-Am. Lijn K.N.S.M. Van Ommeren N. Scheepv. U. 999,1 93 1011/, 108% 112% 128% 381 151. 362 754 486 596 952 183.80 294 121,60 60.30 146% 185% 331(4 149% 101% 1091» 11314 130% 401 y. 155.— 372 766 509% 615 963 188.10 305 130.— 61.— 150 193(4 340% 152(4 99% 93 A 101% 108H 113(4 129% 397% 155.— 372 762 495 612 957(4 188.05 305 129.60 60.50 149 185% 339 149% A A +10(4 9 +10 +15 4(4 6.87 12 7.50 - 0.50 2% - 3% 9 - 1% Omzetten (nominaal): Vorige week: Aandelen 12.9, Obligaties 20.0. Cert, van Amer. aand. 5.606. Deze week (voorl.): Aandelen 16,8, Obliga ties 22,9, Cert. v. Amer. aand. 4.607. (Advertentie) BROUWERSGRACHT 300-AMSTEROAM-TELEF 31957 (Van een verslaggever) IJMUIDEN, 3 febr. De havenarbei ders te IJmuiden hebben zich solidair getoond met de visknechten. Hoewel voor hen de vrije zaterdag ong geen uit gemaakte zaak is, hebben zij vannacht toch geweigerd schepen te lossen. Daar mee kwamen de visknechten, die in het begin van deze week op een gecombi neerde vergadering van de drie erkende vakbonden besloten hadden niet meer op zaterdag te werken, aan hun trekken. Nu er niet gelost werd, viel er automa tisch ook geen vis te verwerken en was de vrije zaterdag voor hen een feit. De reders hadden zes schepen willen laten lossen. De havenarbeiders weiger den echter aan het werk te gaan. Deze weigering ging buiten de vakbonden om. Van de UK 78 werden door de beman ning zelf 37 kisten sprot zonder ijs ge lost. Het was het enige partijtje vis, dat in de hal kwam. De handelaren verdron gen zich, meer uit nieuwgierigheid dan uit kooplust, rond het kleine plekje in de grote hallen, waar de sprot stond. De halpolitie moest er zelfs aan te pas komen om ruim baan te maken. De sprot werd verkocht voor 12,50 per kist en door personeel van de betrok ken handelaar toch verwerkt. Had men daarmee tot maandag gewacht, dan was de sprot bedorven geweest. Om twee uur vannacht kregen de porders opdracht om twee ploegen /an elk viertien man havenarbeiders te ha len. Deze werden opgeroepen om de K.W. 152 en de V.L. 199, met 127 en 249 kisten platvis te lossen. Na langdu rige discussies besloten de lossers ech ter één lijn te trekken met de vis knechten. Het was een proef van de reders geweest om de situatie te pei- DEN HAAG, 3 febr. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d.A.) over een eventueel aantrekken van Portugese ar beiders door een bedrijf in Zaandam heeft staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) medege deeld, dat aan het betreffende bedrijf, dat begin 1963 ca 150 arbeidskrachten denkt nodig te hebben, in overleg met het betrokken gewestelijk arbeidsbureau zal worden meegedeeld, dat thans geen garantie kan worden gegeven, daar de beslissing omtrent het verlenen van werkvergunningen afhankelijk moet wor den gesteld van de situatie op de ar beidsmarkt tegen die tijd. Ook in dit geval zal te zijner tyd wor den overwogen of in de behoefte van het betrokken bedrijf, dat woningen fa briceert, kan worden voorzien door de nationale arbeidsmarkt dan wel door die van een der lid-staten van de E.E.G. len. Vrijdag waren binnenkomende schepen reeds direct naar de zuid zijde van de Vissershaven gegaan om daar te wachten tot de maandag- markt. Om vier uur vannacht ondernamen de reders een tweede poging, Vier kot ters werden voor de hal gelegd. Maar ook nu losten de havenarbeiders niet. De schipper van de K.W. 152 had in middels al verklaard te zullen wach ten tot de maandagmarkt, maar de VL 199 bleef nog liggen in de hoop toch gelost te zullen worden. Het gebeurde echter niet. In Scheveningen is normaal gewerkt. De verwachting is, dat diverse vishan delaren uit IJmuiden, als de situatie zo blijft, op zaterdag hun activiteit naar Scheveningen zullen verleggen. DJAKARTA, 3 febr. (Reuter) Ver wacht wordt, dat de Amerikaanse mi nister van Justitie, Robert Kennedy, die op 12 februari hier aankomt, de Indonesische autoriteiten nog eens een uiteenzetting zal geven van het Ame rikaanse standpunt inzake de kwestie- Nieuw-Guinea. De broer van de Ame rikaanse president zal op zijn wereld reis ook een bezoek brengen aan Ne derland. Minister Kennedy en zijn echtgenote zullen zes dagen in Indonesië blijven. Op het programma staan bezoeken aan Bandoeng, Djogjakarta en het eiland Bali. In Djakarta zal Robert Kennedy on der meer besprekingen voeren met In donesische regeringsfunctionarissen. Voorts zal hy volgens een Indonesische bekendmaking een krans leggen op de begraafplaats „voor de helden, die vie len tijdens de revolutie tegen de Ne derlanders". Horizontaal: 2 Pas toen de Engelse tij ger in een boom klom, kreeg hij ze delijk overwicht. 6 Afgemat raak je snel in dat drassige land. 7 Tine en Mi doen erg innig. 8 Wij laten in het midden of de bekende voet baller nu bij de po litie werkt. 10 Nadat men in een Brabant» plaatsje op de thee is geweest, komt U in een Skandina- visch water terecht. 11 Laat Gees de uit stalkasten eens ver zorgen. 14 Die zwar te stof lijkt ons zeer zwak. 15. Bewerk een bepaald deel van een dier zó, dat je er op kunt lopen. 16 Zo'n lus om Uw hals is wel een te genvaller. 18 Het kasteel staat aan het einde. 19 „Schat, in de Rijn kun je die bloem "inden." 22 Hoe je dit ook be kijkt, het blijft vreemd. 24 Praat afzon derlijk. 25 Gist ambtshalve naar een heb zuchtig persoon. 26 Het meisje vond het leren van een taal aanvankelijk nogal griezelig. 27 Gooi een hardgebakken steen op de planten en het worden 'oof- bomen. Vertikaal: 1 Gedeeltelijk hebben wij hier Let oog op een slede. 2 Stel rap dat dertiensnarige instrument op. 3 Dat is leuk, Ma, dat probleem. 4 Achteraf bleek de berg pas zichtbaar als er eb geweest was in de smalle sloot. 5 Zo te horen is het net of een slim roofdier slechts een versteende afdruk var. zijn geest heeft laten maken. 9 Die ziekenverzor ger behoort tot de familie. 12 Wie een slim plan beraamt, moet voora. stil zijn siiiiiKiiiiMiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii NUTTIGE ZAKEN IN DC WIN beton ringen KEUKEN- PLAATSJE VUILNIS EMMER RIJWIEL KLEM KLOPREK 50-1.7J,* MM- DR00GREK BETONPAO MAKEN BETONWERK or to *40 BET0NTEGELS MAKEN scharnier VOOR EEN MUUR 13 Een fabelachtige vogel levert aan vankelijk een blaartrekkend middel. 14 Boordsel wordt van een delfstof ge maakt. 17 En loopt daar die militaire afdeling niet? 18 De lichtbundels val len over de vogel die op het nest zit. 20 Neem een kip, plak hier een inge wand van een haring aan vast en je kunt vissen. 21 Cijfers die men moet hoogschatten. 23 De vuilnismannen ge bruikten vroeger sen knaagdier van 68 cm. om lawaai mee te maken. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 10 februari 1962 aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met vermelding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 20 januari Horizontaal: 1 sip - 4 vandaal - 10 log - 13 tram - 15 larie - 16 rede - 17 aaron - 18 mos - 19 mager - 20 net - 21 rem - 22 zomer - 24 leven - 26 kok - 28 om - 30 tak - 31 pater - 33 me - 34 neb - 36 ke lim - 38 rozijn - 40 snel - 42 lepel - 44 sate - 45 onder - 47 deren - 49 ter - 50 eo - 51 gebit - 53 eem - 55 re - 57 dog - 58 aster - 60 steek - 62 alt - 63 dop - 65 stoer - 66 pal - 67 ravel - 69 talk - 70 molen - 72 nero - 73 ara - 74 pantser - 75 rus. Vertikaal1 sta - 2 iran - 3 parel - 5 al - 6 namen - 7 drom - 8 ais - 9 ae - 10 leger - 11 oder - 12 ger - 14 motet - 16 ram - 19 moker - 21 rekel - 22 zot - 23 ponsoen - 25 vak - 26 kamer - 27 generen - 29 menno - 31 pipet - 32 ros - 33 mijter - "5 bed - 37 ledig - 39 zat - 41 leg - 43 leest - 46 reder - 48 net - 52 bok - 54 medan - 56 stola - 62 aalt - 64 peru - 65 sta - 66 pon - 68 los - 70 ma - 71 ne. De prijswinnaars zijn: J. Suidman, B onsteeweg 22, HEEMSTEDE: Mevr. A. Niekus, Rosendaalstraat 321, AM STERDAM; P. Bieshaar, Aelbertsberg- straat 96, HAARLEM. Natuurlijk heeft Jomo Kenyatta de gewezen Mau Mau-leider wel een beetje gelijk. Daar steekt iets onrechtvaardigs in dat wij engeltjes .altijd als blan ke wezentjes afbeelden, al zie ik er niet direct rassen discriminatie in. Zo kwaad bedoelen wij 't nu ook weer niet. Maar wij zouden ons best eens kunnen bezin- nen op de mogelijkheid dat wij altijd maar weer alle engeltjes wit schilde ren, uiteindelij'alleen maar uit een behoefte om onszelf zo goed mogelijk voor te doen. Zoals wij alleen maar blijk geven van een bekrompen inzicht als wij bij voorbaat de mogelijkheid zouden uitschakelen, dat in het hierna maals. alle engeltjes ineens zwart zou den blijken te wezen. Persoonlijk zie ik, aan engeltjes den kend, allerlei gouden, rose en blauw® toestanden voor mij uitzweven, maar ik ben direct bereid toe te geven, dat deze visie in de meest letterlijke zin van het woord berust op een vooroor deel. Waarom zouden engeltjes niet zwart kunnen zijn, of paars, geel of groen? Waarom zouden engeltjes trou wens niet, net als de mensen op aar de groepsgewijs hun eigen kleur dra gen? Kortom, omtrent de kleur van engeltjes staat niets, maar dan ook niets vast. Het is een van dé geheimen van ons H. Geloof; en een van de ge makkelijkst te accepteren geheimen. Des te verdachter echter is ons hardnekkig wit schilderen van engel tjes door de loop van de eeuwen heen. Jomo heeft dat scherp gezien. Eén van ons had in die tijd tenminste op het idee kunnen komen ergens op een schilderij enige zwarte engeltjes in te lassen. En zo dat al gebeurd is, is het te weinig gebeurd. Vooral ook vanwe ge het feit, dat Jomo al te veel reden heeft om aan te nemen, dat een goed deel van de wereld, sprekend over „engelen van mensen", de situatie zelden in wit en zwart denkt. Waar schijnlijk gelooft dat goede deel toch nog te weinig. Maar wat die duivel betreft zit Jo mo, meen ik scheef. Wij zien de dui vel wel degelijk ook wit; pik-wit om zo te zeggen. Ik hoef hem in dit ver band maar even naar Goethe en Gou nod te verwijzen. Zien wij hem - satan - echter zwart dan valt daar niets an ders uit af te leiden dat wij rekening houden met een voor de hand liggende geblakerde toestand van het bedoelde fenomeen. Terug naar de engeltjes. Jomo heeft mij inderdaad wat geleerd. Voortaan zie ik ieder engeltje afzonderlijk voor de ene helft wit, voor de andere zwart; het kleurt aardig. En dat is het fijne van geheimen: zij laten een boel mogelijkheden open ROTTERDAM, 3 febr. (K.N.P.) Mgr. M. A. Jansen heeft op diens ver zoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer H. J. A. Theissen, die pastoor was te Hillegom, in de parochie van de H. Jozef. Voorts heeft hij benoemd: tot pastoor te Hillegom, H. Jozef, M. G. van Rijn; te Rotterdam, H. Liduina, L. C. Schin kel; te Dordrecht. O. L. Vrouw, P. B. Bottelier; te Alblasserdam, O. L. Vrouw van Fatirna, W. J. J. M. van Niekerk, die kapelaan was te Schiedam, H. Liduina. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 3 febr. Onze prog noses vooir de zondagmiddag op de Gooise baan te houden courses luiden: Caruso-prijs (2040 m): Zenith Wil liams Ijdeltuit R; Zefanja. Cash Six-prijs (2.000 m)Zoon van Kievit, Ydoluis, Xanover. Casper Double-prijs (2400 m)Xylan- der V., Young Momenal, Zatopeka B. Castorprijs (2.000 m): Vrijdag, Inio- pile, Tabor. Castroprijs (2.000 m): Zwaluw S., Y Y Meeke, Y Nellie. Cavalierprijs (2.000 m): Yvonne Hol- landia, Youthful Nora Spencer, Xissy Nortorn C Axworthy T-prijs (2.000 m)Y Bert D, Ylinotte, Winston Spencer. Caymax-prijs (2.000 m): Ulbode Bi Zulerka, X Lady Hollandia. Hebben jullie nog fijn wat in de sneeuw rondgedarteld voor zij helemaal was verdwenen? Goed zo. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 1. Agenda, 4. veer, 6. kotter, 7. os, 9. ra, 10, lekker, 12. even, 13. linnen. Vertikaal.' 1. rk, 2. etter, 3. Afrika, 5. Els, 7. oorlel, 8. deken, 9. ree, 11. ren. De Prijswinnaars: Ie prijs: Wim Blom, IJweg 951, Hoofö* 2e prijs: Joke Leuven, Kennemerbeek- weg 35, Bennebroek. 3e prijs: Yvonne Korfage, Vooruitgang straat 104, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefs) per W1®' kaart aan de redactie van dit W* Naam van je krant vermelden. In JL' ker bovenhoek schrijven: „KinderprU vraag".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 10