RENAULT de Luxe 1962 Economisch evenw van loon- en monetaire politiek Remmende invloed verwacht op investeringen Ilsy-vliegfeestRijswijk voelt zich minder behaaglijk Zelfstandig Nieuw-Guinea ook over tien jaar onmogelijk WL LONDENSE BRIEF Bsusr Nederlandse Zeevisgrootliandel koopt 's zaterdags niet meer CENTRAAL PLAN 1962 Its good to drlok scotch IR letter to drlok White Horst, toezegging blijft echter gehandhaafd vervetal sterk... prachtig Indonesische aanspraken zijn op zich genomen niet onredelijk Addressoqraph - Multiqraph Besluit geldt alle vissershavens ,Bob' Kennedy spreekt tot studenten te Djokjakarta PROF. F. DUYNSTEE TOT STUDENTEN: I Het Lange Leven Verontwaardigde dame Anders dan Engelse meisjes Sigarettenrokers het meest vatbaar voor LONGKANKER ^rouw benoemd bij de staande magistratuur VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 PAGINA 11 inclusief verwarming en defroster v.a. Dealer voor Haarlem e.o.s Garage „DEN HOUT' Wagenweg 164-168 Telefoon 12138-15056 Haarlem Dealer voor Haarlem e.o.t Garage HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Tel. 57455 DEN HAAG, 16 februari Het Centraal Economisch Plan 1962 vertoont na de ramingen welke reeds in de Miljoenennota gegeven zijn geen schokkende aspecten meer. Weliswaar wijken enige cijfers in het Plan enigszins af van de genoemde ramingen maar het beeld van het jaar 1962 wordt daardoor niet ingrijpend gewijzigd. De voorspelde ontwik keling in 1962 hoeft niet al te grote onevenwichtigheden met zich mee te brengen, maar het probleem van het handhaven van een evenwichtige groei langs de rand van de produktiecapaciteit blijft bestaan. Kostenstijging Betalingsbalans- overschot Kerncijfers Cutting costs is our business Examens Eindelijk Sanostol voor volwassenen! r/A.v; voor uw gezondheid en uw genoegen een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE Dauphine (Advertentie) Het CPB verwacht dat in 1963 de bin nenlandse consumptie een nieuwe sti mulans zal ondervinden door loonsver hogingen^ die grotendeels in het begin Van het jaar vallen. Later werken de verlaging van de loon- en inkomsten belasting per 1 juli en de aangekondig de verhoging der A.O.W.-uitkeringen in dezelfde richting. De investeringen zullen invloed onder en a van de bePerkte winsten in 1961 de in dat jaar genomen monetaire ri aatregelen. De beperking dér invéste- *Jngsfaciliteiten waartoe in 1960 werd oe slot en, zal daarenboven in dit jaar tero,™! uitwerking op het inves- nrheMpc^li hebben- Weliswaar blijft de nc 2arste anderzijds een stimu- ..„TaijQ?lep^-investeringen, doch dit ïïfn Wo J ln het algemeen een lager stagings tempo der investe ringen mag warden verwacht. Vormen dus de betrekkelijk lage win sten en de achteruitgang der liquidi teitsposities enige rem op de inves teringen, de volume-ontwikkeling van de consumptie ondergaat de remmende invloed van de verwachte prijsstijging. De arbeidskostenstijging blijft nl. voort duren en daarmede de opwaartse druk op de prijzen. Naar schatting zou het consumptieprijspeil met 2 pet. oplopen, als gevolg van de huurverhoging en de arbeidskostenstijging in 1962, aangeno men dat het prijsbeleid een verlate door- Werking van kostenstijgingen die in het verleden als regel kan worden ge constateerd zal kunnen voorkomen. Vhider deze omstandigheden zal de vo- lümetoeneming der binnenlandse beste dingen 4 pet. in totaal bedragen. De produktiestijging is begroot op 4 pet. Dit i® meer dan in 1961 werd gerealiseerd: he arbeidstijdverkorting is nl. nog ™al van invloed, doch niet meer zo sterk. Gezien de naar verwachting nog «'lustig blijvende buitenlandse conjunc- ,Uur en de toeneming van de wereld handel, mag een uitbreiding van de uit. '•'oer worden verwacht. Gewijzigde, scherpere concurrentieverhoudingen leg- «en echter hun gewicht in de schaal, ?®els als gevolg van de revaluatie, deels samenhang met de voortgezette Hieing van het binnenlandse kosten- to Vo°rts stelt "ok in een aantal sec oren het aanbod een grens aan de ^®rgroting van de uitvoer. Naar ver- s hting zal het uitvoervolume per t(..oo met niet meer dan 4 pet. kunnen tijgen. he?tj. "tit uitvoer-volumc resulteert een ."n£sbalansoverschot op lopende re- hl-mng van .f700 min. De invoerstijging ■JU nl. ook aan de lage kant, vooral gevolg van het feit dat de voorraad- vorming in 1962 naar raming kleiner zal zijn dan in 1961. Bij dit betalingsbalansoverschot is de toestroming van liquiditeiten via het buitenland vrij gering. Wordt aangenO' men dat de. richtlijnen aan het bankwe zen terzake van de kredietverlening wor den gehandhaafd en dat de overheid neutraal financiert, dan ontstaat we derom een verkrapping der liquiditeits posities. Deze kan enigszins groter zijn dan in 1961, in het bijzonder doordat de sterke stijging van het nationale in komen de beheofte aan liquiditeiten voor transactiedoeleinden meer doet toene men. De ontwikkeling in 1962 zou dus, bij enig herstel van de produktie, zonder al te grote onevenwichtigheden kunnen verlopen. Het berekende saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans is van een aanvaardbare orde van grootte. Van meer betekenis worden de rem mende invloeden op de investeringen. By de consumptie legt d» prijsstijging beperkingen op aan de volumetoene ming. Hiertegenover echter heeft vooral de verlaging van de loon- en inkomsten belasting in de tweede hellt van het jaar een tegenovergesteld effect. Daarmede blijft de problematiek van de handha ving van een evenwichtige groei langs de rand van de capaciteit actueel. Het laat weinig twijfel dat daarbij van es sentiële betekenis is naast de in vloed van budget- en prijspolitiek met hoeveel kracht de monetaire poli tiek wordt gehanteerd en welke omvang de loonstijgingen hebben. Onder de ge maakte veronderstellingen zullen de li quiditeitsposities op het einde van 1962 een peil bereikt hebban waarbU rekening dient te worden gehouden met een toe nemende effectiviteit van de monetaire politiek, met name ten aanzien van de investeringen. Een dergelijke ontwikkeling vereist een voorzichtige hantering van de instrumenten van het monetaire beleid. Tegelijk daarmede, doch tevens met het oog op de ontwikkeling van prijspeil en concurrentieverhoudingen, worden eisen gesteld aan de loonontwik keling, in dien zin dat de totale loon stijging niettegenstaande de krappe ar beidsmarkt zoveel mogelijk in overeen- Advertentie) The Old B'.eM (053332 ScotchWhUkj ik.tv 'ko.v'cO 7 "LA - GENtfïAAL-AüENT VOOR NEDERLAND 1 ANDRÉ KERSTENS N V - TILBURG stemming dient te zjjn met de feite lijke toeneming van de nationale ar- beidsproduktiviteit. Kerngegevens 1961 100 Werkloosheid 49 35 40 (1000 pers.) 104 Produktievolume bedr. 97 100 Produktie p. werkn. 99 100 102 Arbeidstijd 103 100 98,5 Arbeidskosten 95,5 100 104 Overschoi lopende 0.6 0,7 rekening (Finld) 1.2 Consumptievolume: 100 104 gezinnen 95,5 Volume bruto investeringen vaste activa: bedrijven 93,5 100 107 idem, excl. vliegtuigen, 107 schepen en auto's 92 100 Investeringen in 1,2 0,9 voorraden (Finld) 1,5 Uitvoervolume van goederen 97,5 100 104 Invoervolume van goederen 04 100 104.5 Ruilvoet (goederen) 99,5 100 100 Prijsverhoudin t.o.v. buitenl. concurrenten 99 100 100 Reëel nation, inkomen 97 100 104 Bevolkingsomvang 98.7 100 101,5 Reëel nation, inkomen p. hoofd v. d. bevolk. 98,5 100 102,5 Werknemersdeel 69.9 70,5 in nat. inkomen 68,3 (Advertentie) DJAKARTA, 16 febr. (Reuter) De Amerikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, heeft gisteren te Djok jakarta een rede gehouden tot onge- vee- tweeduizend studenten. Hij ver klaarde, dat Amerika hoopt en ver wacht, dat Indonesië en Nederland de kwestie Nieuw-Guinea op vreedzame, wijze zullen regelen". In antwoord op de vraag, wat Indonesië moet doen om Westelijk Nieuw-Guinea dit jaar in zijn bezit te krijgen zei minister Kennedy: „zich neerzetten en onderhandelen met de Nederlanders". Na zijn rede ging minister Kennedy naar aanleiding van vragen dieper op de kwestie in. Hij herhaalde, dat Ame rika bevriend is met Indonesië en Ne derland en dat het met de Nederlan ders bevriend wil blijven. Hp verklaar de te geloyen, dat het tot een vreed zame regeling zal komen „maar als de onderhandelingen mislukken, zal de Amerikaanse reactie afhankelijk zijn van de kwestie, wie daar schuld aan heeft" 20 zei hij. (Van onze correspondent) WAGENINGEN, 16 febr. „Een zelfstandig West-Nleuw-Guinea is niet alleen thans, djeh ook over tien jaren volslagen onmogelijk in Zuld-Oost-Azië, gelet op de aanspraken van Indonesië, de expansie van het communisme, de Japanse overbevolking en de veiligheid van Australië. Het is dwaasheid, daar een land 'onder economische, culturele of staatkundige ontwikkeling en zelfs zonder voldoende basis om e zoda nige ontwikkeling binnen een tiental ja ren te kunnen bereiken, zelfstandig te willen maken." Dit zei gisteravond v rof. mr. F. J. F. M. Duyns.ee op de socië teit van de katholieke studentenvereni ging Sint Franciscus Xaverius. waar hij op uitnodiging van de katholieke staatkundige studentenfederatie sprak over de problemen rónd Nieuw-Guinea. Na de Indonesische aanspraken op West Nieuw-Guinea op zich niet onrede lijk te hebben genoemd „door Neder land is destijds beloofd, dat Indonesië één geheel zou blijven en dat Nieuw- Guine'a op enigerlei wijze bij Indonesië aangesloten zou worden" zei prof. Duynstee het als een zaal van wijsheid te 'zien, „indien Nederland onder de huidige wereldomstandigheden zijn ze delijke verplicht ngen zo<- nakomen en door overleg een vreedzame methode probeerde te vinden om de afsplitsing te beëindigen." Het leger en de leidende figuren in Indonesië eseffen zeer wel, dat een vreedzame oplossing noodza kelijk is er de enige weg om een ramp zalige ontwikkeling van het communis me of een uiterst riskante onderneming van militaire verovering te voorkomen. Het kernprobleem in Nederland wordt Advertentie Grootste fabriek ter wereld van adresseer- en kantoordruk-apparatuur I J (AW, (Nederland)NV Eigen vestigingen te Den Haag-Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven-Utrecht Dicht bij ons in de buurt is onlangs een Chinees restaurant geopend dat ons altijd een weinig doet mijmeren als wij eraan voorbij gaan. Het restaurantje heet namelijk „Long Life", hetgeen ons balorig maakt, omdat wij altijd geleerd heb ben dat het leven kort is („ars longa"). En wij denken in het voorbijgaan aan de mooie me lancholieke passage van de Eerbiedwaardige Beda die bij na dertienhonderd jaren ge leden werd geboren en die in zijn Kerkgeschiedenis schreef over de woorden gericht tot de koninfe. „O koning het le- ItlilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||llllll"l,lll,||imiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiimiiiiiiii«iiiii)^ Kai-sjek niet van kameraad Mao Tse-toeng) restaurants hebben geopend in Kensing ton geldt het als sjiek bij de Chinezen te eten. En als m uit land de snobs zich meester maken van een nieuwigheid, dan is er geen houden aan, en ieder die mee wil drijven op de oppervlakte van deze wre ven van de mens op de aarde d s$oom gaat naar de Chi ie i Ki rrorrtaln Izinrf mor Ho tiiH x U,,( FVan onze Haagse redactie) RIJSWIJK, 16 febr. Vele Rijs-' zich8 gemeenteraadsleden zullen vn„. v/eJ tweemaal bedenken voor 4i eventueel volgend Ilsy- dun toestemming zullen ia,? Zoals be'<t-nd akvÖ ln g&oorc) s de gemeente een vorige vergadering gegaan met het besluit van j om de Ilsy, die de Tweede Sehnnf 8 °P Ypenburg zal worden dij de ^n' t0? te. staan- "Uswljk he det ia.fPn'sati;e van het vliegfeest veid hu, woord, omdat het vlieg- binnen de gemeentegrenzen ligt. ^Sdsvertra jde- Sisteravond gehouden vele rata"1.8.. werd wel duidelijk ®}jn gaan eden zich onbehaaglijk Delft a®" Mn®1.8," n" z°wel Den Haag, lebben enim n°rp, hun verontrusting «chter od het fJacties stelden zich Efgeven toestem™" Punt' dat de rae<3s moet wniT ng voor de komende moet worden gehandhaafd. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer Bakker, zei tegen een eventueel volgend vliegfeest ernstige bezwaren te hebben. „Als er ongelukken gebeuren weegt de verantwoording bijzonder zwaar De heer Richter (CHU) acht Ypenburg, na Rijswijk volgebouwd raakt, liet meer geschikt voor een vliegfeest. „De KNVVL zegt nu wel, dat het zes jaar goed gegaan is, maar dat is ;een tref fend argument." Het raadslid Veerman vr gde hier aan toe,: „De Ilsy wordt iedere keer moeilijker te accepteren. Een volgende maal dient de zaak ern stig overwogen te worden." Alleen de KVP en de WD-fraetie vinden, dat het uit het jogpunt van het algemeen belang niet gewenst is het vliegfees tegen te gaan. „Een manifes tatie als de Ilsy moet toch ergens ge houden kunnen worden. zo merkte de VP-fractievoorzitter, de heer Camps, op. Burgemeester Bogaardt beloofde, dat hij als er weer een vliegfeest zou komen, alles goed zal bekijken. is, in vergelijking met de tijd welke voor ons onzeker is, alsof gij op een winternacht feest zat te vieren met uw ridders en een enkele mus zou snel binnen komen vliegen in de zaal, en binnenvliegend door één deur, onmiddellijk naar buiten vliegen door een andere deur. Gedurende het tijdstip waarop de vogel bin nenshuis is deert hem niet de woede van de winter. En gij verliest de vogel onmiddellijk uit het oog nadat het dier bijna in een oogwenk de klei ne plek van stilte heeft door vlogen, vliegende van de win ter terug in de winter. Daarop ongeveer lijkt het leven van de mens. Maar wij weten in het geheel niets van wat volgt of van wat vooraf is gegaan." Daaraan denken wij als wij voorbijgaan aan „Long Life" en de olie ruiken. Wij denken ook tot onze dankbaarheid over wat Chaucer zo schoon heeft gezongen over het leven dat zo kort is en hoe moeilijk het allemaal is: „The lyf so short, the craft so long to ler- ne, Thassay so hard, so sharp the conquering." Chinese restaurants stem- men ons altijd tot mijmeren, ofschoon wij ze zelden bezoe ken en het gevaar is groot dat deze verstrooidheid toe zal nemen. Want Londen heeft reeds honderdvijftig Chinese restaurants en elke week ont bloeien er twee of drie nieu we. Bijna al de eigenaars en de keiners komen uit Hong Kong, een Engelse kolonie waarvan de inwoners auto matisch het Britse staatsbur gerschap bezitten, hetgeen hen in staat stelt zonder visum of arbeidsvergunning bij bosjes naar Engeland te emigreren en restaurants te openen. Tot voor kort hadden wij gedacht dat het verschijnsel zich be perkte tot de hoofdstad. Maar nu hebben wij ontdekt dat het zich voordoet in alle grote ste den van Engeland. Liverpool heeft er honderd. En wij heb ben ze bij dozijnen gezien in Birmingham en Manchester. De Chinezen hebben in maat schappelijk opzicht de wind mee. Want sedert enige Chi nese diplomaten (van Tsjang nezen en gaat zich te buiten aan Won Ton soep en Canto nese eend, aan eend met ana nas en eend van de Jadegor del, aan gepocheerde duiven eieren, en aan zee-oren, de schelpdieren die men in Ame rika abalone noemt, een woord dat met zijn vier let tergrepen zo schoon zingt dat een oester er stil van zou wor den. T-1 en bevriend psychiater, die ons een keer over haalde om met hem te gaan eten in een Chi nees restaurant, meende dat onze reacties op Chinees eten en Chinese eters abnormaal was. Dit kwam omdat wij hem verzochten te kijken naar de Chinezen die met de kom aan de lippen met enorme snel heid hun voedsel naar binnen gooiden met behulp van hun eetstokjes. En wij waagden te zeggen dat wij het toch maar erg onesthetisch vonden en dat het ons op enigszins pijn lijke wijze herinnerde aan andere eetgewoonten, zoals die van Arabische sjeiks die naast hun eregast gezeten op de grond met grote vaardig heid met hun vingers een oog loswurmden uit een voor hen gelegen schape-karkas om dit hun gast in de mond te steken. Maar als wij nu in ons korte bestaan voorbij wandelen aan het Lange Leven, denken wij bij ons zelf dat wij niet alleen zijn als wij enigszins zonder ling reageren op Chinees eten en Chinese restaurants, en wij dragen een kranteknipsel bij ons dat wij hopen dezer dagen voor te leggen aan onze psy chiater. Want het volgende geschiedde in de stad Leices- ter. Een Engelse dame begaf zich naar een Chinees restau rant om zich te buiten te gaan aan de zoetzure geneugten Zij smeet het aan scherven. welke men Hongt in Kong Maar deze dame, mevrouw Winifred Gamble, was niet te vreden over het tempo, waar mee de Chinese kelner haar serveerde. En zij gaf uiting aan deze verontwaardiging Zij nam een asbakje van de tafel en smeet het aan scher ven op de grond. Zij nam nog een asbakje en smeet het aan scherven. Zij nam de suiker- kom en smeet hem aan scher ven. Winifred nam nog een suikerkom en (u heeft het ge raden). Na zich aldus een wei nig ingewerkt te hebben, sloeg ze een stoel aan puin en ver nielde twee lantaarns. Ver volgens begaf zij zich naar de keuken waar zij zestig eieren stuk gooide alsmede tachtig borden. Mevrouw Gamble was vergezeld van een vriendin, een goede vriendin, een van het soort dat meeleeft. Deze greep een stoel en sloeg een grote lap spiegelglas aan scherven. De beide dames zijn beboet en moesten de schade vergoeden. Maar men kan niet nalaten zich af te vragen wat er is met Chinese restaurants dat zelfs Engelse dames zo opvallend reageren. Tot onze diepe spijt be ging de magistraat voor wie mevrouw Winifred Gamble verscheen een klein verzuim. Want in vele van dergelijke gevallen waar in zich Engelsen vergrijpen aan andermans bezit, plegen de magistraten met grote ge strengheid te zeggen dat het optreden van de schuldige on- Engels was, aldus op subtiels wijze suggererend dat je slechts in Calais. Oostende of Hoek van Holland aan land behoefte te gaan om achter lijke continentalen bij hon derden bezig te zien met hel breken van spiegels, asbakjes, eieren, borden en alles wat maar breekbaar is. Maar lou ter bij toeval was er een an dere Engelsman, die wist hoe het hoorde. Het stond in de krant op dezelfde dag als het nieuws over mevrouw Gam ble. Een Italiaans meisje, een van de velen in een Engelse blikfabriek, was blijkbaar tij dens de arbeid ontstemd ge raakt en had enige mede-ar beidsters bekogeld met blik jes. Het arme schaap droeg de aanvallige naam van Vien na Belmonte. „Ach", zei een goedige voorman, „je kunt hel Italiaanse meisjes niet kwa lijk nemen. Ze zijn anders dan Engelse meisjes." DAAN VAN DER VAT. evenwel gevormd door de belofte welke Nederland aan e Papoea's heeft ge daan, de belofte van zelfbeschikking. Nederland meent, dat het zedelijk niet geoorloofd is deze belofte ongedaan te maken, „te oordelen naar de houding van vele politici". „Vooreerst moet men aannemen, dat het alleszins waarschijn lijk is, dat Indonesië bereid is de be lofte jegens de Papoea's van Nederland over te nemen en internationale super visie over de naleving hiervan te aan vaarden", aldus spreker, die verder zei zich af te vragen of Necerland die be lofte wel had mogen doen. „Namelijk niet Nederland gaat de dupe worden van dit conflict, doch Indonesië en de Papoea's". Als een ernstig probleem ziet prof. Duynstee de primitieve emotionaliteit van een belangrijk deel van de boven laag van de Papoea's. „Deze vormt overigens eerder een apart argument tegen dan een argument vóór zelfbe schikking". Prof. Duynstee stelde, dat sommige Nederlandse bewindslieden voortgaan met een zware Nederlandse verantwoordelijkheid op te bouwen, nu zij volhouden te suggereren, dat alles zich normaal ontwikkelt en dat men zich van de Indonesische z.g. bluf niets behoeft aan te trekken. Spreker zei er van overtuigd te zijn, dat dergelijke be windslieden in de gegeven situatie zich zelf verplicht zouden moeten gevoelen hun ambten neer te leggen. Velen in den lande hebben al het mo gelijke gedaan om een vreedzame op lossing van het geschil tussen Neder land en Indonesië binnen het bereik te brengen. Er is niet onderhandeld, er is enkel gezoch, in vriendschappelijke sfeer naar een mogelijke oplossing, met medeweten van de regering. Dat de re gering toch op zeker moment deze be trekkingen afkapte, ontsproot aan de gedachte, dat de strijd tegen de Indo nesische aanspraken door Nederland niet verloren mag worden- de regering meende dé unanieme steun van óns Volk aan dit standpunt nodig te hebben om die strijd met succes te kunnen voeren. Via de particuliere initiatieven heeft men echter geprobeerd de gehele wereld en in he'. bijzonder Indonesië te winnen voor de overtuiging, dat ons land wel toegankelijk is voor de redelijkheid van de Indonesische aanspraken, aldus prof. Duynstee. AMSTERDAM, 16 febr. Universiteit Dct Ned.: mej. A. ten Berge, Amster dam. Kand: mevr. M. Bruyn-Kuyper, Amsterdam. Doet. pol. en soc. weten schappen: L. Bakker. Amsterdam. ROTTERDAM, 16 febr. De Ned. Economische Hoogeschool: Kand. econ: J Vermeer, Rotterdam. G. van der Most, Rotterdam. Aanvullend ex. (Bacc.) mej. H. Perk, Den Haag en de heren M. van Berckel, J. de Graaf, Den Haag, F. Kroesen, Oud Beijerland; G. Weslv, Den Haag; B. Blijdenstein, Enschede. Doet. econ.: J. van der Bent, Vlaar- dingen en F. van der Zee, Den Haag. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 febr. Er zal binnen kort een rapport verschijnen van een comité van artsen behorend tot het Ko ninklijke Britse Artsencollege dat geti teld zal zijn: „Roken en gezondheid". Het rapport zou eerst de volgende maand zijn uitgekomen, maar nieuws omtrent de inhoud is voortijdig uitge lekt. Onderwerp van het rapport, dat reeds in studie is bij de Britse regering, is het verband tussen roken en long kanker, en de samenstellers zijn tot de conclusie gekomen dat het gevaar voor longkanker veel groter is voor sigaret tenrokers, vooral voor rokers die inha leren, dan voor rokers van pijptabak en sigaren. Het rapport adviseert de Britse regering om de accijnzen voor sigaret ten te verhogen en die voor pijptabak en sigaren te verlagen. Tengevolge van de hoge tabaksaccijns bedraagt de prijs voor gewone sigaretten in Engeland reeds 2.25 per pakje van twintig. Of ficiële publikatiedatum voor het rap port is 7 maart. ,4 filter pt?» Naast de beroemde "Sanostol-uit- de-fles" brengt Brocades thans spe ciaal voorvolwassenen enteenagers Sanostol-pellets. Deze aangenaam smakende tabletten bevatten o.a. de in ons klimaat onmisbare levertraan vitaminen, alsmede de kostelijke opbouwstoffen uit mout en sinaas appelen. Sanostol-pellets - gezond heid in de meest ideale vorm! - zijn sedert kort verkrijgbaar bij de apotheker of drogist. ROTTERDAM, 16 febr. Voor de eerste maal is in ons land een vrouw toegelaten tot de staande magistratuur. Mej. mr. J. M. C. Cariot uit Vlaardin- gen is het die deze uitzonderingspositie gaat bekleden. Met ingang van 1 maart is zijn aangesteld als parketsecretaris bü de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. Dit is een fase in de op leiding tot het ambt van officier van justitie. Mej. Cariot was tot op heden inspec- trice bij de kinderpolitie in Vlaardin- gen. Zij is tot haar sollicitatie gekomen in de overtuiging, dat lang niet alle mannelijke officieren van justitie het behartigen van jeugdzaken ambiëren, terwijl de vrouwen juist daarvoor vaak meer interesse hebben. (Advertentie) IJMUIDEN, 16 lebr. In de donder dagmiddag te IJmuiden gehouden bui tengewone algemene ledenvergadering van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging, is op voorstel van het be stuur met grote meerderheid van stem men besloten, dat de leden zich met ingang van deze week voorlopig zullen onthouden van aankopen van zeevis za terdags op de visafslagen. Dit impli ceert, dat het besluit niet alleen de vis- afslag te IJmuiden betreft, maar b.v. ook Scheveningen. Hiermede is de strijd om de vrije za terdag in het visserijbedrijf in een nieu we fase getreden. De Nederlandse Zee visgroothandel Vereniging heeft zich thans openlijk geschaard aan de zijde van de visknechten, die reeds enige we ken geleden 1 esloten hadden om op za terdag niet meer te werken. Het heeft nu voor de reders geen zin om de sche pen op zaterdag toch nog te laten los sen, omdat de vis onverkocht in de markt zal blijven staan. Tenzij men zou speculeren op de enkele zeevisgroothan delaren, die geen lid zijn van de ver eniging en die dus niet door dit besluit gebonden geacht kunnen worden. Het lijkt thans niet uitgesloten, dat de besprekingen tussen de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging en de drie erkende vakbonden van visknech ten over een nieuwe c.a.o. hervat zul len kunnen worden en dat overeenstem ming zal kunnen worden bereikt. Daar mee zal dan de nu nog door de vis knechten afgedwongen vrije zaterdag gelegaliseerd worden en zullen ook de vislossers, die onder een bindende re geling van het college van rijksbemid delaars vallen, wel een vriie zaterdag gaan krijgen. Inmiddels is gebleken, dat de reders begrip hebben voor de dinsdag reeds genomen maatregel om geen vis meer te kopen uit de tweede losbeurt, als deze niet vóór de afslag is aangekondigd Van rederszijde is toegezegd alles in het werk te stellen om de handel tijdig en volledig te informeren over de be schikbare aanvoer, zodat een redelijke prijsvorming kan worden gewaarborgd. (Advertet c) OLIFANT GEVRAAGD Een Oltfant-borrel wordt véél gevraagd, zowel oude als jonge. Thuis en op reis, in binnen- of buitenland: Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE Proost 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11