Dean Rusk: „Misschien later GEEN TOPCONFERENTIE OVER ONTWAPENING Voorstel van Khroesjtsjev door Amerika verworpen Overleg begint op 14 maart Hammarskjöld toch met opzet gedood? Sensationele verklaring van Afrikaanse ooggetuige Trailer gesliptbijrijder op het nippertje gered RUSSISCHE SCHEPEN VOOR FIDEL CASTRO Verblijf plaats van Powers is nog steeds geheim Amerikanen gaan na of hij een hersenspoeling heeft fdhad Nederlander gaf zich uit voor kapitein-arts Directie Antwerps ziekenhuis maandenlang misleid ONDERZOEK IN NDOLA Redder hield hoofd van beknelde man drie kwartier boven water Geen voorstellen dr. L. de Gou in Senaatscommissie Jongen valt uit dieseltrein Slechts de lagere school doorlopen Het weer MAAS' VERFHUIS Stormachtig Ja-woord Brand in woonwagen kamp te Arnhem Twee gevangenen uit Veenhuizen ontsnapt Grind breekt zijn val, slechts licht gewond U2-P1LOOT WORDT VERHOORD WITTE KRUIS DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31053 WASHINGTON, 13 febr. (Rtr., A.F.P., U.P.I.) Gisteren zijn, niet alleen in de Amerikaanse hoofdstad, maar ook in Moskou, Londen en Parijs, nadere bijzon derheden bekend geworden over Khroesjtsjev's jongste actie op het terrein van de internationale diplomatie: zijn voorstel om van de ontwapeningsconferentie, die op 14 maart in Genève zal begin nen, een echte topconferentie te maken. Zoals bekend zal aan deze ontwapeningsconferentie, die ge houden wordt binnen het kader Van de Verenigde Naties, door achttien landen worden deelge nomen. Sinds het mislukken van het kerntopgesprek tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is de laatste hoop van het Westen om tot de een of andere vorm van interna tionale ontwapening te komen gebaseerd op het komende gesprek in Genève. Er is echter weinig kans dat het inderdaad een top conferentie zal worden. De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, wees Khroesjtsjev's voorstel gisteren al van de hand. „Wat nu allereerst nodig is", aldus Rusk, „is syste matisch, ernstig, diepgaand en vastberaden onderhandelen op lager diplomatiek niveau, aldus de weg banend voor eventueel later overleg op hoger niveau". NDOLA, 13 februari (Reuter) -- Een Afrikaanse kolenbrander heeft gisteren een sensationele verklaring afgelegd ten overstaan van de commissie van de Verenig de Naties, die in Ndola (Noord- Lhodesië) een onderzoek instelt baar het vliegtuigongeluk, waar bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjöld, om het leven kwam. Indien deze verklaring op waarheid be lust, kan eruit worden afgeleid dat het vliegtuig, waarin Ham- brarskjöld reisde, wel degelijk met °Pzet werd neergeschoten. De bloordenaars zouden er daarna 2elfs voor hebben gezorgd, dat de brand, die woedde in het vlieg tuigtrap met kunstmatige mid- delen extra werd aangewakkerd. Y DE cchtg tegen hoofdpijn, kiespijn griep, reumatische pijnen exc O ALSU GAAT VERHUIZEN REGEN- EN TWEEDJASSEN Buien en harde wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN «nW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTiETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hoewel minister Rusk dit gister avond niet met evenzoveel woorden zei, is het genoegzaam bekend dat de Amerikaanse regering topconferenties als ondingen beschouwt, zolang niet tevoren vast staat dat er een redelijke kans is op duurzaam succes. Deze gar rantie bestaat ten aanzien van het ont- wapeningsvraagstuk nog in het geheel niet. Afgezien daarvan, zo meent men in Washington, is een conferentie van niet minder dan "chttien regeringslei ders, zoals Khroesjtsjev wil, bij voor baat een hopeloze onderneming, waar bij niet snel en efficiënt kan worden gewerkt. Overigens sloot Dean Rusk geenszins de mogelijkheid uit dat het ontwapeningsgesprek, zodra in Genève spijkers met koppen zijn geslagen, als nog zal uitgroeien tot een conferentie van regeringsleiders. Het voorstel van Khroesjtsjev, dat gisteren en eergisteren in de hoofd steden van de achttien landen door Russische diplomaten aan de betrok ken regeringen werd overhandigd, arbeider, een zekere Leonson Vai!n?an''ira' zei dat hiJ °P het moment \v h het ongeluk drie vliegtuigen had Een eBomen' twee kleine en één grote, bov Van de kleinere toesteilen vloog heerrt het srote vliegtuig, dat plotseling Be iü0lc' waarna een ontploffing volg- aaj| 8 Npinganjira. Hij voegde hier- autn' öat hij sP°eBig daarna twee tan I met Srote snelheid in de richting min. explosie had zien rijden. „Enkele he^ 'en later keerden zij terug". Toen terv. gevraagd werd, waarom hij deze hhssj *nS "iet voor een vorige com- Npj van onderzoek had afgelegd, zei -j,..eatijira: „die vertrouwde ik niet". ?ahih6ris de ondervraging deelde Npin- böstn, mee, dat hij vroeger districts- C°n htder van het Malawi-Afrikaanse ter n i t was geweest. „Ik ben hier ech- let voor een politieke discussie", zo Auvertentie i SCHILDER - <- MOOIER VOORDELIGER Koningstraat 6 Pieter Kiesstr. 33 Spaarnwouder- Rai s-rrwx, straat 118 ALSTON - KRLGOMUR - K 3 - RIPOLIN voegde hij er aan toe. Hij verklaarde voorts dat, terwijl de auto's op de plaats van de ramp waren, het vuur plotseling heviger werd. „Ik twijfel er niet aan, dat zij iets met het oplaaien van het vuur te maken hadden." Zoals bekend, heeft een Rhodesische commissie van onderzoek naar de oor zaak van de ramp vorige week haar eindrapport uitgebracht. Daarin werd een fout van de piloot van Hammarskölds vliegtuig als de meest waarschijnlijke oorzaak van het ongeluk genoemd. Vol gens deze commissie waren er geen aanwijzingen die op sabotage wezen. De taak van de Rhodesische commis sie wordt thans door de VN-commissie, waarvan hierboven sprake is, voortge zet. was het antwoord van de Sovjet-Unie op een brief, die president Kennedy en premier Macmillan vorige week aan de Russische premier hebben gezonden De twee Westerse staats lieden stelden daarin voor, dat „wij drieën persoonlijk de verantwoorde lijkheid op ons nemen" voor de ko mende ontwapeningsonderhandelin gen. Kennedy en Macmillan stelden Khroesjtsjev tevens voor dat de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Drie in Genève aanwezig zouden zijn om het belang, dat hun drie rege ringen aan het overleg hechten, extra te onderstrepen. „Als er thans niet een begin kan worden gemaakt met het af remmen van de bewapeningswedloop, kan het tot een ramp komen die alle volkeren van de wereld zal treffen", aldus stond te lezen in de brief van Kenned en Macmillan. De inhoud van het Anglo-Amerikaan- se schrijven werd gisteravond door het Witte Huis vrijgegeven. Verleden week was de essentie van de inhoud ervan reeds bekend geworden. Zoals gemeld gaven Kennedy en Macmillan ook uiting aan hun verlangen, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie, nog vóórdat de eigenlijke confe rentie zou beginnen, bijeen zouden ko men. Voordat de Amerikaanse regering gisteren, bij monde van Dean Rusk, bekend maakte dat zij Khroesjtsjev's voorstel tot het houden van een topcon ferentie verwerpt, had in Washington diepgaand overleg plaats gehad tussen minister Rusk en de Britse ambassa deur Sir David Ormsby Gore. Officiële Amerikaanse woordvoerders toonden zich gisteren verheugd over het feit, dat Khroesjtsjev's antwoord op de En- gels-Amerikaanse brief niet negatief, maar positief was, ook ai wenst men Khroesjtsjev's verlangen vooralsnog niet in te willigen. De toon van Khroesjt sjev's schrijven was hoffelijk en hoop gevend, zo zei men. In sommige Westerse kringen acht men het geenszins uitgesloten, dat Khroesjtsjev volgende maand zelf naar Genève zal gaan om de onderhandelin gen bij te wonen, ongeacht de vraag of Kennedy en Macmillan dat eveneens zullen doen. Afgewacht moet worden wat de regeringsleiders van de overige aan de conferentie deelnemende lan den zulle doen. Vijf Westerse, vijf communistische en acht neutrale landen zullen aan de komende gesprekken in Genève deelne men. Deze landen zijn: de Sovjet-Unie, Tsjeehoslovakije, Polen, Roemenië, Bulgarije, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Canada, Brazilië. Me xico, De Verenigde Arabische Repu bliek, Indië, Birma, Zweden, Nigerië en Ethiopië. De regeringsleiders van Zweden en Canada lieten gisteren weten dat zij Khroesjtsjev's voorstel „in beraad" houden. Reacties van andere landen zijn nog niet binnen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 13 febr. De Britse rege ring heeft nog niet officieel gereageerd op het voorstel van Khroesjtsjev voor een 18-mogendheden ontwapeningscon ferentie op topniveau, maar de eerste indruk in Londen is dat zij verre van geestdriftig is, en de Britse ambassa deur in Washington verklaarde na be sprekingen met de Amerikaanse staats secretaris dat de door Khroesjtsjev voorgestelde conferentie op topniveau aan het begin van de nieuwe ontwape ningsbesprekingen „ongeschikt is". Het standpunt van de Britse regering, dat wordt gedeeld door de Amerikaan se, is dat conferenties op topniveau slechts aanvaardbaar zijn, indien zij be hoorlijk zijn voorbereid en kans bieden op succes. Het is dan ook te verwach ten dat de Britse regering zal antwoor den dat de 18 mogendheden de bespre kingen dienen te beginnen bp monde van hun ministers van buitenlandse zaken, en dat een ontmoeting op top niveau zou kunnen worden overwogen indien deze besprekingen succes heb ben. AMSTERDAM, 13 febr. Op de Vel serweg is gistermiddag om kwart over vijf een trailer fhet een laadvermogen van twintig ton, waarschijnlijk tijdens een slippartij in de berm geraakt en daarna in het water van het opgespo ten land voor het westelijk industrie- SUNDERLAND, 13 feb, (U.P.I.) Juist toen de 21-jarige Engelsman Herbert Marsh de 17-jarige Sandra Swales gisteren ten huwelijk vroeg, werd het dak van het huis waar zij zich bevonden, door de stormwind weggerukt. Het eerste wat Sandra zei zodra zij van de schrik was be komen was „ja". ARNHEM, 13 febr. Een brand, aan gewakkerd door een felle wind, heeft gistermiddag een kampwagen in het woonwagenkamp alhier in de as ge legd. De gehele inventaris, waaronder levensm'ddelen en kleding van de kamp bevolking, ging verloren. Enkele in de nabjjb l van de kampwagen staande woonwagens liepen brandschade op. De totale schade wordt geraamd op ruim 20.000 gulden. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Geen van de veie bewo ners van het kamp liep letsel op. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 febr. Twee gedeti neerden z(jn zondagavond uit het straf- gesticht in Veenhuizen ontsnapt. Vol gens het ministerie van Justitie hebben zijn een tralie doorgezaagd van een bo venlicht in het waslokaal. Beide man nen zijn veroordeeld wegens souteneur schap. Zij hadden resp. nog achttien en negen maanden straf voor de boeg. terrein van de hoofdstad terecht geko men. De chauffeur en de bijrijder wer den beiden gewond. De chauffeur wist zich zelf te bevrijden, maar de bijrij der kwam klem te zitten onder de zwa re truck. Na drie kwartier wist men de ernstig gewonde man te bevrijden. Al die tijd heeft men het hoofd van de man boven water moeten houden. De twee slachtoffers zijn de 28-jarige B. v.d. Heven uit Breukelen en de 26-jari- ge P. Kooistra uit Vleuten. Vergeefs deed een kraanwagen een poging de op zijn kant 'iggende trailer van het transportbedrijf G. Beers uit Vleuten iets omhoog te trekken, zodat de beklemde man kon worden verlost. Toen men een nieuwe poging wilde doen met twee kraanwagens en ook in middels eer bootje te water was gela ten, slaagde men er echter in de man te bevrijden. Vijf mannen, die van hun werk in Velsen terugkeerden en achter de trai ler hadden gereden, hebben van het eerste moment af het hoofd van de bij rijder boven water gehouden waaraan deze waarschijnlijk het leven te dan ken heeft Een van deze redders, de 34-jarige sloper W. v.d. Vegt uit Am sterdam raakte bij een poging om het staal waartussen de man bekneld zat. te verwijderen, ernstig aan de hand ge wond. Hij moest in het Wilhelmina Gi.sthuis verbonden worden. In een particuliere auto moest de op het nippertje geredde Kooistra, die zeer ernstig aan de benen was gewond, naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. Ook de bestuurder, v.d. Ho ven. is naar het W G. overgebracht. DEN HAAG, 13 febr. Naar aanlei ding van berichten als zou het Eerste Kamerlid dr. L. de Gou in de vandaag te houden zitting van de commissie van Buitenlandse Zaken en Nieuw- Guinea uit de Eerste Kamer Indone sische voorstellen willen ter sprake brengen, die hem tijdens zijn recente contacten met Indonesische diploma ten zouden zijn gedaan, wordt desge vraagd van overheidszijde medege deeld, da1 de gang van zaken in bij eenkomsten van vaste commissies van de Eerste Kamer beheerst wordt ioor artikel 76 van het reglement van orde van die Kamer. Dit artikel zegt, dat de Kamer vaste commissies kan instel len voor het verkrijgen van inlichtingen, welke de regering eigener beweging dan wel op verzoek van die commis sies verstrekt. Het doen van medede lingen of het overbrengen van voorstel len zijdens de leden van die commisij sies is niet gebruikelijk en niet moge lijk, aldus de mededeling van over heidszijde. Een truck met oplegger is maandag op de nieuwe Velserweg in Amsterdam van de weg geraakt "n in het opgespoten land terechtgekomen De chauffeur en de bijrijder werden gewond. De chauf feur werd het eerst gered. Het duurde drie kwartier, eer de bijrijder uit zijn benarde positie werd bevrijd. Al die tijd heeft men het hoofd van de man boven water moeten houden. UTRECHT, 13 febr. Terwijl de dieseltrein met een vaart van 50 tot 60 kilometer over het haanvak tussen Valburg en station Zetten-Andelst reed, is gistermiddag de dertienjarige scho lier J. Cornelissen uit een coupé ge vallen^ Hij kwam terecht op een hoop fijn grind, dat zijn val enigszins moet hebben gebroken. Een hoofdwond en een lichte hersenschudding waren het enige letsel, dat hij bij zijn val heeft opgelopen. Uit eigen beweging liep hij naar de dichtstbijzijnde blokpost. Met een auto is hij, na verbonden te zijn, naar zijn woonplaats Zetten gebracht. De trein kreeg 25 minuten vertraging. De jongen, een ulo-leerling, was op weg van zijn school in Eist naar huis. Hij is waarschijnlijk achterover uit de trein gevallen, doordat hij tegen de dc ir geleund, met de knop heeft ge speeld. Hij had dubbel geluk, want de trein Zetten-Amhem. die anders altijd op die tijd het punt passeert, waar hij uit de trein is gevallen was net voorbij. SOMEREN Gistermorgen is op de Kanaaldijk een ongeluk gebeurd, dat aan de 61-jarige heer P Sleegers het leven heeft gekost De heer Sleegers, die tussen sluis negen en sluis tien be zig was met het plaatsen van verkeers borden in verband met de verbreding van de weg ter plaatse, werd toen hij de weg wiide oversteken, geschept door een uit d- richting Helmond komende r -rsonenauto. Hii moet op slag dood geweest ziin. r y T WASHINGTON, 13 febr. (UPI) De mannen die in opdracht van de Ame rikaanse regering de U-2-piloot Francis Gary Power- naar een onbekende plaats „ergens in de V.S." hebben ge- bracht, hebben hun werk goed gedaan Het geheim van Powers' huidige ver blijfplaats in nog steeds niet uitgelekt. Het Witte Huis en de verschillende de partementen blijven zwijgen in alle ta len. Tot nu toe is alleen bekend gewor den. dat Powers zondagmorgen in een vliegtuig van de luchtmacht aankwam op een vliegveld in de staat Delaware. Het verhoor van Powers door le den van de Amerikaanse inlichtingen dienst, de regering en de strijdkracb ten heeft inmiddels een aanvang ge nomen. (Volgens de „New York Ti mes" van gisteren begon dit verhoor al tijdens de vliegreis van Berlijn naar de V.S.) Het is niet uitgesloten dat Powers in de nabije toekomst ook zal worden ondervraagd door een com missie van het Amerikaanse Congres. De Senaatscommissie voor buitenland se zaken, die onder leiding staat van senator Fulbright. stuurde gisteren reeds een brief naar het State De partment, waarin de commissie ver zoekt volledig te worden ingelicht over alles wat Powers in de komende da gen aan zijn ondervragers zal mee delen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft gister avond tijdens een vraaggesprek voor de.-Amerikaanse radio verklaard, dat de vrijlating van Powers enige „nodeloze wrijvingen" uit de weg had geruimd tussen Oost en West, maar niet bete kende, dat deze bij zou dragen in een oplossing van geschillen zoals Berlijn of Zuidoost Azië. r Advertentie PIJNSTILLER Deze luchtfoto, die zaterdag in het Kanaal werd gemaakt, heeft nogal, wat sensatie veroorzaakt in Engeland. De foto toont het Russische vrachtschip „Kolkhoznik" met aan dek vier Russische motortorpedoboten van het nieuwste type. Men vermoedt dat deze boten bestemd z ijn voor het Cuba van Fidel Castro. GENT. 13 febr. (ANP) - De rechi- Lank alhier heeft gisteren een 28-jarige Nederlander uit Zaamslag (Zeeuws- Vlaanderen) veroordeeld tot vijf jaar internering- De man, die het vorige jaar na een langdurige achtervolging door de Bel gische politie werd gearresteerd, meld de zie gekleed in het uniform van ka pitein-arts van het Belgische leger bij het Stuyvenberg-ziekenhuis in Antwer pen voor verdere studie, zoals hij zei. Enkele maanden lang hield hij zich in .et ziekenhuis bezig met het voorbe reiden van operaties, die hij ook bij woonde. Toen een onregelmatigheid ken, vroeg de directie van het zieken huis naar zijn identiteitspapieren. De upitein' verdween echter onmiddel lijk en nog steeds in het militaire uniform - liet hij de benzinetank van zijn auto verscheidene keien bij pom- oen vullen zonder te betalen. Om zich aan de politie te onttrekken verfde hij zijn haar en kleurde zijn huid bruin. Eind mei slaagde de politie er uitein delijk in hem in de Belgische plaats O-'denaarde aan te houden. Het onderzoek wees uit. dat nij geen enkele medische studie heeft gedaan en slechts de lagere school heeft door lopen Volgens een psychiatrisch onder zoek l;jdt hij aan ernstige geestesstoor nissen.De man za> waarschijnlijk wor den uitgeieverd aan de Nederlandse justitie. Ook in Nederland zal hij zich wegens verscheidene overtredingen i Madrid moeten verantwoorden. j Lissabon MOSKOU Westlijke waarnemers in Moskou achten de kans niet groot, dat de 22-jarige Marvin William Maki- nen. een Amerikaanse student die in de Sovjet-Unie acht jaar gevangenis straf uitzit wegens spionage, eveneens op korte termijn op vrije voeten zai worden gesteld. Gisteren verschenen be richten, waarin hierop werd gespecu leerd. De waarnemers in Moskou geloven dat Makkinens vrijlating zal afhangen van de verdere ontwikkeling van de Russisch-Amerikaanse verhoudingen. Verder wees men er op dat Makkinen pas sinds de zomer van 1961 gevangen zit. Advertentie) dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraagt ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. D A M I A A N S EN ZN. ZIJLVEST 41 - HAARLEM - TELEFOON 12456 - 14155 - 52514 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM- JEL: 13439 LEJDSESTBAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL. 2Z359A (Verwachting tot woensdagavond, opgemaakt te 11 .15 uur). Wisselende bewolking met nu en dan regen- sneeuw- of hagelbuien. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm tussen noord-west en noord. Weinig verandering in tem peratuur. woensdag: zon 7.59-17.51; maan: 13.15-4.29. DE BILT, 13 febr. De stormdepres- sie, die naar de Oostzee trok, veroor zaakte gisteren windstoten tot 118 km per uur. Randstoringen trekken met gure buien van de Noordzee naar ons land. Deze buien gaan van hagel, sneeuw en onweer vergezeld. In het midden en oosten van ons land werd vanmorgen 20-30 mm regen gemeten. In Twente lag vanmorgen al een laagje sneeuw. In de amende 24 uur zijn nog vrij veel buien te verwachten, maar de wind zal lang zaam verder afnemen. station Den Heiaei tpenburg 'lissingen Eelde De BUI rweiite Eindhoven /.d - Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Don&en Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Beriijn Zurich Genève Wenen Innsbruck Rome Ai accio max mm neersl. eei temp. temp algej. gisteren 24 uur hagelbui 8 2 6 hagelbui 9 3 5 regenbui 9 3 8 sneeuw 9 1 9 regen 10 3 8 sneeuwbui 9 0 25 regen 10 2 18 regen 9 1 30 zw. bew. 1 —6 5 onbew. 2 —4 0 onbew. 7 1 0 licht bew. 12 5 7 regenbui 9 3 6 regen 9 3 20 regen 6 4 22 regen 10 9 7 zw. bew. 14 6 0 regen 7 2 18 regen 9 5 7 regen 7 5 3 regen 10 1 0.1 reger. 16 2 0 licht bew 16 2 0 geh. bew. 16 4 0 onbew. 15 —1 0 onbew. 18 7 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1