Vader van dienstplichtige verliest kort geding Rijksweg 1 wordt verlicht van Vinkebrug tot „Gooise Boer" BERISPING voor mr. W. Overbeek Ernstige beleidsfouten in Baarnse moordzaak Geheim overleg van FLN en Parijs onderbroken MASSALE BETOGING IN PARIJS Nog niets bekend over het resultaat van het overleg Slippartijen oorzaak van vele dodelijke ongelukken Jongen bij Sneek met fiets tegen een autobus gewaaid Militair kan als „rijksambtenaar'' naar Ned. Nieuw-Guinea Paniek na reeks plasticexplosies in ORAN Het weer BEL-O-FAST" Twee nieuwe bruggen over de Vecht DELEGATIES TIJDELIJK NAAR HUIS RUIMTEVAART GLENN WEER UITGESTELD Japan kan grote transporten verbieden Blok marmer valt op Pietersplein Meer nieuws op korte termijn? Zakbrandbfusapparaat Peron niet terug in de politiek HAAGSE RECHTBANK vrffetQdsverf kwaliteïtsverf Door elektrische stroom gedood éee MORRIS 'êeforeifou êuif! Minder wind Misschien morgen? Militairen naar Biak Bolikango opvolger van GIZENGA WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31054 EEN PRODUKT VAN DE SfKKENS-GROEP Suède dames- en herenjasjes Vanaf heden in voorraad: co KERKO OVERHEMDEN en KERKO BLOUSES resp. 15.90 en 14.50 X O O at O (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 14 februari .^Uister Beerman heeft de utrechtse officier van justitie, W. H. Overbeek, in verband zijn optreden in de Baarnse L^ordzaak, wegens „pliehtsver- p'hi, bestaande in gemaakte fhstige beleidsfouten", de dis- 'Plinaire straf van schriftelijke erisping opgelegd, „waarbij zijn Verigens zeer goede staat van 'enst in aanmerking is genomen". blijkt uit het antwoord van de ®windsman op de vraag van het Weede Kamerlid Berkhouwer (V-V.D.). PARIJS, 14 februari (Rtr.) Het geheime Frans-Algerijnse overleg, dat sinds zondag op een plaats nabij de Frans-Zwitserse grens wordt gevoerd, is gister avond onderbroken. Dit is ge schied om de voornaamste Franse onderhandelaar, de minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, in staat te stellen verslag uit te brengen aan president De Gaulle, terwijl de Algerijnse vertegen woordigers vandaag in Tunis de „voorlopige Algerijnse regering" zullen inlichten. (Van onze Haagse redactie-) DEN HAAG, 14 febr. De vader van de Amsterdamse militair, die een kort gedin? van de s'aat had aange spannen omdat zijn zoon naar Nieuw- Guinea moest worden vervoerd in bur gerkleren en zonder militair identiteits bewijs, heeft dit geding verloren. De president van de Haagse rechtbank mr. R. Prins stelde vanmorgen, dat de eisen niet ontvankelijk zijn. In de dag vaarding was een dwangsom van tien miljoe gulden gevorderd. De betrokken militair zal waarschijn lijk met het eerstvolgende lijntoestel naar Nieuw Guinea vertrekken. In zijn vonnis overwoog mr. Prins, dat het reizen van militairen in het buitenland in burgerkleren en zonder wapenen, individueel of in groepsver band, nergens verboden wordt en dat daarmede geen volkenrechtelijke bepa lingen worden overtreden. Vreemde staten zullen het zelfs liever zien, dat leden van vreemde krijgsmachten lich niet als zodanig kenbaar in het land ophouden. Eiser spreekt ten on rechte over vermommen in burgerkle ding. Immers het is geen vermomming, maar een normale gang van zaken, aldus de president. De vermelding „rijksambtenaar" in het paspoort achtte mr. Prins een overbodige aanduiding, „maar het op nemen is niet geschied bewustelijk in strijd met de waarheid en de vermel ding is in geen enkel opzicht in strijd met de strafwet. Een paspoort dient immers als legitimatie van de eigen staat tegenover een andere staat. Ver melding van het beroep kan mede als legitimatie strekken, maar is niet van essentieel belang, wat blijkt uit het feit dat de wijziging van een beroep niet behoeft te worden gemeld. Met het vermelden van rijksambtenaar wordt geen onwaarheid gesteld". Deze vermelding sluit volgens de president ook geen mogelijkheid tot nadeel in. Bovendien meent hij dat het verschil maakt of de overheid iemand als zodanig betitelt of de be trokkene zelf. De handtekening, zo verklaarde de president verder, strekt ook alleen ter legitimatie en onderschrijft niet de gegevens, die in het paspoort worden vermeld. Dit gebeurt door de handtekening van de gene die de pas afgeeft, aldus mr. Prins. Het staat de Staat vrij om het ver voer op de gewenste wijze te doen ge schieden. mits men zich houdt aan de regels van het verkeer bij vervoer van militairen naar overzeese rijksdelen. Nederland is niet in oorlog noch in een gewapend conflict met enig ander land. In vredestijd is het transport door of over vreemde landen in burger en zon der wapenen over het algemeen toege staan. De staat zal niet doen reizen in strijd met volkenrechtelijke bepalin gen, zo merkte de president in zijn overwegingen op. Voorzover denkbaar, aldus mr. Prins, dat onderweg of bij OR AN, 14 febr. (UPI) De ooste lijke havenstad van Algerije, Oran, is vanmorgen opgeschrikt door de groot ste reeks explosies van plasticbommen, die ooit achter elkaar in Algerije ge hoord is. De politie telde ongeveer veertig explosies, die bijna alle in de moslimwijken van de stad plaats von den. De eerste berichten - spreken van „verscheidene" slachtoffers. De bomaanslagen wekten de woede op der moslims hetgeen de mobiele gendarme aanleiding gaf zich in groten getale naar de Avenue Edouard-Her- riot te begeven waar Europese auto mobilisten met stenen werden beko geld. De explosies waren zo talrijk dat de politiet egen negen uur ze nog niet alle had gelokaliseerd. De paniek, veroorzaakt door de ex plosies bereikte in de moslimwijken om streeks acht uur 's morgens op zijn hoogtepunt. De straten waren vol ang stige Algerijnen die half gekleed uit hun huizen tevoorschijn waren geko men. De paniek steeg toen geruchten de ronde deden dat er nog meer bom men waren geplaatst onder auto's en voor sommige gebouwen. Op een ge geven moment wierpen de veiligheids troepen handgranaten naar een menig te schreeuwende moslims die stenen hadden geworpen naar passerende auto's en vervolgens dreigden een po- litie-barrikade te bestormen. aankomst in Nieuw Guinea een conflict zal ontstaan, geniet de zoon de be scherming van de conventies voor burgers. Indien hij wordt beschouwd als burger dan zal hij de bescherming voor burgers genieten, wordt hij be schouwd als militair, dan die welke gelden "oor militairen. Tussen beide is geen essentieel verschil. Mr. Prins acht het tenslotte het goed recht van de Staat om de dienstplichtige op de wijze te vervoeren zoals thans geschiedt. „Geen eventuele vijand zal onder de ze omstandigheden de zoon voor een spion houden". Ike onrechtmatigheid is de Staat vreemd, aldus de president, die het niet tot zjjn competentie acht om het beleid van de Staat te beoordelen. Hij weigerde de gevraagde voorzieningen en veroordeelde de eiser tot de kosten van het geding. (Advertentie) XJMUIDEN. 14 febr. - Op het in aanbouw zijnde pand van V room en Dreesman aan de Lange Nieuwstraat is gistermiddag de 29-jarige bouwkun dig opzichter A. J. van den Bosch uit Dongen (N.Br.) door elektrische stroom gedood Hij wilde met een. arbeider een lasser helpen bij hef verplaatsen van een laswagen. Vermoedelijk door een fout in de stekker kwam de wagen onder stroom te staan, waardoor de opzichter om het leven kwam en de arbeider een zware schok kreeg. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM Ta. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEk 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuw- of hagelbui. Tot matig afnemende wind tussen noordwest en noord, later krimpend naar west tot zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag zon: 7.57-17.53; maan: 14.03-5.24. (Advertentie) de VEELBESPROKEN NIEUWE ZELFSTRDKENDE KATOENVEZEL HERENZAAK: Anegang 55-57 DAMESZAAK: Grote Houtstr. 90 X NAARDEN, 14 febr. Rijksweg 1, die de verbinding vormt van Amsterdam via het Gooi met het oosten en noorden van het land, zal op een belangrijk en ge vaarlijk gedeelte worden verlicht. De minister van Verkeer en Waterstaat had deze verlichting al enige jaren gele den toegezegd, maar men was nooit ver der gekomen dan tot de Vinkebrug bij Diemen. Naar wij van Rijkswaterstaat vernemen zal nu echter nog dit jaar de weg worden verlicht van de Vinkebrug tot aan de „Gooise Boer" in Bussum. Men zal verlichting aanbrengen van af de Vinkebrug tot over de Vechtbrug in Muiden. Daar splitst de weg zich in tweemaal twee gescheiden rijbanen. Deze zullen niet van verlichting worden voor zien. Halverwege Hakkerlaarsbrug en Naarden waar de weg weer een aaneen gesloten geheel wordt met vier rijbanen gaat men verder met de verlichting tot aan de „Gooise Boer", zodat de bebouw de kommen van Naarden en Bussum verlicht zullen worden. Ook met de bouw van twee nieuwe bruggen over de Vecht in Rijksweg 1 in Muiden (tot nu toe één brug) zal dit jaar een begin worden gemaakt De voorbereidende werkzaamheden hier voor zijn reeds in uitvoering. De uitwateringssluis van het Naarder- meer op de Vecht was tot nu toe voor de bouw van de nieuwe bruggen een hinderpaal. Deze sluis is thans echter door rijkswaterstaat enige tientallen me ters verder in de richting varf Weesp in de Vecht geplaatst. Binnenkort zal men beginnen met de aanleg van de opritten en het zogenaamde aanbruggen van de twee nieuwe bruggen. Van°^/S bekend zag een der verdachten devvii ™oord op Theo Mastwijk, Bou- PolitiJk kans te ontsnappen uit het ha v! iUreaD in Baarn, toen hij daar naar ■•oord te zÜn door mr. Overbeek iuisto 2']n cel werd overgebracht. De kwam lezing van deze ontsnapping dachti na de arrestatie van de ver tonen ver de aanhouding van de 's achteraf ook veel te doen ge- te. tvee'eh htreiltit0m^at geschiedde door de PoUtiTLse politie en niet door Baarnse "mensen, die bovendien nog uren lang in de bossen de klopjacht voort zetten, niet wetend dat de verdachte reeds was gearresteerd. Het laatste op zienbarende punt in deze zaak was de overbrenging van Boudwijn H. in de overbrenging van Boudewijn H. in de huis van bewaring in Utrecht, waarbij de verdachte begeleid werd door zijn vader. De procureur-generaal te Amster dam, mr. H. R. de Zaaüer, zo ver meldt het antwoord, heeft op 15 de cember aan de minister rapport uit gebracht van zijn bevindingen en con clusies in het bijzonder over het op treden van de Utrechtse officier van justitie. Dit rapport is nog aange vuld met enige brieven van mr. De Zaaijer. Ook heeft de procureur gene raal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, minister Beerman des gevraagd zijn zienswijze kenbaar ge maakt. „De bestudering van deze aangelegenheid leidde mij tot de slot som, dat er aanleiding bestand het opleggen van een disciplinaire straf aan de genoemde officier van justitie te overwegen. Deze is overeenkom stig de geldende voorschriften in de gelegenheid gesteld zich schriftelijk te verantwoorden, wat hij op 16 januari ook heeft gedaan", aldus minister Beerman. De stukken, die op het betreffende onderzoek betrekking hebb.en zjjn ter vertrouwelijke informatie van de Ka merleden bij de griffie van de Tweede Kamer neergelegd. BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. nniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CAPE CANAVERAL, 14 febr. (Rtr, UPI) De poging de Amerikaanse Ruimtevaarder kolonel John Glenn in het kader van het „Mercury"-project In een baan om de aarde te brengen voor tenminste vierentwintig uur uit gesteld. De lancering, die reeds eerder verscheidene malen werd uitgesteld zou Oorspronkelijk vandaag om 14.30 uur Nederlandse tijd plaats hebben. Slecht weer in het landingsgebiedin in <le Atlantische Oceaan noopte opnieuw tot uitstel. Glenn verkeerde in uitstekende con ditie en de eindcontrole verliep volgens schema. De controle werd echter ge- Staakt toen bleek dat de weertoestand Jh het landingsterrein beneden de vei ligheidsmarge lag. TOKIO, 14 febr. (UPI) De Japan se premier Hayato Ikeda heeft giste ren gezegd, dat het vervoer van Ne derlandse troepen via de luchthaven van Tokio, zjjn land in verlegenheid hrengt. Ikeda maakte zjjn opmerking ten overstaan van de begrotingscom missie van het huis van afgevaardig den, in antwoord op een vraag van de •ociaal-democraat Soekeharoe Soma. De heer Soma wilde onder meer w®ten of de regering iets zou onder enen om de Nederlandse transpor- !?n te verhinderen. Hierop antwoord je de minister van Buitenlandse Za ken Zentaro Kosaka: „Als we voldoen de bewijs hebben, dat Nederland grote aantallen soldaten via Japan vervoert, dan kunnen wij dit verhinderen Krachtens de wet op de burgerlucht vaart". Het hoofd van de dienst Azië en Afrika van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Sjinsakoe Hogan, Vulde de opmerking van de bewinds man aan met de mededeling, dat het aantal Nederlandse soldaten, dat de K.L.M. nu vervoert, niet groot is. Vaticaanstad, 14 febr. <upi) Een groot stuk marmer, deel van beeld houwwerk aan de facade van de Sint Gieter, is gisteren losgeraakt en op het Mein voor de basiliek tevallen. Nie mand raakte gewond en er werd geen Schade aangericht. Het stuk marmer, met een gewicht JJan 100 kilo, was afkomstig van een Ilfen van het beeld van een engel. Werklieden van het Vaticaan zijn on middellijk met een algemen inspectie "egonnen. Van Franse officiële zijde wordt nog steeds een volstrekt stilzwijgen over de Na de zakradio, het zakmes en de zak doek beschikt de wereld sinds kort ook over een zakbrandblusapparaat. Het werd deze week gedemonstreerd in Lon den. De abrikant zegt dat men met dit apparaat alle branden kan blussen, op voorwaarde natuurlijk dat het maar een klein brandje is. BRUSSEL, 14 febr. (Rtr) Het Con golese persbureau ACP heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt, dat Jean Bolikango, een vroegere vice-premier in de voorlopige regering-Ileo en leider van de nationalistische partij, is benoemd tot vice-premier in de Centrale Congo lese regering als opvolger van de afge zette vice-premier Antoine Gizenga. Tot ministe van binnenlandse zaken is be noemd Cleophas Kamitatoe. Volgens het persbureau zjjn beide staatslieden reeds door president Kasavoeboe beëdigd. onderhandelingen bewaard. Zelfs het plaatshebben ervan wordt niet erkend. Gisteren werd echter van onverwachte zijde bevestigd, dat Franse en Alge rijnse onderhandelaars overleg plegen. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken deed een beroep op buitenlandse cor respondenten in Zwitserland om reke ning te houden met de wens van beide afvaardigingen, dat hun overleg strikt in de particuliere sfeer wordt gehou den. In Parijs koestert men hoge ver wachtingen van het overleg, maar men verwacht niet dat de huidige conferentie de laatste zal zijn. Waarschijnlijk zal binnenkort een tweede ontmoeting tussen de Franse en Algerijnse onderhandelaars worden gehouden die, naar wordt aangenomen, van weerskanten door ministers zal worden bijgewoond. Hierna, aldus is in Parijs vernomen, zal mogelijk een officiële en openbare bijeenkomst vol gen, waarop een protocol voor een staken van het vuren en een overeen komst betreffende de toekomst van Algerije zullen worden getemd. De leiders van de Algerijnse opstan delingen zullen, voordat enig protocol wordt ondertekend, ongetwijfeld hun „parlement" in Tunis raadplegen. Van Franse regeringszijde is te ken nen gegeven, dat het waarschijnlijk nog wed veertien dagen zal duren, voordat ook maar iets over het resul taat van het overleg kan worden mee gedeeld. Gisteravond vertelden Zwitserse douanebeambten, dat zes auto's met leden van de Franse afvaardiging, die aan het overleg met de Algerijnse ver tegenwoordigers hebben deelgenomen, dinsdagmiddag de Franse grens in Bods Dumont, in het gebergte van de Jura, zijn gepasseerd. De begrafenis van de acht personen, die verleden week omkwamen tijdens een anti-OAS-betoging in Parijs, is gisteren in de Franse hoofdstad uitgelopen op een massale demonstratie van de Parijzenaars tegen het optreden van de politie. Alle Franse dagbladen zijn het er echter over eens dat de betoging tevens duide lijk aantoonde dat de Parijzenaars en bloc afschuw voelen voor de OAS. Op de foto ziet men de begrafenisstoet op de Avenue de la République op weg naar de Place de la République. Eindeloos is de massa mensen, die de route omzomen. (Van onze correspondenten) LEEUWARDEN, 14 febr. De 13- jarige J. Reitsma uit Swichum is gistermiddag op de rijksweg Sneek- Leeuwarden ter hoogte van het plaats je Rauwerd door een N.T.M.-bus ge grepen en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de bus een vrachtauto wilde passeren. De jongen kwam met een vriend uit de tegen gestelde richting fietsen en is waar schijnlijk door de zware zijwind voor de autobus terecht gekomen. De N.T.M.-bus geraakte bij "iet ongeval in een slip en kwam tegei. een boom terecht. De jongen werd op slag ge dood. De chauffeur en de conducteur van de bus, de heren F.B. en A.F. uit Sneek, alsmede twee passagiers liepen bij de botsing hoofdverwondin gen op. Zij werden naar het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek overge bracht. De bus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. SNEEK Op de rijksweg Sneek- Lemmer is ter hoogte van Spannen burg gisteravond de 46-jarige ver tegenwoordiger J. P. de Boer uit Bols- ward met zijn volkswagen op het gladde wegdek geslipt en tegen een boom terecht gekomen. De heer De Boer was op slag dood. De wagen werd volkomen vernield. Bij een ander auto-ongeval, eveneens in de buurt van Spannenburg, werd gisteravond de heer J. Jissink uit Zwolle zwaar gewond. Hjj is naar het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek over gebracht. ALKMAAR Een busje met acht arbeiders is gistermorgen frontaal in botsing gekomen met een auto, waarin drie matrozen zaten, die op weg waren naar Den Helder. Een van de arbeiders de 61-jarige heer A._ Bakker uit Heer- hugowaard werd bij het ongeval zo ernstig gewond, dat hij kort hierna in het centraal-ziekenhuis alhier is over leden. Het ongeluk zou gebeurd zjjn, doordat de bestuurder van de auto, waarin de drie matrozen zaten, geen voorrang verleende aan het busje. VERVIERS De 67-jarige me vrouw C. SnijdersJDverdijck uit Ge leen is gisteren bij een auto-ongeval nabij Battice (België) om het leven gekomen. De auto, bestuurd door een zoon van het slachtoffer, is in de sneeuw geslipt en tegen twee bomen gereden. De vrouw, die geen verwondingen opliep, overleed ver moedelijk tengevolge 'an een hart verlamming. De zoon bleef onge deerd. MAARSSEN Gisteravond is hier een personenauto met twee inzittenden op het gladde wegdek geslipt en de Vecht ingereden. Een der inzittenden, de 74-jarige weduwe J. M. Hilhorst- Kerste' uit Breukelen, is verdronken. Haar kleindochter, de 20-jarige mejuf frouw J. M. Derksen slaagde erin door een der raampjes de auto te verlaten. De ernstig beschadigde bus, die dinsdag middag op de rijksweg Leeuwarden Sneek ter hoogte van het dorpje Rau werd tegen een boom terecht kwam. llllllllillllHlllllllllllllllllllllllIIIIIIUllllllIllllllllillllIIIIIIIIIII! Het ongeluk gebeurde, toen mejuf frouw Derksen, die aan het stuur zat, afremde voor een tegenligger. Een onbekend gebleven voorbijganger heeft nog vergeefs getracht mevr. Hilhorst te redden. HOOGÈZAND Op de Groninger- weg nabij Westerbroek is gisteravond een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 42-jarige mevr. A. J. Roelofs-Wijk uit Finsterwolde werd gedood. Het on geluk werd veroorzaakt door een truck met oplegger, die op het gladde weg dek slipte. Na eerst twee tegenliggers geraakt te hebben kwam de vracht auto op het linker weggedeelte fron taal in botsing met de personenauto van mevr. Roelofs. Haar auto werd door de berm en over de secundaire weg gesleurd. De vrachtauto kwam juist voor het Winschoterdiep tot stil stand. APELDOORN De 47-jarige wielrij der H. van Amersfoort werd hier giste ren nabjj zün woning aan Kanaal-Zuid door een personenauto gegrepen, toen hij plotseling van richting veranderde. Hij was vrijwel op slag dood. BUENOS AIRES, 14 febr. (Rtr) Een Argentijnse nrovinciale rechtbank heeft uitgemaakt, dat de oormalige dictator Juan P.-ron niet kandidaat kan worden gesteld voor het vice-gou- verneurschap van de provincie Buenos Aires.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1