Nieuw ontwerp voor pier in Zandvoort voor Twee weken voor scholier voor recalcitrant optreden tegen agent van politie t m Een handje hulp geeft handen vol werk Warmte in de Haarlemse Vishal Nieuwe vleugel van P.T.T.-gebouw langzaam maar zeker uit de grond Si 1 g p <3. v Verdere koersstijging Ruim driehonderd meter lang wandelhoofd met twee eilanden Monteur valt uit rijdende auto Landsadvocaat: Burger en militair worden gelijk beschermd Mr. Proosdij vraagt dwangsom van tien miljoen gulden UITBREIDING TELEFOONKANTOOR HAARLEMSE POLITIERECHTER Vader van militair contra de Staat Se INTERREGIONALE JEUGDCOMPETITIE De beurs vandaag: DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 Na klapband Haarlem e.o. Films KOSTUUMS Muziek Diversen KLASSEKOSTUUMS DE ALLERNIEUWSTE KOSTUUMS MÉ Niet onrechtmatig Onder invloed op stil staande auto gebotst 1 - Beurs van New York HAARLEM, 8 febr. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Haven werken te Amsterdam, waaraan de Zandvoortse gemeenteraad destijds op tie heeft verleend voor de bouw van een pier, heeft thans een tweede ont werp voor dit bouwwerk gemaakt, dat binnenkort aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. Toen de Maatschap- Pij voor Havenwerken de optie kreeg, was daaraan de voorwaarde verbon den, dat zij elk half jaar de gemeente raad op de hoogte zou stellen van haar Vorderingen. De laatste keer, dat dit gebeurde, was in augustus van het vo rig jaar. Eind dit jaar loopt de optie af, hetgeen betekent, dat voor die da tum de Maatschappij voor Havenwer ken een definitief plan moet klaarheb- ben. Het tweede ontwerp wijkt in zoverre van het eerste af, dat nu twee in plaats van drie vermaakeilanden, op ruim vierhonder meter uit de kust zijn ge projecteerd, welke met zijarmen zijn verbonden aan een driehonderdzestig meter lange wandelpier. Deze prome nade bestaat uit twaalf overspanningen van elk dertig meter. De pijlers ervan zullen niet in de zeebodem worden ge heid maar worden geconstrueerd op caissons. Het gehele bouwwerk komt ongeveer twaalf meter boven de zee spiegel te liggen. Voor wat het waterbouwkundig ge deelte betreft, worden de ontwerpen van de Zandvoortse pier gemaakt door Ingenieurs van de Maatschappij voor HAARLEM, 8 febr. Een merk waardig ongeval heeft zich vannacht afgespeeld op de rotonde aam het ein de van de Rijksstraatweg bij de Delft laan. Kort na half drie reed een auto met IJmuidenaren over de rotonde in de richting Velsen. Plotseling sprong een der achterbanden en de wagen be gon te slingeren. De bestuurder, een 24-jarige sanitairmonteur uit IJmuiden raakte de macht over zijn stuur kwijt en viel door het inmiddels openge sprongen portier de auto uit. De auto reed nog ongeveer 70 me ter door, waarna een andere inzitten de, een 23-jarige loodgieter, het stuur wist te grjjpen en de auto in de berm tot stilstand bracht. De wagen had in tussen al verschillende bermpaaltjes beschadigd. Een 21-jarige poelier uit IJmuiden, die in zijn auto achter de slingerende wagen reed, zag zijn voorrijder uit de auto vallen. Hij schrok zo, dat ook hij de macht over zijn stuur verloor, waar op zjjn wagen op zijn beurt begon te süngeren en een aantal bermpaaltjes Kraakte. Het is allemaal nogal goed atgelopen De man die uit de auto viel, nep een paar schaafwonden op, die in het ziekenhuis Sint Joannes De Deo werden verzorgd. Havenwerken. De bovenbouw en de be bouwing op de boulevard zijn ontwor pen door de heer Bakker van het Ar chitectenbureau Postma te Rotterdam en d eheer H Wijdeveld, die in Zand voort destijds bekendheid heeft gekre gen door zijn ontwerpen voor een mil joenen kostend boulevardplan. Op het zuidelijk gelegen eiland zullen boven el kaar een pafe met uitzichtterrassen, een restaurant en een bar worden gebouwd. Het noordelijk eiland is bestemd als vermaakcentrum, dat als bijzondere attractie een zeeraquarium of een zee museum zal krijgen. De bouwkosten van de Zandvoortse pier, waarvan de ligging is geprojec teerd tegenover de uitmonding van de Van Lennepweg op de Boulevard des Favauge, worden voorlopig geraamd op tien miljoen gulden. De Maatschappij voor Havenwerken heeft in eerste in stantie de financiering ervan in han den gegeven van haar dochteronderne ming, de NV Macöbouw te Amster dam. Het is evenwel de bedoeling te gelegener tijd de exploitatie over te dragen aan een aparte naamloze ven nootschap. Indien de Maatschappij voor Haven werken er dit jaar inderdaad in slaagt de pierplannen „rond" te krijgen, is het niet onwaarschijnlijk dat volgend jaar reeds met de bouw kan worden begonnen. Dat het werk pas ter hand genomen zal kunnen worden nadat op de plannen de vereiste goedkeuringen zijn verkregen, behoeft nauwelijks be toog. Men schat dat de bouw anderhalf tot twee jaar zal duren. (Advertentie) CINEMA PALACE: t/m zo.: Slavin van Rome, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALSHet recht om te mogen leven. str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Fanny, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur LUXOR: De man met de wassen beelden, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT 4e week: De kanonnen van Navarone, 14 jr. Gew. tijden 2 en 7.30 uur STUDIO. 3e week: De Nacht, str. vol wassen. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Donderdag 8.15 uur: Dr. Vlim- men, str. volw. ROXY: Saskatchewan, 14 jaar. 2.30 7 en 9.15 uur. Donderdag 7 en vrijdag 8 femruari Stadsschouwburg. 8 uur: r.k. Grafische Bond: „Das Land des Lachelns", door de Zuid-Nederlandse Opera. Donderdag 8 februari Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. De heer D. J. A. Geluk, wethouder te Haarlem, spreekt over: „Het gemeente bestuur en zijn taak ten aanzien van de burgers". Aula A. H. Gerhardschool. 7.30 uur: Haar lemse Disco club, stereo-avond. Programma: Vioolconcert in C., Haydn, piano-concert KV 595, Mozart; symphonie no. 3, Beet hoven. Vrijdag 9 februari Aula Sted. Gymnasium. 8 uur: Stichting „Jong Haarlem vooruit!" Dr. H. S. Vis- scher „Filmproduktie (productieproces) 3e avond cursus Filmische vorming ï.s.m. „Haarlemse Raad voor de Jeugd". SPREEKUUR Het bestuur van het wijkcomitê Spaamdam zal woens dag 14 februari 's avonds van 8 - 9 uur spreekuur houden op de secretarie te Spaamdam. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM MEVROUW A. RAMAKERS-HUZEMEIER SANTPOORT, 8 febr. Op de Hoofd straat tegenover het politiebureau wil de een 26-jarige besteller van de PTT ae mnt van het ernaast gelegen post kantoor inrijden. Hij werd daarbij ge grepen door een 19-jarige motorrijder uit Haarlem. Beiden vielen. De wielrij der klaagde over pijn in zjjn heup. De motorrijder moest met een hersen schudding en een hoofdwond door de ongevallendienst naar het Antoniuszie- kenhuis worden overgebracht. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs. HAARLEM, 8 febr. Tot een ge vangenisstraf van tvyee weken veroor deelde gisterenmiddag de Haarlemse politierechter een 18-jarige scholier uit Aerdenhout, die vorig jaar, toen hij door een agent van politie op de •lu- lianalaan in Haarlem aangehouden werd, omdat hij op de Zijl weg met zijn bromfiets de maximum snelheid had overschreden, recalcitrant was opge treden en de agent had geslagen en getrapt. De jongeman was bij aanhou ding dermate agressief, dat de Haar lemse agent, die de jongen met een scooter achtervolgd had, assistentie van politie en burgers heeft moeten vragen om de knaap in bedwang te houden en naar het bureau in de Smedestraat te brengen. De officier van justitie, mr. J. Bre- dius, was van mening, dat de scholier een H.B.S.-er zich schandalig ge dragen had en alle perken te buiten gegaan was. Hjj had de hoge eis van twee maanden gerequireerd. De poli tierechter wilde bij zijn veroordeling rekening houden met de toekomst van de jongeman. Ook de raadsman, had gewezen op de harde consequenties van een dergelijke lange gevangenisstraf, die de studie van de scholier volstrekt niet ten goede zouden komen. De jon geman betoonde op de zitting veel spijt van het gebeurde. Een 19-jarige jongeman uit Santpoort, die eveneens op schandalige wijze was opgetreden tegen een agent van politie, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 febr. In het kort geding dat de vader van een Amster damse militair tegen de Staat heeft aan gespannen omdat zijn minderjarige zoon als „rijksambtenaar" naar Nieuw-Guinea moet reizen heeft de advocaat van de vader, mr. N. J. Proosdij, gisteren ver der naar voren gebracht, dat de dek king van het transport vergezeld gaat van een vermomming in burgerkleding. Bij mogelijke controle moesten de mili tairen als hun zou worden gevraagd, wat zti in Nieuw Guinea zouden gaan doen, onschuldige antwoorden geven. Er be staat volgens mr. Proosdij wel degelijk risico. niet alleen ten opzichte van In donesië maar ook ten pzichte van de landen, waaroverbeen moet worden ge vlogen. Indonesië zal het toestel wel be schouwen als een militair vliegtuig en eventueel neerhalen. In dat geval zal men zich niet als militair kunnen iden tificeren. Het reizen als burger zonder militai re identiteitskaart, acht mr. Proosdij een schending van de conventies van Genève. „Deze regelen gelden niet al leen in tijd van oorlog, maar ook voor en tijdens een gewapend conflict. Niet alleen de zoon, maar ook de vader kan in deze rechten laten vallen. Over eenkomstig de conventies heeft de va der recht op postverkeer met zijn zoon. Dit zal hij niet kunnen laten gelden als de zoon niet als krijgsgevangene wordt behandeld." Mr. Proosdij eiste, dat de jongen als toilitair in uniform met een pas, waarin zÜn militaire status wordt vermeld, de reis naar Nieuw Guinea zal maken. Voor Eventuele niet nakoming vroeg hij een dwangsom van tien miljoen gulden. Het invullen van het beroep „rijks ambtenaar" noemde mr. Droogleever Fortuin die optrad namens de Staat zeker niet onrechtmatig. „Als de staat n militair in burgerkleding laat reizen door het buitenland, wat volkomen in overeenstemming is met het interna tionale recht en de internationale ge bruiken, dan kan men niet in zijn pas poort zetten dat hij militair is. Het enige waar een paspoort aan heeft te voldoen is, dat het genoeg gegevens moet bevatten om de houder te kun nen identificeren. De beroepsaandui ding dient ter meerdere identificatie. Bq verkeerde invulling kan niet ge sproken worden van een vals paspoort, want de houder blijft identifceerbaar." Voorts merkte de landsadvocaat op, ?at de pas het eigendom van de staat fs- „Rijksambtenaar" is slechts een glo- aanduiding, tenslotte is de betrok kene n overheidsdienst. De opdracht om Tgerkleren en met een burgerpas te reizen mag de overheid geven. Dit is een normale figuur en er wordt niets ver heimelijkt. Mr. Droogleever Fortuin bestreed ver volgens, dat de staat in strijd gehan- dela heeft met de conventies. „De eisen de partij heeft allerlei onwaarschijnlijke toevalligheden aangevoerd. Gesteld dat het toestel wordt onder schept en de militair in Indonesische handen valt. Dan zjjn er twee mogetijk- heden. Of hij wordt beschouwd als mili tair en dan wordt hjj automatisch be handeld als krijgsgevangene, óf men be schouwt hem als burger, en de bescher ming die hij in dat geval conform de conventies geniet is niet minder dan die welke voor militairen geldt. Deze rege len zijn beide, namelijk enige jaren ge leden gelijkgetrokken. He. dragen van een uniform is alleen van belang voor militairen die aan krijgsverrichtingen deel nemen en dat is bjj de betrokkene niet het geval," al dus mr. Droogleever Fortuin. Het ad vies van prof. Tammes, dat bib de dag vaarding is gevoegd, noemde de lands advocaat zwak en zeer oppervlakkig. De eisen van de tegenpartij achtte hij niet ontvankelijk. In zijn repliek stelde mr. Proosdij, dat hij bij nader inzien in het paspoort van de militair niet als beroep militair wilde zien ingevuld, maar een streepje, dat dus aangeeft, dat de jongen zonder be roep is. Hij bleef erbij dat het invullen van „Rijksambtenaar" regelrecht een vervalsing is, die de betrokkene in moeilijkheden kan brengen, als men hem over dit beroep nader aan de tand gaat voelen en hij het antwoord schuldig moet blijven. Naar aanleiding van het verwijt van de landsadvocaat, dat allerlei onwaar schijnlijke toevalligheden waren aangevoerd merkte hij op: „De om standigheden zijn op het ogenblik ab normaal en niet normaal, want dan was dit kort geding niet nodig ge weest. Ook weten wij niet hoe zal wor den gereageerd als het vliegtuig wordt onderschept". Volgens mr. Droogleever Fortuin zou de jongen évenzeer in moeilijkheden ko men als er in zijn pas achter het be roep een streepj e staat. De landsadvocaat gaf namens de staat de verzekering, dat de militairen nimmer zuilen wor den vervoerd in strijd met het interna tionale recht. De president, mr. R. Prins zal vol gende week woensdag uitspraak doen in dit kort geding, dat behalve door een groot aantal vertegenwoordigers van de binnenlandse pers werd gevolgd door een aantal correspondenten van buitenland se persbureaus. De president, mr. R. Prins zal 14 fe- fruari uitspraak doen. werd tot dezelfde straf veroordeeld. Ook in deze zaak had de officier een eis van twee maanden gerequireerd. De Santpoortenaar was op 19 decem ber van het vorige jaar op de Delft laan aan het schaatsen, terwijl het ijs die dag nog niet door de gemeente was goed gekeurd. Toen een agent de jon geman sommeerde van het ijs te ver dwijnen, werd hieraan geen gevolg ge geven. Tot drie maal toe wist de jon gen onder het afkeurend oog van de agent het ijs op te komen. Het geduld van de agent raakte uitgeput en toen hij de jongen op het ijs wilde beetpak ken om hem een proces verbaal te ge ven, begon de jongen met zijn schaat sen naar de agent te schoppen. Met veel moeite heeft de agent met assis tentie de woesteling naar het bureau van politie kunnen brengen. HAARLEM, 8 febr. Omstreeks middernacht reed een auto in de Park straat tegen een geparkeerde wagen aan. Beide inzittenden, een 28-jarige Bloemendaler zonder beroep en een 24- jarige chauffeur uit Haarlem, bleken onder invloed van het gebruik van ster ke drank te verkeren. In het politie bureau in de Smedestraat werden zij aan een bloedproef onderworpen. Hun rijbewijs werd in beslag genomen. Bei de mannen twistten dermate over de schuldvraag, dat de politie er geen touw aan vast kon knopen. De ware toedracht wordt nog uitgezocht. -V- - Si Een bericht in de kranten vermeld de deze week de namen van me vrouw M. Graafstal-Van der Steur en mevrouw A. Ramakers-Huzemei- er, twee Haarlemse vrouwen, die za terdag 17 februari in Den Haag de Visser-Neerlandia-prijs in ontvangst mogen nemen.-Zoals bekend worden de Visser-Neerlandia-prijzen als be loning of steunverlening toegekend aan personen of instellingen, die zich op zedelijk, pedagogisch, weten schappelijk, maatschappelijk of cul tureel terrein bijzonder hebben on derscheiden. Het kapitaal, waaruit de prijzen worden toegekend, wordt beheerd door het Algemeen Neder lands Verbond, aan welke instelling de Gelderse advocaat mr. H. L. A. Visser de helft van zijn vermogen heeft nagelaten. Helaas zal mevrouw Graafstal- Van der Steur, die in de Bartei- jorisstraat woont, haar prijs niet persoonlijk in ontvangst kunnen ne men. Zij is ernstig ziek en kan zelfs geen bezoek ontvangen. Haar is de prijs toegekend als blijk van waar dering voor haar menslievende ar beid ten bate van verweesde en hulp behoevende kinderen in Indonesië. Mevrouw Ramakers-Huzemeier hebben wij opgezocht in haar nieuwe huis aan de Tesselschadestraat. waar zij nu meer ruimte heeft voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii haar, zoals zij dat noemt, „vrije tijdsbesteding", dan in haar vorige huis. Met enthousiasme vertelt zij van haar werk, dat bij de prijstoe kenning beschreven werd als „lief dewerk aan oude en eenzame men- Vanmiddag is in de Vishai aan de de kelder van de Vleeshal. Men sen". Groote Markt de ere-tentoonstelling vreesde al, dat de straten opgebro- In haar eentje vormt zij de stacn- geopend, die het gemeentebestuur ken zouden moeten worden om de no- ting „Een handje hulp een onder- heeft aangeboden aan de nestor van dige leidingen tussen beide gebou- deel van het evangelisatiewerk der de Haarlemse schildersbent, H. F. wen te kunnen leggen. Maar wat nie- Hervormden onder buitenkerkelijke: Boot. Het heeft moeite gekost om de mand, zelfs bij Openbare Werken, „De Open Deur" te Driebergen. Een Vishal tijdig gereed te krijgen, maar zich wist te herinneren, wist wethou- handje hulp in de vorm van „gewo- het is gelukt. Haarlem beschikt nu der Geluk: in 1939 heeft men al eens ne", Seze^Se brieven en postpatoei in de Vishal over een intieme expo- een poging ondernomen om de Vishal ïes aan zieken, eenzamen en ouden sitie-ruimte in het hart van de stad vanuit de Vleeshal te verwarmen. van dagen. Velen van hen zijn mer. en deze expositie-ruimte is zomer en Die leidingen lagen er nog en men sen> die in geen jaren een brief, laa winter bruikbaar. De Vishal is vanaf heeft er nu dankbaar gebruik van staan een postpakket, ontvangen haa- heden verwarmd. gemaakt. den Het gaat er bij mevrouw Ra; Aanvankelijk had men gehoopt de In de Vishal zal men de radiato- makers om dat „de post hun me Vishal een eigen oliestookinstallatie ren nauwelijks kunnen zien. Ze zijn langer voorbijgaat Ruim vijfhon- te kunnen geven, maar Rijksmonu- tegen het plafond aangebracht en derd mensen krijgen geregeld ee: mentenzorg had daar bezwaar te- vertonen eenzelfde golfbeweging als brief van haar. Zij denkt om ai hu:, sen Men was bang, dat de oliedam- het plastic velum onder de glazen verjaardagen, schrijft tijdens haak pen het materiaal van de oude Sint lichtkap in het midden. Op het eer- vacantie bijna tweehonderd ansicht- Bavo zouden aantasten. Men heeft ste gezicht zal de amateur-natuur- kaarten en verzendt met Pasen en nu de verwarming van de Vishal kundige opmerken dat het aanbren- Kerstmis een pakket. Vooral me- aangesloten op de koleninstallatie in gen van verwarmingsradiatoren te- Kerstmis wordt daar veel werk van gen het plafond zinloos is. Warme gemaakt. Ieder krijgt een persoon- lucht stijgt immers. De deskundigen lijk pakket: ze maakt zich er me1 verzekeren echter, dat door deze pla- van af door vijfonderd flesjes eau- fondverwarming een warme lucht- de-Cologne en vijfhonderd rollen pe- circulatie ontstaat, die het hele ge- permunt te kopen. Veel geschenken bouw aangenaam verwarmt. spaart ze zelf met punten en waarde- Sinds de adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum de heer D krijgt de nodige toewijding. Ze wee voor het moderne kunstbezit van de f e verzorgd pakje imjgi.ii. gemeente, en sinds B. en W. de Vis- klaarmaken van al die pa toen vergt hal de definitieve bestemming heb- ben gegeven van expositie-ruimte, is ^"^Teeft voo^zeven zone^is hS er al heel wat verbeterd: de verlich- ?e 1zorg.fleett z wen zor^is ting, de vloer en de wanden, de toe- mlede en e^n derde gang vanaf de Groote Markt en nu P !L A^.iriTo ttil dan de verwarming. Dat betekent hulp, t ^aiimn echter niet, dat de Vishal nu vol- het maakt is. Met name de eentonige, n®n,nemen. Al tien jaar lanjj s- lange wand aan de zijde van de paa^ en torstpatoetje^ aan mensen Groote Markt tegenover de Smede- p a tJi straat, zou aanzienlijk verlevendigd kunnen worden. De bestaande deuren w°°f+ xriÜw' zouden weer in gebruik genomen kun- i te" nen worden en enkele ramen zou- Want de rnen^n schrqven te- den het contact tussen de expositie- Met ruimte en de buitenwereld beslist perklachten en gezellig gepraat. Het ten goede kunnen komen. Bovendien Jf K^Pf^ton /ton zou het geen overbodige luxe zijn, keel vaak liever per brief uiten dan wanneer het gebouw wordt uitgerust P een ges>prek. De adressenJpjjgt zq met een depot-ruimte. Wanneer een Vla maatschappelijk werksters en dergelijke ruimte bij de Vishal ge- wijkverpleegsters. Ook dommee P. a bouwd zou kunnen worden - bij- K1»1P dle ?P de veertien dagen een voorbeeld door het verplaatsen van radio-praatje houdt en naar aanlei- de toiletten op de Groote Markt, - ding daarvan veel brieven ontvangt, zou de bestaande depotruimte, die kan ke vaak mensen meg een ge- van de expositiezaal is afgeschermd, rust kart naar mevrouw Ramakers kunnen worden ingericht als perma- verwijzen, nente tentoonstellingzaal voor Haar lemse schilders. Rond 15 juni, wanneer in het Frans Halsmuseum de grote Frans Hals tentoonstelling wordt geopend, zal in de Vishal een expositie worden inge richt uit het moderne kunstbezit van de gemeente. Het is overigens de be doeling dat deze zomerexpositie van modem gemeentelijk kunstbezit en kele malen wordt onderbroken voor een tentoonstelling van werken van Haarlemse kunstenaars. HAARLEM, 7 febr. Langzaam maar zeker komt aan de Raaks, tus sen de Bakkumstraat en de Korte Zijlstraat, de nieuwe vleugel van het Haarlemse P.T.T.-gebouw uit de grond. Ruim een jaar geleden is men begon nen met het bouwrijp maken van het terrein. Begin zomer van het vorige jaar heeft men een aanvang kunnen maken met de bouw van de kelder, die zich onder de gehele vleugel zal uitstrekken. Met het optrekken boven de grond kon men enkele maanden geledèn beginnen. Het uit drie verdie pingen bestaande gebouw, dat in ron de cijfers veertig meter lang, dertig meter breed en twintig meter hoog zal worden, zal uit drie delen bestaan: een korte vleugel langs de Korte Zijl straat, een gedeelte langs de Baaks, dat aansluit aan het huidige gebouw en een korte vleugel langs de Bak kumstraat. De bouw-boven-de-grond is nu zover gevorderd, dat van de kor te vleugel langs de Bakkumstraat en het gedeelte aan de Raaks reeds en kele meter muur staan en dat men aan de bouw van de tweede verdieping van dit gedeelte kan beginnen. De kel der, die onder het hele gebouw komt te liggen, is klaar. Verwacht wordt, dat met de bouw en de Inrichting van het gebouw nog ruim anderhalf jaar gemoeid zijn. In de loop van 1963 hoopt men de uitbreiding in gebruik te kunnen nemen De reeds jaren dringend geachte uitbreiding van het gebouw ten ge rieve van de Haarlemse telefoondienst is ontworpen door de architect ir. G. Versteeg van de Rijksgebouwendienst. Deze heeft daartoe nauw samenge werkt met de heer D. G. Th. Habraken van de afdeling Gebouwen en de cen trale directie van de P.T.T. in Den Haag. De heer Versteeg heeft er naar gestreefd de uiterlijke vorm van het gebouw harmonisch te doen aansluiten aan het reeds bestaande P.T.T.-com- plex. De uitvoering van de nieuwbouw is in handen van het aannemingsbe drijf Hillen en Roosen uit Amsterdam. Het plan was reeds eerder met de eigenlijke bouw te beginnen. Dat men pas enkele maanden geleden deze ter hand kon nemen is te wijten aan de moeilijkheden, waarmee het bouwrijp- maken van de grond verleden jaar ge paard ging. Men ondervond hiermee namelijk vertraging, doordat het ver wijderen van oude rioleringen en fun damenten meer tijd in beslag nam dan men aanvankelijk had aangeno men. Ook het afheien van de bouwput en het opzetten van een stalen dam- wand daaromheen om te voorkomen, dat de omliggende straten en bebou wingen van de werkzaamheden scha de zouden ondervinden heeft veel extra tijd gevergd. Voorts was een grondige bronbemaling noodzakelijk, omdat het grondwater ter plaatse on geveer vierene enhalve meter onder het maaiveld weggemaaid moest worden. Het ligt in de bedoeling de beide korte vleugels langs de Bakkumstraat en de Korte Zijlstraat te zijne tijd te verlen gen tot aan de Zijlstraat en aan laatst genoemde straat een tweede lange vleugel paralel lopend met die aan de Raaks te bouwen, waardoor met het bestaande gebouw een afgerond geheel kan worden verkregen. Aan de verwezenlijking hiervan is men echter nog lang niet toe, omdat daartoe eerst de bestaande woonhuizen, winkelpan den, en pakhuizen, moeten verdwijnen. In de vleugel aan de Raaks zal de afdeling „Aansluitingen" worden on dergebracht. Op de eerste verdieping van de nieuwe vleugel is een twintig tal kantoorvertrekken gedacht, waar onder de kamers voor de directie. Op de tweede verdieping komt de uitbrei ding van de districts-telefooncentrale. Deze verdieping komt op gelijke hoog te met de tegenwoordige districts-cen- trale. Op de derde verdieping is de apparatuur van de plaatselijke tele fooncentrale voor Haarlem-Centrum, die aanmerkelijk zal worden uitge breid, geprojecteerd. Diverse tekenzalen, kantoorruimten, de telegraaf-automaat en andere tech nische apparaturen zullen worden on dergebracht in het gedeelte aan de Korte Zijlstraat. Aan de Bakkum straat komt het archief, de afdeling Incasso en andere afdelingen. De te bouwen vleugels omsluiten een groot binnenplein. Onder het plein zal een grote fietsenstalling worden aange bracht, welke tevens als schuilkelder kan worden gebruikt. Bovengronds dient het plein als parkeerplaats voor auto's. Behalve, dat de uitbreiding van het Haarlemse telefoonkantoor een aan zienlijke capaciteitsvergroting inhoudt zowel van de lokale als de districts centrale, betekent zij ook een aanmer kelijke ruimere huisvesting van het personeel. Ook ligt het in de bedoeling op het dak van het bestaande gebouw een mast op te richten voor straalverbin dingen ten behoeve van de telegraaf dienst. Het hoogste punt van deze sta len toren komt ruim veertig meter bo ven de begane grond. HAARLEM, 8 febr. Het jeugdpro gramma van de wedstrijden, die zon dag in de interregionale jeugdcompeti- tie gespeeld worden, is als volgt. Blauw WitHollandia; TYBBAFC; KHFCZwaluwen Vooruit; Ajax RCH; 't GooiVolendam; De Zouaven HVC. AMSTERDAM, 8 febr. De oplopende koersbeweging van de internationale fondsen, met name Philips. Unilever en Koninklijke Olie, welke de markt gis teren kenmerkte, werd vandaag voort gezet. Zowel van buitenlandse Europese zijde als van de kant van Amerika be stond enige vraag. Aandelen Koninklijke Petroleum werden gestimuleerd door de koersstijging van 1 dollar, welke giste ren voor Royal Dutch in Wallstreet is opgetreden. Het fonds opende vanmid dag op 131,50 en steeg in het tweede tijdvak tot iets boven de 132,—Daar mede werd een avance van 3,20 t.o.v. de officiële slotprijs van gisteren be reikt. Philips ging van 961 bij de ope- ning van de beurs naar 970 in het tweede tijdvak, zodat hier een stijging van 9 pnt. kon worden genoteerd t.o.v. de slotkoers van gisteren. Unilever trok aan tot ƒ188,70 waarmede een stijging van ƒ0,90 werd behaald. Ook Hoogovens lagen vast in de markt. Na op 777 van start te zijn gegaan trok de koers aan tot 785, vergeleken met een slotkoers Unilever gisteren van 768. AKU was ca. 3 pnt. I U.S. Steel beter. 4)4 Ned. 19601 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B-N.G. Won. bouv.16 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wil ton-Fey enoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. PJ— KiDd. Kon. Ned. Stoomb. Mij K_ .M. Stoomv. Mij. Neder! v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2',i Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 n 2J4 Amsterdam '56 XII 214 Amsterdam '59 214 Rotterdam '57 AU) Heyn KT obl Vorig opening Slot 8/2 102)4 lCKH 100& 100% 93rt 93% 109^ 349% 115% 116% 132)4 132% 389% 392% 314 920 158 159.70 500 800 37514 767% T76H 497 614 960)4 964 187 AJ 188.30 300% 500 595 128.80 131.70 149% 149^8 147 60.50 185% 185 150% 160% 150 341 149% 150% 150% 151 227 250 521 mtm 146.50 142 124 85% 92 92 101 93% 126 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KLid Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Onion OU Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater 6/2 50 41% 55% 74% 57% 82% 36% 32% ."5 57% 35% 3914 30 58% 54% 21% 51% 73 e 7/2 50% 42% 55% 75 56%e 82 10% S3% 54% 58% 35% 39% 29% 57% 54% e 22% 52% 74 Stemming: Onregelmatig hoger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3