Ontwapenings-topberaad op ministerieel niveau Voorstel van Brittannië en VS aan Sovjet-Unie Kerkelijke scholen in Spanje hebben opvallende gebreken Geen christelijke visie op het sociale vraagstuk I hC S %^-r wi- Wit iww Ml: VOORBEREIDING 18-LANDENCONFERENTIE 7n conflict met kardinaal VS lanceren weersatelliet Over profetie LERAREN STEKEN HAND IN EIGEN BOEZEM H vertrouwen waaraf Westfriese Flora: Fantastische bloemenshow SS I 25.000 gulden M Stedenloze toekomst Snip op ideeënjacht Hollands welvaren Bowling in Enschede Duizendste student van Tilburgse Hogeschool JAYNE MANSFIELD WEER TERECHT i SOCIALE GEWETEN ONONTWIKKELD Goede IS uw JfPp VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 WASHINGTON, 9 febr. (Rtr.) De Britse regering en die van de Verenigde Staten hebben pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie voorgesteld vóór 14 maart een bijeenkomst te houden van de ministers van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, de V.S. en Brittannië, om te beraadslagen over een verdrag tot het verbie den van kernproeven. 14 maart beginnen te Genève de ontwape ningsbesprekingen, waaraan ver tegenwoordigers van achttien lan den zullen deelnemen. Aan het verloop van de er aan voorafgaan de ministersconferentie zouden de drie regeringsleiders zich recht streeks en persoonlijk moeten wijden. voor uw gezondheid en uw genoegen een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE (Van een correspondent) n Madrid heeft de Spaanse vereniging van door reli gieuzen geleide scholen haar vierde congres gehouden. Bijna duizend deelnemers bijna allen in kloosterlijk gewaad en verscheidene bisschoppen ge tuigden ervan, dat men er ook in Spanje aan denkt de scholen aan de nieuwe tijdsomstandigheden en aan de werkelijkheid aan te pas sen. De kerkelijke scholen leveren een zeer grote bijdrage aan het Spaanse onderwijs in zijn geheel en de leraren van de verschillende kloosterorden en congregaties oefenen derhalve op het Spaanse volk een grote opvoedkundige invloed uit. Vandaar dat de sinds vier jaar regelmatig terugkerende jaarlijkse bijeenkomsten van de machtige organisatie van reli gieuze leraren en opvoeders het karakter droegen, en dragen, van een veelomvattende en belang rijke pedagogische gebeurtenis. Sociaal probleem wil „HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM - TELEFOON (Ö10) 69304 NAV LEVENSVERZEKERINGEN :NK-| 4-. In de door het Witte Huis uitgege ven verklaring wordt verder gezegd dat besloten is dat ,,op verschillende plaatsen" voorbereidingen zullen wor den getroffen voor het nemen van proe ven met kernwapens. Brittannië heeft met het oog hierop, besloten de Ver enigde Staten het Christmaseiland in de Grote Oceaan voor kenwapenproeven ter beschikking te stellen. Hiertegenover zullen de Verenigde Staten het Enge- land mogelijk maken in de komende weken in Nevada een ondergrondse kernwapenontploffing teweeg te bren gen. In de verklaring wordt nog gezegd dat de regeringen van Brittannië en de Verenigde Staten van mening zijn dat het bij de huidige ontwikkelingen op het gebied der kernenergie, waarbij de kortgeleden door de Sovjet-Unie geno men proeven met zeer zware kernwa pens als een belangrijke factor moeten worden beschouwd, gerechtvaardigd zou zjjn dat het Westen die kernwapen proeven neemt, welke om louter mili taire overwegingen noodzakelijk kun nen worden geacht. De Britse en de Amerikaanse regeringen spreken hun ernstige bezorgdheid uit over de ge volgen voor de toekomst van het mens dom van een eventueel voortduren van de wedloop in de vervaardiging en be proeving van kernwapens. Te Genève is, zoals bekend, drie jaar lang door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland onderhan deld over een overeenkomst om het ne men van kernwapenproeven te verbie den. Deze besprekingen zijn, zoals des tijds gemeld, verleden maand volkomen in het slop geraakt, toen de Sovjet-Unie een Westers compromisvoorstel ver wierp en het overleg over een verbod van kernwapenproeven te doen opgaan in de komende algemene ontwape ningsbesprekingen; de Russen hadden hier merkwaardigerwijs voordien juist sterk op aangedrongen. LONDEN Onze Londense correspon dent meldt: Naar aanleiding van een vraag van Gaitskell, leider van de Labourfractie, verklaarde Macmillan gisteren in het Lagerhuis, dat er een uitgesproken mi litaire noodzaak bestaat voor het her vatten van de proefontploffingen van De schoolstrijd in Amerika heeft zich deze week toegespitst door verkla ringen van kardinaal Spellman en president Kennedy. Amerika's eerste katholieke president stuit in zijn on derwijsbeleid op het machtige verzet van de aartsbisschop van New York. Beide partijen zijn vast besloten tot een krachtige strijd. Kennedy, die vo rig jaar zijn onderwijsprogramma niet door het Congres kon krijgen, zal alles in het werk stellen om zijn wet nu te doen aannemen. Maar de kar dinaal acht de wet onaanvaardbaar, omdat zij niet voorziet in overheids steun aan het katholiek onderwijs. De toon van kardinaal Spellmans kritiek van eergisteren .vas nog veel feller dan die van het recente hoofdartikel in „America het weekblad van de Amerikaanse Jezuïeten. In een toespraak voor vijftienhon derd onderwijzers en onderwijzeressen uit het aartsbisdom New York noem de de kardinaal het nieuwe wetsont werp „een dolk waarmee het voort bestaan van onze katholieke scholen wordt bedreigd". BUITENLANDSE Hij eiste een „gelij ke behandeling" van alle schoolkin- KRONIEK deren. Als de open bare scholen subsi- die krijgen, moeten ook de katholieke scholen financieel gesteund worden, zo verklaarde hij, en hij betitelde de uitsluiting van het katholiek onderwijs zelfs als een „ter rible crime", een verschrikkelijke mis daad. Hij herinnerde er aan dat de katholieken reeds belasting betalen voor het openbaar onderwijs en dat zij zich zware extra financiële offers moeten getroosten om hun eigen scholen in stand te houden. Die ka tholieke scholen zouden echter, bij ge brek aan voldoende geldelijke midde len, op den duur niet kunnen con- cureren met de openbare. Op de rede van de kardinaal werd nog dezelfde dag commentaar ge leverd door Kennedy in zijn wekelijk se persconferentie. De president her haalde zijn argument dat overheids steun aan het katholiek onderwijs on grondwettig was, zoals hem, ten over vloede, was verzekerd door de minis ter van Justitie en door de juridische deskundigen van het ministerie van Onderwijs, terwijl, volgens Kennedy, ook het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof deze interpretatie van de constitutie deelt. (Van katholieke zijde bestrijdt men dat de subsidiëring van het bijzonder onderwijs ongrondwet tig zou zijn). Kennedy heeft vorige maand, in zijn boodschap aan het Congres over de „State of the Union", aangedron gen op een snelle aanvaarding van zijn wet, waarmee een bedrag vari ruim 5,7 miljard dollar is gemoeid, een uitgave die over een periode van vijf jaar gespreid zou worden. Deze gelden zullen onder meer besteed wor den aan de bouw van openbare scho 'en en aan de salariëring van de do centen op die cholen. De schoolstrijd in de V.S zal wel licht in de loop 'ar het jaai nog in hevigheid toenemen als de kwestie ▼oor de tweede keer door het Congres behandeling wordt genomen. De ^Uitslag van het conflict valt moeilijk *e voorspellen maar de-A -odige waar oemers geven Kennedy weinig kans °P een overwinning. kernwapenen „Indien wij niet achter wil len raken op het terrein van anti-raket projectielen". „Ik moet hier duidelijk maken", al dus de premier, „dat wij in principe overeenkomst hebben bereikt met de Verenigde Staten over de morele recht vaardiging voor het nemen van verdere proeven." De premier gaf verder de verzekering, dat de proefontploffingen niet in ernstige mate zullen bijdragen tot de neerslag en dat zelfs de groot scheepse Russische proefontploffingen niet zoveel neerslag hebben veroorzaakt als men aanvankelijk gevreesd had. Met betrekking tot de Britse ondergrondse proefontploffingen zal er geen kwestie zijn van enige neerslag. De oppositie probeerde een debat te forceren over het onderwerp van de ont ploffingen, maar de Speaker meende dat er geen dringende aanleiding was voor een speciaal debat en weigerde zijn toe stemming. Hugh Gaitskell heeft inmiddels be kend gemaakt, zo meldt UPI, dat hij zich tot president Kennedy persoon- soonlijk zal wenden om zijn bezwaren tegen eventuele Amerikaanse kern proeven op het Britse Christmas-ei- tand bekend te maken. Gaitskell zal voor dit doel binnenkort naar Wash ington gaan. Ook de leider van de liberale fractie in het Lagerhuis, Jo Grimmond, oefende gisteren kritiek op het besluit van de re gering, dat hij „bijzonder deprimerend" noemde. WASHINGTON, 9 febr. (AFP UPI) Het federale bureau voor de ruimte vaart heeft medegedeeld dat de obser vatiepost in de Stille Oceaan signalen van Tiros IV heeft ontvangen zodat aan genomen kan worden dat de nieuwe weersatelliet haar voorgeschreven baan heeft bereikt. Volgens de NASA zendt de kunstmaan foto's van uitstekende kwaliteit uit. De opnamen betreffen het wolkendek om de aarde. (Advertentie) Nu de wereld bij nader inzien toch weer niet is vergaan, leven wij opge wekt verder. En het doet mij genoegen, dat ik alsnog de mogelijkheid heb te con stateren dat ik de psycholo gie van de Indische voorspel lers niet kan vatten. Ik be doel: als je zo iets drastisch als de ondergang van de wereld voorspelt moet je ook helemaal zeker van je zaak zijn. Het gaat per slot van reke ning niet om Ajax-Blauw Wit. En als het achteraf niet doorgegaan blijkt te zijn kun je je er moeilijk van af maken met een: „Sorry, hoor, ik had even ongelijk". Tenzij dan op straffe van totaal gezichtsverlies. Met de voetbal pool ligt dat anders. Dan kun je je achteraf eventueel nog redden met te wijzen op de gladheid van het veld of op de partijdigheid van de scheidsrech ter. Ook kun je in zo'n geval met vrucht stellen dat het allemaal maar een gok was en dat voetballen voet ballen blijft. Ofschoon sommige kwaad denkende mensen ook dan nog blijven volhouden dat het alles maar laffe uit vluchten zijn. Maar de profeet van het vergaan van de wereld heeft geen andere mogelijkheid dan die van het aan zijn voorspelling adequate, dus absolute gelijk. Hij is een even dapper als tragisch mens, want hoe de uitslag van zijn profetie ook moge uitvallen, hij gaat in ieder geval ten onder. Daarom heb ik geen excuus voor degenen die de falende Indische pries ters handtastelijk bejegend schijnen te hebben. Om te beginnen hadden zij enige voor de hand liggende rede nen om zich te verheugen in het priesterlijke ongelijk, maar boven dien geeft men geen al of niet letterlijke trap na aan iemand, die zichzelf al onmogelijk heeft gemaakt. Hij kan niet vluchten; hij heeft geen mogelijkheid tot beroep op het gladde veld of op de scheidsrechter. Die In dische mannen van de trap-na hebben kortom zichzelf geschopt. Maar, zoals gezegd, begrijpen doe ik de onderhavige profeten niet. „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet?" Best. Een goed profeet echter ziet naar mijn mening, althans vooruit. Hij ziet het natrappen aankomen. (Advertentie) SPA NASSAU, 9 febr. (Reuter) De Ame rikaanse filmster Jayne Mansfield, die met haar echtgenoot, de voormalige „Mr. Universe" Mickey Hargitay, en een vriend. Jack Drury, werd vermist, is gisteren in Nassau op de Bahama's in een dekstoel aan land gedragen. Het gezelschap maakte een boottocht in de buurt van Rose Island, maar hun vaar tuig werd woensdagavond leeg aangetrof fen. Nasporingen leverden aanvankelijk geen resultaat op totdat een hefsehroef- vliegtuig de drie in de vroege ochtend op een koraaleiland aantrof. Terwijl de filmster en haar echtge noot naar een ziekenhuis werden overge bracht, vetrelde Drury wat er gebeurd was. „Wij waren gisteren bi] Rose Is land aan het waterskiën. Jayne viel tij dens het skieën en Mickey sprong in het water om haar te helpen. Ik zag enige haaien en riep dat ze zich moesten haas ten. „Ik wilde ze aan boord helpen. In de opwinding waren wij alle drie aan de zelfde kant van de boot en deze sloeg om waardoor w\j allemaal te water raak ten. Wij hielden ons ongeveer een uur aan de omgeslagen boot vast. Jayne ver loor het bewustzijn en toen zij bijkwam zwommen wij naar een scherpe koraal rif aan de oostzijde van Rose Island waar wij de nacht doorbrachten. De Spaanse orde- en congregatiesol-o- len zijn de laatste tijd veel in het nieuws geweest en werden, ook vanuit het strikt katholieke kamp, blootgesteld aan vele aanvallen. Niet omdat zR, spe ciaal op het gebied van het hogere on derwijs, vrijwel een monopoliepositie in nemen, de Spaanse publieke opinie, en' sir iriizonder: gen daargelaten, schouwt dat voor een katholiek land als iets vanzelfsprekends, maar veél- eer omdat het on^'rw" da< zij geven gebreken ver' mt en omda het alge meen bekend is dat de onerwijsresulta- ten negatief zijn. De orde- on congi egatieseholen kre gen o.a. het ve. wijt te slikken, dat bij hen geen christelijke geest heerst en dat de resultaten van hun opvoedings systeem twijfelachtig zijn. „Ofschoon ongeveer negentig procent van onze in intellectueel, sociaal en economich op zicht leidende bevolkingsgroepen de beste katholieke orde- en congregatie- scholen heeft bezocht, staan wij voor een totale mislukking van het opvoe dingssysteem. Want in genoemde krin gen is van een christelijke opvoeding niets te merken. In één bepaald opzicht is de mislukking van deze christelijke opvoeding, die bi' ons in zo'n groot maatschappelijk aanzien staat, absoluut: als het gaat om een christelijke visie op hei ;ociale vraagstuk. Deze woor den zijn afkomstig van een katholiek geestelijke die niet terugschrok voor de bewering dat de religieuze scholen „ka rikaturen van het christelijk geweten" voortbrengen. oezeer men geluisterd had naar deze en dergelijke beoordelingen, werd bewezen door 'e keuz. van het congresthema oor dit jaar: „Godsdienstonderricht en de christelijke lvensstijl op kerkelijke onderwijsin stituten" Dat een leer van het christelij ke leven ook de christelijke sociale leer als integrerend onderdeel moet in sluiten, hebben de Spaanse bisschoppen, vooral sinds het verschijnen van „Ma ter et Magistra", er bij hun gelovigen ingehamerd. Daarbij gaven zij de scho len er de schuld van, dat het sociale bewustzijn van de Spanjaarden tekort schiet en dat het sociale geweten, zo als algemeen bekend, gebrekkig is. Ook in dit opzicht konden de religieuze scho len niet net doen of zij niets gehoord hadden. De woorden „christelijke le. vensstijl" in het officiële congresthe ma hadden daarom, volgens de zeer be wuste bedoeling van de organisatoren, ook betrekking op de sociale dimensie ervan. Het was derhalve niet verwonderlijk dat men de inleidende voordracht: „Een christelijke levensleer naar de encycliek Mater èt Magistra" niet toevertrouwde aan een guur uit onderwijskringen, maar aan de belangrijke sociale expert van het Spaanse episcopaat, dr. Gon zalez Moralejo, de wijbisschop van Va lencia. De bisschop betoógde dat, hét be hoort tot de taak van het godsdiens tige onderwijs ook de sociale bood schap van 't christendom en de sociale ideeënrijkdom van de Kerk door te geven, om het sociale geweten tot le ven te brengen en om sociale opvoe ding te bevorderen. Ook de andere in leidingen en de discussies droegen de kenmerken van een nieuwe visie op het sociale probleem, zodat „Ecclesia", het orgaan van de Spaanse kerk, zijn bijval betuigde en o.a. schreef: „Men kan rustig zeggen dat sociale bekom mernis het Leitmotiv voor dit con gres vormde. Aldus werd de hoop gewekt, dat de resultaten van het con gres bij leraren en leerlingen een nentaliteid tot gevolg hebben, die het iewijs levert van een grotere mate en overeenstemming met de Kerk" Agn de top van zijn resoluties plaat ste het congres zinnen, die bewij- zen dat men op zijn minst van goe de wil is en dat men wellicht een nieuwe wind door de schoolgebouwen zal laten waaien. Een van die zinnen luidt: „In het algemeen wenst het :on- gres, dat de godsdienstige vorming van onze leerlingen zich meer in sociale richtingen beweegt en dat het godsdien stige onderwijs wordt gedragen door een grotere zin voor de werkelijkheid en een betere aanpassing aan de hui dige tijdsomstandigheden." De leraar, zo heet het in een andere verklaring, moet bij het godsdienston derwijs niet alleen maar feiten overdra gen en de kennis bevorderen, maar ook, ei wel op de eerste plaats, zijn leerlin gen opvoeden tot werkelijke christenen. Een werkelijke christelijke levensverhou ding moet echter doortrokken zijn van een subtieler en ontwikkeld sociaal ge weten en moet zich ook ernstig bekom meren om de maatschappeliike proble matiek. Dat zij beschikken over een duide lijke ontvankelijkheid voor de maat schappelijke problematiek, bewezen de organisatoren reeds, als 'n soort presta tie-bij-voorbaat, doordat zij de moderne sociaalwetenschappelijke technieken van het opinie-onderzoek in dienst stelden van het congres en de beschouwingen grondvesten op een enquête. Deze en quête toonde aan dat er nogal wat kri tische geluiden waren en dat men nieuwe wegen moest inslaan. Ook vertoonde de bijeenkomst van dit jaar de tendens meer rekening te houden met de er varingen in het buitenland. Vooraan staande pedagogen uit België, Italië en Frankrijk werden uitgenodigd te ver tellen over de problemen in hun eigen landen. In kringen die de religieuze scholen goed gezind zijn, werd eraan herinnerd dat de opleidingsinstituten voor jour nalistiek, radio en zelfs film een noe menswaardige toevloed van priester- en broederleerlingen te verwerken kregen, toen een soortgelijk congres het thema: „De opvoedkundige mogelijk heden van de moderne communicatie middelen" had behandeld. Men hoopt voor de sociale opleidingsscholen nu op eenzelfde resultaat. VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN 1 Va MILJARD GULDEN! 'U- De eerste Westfriese Flora trok in het begin van de jaren dertig een voor die tijd respec tabel aantal bezoekers: 300. De kleine, rokerige Kolfbaan in het heer lijke, zij het wat eigenzinnige stadje Bovenkarspel, gelegen tussen Hoorn en Enkhuizen, kon al de gasten nauwlijks herbergen. Het bestuur van de Flora moest naar een andere ruim te uitkijken. Die vond men eerst in 1946 toen men het plan opvatte de zich steeds uitbreidende bloementen toonstelling in de enorme veilinghal „Westfriesland" onder te brengen. En nu, aan de vooravond van de 29ste Westfriese Flora verwacht het bestuur dat het aantal bezoekers de 70.000 van verleden jaar verre zal over treffen. Te hoge verwachtingen? Het lijkt niet waarschijnlijk. De bestuursleden van de Westfriese Flora wéten wat ze voorspellen. Ze weten dat het aantal bezoekers van deze fantastische bloe menshow de grootste binnenexposi- tie in Europa ieder jaar nog is gestegen; ze weten ook dat bij de vakmensen de jarenlang in het ver geetboekje geraakte Westfriese klei bol steeds meer de aandacht gaat trekken. Ze zijn doordrongen van het feit dat alleen Noordholland al 55 pet van de gehele vaderlandse bloembol lencultuur oplevert. Nee, hun ver wachtingen zullen niet te optimistisch blijken. Als straks dinsdag 20 febru ari r hét evenement in Westfriesland zal worden ingeluid, dan kunnen zij zich weer verzekeren van de waar dering van tienduizenden mensen, niet alleen uit de eigen omgeving, maar uit geheel Nederland, tot zelfs Engeland, ►uitsland, België en Italië toe. Ook dit jaar zal het kleine Bovenkarspel in de week van 20 tot en met 25 februari het bloemencentrum van Nederland zijn. In de sprookjesachtig aangelegde bloementuin kan men sprakeloos ge nietend de bedwelmende geur insnui ven van de honderden onwaarschijn lijk mooie bloemen en planten die 91 kwekers uit Westfriesland in bloei hebben getrokken. Naast 125 berken, 45 herfstsparren, 15 blauwe sparren, 80 eisen, diverse soorten bloeiende heesters, seringen, forsitia's, Japanse kers en azalea s zijn voorts in de tuin geplaatst 7350 kisten getrokken bol- bloemen, verdeeld in tulpen, narcis sen, hyacinthen, scilla's erasthers. muscari's, crocussen en irissen, m diverse rassen en kleuren. Deze fan tastische bloementuin, die men wel licht op een late, barre winterdag gaat bewonderen, vertegenwoordigt een waarde van ruim 170.000,-. De tuin is ingericht in de Franse stijl, al zullen de beelden erin wegens de overstelpende hoeveelheid inzen dingen dit jaar nog ontbreken. Even als voorgaande jaren verzorgt de firma Koper uit Bennebroek het arrangement. Een jury bestaande uit negen heren krijgt de ^moeilijke taak uit de vele, prachtige inzendingen de prijswinnaars aan te wijzen. Ook het Westfriese vee zal dit jaa,r weer worden geëxposeerd. Dit tradi tionele onderdeel van de expositie was overigens bijna niet doorgegaan. Het mond- en klauwzeer-gevaar was daar voor verantwoordelijk. Maar dankzij de gunstige omstandigheid dat de ziekte in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal niet is voorgekomen, alsmede het feit dat de enting van de rundveestapel in versneld tempo ver vroegd is en nog wordt uitgevoerd, is het mogelijk dat de in het verleden steeds zo goed geslaagde combinatie „bloemen en vee d'.t jaar zal kunnen worden voortgezet. Helaas zal „de boerderij" op de Flora van beperkter omvang moeten zRn. Naar de zeug niet biggen zal men tevergeefs zoe ken. Daarvoor in de plaats zullen een merrie met veulen en een geit met drie lammeren de komende lente iiilllllllllllillllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllliliiiiiiiii Al jaren lang wil Zutphen een zwembad, maar het zit er slechts ten dele aan en het kan er dus slechts ten dele af. De gemeente doet het mogelijke, maar de burgerij zal vijftigduizend gulden op tafel moeten brengen. De industrie is bereid de helft daarvan uit de portefeuille te trekken en er ontbreekt dan nog 25.000 dat is net zoveel guldens als het oude IJselstad- je aan inwoners heeft. Om deze kwart ton bij elkaar te Krijgen is men vandaag begonnen met een leuk ge vonden attractie. Op die dag zal burgemeester mr. S. de Jong op het sehapenmarktje een gulden betalen voor drie closetrollen. Van dat mo ment af zullen er in alle winkels drie closetrollen voor één gulden te krijgen zijn. De opbrengst daarvan gaat in een closetpot. Als daar 25 000 in zit, zal de pot aan hét gemeentebestuur worden aangeboden. Niets staat de bouw var) het zwembad dan nog in de weg. aankondigen. Mannequins van een grote modezaak uit Hoorn zullen dit op hun terrein eveneens doen. Het decor voor de modeshows is ideaal te noemen. De „Westfriese Flora 1962" (totale oppervlakte: 13000 m2; zal worden geopend door jhr mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester van HillegomC.) en voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Bloembollencultuur. De Nederlandse Spoorwegen en de N.A.C.O. zullen extra diensten inleggen. Gisteravond is de 76-jarige archi tect, H. Th. Wijdeveld, ont werper van vele woningcom plexen in Amsterdam en van de pier, die in Zandvoort zal worden gebouwd, samen met zijn zoon, de 51-jarige componist-pianist Wolfgang Wijdeveld per vliegtuig naar New York gereisd. Vader en zoon Wijde veld gaan in de Verenigde Staten een rondreis maken van ongeveer twee maanden, waarbij Wijdeveld Sr, de architect, lezingen zal houden over architectuur, die zijn zoon zal afwisse len en in zekere zin zal begeleiden met muziek. In de jaren 1947 tot 1951 vervulde architect Wijdeveld professoraten aan enkele universiteiten in Califomië en Carolina. Op uitnodiging van een dezer universiteiten maken de WRde- velds thans deze tournee, die hen langs veertien universiteiten, ver spreid over geheel Noord-Amerika zal leiden. Architect Wijdeveld zal spreken over zijn ideeën betreffende het nieu we ritme in het bouwen en wonen van de toekomst. In beelden zal hij zijn ontwerpen vertonen voor theaters en hoogbouw, maar ook zal hij spreken over de drempeloverschrijding, die naar zijn vaste overtuiging de mens heid naar het nieuwe tijdperk van de stedenloze toekomst zal voeren. sluit daarbij aan door mo es te bespreken en te spelen, die deze ideeën illustreren en belicha men Bach, Scarlatti, Debussy, Ra vel, Bartök en eigen pianowerken. „Ik begin bijvoorbeeld met een stok van Bach, als architect van óe muziek. Van Bach stapt vader over op de bouw van kathedralen", aldus Wijdeveld jr. „Daarna speel ik een stuk van Debussy: „de verzonken kathedraal". Dat slaat dan weer op kathedralen die werkelijk verzonken zijn en wel tussen veel hogere wolken krabbers in New York die vader Wij develd met geprojecteerde foto's aan het publiek vertoont. Vader en zoem Wijdeveld verwachten dat zij na hun rondreis door de Verenigde Staten in de eerste helft van april op Schiphol zullen terugkeren. et een lijntoestel naar Londen is donderdag Willy Walden van Schiphol vertrokken. Van de Engelse hoofdstad zal „mevr. Snip" doorreizen naar Bir mingham. „We zijn al druk bezig met het samenstellen van de volgende re vue: Harten is troef", vertelde hij, „en nu ga ik proberen er in Enge land even ideeën voor op te doen". Het woord even is hier wel op zijn plaats. Woensdag nog speelde Walden mee in de huidige revue van René Sleeswijk ,,t' Staat in de sterren in Utrecht en vanavond volgt de pre mière ervan in Rotterdam, waar hij weer present zal zijn. Op de burgerlijke stand in Boxtel werd 10 oktober 1961 ingeschre ven Johannes, zoon van V. A. Koopmans en A. Hagenbeek. Dit aandeel in de bevolkingsgroei van Boxtel scheen aanvankelijk vrij labiel. Toen het kind in het St Ludwinazie- kenhuis werd opgenomen woog het slechts duizend en zestig gram. De baby viel nog 260 gram af, maar daarna is het gewicht van achthon derd gram geleidelijk in stijgende lijn gaan bewegen en een dezer dagen hebben vader en moeder Koopmans deze jongste van hun vier spruiten als een brokje Hollands welvaren van zes pond en driehonderd gram thuis gekregen. In het ziekenhuis heeft men deze bijzondere gast uiteraard met gemengde gevoelens zien vertrekken, na zoveel dagen van spanning, zorg en koesterende belangstelling. In medische kringen wordt herstel van zulk een minimaal gewichtsniveau af als een uitzonderlijk succes be schouwd. Er bestaan plannen voor de stich ting van een bowlingcentrum in het Enschedese Volkspark. Bjj de stichting van dit centrum moet rekening worden gehouden met de bepalingen, die de schenker van het park, wijlen de heer H. J. van Heek indertijd stelde. De commissie van beheer is echter van mening dat het bowlingcentrum kan worden be schouwd als een inrichting van volks vermaak, zodat men niet in strijd handelt met de bedoelingen van de schenker. iiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiijimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiit et een korte plechtigheid is op de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg de duizendste ingeschreven stu dent ontvangen. Het was de heer J. Duynstam uit Wassenaar die zijn studies in de economische weten schappen aan deze hogeschool gaat beginnen. De inschrRvingskaart, waar op het getal 1000 prijkte werd hem overhandigd door de con-rectormag- nificus prof. dr. D. B. J. Schouten. Aanwezig waren verschillende hoog leraren alsmede de pedel van de hoge school en verschillende studenten. Jan Duynstam is negentien jaar en heeft vorig jaar zijn eindexamen H.B.S.-b gedaan aan het Canisius- college in Nijmegen, waarna hij che mie is gaan studeren aan de universi teit in Leiden. Deze studie stond hem echter niet zo aan zodat hij het besluit nam naar Tilburg te verhuizen om daar economie te gaan studeren. Hij acht dit voor zijn toekomst meer ge schikt daar hij voornemens is in de zaak van zijn vader te gaan die een handelsonderneming drijft in Den Haag. Na het welkomstwoord van prof. Schouten memoreerde deze in het kort de ontwikkeling aan de Hoge school. Hij bracht dank uit aar. de pedel van de Hogeschool welke altijd direct klaar staat voor de studenten bij hun moeilijkheden. Ook betrok prof. Schouten de studentendecaan, drs M. Jaspers in zijn dankwoorden. Na de korte toespraak van de con rector werd aan Jan Duynstam •en. boek overhandigd waarin prof. SMhou- ten enkele hermneringswoorden ge schreven had. Het boek getiteld „De opgang van de Renaissance" is een symbool voor de groei die de hoge school onderging. Duidelijk blijkt deze enorme ontwikkeling van de Tilburg se Universiteitsgemeenschap uit de bouw van het nieuwe gebouwencom plex dat in oktober van dit jaar nog in gebruik wordt genomen en dat ongeveer vijftienhonderd studenten kan huisvestén. Tevens manifesteert deze groei zich in de plannen tot aantrekking van een juridische facul teit welke mogelijk nog het volgend collegejaar haar colleges kan starten. De 500e student werd ingeschreven in 1945 terwijl de 1000e afgestudeerde in het jaar 1959 werd geregistreerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7