Heropening van gesprek Oud- Wassenaar? CAO's niet in overeenstemming met matigingsformule Nederlandse omgekomen bij ongeval in Oostenrijk Goederentrein sleurt auto op overweg zeventig meter mee Bruno Walter overleden KONING SAOED BEZOEKT FRANCO Dodental buiten Hamburg beperkt Zes doden in B maar aantal kan nog stijgen ^cmpo-D' door sleper .Titan' behouden binnengebracht Op Noord- en Oostzee nog vele schepen in nood of vermist NAPOLEON BRENGT - verlaat - BEZOEK AAN WERF TE ALBLASSERDAM Amstellandin storm en hagel bij Verolme van stapel Ir. Vos oefent kritiek uit op Nieuw-Guinea-beleid Politieke nederlaag beter dan een militair avontuur POTTER'S ..LINlA^l Parna wil in 1970 onafhankelijkheid Cadeaus voor de jarige prinses Spoorwegwachter opent bomen even De Friesland naar Nw.-Guinea Aangeboden werk ging niet door KLM-vliegtuig in Tokio vluchtig doorzocht Australische Papoea's willen blijvend samen gaan met Australië Girorekening 777 voor Duitse slachtoffers Treinvertraging door overstromingen Smaldeel I te Malta „SPEKTAKELSTUKKEN" VAN REGERING MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 PAGINA 5 HAMBURG, 19 februari (UPI) Aan de noordzeekust van de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein wordt hard gewerkt aan het versterken van de zwaar ondermijnde dijken. Gelukkig heeft de meteorologische dienst voor vandaag geen nieuwe zware stormen voorspeld. Tienduizeiid mensen, onder wie soldaten van de Bundeswehr en brandweerlie den, werken aan de versterking van de dijklichamen mee. De regering heeft alle gewone ver keer over de grote wegen naar de kust verboden, om ruimte te laten voor de vrachtauto's die zandzak ken naar de dijken vervoeren. is iedereen vierkant voor Onrustige Zenuwen? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 febr. In het bestuur Van de Stichting van den Arbeid bestaat Been eenstemmigheid over de hantering Van de matigingsformule van Oud-Was senaar. Uitgaande van de gedachte, dat de eis tot matiging van de loonstijging Voorlopig slechts geldt voor het lopende iaar, zijn een groot aantal bedrijfstak en, interpreterend en cijferend, tot ont- werp-CAO's gekomen, die uit het oog punt van matiging van dubieuze aard sijn. Vierenvijftig van dergelijke ontwer pen bevatten een zogenaamd „trapje" hetgeen betekent, dat de lonen reeds een aantal maanden na de ingangsda tum van de nieuwe CAO weer opnieuw biet een aantal centen verhoogd kunnen Worden. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond heeft deze techniek in de vergade- •ringen van de looneommissie van de SER steeds verdedigd. Het Verbond was daarbij in een geïsoleerde positie ge raakt. omdat de overige werkgevers en ook de werknemers meenden, dat het on juist en onverstandig zou Zijn de mati gingsformule van Oud-Wassenaar met „trapjes" of op andere manieren van zijn materiële effect te ontdoen. Men overwoog daarbij, dat de matigingsfor- ïnule destijds door de Stichting zelf aan de regering is voorgelegd als een alter natief voor een eenzijdig remmend op treden van de overheid in de loonvor ming. Zouden de partijen in het bedrijfs leven er nu niet in slagen deze uit het overleg geboren formule doeltref fend te hanteren dan hebben zij de rege ring meer beloofd dan zij blijken te kun nen waar maken. Dit zou dan niet bij dragen tot het vertrouwen waarmee de (Advertentie) MENTHOLPELLETS Te pen hoest etii Keelpij Uitwerking frappant HOLLANDIA, 19 febr. Gistermid dag heeft de Partei National hier een *®rSadering gehouden, die volgens de waarnemend voorzitter E. Bonay een vePrtzetting was van de openbare in gadering, die op 7 februari gistevechtpartij eindigde. De jip h gehouden vergadering ver- ond rustig- De heer Bonay zei d ««meer, dat het vorige week door ue Nieuw-Guinea Raad aangenomen ad- 'uzalse de hantering van het zelfbe- scnikkingsrecht enigszins verschilt met „„pva.,- I,,Ke.n van de Parna. Voor de West-Papoea in 1970 onaf hankelijk te zijn, terwijl in het advies gesproken wordt over het dan pas uitoe fenen van het zelfbeschikkingsrecht, al dus Bonay. „Op die wijze kan het tot het jaar 2000 duren voordat wij onze on afhankelijkheid hebben verkregen", zo Zei hij. UTRECHT, 19 febr. Prinses Ma rijke heeft zaterdagmiddag op paleis Soestdijk officieel bezoek ontvangen ter Belegenheid van haar vijftiende verjaar- ^®g, die gisteren in huiselijke kring is Bevierd. Zij ontving een deputatie van het wa pen der verbindingsdienst der Konink- Hlke Landmacht, die als verjaarsca deau een rotan ameublement mee dacht, dat door de prinses enthousiast ™erd bewonderd. Heel blij ook was prinses Marijke met een schemerlamp je van de stichting „Het Vierde Prin senkind". Met dit lampje, gemaakt ran witte steen en ruwe Italiaanse zij- ging een van de wensen op haar verlanglijstje in vervulling. Het werd aangeboden door de vijftienjarige Nel- j.e'ke van der Berg uit Wassenaar en de eveneens vijftienjarige Aaltje van der Veen uit Sneek. ÏJe laatste bezoekers waren de peet ouders van de prinses, mevrouw D. 7"°st-Salomons, wier man in juli 1944 tjerd gefusilleerd, en de heer A. J. A. jyutens, die tijdens de bezetting voor- jatter was van de raad van negen van jjdtstudentenverzet en die ook als zo- danig een belangrijke rol heeft gespeeld i1 het geestelijk verzet tijdens de twee- e wereldoorlog. vl?OKIO, 19 februari (U.P.I.) Een Jjegtuig van de K.L.M., dat met 32 (j. daten aan boord op weg naar Nieuw- T^'Uea, een tussenlanding maakte in ba*'0. werd slechts vluchtig door Ja- Jjdse functionarissen doorzocht. Er wer- geen wapens gevonden. regering het bedrijfsleven in een later stadium in de SER beraadt men zich over nieuwe normen voor de loon politiek meer vrijheid en grotere zelf verantwoordelijkheid zou willen geven. Vorige week heeft het bestuur van de Stichting zich beraden over de proble men, die in de looneommissie waren ontstaan. Tijdens dat gesprek bleek, dat het CSWV inmiddels bereid was zich wat meer naar de opvattingen van de andere partijen in het beraad te richten. Inmiddels had echter de tijd zijn werk gedaan. Als een overeenstemming tus sen de partijen er toe zou lijden, dat de inmiddels ingediende 54 ontwerp-CAO's naar de bedrijfstakken moeten worden teruggestuurd zou het W naar vori ge week bleek niet graag bereid zijn aan een dergelijke krachtproef zijn me dewerking te verlenen. Er zijn immers in die bedrijfstakken verwachtingen ge wekt. Als deze niet bewaarheid worden zullen de werknemers eens te meer de indruk krijgen, dat zij met hun vakcen trales meer last hebben dan met de werkgevers in hun eigen bedrijfstak. De socialistische vakcentrale, die tot nu toe loyaal en actief heeft mee gewerkt aan de verwezenlijking van de matigingsformule, kan niet goed verdragen, dat het nu in feite de werk gevers in de bedrijfstakken zijn, die onder de druk van de schaarste op de arbeidsmarkt onder de matigingsei- sen uitglippen. Een terugdraaien van die situatie door de afkeuring van ont werp-CAO's gaat dus ten koste van het prestige van de vakcentrales, het geen het NVV uiteraard zeer ongaar ne zou zien. De Stichting is vorige week nog niet uit de moeilijkheden gekomen. Men heeft reeds contact met de regering opgeno men om de gerezen moeilijkheden te be spreken. Woensdag komt de Stichting opnieuw bjjeen om zich nader te bera den. Van dat gesprek hangt het af in welke richting het overleg met de rege ring eventueel zou moeten gaan. In het ergste geval zou men zich kunnen in denken, dat de regering tot de conclusie moet komen, dat het bedrijfsleven er niet in geslaagd is tot een matiging te komen, waardoor dus voor haar de nood zaak zou kunnen ontstaan zelf dwingen de aanwijzingen voor de verdere loon vorming te gaan geven. Een andere mogelijkheid is natuurlijk dat de rege ring het gesprek Oud-Wassenaar her opent teneinde het bedrijfsleven alsnog tot vrijwillige effectieve maatregelen in staat te stellen. Tenslotte is het ook denkbaar, dat de regering, de situatie overziend, met het bedrijfsleven tot een compromis komt aan de hand van de inmiddels gegroeide om standigheden; een gematigde matiging dus. Het zjjn met name de conjunctuur- verwachtingen die een dergelijke toege vendheid mogelijk zouden kunnen ma ken. Erg waarschijnlijk lijkt dat niet daar de conjunctuur gekenmerkt wordt door een vertraging in de economische groei en het teruglopen van de winst marges. In dergelijke omstandigheden wordt het risico, dat de wal het schip gaat keren met als gevolg het toene men van de werkloosheid steeds gro ter. SALZBURG, 19 febr. (Reuter, ANP) In het Oostenrijkse plaatsje Zeil am See is gisteren een Nederlandse perso nenauto door een trein gegrepen en ze- véntig meter meegesleurd. Een van de inzittenden van de auto, de 38-jarige mevrouw C. Beerens-Teurlings, moeder van zes kinderen, kwam bjj dit ongeval om het leven. Een andere passagier, de 40-jarige J. van der Loo kreeg een shock. De bestuurder van de wagen, de heer N. van Helfteren, kwam met de schrik vrij. Alle drie voonden in Tilburg. Het hoffelijke gebaar van een spoor wegwachter om zjjn neergelaten bo men even te openen om de Nederlandse auto door te laten, vormde de aanlei ding van het ongeval, zo deelt de politie van Salzburg volgens UPI mee. Midden op de door sneeuwval spiegel gladde overweg raakte de auto vast, waarop de drie inzittenden uitstapten om het voertuig op te duwen. Op dat moment reed een goederentrein in volle vaart op hen in. De auto werd volledig vernield. De spoorwegwachter werd han gende een nader onderzoek geschorst. ZUTPHEN Op een niet beveiligde overweg even buiten Zutphen, is gister avond de 53-jarige L. Wever uit Almen door een trein gegrepen en op slag ge dood. De man trachtte op de fiets de overweg te passeren vlak voor het mo ment, dat de trein, die van Winterswijk op weg was naar Zutphen, de overweg bereikte. ZEIST Gisteravond is de identiteit bekend geworden van de jongeman, wiens stoffelijk overschot vrijdagmiddag werd gevonden tussen de rails bij de onbewaakte spoorwegovergang aan de Groeneweg te Bunnik. Het is de 21-ja- rige K. Grolleman uit Soesterberg. De jongeman, die in Amsterdam studeerde, was van plan woensdagavond bij ken nissen in Bunnik op bezoek te gaan. Vermoed wordt, dat hij bij het passe ren van de spoorwegovergang de na derende trein door de stormwind niet heeft gehoord. GOES. De 18-jarige J. C. van Rossum is zaterdagavond in s Gravenpolder met zijn bromfiets tegen een boom ge reden en ter plaatse aan zijn verwon dingen overleden. Zijn duopassagiere, de 19-jarige mej. A. N. uit Hoedekens- kerke, kreeg een lichte hersenschud ding. WEERT, In de nacht van zater dag op zondag is in Weert de 24-jarige A. Kamp uit deze plaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zaterdagnacht omstreeks een uur vond een inwoner van Weert aan de Keulerstraat een scooter langs de weg, waarvan de lamp nog brandde. Bij na der onderzoek bleek er een jongeman in een ondiepe sloot te liggen. De scoo ter was in de wegrand geslipt, doorge schoven en gevallen, waarbij de heer Kamp bewusteloos in de sloot viel. Hij lag met het hoofd onder water. De jongeman is naar een ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst was hij overleden. De heer Kamp was onge huwd. KAALTE, De 63-jarige landbouwer H. J. Grootentraast uit Diepenveen, die donderdagavond bij het ernstige ver keersongeluk op de rijksweg Zwolle-De- venter betrokken was, is in het katho liek ziekenhuis in Raalte overleden. Het aantal doden van dit ongeluk is daar door tot vier gestegen. De toestand van fe?EvERLEY HILLS (Californië), 19 Vaj,(Reuter) Dr. Bruno Walter, een hie s-werelds bekendste dirigenten, is jaar zat®rdag in de ouderdom van 85 hljj. "Y.er'eden, volgens de dokters klaar- aahval aan de gevolgen van een hart loop' Walter, een in Berlijn geboren StatpV,8mg 'n 1939 naar de Verenigde Hitler met de verzekering dat hij zolang terUgkerU *even niet naar Duitsland zou ^ahu,i)eJ®0.0n^''c vriend van Gustav £rernii> geerde Walter de wereld orde» re van Mahlers „Lied von der g.. en negende symfonie. Op a? ®erste ondervinding deed Walter a, de T^ erscheidene Duitse operahuizen, l90l trvt ^Vi ^e Opera in Berlijn. Van Weened [I was hij directeur van de ^emL pcl;a en van 1913 tot 1922 In l92imuziek-directeur in München. nam Walter de leiding van het Duitse operaseizoen in Covent Garden in Londen op zich. In 1925 werd hij be noemd tot dirigent van de Charlotten- burg-opera in Berlijn. Verder dirigeerde hij in het begin van de jaren dertig in Leipzig. Hij had ook een leidend aan deel in de vestiging van de traditie van de Salzburger Festspiele. In 1933 verliet hij wegens het optreden van de Nazi's Duitsland en verlegde hij zijn activiteit voornamelijk naar Oosten rijk. Dit land verliet hij na de Anschluss in 1938. Hij verbleef daarna tijdelijk in Parijs. In 1947 werd hij muzikaal direc teur van het New Yorks Filharmonisch Symfonie-orkest. Na de tweede wereld oorlog doorkruiste Walter Europa als gastdirigent. Hij was groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, eredoctor van de univer siteiten van Edinburgh en Zuid-Califor- nië en Commandeur van het Franse Le gioen van Eer. de 67-jarige weduwe Lenderink uit Die penveen, die in Zwolle in een ziekenhuis ligt. is nog steeds zeer ernstig. ALKMAAR, 19 febr. Op Majorca is tengevolge van een noodlottig onge val overleden de heer mr. C. A. J. Jo- chems, die van de zomer 1946 tot 1 sep tember 1955 burgemeester van Schoorl was. Hij verbleef van 1913-1936 in In donesië, waar hij werkzaam was bij het binnenlands bestuur. Na zijn repatrië ring liet hij zich op 46-jarige leeftijd nog inschrijven als student in de rechten te Amsterdam, waar hij in 1950 zijn titel van meester in de rechten haalde. Hij werd 70 jaar. Koning Saoed, de souverein van Saoedi-Arabië, vertoeft op het ogenblik in Spanje waar hij in dp omgeving van Malaga enige rust zoekt na de operaties, die hij in de Verenigde Staten heeft ondergaan. Bij zijn aankomst uit Washington werd de vorst op het vliegveld van Madrid verwelkomd door het Spaanse staatshoofd, generalissimo Franco. In Nedersaksen hebben de mannen, die aan d dijken werken, de zaak nu on der controle. De schade is gTOOt. Er zijn in dit deel van de Noordzeekust acht doden te betreuren. Vijfhonderd perso nen werden dakloos. De achthonderd in woners van het overstroomde eiland Kruatsand hebben geweigerd weg te gaan. De autoriteiten hebben op de bevol king een beroep gedaan zuinig te zijn met elektriciteit. Verscheidene kracht stations zjjn uitgeschakeld doordat ze on der water liepen. Het wegverkeer in Brunswijk is ontwricht door het aantal bomen dat over het wegdek is geval len. In Bremen zijn zes doden geborgen maar de kans is groot dat dit aantal nog zal stijgen. PORT MORESBY, 19 febr. (Reuter) De Australische minister voor Over zeese gebieden, Paul Hasluck. heeft op een persconferentie gezegd, dat Pa poea-leiders in Australisch Nieuw-Gui- nea hebben gevraagd of het mogelijk zou zijn, dat dit gebied de achtste staat van Australië wordt. Hasluck vertrok na een bezoek van elf dagen aan Pa pua en New-Guinea uit Portmoresby. Hij heeft gesprekken met 600 leiders in dit gebied gevoerd. „Zonder uitzonde ring hopen de inwoners op een voortge zet samengaan met Australië, nadat zij zelfbestuur hebben gekregen", aldus Hasluck. I Advertentie) ONGt OUDE ENT JONGE MMft handige KNEEPFLES ÖND'fOC?*» p. Itr p. Itr Wynand Fockink Amsterdam Anno 1679 IJMUIDEN, 19 febr. De Groninger kustvaarder Tempo-D, die sinds vrij dagnacht bij een zware storm bjj Nor- derney in nood verkeerd heeft, is gis teren de haven van Delfzijl binnenge bracht door de zeesleper „Titan" van Wijsmuller. De woedende golven heb ben in de neus van de kustvaarder een paar fikse deuken geslagen, een dikke ijzeren trap van gangboord naar achter dek werd finaal vermorzeld door het beukende water en de deklading is weg gespoeld. Maar niemand van de vijf koppen tellende bemanning liep letsel op. De Nederlandse kustvaarder „Vecht stroom", die zaterdagavond op 22 mijl afstand van IJmuiden brand in ruim 2 meldde, maar waarvan de bemanning zelf het vuur wist te localiseren is za terdagnacht te IJmuiden aangekomen. Na een inspectie door de brandweer van Velsen kreeg de Vechtstroom toe stemming door te varen naar Amster dam. Ter hoogte van II de Sain bij Bre- tagne is de 495 ton metende Neder landse kustvaarder „Inspecteur Mel- lema" van de rederij Van Bruggen in Groningen in moeilijkheden geko men door machineschade. Er is sleepboothulp aangeboden. Het Engelse motorvrachtschip Swift, onderweg van Engeland naar Harlin- gen, i- gisteravond omstreeks kwart ALBASSERDAM, 19 febr. Twee veelgeprezen mannen, Napoleon en Verolme, de een letterlijk, de ander figuurlijk hoog te paard en vast in het zadel, keken zaterdagmiddag met veldheersblik naar de moeilijke slag, die door een groepje mannen van de scheepswerf in Alblasserdam gele verd moest worden om het 10.350 metende motorvrachtschip „Amstel land" in storm- en hagelbuien vlot van de helling te doen glijden. De A „Amstelland" is in aanbouw voor de N.V. tot voortzetting van de Konink lijke Hollandsche Lloyd te Amster dam, maar dit was niet de reden dat keizer Napoleon, die binnen de werk uren luistert naar de naam Ab Pruis en onder deze naam ook als pers fotograaf bij het bevolkingsregister in Amsterdam is ingeschreven, met een aantal hoge Franse officieren bij deze stapelloop aanwezig was. Het feit, dat de „oude werf" te Alblasser dam, precies anderhalve eeuw gele den werd gesticht door Cornelis Jz, in spireerde Cornells Verolme tot het in viteren van Napoleon, welke laatste destijds de oprichting van de werf niet had kunnen meemaken, omdat hij toen in Rusland zat. Napoleon moet aan dit Russische avontuur gedacht hebben, toen hij daar op de werf stond. Een ijskoude wind maakte de fraaie regenjassen en de zijden sjaals van de gasten be lachelijk en plukte af en toe een pa rapluutje uit het publiek om te be wijzen, dat deze attributen veel te licht waren geconstrueerd; hagel en sneeuw joegen over het ere-podium en langs de boeg van het schip. Op merkelijk snel barstte de champag ne fles uiteen, terwijl mevrouw T.E. H. Bijl-Zouthout het fraaie schip een behouden vaart toewenste. Nader hand, tijdens het gezellig samenzijn in een warmere omgeving, bood de heer Verolme de doopster als herin nering een collier aan. Wederom moet Napoleon aan zijn Russische avontuur hebben gedacht toen hij de heer Verolme hoorde ver klaren, dat men bjj de bouw van dit schip nogal met moeilijkheden te kampen heeft gehad. Er zijn drie kranen omgewaaid en dat heeft veel stagnatie veroorzaakt. Maar nu is het begonnen werk tot een goed en ge slaagd einde gebracht, hetgeen Napo leon destijds niet kon zeggen. Maar hij heeft toch een reden gehad om blij te zjjn, wamt de bevolking van Al blasserdam was erg enthousiast over de fraaie uniformen van de officie ren, die dan ook precies, naar voor beelden uit het legermeuseum in Lei den, zijn nagemaakt. Uiteraard werd er druk nagepraat over de dagen van de oprichting. Over het eerste schip, dat van deze helling gleed, en dat voor 1047 gul den werd afgeleverd, over de eerste stoomboot, de „Thylader", die in 1825 werd gemaakt en de eerste Oost- Indiëvaarder, „Hoop van Al blasserdam". En over de opheffing..., die bijna een feit werd toen de eige naar van de werf in 1948 kwam te overlijden en men van deze werf, die geschikt was voor het bouwen vem zeeschepen tot 5000 ton, een openbaar park wilde maken. Er waren immers maar weinig belangstellenden voor de werf en niemand wilde snel toehap pen. Toen kwam Verolme, die op een oude boom ma alles sloopte. Voor de Deen Poul Benzon, die als 22-jarige jongen op de werf was ge komen, begon een tweede jeugd, want eindelijk konden zijn nieuwbouw- plannen worden verwezenlijkt. Ter? wijl de werf werd gesloopt en Ver olme en Benzon zich over de tekenin gen bogen, fotografeerden concurren ten de afbraak uit de lucht en stuur den de foto's op naar Finland met de boodschap „Pas op, die mijnheer Ver olme die op orders uit is, bezit niet eens een werf..." Maar Verolme kwam met orders uit Finland terug en al snel liepen de eerste schepen van stapel. Nu is de werf in Alblasser dam een bloeiende werf, waarvan d.e luchtfoto's gezien mogen worden. Over de foto's, die zaterdag zijn ge maakt, zal de concurrentie wellicht bitter kunnen opmerken: „en nu heeft hij Napoleon ook al onder con tract..." over negen aan de grond gelopen op een zandbank nabij het Oude Vlie op de Waddenzee tussen Den Helder en Harlingen. De gezagvoerder hoopt het schip op eigen kracht vlot te brengen en heeft nog geen sleepbootassistentie geaccepteerd. De „Swift" meet 757 ton en is eigendom van de General Steam Company te Londen. Na de storm van de afgelopen dagen worden nog verschillende schepen ver mist. Een hiervan is de Duitse kust vaarder „Ute Parchmann" (574 ton) uit Bremen, die van Honfleur op weg was naar Kiel. Sinds woensdag is niets meer van het schip vernomen. Radio Stavanger meldde, dat het Deense schip „Karma Schroeder" sinds zaterdagmorgen wordt vermist. Het schip moest zich in hetzelfde gebied, ter hoogte van Stavanger, bevinden, waarin de Deense „Lorenz Nielson" tij dens het stormweer is gezonken. De op varenden van deze vissersboot zjjn ge red. Volgens andere radioberichten wordt ook de 226 ton metende Deense kust vaarder „Majlith", die van een Britse haven op weg was naar Brunsbuttel in West-Duitsland, vermist. Ook de Deen se treiler „Torovig" is over tijd. Ten slotte zou in de Oostzee de Deense schoener „Willa" worden vermist. ROTTERDAM, 19 febr. De zeesle per „Oostzee" van L. Smit en co heeft het Liberiaanse vrachtschip „Zermatt" vlot getrokken van de Nigeriaanse kust. waar da vrachtvaarder vorige week met een grote lading hout was vastgelopen. De „Zermatt" zat daar 15 mijl ten oos ten van Lagos dwars op het strand. (Advertentie) Mljnhordt'» Zenuwtabletten DEN HAAG, 19 febr. Op het aan bod van het Nederlandsche Roode Kruis aan het Westduitse Rode Kruis voor ma teriële en personele hulpverlening is te legrafisch bericht terug ontvangen, dat van de aangeboden hulp geen gebruik hoeft te worden gemaakt. Het Westduit se Rode Kruis heeft zijn dank betuigd voor het aanbod. Onafhankelijk hiervan is het speciale gironummer 777 ten name van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis opengesteld voor giften, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van het getroffen gebied in Duitsland. De dijken van de rivieren lopen over honderden kilometers no0 gevaar. Op de linker Elbe-oever ten noordwesten van Hamburg zjjn vele doorbraken. Ook de Wezerdijk is op enkele plaatse in gestort. De zeedijken tussen Bremerha ven en Cuxhaven hebben zwaar geleden en zullen aan een nieuwe stormvloed nauwelijks nog weerstand kunnen bie den. Volgens deskundigen zijn de dijken te laag. UTRECHT, 19 febr. In verband met de overstromingen rond Hamburg hebben de treinen, die uit Scandinavië naar Nederland rijden, een vertraging van ongeveer drie uur, zo hebben de Nederlandse Spoorwegen meegedeeld. Treinen, die van Nederland uit in de richting Bremen rijden, worden omge leid, namelijk over Solltau, Lüneburg, Biichen en Lübeck. Tussen Bücehn en Hamburg Hauptbahnhof is »en pendel dienst mogelijk. DEN HET .DER, 19 febr. Zaterdag is Hr Ms onderzeebootjager Fries land naar Nieuw-Guinea vertrokken. Het betreft hier een normale aflossing. De haven was voor het pubhek open gesteld, familieleden mochten aan boord afscheid nemen. De waarnemend com mandant zeemacht Nederland, com mandeur P. W. C. de Vos. bracht een afscheidsbezoek aan het schip. VALETTA, (UPI) Smaldeel 1^ van de Nederlandse marine is onder leiding van de kruiser „De Zeven.. Provinciën" bij Malta gearriveerd voor gezamenlijke oefeningen met de Brit se Middellandse zeevloot, die tot 5 maart zullen duren. Het smaldeel, bestaande uit eer krui ser, twee torpedobootjagers. twee fre gatten en twee onderzeeboten, staat on- dere bevel van schout-bjj-nacht baron De Vos van Steenwjjk. STADSKANAAL, 19 febr. - Een aan tal gezinnen hier meft zich de politie gewend, omdat zij zich gedupeerd ach ten door de „International Service Or ganisation" in Amsterdam. Dit bedrijf zou onder zeer aanlokkelijke voorwaar den werk hebben aangeboden op onder meer kwekerijen in het westen van het land en zou ook bankwerkers werk heb ben aangeboden. Eerst nadat reeds aan genomen werknemers hun baan hadden opgezegd zou de directeur van het bu reau hun hebben meegedeeld, dat de te werkstelling niet zou kunnen doorgaan, omdat het aantal deelnemers te gering was. De aanwerving had plaats via adver tenties en na een gesprek in een café. De politie te Stadskanaal en te Amster dam stellen thans een onderzoek in. ROTTERDAM, 19 febr. Tijdens een hier gehouden verkiezingsappèl van de Partij van de Arbeid heeft ir. H. Vos, tweede voorzitter van de party en lid van de Eerste Kamer, zijn oordeel ge geven over het regeringsbeleid ten aan zien van Nieuw-Guinea. Hy sprak daar- by over het „spektakelstuk" Karei Doorman en het „adverteren" van chartervluchten. Hij merkte op: „Al is de regering van Japan politiek en eco nomisch rechts, het was bekend, dat de situatie hiervan anders lag dan wy mis schien wel zouden willen. De Japanse regering kent de situatie in Azië. Iets meer begrip van die sutuatie bü de ministers Luns en De Quay zou zyn nut hebben." „Het oorspronkelijk voorstel van mi nister Luns in de Verenigde Naties ten aanzien van Nieuw-Guinea kreeg zelfs niet de steun van onze vrienden in de Verenigde Staten, omdat Indonesië voorbijgelopen werd. Thans hebben wp het nieuwe spektakelstuk „de Nieuw- Guinea Raad". Men maakt er geesten wakker en denkbeelden los, die het deze regering heel moeilijk zullen ma ken. Wy hebben de indruk, dat wij in ons land voorzichtig moeten zijn niet met open ogen opnieuw in de misère te lopen. De militaire nederlaag gaat niet alleen ten '-osta van onze jongens en on ze burgers daar, maar ook ten koste an de Papoea's en de tekmst van dat land. Bter dn een miitair avntuur in te gaan is een politieke nederlaag te accepteren," aldus ir. Vos. Ook op tal van andere punten hekelde de socialistische voorman het huidige regeringsbeleid. Hjj merkte onder meer op, dat wy voor een economische ont wikkeling staan, die vooral meer onder was zal vergen om „bjj te blijven". Het vraagstuk van het inpassen van de jeugd in maatschappelijk verband zal krachtig ter hand genomen moeten wor den. Verder hekelde spreker de loon politiek, de zijns inziens mislukte be zitsvorming, het bouwbeleid en de niet nagekomen beloften inzake de belas tingverlaging. APELDOORN, 19 febr. Op 61-jarige leeftijd is in het St. Liduina-ziekenhuis alhier overleden de emeritus-pastoor J. de Groot van de parochie St. Mar- tinus te Hoogland bjj Amersfoort. Em. pastoor de Groot werd op 15 augustus 1924 priester gewijd. Vorig jaar ging hp met emeritaat wegens zhn labiele gezondheidstoestand. (Advertentie) Een OLVEH verzekering Uw levensbelang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5