Nonchalante optelsom van vele miljoenen Pas ontdekte druipsteengrot in Hotton wacht op de toeristen juweel van attractie voor een tot nu toe rustig oord in Ourthe-dal Postbode vond kristalstenen wil zijn weelde niet kennen Bank noteert cliënten bij hun scheldnamen I Bloemencorso enige concessie ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 PAGINA 9 Da luchtreiziger, de Schiphol- passagier, krijgt de meest onthullende kijk op Aals meer. Het is of hij een woekeraar betrapt bij het tellen van zijn schatten. In lange brede recht hoeken liggen de duizenden kas sen als stapels zilveren guldens en rijksdaalders. In klinkende munt strekt Aalsmeer zich onder de hemel uit: een nonchalante pptelsom van tonnen en mil joenen. S1 Zelden zo n familiaire bank ontdek- tèl Want bier staat de geachte cliën te voor een groot deel bij de scheid- aam genoteerd Daar prijken ze, heel oneerbiedig, als ,de Pla.le", „de Peren", „Kees Kattestront", ,,de kruisbes" in ae boeken Bedrevenheid in bijnamen Kan men de Aalsmeerder niet ontzeg gen. Het tweetal in de snackbar wordt gemeenlek aangeduid met Mat Croquet en Piet Warmebal. De leider van de dansschool heet Dirk Walsie. En de firma van de vijf gebroeders Eveleens, een zaak met een wereldwijde faam, htaat bij ieder bekend als „de weduwe P" Bijnamen bieden de meest verant woorde oplossing in een plaats waar hngeveer iedereen Spaargaren, .Tong zijn in 1331 verworven stadsrech R ten en zijn hooguit 350 inwoner wereld kan noemen, of Marcour <'i. V: Ui U;:U. iii—K „Kaarsenha!" Tweede inganc Beneden is dat ineens verdwenen. Van ®e weg al gezien is Aalsmeer een lang Sroen lintdorp, levendig, druk welis waar maar nederig tussen het gekris- *ras van iele watertjes. De plattelands- koningen blijven bescheiden achter dun- P® bruggetjes en voortuintjes die in 'ente en zomer hun best doen, maar kaal zijn. Boven de donkere laagte hteekt in de verte tegen de grijze lucht Oen groep overbrugde kolommen om hoog, als een macaber heksentempel- fie uit een Shakespeare-decor. Het blijkt Jje fascinerende bekroning te zijn van •Jet nieuwe raadhuis, een groot, mar kant raadhuis dat maandag geopend Jal worden. Het is van de Aalsmeerse "igezetene prof. dr. ir. J. F. Berghoef, hie ook de architect is van het toe komstige stadhuis van Amsterdam. De Aalsmeerders hebben hun nieuwe raad huis met een stortvloed van kritiek ont vangen. Toch moet ik de eerste Aals meerder nog horen zeggen dat hij het Sebouw lelijk vindt, neen, daar hebben he het niet over, maar ze vinden het »Veel te duur en te groos" voor hun Plaats, „geld wegsmijten". Dat is men geneigd te beamen, als men tenminste hooit Aalsmeer in klinkende munt onder he hemel heeft zien liggen. Het behoort tot de rijkste gemeenten van ons land. Maar Aalsmeer wil zijn weelde nauwe lijks kennen. Het houdt er niet van de bloemetjes buiten te zetten. Op de vier plaatselijke bankkantoren Wordt de optelsom van tonnen en mil- joenen bijgehouden. Waarschijnlijk rei ken de klimrozen der getallen het hoogst in de Coöperatieve Tuinbouwbank. Men Een grundelop een der duizenden watertjes slagen als jongens het waagden te vrij en met meisjes van een vijandelijke clan. De lui van de „Buurt" lustten die van het „Varregat" niet. Toch heb ben ze allen één ding vanaf het begin begrepen: namelijk dat men slechts met samenwerking iets kon bereiken. De dag na de opening van het nieuwe stadhuis vieren de twee veilingen „Bloe- menlust" en de „Centrale Aalsmeerse Veiling" hun vijftigjarig bestaan, een halve eeuw coöperatie, een halve eeuw veilingplicht waarmee voor iedereen ge lijke kansen zijn geschapen, men elkaar niet met kruiperige praktijken hoeft dood te concurreren. De punters zijn vervangen door de zwarte „grundels", het speciale type Kassen kan men geen halve dag n de steek laten. di^'Tas, Keessen, Maarse, Piet, van heet Waard. Eveleens of Eigenhuis De vijftienduizend inwoners van Aals- de vorinen één grote familie, al is er Wv, atste jaren wat vers bloed byge- junen. Ze kunnen daar aan je gezicht cla„ of ïe wel of niet tot een van de Hik behoort. Als de gemeente jaar- as, bij haar bloemencorso met haar kotv, iment mooie meisjes voor de dag ïöfais bet vaak alsof steeds weer het- Wd §r°epje meisjes op de verschil- e praalwagens zetelt. Dnze voorouders vonden het ruim eeuw geleden blijkbaar met de b-Peite waard Aalsmeer te betrekken ipi inpoldering van de Haarlem- - jfhteer. Dus bleef het aan lager- pramen waarop s morgens in alle vroegte van duizenden slootjes de ver lokkende geurende, overstelpende bloe men naar de reusachtige veilinghallen worden vervoerd. Daar draaien de klok ken van de afslagers, klapperen de te lexen en gillen de telefoons met lange ryen bestellingen van heinde en ver. Vandaar haasten zich de auto's van de exporteurs naar Schiphol. De lucht- vaartmaatschappyen hebben aan Aals meer een van hun beste klanten en zorgen er dan ook voor dat dezelfde dag de bloemen ergens in Europa en midden-Azië in de winkels staan, of de dinertafels opfleuren. Koningin Fabiola kon, evenals elk bruidje uit de grote steden van weste lijk Nederland, het altaar naderen met een stralend bouquet dat 's morgens uit de Aalsmeerse kassen vol orchideeën, oranjebloesem en stefanotus was ge plukt. De sjah van Perzië en zijn echt genote kunnen zich dagelijks verbazen over de oneindige variëteit aan soorten die zy met de regelmaat van de klok aan hun paleis bezorgd krijgen, uit Aalsmeer. En prins Bernhard ontvangt iedere dag zijn verse anjer, als hij zich tenminste niet al te ver van huis heeft verwijderd. Dc twee veilingen zetten elk jaarlyl.s voo ruim 25 miljoen om. Aalsmeer vaart er zeer wel by. Men loopt er niet mee te koop. Alleen de middenstand kan het niet helemaal meer verbloemen: de etalages zijn voor een dorp bijzonder ryk gesorteerd, en ook de luxe-artike len als filmcamera's vindt men er in de duurste categorieën. Al is voor de Aals meerder Amsterdam dichtbij en het Amstelveense winkelcentrum zo onge veer om de hoek, hij laat zijn geld bij voorkeur by de eigen middenstand rol len Het is immers zijn neef die daar in de zaak staat. Er is maar één soort zaak die in het dorp niet floreert en dat is de bloemenwinkel. In korte tyd zyn er drie over de kop gegaan. Als er toevallig geen venter voor het vei linggebouw staat, zal het moeilijk zyn in Aalsmeer een bosje anemonen of een cyclame te kopen. Aalsmeer biedt niet alleen de bloe- mistery. De grootste werkgever is Maarse en Kroon, een verbluffend ge outilleerd particulier busbedrijf, dat zich met succes handhaaft tegen de grootmacht van de Nederlandse Spoor wegen. Ongeveer als buurman heeft het de Leyland-autoconstructiefabriek die de bussen levert. De scheepsbouw langs de Westeinder plas heeft zich een indrukwekkende naam veroverd. Verhoef met zijn aluminium sloepen en reddingsboten, Van Dam met zyn zeiljachten voor heel dure klanten, Jan Schoneveld en Kersken die de snelle Flying Dutchmans leveren tot in Rusland, de 25-jarige Jan Jongkind die voor de F.D.'s het begeerde tuig met de twee sterren maakt, etc. De watersport op de Westeinder is uiteraard ook Aalsmeers. Dat wil zeg gen: de mensen van het dorp doen er met hartstocht en heel hun formida bele ervaring op het soms woeste wa ter aan mee, maar die van het buurt schap Kudelstaart houden hun rug naar het water. Zij zien het zelfs niet. Be houdens wat import-bungalowbewoners, me. Wim Kan woordeloos tuffend in hun kielzog, profiteert alleen pastoor Var, de Berg met zijn motorbootje van de onvergelijkelijk schone plas. Maar de pastoor is ook import. Nu maakt hij vanaf het water kleurendia's om zijn parochianen hun plas te tonen. Om de Westeinder in zijn stille pracht te behouden staat burgemeester Loggers van Aalsmeer op de bres. Hier passen geen jukeboxes, de walm van bermtoe risten en het lawaai van danstenten, meent hij terecht. Bij hem geen tweede Loosdrecht Hij heeft niet kunnen ver- aan,'op moerassig veen en j, ssen het invreetsel an de ontelba- nn^o waterwolf arders van de langgerekte haltertjes die de oude waterwolf a achtergelaten. Hadden de Aals- lnncrp-prpkte ..Buurt \yar^ieer. Lais Dieei nei aan Jiggen soppen, tegen de Western- HlS! fe had ÏÏf.^uerc M j-'.uerweg) tot dat moment van de si '®Sery en het turfsteken geleefd, biu s de droogmaking kwam daar tin meer van. Op hun natte akker- aa®,gingen ze eens wat proberen met Ma? en, augurken en komkommers. nin?r dat was een v'rÜ zielige bedoe- gaa en degenen, die wat meer waren bof? doen aan het kweken van vrucht- Vona heesters en potplanten, onder- rinl naeer en meer navolging. Se- doer?n hleken het er uitstekend te sne?,' z,oals ook de prunus en de ka«? ?llen- Toen men verwarmde met v?1 invoerde, de grond bedekte ejna et gebaggerde molm uit de West Pracht'- hleek men daar het hele jaar De n? ?e gewassen te kunnen telen om U1 ers voeren naar noord en zuid lever n PotPlanten en heesters af te leen a' Aalsmeer was groter dan al- de a oude „Buurt" en de zoons van Errma ers ontdekten in de zwarte teelt?» v?n het polderland welige grond voor rozen en anjelieren. daar sterk en rauw volk om ten 1arSi6lndeD T°t voor enkele tiental- werden er harde koppen inge- hinderen dat er op de akkertjes van de „Buurt" vele zomerhuisjes zijn versche nen, dat men achter de rietkragen bun galows vindt. Maar er geidt nu een bouwverbod. Nu kan men zijn verlan- fens zo ver doorvoeren als die Amster- amse rywielfabrikant, die een akker tje had gekocht, de kas afgebroken en toen een diepe kuil ging graven tot hij het grondwater bereikte. Op het grond water legde hy een betonnen vloer en daarop liet hy iets verrijzen dat men in een enkel opzicht een woonschip kan noemen. Het komt nauwelijks boven het maaiveld uit. De plas ligt ter beschikking van de watersport, maar daarvoor ook alleen. Aalsmeer wenst er geen stuiver aan te verdienen. Het verdient aan de bloemen, en dat gaat mooi genoeg. Ook Kudel staart heeft dat ingezien, en tal van boeren hebben na de oorlog een kas gezet. Wie de eenten oogstte om een tweede of derde kas te laten bouwen, liet dat niet na. Ze bouwen als het geld er is. Ze werken er zich stuk voor. 's Morgens om vier uur tijgen ze aan de slag. Nooit kun nen ze de kassen verlaten, want altyd moet de temperatuur geregeld worden, ieder ogenblik kan het nodig zyn de kassen af te dekken of wit te spuiten. Driekwart van de Aalsmeerders heeft niet meer dan de lagere school, maar wat de jongens daarna in de praktijk gingen leren kon een school ze niet ge ven. De lagere en middelbare tuinbouw school van Aalsmeer wordt door jongens van overal, maar weinig door Aalsmeer ders bezocht. Voor hen zyn hun vaders de beste leermeesters. Het gebeurt nu wel dat vele jongens naar Engeland en Duitsland worden ge stuurd om wat van de taal te leren; het spreken van buitenlandse talen gaat de Aalsmeerder in het algemeen ook goed af, maar de kas of het exportbedrijf vult hun leven. Ze hebben een grote lief de voor het vak. Vandaar ook dat ze tot verbazingwekkende prestaties kun nen komen. Hun steun en stimulans kun nen ze vinden bi.i het proefstation. Geen wilde experimenten, langzaam voort gaan, geen risico's, „behoudt wat ge hebt" zo staat in het gemeentelijk wa- Maandag wordt het representatieve raadhuis van Berghoef in Aalsmeer geopend. pen, en de Aalsmeerder heeft het gelijk aan zijn kant. Hij kan het als niemand in de wereld. Arbeidzaam en behoudend, dat zyn ze. De liefde voor hef verleden is hun aangeboren. Als er in hun „Aalsmeer der Courant", die ze allemaal drie keer per week in de bus krijgen, een artikel over de historie van Aalsmeer staat af gedrukt, knippen ze het uit en plakken het in. Hun oude boerderiien met hun oude hooihuizen breken ze niet af, want ze houden er van. Het neerzetten van dure bungalows en villa's, zoals er in het „Varregat" noga! wat staan, het ooste lijke gebied, vinden de meesten onge wenst. Al zijn ze miljonair, dan hoeven ze het nog niet aan anderen te laten weten. Geld uitgeven aan vertier? Niet nodig. Ze hebben hun verenigingsavon den. Ruw geschat 250 verenigingen staan hun ten dienste, "an de bridgeclubs tot de ijsclubs, alle in verscheidenheid. Drie fanfare-orkesten spelen in de hoogste afdelingen, ook het gezelschap dat zo laatdunkend „De Spijkerbak" wordt genoemd. De koren (ze zingen graag en goed) komen met Bach en Brahms voor de dag en trommelen iedereen op naar de uitvoeringen in de veilinghallen. De verenigingen bloeien stuk voor stuk, al moet je de leden liever niet voor enige activiteit vragen in de hoogtij-periode tussen Pasen en de herfst. Want dan moet er gewerkt worden. Ze hebben ook iets zonderlings, althans vele Aalsmeerders. Al zou ik als bui tenstaander niet precies kunnen zeggen wat. Wat betekent het bijvoorbeeld, dat de christelijk gereformeerden twee jaar lang zonder dominee hebben gezeten, er in die tyd vijftien keer voor een beroep bedankt werd en pas het zestien de aanvaard kon worden? En waar is die sterke anti-militairistische trek toe te herleiden? Tegelijk echter was er in de afgelopen oorlogsjaren bijna ner gens een zo intensief verspreide en fer vente NSB-afdeling te vinden als in Aalsmeer. Voor de oorlog was de bloe misterij evenals nu vry sterk aangewe zen op de afzet naar Duitsland. Maar die voorkeur voor de NSB kan men er nauwelijks mee verklaren. Oogklep penvolk, moet men zeggen, want zelfs nu nog komen sommige door de NSB gevormde kongsies bijeen en kan men vaststellen dat ze weinig geleerd heb ben. Over het jaarlijks bloemencorso moet men de Aalsmeerder niet spreken. Hij is het gaan haten... tot echter de sep tembermaand nabij is. Dan krijgt Aals meer ondanks alle weerzin tegen die show de koorts, die dan resulteert in de opwindendste nacht van het dorp als de wagens opgetuigd worden. Dan wordt er in het donker verwoed gebonden en gerangschikt, opgebouwd en aangebracht. Dan draait iedereen over zijn toeren. Het druist helemaal tegen het gevoelen van de Aalsmeerder in om met zijn uit bundige weelde voor de dag te komen. Maar één keer per jaar doet hij een concessie. HENK SUÈR ven-en-bieden" kon Hotton tot nu to nog niet meedoen, maar nog dit zomer seizoen komt in deze situatie een radi cale verandering. Tenminste wanneer oruidstaan, cleze druipsteenformatie m de Hottonse yroue.t De:t de voorspelling van de gewezen dorps- heeft men poëtisch het „bruidsvertrek" genoemd. auteur var de atlas van „ondergronds België". He. wetenschappelyk werk van de ver schillende onderzoekers, dat meer dan twee jaar heeft geduurd, is sinds kort ten einde. Voor de eigenaar van het terrein bo ven de grot, die krachtens de Belgische wetgeving ook eigenaar is van de grot zelf, aangezien er onder zyn door er ving verworven gronden geen waarde volle delfstoffen zyn aangetroffen, is dit einde voorlopig nog niet in zicht. Het zal namelyk nog enkele jaren duren, voordat de plannen van Fernand Lefeb. vre, van de onderaardse druipsteenza len dé toeristische attractie van Bel gië te maken, geheel zyn voltooid. Overigens betekent dit niet, dat Hot ton nog lang op een voor toeristen aan trekkelijke bezienswaardigheid zal moe ten wachten, wTant Teeds komend zomer seizoen wordt de eerste verdieping van de grot voor nieuwsgierige vakantiegan gers opengesteld. Op Paasdag 22 april zal de opening zijn van de grot van Hotton: het onderaardse ..duizend- en-een-nacht-sprookje" genaamd. Ver moedelijk zal koning Boudewyn de ope- .lingsceremonie verrichten. Lang heeft de directeur van de nieu- ve attractie Fernand Lefebvre is in middels onderwyzer-af niet naar een geschikte naam voor zyn grot hoeven oeken, want zelfs de meest fantasie- oze bezoeker, die langs de thans nog d'bberige trap van gemetseld beton in ie grot is afgedaald, zal de trotse con- tatering van Fernand Lefebvre; „net ?n sprookje" tenvolle moeten beamen. Een oude boerderij langs de Uiterweg waar de heestercultuur begonnen is. onderwijzer Fernand Lefebvre in vervul ling gaat. Volgens hem zullen dit jaar duizenden toeristen Hotton aandoen ter- wille van de grootse attractie, welke hij gaat „uitbaten", t.w. een unieke druipsteengrot. Tot voor enkele jaren wist onderwijzer Lefebvre niets van het bestaan van deze grot af en eerlijk ge zegd ook niemand anders in Hotton, tot dat de gemeentelijke postbode Jean Thirion eind 1958 nabij de steengroeve in de buurgemeente Hampteau enkele merkwaardige sterren vond. Het waren melkachtige gekleurde kristalste nen. die veel overee ikomst ver- toonden met de druipstenen in Je grotten van Han. Jenn fhi 1 rion vond het daanm raadzaam de speleologenclub van België van zijn vondst op de hoogte te stellen. De leden i van deze club dachten aanvankelyk met i de zoveelste onbelangrijke ontdekking te doen te hebben elke week bereikt hen meer dan een bericht over vond sten, welke achteraf waardeloos blijken te zijn maar voor alle zekerheid t >og toch een equipe van vier amateur- peleologen naar Hotton. Reeds by de eerste terreinverkenning tager. zy een vry grote opening in het 'otsmassief van Hampteau. Een soort put, die by nader onderzoek een van de ingangen van een fantastische druip steengrot bleek te zyn. Aangemoedigd doe dit succes zetten de onderzoekers, intussen verstekt met specialisten en controleurs van het mynwezen, het werk voort. Zy vielen van de ene ver bazing in de andere. Acht en twintig meter onder de grond troffen zy name lyk een groot aantal zeer gevarieerde en veelkleurige druipsteenformaties aan, verdeeld over niet minder dan veertien zalen. Zeer verdienstelyk werk by de on: iekking van de nieuwe grot verricht .e de amateur-speleoloog kapelaai Jacques Stas uit het naburige Bar aux. Samen met twee andere ondei :oekers liet hy zich drie dagen in d( ;rot „opsluiten" om een tweede in ^ang te ontdekken. Zyn inspectie ichf leverde niet alleen deze ingang ,»p, maar leidde voorts tot de mees I errassende ontdekking, dat de onder i aardse ruimte drie verdiepingen tel I de. Beneden de 28-n.eter verdieping j bevond zich namelyk een tweede ga !ery 45 meter onder de grond - en daaronder nog een derde op maa i liefst acht en zestig meter. Volgen: I de deskundigen maakt deze omstar digheid de grot van Hotton reed byzonder vanwege de zeldzaam mooi- druipsteenformaties nog „unieker' Hun bevindingen zijn vastgelegd in ee: lijvig rapport voorzien van een nauw keurig topografische kaart van de ge vonden onderaardse ruimten, samen gesteld door prof. Paul Vandersleyen, president van de Belgische commissie vooi de onderaardse topografie en De met kunstlicht beschenen druip- steenformaties nu eens glanzend wit, dan weer fonkelend rood. met alle daartussen gelegen schakeringen ver lenen aan het onderaardse sprookje een feeërieke kleurenpracht, terwyl de grillige vormen van het gesteente voor de vereiste voorstellingen zorgen. Al naar gelang de aard van deze voor stellingen zyn de zalen van het sprook jespaleis op 28-meter onder de grond „de zevende hemel", „het schaak spel", „de galery van de schild wachten", „het bruidsvertrek", „het Alpen-landschap", „de kaarsenhal" of „het macaroni-restaurant" gedoopt." Half Hotton is opgeroepen om dit sprookje voor de te verwachten toeris- tenstroom diverse Nederlandse tou- ringcarbedryven hebben reeds toege zegd Hotton in hun reisroutes op te nemen te ontsluiten. Metselaars leg gen de laatste hand aan deugdelijke wenteltrappen, elektriciens zorgen voor de meest gunstige verlichting en een legertje poetsvrouwen geeft de zalen een grote wasbeurt. Pas wanneer dit werk een waar monnikenwerk voltooid is, treden de vijftien gidsen aan om in vier talen de schoonheid van het onder grondse Hotton te bezingen.... COR BERTRAND De zaal van het druipstenen-„schaakspel in de grotten van Hott AALSMEER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9