RENAULT de Luxe 1962 VAN DE POL jaagt op scherper 47/1 record WIJNEN bereikt algemeen gemiddelde van 21.42 Strijd om laatste kopie van de film Sociale strijd leidt tot een vruchtbare dialoog Evenwicht kan chaos en verstarring voorkomen /ftLSKY Indonesische Raad van Kerken stuurt brief over Nw.-Guinea ..GROTE DRIE" IN NATIONALE TITELSTRIJD Jonge sportcracks naar buitenland Skiërs verdelen in twee klassen Duitse rechter: In huidige tijd niet meer staatsgevaarlijk Vernietiging voorlopig uitgesteld Pater dr. H. Hoefnagels S.J. voor Politeia VODKA Waarschijnlijk zeven UHLMANN LEIDT IN INTERZONALE Duitse jeugd tegen zaalhandbalploeg Van Steenbergen en Severeyns winnen de Zesdaagse in Milaan Prog ressieven en conservatieven hebben elkaar nodig Schok Britse overwinning in damesdubbel PEJlbCKIK BOTHA Eerste Kamer over „kinderbijslag" niet geestdriftig Engelien Egberts VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 PAGINA 9 inclusief verwarming en defroster v.a Dealer voor Haarlem e.o.t Garage „DEN HOUT' Wagenweg 164-168 Telefoon 12138-15056 Haarlem Dealer voor Haarlem e.o.i Garage HARDEBELT Rijkssiraafweg 249 Tel. 57455 Haken en ogen De Kleine verrast Voorstel aan congres Na acht ronden Uitslagen Om Scandinavische titels IJshockeyteam voor de strijd om wereldtitel Bezitsspreiding Vakorganisaties in Dauphine (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 9 febr. Het lijdt geen twijfel, dat het Nederlands kam pioenschap ankerkader 47/1 op een ver rassend hoog niveau zal worden uitge vochten. De „Grote Drie" Wijnen, Scholte en Van de Pol geven elkaar geen haarbreed toe in de sprint naar imposante party-moyennes en een alge meen gemiddelde, dat goed is voor een nieuw record. Scholte en Van de Pol presteerden het gisteren een duel te beëindigen in acht beurten, waardoor zy één beurt boven het recordmoyenne bleven, dat twaalf jaar geleden in Rot terdam door Van de Pol werd gevestigd. Tiny Wynen hield zich iets rustiger. Maar na de tweede dag van deze na tionale titelstryd staat hy met veelzeg gende cyfers aan de leiding. Het is geen obsessie van Piet van de Pol, dat hy de laatste twee kaderre cords, die in zün notitieboekje ontbre ken, nu nog, op 54-jarige leeftijd, wil bemachtigen. Hy weet, dat alle kapers op de kust er naast grypen, wanneer de roes van de verfynde kaderserie over hem komt. Daarvan zag men een sprekend voorbeeld in de avondparty. De Van de Pol, die 's middags tegen Van Nynatten met zyn verkrampte vin gers en onzekere blik naar de finish was gestrompeld, had 's avonds weer 4e allure van de grootmeester in top vorm. Hy deed een aanval op een re cord, dat sinds april 1950 reeds in zyn ?®?it is: het partymoyenne van 42.85. p Jhder dan zeven beurten moest hy gebruiken om aan deze cijfers te tornen, ■ppvendien wilde hy wraak nemen voor zyn weinig overtuigende start in dit hl?/?001 en het oigen Rotterdamse pu- Hi-ir/o-ot,1" jens en voor altijd van door is Van'doapf? tyd nog niet voorbÜ l - Po1 keende al in de tweede beurt weg met een serie van 95. Zyn vierde beurt van 68 bracht een intense spanning de zaal, want by de stand van 179 kon men de recordjacht au sérieux gaan nemen. Dat vond de mees ter zelf ook. In zyn vyfde beurt kreeg hy het ivoor met extra zorg naar de a cheval positie om vandaaruit in de kortst mogelijke tijd bij de 300 te ko men. Helaas, op 99, 22 caramboles van de streep, brak de rush af op een restez-dedans. Daarna knapte de draad, die Piet van de Pol in balans had gehou den. Pas in de achtste beurt besloo' hij de party onder stormachtige toejui chingen van zyn talryke bewonderaars. Onder hen was ook Herman Popeyus, de driebanden-specialist, die juist tot zyn vreugde had vernomen, dat zyn deelname aan het Europese kampioen schap in Kaatsheuvel was geaccepteerd. Tiny Wynen raakte door al die op winding iets uit de koers. Hy had de Party tegen Van Nynatten sterk inge zet met een serie van 103, maar kon Pas opnieuw met een virtuoze techniek toeslaan toen Van de Pol het veld had geruimd. Dat gebeurde met een slot- serie vain 102, die hem op het byzon- der goede algemeen gemiddelde van 21.42 bracht. Henk Scholte was prikkelbaar. Uit. geroepen tot de beste Nederlandse bil jarter van 1961, had hy zich op dit zo tooeilyke kaderspel een weeklang uiterst zorgvuldig voorbereid. Het nieuwe jaar Wilde hy spectaculair inzetten. Maar in de eerste twee parttjem was het ivoor hem slecht gezind geweest. Voor zijn doen opvallend traag manoevreerde hy in de buurt van de lynen, zoekend naar de rendabele positie, naar de rappel, *n het uitdiepen waarvan hy een by- Zondere vermaardheid heeft verworven. Dat lukte nog niet zo best in het duel met de bedachtzame theoreticus Ja cobs, dat werd een knappe exhibitie in de vroege avonduren. Mol fungeerde nis gangmaker. Nadat hy in de eerste beurt een magere 1 had vergaard, bracht Scholte zyn keu in stelling voor een vloeiende reeks van 136. Aan dit Succes kleefden overigens enige smet- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 9 febr. Dank zy «en vorig jaar op Amsterdams initia- '6f gesticht fonds zullen voor de twee- he maal enkele jonge sportcracks in de gelegenheid worden gesteld in het bui- enland de voor hun tak van sport Noodzakelijke ervaring op te doen. Dit 1aar zullen er waarschynlyk niet min- er dan zeven van dit fonds kunnen Profiteren. De sportbonden hebben v°ordrachten ingediend en hieruit zijn reeds vijf man definitief aangewezen. Hot zyn de zwemmers Jan Jiskoot n Bert Sitters die met hun leider en arner Verwoerd van 18 tot en met Bri?-Pnl naar de Paastraining van de Zwembond gaan, de twintigja- tof "-agenaar Evert Snyder die van 5 bfi a" rSet.25 maart een trainingskamp Crrni vièra gaat bezoeken en Wim de «w die zes weken in de Verenig- richt in bonkbal zal worden onder- f VAN DE POL .recordpoging jes. Scholte nam een keer de verkeer de bal zonder dat de geagi teerde arbiter dit bemerkte en een an dere maal was er een heftige discus sie over een al dan niet gemaakte ca rambole. De arbiter zei: mis, het pu bliek verontwaardigd: raak, Mol des gevraagd: mis. Het einde van het lied je was, dat de Eindhovenaar door mocht gaan, wat hy maar al te graag deed. Afgezien van deze haken en ogen gaf Scholte eindelyk weer eens blyk van zyn grote klasse. Toen hy zo goed was begonnen viel hy terug met een drie tal nullen, een verklaarbare reactie, die echter opnieuw werd gevolgd door een tweetal geduchte produkties (64 en 86), minder zorgzaam gecomponeerd, zon der het fragiele, speelse getiktak met een simpele krytlyn als houvast, maar vastberaden uit de keutop geslagen. Henk de Kleine vond in dezelfde groep als Scholte zijn Waterloo. Hy is nog niet uitgeschakeld voor de titel, maar zyn onverwachte verliesparty tegen de voor plaatsing in de finalepoule vech tende Vultink heeft zyn supporters da nig geschokt. De Kleine was monter tevoorschyn gekomen uit de slytage- slag met de Amsterdammer Mol, die hem 25 beurten afdwong. Vultink bleek echter niet van zins te zyn de derde nederlaag in successie af te wachten. Hy nam de teugels stevig in handen nadat De Kleine in de twaalfde beurt opnieuw verzuimde afstand te nemen. De rossige jongeling uit Aalten maakte CHAMONIX, 9 febr. De Oostenry- ker Wolfgang, de voorzitter van de com missie voor afdaling en slalom van de Internationale Ski Federatie, is van plan op het congres van de FIS in Chamonix voor te stellen de international skiërs met ingang van het volgend seizoen on der te brengen in een eerste en tweede klasse. Wolfgang meent dat de tyd gekomen is om iets te doen tegen het grote aan tal inschryvingen. Hy acht het belache- lyk en onmogelyk om internationale sla lomwedstrijden te organiseren met 120 of zelfs 130 deelnemers. Voor de organisa toren zyn ook wedstrijden in de tweede klas aantrekkelyk, daar het publiek stel lig belangstelling zou hebben voor de stryd om promotie naar de eerste klas. In deze klas zou er extra spanning zyn door het gevaar van degradatie. Gezien de reacties in skikringen, maakt het voorstel een goede kans te worden aan genomen. STOCKHOLM, 9 febr. In het Inter zonale schaaktoernooi werden gisteren een aantal afgebroken partyen uit de zevende en achtste ronde uitgespeeld. De resultaten waren: Zevende ronde: BisguierFischer 0-1, Uhlr nnOlafsson 1-0, Portisch—- Schweber 1-0, TeschnerCuellar 1-0, BenkoeGerman 1-0, BilekGligoric 1-0, BarczaPomar 1-0, FilipGeiler Vt-'/i. Achtste ronde: PetrosianBertok 1-0, BenkoeCuellar 1-0, OlafssonTesch ner 1-0, German—Aaron 1-0, Pomar— Bisquier %- UGligoric-Barcza 1-C. Ya- nofskiPortisch 0-1, SteinUhlmann 0-1, SchweberBilek 0-1, KorchnoiFi lip 1-0. De stand aan de top luidt nu: 1. Uhl mann 6>/s pnt. 2. Fischer 6 pnt (uit 7). 3.4. Filip en Benkoê, beiden pnt. 5. Portisch 5 pnt. toen duideiyk, dat hy niet ten onrechte tot de beste kadristen wordt gerekend. Onvervaard verzamelde hy het ivoor aan de kop van de tafel om los te barsten met een flonkerende reeks van 70. die hem een voorsprong en zelfver trouwen schonk. De Kleine faalde met zy:. repliek. In 25 beurten werd het vonnis onherroepelijk. VULTINK .zelfvertrouwen. De uitslagen luiden: Poule A; Van Leur 06 16 38 6.62 Wijnen 300 16 88 8.75 Van Nijnatten 176 25 43 7.04 Van de Pol 300 25 119 12.00 Van de Pol 300 8 99 37.50 Ligthart 43 8 15 5.37 Van Nynatten 158 11 35 14.36 Wijnen 300 11 102 27.27 De stand na twee dagen: 1. Wynen 3 6 21.42 2. Van de Pol 3 6 15.78 3. Van Nijnatten 4 4 10.04 4. Van Leur 3 0 8.59 5. Ligthart 3 0 6.98 Poule B: Jacobs 122 17 39 7.17 Scholte 300 17 68 17.64 Mol 214 26 50 8.23 De Kleine 300 26 44 11.53 Mol 40 8 24 5.00 Scholte 300 8 136 37.50 Vultink 300 25 70 12.00 De Kleine 228 25 32 9.12 De stand na twee dagen: 1. Scholte 3 6 20.45 2. De Kleine 3 4 11.34 3. Vultink 3 2 8.93 4. Jacobs 3 2 8.76 5. Mol 4 2 7.91 DORTMUND, 9 febr. De Duitse herenzaalhandbalploeg, die 3 maart a.s. te Neumünster tegen Nederland uitkomt, zal geheel uit jeugdspelers be staan. Uitgenodigd zyn: Sippel, Krieter, Luebking, Bruns, Horstkoetter, Kroes- ke, Osterloh, Hue, Lukas, Dehnig, Rautmann, Ivers en 'Jnterburg. Alleen Luebking en Hue kwamen reeds in het nationale team uit. MILAAN, 9 febr, Rik van Steenber gen en Emile Severeyns hebben de Zes daagse van Milaan gewonnen. Zy had den een ronde voorsprong op Terruzzi Arnold, Van Looy Post en Pfen- ninger Bugdahl, die respectievelyk tweede, derde en vierde werden. Het is de achtentwintigste maal in Van Steenbergen's carrière dat hy een zesdaags wielerevenement heeft ge wonnen. Onder uitbundig gejuich reden de twee Belgen in een sneeuwwitte wa gen hun ereronde. VAN STEENBERGEN nieuw succes (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE, 8 febr. Zeventien ja ren na de tweede wereldoorlog en de ineenstorting van Hitiers twaalf-jarige Duizendjarige Ryk is er nog steeds een juridische strijd gaande rond de in op dracht van propagandaminister dr. Jo seph Goebbels door de regisseur Veit Harlan vervaardigde film „Jud Siiss." Met deze in 1940 gedraaide film, met Ferdinand Marian in de titelrol en ver der met Werner Krauss en Kristina Sö- derbaum, moest een pogrom-stemming worden gekweekt. De première van de film had op 24 september 1940 in Ber- lyn plaats, na Duitslands overwinning op Frankryk. Dr. Goebbels persoonlijk was aanwezig in het „Ufa-Palast." Van de film „Jud Süss" bestaat nog maar één kopie. Met toestemming van de Westduitse justitie die de filmko pie op het ogenblik in bewaring heeft tot er over de omstreden eigendomsrech ten is beslist werd hy op 10 januari nogmaals in Beriyn vertoond in de gro te vergaderzaal der Joodse gemeente in de voormalige Rykshoofdstad. die is op gericht in de Fasanenstrasze, waar vroeger de Berlynse synagoge stond, die in de „Kristallnacht" verbrandde. De „Bond van vervolgden van het na ziregime" organiseerde een filmavond over het thema „De Joodse mens in de filmkunst." Enkele dagen later werd „Jud Süss" nogmaals gedraaid, ditmaal in een klein theater in Karlsruhe, zetel van de hoogste rechtsorganen der Bondsrepubliek. Er was geen publiek. De enige toeschouwers in Karlsruhe waren drie rechters, twee btizitters, een offi- cier-van-justitie en een griffier. Zij moe ten recht spreken in een proces, waar- by het gaat om het eigendom van deze rolprent, die alleen nog een vry ma- kabere historische waarde heeft. Het is onbekend, hoe het mogelijk was, dat deze filmkopie in 1945 niet in handen is gevallen van de geallieerde bezetters. Het is evenzeer onbekend, hoe zy tenslotte in het bezit kwam van een expediteur uit Baden-Baden, die be weert er 1100 Ryksmark voor te hebben betaald. De expediteur wilde er een goed zaakje mee maken, want het was wel uitgesloten te achten, dat „Jud Süss" nog ooit in het na-oorlogse Duits land zou (mogen) worden vertoond. Hy deed dus zyn nest de film naar het bui tenland te veerkopen. Hij bood de kopie voor 6.000 pond aan een Engelsman aan en nam verder contact op met diplo matieke vertegenwoordigers van landen, waar het anti-semitisme nog altijd tot de staats-ideologie behoort, o.a. in Ara- bië en in Egypte. Verder was een Zwit serse groep in „Jud Süs" geïnteres seerd, vermoedelyk met dezelfde oog merken als de expediteur, namelijk om er in het buitenland een slaatje uit te slaan. Voordat de expediteur echter tot za ken kon komen, moest hy de film by de belastingen deponeren als onder pand voor belastingschulden. Toen even- genoemde Zwitserse groep zich bereid verklaarde om de schulden van de expe- directeur te betalen, spitsten de Belasting ambtenaren de oren en lichtten het par ket in Freiburg in, dat de filmkopie in beslag nam. Inmiddels was er aan het bestaan van de filmkopie zoveel publi citeit gegeven, dat er ook andere belang stellenden opdoken, o.a. de „Ufa," de vervaardigster van het produkt. die eigendomsrechten liet gelden. Er loopt een hele reeks processen over deze eigendomsrechten. Het parket in Fei- burg wil het echter net zover laten ko men, dat er om deze „Jud Süss"-film processen worden gevoerd. Het heeft de eis gesteld de filmkopie door de justitie te doen confiskeren en als „staatsge vaarlijk" en „beledigend voor een volks groep" te laten verbranden. Na de film te hebben gezien, heeft de rechtbank in Karlsruhe geweigerd a?n de eis van het parket te voldoen. Rechter Ehrich oordeelde, dat de film „Jud Süss" in de huidige tijd niet meer „staatsgevaarlijk" kan worden geacht. Opvoering van de film in het buitenland zou evenwel het aanzien van Duitsland ernstig kunnen schaden. De kopie blyft derhalve voorlopig onder beheer van de justitie, tot de civiele instanties over het eigendomsrecht hebben beslist. Daarna kan nogmaals over confiskatie en eventuele vernietiging worden ge sproken. „Jud Süss" zal dus voorlopig nog ge spreksthema blyven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 8 febr. Pater dr. H. Hoefnagels SJ heeft hier vanavond naar aanleiding van zyn bekende ar tikelen in de Sociologische Gids voor de demoeratisch-socialistische studen tenvereniging „Politeia" gesproken over „De positieve kanten van de sociale stryd". Hy zette uiteen dat zijn visie op de sociale stryd als middel voor de vooruitgang voortkomt uit zyn opvat ting over de conflictsociologie. In haar meest pessimistische vorm leert deze sociologie dat de samenleving per se een nooit eindigende stryd is tussen te gengestelde belangen. Pater Hoefnagels is minder pessimistisch. Weliswaar ziet hij de sociale stryd als iets onvermijde lijks, maar het positieve effect van de ze stryd is dat hy langzamerhand zal leiden tot betere verhoudingen, omdat bjj alle groeperingen, ook by de werk gever, een diep gevoeld verlangen leeft naar sociale verhoudingen waarmee het geweten vrede kan hebben. Aan de sociale overtuigingen van een tydperk ligt altijd een aantal algemeen aanvaarde, coDectieve voorstellingen ten grondslag, aldus pater Hoefnagels. Wie vandaag de opvattingen naleest die bij de opkomst van de arbeidersorga nisaties nog gemeengoed waren, ver baast zich over de slaafse houding der arbeiders en over de sociale opvattin gen der werkgevers. Toch zouden wy in die tyd levend precies dezelfde houding hebben aangenomen. Ook wy zouden toen niet hebben gezegd dat de arbeider het recht heeft op een loon waarvan hy kan leven en het recht om zich te organiseren. Vandaag ziet zelfs de meest geheide liberaal zulke dingen als iets evidents, dat voor zichzelf spreekt en waarover men niet meer hoeft na te denken. Al die verworven heden zyn het resultaat van strijd ge weest, want toen men deze eisen des tijds formuleerde vond men ze absurd. Er is geen grote sociale gedachte te bedenken waarvan tegenstanders niet hebben gezegd, dat zy tot een chaos zou leiden. De sociale stryd die tot grote voor uitgang geleid heeft moet men niet zien als een pure machtsstrijd, zo zei pater Hoefnagels voorts. Wel is het gebruik van machtsmiddelen daarby otivermydelyk, want vaak kan alleen een schok de mens de waarheid doen zien. Uit deze schok resulteert de dia loog tussen mensen die samen op zoek zyn naar een betere sociale waarheid. Daarby gaat het niet uitsluitend om een abstracte waarheid, die als doel op zichzelf wordt nagestreefd, want ook het eigenbelang der groepen speelt een rol. Vaak komt een nieuwe situatie tot stand, omdat anders een chaos dreigt waarby geen enkele groep gebaat is. In de sociale strUd kunnen de pro- grussieven en de conservatieven elkaar niet missen. De eersten onderschatten OSLO, 9 febr. De Deen Ulrich en de Zweed Schmidt hebben zich geplaatst voor de finale van de open tenniskam pioenschappen van Scandinavië. In de halve finales versloeg Ulrich de Zweed Hallberg met 6-3, 11-69-1 en won Schmidt met 6-1, 6-3, 6-2 van de Fin Nyssoenen. De Britse meisjes Haydon en Catt, die zich beiden geplaatst hebben voor de dames en enkelspelfinale, zege vierden samen in de eindstrijd van het damesdubbel met 6-2, 6-3 over de Zweedse meisjes Frendelius en Rosin. In de halve finales van het enkelspel won Ann Haydon met 6-2, 6-2 van Ka- terina Frendelius en Deidre Catt met 6-2, 4-6 en 6-2 van mej. Rosin. AMSTERDAM, 9 febr. Aan de we reldkampioenschappen yshockey die van 8 tot 18 maart a.s, in Denver (Ver enigde Staten) gehouden worden, zal Nederland met de volgende ploeg deel nemen: Doelverdedigers Van Esch en Van Os; verdedigers Klein, Ooms, Van Dommelen. De Jong; Eerste orhoede- spelers: Loret, Pieterse, Manuel; Twee de voorhoedespelers Dummy Smit. Hereur en Bakker. Overige spelers Loek, Overakker, Stoop en Hendriks HYS Hoky heeft ook de tweede wed stry'd tegen de Canadese legerploeg „Queens Own Rifles" gewonnen, In Am sterdam zegevierde het HOKY-team met 9-4, De tussenstanden waren 8-1, 1-1 en 0-2. het risico dat met veranderinger ge paard gaa4 en de laatsten overschatten het. Tussen beide groepen moet het evenwicht tot stand komen waarin het practicabele idee kan rypen, waarbij zowel chaos als verstarring kunnen ver meden worden. Dr. Hoefnagels is voorstander van de sociale stryd, maar hy ontkende met klem dat hy in zyn befaamde artikel zou hebben gepleit voor klassenhaat. De strijd is onvermijdelijk. Zy laat zich ook niet onderdrukken want men ziet hoe hij in de vorm van zwarte lonen, wrok en afgunst voortgaat, hoewel wy schyn- baar de periode van sociale vrede be leven. Wy moeten leren die stryd vruchtbaar te maken zonder daarby de naastenliefde tekort te doen. Wy moe ten ons daarby vooral onthouden van persoonlijke verdachtmakingen. Hoe moet het nu verder met deze so ciale strijd? Steeds meer blijkt dat in Nederland de grootste vooruitgang ze ker niet is geboekt na invoering van grote hervormingswetten. Vele daarvan ligger immers als wrakken langs de weg naar de vooruitgang, zoals byvoor- beeld de Kamers voor de Arbeid. Langzamerhand lijkt dat ook met de wet op de Ondernemingsraden en met de PBO het geval te zyn. De oorzaak daarvan is, dat deze gedachten niet langzaam en continu zyn gegroeid. Meer vertrouwen stelt dr. Hoefnagels in de loonstrijd. Wat daarmee bereikt zal worden, valt nu nog niet te zeggen, maar de beste kansen hebben de me dezeggenschap, de bezitsspreiding en een betere inkomensverhouding. Dr. Hoefnagels meent overigens dat de ar beiders niet veel aan medezeggenschap zullen hebben. Hy is er zelfs een over tuigd tegenstander van. Maar de ge dachte is levend en als een experiment op dit terrein niet meer tegen te hou den is, dan moet men loyaal meewer ken. Het experiment zal dar zichzelf uitdrukken. Als het gaat om een struc turele hervorming zal de zaak wel weer verzanden in nog meer commissies en nog meer papier. Van bezitsvorming is pater Hoefna gels wel een groot voorstander, al thans van bezitsspreiding in die zin, Advertentie) IMP ANDRE EERSTENS' N V TII.BURG dat de arbeiders een gedeelte verwer ven van de kapitalen die nu door de ondernemers voor investeringen ge bruikt worden. Middelen daartoe rijn niet de spaarregelingen die nu ont- worf>en zyn, maar scherpe looneisen die in de vorm van een recht op de investeringen worden verwezenlykt. De vrees van de economen dat deze gelden later niet meer geïnvtsteerd zouden worden is een risico, dat aan het experiment vast zit. Hoge loonei sen zuller echter volgens pater Hoef nagels tot gezonde investeringen dwin gen. Of alle investeringen die op het moment door de ondernemers wor den gedaan gezond zijn, is ook nog maar de vraag, zo meent hy. Wat de inkomensverdeling betreft be pleit dr. Hoefnagels een herstel van de arbeider op vrije loononderhandelingen. Een enkele wilde staking iykt hem niet funest in het geval dat de vakbonden al te goed zyn geïnstitutionaliseerd. Het hier en daar ontstaan van categorale or ganisaties is tegen die achtergrond evenzeer te billyken. Op een afbraak van de bestaande vak organisaties heeft dr. Hoefnagels het echter niet gemunt. „Als ik ertoe zou hebben bygedragen dat de arbeiders in groten getale uit de vakbonden lopen, dan heb ik over mp doel heengeschoten. Wat nodig is, is een vernieuwing van de vakbonden van binnenuit. Men moet het de leiders alleen wat moeilijker ma ken dan zy het nu hebben". Wel meent hy dat de vakbonden de richting van een deconfessionalisering uitgaan, het geen hij over het algemeen ook niet bezwaarlyk vindt. Over de mogelijkheid van het ontstaan van een recessie met grote werkloos heid liet pater Hoefnagels zich optimis tisch uit. Een situatie zoals die zich voor de oorlog heeft voorgedaan kan men zich eenvoudig niet meer indenken, daar het collectieve geweter zich te gen een dergeiyke toestand zou verzet ten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 9 febr. De kinderbij- slagontwerpen hebben In de Eerste Ka mer niet bepaald een enthousiast ont haal gekregen. Termen als „moeilijk aanvaardbaar" en „een principiële fo die in het voorlopig verslag op de ont werpen worden gebruikt, wijzen erop, dat er in de Senaat ernsti' bezwaren tegen de voorstellen .an minister Veld kamp bestaan. Het gaat vooral om problemen, die ook in de Tweede Kamer uitvoerig zyn besproken, zoals de regeling voor de zelf standigen, de positie van de ongehuwdé vrouw e.d. Voorzover uit het verslag kan worden opgemaakt, mag men chter ver wachten dat deze bezwaren voor een meerderheid in de Senaa: niet onover- komelyk zullen zyn. SYNEY, 9 febr. (Reuter) - Het Ne derlandse meisje Engelien Egberts is h' r vandaag per vliegtuig aangekomen. Zoals bekend, wilde zij niet met haar ouders naar Australië emigreren en dook zij onder om by haar verloofde te kunnen blyven. Later had zy zich by de politie aangegeven. Zij zei tot verslaggevers dat zy haar verloofde drie weken geleden voor het laatst heeft gezien. Zy heeft erin be rust een jaar by haar ouders in Austra lië door te brengen. Haar verloofde wil niet naar Australië emigreren. Verder zei Engelien dat zy by een oom in Melbourne zal wonen zolang haar ouders en de negen andere kinder nog niet in Australië zyn. Dezen zyn op de ..Zuiderkruis" onderweg naar Australië. DEN HAAG, 9 febr. (KNF) De Raad van Kerken in Indonesië, waar bij in totaal dertig protestantse kerken zijn aangesloten, heeft zich in een op roep gericht tot de kerken in Neder land en Nieuw-Guinea naar aanleiding van het conflict om het estelijk deel van dit eiland. De EvangeUsch- Christelyke Kerk van Nieuw-Guinea, voortgekomen uit hervormde en gere formeerde zendingsarbeid ontvangt hierin een uitnodiging tot wederzijds contact en onderling bezoek. De raad pleit voor een doorbreking var de Kerk uit het isolement waarin Nieuw- Guinea is geraakt. Tevens pleit de oproep voor wat hij noemt een „bestuurlijke inkade ring van Wist-Irian in de republiek Indonesië", die blykens het schril ven van de moderamen van de Raad van Kerken in Indonesië wordt gezien als een fase in de voortgaande dekoloni satie. De kwestie Nieuw-Guinea zal aan de orde komen op de volgende week te houden zitting van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk op het nieuwe seminarie Hyde park in Driebergen. ar zal ook de Indonesi sche brief ter sprake komen. In de brief herhalen de Indonesische kerken hu i standpunt, dat de kwestie West- Irian voor Indonesië een nationale zaak is geworden in verband met de „recht matige claim die de republiek Indone sië op het gebied heeft. Dp grond van kerkelyke, politieke en culturele feiten, geografische zo meent de raad, is wel duidelyk dat het voor het gebied en het volk van West-Irian verreweg he beste 's, a's deel van de republiek Indonesië mee te werken aan een ontwikkeling die geheel is ge richt op een nieuwe wereld *>i op een nieuw Azië in het btizonder. De raad roept de Indonesische en Nederlandse regering op, aan de confe rentietafel plaats te nemen „in een be reidheid, zich aan alle ressentiment te ontworstelen en het gekwetste nationale gevoel opzij te zetten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9