Verrassende ommezwaai K.M.K. speelt SWING Majoor Rocus van Yperen met toelichting - voor televisie VLUGGERTJE SCHAAK TIJDENS INVASIE Ai Openbaar verhoor tandarts Mertens een week uitgesteld Westen houdt de deur voor een topconferentie open Spoedig officieel antwoord op voorstel van Khroesjtsjev Gesprek Thompson-Gromyko heeft nog geen resultaat Brandt en Mende bepleiten direct overleg Bonn-Moskou DE PENRUAN MOORD Op Java: 700 arrestanten m Deel van dossier zoek Gezelschappen niet ontevreden In 1963 besluit over kerncentrale Diemen achter Bijl mermeer PAS VERSCHENEN BOEKEN Meisjes-roman Ir. A. Knape, directeur R.D.M. overleden Nieuive voorzitter StWillibrordus Onder wie veertig belangrijke politici Gratis reizen naar en door Indonesië voor PAPOEA'S VOOR HOGE RAAD Nieuw-Guinea beraad Kamercommissie: geen mededelingen Dr. De Gou: ,Mijn taak is nu afgelopen" T oneelvoorziening VISHANDEL WEIGERT TONG UIT TWEEDE L0SBEURT Nieuw reactorvat in Petten's kerncentrum Voor f 6J min. nieuwe levensverzekeringen in 1961 Consumptie per hoofd in november hoger MISSCHIEN LATER IN DIT JAAR Invoersaldo t.o.v. van 1961 gestegen in januari De ontwikkeling van Latijns-A merika Vertaald proza WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 PAGINA 2 4 VLAANDEREN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 febr. Televisie kijkend Nederland zal vanavond ge tuige kunnen zijn van een uniek muzi kaal gebeuren: een swingmuziek spe lende Koninklijke Militaire Kapel. In het programma „memo van de NCRV zal de KMK onder leiding van majoor R. van Yperen onder meer „South Ram part Street Parade" en „Pasadena" ten gehore brengen. Voor het laatste num mer, een foxtrot uit de twintiger jaren, heeft majoor Van Yperen zelf een swing-arrangement geschreven. In het programma zal de majoor met speciale toestemming van het ministerie van de fensie de achtergrond van deze opzien barende ommezwaai van de kapel be- lichen. Naar wij vernemen is het niet uitgesloten, dat zelfs op de Taptoe-Delft weer swingmuziek door militaire kapel len ten gehore zal mogen worden ge bracht. Gisteren is de kapel in de grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen druk bezig geweest voor de opname van een grammofoonplaat. Tegelij kertijd zijn er opnamen gemaakt voor het NCRV-TV-programma. Zoals bekend is er tijdens de laatste Taptoe-Delft een rel ontstaan over het spelen van lichte muziek door militaire kapellen. Majoor Van Ype ren, die de leiding heeft van deze tap toe, had verboden op die mahifestatie jazz-melodieën, speelde op een avond de koninklijke luchtmacht, die grote populariteit geniet vanwege haar jazz-melodieën. speeldee op een avond toch jazz om op deze manier de diri gent, kapitein Van Diepenbeek, te feli citeren met zijn verjaardag. Er is toen een ware rel ontstaan en zelfs werd er een commissie benoemd. Menigeen heeft zich toen vrolijk gemaakt over de ernst, waarmee de controvers over de lichte muziek werd behandeld. Majoor Van Yperen zei ons gister middag in het Kurhaus. dat hij er in principe niets tegen heeft, dat een mili taire kapel lichte muziek spselt, „als deze maar past bij het karakter van het betrokken evenement". Voor een mili tair harmonie-orkest is het niet het be langrijkste met dit soort muziek naar voren te treden, primair is, dat het zich bij een militaire gebeurtenis zo goed mogelijk kan presenteren. Ook moet het een culturele prestatie kunnen leveren, want daarbij kan het orkest tonen wat het waard is. Een klassiek concert, dat door het publiek net zo beoordeeld wordt als een concert var. bijvoorbeeld het Residentie Orkest, is ook veel moeilijker dan het spelen van een aantal populaire nummers, aldus de dirigent. De bedoeling van de grammofoonplaat en het TV-optreden is volgens majoor Van Yperen het publiek te tonen, dat de Koninklijke Militaire Kapel ook swing-muziek kan spelen. „De lichte muziek is ons niet vreemd, wij hebben reeds enige nummers op ons program ma staan, maar zij zijn niet altijd ge wild. In veel plaatsen waar wii worden uitgenodigd om te concerteren vraagt men namelijk om bekende klassieke ROTTERDAM, 13 febr. In het af gelopen weekeinde is in zijn 79ste le vensjaar ir. Adriaan Knape, sinds 1932 directeur van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, overleden. Ir. Knape was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. De begrafenis werd slechts bijgewoond door familieleden en enkele goede vrienden. DEN HAAG, 13 febr. In een ver- adering van de bondsraad en het oofdbestuur van de katholieke bond van werknemers (sters) in industriële bedrijven „St. Willibrordus" is tot voor zitten van deze organisatie gekozen, de heer H. M. de Groodt. Door de verkiezing van de heer de Groodt wordt in de vacature voorzien, ontstaan door het overlijden op 17 janu ari var. de heer H. B. Vink. De heer De Groodt kwam in 1954 in dienst van ,,St. Willibrordus" en vervulde daarin verschillende functies, onder meer die van hoofd van de sociaal-economische afdeling en, sedert september, tweede voorzitter. Hij is 34 jaar oud. DJAKARTA, 13 febr. (Reuter) Op Java zijn zevenhonderd mensen in ar rest in verband met de poging van vo rige maand om president Soekarno te vermoorden. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen bevinden veertig belangrijke politici zich in Tjipajoeng; 70 km van Djakarta, in arrest. Tot hen behoort oud-premier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. BONN, 13 febr. Naar aanleiding van berichten over het verlangen van in Nederland studerende Papoea-studenten een oriëntatiereis naar Indonesië te ma ken deelt de Indonesische ambassade alhier mee, dat de Indonesische rege ring gaarne bereid is de reiskosten voor deze studenten te dragen, indien de Ne derlandse regering hiervoor geen fond sen ter beschikking zou stellen. Deze bereidheid geldt niet alleen voor alle studenten, die in Nederland vertoeven, maar ook voor alle voor aanstaande Papoea's in Nieuw-Guinea, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven. „Zij zijn zeer welkom en kun nen in Indonesië onbeperkt reizen en zich zelf op de hoogte stellen van de situatie ter plaatse. Voorts is het hun mogelijk contact op te nemen met allen, die ze gaarne zouden willen spreken," aldus de mededeling van de Indonesi sche' ambassade. stukken en aan dat verzoek moeten wij natuurlijk voldoen". De laatste tyd komt er echter volgens de dirigent meer vraag naar muziek van het lichtere genre. ,.Ik kan dit alleen maar toejuichen", zo luidde het commentaar van de kapi tein Van Diepenbeek, dirigent van de Koninklijke Luchtmachtkapel, op het opnemen van het swing-plaatje van de KMK. Veel meer had en hoefde de swing-mars specialist hier niet aan toe te voegen. „Ik vind het prettig, dat ik mijn eigen gang kan en mag gaan en probeer zo goed mogelijk voor de dag te komen. Onlangs nog hebben wij ons swing-repertoire met vijf nieuwe num mers uitgebreid. Deze zijn met vijf oude successen op een grote langspeelplaat gezet. Verder is de opname gereed ge komen voor een plaat met een aantal klassieke nummers in de moderne trant, die afwijken van het geijkte werk". Hij haastte zich te zeggen, dat dit niet duidt op een ommezwaai naar het meer serieuze genre. „Wij blijven muziek spe len, die het duidelijkst de luchtmacht karakteriseert". Welke muziek dat is zullen de radio luisteraars vanavond kunnen horen in het programma van de NCRV, die tien minuten van haar zendtijd voor de ka pitein en zijn kapel heeft gereserveerd. Twee swing spelende militaire harmo nie-orkesten dus op een avond. In Normandië is de regisseur Daryl Zanuck druk bezig met de verfilming van het boek „The longest day", dat de Anglo-Amerikaanse invasie op de Franse kust op 6 juni 1944 tot onderwerp heeft. De acteurs John wayne en Stuart Whitman, die belangrijke rollen in de film spelen, profiteren van een korte pauze in de opname om een vluggertje schaak te spelen. (Van onze Haagse redactie) DEN RAAG, 13 febr. Het voor van daag door de Hoge Raad vastgestelde openbaar verhoor in het herzieningspro ces van de tandarts A. Mertens is een week uitgesteld, opdat de heer Mertens eerst nog kennis kan nemen van nieuwe stukken uit het dossier, die alsnog te voorschijn zijn gekomen. Zoals gemeld wil de heer Mertens herziening van het vonnis dat veertig jaar geleden door het gerechtshof in Den Haag tegen hem is uitgesproken waarbij hij wegens diefstal van elektriciteit werd veroor deeld tot dri«* mwndfn gevangenisstraf. De politie had in zijn huis een naald in de elektriciteitsmeter gevonden, die ervoordiende elektriciteit af te ntmen buiten de meter om. Onlangs heeft de hr. Mertens, die altijd heeft ontkend, enkele getuigen gevonden die verklaren dat de naald indertijd is aangebracht door een knecht van de heer Mertens, die werk voor zich zelf deed en bang was dat zijn patroon dit aan het elektriciteitsver bruik zou merken. De thans 85-jarige tandarts mocht vanmorgen tegen alle gebruiken in vlak voor de vijf raadsheren van de Hoge Raad plaats nemen omdat hij hardhorend is. De president, prof. mr. G. Feber zei dat een gedeelte van het dossier zoek is maar dat er andere stukken plotse ling op onverklaarbare wijze te voor schijn zijn gekomen. Hij stelde de heer Mertens voor dat deze de stukken eerst nog eens zou bekijken alvorens het openbaar verhoor wordt gehouden. De heer Mertens zag toch nog kans de nodige opmerkingen te maken, die, naar de president zei, niets met de zaak waarom net gaat te maken heb ben. De hoogbejaarde tandarts, die nog ongemeen fit is, vertelde dat men is begonnen tegen hem samer, te span nen nadat hij in de eerste wereldoor log aL officier van de generale staf een rapport had opgemaakt over de toenmalige chef van de Rotterdamse rivierpolitie. Deze man zou volgens Mertens aan de Duitsers verraden heb ben wanneer er Nederlandse schepen uitvoeren. Late^ werd deze commissaris chef van politie in Den Haag en daarna zouden er volgens de heer Mertens alsmaar be- DEN HAAG, 13 febr. De minister president, prof. De Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Bot, hebben vanmorgen be raadslaagd met de commissie van Bui tenlandse Zaken uit de Eerste Kamer. Naar verluidt is de hoofdschotel van het gesprek de kwestie Nieuw-Guinea ge weest. Geen der bewindslieden wenste enig commentaar op de bijeenkomst, die van half elf tot kwart over twaalf duurde, te geven. Zoals bekend wenste de heer De Gou (K.V.P.) tijdens deze bijeenkomst me dedelingen te doen over zijn contacten met Indonesische diplomaten. Gisteren beriep de regering zich op het regle ment van de Kamer, dat haars inziens dergelijke mededelingen van de leden uitsluit. Aan dit ANP- bericht voegt onze par lementaire redacteur nog toe: Dit laatste is inderdaad juist. For meel kan volgens het reglement van de orde de Kamercommissie slechts mededelingen van de regering aanho ren en daarover vragen stellen. Onderwerpen die daarbuiten gaan kunnen formeel niet aan de orde wor den gesteld. De besprekingen zijn deze maal met een grote geheimhouding omhuld. De leden hebben op uitdrukkelijk verzoek van de ministers afgesproken dat zij geen enkele mededeling naar buiten znlleu doen. Dr. de Gou heeft ons echter wel meegedeeld, dat hij zijn bemoeiingen met de vertegenwoordigers van de Indonesische regering in Europa wenst te staken. „Mijn taak is afge lopen," zo drukte hij zich uit. Hieruit valt af te leiden, dat deze zaak wel degelijk ook van de zijde van dit Kamerlid ter sprake is gebracht en dat deze zich heeft gekweten van dat wat hij als zijn plicht zag: de regering te wijzen op de mogelijkheden, langs bilaterale weg met de Indonesiërs tot een gesprek te komen. zwarende politierapporten over hem zijn opgemaakt. Dit had tot gevolg dat hij geen paspoort kreeg. Dank zij ingrijpen van minister Heemskerk werd hem er later toch een verschaft, zo vertelde de tandarts vanmorgen. Ook n- de tweede wereldoorlog zou men hem hebben dwarsgezeten. „Ik had een uitvinding gedaan die ik voor 100.000 dollar aan Amerika kon verko pen. Maai het ging niet door omdat ik wee.' vijf jaar op mijn pas heb moeten wachten. Men had van mij gezegd dat ik als een beroepsinbreker beschuldigd was van „diefstallen meermalen ge pleegd". Ze hebben me in dit land het leen onmogelijk gemaakt omdat ik mijn plicht deed" zo beklaagde de heer Mer tens zich vanmorgen. AMSTERDAM, 13 febr. De Neder landse Comedie is. verklaarde ons de heer Guus Oster. niet ontevreden over de heslissing van de staatssecretaris over de toneelvoorziening in Nederland. Er is nu althans de mogelijkheid om een paar voorstellingen enkelvoudig te spe len. Dat is in ieder geval een vooruit gang op de huidige toestand. Dat de situatie, die nu ontstaat, met een voor enkele jaren bevroren is. is heel begrijpelijk. Men kan niet elk jaar opniew de uitvoerige besprekingen van thans herhalen, om tot weer tien voorstellingen minder te komen. Bovendien is de nu ontstane situatie ook voor de gezelschappen zelf een proefneming, waarvan de resultaten af gewacht moeten worden. De heer Oster zag een soort overgangsperiode ont staan, die uitermate welkom is. Overigens moest het hem wel van het hart, dat de op buitenlandse gezelschap pen gerichte activiteit van een aantal niewe schouwburgen buiten het westen niet gemotiveerd kan worden door het verminderen van het aantal speelbeur ten door Nederlandse gezelschappen. In Tilburg en in Nijmegen is er, wat de Ne derlandse Comedie betreft, geen sprake van achteruitgang, in tegendeel van een verhoging: Tilburg, dat tot nu toe drie voorstellingen kreeg, heeft er in het ko mende seizoen zes, Nijmegen stijgt van vier tot tien. De directie van de Haagse Comedie gaf op de brief van staatssecretaris Scholten desgevraagd als reactie, dat de nieuwe regeling voor het Haagse gezelschap weliswaar geen voordelen brengt, maar dat men zich kan ver heugen over het begrip, dat nu toch getoond wordt voor de overwegingen van artistieke aard, die dwingen tot beperking van het aantal speelbeurten. De Haagse Comedie had gehoopt, dat met een geringer aantal voorstellingen volstaan zou kunnen worden. Gelukkig blijkt de betekenis van handhaving van het artistieke peil ten departemen- te echter wel onderkend te worden. We moeten nu maar proberen het ver eiste aantal speelbeurten te halen, al dus de directie van de Haagse Come die. IJMUIDEN, 14 febr. Nog vóór de vergadering van donderdag is de Neder landse Zeevisgroothandel begonnen met maatregelen, die een meer geordende voorziening in de afslag beogen te be vorderen. Donderdag zal de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging maatrege len bespreken in verband met de invoe ring van de vrije zaterdag. Maar gis teren werd al geweigerd ->m tong te ko pen. die in de tweede beurt gelost zou worden. Het gevolg was, dat circa 30 kotters niet werden gelost en ook hun bijvangst aan wijting, gul en kabeljauw en schol aan boord hielden. Het besluit van de handel werd bekend gemaakt, voordat de eerste afslag be gon. De handel, die reeds jaren het ver langen heeft geuit naar een behoorlijk overzicht van de beschikbare aanvoer, wilde nu alleen rekening houden met wat er in de eerste beurt beschikbaar was. Daarop werden de prijzen geba seerd. Het is een voortdurende ergernis voor de handelaren dat zij 's morgens vroeg dure tong kopen en dan later tot de ontdekking komen, dat er nog een grote hoeveelheid tong beschikbaar is. De latere kopers zijn dan vaak een halve gulden of meer per kilo goedkoper uit dan de vroege kopers. De maatregel van de handel alleen uit de eerste losbeurt te kopen, houdt geen direct verband met de vrije zater dag. Wel wil men op deze manier be reiken, dat er een betere regulering van de aanvoer komt. Het feit, dat deze stap zo plotseling werd gezet illustreert ove rigens wel, dat de verhouding tussen reders en handel gespannen is, getuige het feit, dat men gewenste verbeterin gen zonder meer afdwingt. DEN HAAG, 13 febr. - De gang van zaken in het reactorcentrum in Petten stemt thans tot bevrediging. De hoge flux reactor is, met gebruikmaking van het afgekeurde reactorvat 9 november van het vorige jaar kritisch geworden en is sindsdien voor het verrichten van noodzakelijke metingen op laag vermo gen in bedrijf. Zeer binnenkort zal wor den begonnen met de vervanging van het reactorvat door een nieuw, dat in middels in Petten is afgeleverd. Dit deelt minister De Pous aan de Eerste Kamer mee. Na de montage van het nieuwe vat zal de reactor opnieuw kritisch worden gemaakt en zal het ver mogen geleidelijk worden opgevoerd tot 20 raff. Dit niveau zal naar verwach ting aan het einde van dit voorjaar wor den bereikt. Voar wat betreft de bouw van de eerste kernenergiecentrale zegt de minister, dat inmiddels een begin is gemaakt met het maken van een voorontwerp, voor een 50 mW. centrale, voorzien van een reactor van een beproefd Amerikaans type. De Amerikaanse partner verzorgt dit voorontwerp in overleg met deskun digen van de Nederlandse elektriciteits bedrijven. Wanneer de samenwer kende elektriciteitsbedrijven (S.E.P.) dit voorontwerp goedkeuren, zal het ont werp nader gedetailleerd worden uitge werkt. Dan zal een definitieve kosten- begroting worden opgemaakt. Daarna zal de S.E.P. over de bouw van de cen trale beslissen. Deze beslissing kan in de loop van 1963 tegemoet worden ge zien. UTRECHT, 14 febr. Op grond van voorlopige cijfers heeft het C.B.S. be rekend, dat in 1961 in ons land voor een bedrag van 6,6 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen is gesloten. In dit totaalcijfer is een geschatte pro- duktie voor de maand december van 1200 nuljoen gulden (v.j. 1180,7 mil- jo.n) opgenomen; het definitieve be drag over die maand zal eerst over enkele maanden bekend zijn. Deson danks is het totaal over 1961 reeds 700 miljoen gulden hoger dan het resul taat dat in 1960 werd behaald. Meer dan de helft van het bedrag aan nieuwe levensverzekeringen, nl. 3,4 miljard, bestond uit verzekeringen, van periodieke uitkeringen (renteverzeke- ringen), die vooral gesloten worden als collectieve pensioenvoorzieningen voor bedrijven. Kapitaalverzekeringen kwa men tot stand tot een bedrag van 2,9 miljard en volksverzekeringen tot een bedrag van 250 miljoen gulden. Deze cijfers wijzen uit, aldus merkt de Voorlichtingscommissie uit het Le vens verzekeringbedrjjf op, dat er in 1961 eer. lichte verschuiving van de be langstelling in de richting van de ka pitaalverzekering heeft plaatsgehad. Het aandeel van deze verzekerings- vorm in de produktie bedroeg nl. 44,7 pet. (v.j. 43,3 pet) en dat van de ren teverzekering 51,5 pet. (v.j. 52,4 pet). AMSTERDAM, 14 febr. In novem ber van het vorig jaar zijn de consump tieve bestedingen van de Nederlandse bevolking gestegen. Het indexcijfer voor de waarde hier van (1953 is 100) gaf in deze maand een stijging van 176 tot 181 te zien. Een stijging die moet worden toege schreven aan de hoeveelheid (index steeg vanl46 tot 151) daar de prijs (index 120) onveranderd bleef ten op zichte van oktober. De hoeveelheid per hoofd gaf een stijging van 131 tot 136 te zien. Aldus cijfers van het CBS. Per hoofd van de bevolking geeft het index cijfer voor de hoeveelheid van voeding en genotmiddelen in november een stij ging van nog geen 4 pet. (114 tot 119) te zien. Voor duurzame produktiegoede- ren is de stijging van dit cijfer bijna zes pet., te weten van 179 tot 189. Voor de overige goederen en diensten bleef het indexcijfer in november ongewij zigd. WASHINGTON, 14 febr. (Reuter) Gezaghebbende kringen in de Ameri kaanse hoofdstad hebben gisteren mee gedeeld, dat het Westen in grote lijnen reeds het antwoord heeft vastgesteld op het voorstel van premier Khroesj tsjev om van het ontwapeningsgesprek in Genève een topconferentie te ma ken. Zoals bekend, heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, Khroesjtsjevs voor stel reeds officieus van de hand ge wezen. Het staat wel vast dat ook het officiële antwoord op de Russische not:, afwijzend zal zyn. Volgens genoemde kringen in Washington moet het door de Ver enigde Staten opgestelde antwoord nog een laatste goedkeuring krijgen van de regeringen der vijf geallieer de landen, die aan de ontwapenings onderhandelingen zullen deelnemen. De Westerse landen, aldus nog steeds de gezaghebbende kringen in Washington, zijn het erover eens dat het voorstel van Khroesjtsjev voor lopig onuitvoerbaar is. In het ant woord aan Moskou zal het Westen echter de deur voor een eventueel later in dit jaar te organiseren top conferentie open houden. Vermoedelijk zal het Westen premier Khroesjtsjev verzoeken het Westerse voorstel ten aanzien van de ontwape ningsbesprekingen nog eens goed te overwegen. Volgens dit voorstel zullen de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie persoonlijk de dele gaties naar Genève leiden om het belang van de conferentie te onder strepen. Bovendien zullen zij tevoren reeds voor een afzonderlijke conferen tie bij elkaar komen om inleidende besprekingen te houden, vooral over een dringend noodzakelijk verbod op het nemen van proeven met kern wapens. MOSKOU. Het officiële dagblad van de Russische regering, „Izvestia", schreef gisteren dat premier Khroesj tsjev misschien tóch naar Genève zal gaan, ook al komen president Kennedy en premier Macmillan niet. „Het voor stel om er een topconferentie van te maken is per slot van rekening niet alleen tot de Verenigde Staten en Engeland gericht", aldus het blad. LONDEN. Premier Macmillan be- DIEMEN, 14 febr. Op voorstel van B. en W. heeft de raad van Diemen zich eensgezind achter het plan van minister Toxopeus gesteld om aan de oostkant van Amsterdam een nieuwe ge meente te stichten, genaamd Bijlmer meer, waarin o.m. de gemeenten Die- men, Ouder Amstel en een deel van Weesperkarspel zouden opgaan. Burgemeester mr. J. H. Strumphler Tideman zag de stichting van Bijlmer meer als de beste oplossing voor de ruimtelijke problemen rond Amsterdam. Deze randgemeente zal z.i. geheel afge stemd moeten zijn op de behoeften van Amsterdam. DEN HAAG, 14 febr. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de invoer in januari 1962 1.731 min (dec 1.644 min), terwijl voor een waarde van ƒ1.314 min (dec 1.309 min) werd uit gevoerd. De uitvoer bedroeg 76 pet van de in voer (vm 84). De invoer in januaïi van dit jaar is ten opzichte van januari 1961 nog enigs zins gestegen, nl. met 55 min of 3 pet. Daarentegen was de uitvoer 39 min of 3 pet lager. Het invoersaldo in janu ari 1962 was zodoende 94 min hoger dan ii. januari 1961, terwijl het dek kingspercentage terugliep van 81 tot 76. DEN HAAG, 14 febr. De Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling te Parijs heeft meegedeeld dat de commissie voor ontwikkelingshulp van de OESO op het bureau van de or ganisatie besprekingen heeft gevoerd met vertegenwoordigers van de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwik keling, de Inter-Amerikaanse Ontwikke lingsbank en de Organisatie van Ameri kaanse Staten. De commissie voor ontwikkelingshulp wil zich met name op de hoogte stellen van de economische en sociale ontwik keling in de verschillende minder ont wikkelde gebieden van de wereld. Met het oog op de jongste belangrijke ont wikkelingen in dat gebied was de bij eenkomst gewijd aan Latijns-Amerika. De besprekingen hadden betrekking op de rol die elk van deze organisaties speelt bij de ontwikkeling van Latjjns- Amerika. In het kader van het charter „Alliance for Progress" dat in augustus 1961 werd ondertekend, hebben de Ver enigde Staten zich verplicht in de ko mende tien jaar aanzienlijke sommen, afkomstig zowel uit de particuliere als uit de overheidssfeer, ter beschikking te stellen als bijdrage in de gemeen schappelijke ontwikkelingsinspanningen van deze landen. De Latijns-Amerikaan se landen hebben van hun kant op zich genomen programma's op te stellen voor economische en sociale hervormingen en ontwikkeling. vestigde gisteren in het Lagerhuis, dat de Westelijke landen nog bezig zijn met het opstellen van een antwoord aan Khroesjtsjev. Engeland verwelkomt de „ruime geest", die spreekt uit de brief van de Russische premier, aldus Mac millan. „Het probleem is echter; hoe brengen wij een verzoening tot stand tussen de praktische voorstellen van het Westen en de meer algemene idee- en van de heer Khroesjtsjev?" LONDEN, 14 fetor. (UPI) Kapi tein Geoffrey Fletcher, tot dusver steeds beschouwde als een van de meest ruige zeebonken van de Britse koopvaardij, heeft tegenover een ver slaggever van het Londense blad Daily Herald eens een boekje over zichzelf opengedaan. „Na vijfenveertig jaren de zeven zilte zeeën bevaren te hebben", aldus vertelde de van weelde blozende vijfenzestigjarig, „moet het me van het eerlijke zeemanshart, dat ik het nooit prettig gevonden heb. Ik haat de zee. Ik ben een lafaard. Ik kon nooit de moed opbrengen er mee uit te scheiden. Vooral die ruwe zeeën werkten zo op mijn zenuwen. Ik stond altijd doods angsten uit", (enz, enz.) Kapitein' Fletcher maakt op het ogen blik zijn laatste zilte reis. Zijn schip, de 25.000 ton metende „Andes", loopt 12 maart Southampton binnen en clan gaat de kapitein met pensioen. Wat zijn toekomstplannen zijn? De kapitein zei er over te denken een kwekerij' van zee-anemonen te beginnen... Natuurwetenschap en Theologie, door Friederich Dessauer (Oorspr. titels: Religion im Lichte der heutigen Natur- wissenschaft; Am Rande der Dingen; Begegnung zwischen Naturwissenschaft und Theologie. Vert, van M. van Nie- ropi Het boek bestaat uit drie gedeel ten. In het eerste wordt de godsdienst geplaatst in het licht van de moderne wetenschap. In het tweede wordt uit eengezet, dat al het zoeken van de na tuurwetenschap uitmondt aan de gren zen van ons kennen, aan de „rand der digen" en dat een g'"oofsact de on misbare voorwaarde is voor ieder ver der zoeken. In het derde gedeelte gaat Dessauer na, hoe er door de eeuwen een scheiding tussen natuurwetenschap en theologie is gegroeid en hoe deze beide in onze tijd weer tot elkaar ko men. Perspectief (Kok-Kampen) Feestbun- dat van de jongeren bij het vijfentwin tig jarig bestaan van de vereniging voor Calvinistische wijsbegeerte. Enkele essays over en rond de Calvi nistische wijsbegeerte, onderbroken door geschreven schetsen van de be langrijkste promotors van de vereni ging; dr. H. Dooyweerd, dr. D. Vollen hoven, dr. S. Zuidema, dr. J. Mekkes, dr. K. Popma dr. ir. H. van Riesen. Geloof en wereld, door prof. A. Don- deyne (Nelissen-Bilthoven). Beschou wingen over het geloof en de gelovige in de wereld van nu. Vormkracht en onmacht der religie, dooi Henri Bruning (Verbum-Huma- num-Arnhem). Ondertitel: Missionair Christendom. Het evangelie doorden kend vanuit de werkelijkheid van de mens stelt Bruning in dit werk het pro bleem aan de orde van het apostolische christendom, het missionaire. Het gebed des Heren, door H. Schür- man (Romen en zonen-Roermond). Het Onze Vader toegelicht uit de prediking van Jezus. Meditaties over de Heilige Mis, deel II door Th. Schnitzler (Romen en zo nen). (Oorspr. titel: Die Messe in der Betrachtung). In dit tweede deel, dat een tweede druk beleeft, worden behan deld: Opening, woorddienst, klaarma ken van de gaven, hooggebed, nuttiging, slot en naklank. Oud worden als levensvoleinding in deze tijd, door prof. dr. Alb. Krieke- mans (Lannoo-Den Haag). Drie be schouwingen over de problemen van het oud worden. Het woord te voeren past den man, doo: Maria Rosseels (Lannoo). Een beknopte historische beschouwing over de verhouding man-vrouw door de eeu wen heen, geschreven door een vrouw. De uitgever beweert, dat in de titel een niet geringe dosis ironie schuilt. Kwame Nkrumah, leider van Afrika?, door Mark Grammens (Lannoo). Het een en ander over de president van Ghana, een van de belangrijkste en meest bekwame leiders van het mo derne Afrika. Een neger in Europa, door Michaël Horatczuk (Lannoo). Een jonge neger, die in Afrika is geboren en in Europa studeert schrijft brieven met zijn in drukken naar de missionaris, die hem gedoopt heeft. De Oostenrijkse auteur is een bekeerling. Teilhard de Chardin, door dr. Josef Vital Kopp (Lannoo). Deel 2 in de se rie Denkers over God en wereld. Een beknopte handleiding, die de leek een beeld wil geven van de persoon, de vi sie op de wereld en de plaats van Teilhard de Chardin in de geschiede nis van de evolutie-gedachte. Het klooster in de wereld, door sister Mary Laurence O.P. (Lannoo). In een reeks brieven gewisseld tussen een meis je „in de werld", die meent roeping te hebben en een contemplatieve Domi nicanes, wordt een uiteenzetting gege ven van wat roeping tot het contempla tieve leven is en wat dit leven zelf be tekent. De verhalen over de aartsvaders, dooi drs. F. van Trigt S.M.A. (Lannoo). Uitgekomen als deel 10 in de reeks theologische monografieën. Behandeld worden in dit deel de hoofdstukken 11, 27-50, 26 van het boek Genesis. Het ideaal en het alledaagse, door Renó Voillaume (Lannoo). Het derde en laatste deel, dat uitkomt onder de ondertitel: In het spoor van Charles de Foucauld. De auteur verklaart, dat dit boek werd samengesteld uit een verza- meing uitrekssls uit brieven, die regel matig onder de Kleine Broeders wer den rondgezonden tijdens verschillende reizen. Stille revolutie, door Hans Wirtz (Lan noo). Een leek, die zich bezint op het feit, dat de Kerk zich op nieuwe we gen begeeft. Boulevard en campagne, door Guy de Maupassant (Wereldbibliotheek-Am sterdam) Een aantal korte verhalen van de be kende Franse verteller. Ditmaal niet in een pocket en niet bewerkt, doch ver taald door prof. nr. dr. J. A. van Praag. Zwavel, zout en vuur, door Anna Langfus (Scheltens en Giltay-Amster- dam) (Oorspr. titel: Le sel et le souffle. Vert, van J. F. Kliphuis) Een grotendeels autobiografische ro man van de Poolse schrijfster. Zij be handelt in dit boek wat zij tijdens de laatste oorlog heeft meegemaakt. Wie vlucht voor een leeuw, door Ja cob Klein-Haparash (Bruna-Utrecht) (Oorspr. titel: Der vor dem Löwen flieht. Vert, van Oscar Timmers). Een verhaal van 868 bladzijden, waarvan het uiteraard moeilijk is in twee regels een samenvatting te geven. Het speelt in ieder geval om Hongarije, Oostenrijk, Duitsland en Rusland, vlak voor de tweede wereldoorlog en wil een beeld geven van de verwarring, die in die tijd heerste. Hebben „meisjesromans, van het soort als „Trix vindt haar grote liefde", waarin het op rolletjes naar de grote liefde" gaat, nog wel zin, vraagt men zich af In deze tijd, waarin veel gebakjes worden gegeten zen Dit soort onschadelijke verhalen, waarin veel gebadjes worden gegeten en knusse kopjes koffie gezet en paps en mams begrijpend, beschermend en verstandig zijn, is nu. geloven wij, dan ook vooral leesvoer voor veel jongere schoolkinderen. Hier is de heldin uit op een rijk huwelijk, maar als ze zich met een gefortuneerde jongeman verlooft, ensceneren de ouders een finantieel echec om de aanstaande bruid te be proeven. Ze blijft in het brave verhaal haar liefde trouw en dus is ook de moraal gediend in deze confectieroman, waarvan er dertien in een dozijn gaan. TRIX VINDT HAAR GROTS LIEFDE door Ru Capel. Uitgeverij de Lanteern, Utrecht. WASHINGTON, 14 febr. (Rtr), Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de radio ge- zegd, dat er „geen basis voor overeen stemming" in zicht is bij de Moskouse besprekingen over Berlijn tussen de Amerikaanse ambassadeur, Thompson, en de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko. De besprekin gen worden echter voortgezet. BERLIJN, De voorzitter van de Westduitse Vrije Democratische Partij, Erich Mende, heeft gisteren in Berlijn verklaard, dat hij nog steeds voorstander is van directe be sprekingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland, indien de verkennen de besprekingen in Moskou tussen Thompson en Gromyko vruchteloos zouden blijken te zijn. Volgens Mende zouden Duits-Russi sche onderhandelingen de volledige in stemming van de Westerse geallieer den moeten hebben. Hij zag in deze gedachte niets sensationeels. Het is een voudig en volkomen normaal wanneer ambassadeurs praten met de regering*" leiders van de landen, waar zij zijn 8®" accrediteerd, aldus Kiende. De liberale leider zei. dat de West' duitse ambassadeur in Moskou, dp Hans Kroll, bijzonder geschikt is °*r Duits-Russische besprekingen te leide'1j in het bijzonder dank zij zijn goede re laties met Khroesjtsjev. Mende verklaarde tenslotte, dat P Russische ambassadeur in Bonn. Sm' nov, hem herhaaldelijk heeft gevraag waarom de Westduitse regering van mogelijkheid tot rechtstreeks Prfilr. met Moskou geen gebruik maakt. D gelijke onderhandelingen zouden nl®Lin, leen in Moskou moeten plaats hePD® maar ook in Bonn tussen Smimov en Westduitse bondskanselier, aldus M-e de. De burgemeester van West-Berljj"; Willy Brandt, heeft zich eveneens vo« stander getoond van rechtstreeks tact tussen Bonn en het Kremlin. Dra ef maakt echter het voorbehoud, _dai slechts van „besprekingen", en met „onderhandelingen" sprake mag 35-15 HOOGSTENS ZES, VOLGENS MUN HOR LOGE. JE DOET ERG VREEMD, ME NEER CASTER. WE WAREN VLAKBIJ, TOEN JE DE BOEL LIET ONT- k, PLOFFEN... NIET, MAN. IK GAF JE TIEN MINUTEN 0E TIJD! HAD JE MAAR MOETEN opschieten! TREK 'M N DAT WAS ME HET OCHTENDJE WEL...1NA, WE MOETEN WILLV TOCH MINSTENS EEN REGENJAS GEVEN. BEDANKT, MEVROUW. IK HEB ER NOG NOOIT EEN GEHAD. OVER JE Ntf* AAN...GA GAUW NAAR HUIS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2