BRAZILIAANSE JOURNALISTE Onzakelijke zakelijkheid in de Franse modehuizen 1 8 M Brutowinst bij Amsterdamsche Bank met 7 gestegen in 1961 Saldo winst f 27,8 26,2min steeg met 6 pet VISSERS i GLYCA Nederlandse conjunctuur- situatie onzeket Ti —als mannequin—I A Wybert Dronken chauffeur hoort 18 maanden tegen zich eisen Spreekt zes talen [Supp-iiose Revaluatie te „zwaar" middel de nieuwe Haarlemse rechtbank j' helpt direct! VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 PAGINA 6 Ervaar het wonder van met vitamineA+C nu in handige doos AMSTERDAM, 8 februari De Amsterdamsche Bank behaal de over het boekjaar 1961 een bruto-winst van f 103,9 (96,9) miljoen, bestaande uit: interest en wissels f 52,9 (50,6) min, pro visie f 44,5 (43,1) min en effecten en syndicaten f 6,5 (3,2) min. Na aftrek van: algemene onkosten ad f 48,5 (45) min, storting pen sioenfondsen f 4,7 (4,3) min, af schrijving gebouwen en inventa rissen f 4,6 (3,8) min en belastin gen ad f 18,8 (18) min en na bij voeging van het voordelig saldo a.p. ad f 418.322 (426.048), res teert een saldo winst van f 27,8 (26,2) min, een stijging van 6%. Zoals bekend wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 14% (onv.), waarmee f 12,6 (12,6) min gemoeid is, naar extra-reserve gaat f 2 (2) min, naar bouwre serve f 3,45 (2,65) min, naar reservefonds f 6 (5) min. Aan tantièmes wordt uitgekeerd f 3,29 (3,56) min, terwijl naar nieuwe rekening gaat f 423.567 (418.322) „Ook al is de groei van het bedrijf o.m. als gevolg van de fluctuatie in de totale liquiditeitenmassa, niet gedurende het gehele jaar constant geweest, toch kunnen wij op een bevredigend jaar terugzien. De winst overtrof zelfs het hoge cijfer van vorig jaar", aldus de directie van de Amsterdamsche Bank in het jaarverslag. De ver schillende winstbronnen vloeiden over het algemeen nog enigszins ruimer dan in 1960. De bruto- winst nam in totaal met 7% (in 1960 met 8%) toe. Gezien de voortgezette stijging van de on kosten stemt zulks tot tevreden heid. A Alléén Tien jaar Revaluatie m De Braziliaanse schoonheid Pie- rina Steinhauser is een der meest besproken mannequins die dit seizoen in Parijs op treden bij het tonen van de collecties der nieuwe voorjaarsmode. Zij is verbonden aan het huis Jacques Heim in de Avenue Matignon. In de Franse pers stond zij vermeld als de enige mannequin die doctor in de filosofie is! Zij spreekt bovendien zes talen. Wat een fenomeen, dachten wij met bewondering, toen wij deze zeer mooie intelligente, slanke vrouw elegant over de loper zagen stappen, terwijl er in haar blik iets speelde van een binnenpretje. Wat beweegt een vrouw c' z een graad gehaald heeft in de filosofie om, met Plato en Sartre in het hoofd, in mooie kle ren te gaan paraderen hetgeen, laten we eerlijk zijn zonder een enkele mannequin te willen beledigen, toch een vrij vlinderige aangelegenheid is- Toen de show was ajgetopen en de persmensen en de inkopers het hun ne hadden afgezien aan de korte klokkende en dansende rokken van de Heim-collectie, die soms bijna aan een afgeknipte new-look deden denken, vroegen wij of wij Pierina Steinhauser even konden spreken. Dat was wel moeilijk, zei het meisje dat de persbelangen moest beharti gen want dadelijk na de show moes ten de mannequins de modellen weer aantrekken waar de inkopers belang stelling voor hadden, maar ze zou even zien. Twee minuten later stond de doctor filosofie voor ons, rank in de doodgewone witte mouwschort, die alle Parijse mannequins plegen te dragen als ze zich na de shows ver tonen. De pretlichtjes stonden nog in haar blik toen ze meteen het aureool dat de kranten haar gegeven hadden, afzette. „Ik heb perswetenschappen gestudeerd in Heidelberg," vertelde ze en daar hoort ook filosofie bij, maar ik ben journaliste. Monsieur Heim heeft ook in Rio de Janeiro, waar ik woon, een modehuis en ik heb hem eens geïnterviewd over een boek dat hij heeft geschreven over de menselijke physionomie. Als ex periment ben ik toen bij Heim in Rio een paar maanden mannequin geweest en nu ben ik drie maanden hier voor de shows om in Parijs te kunnen zijn. Het is heel boeiend om zo een en ander eens te kunnen ob serveren." Geen doctor in de filosofie dus, deze Braziliaanse, maar wel een persoon lijkheid, die, zoals ze zegt, bij het tonen van de kleren probeert elk model dat te geven wat de ontwer per ermee bedoeld heeft. A. BgL (Advertentie) 100 nylon - zonder rubber IN DE PARIJSE MODEWERELD -HEERST WEER SPANNING- Het enige wat in Parijs goedkoper is dan hier zijn de kleurige voor- jaars-anemonen, die kosten er maar één nieuwe frank (on geveer vijfenzeven tig cent) per bosje. Ze komen uit Zuid Frankrijk en men ziet er karren vol van. De tulpen daarentegen kosten twee en een halve nieuwe frank per stuk. Het leven blijft maar heel duur in Parijs. In een van de grote warenhuizen zagen wij precies dezelfde dunne nylon shawl kapjes die hier nog geen rijksdaalder kosten. Daar waren ze zeven frank, dat is dus meer dan twee maal zo veel. Aan het einde van de lange ochtend na de show van het nieuwe modehuis Yves Saint Laurent, wilden wij een stukje kaas kopen. Hij heeft zijn mode huis gevestigd in het deftige zestien de arrondissement in de Rue Spontini bij het Bois de Bou logne. Wij liepen er langs een delicates- senwinkel en kozen nu eens niet de Gruyère die half lucht is en ook niet de sterk smakende weke Franse kaas, maar een stuk doodge wone eerlijke Edammer, roodgeschil- derd. Honderd gram, dat werd gewik keld in glanzend staniolpapier, kostte omgerekend, één gulden veertig. Met zo'n brokje kaas in de hand wordt het iets begrijpelijker dat een haute couture jurk een paar duizend gulden moet kosten! Met de installatie van zo'n nieuw mo dehuis als dat van Yves Saint Laurent waaraan voorlopig 3 ateliers zijn verbon den, moeten emmers vol geld gemoeid zijn. Helena Rubinstein met haar meer dan tachtig jaren en haar pikzwarte haarwrong zat bij de openingsshow op de eerste rij, naast madame Fath. Ma dame Rubenstein heeft verkondigd dat men jong talent moet aanmoedigen. En dat zal van deze puissant rijke zaken vrouw ook wel meer betekenen dan het feit dat de mannequins zijn opgemaakt met haar schoonheidspreparaten. Die première bij Saint Laurent, de jonge man die zijn kans bij Dior twee jaar geleden niet heeft kunnen realise ren en die nu zou tonen wat hij op eigen benen had gepresteerd, gaf een spanning en een opwinding in de Pa rijse modewereld als er in jaren niet meer geweest was. De modejournalis ten die nu zo'n jaar of tien ieder half jaar een week in die even onwezenlijke als keiharde zakenwereld rondfladde ren, waren uitermate benieuwd naar de prestatie van de timide jonge man die zich niet heeft laten terneerslaan en in wie Dior, wiens rechterhand hjj was, toch iets gezien moet hebben. Iedereen wilde voor de eerste show op maandagochtend naar binnen maar voor iedereen (dat zijn er honderden uit de hele wereld) was er in de beperkte ruimte geen plaats. Maar omdat hier altijd alles maar ZO'N BEETJE wordt georganiseerd en verder in hoofdzaak wordt geïmproviseerd, blijven er mo gelijkheden, die bij een strakke organi satie uitgesloten zouden zijn. En dat is dan weer het verrukkelijke verrassen de element van die onbegrijpelijke Franse samenleving, die soms ook in hoge mate irritant kan zijn. Op maandagochtend dus hield Saint Laurent zijn première in het gloednieuwe huis waarvan de verf nog maar amper droog was. Het weekeinde ervoor was hij er naar toe verhuisd met zijn hele mode-apparaat vanuit een adres, dat nergens officieel bekend was. Na zoeken bleek he 't vroegere mode huis Manguin te zijn, dat men zich herinnerde als een voornaam heren huis met een breed bordes aan een tuin op een rustig pleintje. Het enige wat je kon doen om te proberen voor de première een plaats te krijgen was het daar ter plaatse persoonlijk te gaan vragen. Dat kostte de eerste keer eindeloos zoeken langs herme tisch gesloten buitendeuren en vinnige concierges tot je per ongeluk een triest achterdeurtje zag, waarop met potlood gekrast was Y.S.L. Je b i -i -z Roberto Capucci, uit Romp ar Parijs. trap, die vol kleurige snippers lag, af daalden, graaiden we daar met een snel gebaar stiekem wat van mee. Dan wisten we tenminste iets van de materialen af! Natuurlijk kwam de toegangskaart niet, en nadat we er nóg eens naar gingen vragen, kwam er ook niets, zodat we op de ochtend van de openingsshow die om kwart voor elf zou beginnen, om tien uur al in de rij stonden die zich begon te vormen in de Rue Spontini waar enige agenten, als variatie op meer explo sieve objecten, het verkeer der aan- en af rijdende auto's regelden. ,,Er is mij een kaart beloofd made moiselle", was het enige entreebewijs dat wij konden produceren (behalve na tuurlijk het legitimatiebewijs dat men als modejournaliste moet bezitten, om gerechtigd te zijn de Parijse shows te bezoeken) tegenover het jonge kind bij de ingang, dat een veel te zwak sluis- deurtje bleek te zijn voor de stortvloed van journalisten. „Yvonne, Yvonne, qu'cst-cc que je dois faire?" riep ze ver twijfeld naar binnen, de gewone ma noeuvre van iedere employée in ieder Parijs' modehuis als je iets vraagt. Ze roepen altijd een ander. Het is een le vensbehoefte om „Marcelle" of „Suzet- te" of „Marie Thérèse" met schelle stem toe te roepen en liefst op commando-toon met een „dépêche toi". De wanhoop van de entreebewaakster liet ons met een vertwijfeld „enfin" door en met de verzekering dat er geen stoel meer was, alleen nog de trap. De brede trap met dikke loper, die het cachet geeft aan een modesalon is altijd de toevlucht der ontheemden. Op de tiende tree was nog een plekje vrij. Je moet je op de shows kunnen behelpen om je te instal leren; je jas oprollen en ergens weg stoppen, met je schoenen niet de tas aan het toestel geroepen, het was mon sieur Capucci. Ze stond gebogen, met het gezicht naar de bedrijvigheid, die ze even had los gelaten. Toen ineens begon ze in rap Italiaans, ze draaide zich om, zo dicht mogelijk tegen de wand en begon op fluistertoon een vloed van woorden waartussen lieve kreetjes en zoete Italiaanse keelgeluid- jes. Een teder tête a tête met de mees ter. Niemand schonk er enige aandacht aan, men draafde door met stalen en orders. Een Parijs' modehuis heeft zijn eigen vorm van zakelijkheid. ANNE BIEGEL AMSTERDAM, 8 febr. Vannacht om vyf uur is in de Nieuwe Spiegel straat een ruit van een juwelierswinkel op twee plaatsen met stenen kapot ge- Spoid- Er kon nog niet worden vastge steld wat er wordt vermist. Op, straat heeft de politie een gouden ring gevon den. tegen hoest tegen heesheid ies voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport Mare Bohan, ontwerper by Dior. begon de trap te bestijgen, een vervallen wentelend achtertrapje, kennelijk de „dienst" trap uit een voorbije tijd van heren en knechten, langs smalle boog- raampjes en op de etages smalle bouwvallige deurtjes die wie weet wat voor geheimzinnigs verborgen. In de nok tenslotte was het „bureau", niet meer dan een hokje met telefoon en rommel van papieren en stalen en een nouvelle-vague-achtige assistente die je met overtuiging een plaats be loofde en je naam noteerde om de kaart zo spoedig mogelijk naar het hotel te kunnen sturen. Toen we de vermorzelen van de Zwitserse een trede lager, en je elleboog niet planten op de voet van de Zweedse een trede hoger Maar als het schouwspel boeiend is vergeet je alle ongemak en zoals wij eerder reeds gemeld hebben, was de show van Yves Saint Laurent die och tend een eclatant succes. Er was span ning, er was veel schoonheid te zien (de foto's mogen pas eind februari gepubli ceerd worden), het applaus klaterde en de gouden stoeltjes sneuvelden net niet bij de opwinding er na. -.v. T Yves Saint Laurent, nu zelfstandig. aar nu komt de vraag of het mo dehuis Saint Laurent zich zal handhaven. Deze eerste collec tie is in haar geheel door de Amerikaanse confectie-industrie opge kocht. Zeker is het echter, dat Yves Saint Laurent het niet gemakkelijk zal hebben noch met zijn directe ri vaal Mare Bohan, de ontwerper bi) Dior, die hem, na zijn ontslag aldaar, twee jaar geleden is opgevolgd, noch met de nieuw in Parijs gevestigde Italiaan Roberto Capucci, die uit Ro me, waar hij een gevierd ontwerper 1. js weggetrokken om zich in de modestad Parijs te vestigen. Hij is een durver, die Capucci en het is de vraag in hoeverre zijn komst in Parijs de Franse ontwerpers al bij voorbaat be- invloed heeft. Er is nog nooit zoveel riante speelsheid geweest bij de door gaans meer op de intelligentie afge stemde Parijse createurs. Capucci heeft domicilie gekozen niet ver van het Louvre in de Rue Cambon numme 4. Chanel zit er op nummer 31. Capucci heeft gedeeltelijk Frans en gedeeltelijk Italiaans, Frans-sprekend personeel. Toen w|j een foto van herh gingen vragen, werden wjj te woord ge staan door een rankbenig kind, dat aan een hertje deed denken. Ze had een strak bruin jurkje aan, een fluwelen haarband om het blonde haar en don ker aangezette ogen. Zoals gewoonlijk draafde ledereen, ogenschijnlijk zonder enige noodzaak door de ontvangsalon en de paskamers. Zoals gewoonlijk ston den alle deuren open en zoals overal ratelde onophoudelijk de telefoon, waar men geëffareerd op afvloog. Hier stond de telefoon op het grijze rhoquet op de grond, de snoer van het toestel naar de hoorn was net te kort van reiklengtc zodat wie het toestel beantwoordde dit in gebukte houding moest doen. En daar sta je ais efficiënte Noorderling dan ge amuseerd bij te mediteren over de won derlijke Franse aard... Het hertje werd HAARLEM, 8 febr. Een jaar en zes maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf jaar eiste vanmorgen de officier van justitie bjj de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman tegen een 33-jarige chauffeur uit Beverwijk, die op 12 november van het vorig jaar met zjjn auto onder invloed in Uit geest een 14-jarig meisje en in Heems kerk een 23-jarige bromfietser had aan gereden. Na de aanrijdingen waarbij het meisje en de jongeman ernstig ge wond werden, is de man doorgereden naar zijn woning in Beverwijk. Op de zitting vertelde verdachte, dat hij, voor dat hij zijn wagen was ingestapt, vier a vijf borrels en twee Pils had gedron ken. Hij kon zich niets meer van de aanrijding herinneren. Het 14-jarige meisje, dat op de fiets op weg was naar een vriendinnetje, wera door de slingerende auto aangere den en meegesleurd. Het meisje liep een zware hersenschudding op en haar fietr werd totaal vernield. Een kwar tier later schepte de dronken man op de Tolweg in Heemskerk de 23-jarige bromfietser, die eveneens zwaar ge wond werd en een beenbreuk opliep. De officier van justitie zei o.m., dat het rijden onder invloed een weerzin wekkende misdaad was en dat hier krachtig tegen moest worden opgetre den. „Dat verdachte zich niets meer van de aanrijdingen kan herinneren, is wel zeer tekenend voor de staat waarin verdachte verkeerde", aldus de officier. De raadsman, mr. Prinsen Geerligs, vond de eis te hoog en pleitte voor een gecombineerde straf. Uitspraak over veertien dagen. (Advertentie) Fantastisch nieuwe collectie TRENCO WEEKENDSHIRTS v.a. f 14.90 KRUISSTRAAT 3 - HAARLEM U weet wel, op de hoek by de brug; In de verschillende winstbronnen tra den belangrijke verschuivingen op. Als bijzondere factor, die bijdroeg tot de toeneming van de baten uit interest en wissels mag worden genoemd de re valuatie van de gulden. Deze leidde tot een grotere bedrijvigheid op de in ternationale valutamarkt. De arbitrage kon hierdoor haar zaken uitbreiden. Revaluatieverliezen, die uit het lopende bedrijf voorvloeiden, werden ten laste van de post. interest en wissels gebracht. De verstrekking van leningen op mid- dellange termijn door de bank zelf werd gedurende 1961 slechts in beperkte ma te uitgebreid. Gezien de groei van de spaargelden is men dan ook voortge gaan de effectenportefeuille verder te vergroten; het bezit aan op de Amster damse beurs genoteerde obligaties ver toont daardoor een stijging van 26 min tot 61 min. Hoewel het ontvangen bedrag aan buersprovisie, ten gevolge van de la gere beursomzetten in 1961, lager was dan In 1960, compenseerde de toene ming der emissiebedrflvigheid ten ge volge van het weer open stellen van de Nederlandse kapitaalmarkt voor bal* tenlandse geldnemers, deze ontwikke* ling in zodanige mate, dat aan het eind» van het jaar de provisiebaten per sal' do waren gestegen. De belangrijke stijging van de bate® uit effecten en syndicaten moet vooral worden toegeschreven aan de uit deï» emissie-activiteiten voortspruitende re* venuen. Onder dit hoofd paraisseel» voorts voor, het eerst het dividend, da> werd ontvangen op de randelen Handel» Mij. H. Albert de Bary en Co Ook op de ontwikkeling bij de dochter* ondernemingen en overige deelnenii®' gen gedurende 1961 kan met tevreden* heiJ worden teruggezien. De zaken van de Mij voor Middellang Crediet ondergingen in 1961 een verder» uitbreiding. Van de winst na belastin* gen ad 744.733 (724.674) werd 544.733 (624.674) naar nieuwe rekening over* gebracht. De activiteiten van de Financiering^ Mij „Mahuko" vertoonden een bevre digende toeneming, hoewel de groei nier even sterk was als in 1960. Dit is een gevolg van de verzwaring van de afbe talingsvoorschriften waartoe de regering besloot. Het totale bedrag der uit. 'fti uitstaande persoonlijke leningen wa9 7,9 min tegen 6,4 min een jaar te voren. De onkosten vertoonden een belang rijk 3 Stijging. De huurbijslag die in 1960 slechts 9 maanden zijn .invloed op do onkosten deed gevoelen, was in 1961' gedurende het gehele jaar werkzaam. Voorts onderging de personeelsbezetting een vrij belangrijke uitbreiding tot 5.54? per uit. '61 (5.235) als gevolg van d<j toegenomen bedrjjfsdrukte. De voor 196* verwachte salarisverhoging zal niet na laten in een belangrijke verdere stijging van de onkosten te resulteren. (Advertentie) SU DR. EJ.SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN In het jaarverslag van de Amsterdam sche Bank wordt ten aanzien van de economische ontwikkeling in Nederland o.m. opgemerkt dat in 1961 een duide lijke daling plaats vond van de econo mische groeipercentages. Do investe ringsactiviteit zal in 1962 waarschijnlijk een verdere neiging tot dalen vertonen. De groei der binnenlandse bestedingen overtrof gedurende 1961 de toeneming van de binnenlandse produktie, een ont wikkeling, die met relatieve overbeste- ding wordt aangeduid. De stijging van de arbeidskosten overtrof in 1961 de toe neming van de arbeidsproduktiviteit, zo dat de produktiekosten zijn gestegen Daar het prijsniveau vrijwel stabiel bleef zijn de winsten in vele gevallen gedaald. Ook de conjunctuur in Nederland is be zig een „Mengerkonjunktuur" te worden. Verwacht moet worden aldus de AB. dat de daling der winstmarges zich voorlo pig zal voortzetten. Alles overziende moet de Nederlandse conjunctuursituatie onzeker worden ge noemd. De, tot op zekere hoogte bewust at gang gezette, overbesteding dreigt zich te lang voort te zetten. Vervolgens worden enkele verschijn selen genoemd die erop zouden kunnen wijzen dat onder de oppervlakte van de hoogconjunctuur reeds krachten werk zaam zijn die in neergaande richting wijzen. Deze verschijnselen zijn: de daling van de industriële produktie, sedert juni vertoonden het overigens zeer lage wer keloosheidscijfer en het cijfer van aan vragen' van werkgeve... praktisch geen wijziging meer, de toeneming van de in voer is duidelijk afnemend, hetgeen in de regel een symptoom is van afnemende binnenlandse bedrijvigheid, de orderpor tefeuilles van vele bedrijfstakken verto nen een dalende groei en in sommige gevallen zelfs een absolute vermindering De gesignaleerde verschijnselen hebben evenwel een onvoldoende uitgesproken karakter om de conclusie te wettigen, dat reeds een conjunctuuromslag heeft plaats gehad. Het verslag gaat voorts in op de vraag m hoeverre de destijds gestelde doelein den van nu ruim tien jaar industriali- satiepolitiek werden bereikt. Het doel van een constante zich op hoog niveau bewegende werkgelegenheid werd op verheugende wijze bereikt. Van het doel, dat de overheid stelde met betrekking tot de prijzen, ka® niet zonder voorbehoud worden gestel"» dat het werd bereikt. Men wil niet be weren dat de gedurende, de afgelop®0 tien jaar gevoerde prijspolitiek en luking is geweest, maar ontkomt toe* niet aan de indruk, dat le prijsontwik keling en het daarmee samenhangen"» oorzakencomplex de zwakke steê v»2 onze economie vormen. Nederland hee^ een belangrijk deel van de voorsproü» in loonkosten, die het op het buiten land had prijgegeven. Gedurende enkele tijdvakken In de "L gelopen tien jaar was de prjjssttjgnj» (mede) een gevolg van binnenland68 kosteninflatie. Ook thans is het gevaar van prijsstij ging door kosteninflatie geenszins denk beeldig, aldus de AB. Afgezien van tijdelijke onevenwichtig heden werd het doel van een evenwich tige betalingsbalans in de afgelopen t1" jaar op verheugende wijze bereikt. Het besluit tot revaluatie van de FUL den is door de regering verdedigd nj» het argument, dat de Nederlandse talingsbalans een fundamentele oneven wichtigheid vertoonde. Deze zienswiP, kan de directie van de AB slechts op zekere hoogte onderschrijven, ^ve een wat langere periode beschouwd de onevenwichtigheid slechts van bescheiden betekenis, te meer waar B uit structurele overwegingen gewens overschot op de betalingsbalans °P tt pende rekening uiteraard een arbitr" gegeven is. De structurele onevenwl" tigheid was naar het de directie van JL AB voorkomt van zo geringe omval dat men zich ernstig moet afvragen-ej revaluatie niet een te „zwaar" m1"" vormde voor de bestrijding ervan. Het zou naar de mening van de rectie van de AB ernstige overvveg hebben verdiend om de gelegenheid» het bestaan van een fundamentele - evenwichtigheid van beperkte omva bood, aan te grijpen om het buurp bleem definitief op te lossen. Zeer baal geschat zou een verhoging va"r, huren tot op een niveau, dat in 0 eenstemming is met de bouwkosten. looncompensatie een verhoging va» produktiekosten met zich me®,otde gebracht, die ongeveer in dezelfde ^et van grootte zou hebben gelegen ais revaluatiepercentage. Het effect op onze concurrentiepos' t.o.v. het buitenland zou derhalve veer gelijk zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6