Amsterdam en Den Haag komen minder vaak in Haarlem spelen Centrum, Ensemble, Studio en Arena komen vaker Culturele traditie in gevaar KLAVERBLAD KOFFIE EXPOSITIES IN HAARLEM Hermannus van Tongeren en Heienk E Prachtig solospel tijdens Mozart-concert 1 AXI 13000 Weinig verandering „Carrousel" speelt voor de schooljeugd N.PH.O. IN MINERVA Uit STAD STREEK DOOR WIJZIGJNG TONEELSPREIDINGSBELEID Moeilijkheden voor amateurtoneel Speelse vertoning Van „De beer en de mensen mmm «Sfi&T&SS? «f—, Raad van Osnabrück bezoekt Haarlem Op 22 en 23 juni Voor f 1500.- aan goederen gestolen en BUS REED DOOR SCHEIDINGSHEG De beurs vandaag: WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 SINDS 1769 Amateurs beperkt Drievoudig jubileum bij toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" Een eigen geheim, dat al 2 eeuwen wordt bewaard, geeft de krachtige geur en de verkwik kende smaak aan GEBRAND MET DE RIJKDOM DER EEUWENOUDE ERVARING NHC-klaver jastoernooi Ook tweede team van Schuylenburcht in de finale In de strijd tegen de volksziekten is NHC Merkwaardige schilderes WAGHTVERBOD IN ENKELE STRATEN Coca-Gola-depot in Zandvoort geopend Aanwinsten leeszaal Heemstede Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Diversen Beu rs van New Y ork (Advertentie) HAARLEM, 14 febr. De Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie zullen hun aantal voorstellingen in Haarlem verminderen. Het Amsterdamse gezelschap speelt komend seizoen 20% minder voorstellingen in Haarlem, en de Hagenaars 10% minder. Dat is het gevolg van de beslissing van de staatssecretaris Van O. K. en W., mr. Y Scholten, om het aantal verplichte speelbeurten van beide gezelschappen te verminderen. Daar komt bij, dat met name de Nederlandse Comedie gedurende de eerste helft van het komende seizoen vrijwel niet zal doubleren d.w.z. met twee groepen tegelijk spelen zodat men buiten Amster dam in die periode vrijwel geen voorstellingen zal geven. Voor het programma Van de Haarlemse Schouwburg betekent dat, dat de Nederlandse Comedie ver moedelijk niet vóór januari 1963 te zien zal zijn. In de tweede helft van het seizoen komen dan plotseling vele beroepsvoorstellingen naar Haarlem, zodat in die periode voor de Haarlemse amateurtoneelgezelschappen niet veel keuze meer blijft wat de data van hun uitvoeringen betreft. Het totaal aantal beroepstoneelvoor- stellingen zal overigens het volgende seizoen niet verminderen, in vergelij king met het lopende seizoen. Dat aan tal zal ongeveer 135 bedragen. De speel beurten die vrijkomen door de vermin dering van het aantal voorstellingen van de Nederlandse Comedie en de Haag sche Comedie, zullen worden overgeno men door de gezelschappen „Ensemble" «n „Centrum", die de laatste tijd in be tekenis snel toenemen en die voor het komende seizoen een niet onbelangrijke Versterking van hun tableau de la troupe Verwachten. Bovendien zal getracht Worden de gezelschappen „Arena" en het totaal vernieuwde „Studio" wat va ker naar Haarlem te halen. De consequenti? van een en ander is Wel, dat verschillende voorstellingen minder in Haarlem gespeeld zullen Deinum, directeur van de Haarlemse utArnrm Wn vi i rnnrvn Arm n nl- rrnxro 1 lirQC - Worden dan voorheen het geval was. Het vorige en het lopende seizoen werd b.v. „De Getatoueerde Roos" niet min der dan zeventien keer gespeeld in Haarlem. Dat zal in de toekomst niet meer mogelijk zijn, omdat de schouw burgdirectie blijft streven naar een zo gevariëerd mogelijk repertoire. In Haar lem heeft men altijd in de gelukkige omstandigheid verkeerd, dat vrijwel alle stukken die door de gesubsidieerde ge zelschappen in den lande worden uitge bracht, hier te zien waren. Maar vrijwel zeker zal een voorstel ling minder vaak in Haarlem herhaald Worden. Meerdere stukken zullen zelfs maar één enkele maal te zien zijn. Dat niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimimiiiiiimmiiiimiift De alom geprezen voorstelling van „Cyrano de Bergerac" door het Rotterdams Toneel, zal vermoedelijk niet in Haarlem komen. e toneelaccommodatie is onvoldoen- 9e om alle decors te herbergen. Het is evenmin zeker, dat de bijzondere voorstelling van Shakespeare's „Hen drik IV" naar Haarlem komt. Ook hiervooor is de accommodatie on voldoende. Intussen liggen de ingrij pende verbouwingsplannen voor de Haarlemse schouwburg in Den Haag te wachten op een rijksgoedkeuring. De laatste berichten daarover luiden allerminst bemoedigend. Volgend seizoen zullen de Neder landse Comedie en de Haagsche Co medie alleen nog maar die plaatsen bezoeken, waar een voldoende schouwburgaccommodatie geboden Wordt. Dat betekent mede door dat men zogenaamd „enkelvoudig" gaat spelen, waardoor men grotere stukken goed bezetten kan dat men zijn voorstellingen nog grootser Wil gaan monteren dan reeds het ge- Val is. Het is een tendenz van de laatste jaren: omvangrijker decors, ingewikkelder belichting, snellere decorveranderingen. Technisch is dat aües alleen mogelijk, wanneer de to- neelaccommodatie volkomen is aan gepast. In Haarlem is dat beslist niet het geval. Het gevaar is allerminst denkbeel dig, dat de grotere gezelschappen in toenemende mate Haarlem zullen gaan mijden. De typische centrum functie van de Haarlemse Schouw burg in Zuid-Kennemerland begint daardoor ernstig gevaar te lopen. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat 20 spoedig mogelijk de schouwburg Verbouwd wordt. De plannen zijn ge- reed. Het geld is gevoteerd. Het ^achten is nog slechts op de rijks- ge edkeuring. Zonder ook maar in enig opzicht ®en beschuldiging te willen uitspre ien, menen we er goed aan te doen ?raan te herinneren, dat men er niet ls met een aanvrage om een rijks goedkeuring in te dienen. Formeel hatuurlijk wel, maar in de praktijk blijkt men dagelijks te moeten vech- teh om een hogere plaats op de Wachtlijst in Den Haag te veroveren. Overigens moet men hieruit niet Uleiden dat alle moeilijkheden in en Haag gelegen zijn. De merk waardige situatie doet zich immers «0°r, dat Gedeputeerde Staten van roord-Holland nog altijd het raads besluit inzake de schouwburgver- °Uwing daterend uit de eerste v®tt van het vorig jaar niet heb- v- J1 goedgekeurd. Terwijl steden als iJbiegen, Tilburg, Eindhoven zoveel ^dere lasten voor veel duurdere !eUwe schouwburgen op zich kun- v^u nemen, onderzoeken G.S. van ^oord-Holland nog altijd of Haar- m een goedkopere verbouwing wel Hi, bunnen financieren. Het is duide- i*r dat Haarlem niet met veel kracht f Oen Haag kan aandringen op het - ?6ven van een Rijksgoedkeuring, v G.S. nog altijd het betreffende j^asbesluit niet hebben goedgekeurd. Va van Haarlem temidden Dp1 de theatercentra Amsterdam en ppb Kaag heeft aantrekkelijke as- Sou Men kan hier een groter ver- eidenheid aan toneel zien dan Sjt br .0°k in ons land. Maar die in-t heeft het nadeel, dat hogere terz"!5 S de Haarlemse verlangens dplïi schuiven met de simpele mede- bu-ro .hat het Haarlemse schouw- in n l10k maar in Amsterdam of is Ben Haag moet gaan kijken. Dat cult,?11! ernsti§e bedreiging van de i- re'e traditie van Haarlem en het Stadsschouwburg betekent, dat het publiek de schouwburg agenda moet blijven raadplegen en zo veel mogelijk de kansen moet aangrij pen, wanneer die geboden worden. Het Haarlemse schouwburgpubliek heeft de gewoonte om zo min mogelijk de eerste voorstelling van een stuk in Haarlem te gaan zien. Men wacht liever op de mondreclame en bezoekt dan een vol gende voorstelling. In de toekomst kan een dergelijke instelling dus tot ernstige teleurstellingen leiden. In de eersste helft van het komende seizoen zal men dus nu en dan de Haag sche Comedie zien en vaker dan tot nu toe de groepen „Ensemble", „Studio", „Arena" en vooral „Centrum", het vroegere „Puck". Aan dit laatste gezel schap is aangeboden om vaker de Haar lemse schouwburg te gebruiken voor het uitbrengen van landelijke premières. Reeds is bepaald, dat „Centrum" op 8 september in Haarlem een première geeft. De grootste moeilijkheden zullen de amateurverenigingen ondervinden. Gedurende de eerste helft van het sei zoen is het aantal beroepsvoorstellin gen beperkt, zodat de amateurs dan in de schouwburg terecht kunnen, vrij wel in onbeperkte mate. Maar gedu rende de tweede helft dus vanaf 1 januari neemt het beroepstoneel de schouwburg zozeer in beslag, dat de amateurs genoegen zullen moeten ne men met de data die zij aangeboden krijgen. En het aantal van die data is betrekkelijk beperkt. Temeer, omdat in mei van het volgend jaar ook nog in de Haarlemse schouwburg het Na tionaal Landjuweel wordt gespeeld, waardoor ook veertien dagen lang de schouwburg avond aan avond bezet is. Daarom zullen verschillende amateur verenigingen gedwongen zijn hun do nateurs volgend voorjaar geen eigen voorstelling aan te bieden, maar een voorstelling die in het kader van het Nationaal Landjuweel door een ander amateurgezelschap wordt gespeeld. Alles bijeen heeft de beslissing van Staatssecretaris mr. Y. Scholten, om de grote gezelschappen in de gelegen heid te stellen hun aantal voorstellingen te beperken, voor Haarlem ingrijpende gevolgen. Toch kan men niet zeggen, dat de situatie in de Haarlemse schouw burg er veel slechter door is geworden. Het kan zelfs een verruiming van het beroepsrepertoire tegemoet zien, wan neer het schouwburgpubliek de beperk ter kansen die geboden worden, volledig weet te benutten. En misschien is het nodig, dat de amateurverenigingen de handen ineen slaan om gezamenlijk een oplossing te zoeken voor de problemen, waarvoor zjj zich gesteld zien. 99 HAARLEM, 14 febr. Het Panto mime-theater voor de jeugd, „Carrou sel", heeft dezer dagen verschillende voorstellingen gegeven voor de Haar lemse schooljeugd. De grote schouw burgzaal is verschillende keren tot de nok toe vol geweest met het roerige volkje, dat onder auspiciën van de ge meentelijke commissie voor culturele vorming overigens de grootste aan dacht toonde voor het gebodene. Om dat het gezelschap tien jaar bestaat, werd het programma begonnen met twee luchtige schetsen: „Rovers" en „De wielrenners", komische nummers uit het repertoire van vroeger jaren. Ze brachten de zaal tot uitbundig ple zier. De hoofdschotel van het programma werd echter gevormd door „De beer en de mensen", een fantasie over een be- reman, die zijn beer kwijtraakt aan een groep zigeuners. Maar het zigeu nerjongetje Joscho neemt de beer over en wordt de nieuwe bereman. Het is een ongecompliceerd verhaal, in pan tomime-taal overgebracht, naar een boek van Reiner Zimnik. De leider van „Carrousel", Jan Bronk, heeft de pan tomime-bewerking verzorgd en de voor stelling bekwaam en vindingrijk geleid. Arnold Hamelberg ontwierp het speel se decor en Tine de Vries en Arnold Hamelberg tekenden de kleurige cos- tuums. Theo Vesseur schreef de tekst, die door Hans Everts werd uitgespro ken. Men kan de vraag stellen of een se rie mimische schetsen niet meer in de smaak zullen vallen bij een zo jeugdig publiek, dan één lang gemimeerd ver haal. De praktijk heeft bewezen, dat de jongelui geboeid hebben gekeken. Bronk heeft zijn mensen goed in de hand, al komt het me voor dat nog niet alle me dewerkenden de vereiste lichaamsbe- heersing hebben bereikt. Nog niet alle bewegingen zijn tot in de details uitge werkt en afgewerkt. En dat doet aan de illusie afbreuk, die nodig is om te blijven boeien. Overigens was het een fleurig kijkspel, dat de niet duidelijk verstaanbare tekst niet nodig heeft om de aandacht te blijven houden. v.d.V. ZANDVOORT, 14 febr. Op 20 fe bruari zal de amateurtoneelvereniging „Op Hoop van Zegen" 25 jaar bestaan. De voorzitter, tevens regisseur der ver eniging, de heer J. G. Bisenberger en diens echtgenote, mevr. J. M. Bisen- berger-Kromhout zullen dan tevens hun zilveren toneeljubileum vieren. In verband met deze jubilea zal za terdag 24 februari 's middags van half vier tot kwart over vijf een receptie worden gehouden in „Hotel Keur" aan de Zeestraat te Zandvoort. Op 14 en 15 maart zullen in „Monopole" jubileum opvoeringen worden gegeven van het toneelspel ,,Op hoop van Zegen" van Herman Heiermans. Mevr. Bisenberger zal dan onder regie van haar echtge noot de rol van Kniertje spelen. i INHOUD 250 GRAM KOFFIEBRANDERIJ HET KLAVERBLAD LEIDEN HAARLEM, 13 febr. Maandagavond kwamen de tweede teams van St. Jan, St. Bavo, Onze Gezellen en de Schuijlen- burcht tegen elkaar uit in de laatste wedstrijden voor de halve finale van het N.H.C.-klaverjastoernooi 1962. In de eerste ronde had Onze Gezellen bijzonder goed gespeeld. Het kwam met 8122 punten aan de leiding. De Schuij lenburcht had zich echter ook niet on betuigd gelaten en volgde op de tweede plaats met 7754 punten. St. Jan en St. Bavo hadden toen reeds een grote ach terstand op beide koplopers, zodat de strijd om de eerste plaats van die avond ging tussen Onze Gezellen en de Schuij- lenburcht. Na de tweede ronde bleek, dat Onze Gezellen zijn voorsprong op de Schufllen- burcht weer iets had vergroot. In de laatste ronde kwamen Onze Gezellen en de Schuijlenburcht tegen elkaar uit. In deze ronde was de Schuijlenburcht de geluskigste en won met een verschil van 800 punten. Het behaalde daardoor niet alleen het hoogste aantal punten van de avond, doch veroverde tevens de plaats in de halve finale. Het eindresultaat van deze halve fi nale luidt: 1. De Schuijlenburcht 2 22.203 punten: 2. Onze Gezellen 2 21.924 punten; 3. H.B.C, 1 21.504 punten; 4. De Schuijlenburcht 1 20.854 punten; 5. St. Jan 1 20.837 punten; 6. St. Bavo 2 19.413 punten; 7. St. Jan 2 18.084 punten; 8. St. Bavo 1 16.397 punten. De koppelprijs werd gewonnen door het koppel mevr. T. Ter Weijde—W. van den Haas van de Schuijlenburcht 2. Dit koppel behaalde 4747 punten. Beide spelers ontvingen een heerlijke taart. Volgende week maandag worden in de kantine van de r.k. sportvereniging Onze Gezellen aan de Vergierdeweg te Haarlem de wedstrijden voor de finale gespeeld tussen H.B.C. 1, Onze Gezellen 2, de Schuijlenburcht l en de Schuijlen burcht 2. HAARLEM, 14 febr. „Om het le ven van een kind" luidt de titel van een film, die in het parochiehuis aan de Lingestraat voor de KAB-leden van kring-noord werd gedraaid. Deze diende om het vele werk van „Herwonnen Levenskracht" in de strijd tegen de volksziekten en voor een goe de volksgezondheid te onderstrepen en gold tevens als dank voor de hulp van donateurs en medewerkers ondervon den. De heer Luysterburg, van het hoofdbestuur van „Herwonnen Levens kracht", gaf vefe cijfers uit de 49 jaar van het bestaan en somde de nodige gevallen op, waarin men bijstand en geldelijke tegemoetkoming kan krijgen. Dit om het comité in de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten te ver stevigen, daar het anders kan voorko men, dat gevallen, waarin hulp gebo den kan en moet worden, niet aan het licht komen. Ook de voorzitter van kring-noord, de heer Leyendeckers, sti muleerde dit nog eens bijzonder en sprak aan het slot van de avond een dankwoord voor het gebodene. De Haarlemmer Hermannus van Tongeren, gedurende februari ex- T">.« T 7 /""Y A 1 posant van „In 't goede uur", is dij „In t goede uur en „L)e Ark zaak, dat men die ïsn!Lng- do,or gezamenlijke spanning het hoofd biedt. e Haarlemmer Hermannus van Tongeren, gedurende februari ex posant van „In 't goede uur", is een uitstekend waarnemer die de drang niet kan weerstaan om wat bij ziet in een klein schetsboekje te note ren. Onderwerpen vindt hij in de huis kamer, op fabrieksterreinen, in de bos sen en in de hotelkamer, die een wijde blik geeft over de daken van de stad. In zijn kijfclust is hij zo enthousiast, dat hij over geen bijzonderheid heen kan kijken. Bij de vele tekeningen, die hij laat zien, zijn eigenlijk maar weinig echte tekeningen. Ze zijn te zeer doorwerkt om nog teken te kunnen zijn van wat ze voorstellen. In hun volledigheid zijn ze hun formaat en hun karakter al ge passeerd. De enkele die met een kleur tje werden aangewassen, geven de rich ting aan waarin moet worden doorge werkt. Een groter formaat zou al meer de openheid geven die weldadig aandoet in „De slapende" (51), „Gesloten gor dijnen" (53) of „Duinen in Vogelen zang" (68). Dit zijn echter uitzonderin gen. Maar de oplossing van de toon- waarden van het potlood in de kleur- wisseling van verf lijkt ons evenzeer in de lijn te liggen. Het verwonderlijke is echter, dat de schilderijen, voor zover ze even naturalistisch zijn als de tekenin gen, ook de tekentechniek in verf door zetten hetgeen het schilderij niet ver draagt. De cyclus „Sferen" staat los van het waargenomen beeld, maar be houdt in de enkelvoudige opbouw uit tinten blauw de monoohromie van de tekening, gebonden aan de ruimtelijk heid van de abstracte plastiek. Ik kan niet ontkomen aan de indruk, dat Van Tongeren, die over een onmis kenbaar talent beschikt slechts teke naar blijft door onbedrevenheid in de techniek van het schilderen terwijl zijn wezen erom vraagt. Een tekening van Hermannus van Tongeren uit de collectie die geëxposeerd is in „In 't goede uur". schijnt van haar hand een boekje met ti-academisch in haar uitingen, overpeinzingen, zij het onder een ande- De estetisChe verfijning van haar re schuilnaam dan die waarmee zij kleurkeuze, de versieringslust in haar haar schilderijen signeert. Toch zullen vormen en de blijmoedige ernst en rus- haar geschreven overpeinzingen en de tige zekerheid in haar voorstellingen, beeldende uitingen veel, zo niet alles soms met religieuze idolen, wijzen op met elkaar te maken hebben. De ge- vertrouwen en geloof in de goedheid schreven mededeling zal misschien gro- wat sociale begrippen zijn. tere verstaanbaarheid hebben, maar de Deelt Heienk in de onvrede met de beeldende expressie van haar wereld- huidige tijd, zij heeft geen deel aan de beeld kan door de intelligente beschou- vertwijfeling en geen behoefte deze te wer moeilijk misverstaan worden. uiten in de beelding van de chaos. Met de modernen wil zij tasten naar mentaire waarden als schoonheid en de modernen ook, kan zij de uitdruk- K;1;///': en merkwaardig schilderes stelt haar werk ten toon in De Ark aan het Nieuw Heiligland. Achter het met ue mouernen wu zy utmen naai n ;p kf i nositieve" door ele- pseudomem Heienk gaat de jonge de essentie, de grondvorm, de oerge- J ^kt ten positieve d(X>r e e vrouw Helen A. Knopper schuil, die aan daohte, het beginsel van het mens-zijn. ^entaire waarden ai. de Rijksacademie twee jaar gewerkt 1 wo.ion.b- aaai->„ naar- ncaitievp vieae aan te uuiuen. heeft onder Roelofs, De Kat en Brinks, in Italië woonde en daar een eerste HEEMSTEDE, 14 febr. Aan de kaashandelaar Ignaz Leitgeb heeft de wereld enige mooie stukken muziek te danken. Naast zijn negotie in zuivelpro ducten bespeelde deze sinds 1777 te We nen gevestigde man op middelmatige doch enthousiaste wijze de hoorn. Of Mozart nu bij hem in het krijt stond, of mogelijk verliefd was op zijn zuster, we weten het niet, feit is dat hij vier prachtige hoornconcerten voor hem ge schreven heeft, fris, levendig en bewon derenswaardig aangepast aan het solo instrument. Dinsdagavond konden de leden van de Heemsteedse Kunstkring in het Miner- v i theater waar het N. Ph. O. onder Henri Arends een Mozartprogramma uitvoerde, het tweede van deze vier wer ken beluisteren, waarin Iman Soeteman prijs voor haar werk verwierf, voorts kingsmiddelen daartoe niet in de tra- de Jsan2a> aaf™™ i= ^h+ Vn exposeerde in Engeland, Alkmaar en ditie der overbeschaving vinden. Al her- SSLI Amstelveen. Literair en wijsgerig is zij kent men in haar schilderijen en teke- tentoonstelling van zeer bpzonder wer zeer geïnteresseerd en binnenkort ver- ningen de klassieke vorming, zij is an- L.T. HAARLEM, 14 febr. Het gemeente bestuur heeft de raad van Osnabrück uitgenodigd om op 22 en 23 juni van dit jaar in Haarlem te gast te zijn. Op 15 juni wordt de grote Frans Halstentoon- stelling geopend. De Osnabrücker raads leden kunnen dan (leze bijzondere col lectie in Haarlem bezichtigen. Het bezoek uit Osnabrück geldt als tegenbezoek voor het feit dat de Haar lemse raad in oktober van het vorig jaar in Osnabrück ontvangen té. Zoals men weet onderhouden Haarlem en Os nabrück sinds vorig jaar vriendschap pelijke betrekkingen. HAARLEM, 14 febr. In een sigaren zaak annex-vulpenhandel in de Zocher- straat is in de nacht .an maandag op dinsdag ingebroken. De dief was binnen gekomen door aan de achterzijde van het huis een raam weg te nemen. Uit de winkel werden een geldbedrag van 10, 90 pakjes sigaretten, 20 dozen si garen, 60 vulpennen en een onbekend aantal ballpoints vermist. Bovendien had de man ook een kleinbeeldcamera meegenomen. De gezamenlijke waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 1500. Van de dader ontbreekt ieder spoor. In dezelfde nacht werd in een kolen handel aan de Harmenjansweg een glas ruit vernield. De man die zich langs die weg tóegang tot de winkel verschafte, nam tien sleutels mee. Ook van hem ontbreekt ieder spoor. HAARLEM, 14 febr. In verband met de werkzaamheden op de Lorentz- kade en de daarmee samenhangende routewijziging van buslijn zes, geldt voor de volgende straten een wachtver- bod: Banckerstraat, het gedeelte van de Jan Evertsenstraat tussen de Van 't Hoffstraat en perceel nr. 10 van de Jan Evertsenstraat, de westelijke weg helft van de Van 't Hoffstraat tussen de Jan Evertsenstraat en de Gibraltar- straat, Van 't Hoffstraat tussen de Gi- braltarstraat en de Pijlslaan. ZANDVOORT, 14 febr. Het feeste lijk met vlaggen versierde depot van de Coca Colafabrieken te Zandvoort is gistermiddag in aanwezigheid van tal rijke genodigden door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fene- ma, geopend. Tevoren had de heer J. F. C. Westerman, directeur van The Cola Cola Export Corporation te Am sterdam een inleidend woord gespro ken. Hij wees er op dat Coca Cola reeds 75 jaar geleden werd geprodu ceerd. In elk land dient „Coca Cola" zich als een nationale industrie aan;, slechts 2 pet. van de grondstoffen is uit Ame rika afkomstig. Het depot in Zandvoort biedt plaats aan 25 trucs en heeft een opslagruimte van 20.000 kisten, die 480.000 flessen bevatten. Met een geestige toespraak verricht te burgemeester van Fenema daarna de openingsplechtigheid. In een folder van de Cola Cola was hem de aandui ding vein de Scheveningse pier opgeval len. Hij verzocht, in de volgende folder ook Zandvoort in het bijzonder te ver melden vanwege het t'hans geopende de pot! De burgemeester beschouwde dit bedrijf als de typische-klein-industrie met aspecten op het terrein der recrea tie. Alleen aan deze industrieën heeft Zandvoort behoefte. Niet aan grote be drijven. Ontwikkelingslectuur: Bankspie- gel 1861-1961; Jubileumuitgave Twentse Bank Buringa Handschrift. Egeraat: Tiro,. Geyl: Duitse en Italiaanse figu ren. Hackett: Henry VIII. Hendrikse: Prins Bernard. Montet: Zo leefden de Egyptenaren. Reischauer: De geschie denis van Japan. Schoonenberg: De macht der zonde (r.k. afd.) Schumann: De Arabieren. Seltman: Vrouwen in de oudheid. Wereld en Kerk: een bundel opstellen. Romans: Carmiggelt: Alle orgels sla pen. Manen-PietersEen nest vol tuin- fluiters. Matti en Spekking: Vingeraf drukken van God. (r.k. afd). Streef: De ontzichtbare band. Wheeler: Zo'n rus tige laan (r.k. afd). Fleming: Live and let die. op épatante wijze zijn solopartij ver tolkte. Bij het hoornspel komen nogal eens kleine ongelukjes voor, het speel tuig biedt zijn speciale moeilijkheden voor de embouchure, doch bij Iman Soe teman was van deze problemen niets te bespeuren. De toon was warm en volu mineus, mooi genuanceerd en van een souplesse die gebaseerd was op een ge degen techniek. Een tweede solist(e) verleende haar medewerking aan deze avond, de Por tugese pianiste Helena Costa, die het Concert in C, K.V.467 wist te brengen op een wijze die het ideale benaderde. Mozarts zonnige lentesfeer, die zich uit in fijn getinte kleuren, ranke contouren en speelse arabesken, werd door de kunstenares met eèn verrukkelijk élan weergegeven, waarbij de ernstiger ten- denzen die dit werk tevens bevat, een gevoelige schakering aan impressies gaf. Het orkest speelde voorts de „Parijse" Symphonie, waarin de componist voor de eerste maal de klarinetten aanwend de, zes Duitse dansen K.V. 600, waarin merkwaardiger wijze de alten en celli ontbreken. Het spijt ons, doch we kun nen de Mozart-interpretaties van Arends niet bewonderen. Ze maken ongetwijfeld aanspraak op een geacheveerde ver klanking, doch missen de paradijselijke vreugde die bij Wolfgang Amadeus zo jubilant kan worden uitgezongen. De be langstelling voor deze uitvoering was buitengewoon groot. T. de Vr. I CINEMA PALACE: Forgy and Bess. 14 jaar 14 en 19.30 uur. FRANS HALS: De blonde Venus, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LLDO De misdaad was bijna volmaakt, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De lange hete zomer, 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: 5e week: De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gewone tijden 2 en 7.30 uur. ROXY: Kongo Desperado'6, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: 4e week: De Nacht. str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Woensdag: 2.30 uur: Der brave Soldat Schwejk, alle leeftijden. Do 8.15 uur: Notorious, 18 jaar. Woensdag 14 februari Stadsschouwburg. 10 uur: Lagere school voorstelling pantomimespel„De Beer en de Mensen" door Carrousel. Donderdag 15 febrnari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Meneer Topaze" van Marcel Pagnol. Regie: Richard Flink. In de hoofd rollen: Hans Tïemeijer, Lo van Hensber- gen, Rie Gilhuys en Winnifred Bosboom. TENTOONSTELLING Zaterdag middag om half vier zal in Galerie „Uit- tenhout" aan de Kleine Houtstraat een expositie worden geopend van werken van Piet Kloes, kunstschilder te Schalk wijk. De tentoonstelling zal geopend zijn van zaterdag 17 februari tot en met zon dag 11 maart van half elf 's morgens tot vjjf uur 's middags. Zondags is de tentoonstelling geopend van twee tot vijf uur. BIJEENKOMST De afdeling Haar lem van de Bond ter Bevordering van de Belangen der Spastici houdt morgen acht uur in de muziekzaal van restau rant Briknmann een bijeenkomst. Dr. J. v. d. Meer uit Gorinchem houdt een le zing waarin enkele problemen zullen worden besproken, die verband houden met de behandeling van spastici. KIENMIDDAGEN De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneer den organiseert voor leden en niet-leden verschillende kienmiddagen: op 16 fe bruari in het gebouw aan de Amster damstraat, op 22 februari in het ge bouw aan de Eemstraat, op 27 februari in het gebouw aan de Westergracht en op 2 maart in het gebouw aan de Raad huisstraat. De middagen beginnen om half twee; de middag in „De Schuylen burcht" begint om twee uur. BEROEPENTENTOONSTELUNG Vrijdag 23 februari 's middags om drie uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers de beroepen- tentoonstelling die door de Stichting tot bevordering van de Beroepenvoor- lichting georganiseerd en door de Di rectie voor de Arbeidsvoorziening be schikbaar gesteld is, in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, ope nen. De tentoonstelling, die gehou den zal worden in de Vleeshal, is tot 31 maart te bezichtigen. BEVALLEN van een zoon: A. Floris- van Meurs, S. Broekhof-Verhelst, E. v. Bree-Pals, H. Berkemeier-Keijer, E. v. Engelenhoven-Hooglugt, M. Paulus-Dam, A. Dautzenberg-van Bree, A. Biemans- van Heems, R. van Slooten-Buiters. A. Droogh-Duijndam, E. Derogee-Meijer, G. Blankwater-Looman, T. Koster- Nieuwpoort, J. Borst-Stuurman. BEVALLEN van een zoon: J. van An- geren-Goers, M. HaarboschDriesmans, A. Boumande Ruigh, M. van Brun- schotvan der Toorn. BEVALLEN van een dochter: G. Stroosnijder—Weber, A. Süm-Putter, Q. Stenversvan Keulen, C. Strik-Vreene- goor. BEVALLEN van een dochter: E. de Klerk-Swarte, E. Berkemeier-Lanfer- meijer, M. Luijk-Schra ven deel, A. Ne- derkoom-Willemse, A. Meijboom-Peters, H. Massop-Zwemmer. W. Fictoor-Boots, I. Kapitem-van den Berg, C. Reitz-van Bergem, R. Koning-Zoethout, C. Slen- ders-van Zanten, H. Verbeek-Schoema- ker, W. Rinkel-List, H. Telleman-van der Putten, II. Mutsaerts-Janssens. ONDERTROUWD: M. van der Wal en A. Bitter, J. Bev en E. Wassenburg. ONDERTROUWD: P. Rijnders en T. Slaman, J. Florie en Stijnman, E. Keus en H. Smit, R. Tabbers en P. Dek ker, C. Rijkhoff en W. Jaspersen, W. Wegman en P. de Winter. OVERLEDEN: R. van Asten, 7 d., Willem Klooslaan, C. André de la Porte, 78 j., Lorentzplein, A. de Haan-Rezée, 84 j; Jansstraat; A. Hildering, 79 j., Gast- huisvest; C. van Laar-van den Pol, 68 j., L. Margarethastr; P. Koks, 82 j„ Ti- morstraat; L. Schuiten, 67 j., Hazepa- terslaan; G. Stroes, 82 j., Godfr, v. Bouillonstr. OVERLEDEN: M. Bergman—Baij- ens, 81 j.; Ben Viljoenstr.; G. Elsinga- van Gameren, 82 j.. Jansstraat; M. Koe- dijk-Ambrosis. 81 j„ Kleverparkweg; L. van der Elst-Mik, 76 j., Gasthuis- vest; E. Rijkbost-Gierman, 82 j„ Gen. de la Reijstr.; A. Mulder-Rjjskamp, 75 j; Akendamstraat; H. Larmené, 91 j„ 'Kleverlaan; J. de Boer, 69 j„ Hazepa- terslaan: F. Verhoef, 86 j., Hazepaters- laan; W. Windt, 70 j., Dorreboomstr.F. van de Loo, 66 j; M. van Heemskerkstr.; G. van Dam, 57 j„ Schagchelstraat; J. Westendorp, 75 j„ Molukkenstraat. Woensdag 14 februari Minerva Theater. 8 uur: Concert door d« rJc. Harmonie St. MichaëL Donderdag 15 februari Concertgebouw. 8 uur: Chopin-avond door de Poolse pianist Jan Smeterlin. Derde concert meester-serie. Woensdag 14 februari Frans Hals Museum. 8 uur: Volks universiteit. P. J. van Yzendoom over „Humor en tragiek in het politiebureau"'. Donderdag 15 februari Lorentz Lyceum. 7.45 uur: Haarlemse Weer- en Sterrekundige Vereniging. Prof. dr. G. B. van Albada spreekt over: Ge tijden op aarde". Aula H.B.S., Zijlvest 25a. 8 uur: Genoot schap NederlandEngeland. De heer H. Pa-get spreekt over de kunst in Nederland en Engelana. Frans Hals Museum. 8 uur: Volks universiteit. Wethouder D. J. A. Geluk spreekt over: „Gemeentelijke onderwijs- bemoeiïngen in een grote stad". SASSENHEIM, 14 febr. Door een verkeerde manoeuvre van de bestuur der van een groentenauto moest gister morgen omstreeks elf uur een bus van de N.Z.H.V.M. krachtig remmen op de Provinciale weg. Hierbij slipte de bus en reed pardoes door de scheidingsheg en kwam op de parallel lopende weg tot stilstand. Er was aanzienlijke materiële schade. De passagiers van de bus kwa men er met de schrik af. OMSTERDOM 14 febr. De beurs toonde vandaag bij de opening voor de internationale fondsen over het algemeen slechts kleine koersverschillen t.o.v. de slotprijzen van gisteren. Hoogovens wa ren wederom beter, maar de vaart was er uit In het eerste tijdvak werd gehan deld van 810 tot 815, vergeleken met een slotprijs giseren van 808. De omzet in de aandelen Hoogovens heeft giseren f193.300 nominaal bedrgaen. Daarmede plaatste dit fonds zich boven aan de ranglijst. Unilever volgde met f 132.000, Kon. Olie met f 120.000. AKU kwam tot f 68.000 en Philips haalde niet meer dan f 46.000. Groot waren de omzetten op de lokale aandelenmarkt. Hier spande Intervam de kroon met een cijfer van f 201.000. Lin- deteves bracht het tot f 72.000, Haven werken tot f 61.000, Curaeaose Handel- mij. tot f 62.200 en Internatio tot f44.000. Aand. Kon. Petroleum hebben in aan sluiting op de koersdaling, welke giste ren voor dit fonds in Wall Street is inge treden, terrein moeten prijsgeven. Op een koers van f 130,10 bleef men f 1,20 onder de notering van gisteren en ook nog f 0.70 onder het Amerikaanse ni veau. Unilever was anveranderd. Philips brokkelde een paar puntjes af, maar AKU was 4 pnt in herstel. Vermoede lijk was hier sprake van een sympathie beweging met de vaste houding van de aandelen American Enka. De scheepvaartafdeling was licht ver deeld. Kon. Boot gaf een herstel van 2 pnt. te zien, terwijl ook Scheepvaart Unie beter was. De andere soorten no teerde echter fractioneel lager. De staats- foncjsenmarkt was iets luier yoor de langlopende leningen. Morgen zullen naar verwachtting de rentespaarbrieven 1962 III van de Bank voor Ned. Gemeen ten in de notering komen. Door d'Oran- jeboom wordt over het afgelopen boek jaar een dividend van 12 (vorig jaar 14) procent voorgesteld. De aandelen wer den hierop iets lager geadviseerd. 4li Ned. 19601 4% Ned. 1963 4 Ned. 1961 Staff eJ 1947 BN.G. Won. Douw. 6 Ned. Handel MijCert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Mtiller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez U nilever W ilton-Feyenoord Billiton 2e firdtsche Petr. Ron. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch PL- K.LJV1. Kon. Ned Stoomb Mij K„ .M. Stoomv. Mi). Nederl v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Onie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2!i Amsterdam '56 2j,i Amsterdam '56 II 21- Amsterdam '56 111 2ti Amsterdam '59 2','2 Rotterdam '57 Alb Heyn K1 ob) Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever O.S Steel Vorig slot Slot 14/2 103% 101% 1003/4 100% 93« 109 V® r— 352 Vi 115U 115% 132 V 389V 392ft 935 163 490 795 383 808 812ft 505 616 966 964ft 190.' 190.20 311 516 612' 131.: 130.10 149 149 149 60.; 185'. 187ft i 153 1633 163 150' 150ft 336 V 152V 152 150'" 151% 229.1 252.5 528 148 197V 80V 92- 93 V 94V 130 12/2 49% 41% 57 751/4 56 V» 81% 16% 32 54 5814 36% 39 29% 57% 54% 22% 521,2 73% 13/2 49% 42% 57% 76 56% 81% 16% 32 54% 58% 36% 39% 29% 56% 53% 22% 52% 72% Stemming: verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3