Storm bedreigt schepen op zee en binnenwateren Nederlandse kustvaarders bij Duitsland en Zweden in nood STORM OVER NEDERLAND EIST MENSENLEVENS Brandend Brits vrachtschip in zware storm verlaten Denemarken wil einde maken aan inflatoire spanningen Antilliaanse Brouwerij ver hoogt dividend tot 7 (6)% DE PENRUAN MOORD Robert Kennedy in Djakarta Staking Luikse mijnwerkers Kinderen in paniek uit school te Gouda gevluchtjuist op tijd Twee opvarenden in reddingboot van ellende omgekomen en afgedreven Vergroting begrotingsoverschotten en beperking van bouwaktiviteiten Omzet bleef op zelfde niveau door stagnerende Antilliaanse conjunctuur Tsjombe wil naar Verenigde Staten DINSDAG 13. FEBRUARI l%2 FAGINA 2 Schipper zandscheepje overboord geslagen (Van onze correspondenten) DEN HELDER, 13 februari De zware storm heeft op de binnenwateren in windkracht 10 Noordzee en de onze kustpro- Anfi-Amerikaanse leuzen voor komst verwijderd KARDINAAL LARRAONA Nieuwe prefect van de H. Congregatie der Riten RUSSEN VERLATEN ROOD CHINA Einde van alle technische hulp vincies vele schepen in moeilijk heden gebracht. Storm in Engeland eist 3 mensenlevens Gulf Oil Raffinaderij N.V. opgericht Israël en de E.E.G. Regeling mogelijk geacht Lonen in de metaal ANMB verontwaardigd over standpunt van bemiddelaars KERKBRAND IN SPIJKENISSE GLENN WOENSDAG DE RUIMTE IN? J. H. MATLA vierde zestigste verjaardag KLM-samen werkin g met Air Union Binnenkort stappen op regeringsniveau Enny Mols-de Leeuwe naar Theater Boerderij afgebrand Russische steun voor Courtaulds bij strijd tegen I.C.I. Januari gunstige spaarmaand voor boerenleenbanken Geringe toewijzing op BNG-lening III OVERZICHT O.E.S.O. Lagere produktie Willem Barendsz Nederlandse K. v. K. voor België en Luxemburg 60 jaar Wijziging in landbouwpolitiek Visum of geen visum „Ambtenarencentrum" positief tegenover regeringsvoorstellen PAUL VLAANDEREN p «r. DJAKARTA, 13 febr. (Reuter, DPI) De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, is gisteren hier aangekomen voor een bezoek van zes dagen aan Indonesië. Indonesische mi litairen, gewapend met machine-pisto len en geweren, waren op het vliegveld aanwezig ter beveiliging van de Ame rikaanse minister. Deze vertrok direct na zjjn aankomst naar het presiden tiële paleis. Toen de Amerikaanse minister voor dat hjj in Djakarta kwam te horen kreeg, dat op vele plaatsen in de stad onwelkome en onvriendelijke leuzen op muren waren geklad merkte hij op: ,.Die heb ik wel vaker gezien". Toen hij in Djakarta arriveerde waren de leuzen echter al verdwenen. Vier uur voordat Kennedy op Kemajoran land de. had een legertje schilders de klad teksten verborgen achter een laag wit kalk. Zondagnacht waren in het Indone sisch en in het Engels teksten aange bracht als ..Kennedy go home", „Don't interfec with West Irian". ..Indonesia yes. America no" en .America helps the Dutch". De leuzen stonden op mu ren van gebouwen en op de kadewan- den van de kanalen, die dwars door de stad lopen. De kwestie Nw. Guinea zal naar AFP verwacht, het voornaamste onderwerp van gesprek zijn tussen Indonesische leiders en de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy. Ofschoon Amerikaanse functionarissen nadrukkelijk hebben verklaard dat de missie van Robert Kennedy niet be doeld is om te „bemiddelen" in deze kwestie, treffen de Indonesische leiders voorbereidingen om hem een „duidelijk beeld" van hun standpunt in het ge schil te geven. Zij beogen daarmee op heldering te geven over enkele punten in verband met de Indonesische aan spraak die volgens hen in Washington niet volledig zijn begrepen. Ofschoon Indonesië wellicht niet openlijk bemiddeling tracht te verkrij gen, zal het zeker niet eventuele goe de vooruitzichten voor een vreedzame regeling negeren die uit de besprekin gen van de Amerikaanse minister in Djakarta en Den Haag zouden kun nen voortkomen, zo menen waarne mers in de Indonesische hoofdstad. Uif Singapore bericht Reuter, dat Ro bert Kennedy daar, op doorreis naar Djakarta, heeft gezegd hij met de In donesische regering een aantal vraag stukken en moeilijkheden waarvoor In donesië zich gesteld ziet. met inbegrip van de kwestie Nieuw-Guinea zal be spreken. Hij trad niet in bijzonderheden. BRUSSEL, 13 febr. (ANP) Ondanks de toezegging van de Belgische vak bonden om de vorige week aangekon digde algemene staking met een week uit te stellen zijn vandaag ongeveer «.(MX) mijnwerkers in het Luikse kolen bekken niet aan het werk gegaan. Het is nog niet bekend of de weigering van de arbeiders in het Luikse, ongeveer 16.000 in totaal, om het wachtwoord van de vakbonden op te volgen, alge meen is. Zowel de katholieke als de socialisti sche vakbond heeft het afgelopen week einde besloten tot uitstel van een sta king in afwachting van de resultaten van de thans aan de gang zijnde bespre kingen met de werkgevers over loon eisen en verbetering van de sociale voorwaarden. VATICAANSTAD, 12 febr. (KNP) Arcadius kardinaal Larraona, die vo rig jaar de overleden kardinaal Canali onvolgde ais grootpenitentiarius, is thans benoemd tot prefect van de Hei lige Congregatie der Riten, als opvol ger van de overleden kardinaal Gaetano Cicognani. In zijn ambt van grootpeni tentiarius wordt kardinaal Lar raona opgevolgd door Ferrando kardi- 1958 tot kardinaal verheven. De nieuwe prefect van de Heilige Congregatie der Riten is 74 jaar. WASHINGTON, 12 febr (Reuter) De „Washington Post" meldt in een be richt uit Hongkong, dat in deze plaats uit verschillende delen van China brie ven van particulieren zijn ontvangen, waarin wordt gezegd dat de Russische technici uit China wegtrekken. In een brief van een technicus in een fabriek in Woehan komt de volgende passage voor .Alle Russische techni ci zijn vertrokken Wjj ontvangen geen economische hulp of uitrusting van de Sovjet-Unie meer Politieke voorman nen vertellen ons op vergaderingen, dat wij onze inspanning moeten verdub belen, omdat de industrialisatie van CM na nu uitsluitend afhangt van hét werk van onze eigen mensen." De 600 ton metende Groninger kust vaarder „Walcheren" kwam gister avond op ongeveer negen a tien mijl ten noorden van het eiland Nordemey in ernstige moeilijkheden. Het schip, dat van negen uur af ononder broken lichtsignalen uitzond, meldde om ongeveer tien minuten voor tien geen koers meer te kunnen houden, ondanks dat de machines nog functioneerden. Van het eiland Nordemey voer de ge lijknamige reddingboot uit om de negen bemanningsleden van boord te halen. De Engelse oorlogsboot „Tiger" was gisteravond in de buurt van de „Wal cheren", die behoort aan het scheep vaartkantoor W. Smid, evenals het ber gingsvaartuig „Atlas" van de Duitse rederij „Bugsier" uit Hamburg. De Nederlandse kustvaarder „Tuk ker" (332 brt) meldde ter hoogte van de zuidoostkust van Zweden vier a vijf mijl ten noordoosten van Santhammern aan de grond gelopen te zijn. De ma chinekamer staat half onder water en de motor is uitgevallen. Er is geen ge vaar voor de bemanning. De reddings boot van Malmö kan weliswaar niet langszij komen, maar het schip ligt zo dicht onder de kust, dat eventueel een verbinding tot stand kan worden ge bracht met een wippertoestel. De „Tuk ker" was zaterdag met een lading pa len uit Ahus in Zweden vertrokken met bestemming Delfzijl. Gistermiddag voer een 80 ton me tend zandscheepje, De Twee Gebroe ders", op de Merwede tussen Dor drecht en Papendrecht, onbemand, maar met draaiende motor, tegen de Dordtse wal op. De schipper, de 34- jarige A. Zuiderhoek uit Gouderak is waarschijnlijk door de storm over boord geslagen Op de Merwede ter hoogte van Wer kendam brak gistermiddag de Rijnaak „Vulcaan 6" van de N.V. Handels- en Transportmij. „Vulcaan" te Rotterdam doormidden. De zes opvarenden stelden zich met een roeibootje in veiligheid. Zij werden later aan boord genomen iiiiiiii!ii{iiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiitiifininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit band met de storm gestaakt werden, is het eiland Schouwèn-Duiveland gis teren geheel geïsoleerd geweest. Alle loodsdiensten voor de Nederlandse kust waren uiteraard gestaakt. De schuif in de waterkering van de Hollandsche IJssel nabij Krimpen aan de IJssel is gisteravond in verband met het hoge water neergelaten. van een veerboot van het veer Werken- dam-Hardinxveld. De Rijnaak werd getrokken door een sleepboot. Door het zware weer heeft het schip water gemaakt. Het brak eerst doormidden en zonk spoedig daarna. Alleen de boeg en de stuurhut steken nog boven water uit. De aak was met 2450 ton ijzererts onderweg van Rot terdam naar het Ruhrgebied. De storm rukte voorts het lichtschip „Terschellingerbank" van zijn ankers los. De bemanning slaagde erin, nadat het schip ongeveer een kilometer was afgedreven, nieuwe ankers uit te bren gen. Het doet weer normaal dienst. De „Terschellingerbank" ligt in de ge veegde geul in het mflnengebied bij Terschelling. In de Rotterdamse Waalhaven sloeg gistermorgen het 7195 b.r.t. metende Italiaanse vrachtschip „Louis Pasteur" los van de voortrossen. Twee haven sleepboten konden de vrachtvaarder weer snel verankeren. Er was geen scha de. (JiiiiiiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMSTERDAM, 12 febr. Gulf Osl (Nederland) N.V. te Rotterdam heeft opgericht Gulf Oil Raffinaderij (Gulf Oil Refining) N.V. Het gehele maat schappelijk kapitaal ad. 1 min., ver deeld in 1000 aandelen van 1000, is ge plaatst en volgestort. De nieuwe n.v. beoogt o.m. het raf fineren van ruwe olie, het doen vrijko men van gassen en het vervaardigen van produkten uit een en ander. TEL AVIV, 12 febr. Een delegatie van het Europese parlement heeft bij een bezoek aan Israël de overtuiging gekregen dat er een regeling zal kun nen worden gevonden voor de betrek kingen tussen Israël en de EEG. De leider van de delegatie, de Frans man Alain Poher, heeft dit maandag verklaard aan het slot van het bezoek, waarbij de 18 leden van de delegatie besprekingen hebben gevoerd met voor aanstaande persoonlijkheden uit bet Israëlische politieke en economische leven. Van de Europese delegatie maak ten drie Nederlanders deel uit, n.l. mr. F. G. van Dijk, ir. H. Vredeling en dr. W. J. Schuyt. IJMUIDEN, 23 febr. Gisteravond kwart over elf meldde het 1197 ton me tende Britse vrachtschip „Fountains Abbey", een in 1954 gebouwd schip van de Associated Humber Lines Ltd., aan Humber Radio, dat aan boord brand was uitgebroken. Het schip bevond zich in de positie 53 48' N. Br. en 2 I.L., op ongeveer 120 mijl N.W. van IJmui- den en vroeg dringend om assistentie van reddings- en sleepboten. Er stond een zware storm, windkracht 9- 10. Enige Britse treilers, die in de buury waren, schoten onmiddellijk te hulp. Om kwart voor twaalf gaf de kapitein van de „Fountauns Abbey" aan de be manning opdracht in de boten te gaan. DEN HAAG, 13 febr. De zware storm heeft gisteren in ons land aan twee mensen het leven gekost. Het ne genjarig zoontje van de familie Pat huis in Tweede Exloërmond waaide, zoals wij reeds in een deel van onze vorige editie meldden, met zijn fiets in het kanaal en verdronk. In Dedemsvaart werd de veertigjarige ongehuwde kan toorbediende F. Kieft door een vracht auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. De man, die op een bromfiets reed, verloor door een hevige rukwind de macht over het stuur en viel juist voor een passerende vrachtauto. Een schipper sloeg van een zand schuit. Hjj verdronk ergens tussen Dordrecht en Papendrecht in de Merwe de, zoals ook elders in dit blad vermeld. In Appingedam werd een persoon licht gewond, doordat het dak van een barak in het Fivelingo kamp. waarin de luchtdoelartillerie van de 928e lichte LUA is gelegerd, %f waaide. De door de storm aangerichte materiële schade was over het algemeen vrij groot. In Gouda werd de rooms-katholie- ke v.g.l.o.-school van haar dak be roofd. Grote delen van het dak kwa men op een lege bouwkeet terecht, die geheel in elkaar werd gedrukt. De kinderen verlieten in paniek de school. Juist nadat de laatste kinde ren een van de lokalen verlaten had den, viel gesteente naar beneden. In Krimpen aan de IJssel werd het dak weggerukt van een uit drie huizen bestaand blok aan de Burgemeester Aalberslaan. Een baby, die in een ka mer op de bovenste verdieping van een der huizen lag te slapen, bleef onge deerd. In Ouderkerk aan de Amstei aan de Achterdijk waaide een kruin uit een boom juist op het moment, dat een be stelauto passeerde. Het dak van de au to werd geheel vernield. De bestuurder en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. In Delft waaiden drie platen van de aluminiumbekleding van de kernreac tor weg. Dit is al twee keer eerder ge beurd bij stormweer. De verdere schade in steden en dorpen beperkte zich tot de gebruikelijke storm verschijnselen, zoals ingewaaide spiegelruiten, afgebroken te levisie-antennes, afgewaaide dakpan nen en ontwortelde bomen. Doordat de veerdiensten Zijpe-Anna Jacobapolder en ZIerikzee-Kats in ver- DEN HAAG, 12 febr. De alhier ge vestigde ..Algemene bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotech nische industrie" (ANMB) deelt ons mede, dat zijn bondsraad in een resolu tie z(jn verontwaardiging heeft uitge sproken over het standpunt van het col lege van rijksbemiddelaars, ten aanzien van de resultaten die door de werkne mersorganisaties in het overleg met de werkgeversorganisaties in de kleine me taalnijverheid zijn verkregen. De bondsraad heeft in de resolutie er bij het bondsbestuur op aangedrongen er voor zorg te dragen „dat zal worden voldaan aan de gerechtvaardigde eisen van de werknemers" die werkzaam zijn in de kleine metaalnijverheid. SPIJKENISSE, 12 febr. Vanmiddag is in de Nederlands hervormde kerk van Spijkenisse brand uitge broken. De brandweer slaagde er na ongeveer drie kwartier in het vuur te doven. De brand is vermoedelijk ont staan door een defect in de verwar mingsinstallatie. De omvang van de schade is nog niet vekend. LONDEN, 12 febr. (AFP) Vanmor gen heeft een storm met uitschieters van 200 km. per uur in Engeland drie slachtoffers geëist. Op veel plaatsen is schade aangericht aan daken, schoor stenen, vensters en bomen. In Yorkshire zijn acht vrachtwagens en zes autobus sen omgewaaid. In sommige streken is het weg- en spoorwegverkeer tót stil stand gekomen, onder meer in Lanark shire, waar de storm het hevigst is. CAPE CANAVERAL, 12 febr. (UPD De wetenschapsmensen en technici van het „Mercury man-in-de-ruimte"- project hebben zowel ruimtevaarder-in- spé Glenn als zijn capsule „Vriendschap Zeven" en de atlasraket voorlopig goed gekeurd maar de weervoorspellers heb ben duideljjk gemaakt dat de op woens dag vastgestelde start van de eerste Amerikaanse bemande ruimtevlucht rond de aarde nog aan een zjjden draad je hangt. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart N.A.S.A. deelde gisteravand mede dat Glenn een „rustige dag" had gehad. Samen met zijn assistent Scott Carpenter had hij zijn vliegschema's nog eens doorgenomen en een gedeelte van de post beantwoord. Te Cocoa Beach, niet ver van de basis Cape Ca naveral, woond'. Glenn een kerkdienst bjj en haastte zich vervolgens terug naar zijn hoofdkwartier met de mede deling „ik moet nog veel doen". De N.A.S.A. maakte bekend dat „alle installaties" van raket en capsule zijn gecontroleerd en momenteel goed wer ken Op de basis stond de glanzende eenendertig meter hoge combinatie van capsule en atlas-raket in zijn stellage. De technici zeiden dat het geheel in or de was en hoopten dat in de komende dagen geen nieuwe problemen zouden opduiken. DEN HAAG, 12 febr. Zaterdag werd in besloten kring de zestigste verjaardag gevierd van de heer J. H. Matla, direc teur-hoofdredacteur van het Haagse Persbureau en voorzitter van de Neder landse Vereniging van Persbureaus. In verband met 1gezondheidstoestand van de heer Matla bleef een openbare feest viering achterwege. Niettemin werden er ten huize van de jubilaris talrijke bloem stukken, cadeaus, telegrammen en brie ven bezorgd. Tot degenen, die van hun belangstel ling blijk gaven, behoorden de directies en hoofdredacties van vele publiciteits- organen. ertegenwoordigers van de ge organiseerde urnalistiek, voorlichtings functionarissen van overheidsinstellin- geen particuliere ondernemingen en za ke1 ij ke relaties. Tanganjika Een luchtballon met drie inzittenden is boven bebost gebied in Noord-Tanganjika ontploft en neerge stort. Een groep redders trof de inzit tenden, allen Britten, ongedeerd aan. De ballon werd gebruikt voor het maken van luchtfoto's (Reuter). Griekenland De Russische ruimte vaarder Gagarin is gisteren in Athene gearriveerd voor een bezoek aan Grie kenland. Hjj werd door tenminste vijf duizend Grieken enthousiast begroèt (UPI). Van de 22 opvarenden bleef hij met nog een bgmannfngslied aan boord. De Britse treiler „John O Heugh" pikte 18 overlevenden op. Twee opvaren den in een andere reddingsboot bleken van kou en ellende omgekomen te zijn. Zij zijn in hun slooep afgedreven. Van nacht om drie uur werden de laatste twee man van de „Fountains Abbey" v boord gehaald, De geredden zjjn nu onderweg naar Lowestoft. Inmiddels zijn drie sleepboten onder weg naar het schip. Het zijn de „Hol land" van Doeksen op Terschelling, de „Titan" van Wijmuller uit IJmuiden en de „.Rifleman" uit Hulo. Zij konden omstreeks het middaguur bjj de „Foun tains Abbey" zijn. Vanmorgen zijn in Engeland twee vliegtyigen opgestegen om de positie van het schip te peilen en ook om uit te zien naar de afgedre ven sloep. Britse treiters gaven van morgen omstreeks negen uur door, dat het schip nog steeds brandde. Het was slecht weer, windkracht 8, met zware sneeuw- en hagelbuien. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 febr. Verwacht wordt dat van regeringszijde stappen ondernomen zullen worden om op rege ringsniveau alsnog betrokken te worden bij de onderhandelingen die gevoerd worden tussen Frankrijk, Duitsland, Italië en België om te komen tot een samenwerking van de nationale lucht vaartmaatschappijen van die landen, de Air Union. Reeds eerder had zij ver zocht, ondanks de afwijzende houding van de K.L.M., van het Europese rege- ringsoverleg op de hoogte te mogen blijven. Aanvankelijk, toen de besprekingen gevoerd werden door de vertegenwoor digers van de maatschappijen zelf, heeft ook de K.L.M. hieraan deelgenomen. In 1959 trad de K.L.M. uit het overleg om dat een gezamenlijke quotenregeling niet met de inzichten van de maat schappij strookte. De indruk bestaat, dat de toenmalige K.L.M.-directie veel eer op conjuncturele dan op structurele argumenten tot terugtreden besloot. De regering ziet echter, naar verluidt, het grote belang in van internationale samenwerking op dit gebied, vooral bij de huidige moeilijkheden van de K.L.M. Daarom moet de mogelijkheid geens zins worden uitgesloten, dat de K.L.M. zich op niet al te lange termijn toch bij de Air-Union zal kunnen aansluiten of daarmee een associatie zal kunnen aan gaan. In welingelichte kringen verluidt voorts, dat binnen afzienbare tijd overleg zal kunnen worden gepleegd over de procedure, die zou kunnen leiden tot Nederlandse deelneming aan dit hoogste overleg over de Air- Union luchtvaart-akkoorden, die reeds geruime tijd op stapel staan. De vraag is natuurlijk of de Nederlandse rege ring zich dan zal kunnen verenigen met de overeenstemming, die op vele punten reeds tussen de regerings-ver tegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Duitsland en België bereikt schijnt te zijn. Qp dit punt is echter voorshands van enig pessimisme geen sprake. Verondersteld wordt dat van Neder landse zijde de zaak bij de eerstvolgen de bijeenkomst van de verkeersminis ters van de E.E.G.-landen informeel ter sprake zal worden gebracht. AMSTERDAM, 12 febr. Mevrouw Enny Mols-de Leeuwe, die thans ver bonden is aan het Rotterdams Toneel, zal het komend seizoen deel uitmaken van het nieuwe Theater in Arnhem. LEEUWARDEN, 12 febr. Een felle, uitslaande brand heeft vannacht in en kele uren tijds de boerderij van de vee houder W. van Dijk te Jonkersvaart (gemeente Marum) volledig in de as gelegd. De vier kinderen van het gezin van Djjk, die op het moment van de brand alleen thuis waren, konden ter nauwernood worden gered. Vijf koeien en twee kalveren kwamen in de vlam men om. De brand is waarschijnlijk ont staan «ls gevolg van kortsluiting. De boerderij was slechts laag verzekerd. De Nederlandse kustvaarder „Tuk ker" die op de Zweedse zuidkust aan de grond is gelopen. LONDEN, 12 febr. Het Britse kunst vezelconcern Courtaulds heeft in zijn strijd tegen de Imperial Chemical Indus tries onverwachte hulp gekregen van Rusland. De heer Kerton, onderdirecteur van Courtaulds heeft medegedeeld, dat in Rome met vertegenwoordigers van het Russische staatsinkoopbureau onder handelingen worden gevoerd over de le vering van een complete kunstvezelfa- briek. In het verleden werden reeds 4 van deze fabrieken geleverd. Door deze zaKen hebben de Russen een groot vertrouwen gekregen in het Britse concern. Zij vrezen, aldus meldt UPI, dat deze zakelijke betrekkingen door de overname van Courtaulds door ICI daaronder te lijden zouden hebben. Verder zijn ook met andere commu nistische staten onderhandelingen gaan de, waarbij orders op het spel staan van enkele tientallen miljoenen ponden. UTRECHT, 13 febr. Het spaarjaar bij de boerenleenbanken is goed inge zet. De gunstige ontwikkeling van de spaargelden bij de stichtingen Spaar bank van de Boerenleenbanken aange sloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Eindhoven heeft zich in de maand januari verder voortgezet In deze maand werd er bij deze in stellingen 66 min meer ingelegd dan terugbetaald. Dit is ongeveer 12 pro cent meer dan in januari 1961, toen het spaarresultaat 56 min bedroeg. In de afgelopen maand werd er 248 min ingelegd en 182 min terugbetaald te gen respectievelijk 216 min en f 157 min in januari 1961. Bi) het georganiseerde landbouwkre dietwezen bedraagt het spaartegoed per 31 januari 1962 4.886 min. DEN HAAG, 12 febr. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat ook op de door haar uitge geven rentespaarbrieflening 1962 (3e lening) ad 25 min, waarop vrijdag 9 dezer de inschrijving openstond, een belangrijk hoger bedrag werd inge schreven, zodat als gevolg daarvan de toewijzing gering zal zijn. PARIJS, 13 febr. Uit een overzicht van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) blijkt dat het voornaamste doel van de Deense politiek voor de nabije toekomst moet zijn een einde te maken aan de inflatoire spanningen die de afgelopen jaren zijn ontstnan. Het voortbestaan van de inflatie in 1962 zal het even wicht van de betalingsbalans ernstig in gevaar brengen en waarschijnlijk zullen de maatregelen, die nodig zullen zijn ter bescherming van de reserves, zo doeltreffend moeten zijn dat zij een ein de maken aan de zeer gunstige ontwik keling van de produktie en de indus triële investeringen van de afgelopen jaren. Onder de huidige omstandigheden lijkt het, om de expansie te doen voort duren, het beste als met een zekere voorzichtigheid te werk wordt gegaan. Het zal op korte termijn gezien en om redenen voor de toekomst op lange ter mijn beter zijn dat de anti-cyclische maatregelen, die in 1962 worden toege past, met uitzonderlijke voorzichtigheid worden genomen. Dit geldt voor het ge heel van de economische politiek, maar zulks, brengt drie uiterst belangrijke ge volgen met zich- mee. Onderl de omstandigheden van het ogenblik lijkt het duidelijk gewenst dat de begroting van 1962/'63 sluit met een overschot en dat de regering dit over schot in de loop van het jaar moet trachten te vergroten, als dit nodig mocht blijken. In de tweede plaats zal de regering in 1962 gebruik moeten maken van al haa. bevoegdheden om het beginnen van bouwwerken te beperken. Het gaat niet om de vermindering van de -er- kelijke bouwbedrijvigheid, maar om het wegwerken in deze sector van het over schot van de vraag naar werkkrachten, die doordat zij zich uitstrekt tot alle andere delen van de economie tot op het ogenblik een drukkende inflatie factor is geweest. De omvang van de lopende werken is op het ogenblik zo groot dat een sterke vermindering van het aantal nieuwe vergunningen geen merkbare vermindering van de bedrij vigheid met zich zal meebrengen. Ter .slotte lijkt het ogenblik nog niet gekomen te zijn om de monetaire po litiek te verzachten. Het zal nodig zijn het beloop van de bankkredieten in de WILLEMSTAD (Ned. Antillen), 13 febr. In het boekjaar 1960/61 heeft de Antilliaanse Brouwerij een netto op brengst verkopen weten te behalen van NA ƒ1,02 min tegen NA ƒ731.803 over het voorgaande boekjaar, dat echter maar 9 maanden bedroeg. De onkosten bellepen NA ƒ755.754 (512.680), terwijl de afschrijvingen NA ƒ124.277 (119.554) vergden. Aan interest werd betaald NA 76.292 (nihil), zodat een saldo winst resteert van NA ƒ70.911 (54.329). Hieruit zal 7 (6) pet dividend worden uitge keerd. De directie noemt het afgelopen boek jaar in haar jaarverslag als niet onbe vredigend. De omzet heeft zich op het zelfde niveau bewogen. Zij wijt het uit blijven van een omzetvergroting aan de stagnerende conjunctuur in de Neder landse Antillen. Verscheidene maat schappijen hebben personeel ontslagen in een poging het kostencomplex te ver lagen. De teruggang van het toerisme vindt deels zijn oorzaak in restrictieve maatregelen van de Amerikaanse rege ring met betrekking tot de belastingvrije invoer. Mocht in 1960 nog voor een be drag van $500 belastingvrij worden in gevoerd, in 1961 was dit slechts voor 100 mogelijk. Hierbij komt nog de prijsverhoging van het bier, die het gevolg was van een verhoging van de accijns in juni vorig jaar. Daarbij werd door de her waardering van de Nederlandse gulden een revaluatieverlies geleden. De invoer van bier uit het buitenland volgt, dat de positie van de Antilliaanse is in het verslagjaar gedaald, waaruit Brouwerij een relatieve verbetering heeft ondergaan, aldus de directie. In het afgelopen jaar is voor een bedrag van NA 120.000 geïnvesteerd. Er wer den twee nieuwe dranken op de markt gebracht t.w. Power Stout en Malta, beide moutdranken, waarvan de laatste alcoholvrij is. AMSTERDAM, 13 febr. De pro- duktiecijfers van de „Willem Barendsz" waren, naar de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart mede deelt, per 29 januari J962 als volgt: traan 4672 ton (vorig jaar 8072 ton), spermolie 889 ton (746 ton), vleesmeel 692 ton (1566 ton) en bevroren vlees 527 ton (785 ton). DEN HAAG, 13 febr. De Neder landsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg hoopt dit jaar haa. 60-jarig bestaan te vieren. Ter ge legenheid van dit feit zal zij, voor het eerst in haar geschiedenis, haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in Ne derland houden en wel op donderdag 3 mei in het Kurhaus te Scheveningen. komende maanden van zeer nabij t» volgen en het zal op zijn plaats zijn om iedere nieuwe buitensporige toene ming te verhinderen. In de huidige toe stand zal het daarom nodig zijn dat de Nationale Bank met betrekking tot de liquiditeit, die zij de handelsbanken ter beschikking stelt, een nog beperkender houding aanneemt. Bovendien moet men er voor waken de ontwikkeling van de industrie waarvan het belang op lange termijn hoofdzaak is, niet te belemmeren door'een al te beperkende kredietpolitiek. Met het besluit belangrijkesubsidies ten gunste van de landbduw in de be groting op te nemen en de binnenland se prijzen van talrijke levensmiddelen boven de wereldprijzen te brengen heb ben de autoriteiten de landbouwpolitiek, die tot op het ogenblik in Denemarken van toepassing was, laten varen. Dit besluit is het gevolg van de wens te voorkomen, dat het verschil tussen de landbouwopbrengsten en die van andere categoriën nog groter wordt. Volgens het overzicht van de OESO zal het voortaan evenwel moeilijker zijn de stabiliteit van lonen en prijzen te handhaven. In de eerste plaats gaat de nieuwe politiek uit van een aanzienlijke vergroting der begrotingsuitgaven en aan de andere kant zullen de prijzen van levensmiddelen in de toekomst de hebben te stijgen in een mate, welke die van andere artikelen meef nab(' komt. Rekening houdend met de ze factoren lijkt het steeds dringender het tempo van de structurele ontwikke ling in de landbouwsector te versnellen, teneinde de financiële steun, waaraan de landbouw in de toekomst behoefte zal hebben, te verminderen. Daarom zal het nodig zijn de bestaande beperkingen op de aankoop van grond op progressieve wijze te verzachten, de ze beperkingen vormen een rem op een rationeler organisatie van de landbouw. INDIANAPOLIS, 12 febr. (UPI) President Tsjombe van Katanga zal de Verenigde Staten bezoeken, ondanks de weigering van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hen» een visum te verstrekken. Dit is op een persconferentie in In dianapolis verteld door een ambtenaar van de Katangaanse voorlichtings dienst, Michaël Struelens. Deze zei dat een functionaris van het Amerikaanse ministerie aan Tsjombe had verteld dat het thans geen geschikt ogenblik voor hem was om Amerika te bezoe ken. Tsjombe wil zich volgende maand naar Amerika begeven om op 7 maart deel te nemen aan een bijeenkomst i® Madison Square Garden in New York, die is bèlegd door de „Jonge Amerika* nen voor de vrijheid". a Hoe Tsjombe zonder visum de V.S> denkt binnen te komen, onthulde Stru elens niet. ROTTERDAM, 13 febr. Het „Am®; tenarencentrum" staat positief tege®" over de regeringsvoorstellen inzak» ambtenarensalarissen, omdat het hu»* dige kabinet als eerste na de oorlog a® grote achterstand in bezoldiging te' opzichte van het vrije bedrijf heeft eI kend en bovendien bereid blijkt dez achterstand getemporiseerd weg te we ken. Deze toezegging werd gisteravond w een openbare voorlichtingsvergader® van het „ambtenarencentrum" door JA heer G. Kenemans een der verteg» woordigers van de organisatie i® j centrale commissie voor georganisee overleg in ambtenarenzaken als belangrijkste principiële winstpunt v len zijdens de leden van die com"1 noemd. 3h-15 KLIMT U ER «■'MAAR IN. VOOR WILLIE IS HIER GEEN PLAATS. HU MOET OP EEN WAGON. IK HEB IETS OP "V WEL, BE-TOT (SENoiTv KANTOOR TE DOEN- DANKT GEN. SLIJP EN DAAR KOM IK IVOOR DE J VOORTAAN W&u VLUGGER PER TREIN.J LIFT .'VAN DE GROEVt TEVREDEN? vrHET IS OAAR öE VAARLIJK, ZEI IK _J. cflb. AL- VOLGENS WILLY ZOU ER GEEN TREIN KOMEN VÓÓR DE MIO DAG... RIJDT U VAAK ZELF? NOGAL BEMOEIZIEK HÊ? HET IS MIJN TREIN EN IK DOE ERMEE WAAR IK ZIN IN HEB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2