HAARLEMMERMEER Verwaarloosd landschap vraagt om een nieuwe opbouw Groots on gezet plan wil ont groening onge daan maken voor Twee Australische struisvogels van Avifauna naar Groenendaal „Roodenburghkrijgt oude glorie terug in gevel van dekenale pastorie wrf##""*1* H. F. Boot bleef hardnekkig zich zelf BOLWERK" OUDSTE HAARLEMSE SCHILDER WORDT 85 JAAR ERE-EXPOSITIE in de VISHAL Schiphol Radio Moors ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 HOOFDDORP, 31 jan. Het is algemeen bekend, dat er in de Haalemmermeer op het gebied van de landschapsverzorging een grote achterstand bestaat. De polder is een eentonige aaneen schakeling van uitgestrekte stuk ken landbouwgrond en weiden, doorsneden door eindeloos lijkende wegen en vele rechte, onaantrek kelijke vaarten en sloten. Hoewel de Haarlemmermeer een van de grootste en welvarendste Neder landse landbouwpolders is, heeft men de laatste halve eeuw prak tisch niets gedaan aan een fraaie landschappelijke vormgeving. Het ziet er echter naar uit, dat hier verandering in komt. Bij de be handeling van het ontwerp van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de Haarlemmermeer drongen de commissie voor de gemeente- lijke plannen en de provinciale planologische dienst er op aan, dat voor de gemeente een land schapsplan zou worden ontwor pen. De richtlijnen voor het plan zijn onlangs gereed gekomen. Ook in de gemeenteraad van Haarlemmermeer is dikwijls de wens naar voren gebracht tot een schoner landschappelijk geheel te komen. B. en W. van Haar lemmermeer hebben zich daarom enige tijd geleden in verbinding gesteld met ir. N. P. Roorda van Fysinga, die als adjunct-direc- Ur voor de afdeling stedebouw landschapsverzorging verbon den is aan het bureau van ir. S. J- van Embden te Delft. In nauw overleg met het college van B. en W., de gemeentelijke diens ten en adviseurs heeft de heer Roorda van Eysinga een schets ontwerp gemaakt voor de opbouw van het landschap in de gemeente. Het heeft het karakter van een richtlijnenplan. Een uitvoerige beschrijving van het ontstaan, de kolonisatie en de verdere ontwik keling van de polder gaat aan de richtlijnen vooraf. Het plan is tevens voorzien van een aantal landschapskaarten. Hoofdvaart SVENSKA RESTAURANGEN KENNEMERPLEIN 5 - HAARLEM Tafelreservering Tel. 16840 J In februari en maart verschillende voorrangs acties in Haarlem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii tllllllllllllllllllllllllllllfllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill In zijn inleiding op het eigenlijke landschapsplan zegt de heer Roorda, dat de moderne kolonisatie bijzondere zorg besteedt aan de opbouw van nieu we dorps- en eventueel zelfs stadsker nen, die het nieuw gewonnen land moe ten steunen in zijn culturele, sociale en economische ontwikkeling. Hij consta teert ook, dat de opbouw van een fraai landschapsbeeld tot de wezenlijke ken merken behoort van een geslaagde ko lonisatie. Deze eva-ring is echter pas de laatste tijd opnieuw gemeengoed gewor den. Want ofschoon er bij de kolonisatie ®n verdere ontwikkeling van de polder ln de vorige eeuw rekening gehouden Werd met het „landschap", vond er in de twintigste eeuw een langzame „ver arming" plaats. Aanplantingen waren dp een gegeven moment zelfs uit den boze. Door het moderne comfort en de aohde bouwmogelijkhe-id minder afhan kelijk geworden van luwte en schaduw, Kreeg de landbouwer van deze eeuw steeds meer aandacht voor de bezwa- fen, die nu eenmaal ook aan beplan tingen verbonden kunnen zijn. In de oorlogsjaren tenslotte werd de nog aan wezige hout-reserve bijna volledig aan gesproken. Nergens was kort na de oor- Jog meer sprake van de bekende lom merrijke dreven, die het bouwland van elkaar scheidden en de polder ook land schappelijk bezien schoon deden zijn. Na de oorlog is op vrij grote schaal een begin gemaakt met het herstel van de beplantingen. Door de gewijzigde omstandigheden echter konden niet meer de resultaten van vroeger worden verkregen. De meeste landwegen moes ten verbreed worden. Daardoor kwam geen ruimte meer vrij voor de aanplan ting van een volledige laan. Men moest volstaan met een éénzijdige beplanting, die echter veel gevoeliger is voor wind en slechts moeizaam tot sluiting van de kronen kan komen. In de Haarlem mermeer doet zich het algemeen ver schijnsel voor, dat ook in de steden en landschappen valt waar te nemen, na melijk de vergroting van de schaal. Landwegen worden verbreed, kleine ak kers worden met opoffering van oude houtwallen tot grotere percelen samen gevoegd en het aantal kleine bedrijven loopt snel terug ten gunste van de iets grotere bedrijven. Dat verschijnsel ech ter hoeft niet per se tot landschapsver arming te leiden. Door het „overdadig" verdwijnen van de polderbeplantingen was in de Haarlemmermeer hier ech ter wel sprake van. Twee elementen acht de heer Roorda zeer geschikt voor beplanting met hout singels. Het zijn de grote verkeerswe gen en de brede binnenbermen van de ringdijk. Langs de grote verkeerswegen in ons land zijn naast de rijbanen flinke bermen gereserveerd, die men dikwijls benut voor beplanting. Ook de in de Haarlemmermeer aanwezige rijksweg nummer 4 bezit een dergelijke berm. Volgens de heer Roorda moet worden nagegaan, of er niet langs de reeds be staande verkeersweg een verdere be planting mogelijk is. Ook moet er op worden aangedrongen, dat men bij de voorbereiding van nieuw ontworpen we gen terdege rekening houdt met het aanbrengen van houtsingels. Daardoor zal he'; mogelijk zijn om met betrekke lijk geringe kosten de grote verkeers wegen als zware groene linten in het landschap tot uitdrukking te brengen. Het betreft hier dus de reeds bestaan de rijksweg 4, die aan de oostzijde de gehele polder in de lengterichting door snijdt, de aan de westzijde ontworpen weg langs Haarlem, rijksweg 6, de nieuwe weg, die parallel zal lopen met de oude Schipholweg en deze gaat ver vangen. Daar vïtik pJaat3e plaatsten wij het vorig jaar, hij èen artikel over Vijfhuizen. de £oenjn0 ^es te meer op, omdat Vijfhuizen oorspronkelijk niet bij de nniJwt H l Haarlemmermeer behoorde. Het bestond reeds en werd later bij trustipke ^■ken-Vijfhuizen heeft ooit een idyllisch landschap gekend. Dit plaatje spreekt voor zichzelf. Vijftig jaar geleden werd dit punt nog ge markeerd door hoge iepen. Hier begint nu d'Yserincicweg. In dit verband zij opgemerkt, dat Rijks weg 4 de laatste jaren ruim van groen voorzien. Dat werk werd uitgevoerd door de Rijkswaterstaat, die daarvoor advie zen had ingewonnen bij Staatsbosbeheer. De Hoofdvaart heeft zowel in het schema van de grote verkeerswegen als in het polderlichaam een centrale ligging. De vaart, met aan beide kan ten drukke polderwegen, die overvloe dig beplant zijn, is in de Haarlem mermeer-polder altijd een karakteri stiek element geweest. Bovendien heeft de vaart en de „groene strook" er langs een grote recreatieve beteke nis. Het toenemende verkeer echter maakt een reconstructie van tenmin ste een der landwegen noodzakelijk, hetgeen ook hier een verarming van de beplanting kan teweeg brengen. Een gelukkige omstandigheid is ech ter, dat de ruime afstanden, die tus sen de Hoofdvaart en de bebouwing zijn aangehouden, een volledige ver keersweg met ruime beplanting mo gelijk maken. Om het groen-schema in de polder te completeren moet men volgens de heer Roorda ook de Venneperweg zoveel mogelijk beplan ten. De ringdijk van de Haarlemmermeer heeft aan de binnenzijde brede taluds. Deze beslaan naar verhouding een gro te oppervlakte, die voor het boerenbe drijf als geheel echter niet van primaire betekenis is. Wanneer in het belang van de waterkering flinke wegbermen op de eigenlijke polderdijk onbeplant blijven, blijft daarnaast volgens de heer Roorda nog ruimte genoeg over voor het planten van een afwisselende hout singel. Deze zou plaatselijk zelfs het ka rakter kunnen krijgen van een beschei den bosstrook. Niet de gehele ringdijk komt in aanmerking voor een aaneen gesloten beplanting, omdat grote stuk ken bebouwd zijn en er plaatselijk wel wat weiland zal moeten worden gehand haafd. Ook binnen de polder zijn er nog en kele elementen, die plaatselijk het strakke schema van de polder-uitge strektheid kunnen onderbreken, zoals het grote fruitteeltbedrijf Olmenhorst, dat met zijn forse houtsingels het land schap verlevendigt. Ook ligt het in het voornemen om de dorpen met ruime groenstroken te omgeven, zodat zij eveneens groene elementen in het land schap zullen gaan vormen. Op de Ge- niedijk denkt de heer Roorda zich een losse beplanting. Het vliegveld Schiphol vormt een pro bleem bij de landschappelijke ver fraaiing van de Haarlemmermeer. Op he' vliegveld zelf wordt elke beplanting geweerd en de beplanting in de nabij heid van de luchthaven mag slechts zee laag en minuscuul zijn. Bijna in de gehele noordoostelijke kwadrant van de polder beknot de luchthaven de be- plc-ntingsmogelijkheden van hoog ge boomte. Toch zal er in de directe na bijheid van Schiphol behoefte zijn aan recreatiegelegenheid voor de grote stroom bezoekers, die de luchthaven ook in de toekomst zal blijven aantrek ken. Deze recreatieruimte is moeilijk zonder beplanting voor te stellen. In de toekomst zullen er waarschijnlijk hees ters en kleine bosjes worden geplant. Ook de omgeving van Aalsmeer vraagt de nodige aandacht. Door een zorgvul dige behandeling van wegen en erfbe- plantingen kan aan dit dicht met kas sen bezet dorpsgebied een alleszins aan vaardbaar aspect worden gegeven. Wanneer in de Haarlemmermeer een fraai landschap wordt opgebouwd, moet volgens de heer Roorda in de plannen ook de nodige aandacht worden besteed aan recreatie-mogelijkheden. Overal langs de wegen zijn groenstroken ont worpen, zodat het publiek de weldadige invloed daarvan gemakkelijk zal kunnen ervaren. Vooral de minder drukke we gen zullen zich lenen voor toerisme: het zal daar goed verpozen zijn in de brede wegberm. Zelfs voor het grote toerisme is langs de rijkswegen een aantal rust punten ontworpen in de vorm van mo tels en andere restauraties. In het land- Het wijde land van de Haarlemmer meer, dat wat de beplanting be treft de laatste tientallen jaren een opvallende ontgroening heeft on dergaan. Slechts af en toe wordt de horizon-lijn gebroken door enkele boomgroepen. Met de uitvoering van een landschapsplan hoopt men de beplanting weer op peil te bren gen en de grote „Meer" wat min der eentonig te maken. schapsplan komen plannen naar voren, die, wanneer zij gerealiseerd worden, zowel het grote en kleine toerisme als de dagrecreatie ten goede komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men bij de uitvoering van bepaalde plannen rijkssubsidie kan krijgen. Het fraaie Heemsteedse dierenpark in het wandelbos Groenendaal is sinds gisteren verrijkt met een tweetal zeldzame Australische struisvogels. Dankzij de bijdragen van donateurs en giften van de bezoekers van de kinderboerderij is de commissie „Die renpark Groenendaal" tot aankoop van deze kostbare vogels over kunnen gaan en de komst van de twee struis vogels, oftewel „Dromaeus novae hol- landiae" zoals de Latijnse naam luidt betekent voor de bezoekers van Heemsteeds zoölogische tuin een attractie van formaat. Groenendaals wit besneeuwde landschap bood een prachtige aan blik toen de struisvogels gistermid dag uit hun „kist" werden losgelaten. De nieuwkomers hadden er meteen al flinke zin in. Zonder enige blijk van verlegenheid te geven kozen zij met een paar flinke sprongen de vrijheid, daarbij nieuwsgierig aangekeken door de aanwezige herten en ezels. Een van de grauwtjes zocht onmiddellijk „contact", maar de nieuwe bewoners hadden niet van hem terug en maak ten dat zij uit de buurt bleven. Bur gemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard en diens echtgenote, wethou der E. J. van Lent, de gemeentesecre taris, de heer A. van Wingerde waren bij deze officiële „overdracht" aan de gemeente aanwezig, waarbij de heer Van Lent namens het gemeentebe stuur een hartelijk woord van dank uitsprak. Hij gewaagde van een kost baar geschenk dat voor het aanzien van Groenendaal ccn pronkstuk be tekent. De struisvogels zijn aange kocht van het vermaarde vogelpark „Avifauna", zodat de Nederlandse lucht hun niet vreemd is. Intussen mag gezegd worden dat de have van het dierenpark „Groenendaal" de laatste jaren danig is uitgebreid. Het Sarus kraanvogelpaar bracht zes jon gen ter wereld en deze sierlijk dan sende vogels trekken immer grote belangstelling. Nubische ezels, lama's, damherten en edelherten, zij zijn al lemaal in het Groenendaalse park te zien. Ook in de kinderboerderij een attractie apart is het een en al leven en wanneer in het komende voorjaar de hekken van de boerderij zullen worden ontsloten, zal men er weer volop plezier kunnen beleven. De hierboven reeds genoemde com missie „Dierenpark Groenendaal' blijft voor een groot deel aangewezen op de financiële steun van de burgerij Met een minimum bijdrage van een gulden per jaar kan men donateur worden. iiiiillllllillllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllliiii;rrillllllllillillllllllllllllillllllliiilllilli!llliiiiiiillllilillliiii!i:illilliilliiiiiiii (Advertentie) w Op donderdag 8 februari wordt de bekende Haarlemse schilder, en, naar ik onlangs las, Nederlands oudste levende schilder, Henri Frédéric Boot, 85 jaar. Te zijner ere biedt het gemeentebe stuur hem een tentoonstelling aan in Haarlems jongste museum De Vishai. Daarmee is de tijdloosheid van de ju bilaris getekend. De tentoonstelling wordt 8 februari om 5 uur geopend met een toespraak van burgemeester Cremers en zal wer ken uit zijn loopbaan bevatten. Boot is al zestig jaar een markante Haarlemmer, in zijn jeugd, toen de Arts and Crafts-beweging doorbrak, al even hardnekkig en onverstoorbaar zichzelf als hij dat gebleven is tegenover de Nieuwe Beweging, tegenover faurisme, cubisme en abstractie van Matisse, Braque Picasso en Kandinsky en tegen over dè „action-painting" onzer moder nen, waarvan Karei Appel de publieke exponent is. Hij blijft de klassieke idealen trouw, niet omdat hij in Leiden klassieke talen gestudeerd heeft, maar omdat de klas sieke geest zijn geest is en hij deze nog niet tot de bodem heeft doorgrond. Toch hebben de Onafhankelijken, van welke groepering hij bestuurslid was, de zeer moderne internationalen gepro pageerd door dezen als gast op hun exposities te nodigen. Boot leefde met, naas en in een veranderende wereld, vroeger en nu. .Bij alle tentoonstellingen in de stad welke opvatting het geëxposeerde ook uitdraagt kan men Boot ont moeten. Er leeft wederkerig onder de Haarlemse kunstenaars van alle gene raties en richtingen een natuurlijk respect voor de oude meester; bij de burgers is het zijn naam die men van alle schilders het beste kent met alle legendes aan zijn persoon ver bonden. e ondoordringbaarheid van Boots wereld, waarbinnen hij medite rend als een monnik leeft voor zijn kunst, verstoort zijn socia le bindingen niet. Voor wie hem ken nen is hij een erudiet causeur met een geheugen dat door de jaren heen wint aan gerichtheid op het detail. Toen Boot zich in 1902 im Haarlem vestigde, had hij particulier gestudeerd bij Weitkamp en aan de Academie bij Van Maasdam in zijn woonplaats Rot terdam, waar zijn vader officier van justitie was. Ruim twee jaar had hij reeds in Spaamdam gewoond voor hij in Haarlem terecht kwam tussen de jongeren, die juist van de Haarlemse kunstnijverheidsschool afkwamen en hun idealen feestelijk becommentarieer den in hun club „De Vijfhoek" geheten. „Kunst zij ons doel" heeft hij tien De bejaarde meester, H F. Boot, gefotografeerd in zijn huis aan het Klein Heiligland, terwijl hij bezig is met het schilderen van een bloemenstüleven. Wie de heer Boot zijn wandelingen ziet maken ingekeerd van gestalte en ingekeerd van geest door de Haarlemse Heiliglanden, zal bemerkt hebben, dat zijn tred wat trager is geworden. Maar de geest van de 85-jarige is zeer levendig en zijn werkkracht ongebroken. jaar als voorzitter geleid en bij zijn 80ste verjaardag werd hem het lid maatschap van verdienste verleend. Vele leerlingen heeft hij in de loop der jaren op de geheimen van licht, atmos feer en ruimte gewezen in de ongerep te chaos van zijn atelier aan het Haar lemse Klein Heiligland. Amateurs wa ren hem even lief als degenen die het vak bij hem kwamen leren. Uit het verrassend-frisse werk op zijn jongste exposities kan men weten, dat Boot nog niet teert op zijn verworven maar dat hij de nog dagelijks als kennis en ervaring, wereld en de kunst nieuw ervaart. „Verbazing houdt mij gevangen als ik om mij heen zie", zei Barend Rij- des bij de huldiging van vijf jaar te rug en de toepasselijkheid van dit Homerus-citaat op de nu vijfentachtig- jarige Boot zal zijn jongste werk in De Vishal straks onvoorwaardelijk aantonen. L.T. Toen mgr. P. M. Verhoofstad, de archivaris van het bisdom Haarlem, op verzoek van deken Th. Zwartkruis naar historische bijzonderheden speurde betreffende kerk en pastorie aan de Jansstraat, vond hij in Allan's geschiedschrijving van Haarlem de aantekening, dat in het bisschoppe lijk museum nog een steen aanwezig was, die in de gevel van de vroegere pastorie aan de Jansstraat gemetseld was geweest. De archivaris ging direct op zoek en trof tussen alle mo gelijke curiosa op de zolder van het museum de bedoelde steen. In de steen is een burcht uitgehouwen, wel ke nog een vaal rode kleur heeft. Het ligt in de bedoeling van Deken Zwart kruis de steen te laten metselen in de voorgevel van de huidige pastorie. Natuurlijk wist archivaris Verhoof stad, dank zij zijn speurderskwalitei ten, veel t< vertellen over de steen en het huis Roodenburgh, dat de pas toors van de oude statiekerk tot pas torie diende. Op de plaats van de St. Josephkerk, inclusief het voorpleintje, stond vroeger een groot complex, waarvan de rooilijn liep langs de Jansstraat. De ene helft, op de hoek van Jansstraat en Klopperspoort (thans ingang naar Mariakapel) was in particulier gebruik, de andere helft op de hoek van Jansstraat en Donkere Begijnhof werd gevormd door een pastorie aan de voorzijde en aan de achterzijde een klein dagkerkje. De feitelijke kerk stond op het Goud- smitspleintje. Zo was de situatie om streeks 1840, toen de grote Sint Jo sephkerk nog gebouwd moest worden. De pastoor van de oude statiekerk woonde in het huis aan de Jansstraat; zijn pastorie droeg de naam Rooden burgh, welke door de gevelsteen met de rode burcht voor iedereen duide lijk was. Toen de St. Josephkerk ge bouwd werd, ging het hele complex tussen Klopperspoort en Donkere Be gijnhof tegen de grond. Om de gevel steen heeft men zich blijkbaar niet bekommerd. Ze kwam bij toeval pas dertig jaar later, in 1873, de kerk werd in 1843 voltooid weer te voor schijn. In eerstgenoemd jaar werd de huidige pastorie gebouwd. Bij graaf werkzaamheden in de tuin stootte men op de steen, die aan de zorgen van het museum werd toevertrouwd. Nu bijna negentig jaar later krijgt de steen, teruggevonden op de zolder, haar oude glorie terug. Zij het dan in de gevel van de „nieuwe" pastorie, welke de naam Nieuw-Rodenburg niet zou misstaan. (Advertentie) PHIUPS TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 HAARLEM, 1 febr. Het Verband van Veilig Verkeer in Utrecht organi seert evenals vorige jaren ook dit jaar de zogenaamde kem-thema-acties, waarbij de politie het snel en langzaam verkeer weer eens attent maakt op be paalde verkeersregelen. In het kader van deze landelijke actie zal de Haar lemse politie in een week in februari bijzondere aandacht besteden aan het verlenen van voorrang. In maart komt „recht door op dezelfde weg gaat voor" aan de orde. Het optreden van de Haarlemse politie zal niet pedagogisch zijn, maar verbaliserend. Ook zullen tij dens de twee weken vele agenten-in burger in de stad post vatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3