tor I Chaotische betoging voor ambassadegebouw van Y.S. Spreekkoren en vechtpartijen van drie groepen jongeren m dm gimF-fafrdMmF-Mótetutat* Woningraad vreest uitstel van einde woningnood WET OP BEJAARDENOORDEN Sociaal commentaar Es SPOTSPIEGEL WVi JEUGDIG TREFFEN IN DEN HAAG Wijkraden krijgen bestuursrecht SS®? Voorgestelde huurverhoging niet voldoende voor onderhoud Weer een stap vooruit Voorjaarsshow Modehuis Haring Grote zuigkracht van bedrijfsleven Priesters bisdom Roermond ook in zwart colbert 3>r Politie rekent enkele demonstranten in Decentralisatie-ontwerp bij Kamer ingediend Geen prijsverhoging bij Horeca-bedrijven Gebrekkige huizen kunnen niet worden opgeknapt Programma rondreis koningin en prins Mr. J. R. H. van Schaik uit ziekenhuis Hogere ambtenaren Deel bejaardentehuis door brand verwoest WYBERT/es geven verlichting „Proces^'-militair nog niet naar Biak ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 PAGINA 5 Nu heeft {ÉMfc 'r- de tuinman tijd voor U! .Sl VU t-4^4 Nu kunt u naar het midden- en verre oosten of naar Zuid-Amerika vliegen met het modernste straalvlieg tuig ter wereld: Swissair's Convair 990 Coronado De nieuwste ontwikkelingen in vliegtuigbouw zijn toegepast in de Coronado. Iedere centimeter, van neus tot staart, maakt de Coro nado tot het modernste straalvliegtuig ter wereld. Maar één ding is - natuurlijk - onveranderd gebleven: Swissair's spreekwoordelijke gastvrijheid, die even persoonlijk en vriendelijk als ooit tevoren is. Onze vluchten vanaf Amsterdam en Rotterdam verbinden U met: HET MIDDEN EN VERRE OOSTEN: Ab'adan Ankara Athene Bagdad Bangkok Beiroet Bombay Caïro Calcutta Dhahran Genève Hong Kong Istanboel Karachi Kartoem Manilla Teheran Tel Aviv Tokio Zürich ZUID AMERIKA* Lissabon - Dakar- Rio de Janeiro - Sao Paulo - Montevideo -Buenos Aires Reserveringen of inlichtingen via Uw passage-of reisbureau of bij Swissair: Hobbemastraat 11, Amsterdam, tel. 73 04 32; Westblaak 12, Rotterdam, tel. 13 91 70. wnderbloem variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries U proeft 1 de moutwijn Wij tonen u onze collectie van binnen- en buitenlandse huizen dinsdag 13 maart a.s. in Kasteel de Hooge Vuursche Aanvang 's middags 2.15 uur 's avonds 8 uur Thé complet f5. Examens Advertentie Laat juist in deze maanden Uw tuin verzorgen. Straks als het voorjaar is ziet U daarvan het fleurige resultaat! a :n C_ I 1 NADRUK, verboden. De politie grijpt bij de démonstratie van jongeren voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag krachtig in. gemoedereerd gelezen, omdat men dacht dat dit bij de demonstratie hoorde, waar voor toestemming was verleend. Later zijn de verspreiders van het geschrift gearresteerd. De beledigde bestuursle den kondigden aan een klacht wegens smaadschrift bij de politie te zullen in dienen. Van de betoging zelf kwam ook niets terecht. Zij werd verstoord door de „Ban de bom-groepen", die zich tussen „Jong Nederland" mengden en ook spandoeken ontrolden met op schriften als „Onderhandelen met In donesië", Weg met neo-fascisme" en „Geen oorlog om Nieuw-Guinea". Deze spandoeken werden in beslag ge nomen en de demonstranten ingere kend. Ook bij de betoging van „Jong Nederland" werd spoedig ingegrepen, omdat tegen de voorwaarden in spreekkoren („Yankees go home") werden aangeheven. Een enkele maal kwam het tot een relletje met de po-, li tie, waarbij de stokken van de span doeken als slagwapens werden ge bruikt. De opschriften van de span doeken van „Jong Nederland" luidden „Califomië back to Mexico" en Lan dingsrechten". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 febr. Vechtpartij tjes met tie politie, in beslag genomen spandoeken en beledigende geschriften, arrestaties, het zingen van het Wilhel mus en gescandeerd geroep van „Van kees go home" hebben bij elkaar gis termiddag voor een bijzonder chaotische demonstratie gezorgd, die door een handvol leden van de jeugdorganisatie „Jong Nederland" voor de Amerikaan se ambassade op het Lange Voorhout werd gehouden. De jongeren, afkomstig van diverse middelbare scholen, wilden op deze manier hun ontstemming laten blijken tegenover Amerika inzake zijn houding in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Eer der deze week had „Jong Nederland", dat nauwe banden onderhoudt met het Algemeen Nederlands Verbond al een protesttelegram verstuurd naar presi dent Kennedy. De demonstratie, waarvoor toestem ming was verleend door de politie, kreeg een bijzonder verwarrend karakter, om dat er door tegenstanders van „Jong Nederland" een tegenbetoging op touw werd gezet. Deze tegenstanders waren in twee kampen verdeeld. Eén groep be stond uit „Ban de bom"-jongeren. Door enkele meisjes werden circulaires rond gedeeld, waarin bijzonder beledigende opmerkingen werden gemaakt aan het adres van de bestuursleden van „Jong Nederland", die van fascisme werden beticht. Aanvankelijk werden de circu laires door de aanwezige politiemannen Twee bestuursleden van Jong Neder land ten slotte boden de eerste secreta ris van de Amerikaanse ambassade de heer J. Kavanaugh een in het Neder lands gesteld manifest aan, waarin ge protesteerd werd tegen de politiek van de V.S., die volgens de scholieren de communisten in de kaart zou spelen. Heftig, en elkaar tegensprekend, pro beerden Diederik Dettmeijer (zoon van d wethouder) en Dirk Volker in debat te gaan met de secretaris, maar die liet zich daartoe niet verleiden. De bij eenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. (Van onze Haagse redactie) DEN HAA.G 17 febr. Minister Toxopeus wil voor alle gemeenten de mogelijkheid openen tot het instellen van bijzondere commissies buiten de gemeenteraad, die behalve adviserende ook bestuurlijke bevoegdheden kunnen krijgen. Deze commissies kunnen zowel voor een bepaald deel van de gemeente worden ingesteld (wijkraden) als voor de behartiging van een bepaald belang. Het plan van Minister Toxopeus, neer gelegd in een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend, is een po ging tot decentralisatie binnen de ge meenten. De minister zegt in zijn toe lichting dat het contact tussen het be stuur en de bestuurden steeds meer ver loren dreigt te gaan. Het thans ingediende wetsontwerp komt in grote lijnen overeen met het advies van de commissie-De Quay uit 1955. Een van de afwijkingen is, dat ook in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners bijzondere commissies zullen kunnen worden ingesteld. Minis ter Toxopeus denkt o.a. aan grote plat telandsgemeenten met verschillende ker nen en aan gemeenten, die naast een stedelijke kern ook een belangrijke agra rische kern binnen hun grenzen hebben. ^ontwerp opent bovendien de mogelijkheid, dat ook belangstellende burgers, die geen deel uitmaken van de gemeenteraad, opgenomen worden in (bestaande) commissies van de gemeen teraad. Het zal de commissie niet zijn toegestaan om strafverordeningen vast te stellen of om belastingen te heffen. Wel kunnen de raden besluiten tot het heffen van een retributie, die direct verband houdt met een „prestatie" van de raad (zoals het verlenen van het recht van gebruik van openbaar terrein). (Advertentie) *Bshoud«n» feperlng»to*»temmln# DEN HAAG, 1# febr. Het hoofd bestuur van Horecaf heeft zich met een rondschrijven, waaraan een toelichting van de zijde der federatie van onder nemersorganisaties in het Horecabe- driji was toegevoegd, tot haar leden gewend om er met klem op aan te dringen prijsverhogingen, in strijd met de bestaande gedragsregels ingevoerd, ongedaan te maken en geen prijsver hogingen in te voeren, zonder dat deze bij het ministerie van economische za ken zijn aangemeld. Het Horecaf-hoofdbestuur onder schrijft geheel het standpunt van de regering, dat een inflatoire ontwikke ling met alle macht moet worden te gengegaan. (Advertentie) TARWEBtciS MOLENAARS in AMSTERDAM, 17 febr. De Natio nale Woningraad heeft aan de leden van de Tweede Kamer een schrijven gericht met vragen en wensen met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. De raad vreest, dat drie huurverhogingen van elk tien tot twaalf procent niet zullen leiden tot het beoogde evenwicht tus sen bouwprijzen en huren in 1966, en wel op grond van een verwachte verdere verhoging der bouwprijzen, waardoor de huurprijsbeheersing wel bestendigd zal moeten worden. Naar mate deze langer duurt zal de ont stane onevenwichtigheid tussen huur prijs en huurwaarde bij een aanzienlijk deel der woningen in toenemende mate voortschrijden, hetgeen tot een ernsti ge verstoring van de woningmarkt leidt. Dit heeft een vertragingseffect op de beëindiging van de woningnood. Bovendien vormen deze scheefgetrok ken huren een ernstige belemmering voor de terugkeer naar een vrije woningmarkt. Het vrijwel geheel «stemmen van de door huurverhoging verkregen bate voor verlaging resp. opheffing der bijdragen acht de raad onaan vaardbaar. Van de na-oorlogse wo ningwetwoningen zouden de huren boven de draagkracht blijven van het volksdeel, waarvoor zjj zijn be stemd. Voorts is, aldus de raad geen rekening gehouden met kostenverho gende factoren bij de exploitatie. De raad betreurt, dat de reg :ring niet wil voortgaan een deel der huur verhoging te bestemmen voor onder houd en verbetering van de vooroorlog se woningen, waartoe de gewone mid delen van de woningcoöperaties onvol doende zijn. Een onjuiste politiek acht de raad het, dat geen ruimte wordt gelaten voor kwaliteitsverbetering van nieuw te bouwen woningwetwoningen en dat wordt voortgegaan met de afstemming van woning-grootte en -gerief op de behoefte van het ogenblik zonder reke ning te houden met de voortschrijden de sociale ontwikkeling. Reeds nu zijn vele woningwetwoningen verouderd en in woningwaarde volstrekt onvoldoen de. Dit zal tot aanzienlijke verliezen leiden zodra de woningnood zal zpn gelenigd. Deze les dient, aldus de raad ter harte te worden genomen door het voeren van een subsidiebeleid, dat mogelijk maakt woningen met toe komstwaarde te bouwen. De raad heeft ook bezwaar tegen het gevolgde systeem kwaliteit- en onderhoudsgebreken, waarvoor een verklaring door de huuradv'escommis- sies wordt afgegeven. In zeer veel gevallen zal er geen verband bestaan tussen de onderhoudsgebreken en de huurwaarde der woning, omdat slechts zeer ernstige onderhoudsgebreken de huurwaarde aantasten en verklaringen ook voor kleine gebreken plegen te worden verstrekt. Gevreesd wordt, dat woningen waar aan kwaliteitsgebreken kleven allengs verder tot verval zullen geraken, doordat de woningexploitanten onvol doende fondsen beschikbaar krijgen uit de niet-verhoogde huren om de nodige verbeteriiigswerken uit te voeren. De regering meent hiermee thans nog geen rekening te moeten houden, zodat voor deze gebrekkig bevonden wonin gen de huurverhoging 1962 niet wordt toegepast. De nationale woningraad is van oordeel, dat hierdoor een zo lage huur ontstaat, dat iedere stimu lans za! ontbreken om verbeteringen aan te brengen. (Advertentie) DEN HAAG, 17 febr. Betreffende de viering van het zilveren huwelijks feest van koningin Juliana en prins Bemhard deelt de Rijksvoorlichtings dienst mee dat het bezoek van het koninklijk gezin aan de provinciale hoofdsteden op de volgende data zal plaatsvinden: 5 mei 's ochtends Zwolle, 's middags Arnhem en in de namiddag Utrecht; 7 mei 's ochtends Middelburg, 's middags 's Hertogenbosch en in de namiddag Maastricht: 8 mei 's ochtends Leeuwarden, 's middags Groningen en in de namiddag Assen; 9 mei 's och tends Haarlem en 's middags 's Graven- hage. (Van een medewerker) Zo'n enkele keer kan men in de krant wel eens een bericht lezen, dat de overheid zich genoodzaakt zag in te grijpen in de gang van zaken in een of ander bejaardentehuis. Er moet dan nogal iets aan de hand zijn want veel bevoegdheden op dit ge bied hebben onze gezagsorganen niet. Juist daardoor kan het gebeuren, dat bejaarde mensen, die zich hebben in gekocht in een of ander particulier be jaardentehuis te laat tot de ontdekking komen dat zij alleen maar een voor- w rp zijn geworden, waaraan wat te verdienen valt. Dat er dan van harte lijke verzorging geen sprake meer is, spreekt voor zichzelf. Minister Klom- pé heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat, eenmaal wat geworden, het toezicht regelt op alle bejaardenoorden. In de Memorie van Toelichting maakt zij duidelijk welke practische aanleidingen er voor haar waren om met dit wetsontwerp te komen. Een deel ervan ligt in de sfeer, die wij boven aanduiden. Er zijn particuliere pensionhouders, die wat oudjes bij elkaar proppen op een slaap zaal, nogal strenge huisregels opstel len waardoor de bewegingsvrijheid van de bejaarden sterk aan banden wordt gelegd en meerdere malen schroomt men niet om de ruimtelijke accomoda- tie ion het vakantieseizoen voor het grootste deel ter beschikking te stellen aan vakantiegangers, want daar valt meer aan te verdienen. We hebben wel eens een paar van die tehuizen bezocht en zijn dan als regel min of meer ont- d" in terug gekomen. Al was het alleen maar om dit soort tehuizen onder toe zicht te stellen dan zou de nieuwe wet van minister Klompé al verantwoord zijn. In wezen gaat het bij deze wet na tuurlijk niet alleen om deze zaak van betrekkelijk geringe omvang, maar staat op de achtergrond de in omvang en betekenis toenemende noodzaak van aandacht voor onze steeds ouder wordende bevolking. Benadert op het ogenblik het aantal bejaarden in ons land reeds de 10 pet van onze bevol king (ai meer dan 1 miljoen Neder landers is ouder dan 65 jaar) minister Klompé verwacht dat binnen twintig jaar dit aantal tot over de 13 pet zal zijn gestegen. Zij kon dit o.m. afleiden uit het feit, dat in de laatste 100 jaar, terwijl de bevolking zich verviervou digde, het aantal bejaarden verzeven- voudigde Deze mensen nemen ói in het geheel niet meer of nog slechts zeer ten dele aan de productie deel. Het kost niet veel nadenken om tot de con clusie te komen dat deze toestand, deze feitelijkheid, tal van problemen oproept. De eerste aansprekende moet die zijn van de bejaarden zelf. Het overgaan van een actief leven naar een leven van verdiend rüsten is een ont wikkelingsproces van psychologische aard, waarin velen niet slagen,. Het is bijna tot standaard-uitdrukking gewor den wanneer men van een bepaald type mannen zegt: als hij niet meer kan werken gaat hij dood. We latea deze uitdrukking voor wat ze waard is maar willen er alleen uit afleiden, dat de bejaarde mens in een zó typische si- tutatie belandt, dat hij op de eerste plaats zelf daarmee rekening moet houden, zich moet leren aanpassen, maar onmiddellijk daarbij behoort, dat (Advertentie) ook zijn „Umwelt", zijn omgeving, zich daarop dient in te stellen. Het ligt lo gisch in de lijn dat zich rond het be- jaardenvraagstuk d ewetenschap van de geriatrie ontwikkelt. In dit kader passen velen van onze voortreffelijke bejaarden-centra, verzorgingsflats en andere speciale behuizingen. Er kan dus niet gezegd worden dat op dit ter- re'n niets gebeurt. De nu voorliggende wet brengt het geheel van de bejaar denverzorging zoals deze in tehuizen wordt opgevangen onder toezicht van de rijksoverheid, met een sterke decen trale uitvoering n.l. bij de provincies en gemeenten. We kunnen dit alleen maar toejuichen. Een aantal onvolko menheden in het wetsontwerp zullen er bij de openbare behandeling wel uitkO' men. is evenwel een tweede kant aan dit vraagstuk, waarin deze wet noch zelfs dit departement kan voorzien. Dat is n.l. de financiële kant. In de echte bejaardencentra met een goede verzorging zitten als regel mensen die over een behoorlijk inko men beschikken. Een echtpaar moet al gauw een bedrag van enige honder den guldens per maand kunnen neertel len om in die instituten te kunnen le ven, waar de bejaarde zelf de overtui ging heeft, dat hij op de eerste plaats zich zolang mogelijk zelfstandig kan handhaven, maar daarnaast, als de nood aan de man is, zich echt verzorgd weet. Nu hebben we een goede alge mene ouderdomswet. En als hopelijk op 1 juli a.s. de uitkeringen krachtens C i wet met 15 pet zullen zijn ver hoogd, zal die uitkering rond 2.300 voor een echtpaar bedragen. Als we dan dus enerzijds zien dat in de „dure" bejaaru..i-centra een jaarbedrag nodig is tussen de vier- en zesduizend gul den en w;j anderzijds op de wettelijke uitkeringen letten, dan ziet men onmid dellijk het probleem waarvoor velen zonder twijfel staan. Wij voeren hier ge-n pleidooi voor een situatie, waarin alle bejaarden naar zo'n verzorgingsin stituut gaan. Integendeel: we rijn voor stander van een zo lang mogelijk zelf standig blijven. Maar deze formulering sluit al een grens in. We hebben nu eer.-naa veel mensen voor wie het gaan naar een verzorgings-centrum de enigste oplossing is. Dan zal men ook aan de consequenties daarvan aan dacht hebben te schenken. Zoals be kend wordt in kringen van deskundigen gestreefd naar de opbouw van een oudedagsinkomen dat minimaal de hoogte heeft van het sociale minimum. Dit is te bereiken door verdere afbouw van de A.O.W., door verbetering van de bedrijfspensioenen en uiteindelijk ook (maar dat ligt in een andere sfeer) door de eigen spaarmogelijkheden. 'aar ook dan is er voor de mensen, die we hier op het oog hebben, groep ïbb nog geen oplossing. Vandaar dat we Verzoeke tijdig uw plaatsen te reserveren bij Modehuis Haring, 's-Gravelandseweg 46, Hilversum, telefoon 02950-1 46 21. het nuttig achten dat de vraag wordt overwogen of in samenwerking tussen Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken een uitweg voor deze moeilijk heid kan worden bestudeerd. Minister Klompé heeft met het indienen van de ze wet goed werk gedaan. Laat zij er aan meewerken, dat een vo'lediger te- nadering van het bejaardenvraagstuk in al zijn facetten grondig wordt aan gepakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 febr. De oud-mi- nister en oud-voorzitter van de Tweede Kamer mr. J. R. H. van Schaik keerde deze week uit het Haagse ziekenhuis, waar hi< enige weken heeft moeten door brengen en waar hij ook zijn tachtigste verjaardag onlangs heeft gevierd, naar huis terug. Mr. Van Schaik Is langzaam herstellende van zijn beenbreuk. DEN HAAG, 17 febr. „Hoewel de thans door de regering aangekondigde salarismaatregelen een stap in de goede richting vormen, bieden zij nog geen afdoende oplossing voor het aan trekken en behouden van bekwaam hoger personeel in overheidsdienst", aldus de „Centrale van hogere ambte naren" in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer over de nota van aanvulling op de memorie van antwoord bij de rijksbegroting 1962. De centrale zegt in dit schrijven ondermeer, dat in de nota onvoldoende aandacht is geschonken aan de nivel lerende invloed, die de progressie van de inkomstenbelasting, zelfs bij de thans aangekondigde salarisverhoging met een oplopend percentage, zal uit oefenen. De voor de hogere ambte naren aangegeven percentages gewn door deze invloed een onjuist beeld van de reële omvang van de ver hogingen van het inkomen van de hogere ambtenaren, aldus de centrale. In het schrijven wordt de verwach ting uitgesproken, dat door de thans voorgestelde maatregelen eniger mate paal en perk zal worden ge steld aan de onttrekking door het bedrijfsleven van de hogere ambte naren, een verschijnsel dat de cen trale, zo wordt opgemerkt, met zorg vervult. Het zou, naar de mening van de centrale van kortzichtigheid getuigen, indien niet getracht zou worden de groep van hoogleraren en de leden van de wetenschappelijke staven van uni versiteiten en hogescholen en ook alle andere wetenschappelijk geschoolden, die in overheidsdienst onderzoekings- of ontwikkelingsarbeid verrichten, dan wel met het geven van onderwijs belast zijn, met alle middelen, ook met financiële, aan zich te binden en haar de voile mogelijkheid te geven tot ontplooiing van haar krachten. Voorts bepleit de centrale het cre- eren van een bezoidigingsstelsel, dat duidelijk gescheiden niveaus bevat. De centrale zegt tenslotte er van doo> drongen te zijn, dat een drastische her ziening van het bezoldigingssysteem niet in eenmaal bereikt kan worden en dringt aan op een herziening van het bezoldigingsbesluit in de geest, die door de centrale wordt beoogd. (Van onze correspondent) TER NEUZEN. 17 febr. Gisteren is de noordelijke vleugel van het r.k. be jaardentehuis Sint Antonius te Groe nendijk in Zeeuws-Vlaanderen door een felle brand verwoest. De vleugel be stond uit twee verdiepingen. Vier en twintig kamers voor bejaarden vielen ten prooi aan de vuurzee. Daar de vleu gel wegens grondige restauratiewerk zaamheden niet werd bewoond, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt geschat op ongeveer 100.(MM) gulden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Wel is be kend, dat donderdagmiddag op een der verdiepingen laswerkzaamneden zijn uitgevoerd. Een der zusters van het Sint Arrto- niusbej aardentehuis ontdekte, dat er vlammen uit de noordelijke vleugel sloegen, waarna zij onmiddellijk de brandweer alarmeerde. De brandweer lieden hadden het geluk, dat heel de vleugel nog rondom in de steiger stond, zodat ze van dichtbij de vlammen kon den bestrijden. (Advertentie) I IECE* HOESI&k I i* bij heesheid en hoest Alleen in dozen met de naam Wybert ROERMOND, 17 febr. (KNP) Om zich te conformeren aan de nieuwe be palingen in de andere zuidelijke bis dommen heeft de bisschop van Roer mond bepaald, dat het dragen van toog voor priesters niet verplicht is. Uitzon dering echter wordt gemaakt voor li turgische functies in de kerk of er bui ten als dit zonder bezwaar kan. SCHIPHOL, 17 februari De dienst plichtige militair uit Amsterdam, wiens vader het kort geding tegen dé staat over de uitzending van zijn zoon naar Nieuw-Guinea heeft verloren, is gister avond niet naar Biak vertrokken De lege r voorlichtin gs d ienst bevestigt des gevraagd, dat de jongen ziek is gewor den en in de garnizoensziekenzaal te Amsterdam is opgenomen. Zijn vertrek is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Of hij griep heeft, dan wel dat de ziekte veroorzaakt wordt door een in enting kon men niet met zekerheid zeggen. LEIDEN, 17 febr. Rijksuniversi teit: Ned. recht:- mevr. E. de Boer de Grooth, Leiden en de heren T. Boon stra, Oegstgeest en A. van der Meulen, Leeuwarden. Bonn De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder en de Pakistaanse ambassadeur in Bor.n, Mu- hammed Ayub. hebben een kredietover eenkomst tot een bedrag van 250 miljoen mark ondertekend. Op grond hiervan kan Pakistan langlopende kredieten tot dit be drag opnemen bij de Deutsche Entwick- lungbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5