Toneelvoorziening buiten het westen moet op peil blijven Lichte tegemoetkoming aan verlangens van de toneelgeselschappen MATEUS ROSE Wisselslagrecord voor Marianne Heemskerk Nieuwe smaak Alles over de kokerjuffers Iets minder voorstellingen; doublure-systeem bliift m£öeétma~ t>e UNIAPAC en I Handel kondigt maatregelen aan tegen zaterdag-lossing Tijd van wereldklasse in vijfentwintigmeter bad Rotterdamse entomoloog bezit 3 a 4.000 verhandelingen BESLISSING VAN STAATSSECRETARIS SCHOLTEN: Latijns-Amerika Voorstellen voor vakantiespreiding Maandag wèl hoge prijzen gemaakt Coureur stopt meter voor lijn En zegeviert Totaal 15 delen met 3500 bladzijden 30 jaar arbeid KLM en Air Union CHEFAROX Actieprogramma voor hulp aan industrie ^VlNKWIN£ Coureur Mansel aan gevolgen overleden Praeses Zwolsche Boys, P. West, afgetreden Egypte verslaat met 5-2 Luxemburg Uhlmann handhaaft zich in Interzonale Verlichteatleten nu veilig op de weg Noorse schaatsploeg voor Moskou DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 PAGINA 9 (Van onze toneelredacteur) DEN HAAG, 12 februari Op de verzoeken van de Nederlandse Comedie en de Haagse Comedie °m met ingang van het nieuwe seizoen minder voorstellingen te ttiogen geven, heeft de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Schol ten, een beslissing genomen, die nij vanmiddag wereldkundig heeft gemaakt door er op een perscon ferentie mededeling van te dóen. Mn de directies van de beide gezelschappen is zij tegelijkertijd, aoor middel van een expresbrief, eekend gemaakt. Zij mogen iets binder voorstellingen geven, zon der hun vaste publiek elders in aen lande in aanzienlijke mate in de steek te laten. Hoeveel voor stellingen ,,de provincie" zal moe tan missen is op het ogenblik niet ta overzien. Nader overleg zal °ver enige tijd exactere mededelin gen op dit punt mogelijk maken. Gezonde babies Kleinere gemeenten Ver. Ned. Gemeenten vraagt diepgaande bestudering Artistieke armslag Ontwikkeling ^0^0^13GAL :mpö.rTéu.r. andrl klrstens' n.v tilburg Na motorpanne Ongeluk bij sportwagenrace Motorrenner verongelukt Na bewogen vergadering Militair voetbaltoernooi Duitser Wciorka (Tubantia) krijgt Oostenrijks contract McKinley tenniskampioen van VS op overdekte baan Maagklachten? ACTIE TEGEN DOPING IN VOETBALSPORT Onderzoek bij 30 Italianen Westduitse jeugd tegen Zwaluwen op 4 april Sportflitsen Examens Enige cijfers hunnen deze summiere ï^blenvatting duidelijker maken. De r/^derlandse Comedie, de Haagse Co medie en het Rotterdams Toneel wa- f.en volgens de geldende subsidiebepa- "ngen gehouden minimaal 450, maxi maal 480 voorstellingen per seizoen te heven. In de loop van dit seizoen heb- "e<i zij zich tweemaal tot de staatsse cretaris gewend met voorstellen, die verhoging van het artistieke peil be- °°hden door vermindering van het aan tal voorstellingen. De Haagse Comedie "acht de eerste maal aan 340 voorstel- j "h°n, de tweede maal aan 375. De Ne- rriandse Comedie noemde de eerste (Advertenties) \_s# Pimara Inlegluier. De zachte vezel laat het vocht door en geefthet door aan de buitenluier. Baby ligt aitijd droog. Geneest en voorkomt een schrijnende hmd. Beeds gebruikt door vele geluk kige, enthou- M Q h siaste moe- ders,2 stuks ftf g heeftU jaar6door te dragen I#J*ÜSSEL, 13 febr. (KNP) Alle van de Uniapac zullen verdra- »lm Van vriendschap en samenwerking rilj en met een of meer Latijns-Ame- *i,lj a°se leden. De Europese ieden contacten teggen met leidende t(, 8en in Europa om hun aandacht op de gevaarlijke situatie industrie in Zuid-Amerika. Het Uitg^v* )an Uniapac is aanzienlijk caiv,e re''1 ter verwezenlijking van deze Pagnes. Vererf besluiten heeft de Uniapac, de hiseerf 8 van alle katholieke georga- ïhen orf ,Werkgevers ter wereld, geno- ririg J| "?ar recente bestuursvergade- Verg'ariot- ln Keulen is gehouden. Deze Jhaakt ,,ln8. die de balans heeft opge- Chiij hoof» ,ct congres in Santiago de 11151 samengesteldede e" actiePr°Sram" ^oord-Ami'Ü! dat alle Europese en pac vertÏÏo anse leden van de Unia- hienwertrinf6" van, vriendschap en sa- ^■rnerikaa^f ieden in de Zuid- ^ketit daf a9 -5,nden zullen sluiten, be- Pbchten tL Europese leden zich ver roep na net zenden van een studie- &ch dienvL^S* o betr°kken land om 5°ciale te .oriënteren over de j?e Positie vao flT1S(:h,e toestanden en 6 zuster b werkgevers teneinde lui tot uitgfoeiISfe t b" haar pt>8in" Enkeig deskn^faio, kunnen adviseren. Pnröpese serJ-ft? zbllen stages op secretariaten kunnen door maal geen aantal, de tweede maal 388. De beslissing luidt nu: minimaal 425, maximaal 450 voorstellingen. Dit betekent, dat de gezelschappen niet het doubluresysteem het naast elkaar spelen van twee stukken kun nen laten varen (Zoals in hun eerste voorstel geopperd), ook niet voor de helft van het seizoen (overeenkomstig hun tweede voorstel), maar dat zij wel enkele (twee, drie) malen per seizoen het hele gezelschap voor een enkele voorstelling kunnen gebruiken. Deze lichte tegemoetkoming aan de geuite verlangens gaat gepaard met een aantal voorwaarden, die beogen de toneelvoorziening buiten het westen op peil te houden. Of, zoals de staatssecre taris het uitdrukte: voorwaarden, die ten doel hebben de nadelen van de te rugtrekkende beweging van sommige gezelschappen uit de steden buiten het westen zoveel mogelijk te beperken. De eerste voorwaarde stelt, dat de Vermindering niet die gemeenten mag treffen, die, geïnspireerd door klachten uit de toneelwereld over de plaatselij ke toneelaccommodatie, een nieuwe schouwburg hebben gebouwd, de oude aanzienlijk verbeterd of vergevorderde plannen in die richting hebben. Evenmin en dat is de tweede voorwaarde mogen die gemeenten getroffen worden, die dicht binnen Het bereik van buitenlandse schouw burgen liggen. Blijven de grote Ne derlandse gezelschappen daar weg. dan ontstaat het gevaar, dat aan de ter plaatse bestaande toneelbehoefte In te sterke mate door buitenlandse troepen zal moeten worden voldaan. Een vraag van een buitenlandse col lega bracht van achter de regerings tafel de staatssecretaris werd ge secondeerd door mr. H. A. Reinink en mr. J Hulsker de toelichting, dat men zeker geen buitenlandse ge zelschappen wilde weren, hetgeen slechts negatief zou zijn maar in positieve zin het Nederlands toneel ook in die plaatsen aanwezig wilde zien. Een derde voorwaarde neemt de kleinére gemeenten in bescherming, die voor de streek een centrale plaats innemen: niet dan in uiterste noodzaak mogen zij door het verminderde optre den worden getroffen. Vallen in een kleiner toneelcentrum de voorstellingen geheel weg, dan en dat is de vijfde voorwaarde dienen deze in een be langrijker naastbijzijnd toneelcentrum te worden opgevangen". Een verlaging daar kan dan niet worden aanvaard: in tegendeel, het aantel voorstellingen zou er omhoog moeten gaan. Hiertussen in staat een voorwaarde de vierde die sommige universi teitssteden, die een geheel eigen cul tuurleven hebben, van voorstellingen blijft voorzien. Ten zesde wordt gesteld, dat de ver mindering, waar nodig, geleidelijk zal moeten geschieden, zodat de provincie andere oplossingen voor haar toneel voorziening zal kunnen zoeken. Het zal hierbij moeilijk te aanvaarden zijn, dat de bedoelde gezelschappen zich te zelfdertijd uit eenzelfde stad terugtrek ken. De laatste voorwaarde wil voorko men, dat het aantal voorstellingen ver mindert bij gemeenten, die bijdragen aan de Stichting Toneelfonds (waar door een aantal gemeenten in de sub sidies bijdraagt). Vermindering daar zal een directe financiële terugslag hebben. De beslissing is genomen na overleg en in overeenstemming met de andere subsidiënten de gemeenten Amster dam, Den Haag, Rotterdam, de ooste lijke en zuidelijke provinciale en ge meentelijke subsidiënten, het bestuur van de Stichting Toneelfonds. Hierbij is het advies van de Raad voor dé Kunst betrokken dat iets verder wil de gaan in het verminderen van het aantal voorstellingen, lopend tot een in drie jaar te bereiken minimum van DEN HAAG, 13 febr. Oe Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft in een brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaard, dat zjj een diepgaande gecoördineerde bestudering gewenst acht van de moge lijkheden die zich voordoen de vakantie spreiding uit de impasse t» helpen. „In de eerste plaats is het denkbaar, dat in de onderwijswetten een bepaling wordt - opgenomen, die de minister de bevoegdheid verleent de aanvangsdata voor de zomervakantie van jaar tot jaar en voor de verschillende delen van het land vast te stellen", aldus d° vereniging. Een andere rplossing zou kunnen wor den gezocht in de steer van wetgeving met betrekking tot de leerplicht. ,,In de leerplichtwet zou een bepaling kunnen worden opgenon.en, die de leerplicht gedurende een bepaalde, door de minis ter vast te stellen periode in de zomer opheft. Op deze wijze zou het mogelijk gemaakt worden, dat leerlingen buiten de eigenlijke schoolvakantie geoorloofd afwezig zijn". Tenslotte noemt de vereniging de mo gelijkheid een algemene wettelijke rege. ling van het vakantiewezen in te voeren. Het wettelijk ingrijpen moet zich hierbij niet beperken tot de onderwijssector, maar zou dan mede het bedrijfsleven dienen te omvatten. DEN HAAG, 13 febr. In het staats blad zjjn afgekondigd de vestigingsbe- sluiten voor resp. de kleinhandel in tex- tielgoederen en de meubileringsbedrij- ven. Beide vestigingsbesluiten verrui- mei de mogelijkheid om het assorti ment te verbreden, zonder dat men hiervoor extra diplomas behoeft te be halen. Verder worden voor het vloeren- leggersbedrjjf nu specifieke eisen ge steld. 405. De huidige beslissing houdt in, dat het nu vastgestelde minimum van 425 ook de komende jaren geldt. Bij het gevoerde overleg heeft men zonder meer aangenomen, dat voor sommige gezelschappen om artistieke redenen enige vermindering van het aantal speelbeurten inderdaad noodza kelijk was. In de brief aan de directies is nadrukkelijk gesteld, dat het toege stane soelaas ook inderdaad gebruikt behoort te worden tot opvoering van dat artistieke peil. Er is evenwel bij dit overleg ook even ernstig rekening gehouden met de andere kant van het probleem. Er is, sinds de voorstellen van de beide Co medies zijn uitgelekt, in verschillende delen van het land met verontrusting gereageerd. Na de oorlog is er in een aantal plaatsen met inspanning ge werkt om een eigen, goed toneelleven op gang te brengen. De gezelschappen zelf hebben er niet op de laatste plaats aan bijgedragen. Er is nu sprake van bloei, Deze wordt bedreigd, zodra het aantal voorstellingen vermindert. De beraadslagende subsidiënten menen nu, dat bij een minimum van 425 voor stellingen de belangen van de steden buiten het westen niet ernstig worden geschaad. De gezelschappen, menen zij ook, krijgen er zoveel armslag door, dat hun artistieke belang voldoende wordt gediend. De voorstellingen, die toch nog weg moeten vallen, kunnen, menen zij tenslotte, worden opgevan gen door de z.g. spreidingsgezelschap pen, wier tableau de la troupe een be langrijke versterking blijkt te onder gaan. Er werd op de persconferentie opge merkt, dat deze beslissing in zekere zin een legalisatie is van een bestaan de toestand, aangezien een der betrok ken gezelschappen reeds nu een aantal voorstellingen bereikt, dat nauwelijks boven het nieuwe minimum ligt. In ze kere zin in ieder geval, omdat deze maatregelen, die het kenmerk van het compromis vertonen, in werkelijkheid een fixatie zijn, een rem op een ont wikkeling. Een zeer nuttige rem, naar het zich laat aanzien. Men kan niet zeggen, dat de gezelschappen, alhoewel afgeremd, toch enig terrein gewonnen hebben ten nadele van de plaatsen bui ten de randstad. Straks zal vermoede lijk blijken, dat slechts een étappe ge markeerd is, een lijntje toegevoegd aan het patroon, dat lange tijd toneel- spreidmg geheten was, maar vanmid dag hoofdzakelijk toneelvoorziening ge noemd werd. Er lijkt enerzijds iets te wijzen op meer kleine gezelschappen, en deze sterker bezet dan nu de klei- n.e"..z!in ,(met consequenties in de sub sidiering), anderzijds sterkere concen tratie op streekcentra, met als wense lijkheid een efficiëntere coördinatie van de spreiding". Aan de geleidelijk heid, die deze ontwikkeling nodig heeft, lijkt het departement wel de hand te willen houden. (Advertentie) De mooiste en meest gevraagde Rosé-wijn ter wereld. Voortreffelijk bij lunch, diner én als aperitief LM atEUS PER FLES f5.20 M BIJ VOORAANSTAANDE WIJNHANDELAREN en horecabedrijven IJMUIDEN, 13 febr. De leden van de Nederlandse Zeevisgroothandel Ver eniging hebben hun dreigement van za terdag, dat z" deze week uit protest te gen het doordrijven van de zaterdag-los sing door de reders lage prijzen zouden betalen, niet waargemaakt. De vraag naar tong was zo groot en de aanvoer naar verhouding te gering, dat de prijzen weer op het oorspronkelijke niveau te recht kwamen. En de ruim 300 kisten schelvis kochten de handelaren eveneens onder eikaars handen weg, waardoor de prijs tot boven de ƒ70,— per kist steeg. Andere soorten, zoals kabeljouw en schol, bleven matig in prijs, maar daar van was dan ook voldoende aanvoer. De voorzitter van de Nederlandse Zee visgroothandel Vereniging, de heer P. Krab, heeft aangekondigd, dat donder dag gen vergadering van dR handel ge houden zal wörden ter bespreking van de situatie. Hij zei het te betreuren, dat er zaterdag handelaren waren geweest, die weinig beheersing hadden getoond en toch vis hadden gekocht. De heer Krab zei voorts teleurgesteld te zijn door het optreden van de reders, di.'hadden toegezegd op zaterdag te zul len zorgen, dat niet meer dan een 300 tot 400 kisten vis in de markt zouden ko men. In plaats daarvan waren het er volgens zijn zeggen 1.800 geweest en zo'n aanvoer kan de handel zonder per soneel onmogelijk verwerken. De Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging is niet van zins in de thans ontstane situatie rond de zaterdag te be rusten. De voorzitter deelde mede. dat het bestuur een aantal maatregelen in petto heeft, waarop in de vergadering de goedkeuring van de leden zal worden gevraagd. Marianne Heemskerk is erin geslaagd een aanval op het Nederlands record op de viermaal 100 meter wisselslag met succes te bekronen. Hier de zwemster op de 100 meter vlinderslag. HILVERSUM, 13 febr. De zwem ster Marianne Heemskerk, de zilveren medaillewinnares van Rome, heeft in het 25-meter bad het Nederlands record op de 400 meter wisselslag heroverd. Dit stond sinds 24 november van het vorig jaar op naam van dé zwemster van Naarden, Adrie Lasterie met 5 min 27,5 seconden. In een race waarbij Marianne Heems kerk alleen over de baan ging, legde zjj achter elkaar de 100 meter vlinderslag, de 100 meter rugslag, de 100 meter schoolslag en de 100 meter vrjje slag af in een tijd van 5 min 26,0 seconden, waarmee ze anderhalve seconde bene den de tijd van Adrie Lasterie bleef. Internationaal gezien moet de presta tie van Marianne Heemskerk bijzonder hoog worden aangeslagen, al gaan ver gelijkingen tussen de 25 meter- en de in ternationale 50 meterbanen altijd enigs zins mank. Een feit is dat het Europees record met 5 min. 39,4 seconden in handen van Judith de Nijs stukken minder scherp staat. Het wereldrecord staat met 5 min 34,5 seconden op naam van de Ame- DAYTON A BEACH, 13 febr. De Amerikaanse coureur Dan Gurney hèeft zondag op merkwaardige wijze de „Daytona Continental", een drie-uur wedstrijd voor sportwagens gewonnen. Guerney kreeg met zijn 2,5 liter Lotus motorpanne vlak voor de finish. Hü veroorzaakte consternatie voor de tri bunes, toen hij de uitlopende wagen op een halve meter afstand van de fi nishlijn tot stilstand bracht. Toen de vlag omlaag ging ten te ken dat de racetijd verstreken was, werkte hij zjjn wagen over de lijn met behulp van de startmotor. Was Gurney over de finish gegaan voor de vlag omlaag ging, dan zou hij regle mentair nog een volle ronde hebben moeten rijden en zou hem dus de overwinning zijn ontgaan. Gurney bleef rustig ruim een halve minuut werkeloos voor de finish „hangen", terwijl het publiek, dat niets van zijn taktiek begreep, hem wild aanspoor de om de finish te passeren. Een half uur later maakte de wed strijdleiding bekend dat Gurney regle mentair had gewonnen, daar zijn wa gen op eigen kracht over de finish was gegaan. Gurney maakte een gemiddel de van ruim 104 mijl per uur. De En gelsman Stirling Moss werd vierde in een 3 liter Ferrari Berlinetta en won in de klasse „Grand Touring". Advertentie Uitsluitend verkrijgbar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche ROTTERDAM, 13 febr. Komende zomer zal het derde uit circa 240 pagina's bestaande deel van de gro te catalogus over de kokerjuffers of schietmotten verschijnen, die door de Rotterdamse entomoloog de heer F.C.J. Fischer werd samengesteld. Dit naslag werk, officieel „Trichopterorum Cata logus" geheten, is een uitgave van de Nederlandse Entomologische Vereniging en zal in totaal vijftien delen met plus minus 3500 bladzijden omvatten. De heer Fischer hoopt, dat het vijf tiende deel in 1972 van de pers zal komen. Voor de uitgave van deel één (168 bladzijden) en van deel twee (191 pagina's), die respectievelijk in' de jaren 1960 en 1961 werden uitge geven, mocht de samensteller subsi dies van de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onder zoek ontvangen. In het eerste deel behandelt de heer Fischer drie fami lies van de orde dezer insecten, waar van twee zijn uitgestorven. Ook in het tweede en derde deel zijn telkens een paar families van de kokërjuffèrs besproken. De „Trihopterorum Cata logus" is het grootste naslagwerk op dit gebied dat ooit door één entomo loog werd samengesteld en de heer Fischer heeft er niet minder dan der tig jaar aan gewerkt. In een onderhoud met het ANP ver telde de heer Fischer, dat hij zich reeds op jeugdige leeftijd voor bloemen en planten was gaan interesseren, die hij dan aan de hand van Suringars Flora determineerde. Deze belangstelling strekte zich al spoedig ook tot de in secten uit, speciaal tot de vlinders. Op advies van oudere leden van de Neder landse Natuurhistorische Vereniging waarvan hij lid was ging de héér Fischer zich echter bezighouden met de kokerjuffers, die haar naam ontlenen aan het feit. dat de in het water leven de larven daar meestal in kokertjes huizen. De door hem gemaakte catalo gus stelde hij in eerste instantie samen voor eigen gebruik, maar op aandrang van derden besloot hij zijn werk uit te geven. Bij de samenstelling van de ca talogus was natuurlijk het bijeenbren gen van het benodigde materiaal de meest tijdrovende arbeid en hiervoor is de entomoloog onder meer drie we ken aan het speuren geweest in het Brits Museum in Londen. Verder schaf te de heer Fischer zich vrijwel alle boeken aan, die hetzij uitsluitend, hetzij gedeeltelijk over de kokerjuf fers handelen. Ook de in tijdschriften verschenen publikaties werden niet vergeten, zodat de bibliotheek van deze insectenkundige thans tussen de drie- en vierduizend verhandelingen over de kokerjuffer telt. Tusen twee haakjes worde hier vermeld, dat de heer Fischer ook de grootste particuliere collectie va n werken van en over Linnaeus bezit. Bij het samenstellen van zijn levens werk heeft de heer Fischer verder ge bruik gemaakt van de catalogus van dr. G. Ulmer, die in 1907 uitkwam maar die thans natuurlijk verouderd is. Het werk, dat deze Duitse geleerde over de kokerjuffers schreef, is het zes tigste deel van een alle insectengroe- pen omvattend naslagwerk, getiteld „Genera Insectorum". In zijn catalogus heeft de Rotterdamse entomoloog niet alleen de namen opge tekend van alle kokerjuffers ter we reld, maar ook de synoniemen, alsmede de gehele over iedere soort verschenen literatuur. Zijn nasporingen gaan van het jaar 1758 tot 1960. Op een desbetreffende vraag verklaar de de heer Fischer aan het slot van het gesprek, dat hij zelf ook zeer vele in secten heeft verzameld en dat het groot ste deel van deze collectie is onderge bracht in het Rotterdams Natuurhisto risch Museum aan de Kastanjesingel in Schiebroek. rikaanse Donna de Varona. Zelfs al zou men de tijdwinst bij elk keerpunt meer op één seconde stellen in wer kelijkheid is het minder dan is de tijd van de Amerikaanse zwemster in verhouding niet scherper dan die van Adrie Lasterie en zou Marianne Heemskerk dus met dezelfde krachts inspanning het wereldrecord hebben kunnen verbeteren. WELLINGTON, 13 febr. John Man sel, een prominente coureur uit Nieuw Zeeland, is gisteren overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem za terdag j.l. tijdens een sportwagenrace overkwam. Mansel is 38 jaar geworden. De Spaanse motorrenner Jose Riera Ordinas, 52 jaar, is vandaag dodelijk verongelukt in Valencia. Ordinas botste tegen een auto van de wedstrijdleiding, toen men uit Requena naar Valencia terugkeerde tijdens de neutralisatie van een plaatselijke motorwedstrijd. Zijn zoon, die ook aan de wedstrijd deel nam, zag zijn vader verongelukken. ZWOLLE, 13 febr. Tijdens een be wogen halfjaarlijkse ledenvergadering van Zwolsche Boys is gisteren de voor zitter van de vereniging de heer P. West afgetreden. Er is een commissie van goede diensten van ie 'eden benoemd, die zich zal belasten met het zoeken van een opvolger CAIRO, 13 febr, Het Egyptische militaire voetbal elftal heeft in Cairo een overwinning van 5—2 behaald op Luxemburg. Bij de rust van d< - wed strijd, die werd gespeeld voor groep D van het toernooi om het intergeallieerd kampioenschap leidden de gastheren met 10. De stand in dt groep, waarin ook Ne derland is ingedeeld, luidt: 1. Nederland 2 1 1 0 3 42 2. Egypte 2 10 12 6—5 3. Luxemburg 2 0 111 36 STOCKHOLM, 1? febr. Voor het interzonale schaaktoernooi van de FIDE rijn de afgebroken partijen uit de negende en tiende ronde uitgespeeld. Negende ronde: Fischer-Pomar Aaron-Cueller Barcza-Schweber %-M, German-Portisch 1-0, Yanofski- Bilek 0-1. Tiende ronde: Teschner-Petrosian 0-1, Geller-Uhlmann 1-0, Yanofski- 1-0, Stein-Benkoe y,-Vs. De stand luidt nu: 1. Uhlmann 7 punten, 2. Fischer 614 plus 1 af, 3. Filip 6ti, -75/6. Petrosian, Benkoe, Por- tisch allen 6 punten, 7/8/9 Geiler, Korchnoi en Bilek allen 5(4 punt. 10/11. Bolbochan en Pomar beiden vijf pun ten LONDEN, 13 febr. De atletiekclub Harrier, te Herne Hill by Londen, heeft besloten de atletiekkleding van de le den te voorzien van lichtgevende rode strepen. De leden oefenen veel des avonds op de buitenweg en danken het alleen aan een ruime dosis geluk dat zjj nog niet zjjn overreden. De clublei ding heeft besloten dat men niet langer alleen op vrouwe Fortuna mag rekenen. HENGELO, 13 febr. De Oosten rijkse voetbalclub S.A.K. uit Salzburg heeft de Duitser Paul Wciorka, die het vorig seizoen als rechtsbinnen voor de tweede divisieclub Tubantia Hengelo uitkwam, gecontracteerd. Zodra het transferbedrag 4.000.-?) aan Tu bantia is overgemaakt, zal de overeen komst worden Mekend. NEW YORK, 13 febr. De Amerikaan McKinley is Amerikaans tenniskam pioen op de overdekte baan geworden. Mckinley, die 21 jaar is, won ir de finale met 46, 63. 46, 97, 10—8 van zijn landgenoot Reed. nadat hij in een halve finale de Australiër Lager, die hem in, de Wimbledon-finale had verslagen, had uitgeschakeld. Vorig jaar had Mckinley vgn Reèd verloren in de derde ronde van het toernooi om het tenniskampioenschap der Verenigde Staten. Dus toch. Men zal opnieuw gaan spreken over een eventuele aansluiting van de K.L.M. bij de Air Union, de belangengemeenschap van tot nu toe vier grote Europese luchtvaart maatschappijen die hebben ingezien dat er maar één middel is om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden die elk van hen bedreigen: samen werking. Dat iedere partner bij het overleg zijn eigen wensen, zo geen eisen heeft, is begrijpelijk. Dat blijkt overigens niet alleen uit het feit dat men nog niet verder is gekomen dan de goedkeuring van het Air Union- statuut, maar ook en vooral uit de verschillen in opvatting tussen de K.L.M. enerzijds en de vier overige maatschappijen anderzijds. Zó grote verschillen, dat de K.L.M. zich van de conferentietafel terugtrok. Toen reeds viel het te voorzien. dat het daarbij niet zou kunnen blijven. De internationale luchtvaart is een zaak van schier talloze bilaterale over eenkomsten. Een Nederlandse lucht vaartmaatschappij heeft daarbij nu in en buiten Europa de concurrentie met de dag groter wordt aan „na tionale markt'' steeds minder te bie den. Bovendien leven wij nü nog in de tijd van het straalverkeersvliegtuig, dat ..slechts 25 miljoen gulden kost en met de afschrijving waarvan per week een ton is gemoeid. Straks komt het supersonische vliegtuig: de prijs daarvan zal niet ver van de zestig mil joen af liggen. Dan móeten de Euro pese maatschappijen wel samenwer ken, willen zij althans tegenover de sterk geprotectioneerde Amerikaanse luchtvaart (met een veel gunstiger eigen markt) nog een rol van betekenis kunnen spelen. De K.L.M. heeft, verkerend in een positie die men gerust benard mag noemen. regeringssteun gevraagd. Daarmee zal, op welke wijze hij ook wordt verleend (een wetsontwerp is hiervoor in de maak), veel geld zijn gemoeid. Geld dat het Nederlandse volk via belastingen bijeenbrengt. Dat nu de regering zich gaat inspannen voor een Air Union waarvan ook de K.L.M. deel zal uitmaken, is niet al leen een kwestie van zonder meer een vinger in de pap willen hebben. Het is veel meer een zaak van hopen wij goed begrepen verantwoorde lijkheid. Adverter'1*1 voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand OSLO, 13 febr. De Noorse Schaat senrijders Bond heeft de ploeg bekend gemaakt, die Noorwegen dit weekeinde tijdens het wereldkampioenschap hard rijden in Moskou zal vertegenwoordi gen. Het team bestaat uit de volgende rijders; Johannesen. Aanes, Thomassen, terwijl als vierde rijder Maier of Stian- sen zal starten. MILAAN, 13 febr. De Italiaanse voetbalbond heeft bekend gemaakt dat dertig spelers van 10 clubs uit de Itali aanse eerste klasse na de competitie wedstrijden van gisteren opdracht kre gen zich medisch te laten onderzoeken op „doping". De namen van de betrok kenen werden by loting bepaald. Telegrafisch werd men verwittigd dat men zich diende te melden op het Me disch centrum te Coverciano. bij Rome. Eerder deze maand was door de bond bepaald aat het gebruik van opwek kende middelen zou worden beschouwd als een „sportmisdaad" en zwaar zou worden bestraft met boetes en schorsin gen. DEN HAAC, 13 febr. De voetbal wedstrijd tussen een Westduits jeugd- team en Jong Oranje, dat onder de naam van „De Zwaluwen" zal uitkomen, is thans definitief voor woensdag 4 april a.s. vastgesteld. De ontmoeting zal in Duisburg worden gespeeld. De kwekeling Wladislaw Kitajew heeft op de 80 meter-schans van Gorki een skisprong van 104 meter gemaakt, de grootste sprong ooit door een Rus gepresteerd. Italië heeft in de wereldkampioen schappen bridge te New York na 48 spellen een voorsprong van 125—53 ge nomen tegen Engeland. De V enigde Staten leiden met 145—63 tegen Argen tinië. DELFT. 12 febr. Technische Hoge school werktuigk. ing.J. Bekker, Deflt: B. Bonnet. Leiden: P. Brandenburg, Woerden, G. Bras, Amsterdam: P. Col- let, Den Haag; C. Dirks, Enschede: H. van Donkelaar. Den Haag: H. Elshove, Rotterdam: A. de Geus, s-Gravendeel; T. Goemans. Rotterdam; A. Govaert, Stein (L): J. Haan Heerlen; F. Hui- bregtsen, Rotterdam; L. Jansen. Rotter dam: J. de Jong. Haarlem: A. de Joode, Amsterdam: J. Klaren Amsterdam; W. Klep, Utrecht; B. Kreiter, Arnhem: J. van der Kuil, Rotterdam: W Kuijpers. Vlaardir.gen: S. Laan, Abbekerk: A. Le lieveld. Den Haag: 3. van Leusden, Utrecht J. van Lookeren Campagne. Den Haag; A. Loomans, Meerssen (L.); G. Mejjer Den Haag: F Molnar, Delft; A. Mortier. Arnhem: A. Nieuwenhuys. Rotterdam: J. Poutsma. Zandvoort: R. Begoord, Schiedam: J Schüngel, Den Haag: C. Smeets, Amsterdam: G. Snel- link. Voorburg- R Spiering. Wateringen; W Tholen, Sittard: J. van der Vegt. Delft: J van Veldhoven. Eindhoven: M Vis van Heemst, Sommelsdiik; J. Voren- kamp; Santpoort; W. Westerweele, Borssele(Z)M. de Wit, Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9