Angst om vrijheid als een geschenk te aanvaarden De mens is autonoom en daarin gebonden Europees Parlement regelt huishoudelijke zaken MGR. H. J. VAN DEURSEN TEN GRAVE GEDRAGEN Een priesterleven rijk aan taken Einde competitie in zicht en kampioenen melden zich Tennis-agenda voor district Haarlem is vastgesteld DE PENRUAN MOORD KATHOLIEKE STUDENTENDAGEN 1962 Vrachtindex Alliance-dames gaan met 4-0 tegen Amsterdam ten onder Landskampioen Wesseling wint wegrit „De Bataaf" MAANDAG 19 FEBRUARI 196* t agina 1 Overleg tussen de scheepvaartlanden Tabaksindustrie bezorgd over staatsmonopolies Pugwash-comité over A.A.A.-bescherming Wisseltrofee C.T.L. uitgereikt VECHTPARTIJ Italiaan door ruit gedrukt Personenauto kreeg geen voorrang van vuilnisauto IN AFWIJKING VAN UITBREIDINGSPLAN Veranderde nummering „Europabokaal 1962" Groningse culturele prijs voor J. v. 91 Hoff Radiomedewerkers boos op bestuur W ilhelminaf onds Hockey in Haarlem en omgeving Derde klas Toernooi-agenda PARKEERTERREIN BIJ STATION HEEM- STEDE WORDT UITGEBREID T ransformator station aan Van der Waalstraat Dames VLAANDEREN (Van onze verslaggever) LEIDEN, 19 febr. De grote ver dienste van de Katholieke Studenten Dagen (K.S.D.) 1962, waarvan het congresgedeelte zaterdagmorgen werd afgesloten, is geweest dat er een duidelijke lijn in te bespeuren viel, hetgeen wijst op een goede voor bereiding; en dat deze lijn op een begrijpelijke en toch degelijke, aan het moderne taalgebruik aangepaste wijze en met een actief gebruik van wat de moderne kunstenaar met zijn verbeelding der dingen wil leren, is uitgelegd, hetgeen wijst op de werke lijke belangstelling ook van de spre kers. Deze lijn zou men zeer summier als volgt kunnen schetsen: Vooral door de ontwikkeling van de natuurwetenschap pen is de mens zich zeer autonoom gaan voelen. Hij heeft een ander beeld gekregen van de hem omringende wer kelijkheid. Hij wil die werkelijkheid niet meer met ongrijpbare abstracties benaderen, maar de tastbare verschij ningsvormen van de werkelijkheid als uitgangspunt van zijn handelen nemen, en zelfs daar waar zich geen concrete, functionerende verschijningsvormen voordoen, geen werkelijkheid accepte ren. Het heeft geen zin, te trachten de mens tegen te gaan in dit zich auto noom voelen. Ook het moderne christe lijke denken dient in deze tendens mee te gaan: het dient evenwel superieur te zijn aan de aanwezige neiging tot door slaan en zich positief te verzetten tegen twee reële gevaren in het beleven door de mens van zijn autonomie: a. de nei ging om zich absoluut autonoom te gaan voelen en de vrijheid als komende uit zichzelf te ervaren, hetgeen tot ab surditeit leidt en b. het gevaar om de autonomie te verliezen, door zijn ver worvenheden (kennis, voor een groot deel uitgedrukt in produktie) niet de baas te blijven, er in onder te gaan, er van te vervreemden. Dr. B. Willems O. P., professor in de theologie aan het groot-seminarie der Dominicanen in Nijmegen, die was uit genodigd om tot slot van het congres het thema ..Geloven, een menselijk waagstuk" te belichten vanuit de theo logie. wees vooral op het eerste gevaar. Vooraf vroeg hij de toehoorders clementie voor de theologen, omdat zij toch altijd nog, en temeer naar mate de vragen klemmender worden, in de verleiding komen pasklare ant woorden te geven vanuit een „mis tige" ivoren toren. ,,Ook de theo loog is niet begiftigd met het cha risma van de alwetendheid. Hij wordt mede aangetast door zijn milieu en dient zich hiervan bewust te zijn". Als moeilijkheid van het moderne ge loven ziet ar. Willems, dat men zich aan de feiten wil houden. Het geloof wekt echter de indruk zich aan de fei ten te willen onttrekken, dat het vlucht in een alibi van de onsterfelijke ziel, het bestaan van God enz. Op deze pro blemen kan de theologie echter geen laatste antwoord geven. Want de theolo gie is een wetenschappelijke bezinning op het geloofsgegeven. Via een kort kritisch overzicht van de ideeën in deze van Jaspers, trachtte dr. Willems ver volgens een compromis te vinden, dat feiten en geloof beide hun plaats zou laten. Jaspers komt tot het besef, dat iedere mens een absoluut uniek wezen is. Hij wil zich ook aan de feiten houden, maar bij hem gaat het om de zin die deze hebben voor ieder persoonlijk levens patroon. Het gaat met om een weten schappelijk feit, maar om betekenis er van voor de mens. (Zo kan men bijv. de waarde vein een gemeenschappelijke maaltijd niet uitdrukken in een aantal calorieën; zo gaat het niet aan, iemand die blind is een blinde te noe men, want hij is mens). Jaspers zoekt het heil in een deelnemend begrijpen van de ander, een begrijpen in liefde dat aan het leven van de mens een vierde dimensie geeft. Hier wordt de noodzaak van geloven nodig; een om wenteling van denken die leidt tot het aanvaarden van deze vierde dimensie. Communicatie is dus noodzakelijk. Men kan kiezen voor een alleen staan in de wereld, maar dit leidt zoals Dostojewski het uitbeeldt in zijn „Idi oten" tot absurditeit. In het binnenwe- reldlijke zelf van een persoon ligt een tendentie om zichzelf te transcenderen. Onze menselijke vrijheid, ons vermogen tot zingeving moeten we daartoe aan vaarden als een gave; de mens kan desnoods alles ontwerpen, alleen zich zelf niet. In de ervaring van vrijheid als een gave ontwaart de mens een grond, een oorsprong. De ervaring van de transcendente God ligt hierin opge sloten. Dit laatste kan Jaspers echter niet aanvaarden. Voor hem is God de totaal Andere, de alleen maar Andere. Incarnatie is volgens hem een aantas ting van de transcendentie. Dr. Willems meent daarentegen, dat Christus' goddelijkheid niet identiek is met de transcendente goddelijkheid; in Christus heeft zich de transcendente God vertaald. In Christus ging God zo ver, dat hij het menszijn volledig in de transcendentie opnam. A's transcen dentie werkelijk de alomvattende, en alles funderende werkelijkheid is, 'dan kan men ook geen absoluut oordeel uit spreken over de grenzen van de mede deelzaamheid van die transcendente Godheid. God kan zo het vermogen schenken om het wonder van die mede deelzaamheid te aanvaarden als een ga ve. Het waagstuk bestaat hierin, dat we het ons laten schenken. De angst om STRAATSBURG, 16 tebr. De 142 afgevaardigden van het Europese Par lement dat de politieke controle heeft over de EEG, Euratom en de EGKS, komen de volgende week in Straatsburg bijeen voor een februari-zitting die vier dagen zal duren, van maandag tot don derdag. Een belangrijk deei van hun activiteit zal zich ditmaal echter niet in de grote vergaderzaal van het Euro pa-huis afspelen, doch in de politieke fracties, de commissies en vooral ook in de wandelgangen en de koffiekamer. In de marge van deze zitting moet nl. de jaarlijkse constitutie van het Euro pese Parlement worden voorbereid, d. w.z. de verkiezing van de voorzitter, de zeven vice-voorzitters en de voorzitters van de dertien commissies. Deze ver kiezingen zullen in de maart-zitting hun beslag krijgen. De huidige voorzitter is de Duitse christen-democraat prof. Hans Furler. Hij is in 1960 gekozen, als opvolger van Robert Schuman, en vorig jaar zonder oppositie herkozen. Het is een traditie in het Europese Parlement dat de voor zitter eenmaal herkozen wordt en dus een ambtstermijn van twee jaar heeft. De voorzittersverkiezing in het Euro pese Parlement is mede bepalend voor de voorzitterskeuze in de twee andere Europese parlementaire vergaderingen, nl. de raadgevende vergadering van de raad van Europa waarin parlementsle den uit zestien Europese landen zitting hebben en de assemblee van de West- europes Unie die bestaat uit de landen van de Europese gemeenschappen plus Engeland. Het is gebruikelijk dat deze drie voorzitters van verschillende natio naliteit en politieke overtuiging zijn. Voorts komt dan een resolutie van de energie-commissie voor de coördinatie van de Europese energiepolitiek aan de orde. "n januari is over dit onderwerp diepgaand gedebatteerd, waarbij een c'ar kernpunten de vraag was of de be langen van de eigen kolenproduktie pri mair moeten worden gesteld (het Duit- si en het Franse standpunt) of dat er een ruime gelegenheid voor invoer van energie, met name olie, moet bestaan (de opvatting van de Italianen die zelf geen kolenindnstrie hebben) LONDEN. 16 febr. De Engelse mi nister van vervoer, Marples, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de econo mische politiek van vele regeringen, ook van enkele gemenebest-regeringen, ten nadele van de Britse scheepvaart werkt. De minister zei, dat het ingrijpen in het werk der conferences even ernstig was als vlagdiscriminatie. Het om vangrijkste geval van eenzijdig rege- ringsingrijpen was dat van de Verenig de Staten. ,,Ik sluit de mogelijkheid van het nemen van tegenmaatregelen niet uit. wanneer dit in ons voordeel zou zijn, maar wij willen weten dat dit inder daad het geval zal zijn," zo merkte de minister op. De Amerikaanse maatrege len zijn van ongunstige invloed voor Europa. Daarom heeft de minister scheepvaartvertegenwoordigers uit Europa uitgenodigd voor een bijeen komst te Londen op 7 maart, waarin men het standpunt van de Engelse re gering ten opzichte van de Amerikaan se wetgeving wil uiteenzetten en bespre ken, welke gemeenschappelijke maat regelen genomen zouden kunnen worden. „Als wij hen niet kunnen bewegen tot ger-.pccsrhappelrjk handelen, zullen wij alleen handelend optreden" zo verklaar de minister Marples. Dinsdag zal ook een verslag over de economische vooruitzichten voor dit jaar worden besproken, dat is-opgesteld door de Nederlandse socialistische sena tor P. J. Kapteyn. EINDHOVEN, 15 febr. De tabaks- verwerkende industrieën in Nederland, België-Luxemburg en de Duitse Bonds republiek hebben in een rapport aan de Europese commissie der E.E.G. hun be zorgdheid uitgesproken over het feit (lai de Franse en Italiaanse staatsmonopo lies voor tabak de etappegewijze aan passing, zoas bepaald in het Verdrag v - Rome, nog niet hebben doorgevoerd. Deze bepaling sluit iedere discrimina tie tussen de onderdanen van de lid-sta- ten voor wat betreft de voorziening en afzet De tabakverwerkende industrieën uit voornoemde landen zien zich nu ge plaatst voor een tweetal staatsmonopo lies die hoewel de zogenaamde „vrije" larden voortgaan met de afbraak van de binnentarieven, tot op heden niet of nauwelijks met de voorgeschreven om- vormin zijn begonnen. DEN HAAG, 19 febr. Het Neder lands Pugwash-comité heeft een brief gezonden aa de leden var de Tweede Kamer. In deze brief spreekt het comi té zijn ongerustheid uit over de door de regering gegeven voorlichting in de vorm van de brochure „Wenken voor individuele zelfbescherming" en de „Toelichting" daarop. Het comité zegt, dat nbar zijn oordeel de „Toelichting" de gevaren welke de huidige atoombe wapening inhoudt, niet voldoende dui delijk maakt en dat tengevolge daar van, de bevolking die gevaren zal on derschatten. De brief is ondertekend door 26 aca demici en hoogleraren. EINDHOVEN, 17 febr. Generaal- majoor H. A. Maurenbrecher heeft gis termiddag op de vliegbasis Eindhoven de naar hem genoemde wissel-trofee uitgereikt aan het motortransport squa dron, dat gestationeerd is op deze vlieg basis. De trofee is bestemd voor het beste niet-vllegende squadron van het Commando Tactische Luchtstrijdkrach ten, waarbij punten worden gegeven voor schieten, het behalen van zwem diploma's enzovoort. De Koninklijke Luchtmachtkapel on der leiding van de kapitein Diepenbeek, speelde na afioop „When the saints go marching in." BEVERWIJK, 19 febr. De wedstrijd die rennersclub Kennemerland zondag in de Wijkermeerpolder heeft gehouden, is weer een succes geworden voor Coen Niesten. De 56 km, die voor de onderlin ge competitie werd gereden, leverde hem een eerste plaats op. Met maar 15 seconden verschil ging Chris Kuiper als tweede over de finishlijn. Bij de B-klasse was Jan van Egmond eerste; Piet Slote- maker werd eerste bij de C-klassers. terwijl Leo Steeman bij de junioren ze gevierde. zich de vrijheid zo te beleven lijkt ech ter ook menselijk te zijn. Met een galabal in de Stadsgehoor zaal zijn de Katholieke Studenten Dagen 1962 besloten. Daaraan voorafgaande zijn nog enkele officiële bijeenkomsten gehouden. Zaterdagmiddag was er een vergadering van de Katholieke Meisjes studenten Interacademiale, zondagmid dag een vergadering van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen. On der de vele aanwezigen waren ook de pauselijke internuntius in Nederland, mgr Beltrami, professor dr. G. Se- venster, rector-magnificus van de Leidse Universiteit en jhr. mr. F. H. van Kin schot, burgemeester van Leiden. Mgr. M. Jansen, die ook 's morgens de pontificale hoogmis zou opdragen, was door ziekte verhinderd. De praeses van de Unie, de heer W. P. Verdegaal, gaf een overzicht van de recente ontwikkelingen in de Unie. Hij wijdde o.a. aandacht aan de plaats waar de zetel van de Unie zou moeten worden gevestigd en noemde daarvoor Amsterdam en Utrecht als de meest geschikte steden. Tijdens de vergadering werd dr. ir. H. J. A. de Goeij, direc teur van de Spaarnestad, geïnstalleerd tot ere-lid van de Unie. Tenslotte hield mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de St. Adel- bert vereniging, een rede onder de titel; „Ruimte in Kerk en wereld voor het waagstuk van geloven." LONDEN, 16 febr. De voortduren de daling van de meeste vrachttarie ven wordt duidelijk weerspiegeld in het vracht-indexcijfer van de Chamber of Shippings. Het cijfer daalde van 101.2 in december tot 96.9 in januari. Het indexcijfer voor steenkool daalde van 103.1 tot 94.1, dat voor granen van 99.6 tot 97.7 en van suiker van 117.4 tot 103.7. Ook het vrachtcijfer voor ijzererts onderging een daling n.l. van 93.0 naar 81.1. BEVERWIJK, 19 febr. Tijdens een vechtpartij in de Breestraat hebben on bekenden een Italiaan, die is gehuisvest op het hotelschip „Arose Sun", door een ruit gedrukt. Dit vertelde tenminste de bewuste Italiaan aan de politie, toen deze op de plaats van de „strijd" aan kwam en daar alleen de Italiaan aantrof met enkele snijwonden aan de handen. De daders waren, aldus de Italiaan met een auto weggereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. ÏJMUIDEN, 19 febr. De bestuur der van een gemeentelijke vuilnisauto, die van het Oosterduinplein de Kenne- merlaan inreed, gaf daarbij geen voor rang aan een van rechts uit de Evert- senstraat komende personenauto. De personenauto werd naar de rechter kant van de weg geschoven, waar hij in aanraking kwam met een wielrijd- ster. Deze en haar vriendin, die achter op zat, vielen op het trottoir. De vrien din had een lichte hersenschudding en een kneuzing aan het rechterbeen. De bestuurder van de personenauto liep kneuzingen op in borst en linker arm. Beiden moesten zich onder geneeskun dige behandeling stellen. SANTPOORT, 19 febr. B. en W. van Velsen zijn voornemens vergun ning te verlenen voor de bouw van 15 woningen op een terrein nabij de Kief- tendellaan en voor de bouw van 12 wo ningen en 7 garages op een terrein na bij de Biallosterskilaan en de J. T. Cremerlaan, zulks in afwijking van het geldende uitbreidingsplan-in-onder- delen voor Santpoort-noord. De bouw- aanvragen liggen van heden af gedu rende veertien dagen ter gemeentesec tarie van Velsen ter inzage. Belang hebbenden kunnen binnen deze termijn schriftelijk bezwaren tegen de voorge nomen beslissing bij het gemeentebe stuur indienen. SANTPOORT, 19 febr. Nu een voormalig stukje Rijksweg in Sant poort de naam heeft gekregen van Dijkzichtlaan, is ook de huisnummering daar gewijzigd. De nummers rijksweg 517 t.m 533 oneven en 534 zijn veran derd in Dijkzichtlaan nrs. 1 t.m. 17 on even en Dijkzichtlaan 2. WARMOND, 19 febr. Op de R.K. begraafplaats van Warmond is vanmor gen ten grave gedragen mgr. H. J. van Deursen, proost van het Haarlems ka thedraal kapittel en onder meer oud- praeses van het theologicum. Tevoren werden in de kapel de plechtige lau den gezongen, waarbij mgr. J. Starren- burg uit Amsterdam agens was, en droeg de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de ponti ficale Requiemmis op. Zeer vele priester uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam woonden de plechtigheid bij, onder wie de emeritus bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, en mgr. A. C. Schaaper, vicaris- generaal in het Rotterdamse bisdom, als vertegenwoordiger van mgr. M. A. Jansen, die wegens ziekte verhinderd was. Voorts waren aanwezig mgr. Ke- sel hulpbisschop van Gent, met welks kapittel het Haarlemse nauwe relaties onderhoudt, de leden van het Haarlem se en het Rotterdamse kapittel, verte genwoordigers van andere seminaries in Nederland, de prior van Egmond na mens de abdijgemeenschap, een depu tatie van het philosop-hicum, waar mgr. Van Deursen directeur is geweest, de heren H. Bartels en H. van Os namens het regentencollege van het Sint Ja cobs Godshuis te Haarlem, waar de overledene tot enkele maanden voor zijn dood rector is geweest, en de bur gemeester van Warmond, drs. F. K. Langemeyer. Na de absoute in de kapel werd het stoffelijk overschot het theologicum uit- fedragen naar het kerkhof, waar mgr. ai. Dodewaard de begrafenisplechtig heid verrichtte. In zijn lijkrede, na afloop van hel H. Misoffer, memoreerde prof. A. H. M. Ruhe de ieyensloop van mgr. Van Deursen, die zijn priesterleven begon als kapelaan in de landelijke parochie van 's-Heerenhoek. Niet alleen de ziel zorg op het platteland, ook die in de stad leerde hij kennen, toen hij be noemd werd tot kapelaan in de pas opgerichte Sint Nicolaasparochie te Rotterdam. Daarop volgde zijn benoe ming aan het klein-seminarie Hage- veld te Heemstede, waar hij niet alleen als leraar Duits voortreffelijke kwali teiten bleek te bezitten, maar ook als liturgist grote verdiensten had. Hij had een open oog voor de op gang komende liturgische beweging en als ..kapelheer" heeft hij menige jongen de liturgie concreet leren beleven. Daarnaast heeft hij als biechtvader zijn eigen inzichten en idealen over mogen planten in hen, die de Heer langs zijn persoon zochten. „Ook on der hen", aldus prof. Ruhe, „die het seminarie verlieten om als gewonè le den der Kerk hun leven te leiden, be zat hij vrienden, die hem bleven schrij ven en bezoeken, of gaarne een kort gesprek kwamen voeren als zij hem soms na jaren op een perron of er gens in een straat ineens weer ont moeten mochten." Moeilijke jaren Zijn benoeming tot directeur van het philosophicum te Warmond le verde hem moeilijke jaren. Het huis was bezet door de Duitsers, de stu denten waren afwezig in de honger winter, welke tijd hij overigens danig benutte om zichzelf in te werken in zijn nieuwe taak. Nauwelijks echter waren de studenten in de zomer van 1945 terug, of hij werd benoemd tot praeses van het theologicum. Voor de derde keer in zijn leven moest hij lessen geven en onderhand zelf studeren om zijn taak naar behoren te vervullen. Praeses van Deursen bezat een geheel eigen humor en zeer milde kijk op hel gewoon menselijke. Zelf was hij ook ge woon, alleen met wat meer consequen tie en vermoedelijk welbewust: hij wil de het. Wanneer gebreken schaduwen zijn die een mensenleven tekenen, dan is zijn gewoonheid er een van hoge be tekenis. Onder de professoren was hü de ziel van het gezelschap. Moest er een probleem worden besproken of een standpunt worden bepaald, dan luisterde hij graag naar ieders inzicht, vatte het besprokene in korte woorden sa men en vond gewoonlijk een synthese die allen bevredigde. Het dagelijks contact deed niet af aan de goede verhouding, maar maakte deze steeds beter. Zijn ideaal was het zijn studenten te leiden naar dienstbare zelf standigheid. Een seminarie met perfecte beleving der tucht leek hem eén farce, als die beleving geschiedde uit dressuur en niet uit innerlijke overtuiging en vrijwillige, zjj het uitgelokte zelfver loochening. In elke student zag hij de toekomstige priester, een mens die zijn leven lang Christus tegelijk moet bren gen en uitbeelden. En omdat nietmand in staat is dit ooit in zijn geheel te vol brengen, beschouwde hij het als vanzelf sprekend, dat ieder hierin tekort schoot. Maar had hij reden om te vrezen dal iemand zelfstandig wilde zijn zonder dienstbaar te zijn of omgekeerd, dat iemand wel wilde dienen maar zonder op eigen benen te kunnen staan, dan maakte hij zich zorgen. Over zijn eigen geestelijk leven sprak hij niet. Zelfs zijn intimi moeten van hem getuigen, dat naar de uitspraak van de Psalmist over de Bruid, al zijn glorie van binnen lag. Hij beminde God, dacht gering over zichzelf en was dank baar voor zijn priesterschap. Wie hem hierover hoorde spreken, onder meer bij de jaarlijkse retraite voor de wijde lingen, had het gevoel dat hij begeesterd was voor wat hij erover naar voren bracht en het zelf waarachtig beleefde. Maar zowel op moraal als op asce se en pastoraal studeerde hij met zulke resultaten, dat hij de nieuwste inzich ten in zijn lessen verwerkt had. Hij be zat echter autoriteit, niet alleen door zijn positie, maar ook door dikwijls zeer persoonlijk inzicht. Behalve voor zijn studenten werd hij aldus een man met gezag ook naar buiten. Prof. Ruhe somde de andere func ties op van mgr. Van Deursen, die toen hij door de kwaal, waaraan hij ook gestorven is niet langer in staat en zich in '60 bij zijn ontslag als praeses en zich in 1960 bij zijn ontslag praeses er over verheugde, dat hij nog goed genoeg was om een rector te mogen worden van het bejaa-dentehuis Sint Jacob te Haarlem. „Natuurlijke aanleg en beleving van wat hij zich in studie waarachtig eigen maakte", aldus ging prof. Ruhe voort, „hebben hem gemaakt tot een man, die bij alle taken hem opgedragen, zelf leefde in een bijna onverstoorbare rust. HANNOVER, 19 febr. (ANP/DPA) De Nederlanders Wim Voeten en Jeanne Assmann uit 's-Hertogenbosch zijn tweede geworden in het toernooi om de „Europabokaal 1962" voor beroepsdan sers in Hannover. Eerste werd het echt paar Irvine uit Johannesburg. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 17 febr. De heer Jan van 't Hoff, directeur van de stedelijke muziekschool en het stedelijk muziek- lyceum alhier, heeft vrijdag uit handen van de waarnemend commissaris der ko ningin, mr. G. L. P. Warburg, de cultu rele prijs voor de provincie Groningen in ontvangst genomen. Hij is daarmee de tiende culturele prijs-bezitter. „De snelle opgang van de Stedelijke Muziekschool en het Stedelijk Muziek- lyceum is mede mogelijk geweest om dat u zich en als kenner van de muziek wetenschap en als organisator het ver trouwen hebt verworven van een uitge breide groep van leerkrachten. Ander deels is het succes van uw arbeid be paald geweest door uw kwaliteiten als pedagoog en docent. U bleek in staat tot oorspronkelijk denken en kritisch kiezen in de stof van de muziektheorie", aldus de heer Warburg. HILVERSUM, 19 febr. Twee mede- werkes van de NCRV, de heren Johan Bodegraven en Gerad Hoek, hebben een brieg gericht aan het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, naar aanleiding van het besluit van dit bestuur om gebruik te gaan maken van de zender „Veronica". Zij delen daarin onder meer mede, dat zij het dragen van het gouden ereteken van het fonds, dat zij ontvingen naar aanleiding van de radio-actie „Haak-in" in 1952 nauwelijks meer als een eer be schouwen. De heren Bodegraven en Hoek verkla ren in deze brief met verbazing te hebben kennis genomen van het inscha kelen van een onwettige piratenzender „die het leven van hen, die afhankelijk zijn van wettelijk geregelde radio-com municatie in gevaar bengt" en verder dat zij er van uitgaan, dat het fonds niet op de hoogte is geweest van het onwet tige en gevaarlijke karakter van de zen der. Wij kunnen niet aannemen dat u mensenlevens onnodig in gevaar wilt brengen om andere mensenlevens te redden. „Het zou ons daarom zeer ve- heugen nader te vernemen, dat deze ac tiviteiten worden beëindigd" aldus deze brief. HALFWEG, 19 febr. In de eerste wegrit van het Halfwegse „De Bataaf" om de door erevoorzitter A. van Nieuw- koo geschonken wisselbeker, die zon dagmiddag op een 3,7 km lang parcours in de Haarlemmermeer werd gereden, is Gerard Wesseling als triomfator uit de strijd tevoorschijn getreden. Hij ze gevierde in de beslissende eindsprint over Mik Snijder en Bert Boom. Door deze knappe triomf komt Wesseling, kampioen van Nederland op de weg der amateurs, voor één jaar in het bezit van de beker. Voor deze openingsrit van het seizoen bestond onder de rijders van de Halfweg se club een grote belangstelling. Nage noeg alle favorieten verschenen dan ook aan de start en er werd soms nog meer strijd geleverd dan in een open koers. Zeven demarranten, t.w. Wesseling, Snij der. Boom, Hoogland, Braat, Griffioen en Schouten, wisten al meteen in de eer ste ronde een zeer sterke kopgroep te formeren. Daarmee was in feite de be slissende slag gevallen, want al deed Dick Enthoven op het tweede plan nog zo zijn best, de voortijlende kopgroep kreeg hij niet meer te pakken. Alleen Braat, Griffioen en Wesseling, die het hoge tempo van hun makkers niet lan ger konden opbrengen, werden door de eenzame jager achterhaald en gepas seerd. De vier overgebleven koplopers, van wie Hoogland zyn positie door een lek ke band moest prijsgeven, gaven ech ter geen krimp en bleven volledig bui ten bereik van Enthoven. In de sprint toonde Wesseling zich van hen de snel ste. De uitslag luidt: 1. G. Wesseling, Half weg, de 59 km. in 1-uur 19 min. 32 sec.; 2. M. Snijder, Halfweg; 3. B. Boom, Halfweg; 4. J. Hoogland, Aalsmeer op 27 sec.; 5. E. Enthoven, Gr. IJpolder; 6. H. Schouten, Badhoevedorp op 1.53; 7. K. Zomer, Halfweg op 2.29; 8. J. Fransen, Halfweg; 9. T. Boll, Nieuw Vennep; 10. G. Cuvelier, Nieuw-Vennep. Bij de A-nieuwelingen zegevierde Jo han Berg uit Halfweg (37 km in 48 min. 27 sec.) en bij de B-nieuwelingen bleek E. Broerse uit Halfweg de snelste rij der (37 km in 49 min. 7 sec.). De jeug dige J. Bax uit Nieuw Vennep was de beste adspirant. HAARLEM, 19 febr. De laatste ronden van de competitie zijn in zicht en de tijd breekt aan, dat kampioenen en promoverende teams zich melden. Dit week-einde speelden de dames van HBS I zich naar het kampioenschap der promotieklasse met een daveren de 6-0 overwinning op 't Gooi. In de 4e klasse bij de heren haalde het le team van de Haarlemse Saxenburgers het kampioenschap binnen met de 3-1 overwinning op Scheybeeck II. De be spelers van het veld aan de Klever- laan zijn na 11 wedstrijden nog onge slagen en lieten slechts één winstpunt verloren gaan met een gelijkspel. Vol gend seizoen kunnen zij in de 3e klas se uitkomen, daar zij profiteren van de automatische promotie, in tegen stelling tot de dames van HBS, die wel het kampioenschap haalden, maar om de promotie nog minstens twee promo tiewedstrijden moet spelen met de ko mende kampen van afd. A der promo tieklasse. Na de tegenvaller, welke BMHC vo rige week te nemen had, werd dit keer een goed resultaat behaald in de wed strijd tegen koploper HGC. De punten werden met de uitslag 1-1 gedeeld. Al liance, ook in de overgangsklasse, heeft met wat geluk de volle winst op hekkesluiter MRHC verkregen. De zwart-witten speelden een zeer matige wedstrijd, zonder eniige glans. MRHC wist daarvan echter niet te profite ren en kwam in spelpeil ook niet bo ven het lage peil uit. Hans Groen maak te na een kwartier spelen het eerste en enige doelpunt uit deze wedstrijd. HBS speelde het niet klaar tegen 't Gooi. Met 3-0 werd deze wedstrijd door de Bloemendalers bij 't Gooi verloren en daarmede blijft dit elftal der rood zwarten nog in precaire positie onder aan. Een goede prestatie leverde Schey beeck uit de promotieklasse door met 1-0 te winnen van Pinoké. Voor BMHC 4 dat de wedstrijd tegen koploper Hic afgelast zag, betekent voornoemde uit slag bijna een isolement op de onder ste plaats. Eechtrop en Strawberries deelden de winst met 3-3. Ever Swift moest door de nederlaag van 1-0 in Amsterdam de tweede plaats afstaan aan gastheer Pinoké 2. De ver rassing in afd. E is echter de winst, welke Hermes op eigen veld behaalde op HBS 2 (3-2), waardoor de Adel borsten met goed geschut op de prop pen moet komen om de onderste plaats te ontlopen. Myra in afd. F hield een schuttersfestijn en stuurde Alliance II met 7-3 naar huis. Amster dam 4 kwam tot een benauwde zege bij Zandvoort (2-3) en blijft daarmede nog ongeslagen aan de top. Strawberries 2 won met 2-0 van Eechtrop 2, geheel overeenkomst de standen. In de 2e klasse kon BMHC 5 het zich permitteren om gelijk te spelen met HGC 4, de drager der rode lantaarn. De derde klasse geeft de verrassing van de dag met de 2-0 overwinning, welke Siseo op BMHC 7 behaalde. Deze twee teams- en HBS 3 dat met 3-0 van HHYC 6 won, vormen de top groep in afd. D met zeer gering verschil. In de middenmoot gaven Lei den 6 en Rood Wit elkaar niets toe (2-2). Over BMHC 6 werd (te laat?) de juiste geest vaardig. Met 1-0 won HAARLEM, 19 febr. Het district Haarlem van de KNLTB heeft in zijn voorjaarsvergadering in café-rest. Boe- kenroode in Heemstede het programma voor het naderend seizoen besproken en bovendien de begroting goedgekeurd. De verbetering van het spelpeil in het dis trict heeft nog altijd de volle aandacht. Niet minder dan 85 pet van de inkom sten bestemde de vergadering voor de jeugdtraining, die in de laatste jaren goede resultaten heeft voortgebracht en wederom onder leiding zal staan van de heer W. v.d. Broek. Het bestuur van het district verwacht dat men komend sie- zoen nog niet kan beschikken over hel nieuwe banencomplex aan het Orionweg in Haarlem. Men had hier gaarne de districtskampioenschappen gehouden, maar nu dit niet mogelijk zal zijn, keert men weer terug naar de banen van „Eindenhout" aan de Wagenweg in Haarlem, want ook de banen van Wim bledon in Overveen zijn voor dit toernooi niet disponibel. Zo mogelijk wordt aan de toemooi- agenda een veteranen-toernooi toege voegd. Er bleek veel belangstelling voor te zijn en men zal de mogelijkheden on derzoeken. Tet toernooi zal medio augus tus moeten plaatsvinden. Het is nog niet geheel zeker, dat de HLTC zijn invitatiepinkstertoemooi zal houden; de jaarvergadering van de HLT bekijkt dit ieder jaar opnieuw, maar men heeft het voorlopig op de agenda ge plaatst voor 9, 10 en 11 juni. Niet de strijd om de districtskam pioenschappen zal; zoals gebruikelijk was, de rij van open-toernooien openen, maar het toernooi van de TC Zandvoort dat voor A-, B- en C-spelers zal worden gehouden van 25 juni tot en met 1 juli. De districtskampioensehappen vinden plaats van 2 juli tot en met 8 juli op tennispark „Eindenhout" in Haarlem. De jeugd geniet voor haar titelstrijd van 10 tot en met 13 juli weer de gastvrij heid van de HLTC. Het Brederode-toemooi wordt in Sant poort gehouden van 16 tot en met 22 juli en het Groenendaal-toemooi in Heemstede van 30 juli tot en met 5 augustus. De „vakantie-maand" augustus wordt mogelijk onderbroken door een vetera nen-toernooi. De voorbereiding van dit toernooi is door de vergadering toever trouwd aan de verenigingen Groenen- daal, Bastione, WOC en Alliance. Van 1 tot en met 9 september houdt Bloemendaal zijn invitatie A-toernooi en open B- en C-toemooi op tennispark Duinwijck aan de Job. Verhulstweg in Bloemendaal. Zondag 2 september wordt als voorlo pige datum genoemd voor de inter-dis- tricts-jeugdwedstrijden tussen Amster dam, Haarlem en Noordholland-Noord, die dit jaar in ieder geval in Alkmaar zullen plaatsvinden. Het seizoen wordt, zoals gebruikelijk, besloten met de clubkampioensdhappen, met als inzet de A. M. Tijsselingwissel- beker, die weer op het tenispark „Ein denhout" op zaterdag 15 en zondag 16 september gehouden zullen worden. HEEMSTEDE, 19 febr. De capaci teit van het parkeerterrein op het Roe mer Visscherplein in Heemstede is niet meer voldoende om de sterk stijgende behoefte aan parkeerruimte bij het sta tion en het winkelcentrum aan de Zand- voortselaan op te vangen. B. c W. van Heemstede hebben thans een uitbrei dingsplan laten maken. De uitbreiding is geprojecteerd aan de zuidzijde van het bestaande parkeerterrein. Daar kun nen vijfenzeventig auto's worden gepar keerd. De kosten van ophoging, fuijdering, bestrating en afwatering worden ge raamd op ƒ42.000, de kosten van ver lichting op 2.000. HEEMSTEDE, 19 febr. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 26.500,voor het bouwen en in richten van een transformatorstation aan de Van der Waalstraat. De elektri citeit voor deze buurt wordt geleverd via twee verafgelegen transformatoren. Daardoor treden in de voedingskabels grote spanningsverliezen op. De span ning van de elektriciteit in de buurt van de Van der Waalstraat voldoet dan ook sinds lang niet meer. Daarbij komt, dat de regelmatige toeneming van het elek triciteitsverbruik de situatie als maar doet verslechteren. Voor de inrichting en aansluiting van een nieuw transformatorstation op het terrein van de inrichting „Meer en Bosch" aan de Achterweg vragen B. en W. een krediet van 15.000. dit team van het toch sterke Kraaien 2. Alliance 3 zit nog stevig op de 2e plaats met de 4-2 winst op Alkmaar 3. HBS 4 zag de wedstrijd tegen Straw berries 3 afgelast. Alliance 4 trof een gelijkwaardige tegenstander in Am sterdam 6 (2-2). Zandvoort 2 kon geen punt van de hard nodige winst beha len bij Gooi 5 en besloot deze uitwed strijd met 1-0 verlies. De spectaculaire winst welke BMHC 8 op Kraaien 3 behaalde (3-1) geeft opnieuw een ander beeld in de onderste regionen der 4e klasse T). Alliance 5 staat nu op de met BMHC 8 gedeelde laatste plaats, daar de Heemstedenaren niet verder konden komen dan 3-3 tegen buurlui Rood Wit 2 en Hermes op eigen grond met 2-1 van Eechtrop 3 won. Voor de laatste plaats nog volop spanning, voor de top in deze afdeling is de spanning weggevallen met de over winning, welke de Saxenburgers op Eechtrop 2 behaalden (3-1). De Haar lemse blauwhemden zijn thans zeker van promotie naar de derde klasse, na drie jaar in de 4e klasse te hebben vertoefd. Ongeslagen kam pioen met een doelpuntenstand na elf wedstrijden van 43-8 is een zeer mooi resultaat. In afd. E. in Strawberries niet dich ter gekomen bij VW. De Velsenaren wonnen wel met 2-1 van Kraaien 4, doch ook hun „voorgangers" aan da top, het Amsterdamse VW haalde vol le winst, dit keer bij HBS 5 (0-2). Hur ley 4 liet zich door Zandvoort 3 enigs zins verschalken (1-1), hetgeen voor da Zandvoortenaren welkome winst en voor Hurley kostbaar verlies betekent. Uitslagen districtswedstrijden le klasse: Echtrop 4 - Terriers 2 1-1 HBS 6 - Fit 4 1-4; Zandvoort 4 - Allian ce 6 3-3; 2e klasse: Alliance 7 - Straw berries 7 0-6; Scheybeeck 4 - Alliance 8 5-1; Alliance 9 - Rood Wit 4 3-2; Saxenburgers 2 - Hermes 3 3-2. Dat de dames van BDHC niet ver der dan 1-0 konden komen tegen Ba Fair, geeft al aan, dat de Bloemen- daalsen deze wedstrijd tegen de hekke- sluiters te licht hebben opgenomen. Voor Kieviten geldt hetzelfde t.o.v. de wedstrijd tegen het de laatste weken sterk opkomende Laren (1-0). Alliance, dat zonder brokken te maken zich iets kan permitteren op de 3e plaats, ging op eigen veld tegen Amsterdam volko men ten onder. Het bijzonder enthou siaste spel der Amsterdamsen kon de zwart-witte dames in geen enkel op zicht inspireren. Met de beide backs in een depressie en een onverwacht af wezige spil, moest Alliance weliswaar tot enkele omzettingen overgaan, doch dat het tot een 0-4 nederlaag voor de Heemstedenaren zou komen, was verrassend. In de promotieklasse A kreeg BDHC op eigen grond klop van HGC (1-2) en in afd. B. won HBS met 6-0 van 't Gooi hetgeen voor deze Bloemendaal- se club het kampioenschap betekent. De promotie moet nog bevochten wor den met de kampioen van afd. A, waar voor Togo en HDM de kandidaten zijn. In de 2e klasse speelden Rood-Wit en Leiden in de strijd om de boven ste plaats gelijk (3-3) zeer ten profijt" van Strawberries, dat van HDM 2 met 1-0 won. Kieviten 2 won van Ever Swift met 4-2. In de afd. B. is de stand bij de kop thans: Strawberries 12-20; Rood-Wit 11-19; Leiden 12-19! Met nog twee wedstrijden te spelen geeft men elkaar niet veel toe. In afdf. C. won Randwijck van Eechtrop met 3-0. Alliance 2 liet in de derde klasse D een goede kans voorbij gaan. Er werd met 3-1 van Rood Wit 2 verloren. Strawberries 2 deed het beter en won met 2-0- van HBS 2. Scheybeeck zit nog steeds onderaan. Gisteren won Zand voort van de Beverwijksen met 5-1. BDHC 5 stelde zich niet veiliger, want het verloor met 1-0 bij Terriers. BDHC 4 een der leiders van afd. E verloor kostbare winst door van Kraaien 2 met 1-2 te verliezen. Hennes, de andere leider, verloor eveneens. In Den Helder was HBS 3 met 2-3 de baas, hetgeen de Bloemendaalsen aan de top bracht. Allicance 3 heeft nog geen reden de moed op te geven, ofschoon het een zware opgave zal zijn om bovenaan te komen. Concurrent Rood Wit 3 werd echter verslagen (1-0). In afd. D won Stawberies 3 van Eechtrop 2 (1-0) en verkreeg daarmede zekerheid over pro motie naar de derde klasse. Het kampioenschap kan volgende week be haald worden. In afd. E. gaat HBS 4 met aardige vaart naar het kampioen schap. Het won met 3-0 van VW. Mede kandidaten Myra 2 won van Alliance 4 met 6-0 en Pinoké 3 met 2-1 van Rood Wit 4. De Saxenburgers gaan hun degradatie -tegemoet met opnieuw ver lies. Thans van Zandvoort 2 (2-3). Uitslagen districtswedstrijden: le klasse: BDHC 6 - Hic 5 5-0 (regie- men tair); HBS 5 - Pinoké 6 8-0; Eech trop 3 - Hurley 4 2-2; Randwijck 3 - Alliance 5 2-5; Myra 3 - Ever Swift 3 0-1; Scheybeeck 2 - Kraaien 3 8-0. 2e klasse: Eechtrop 4 - Ever Swift 4 0-3; Kraaien 4 - BDHC 7 5-0; Schey beeck 4 - Hic 7 2-3; Alliance 6 - AMVJ 3 0-4; Saxenburgers 2 - Sarto 0-10; Strawberries 5 - HBS 6 7-0. HEREN EERSTE KLASSE Flamingo's 2 11 20 Tornado 12 10 Exercitia 12 20 White Stars 2 12 Typhoons 2 12 18 HCK 12 4 HOC 2 12 14 Rapiditas 11 2 Antilopen 2 12 10 HEREN TWEEDE KLASSE HOC 4 11 20 Typhoons 3 11 White Stars 3 11 16 Cibaba 12 J Exercitia 2 12 16 HCK 2 12 Antilopen 3 13 16 HOC 3 12 S.C. Haarlem 12 12 DAMES EERSTE KLASSE Romado 11 20 HCK 11 i HOC 2 11 20 White Stars 2 11 Exercitia 11 14 Rapiditas 12 0 HOC 3 11 10 Antilopen 2 10 DAMES TWEEDE KLASSE HOC 4 13 26 Exercitia 2 13 12 HCK 2 13 22 Rapiditas 2 13 S.C. Haarlem 13 20 HCK 3 13 2 Typhoons 11 16 Exercitia 3 12 White Stars 3 12 14 Rapiditas 3 1* v HOC 5 13 14 WE. GAAN WEER EENS NOG IETS ONTDEKT HEB BEN OP DE PLAATS VAN DE MOORD^ NAMELIJK IS HET WAAR- MAAR TOCH, BETER N j wc. ummh ivc.t.r\ HALVE THEORIE, DAN TO- KIJKEN, OF MIJN MANNEN _r-r-*i ,-r\r- «n/» ,vnr ivf UCft' PRECIES, PENRUAN IS GEEN WERELD STAD ALS LONDEN SCHtJNLIJK DAT CAS TER EEN HANDEL IN L= MAR liHUANA OP TOUW ZET IN DIT DUN BE-^'JJ VOLKTE DEEL VAN TAAL GEEN. ENIGE AAN T IS ONS 0P1NGS- PUNT. CORNWALL? 39-75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2