de Luxe 1962 Voorlopig geen wijziging echtscheidings wetgeving Criminaliteit niet ongunstig vergeleken met andere landen SoebandrioSamenwerking met V.S. voor oplossing Nieuw-Guinea-kwestie Overkomst spijtoptanten laatste week vertraagd 99Dag van de vri* voor vele Nederlanders Dor en droog instituut? ^HOLIDAYS Alphenaar Binnenkort nota schrootfraude Gedenksteen voor Belgische vlieger Dr.van Roijen bij Dean Rusk In 961 3500 aanvragen behandeld mm Zoon van Gromyko in de diplomatie Overmatig gebruik van margarine Bezwaren tegen dienst in Nieuw-Guinea 53 Larousse gestraft wegens onjuistheid KEIZERIN MENEN VAN ETHIOPIË OVERLEDEN Dr. Ir. H. J. A. de Goeij DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 PAGINA 5 inclusief verwarming en defroster v a Dealer voor Haarlem e.o.j Garage „DEN HOUT' Wagenweg 164-168 Telefoon 12138-15056 Haarlem Dealer voor Haarlem e.o.t Garage HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Tel. 57455 Tekort bij politie Hoge vetconsumptie kan leiden tot aandoeningen Vrijstelling alleen bij dringende noodzaak Leven geofferd voor Eindhovenaren 50 NIEUWE AUTO'S GED OUDE GRACHT 70 Tel 10454 Sociale pionier Advertentir Nü (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 febr. Minister Beerman heeft de Eerste Kamer duide lijk gemaakt, dat het hem niet moge- Hik is zonder vergaande voorbereiding en bestudering van verschillende syste men een wetsontwerp in te dienen ter oplossing van het echtscheidingsvraag- stuk. De minister wees de suggestie daartoe van mr. Witteman af. In de K-V.P.-kring zelf is nog behoefte aan verdere studie, zo merkte hij op, zich beroepend op een uitspraak van mr. Roolvink in de Tweede Kamer. Daar naast is er nog een rapport van de Tel- ders Stichting en moet ook een advies Van de Gezinsraad nog worden bestu deerd. Persoonlijk voelt mr. Beerman veel voor de gedachten, die in de ge- spreksgroep-Briët tot een rapport zijn omgewerkt. In tegenstelling tot mej. Zeelenberg (P.v.d.A.), die de minister gisteren bleef verwijten, dat hij deze zaken te mat aanpakt, heeft mr. Van Bruggen (C.H.) de minister gesteund. „Als er geen redelijke kans is dat een Wetsontwerp het gaat halen in de Ka mer, dan zijn wij weer voor jaren ach terop", aldus deze woordvoerder. Ook een wetsontwerp tot regeling van stakingsrecht is van minister Beer man voorlopig niet te verwachten, on teer omdat de centrales van de vak- v=renigingen van werkgevers zowel als «2P werknemers de minister uitdrukke- keu? verzoclht nog geen bepaalde tren+ite doen. De opvattingen daarom- Jopen nog te ver uiteen. «evd^S^r Beerman zei, dat hij de wet- ren 'n het algemeen niet wil force- jsvct-a volgt hij ook welbewust niet het van een minister uit vroeger ^°e"j die op het standpunt stond, dat iHk St5 Van Justitie zo weinig moge- moeten maken. Mej. Zeelen- .doorzagen over de matheid van de minister, waarop deze haar mee deelde, dat hg bezwaren moest maken tegen „prognoses over mijn gemoeds gesteldheid". Gevraagd naar de verdere gang van zaken met betrekking tot het proces sieverbod, zei minister Beerman, dat de uitspraak van de Hoge Raad, dat het Verdrag van Rome over de rech ten van de mens niet in strijd is met onze Grondwet, duidelijk is. „Rama locuta causa finita" aldus mr. Beer man. Tot een wijziging van de Grond wet terzake om groter vrijheid op dit gebied te geven voelt hij zich niet geroepen. ,,De criminaliteit in ons land vereist wei voortdurende zorg, maar men kan Vo sPreken van een grote toename. ergeleken met vele andere landen, ko- n wij er nog genadig af." zo meent e minister. Hij stelde ook prof. Diepen- fir*st gerust omtrent de jeugd-crimina- Wrt aard van de misdrijven wordt ®1 ernstiger, maar het aantal neemt laatste jaren niet toe. Prof. Diepen- Londen, 15 febr. (UP!) De nieu- eerste secretaris van de Russische ^hassade' in Londen draagt een van rt,_1beroemdste namen uit de Russische latie. Het is Anatoly Gromyko, ?°°n van de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. •hVa&.Ar\ is 29 jaar oud, getrouwd vader van een zevenjarige zoon. horst vond dit antwoord echter niet be vredigend. Hij wees op het grote ver schil in ongunstige zin met 1938. Voor de tekorten van personeel bij de politie blijft de hoop van de minister gevestigd op de komende gevolgen van de geboortegolf kort na de oorlog in het leger, waardoor wellicht vrijstellingen van militaire dienst mogelijk worden voor kandidaten, die voor opleiding bij de politie in aanmerking komen. Boven dien zal zeer binnenkort worden overge gaan tot werving van achttien-jarigen, terwijl verderemotorisering wordt toe gepast van de Rijkspolitie. Voorts wordt spoed gezet achter de bestudering van het rapport-Boot over de salariëring. Wat de vermindering van de gegadig den voor posten bij de rechterlijke Macht betreft zei de minister tot mr. Cammel- beeck, dat de denivellering van de amb tenarensalarissen daarbij ongetwijfeld van gunstige invloed zal zijn. Het socia listisch Kamerlid werd dan ook uitge- UTRECHT, 15 febr. In 1938 was het binnenlands verbruik 'an boter 5,5 kilo per hoofd van de bevolking tegen 7,1 kilo margarine. In 1960 wa ren dez? cijfers voor boter 4,7 kilo en voor margarine 19,9 kilo. Dit deelde de rijkszuivelconsulent, ir. Schroo- der uit Gouda mee, tijdens de eerste van de C.L.O.-studiedagen, die thans hier worden gehouden. Het vetverbuik is sinds 1938 bijna verdubbeld. De oor zaak hiervan is, volgens hem, het over matig gebruik van margarine. Afgezien van voor de gezondheid schadelijke emulgatoren, die aan de margarine zijn toegevoegd, kan een hoge vetconsumptie aanleiding geven tot vetzucht, aderverkalking en gal blaasaandoeningen. In dertig procent van de boerengezinnen komt alleen margarine en nooit roomboter op tafel. Dit noemde de heer Schrooder onbe vredigend. nodigd zijn partijgenoten ervan te over tuigen, dat de regering door de Partij van de Arbeid bij het komende salaris debat moet worden gesteund! De minister heeft een spoedige liqui datie van het Nederlands Beheers Insti tuut in het vooruitzicht gesteld. De deni grerende opmerkingen van de heer Reyers (C.H.) acht hij onverdiend, al geeft hij toe. dat er fouten zijn gemaakt. Terzake van de schrootfraude heeft mr. Beerman de Kamer nog toege zegd een nota over deze ingewikkelde materie te zullen indienen. Het sehets-ontwerp voor een nieuw Paleis van Justitie in Den Haag wordt zeer binnenkort verwacht. Het uitstel is vooral het gevolg geweest van strijd met het ministerie van Financiën. Dit maal niet zozeer om de financiën dan wel over de vestiging aan het Lange Voorhout, welke representatieve plaats in de Residentie voor de bewakers van onze schatkist gereserveerd moet blij ven. DEN HAAG 15 febr. De commis sie voor de verzoekschriften uit de Eer ste Kamer heeft verslag uitgebracht over inlichtingen welke zij heeft verkre gen over een adres van de heer J. Koers te Rheden. In dit adres heeft de hee - Koers verzocht te bevorderen, dat zijn zoon, die momenteel als militair in Nieuw-Guinea verblijft, naar Nederland wordt teruggezonden. De commissie zegt zich met de zienswijze van de mi nister van Defensie, die het verzoek van adressant heeft afgewezen, te kunnen verenigen. Adressant had in een van zijn verzoe ken onder meer gesteld, dat zijn zoon was uitgezonden, alhoewel er voldoende vrijwilligers beschikbaar waren. Deze mening werd door de minister bestre den. De minister heeft ook nog aan de commissie medegedeeld, dat, gelet op de vele verzoeken (in 1961 bijna 400) om ontheffing van aanwijzing voor uit zending naar Nieuw-Guinea en rekening houdende met de militaire belangen, in het algemeen de gevraagde vrijstelling slechts wordt verleend, indien hem na medisch of sociaal onderzoek blijkt, dat daartoe noodzaak bestaat. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. EINDHOVEN, 15 febr. In aanwe zigheid van vele wereldlijke en gees telijke autoriteiten uit België en Neder land heeft mevrouw Buelens uit Ter vuren in België gistermiddag hier de gedenksteen onthuld, die de gemeente heeft opgericht ter nagedachtenis van haar zoon, de Belgische straaljager piloot Louis Buelens. Het toestel van deze jeugdige vlieger, die zijn leven offerde om dat van anderen te red den, sloeg op 28 januari 1960 nabij het plaatsje Son, even ten noorden van Eindhoven, te pletter. De toen 23-jarige piloot vloog in een formatie van vier Thunderstreaks, die vanaf de basis „Kleine Brogel" in Bel gië opsteeg voor een onderscheppings- vlucht. Om 10.09 uur die morgen meld de piloot Buelens, dat zijn motor was uitgevallen. Uit het gesprek, dat hij over zijn radio met de Eindhovense basis voerde (dit contact werd op de band vastgelegd), is duidelijk geble ken, dat hg tgdig uit het toestel had kunnen springen met een zeer grote kans het er levend af te brengen. De vlieger, die snel hoogte verloor, stelde alles in het werk om de bebouwde kom van Eindhoven te vermijden. Door op het laatste ogenblik naar rechts te zwenken heeft hij enkele kostbare se conden verloren, die hem het leven konden redden. Buelens zette het uit werpingsmechanisme van zijn schiet stoel pas in werking, toen hij zeker was, dat zijn toestel niet op de huizen van de stad zou vallen. John Surtees (27), de voormalige we reldkampioen motorrennen, is woens dag in Winchester in het huwelijk ge treden met de 25-jarige Pat Burke. UTRECHT, 15 febr Rijksuniversi teit, doet. theol.ds. D. Slort, Apel doorn: doet. farmacie' M. Louwers, Eindhoven; kand Engels: A. Kramer. Utrecht. DJAKARTA, 1- febr. (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft na de be sprekingen van gisteren met de Ameri kaanse minister van Justitie Robert Kennedy verklaard, dat Indonesië en de V.S. samenwerken tot een oplossing van het vraagstuk Westelijk Nieuw- Guinea te komen. President Soekarno. die, tevoren minister Kennedy had ont vangen en die naar men meent, alles doet om er bij Kennedy de nadruk op te leggen, dat Indonesië vastbesloten is dit jaar Westelijk Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen, zei tegen journalisten: Advertentie beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR •s Sterk verlaagde wintertarieven All risk verzekerd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 febr. Tot voor kort zijn transporten van Indische Nederlan ders, die met een visum naar Neder land komen, omdat zg geen Nederland se papieren bezitten spijtoptanten of maatschappelijke Nederlanders dus (Van onze correspondenten) DEN HAAG, 15 febr. Voor een 22- tal Nederlanders bracht de „Dag van de vriendschap" gisteren een prettige verrassing. In feite had het landelijk Valentijn-comité 23 landgenoten aange wezen voor een huldeblijk, als dank voor de bijzondere wijze waarop zij zich voor hun medemensen verdienste lijk hebben gemaakt. Eén hunner de heer J. Nieuwenhuis, gepensionneerd hoofd van de afd. Voorlichting van Rot terdam had in verband met een bui tenlandse reis de huldiging reeds eer der ondergaan. Het Valentijn-huldeblijk heeft dit jaar bestaan uit een grote Arnh, em loerd hot 7nei St hi 9escnenk ter gelegenheid van Valentijndag uitgereikt aan er, voorzitter van de Arnhemse jeugdverkeersbrigade. mand, gevuld met bloemen, een taart, een heel bijzondere koek, een parfu merie-artikel en een bon voor een grammofoonplaat, een en ander tot een feestelijk, fleurig geheel samenge steld. Een van de gehuldigden het is on doenlijk allen te noemen en derhalve doen wij een willekeurige greep is de hecc G. A. Ingenhoven, Tobias As serlaan 87, Tilburg. De heer Ingenhoven heeft belangrijk werk gedaan op het gebied van het on derwijs. Hij gaf de stoot tot de oprich ting van drie scholen voor lager en kleuteronderwijs in de wijk Het Zand en had voorts een overwegend aandeel in de stichting van de huishoudschool Anclia Domini. Het aanbieden van het hoge blijk geschiedde gisteren op de huishoudschool aan net Textielplein door de heer Bezems van da school raad, in tegenwoordigheid van deken F. L. v. Oort van Tilburg. Mevrouw Titia A. Meijer-Schuiringa uit Oldehove beleefde gistermorgen in het gemeentehuis te Oldehove met een brede glimlach en door ontroering vochtig geworden ogen de Valentijn- hulde. Jaar in jaar uit staat deze vrouw klaar voor de bejaarde en invalide me demens Hoogtepunt in net betoon van haar naastenliefde is geworden de Dag met het gouden randje, een speciale dag op de internationale show MG 6) gereserveerd voor bejaarden *n invali den uit heel het noorden. Duizenden heeft zij onvergetelijke ogenblikken be zorgd. De belangstelling was zo over weldigend groot, dat de stroom op be paalde momenten niet te verwerken was. Namens het Valentijn Comité, ge waagde V.V.V.-directeur H. Braber van het belangrijke werk, dat mevrouw Meijer in haar omgeving doet. Vervol- ens overhandigde de heer J. L. van lasselt, de voorzitter van MG-61 haar met een ontroerend toespraakje de ge schenken. In Leeuwarden mocht mej. K. Kooi- stra uit de Paulus Moreelstraat de Va- lentijn-hulde in ontvangst nemen, we gens haar uitzonderlijk grote verdien sten voor de Ambonese kinderen in Friesland. Wethouder H. Pols, voorzit ter van de plaatselijke V.V.V.die sa men met de heer J. Feddema van de gemeentelijke voorlichtingsdienst, en de heer H. P. Timmermans, directeur van de provinciale V.V.V., de geschen ken overhandigde, roemde mej. Kooi- stra's verdiensten. Zij heeft nu al enige jaren telkens een zeer groot aantal Ambonese kinderen een onvergetelijke v. .anti- bezorgd, en zo, misschien on bewust, het hare bijgedragen voor de oplossing van het rassenprobleem. Mej. Kooistra is er destijds uit eigen bewe ging toe overgegaan adressen te zoe kinderen uit de drie Ambonezenkampen in Friesland uit logeren wilde hebben. Zij organiseerde ook wel feestmidda gen voor deze kinderen. In Arnhem was het de achttienjarige Hanny Staedler uit Velp. leidster van de Arnhemse Jeugdverkeersbrigade, die de Valentijn-geschenken kreeg uit gereikt. In de hulde deelde echter de in Canada woonachtige mevr. L. de Jong-de Ruyter, die op het ogenblik in b ar voormalige vaderland vertoeft. Een jaar of zes geleden kreeg de toenmalige hoofdinspecteur bij de Haagse Politie, mr. J. p E. Hopman, bezoek van enkele meisjes onder aan voering van Loes de Ruyter. Ze had den wat krantenknipsels bij zich, waar in de roerige jeugd van die dagen er nu niet zo rooskleurig afkwam. Loes de Jong en haar vriendinnen wilden daar iets tegen doen en dus demonstreren, dat de jeugd echt nog zo slecht niet is. Uit dal onderhoud ontstond Nederlands eerste Jeugdverkeersbrigade in Den Haag. Het voorbeeld werd spoedig ge volgd door Arnhem: ook daar op initia tief van het Haagse meisje Loes de Ruyter. Gisteren overhandigde inspecteur G. Gosker van de Arnhemse verkeerspoli tie in aanwezigheid van genodigden onder wie de toenmalige Haagse hoofd inspecteur Hopman, thans hoofdcom missaris van politie te Arnhem aan „Loes" zoals iedereen haar spon taan ging noemen de lekkernijen, vervat in een fraai bloemstuk. Hoofdcommissaris mr. Hopman haal de herinneringen op aan de eerste ja ren var de Haagse Jeugdverkeersbri gade. en ir, een hooggestemde, tegelijk hartelijke toesnraak, droeg Arnhems VVV-directeur, de heer J. Vet, tot de huldiging van de verkeersbrigadiertjes in de persoon van Hanny Staedler bij. Tijdens een ongedwongen plechtig heid in het nieuwe buurthuis aan de Grote Looiersstraat te Maastricht ver raste de directeur van de plaatselij ke VW, de heer M. Van Grinsven, gisterenavo d een van de sociale pio niers van deze stad, pater Castorius Groothuis O.F.M., met de Valentijn- bloemenmand en diverse daarbij beho rende surprises. Bij de overreiking van het geschenk memoreerde de heer van Grinsven het verdienstelijke werk van pater Castori us, die zestien jaar geleden in de toen malige Stokstraatbuurt startte met het buurthuiswerk. In een pand aan de Plankstraat het huis met de histori sche gevelsteen „In de duizend vre zen" richtte pater Castorius een so ciaal centrum met buurtkerkje in. Vele normaal doorgekomen. Minister Beer man heeft in de Eerste Kamer de ge ruchten bevestigd, dat er sinds een week stagnatie in de overkomst is ont staan. Er is echter niets bekend om trent een eventueel vertrekverbod in Indonesië, maar er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ver schijnsel, waarn tar de Kamer had ge ïnformeerd. De minister kon een bevredigend overzicht geven omtrent de stand van zaken met de repatriëring van deze spijtoptanten. In 1961 zijn er in totaal 3500 gevallen behandeld van personen, die voor toelating in aanmerking ko men. De minister zal zijn uiterste best doen, dat in augustus de gehele achter stand is ingehaald. Hg bracht hulde aan de adviescom missie, die met grote soepelheid werkt. Tot 1 oktober 1961 heeft de commissie- Van Vollenhove in 85 van de 100 geval len een gunstig advies kunnen uitbren gen. De minister voelt niets voor het veranderen van het systeem. Met de be staande richtlijnen is zeer soepel verder te werken. De heer Cammelbeeck (PvdA) heeft in aansluiting aan de po gingen van mr. Daams in de Tweede Kamer weer aangedrongen op het in voeren van nieuwe en ruimere richtlij nen. De commissie zelf zou dat niet gaarne zien. Het systeem werkt nu be vredigend. Moet men zich eerst weer op nieuwe richtlijnen inschieten, dan brengt dat eerder vertraging. Mr. Cam melbeeck kreeg echter de toezegging, dat hg zelf eens met de commissie zou kunnen praten, om zich te overtuigen van het overbodige van de socialisti sche bemoeiingen. De minister houdt wel vast aan het selecteren van degenen, die vragen om naar Nederland te mogen komen. Men kan onmogelijk iedereen toelaten. Er zijn onder de aanvragers mensen, die voor honderd procent het slachtoffer zgn van de politieke omstandigheden: er zjjn er echter ook bij die door hun eigen levenswandel in moeilijkheden zgn gekomen. Steeds wordt duidelijker hoe er geselecteerd moet worden. Het is echt „case work", aldus mr. Beerman. De bewindsman deelde nog niede, dat de repatriëring ons land 81 miljoen gul den kost, nog afgezien van de 4,5 mil joen voor de overbrenging en 6,5 mil joen voor de contractpensions. De Ka mer toonde zich vooral door het cijfer van 3500 opmerkelijk gerustgesteld. ken waar men in de zomermaanden bewoners van het Stokstraatcomplex kwamen hier in de loop der jaren om raad en steun vragen. Pater Castorius buurtbewoner geworden met de buurtbewoners stond altijd klaar om to helpen en toonde steeds Jgrip voor alle moeilijkheden van zijn mensen. De grondige sanering van het Stok straatcomplex, waarmee enkele jaren geleden een begin werd gemaakt, ver spreidde de bewoners van deze buurt over geheel de stad en noodzaakte pa ter Castorius het aoor hem opgerichte buurthuis „Sterre der Zee" te verplaat sen. Hij vond een nieuw pand aan de Grote Looiersstraat, dat kortgeleden als buui thuis werd ingericht. Velen van de vroegere Stokstraatbewoners komen hier sinds december van verleden ja„r weer regelmatig samen. De vaste bezoekers van het nieuwe buurthuis waren bijzonder verheugd over de welverdiende nulde, waaraan een totaal verraste pater Castorius zich gisteravond moest onderwerpen. Even als pastoor W. van Bommel wensten zij deze eenvoudige en nardzwoegende voorman van het Maastrichtse buurt huiswerk allerhartelijkst geluk met de Valentijn-hulde. „Ik beschouw de heer Kennedy als een zeer belangrijk man." Korte tijd nadat Robert Kennedy aan de rechtskundige faculteit in Djakarta een lezing had gehouden, gaven de stu denten een verklaring uit, waarin kri tiek werd geleverd op de neutrale po litiek van de V.S. in de kwestie-Nieuw- Guinea. „De Verenigde Staten zijn in werkelijkheid niet neutraal in dit ge schil en staan aan de zijde van de Neder landers," zo werd in de verklaring ge zegd. Er werd aan toegevoegd: ..Dit blijkt uit de Amerikaanse steun aan Ne derland in de Verenigde Naties en aan het Nederlandse denkbeeld van zelfbe schikking voor Westelijk Nieuw-Guinea. waardoor het gebied van Indonesië zal worden afgescheiden en tevens uit de samenwerking tussen Amerika en Ne derland in NAVO-verband." Voorts werd gezegd, dat de Indone siërs het geschil niet langer op vreed zame wijze kunnen oplossen, „nu de Nederlanders op 15 januari Indonesi sche patrouillevaartuigen hebben aan gevallen." De Amerikaanse regering moet alle vormen van hulpverlening aan de Nederlanders stopzetten, zo besloot de verklaring. NEW YORK (Reuter, ANP) Giste ren heeft de waarnemende secretaris generaal der V.N. Oe Thant, de Indo nesische gedelegeerde bij de V.N. Soe- kardjo Wirjopranoto, ontvangen voor verder overleg inzake Nieuw-Guinea. Over deze ontmoeting werd geen offi ciële mededeling verstrekt. Oe Thant had reeds eerder aan de gedelegeerden van Indonesië en Nederland verzocht over dergelijke gesprekken geen mede delingen te doen in het openbaar. Oe Thant had niet het voornemen, gisteren ook de Nederlandse gedelegeer de, mr. Schürmann, tt ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in de V.s., dr. J. H. van Roijen, had een ge sprek van een uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk. Hij deelde na afloop mee, dat hg de heer Rusk een duidelijke uiteenzet ting heeft gegeven van het standpunt der Nederlandse regering in de kwestie- Nieuw-Guinea. Ook het bezoek van Ro bert Kennedy aan Indonesië vormde een der onderwerpen van het onder houd. PARIJS, 15 febr. (Reuter) Een rechtbank in Parijs heeft de uitgevers van de bekende Franse encyclopedie Larousse veroordeeld tot betaling van schadevergoeding tot een bedrag van 10.000 nieuwe francs, omdat de recht bank van mening is, dat de naam „Léon Karfunkenstein" voor Lean Blum „louter een uitvinding is van Blums po litieke vijanden". Robert Blum, een zoon van de voormalige socialistische Franse eerste minister, had tegen de uitgeverij Larousse een eis tot schade vergoeding ingediend in verband met het feit, dat in de Larousse-editie van 1960 zgn vader Léon Karfunkenstein werd genoemd. Blum is in 1950, in de ouderdom van 78 jaar, gestorven. Advertentie 'KRUISWEG 47-49 HAARLEM ROME, 15 febr. (Reuter) Volgens een bericht uit Addis Abeba van het Italiaanse persbureau ANSA is keize rin Menen van Etheopië hedenmorgen vroeg na een langdurige ziekte over leden. De keizerin, die 70 jaar oud was, trad in juli 1911 in het huwelijk met keizer Hail-e Selasssie. Zij was sinds enige tijd ziek. De keizer, die bjj het begin van haar ziekte de kortgeleden in Nigerië gehouden Afrikaanse „top conferentie" bijwoonde, onderbrak toen zjjn verblijf in Lagos om zich naar zijn gade te spoeden. Uit het huwelijk werden zes kinderen geboren. Bij traditie wordt de Unie van Katholieke Studenten Verenigingen gekenschetst als een „dor en droog in stituut', maar dat bewijst slechts, dat de studentengeneraties tel kens de Unie willen beleven als een gemeenschap met een zin volle structuur. Zo ongeveer for muleert het dr. ir. H. J. A. de Goeij, die op het punt staat tot het erelidmaatschap van de Unie te worden verheven. Wij hebben niet de indruk, dat hij tot zijn positieve visie op de Unie wordt bewogen door de vrees, anders erelid te worden van een dor en droog instituut. Hij is er eer lijk van overtuigd, dat een bun deling^ van katholieke studenten verenigingen thans minstens zo veel betekenis heeft als vroe- 9er bijvoorbeeld dertig jaar geleden, toen hij zelf Unieprae- ses was ook al is de belang stelling voor de Unie, relatief genomen, iets teruggelopen. Men neme dat laatste niet te tra gisch, zegt de heer De Goeij, het is begrijpelijk, dat de leden der enorm uitgedijde studenten verenigingen het zicht op de na tionale samenbundeling verloren hebben; anderzijds is er een stre ven naar samenwerking van inte- ressegroepen, verspreid over de diverse universiteiten en hogescholen, en in ieder geval is de op internationale contacten gerichte belangstelling enorm toegenomen. Zoals gezegd, heeft de heer De Goeij zijn studententijd ruim dertig jaar achter zich liggen. Met een hem kenmerkende bewogenheid stond hij des tijds midden in het studentenleven. Voordat hij in 1930 Uniepraeses werd, was hij in Delft voorzitter van „Sancttis Virgilius". Hij onderhield leven dige contacten met buitenlandse studentenverenigingen en was een vurige voorloper in de groep die zich op sociale kwesties bezon en zich schoolde in de thomistische wijsbegeerte onder leiding van prof. Doodkorte. Zijn contact met de studentenwereld heeft hij nooit verbroken. Tot op de hui dige dag kent hij de studenten en kennen velen hem, doordat hij geregeld spreekbeurten in hun midden vervult, maa- ook doordat hij voor hen wellicht geen spreekbeurten vervullend de vader is van een viertal stu denten en een nog iets groter aantal potentiële studenten. Aan dat alles dankt de heer De Goeij een uitgesproken visie op het huidige studenten leven en op bepaalde mentaliteitsveranderingen. In het verschijnsel van de meerdere plaatselijke studentenverenigingen ziet hij een onontkoombare ontwikkeling, die zich wellicht zal voortzetten, evenredig aan een behoefte tot nadere differentiëring. Wel blijft een plaatselijke samenwerking aan de top geboden, zoals men die te Nijmegen kent in het corps, waarin meer dere gezelligheidsverenigingen gebundeld zijn Over de mentaliteitsveranderingen zegt de heer De Goeij het volgende: Wellicht zijn er op het ogenblik meer studenten dan vroeger die hun studie uitsluitend zien als een weg naar een goede baan of maatschappelijk aan zien. Dat is het gevolg van de democratisering en de enorme toeneming van het aantal studerenden. Anderzijds zijn er velen, die buiten en boven iedere zelfzucht streven naar een echte levensvernieuwing waarbij zij zich per soonlijk betrokken voelen". De heer De Goeij beaamt de mening, dat de katholieke student van het ogenblik zich, evenals al diens leeftijdgenoten, in zijn interessesfeer en levenswijze richt op alles wal eerlijk, waarachtig en authentiekis, tot aan de grens van een schokkende onverbloemdheid toe. Hoewel vroeger ook velen op zoek waren naar de kern der dingen, heeft de tweede wereldoorlog een breuk gebracht in een schijnbaar continue cul tuurontwikkeling. Veel van wat vroegere generaties nog als wezenlijk er voeren, wijst de huidige generatie af als franje en bijzaak. Wat in som mige gevallen wordt overgehouden is een overmaat aan onzekerheid met als gevolg relativisme en scepticisme. ,£>e echte strijders voor de vernieuwing zijn echter degenen die gelovend blijven hopen op de alles-vernieuwende Geest; zij durven bij alle onzekerheden te leven en.te geloven". Aldus de tenslotte optimistische zienswijze van de heer De Goeij, die niet alleen betrokken is gebleven bij het studentenleven, maar een stuk ver antwoordelijkheid draagt voor het katholieke wetenschappelijke onderwijs als zodanig, doordat hij o.m. curator is van de Nijmeegse Universiteit en lid van de Raad van Toezicht van de Tilburgse Hogeschool. Het is verbazing wekkend dat iemand, die als directeur van de N.V. Drukkerij De Spaarne- stad te Haarlem en als bestuurslid van meerdere organisaties op het gebied van de druktechniek een overbezette dagtaak heeft, nog tijd beschikbaar heeft voor zoveel maatschappelijke taken. Zonder twijfel zal hij echter komend weekend tijdens de Katholieke Studenten Dagen, de nodige tijd beschikbaar hebben voor zijn installatie tot erelid van de Unie. Ook al had hij liever gezien, dat men als motto van de K.S.D. niet had gekozen „gelo ven een waagstuk?" maar „geloven.een avontuur". Wat hem betreft had men de betiteling „een waagstuk" met vraagteken en al mogen voorbehou den voor één bepaald onderdeel van het K.SD.-program: de demonstratie parachutespringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5