Robert Kennedy: Y.S. niet Indonesische zijde ers vallen consulaten aan Betog( van Japan en Amerika aan Ernstige spanning in Brits Guyana V ersoberingsmaatregelen leiden tot plunderingen Pauselijk eerbetoon voor kardinaal WYSZYNSKY Pius XII liet Pools primaat in 1957 tien dagen wachten Paus creëert 10 kardinalen H. College op 87 leden, van wie 30 Italianen N FRANSEN BESCHIETEN MAROKKAANS GEBIED Nieuwe Carnavalsprinsen in Limburg Spaansen in Almelo Jonge spitsafbljters Gavioli in Londen Heftige tonelen in Bandoeng en Soerabaja „Indonesië moet niet dwaas zijn" Glenn zegt: „Maak u geen zorgen" Meer begrip voor Kerk in Polen Algerijns rebellenkamp doelwit van gedeserteerde" Franse piloten Vraagtekens rond VINOGRADOV VERKIEZINGEN OP MALTA ONRUSTIG Uitvaart kardinaal MUENCH Toeristen geïsoleerd in OOSTENRIJK SOVJET-CHICANES OM BERLIJNSE LUCHTCORRIDORS Sovjet-ambassadeur in Parijs is zoek MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 PAGINA J DJAKARTA, 19 februari (Rtr., A.F.P.) De V.S. zullen niet de kant van Indonesië kiezen in het geschil over Westelijk Nieuw- Guinea, zo heeft de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Ken nedy, zaterdag tot 5.000 studenten in Bandoeng gezegd. Zijn lezing op het technologisch instituut aldaar en de daarop volgende bijeen komst, waarop vragen werden ge steld en beantwoord, leverden de meest verhitte tonelen op van het bezoek van Kennedy. Verschei dene opmerkingen van de minister werden met hoon ontvangen. „Sympathie-actie' Verontschuldiging Optimistischer 'M- Robert Kennedy zei, dat als de Indo nesiërs dachten, dat de V.S. de betrek kingen met de Nederlanders zouden be derven, zij ..dwaas" zijn. „U hebt be lang bij N.-Guinea en dat begrijpen wij. Wjj hebben ook belang bij wereldvrede. Treedt niet op als verwende kinderen. Wjj mogen u graag en wjj zijn u en uw levenswijze zeer genegen. De V.S. geloven, dat hun beste pogingen kun nen worden gedaan als een neutrale partij. Wij zijn een van de weinige over gebleven landen, die nog tot Indonesië en Nederland beide kunnen spreken. Wij hopen, dat de kwestie vreedzaam geregeld kan worden. U moet rijpheid tonen." Toen Kennedy zaterdag na een kort bezoek aan Bali op Java terugkeerde werd hij in kennis gesteld van de aan val, die groepen onbekenden vrijdag avond hadden ondernomen op het Ame rikaanse consulaat, de Amerikaanse in lichtingendienst in het Japanse consu laat in Soerabaja. Ook het huis van de Amerikaanse en van de Japanse vice-consul werden met stenen en bam boestokken bekogeld. Niemand werd gewond maar aan alle gebouwen werd schade toegebracht. De betogers droe gen leuzen, waarop werd geprotesteerd tegen het doorlaten van Nederlandse militairen. riet Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat het bij de Indonesische ambassa de in Tokio heeft geprotesteerd tegen de aanval, die Indonesiërs tegen de Ja panse consulaire vestigingen hebben ondernomen. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenland se zaken zei, dat hij een onmiddellijk onderzoek had gelast en dat hij zijn spijt had betuigd, dat de Indonesiërs de Japanse „sympathie-actie", het ver bod om Nederlandse chartervliegtui gen met militairen in Tokio te laten landen en het doorzoeken van lijnvlieg- tuigen met militairen in burger, niet hadden begrepen. De politie in Tokio heeft zaterdag twee van de drie Indonesische studen ten vrijgelaten, die gearresteerd waren tijdens de anti-Nederlandse demonstra tie van donderdag aldaar. De derde student, Gatot Arifin, werd zaterdag overgebracht naar het bureau van de openbare aanklager op beschuldiging van schending van het Nederlandse am- bassadegebied, waar hij de Nederland se vlag neerhaalde. Naar UPI verneemt heeft John W. Henderson, raad van de Amerikaanse ambassade in Djakarta het incident te Soerabaja ter kennis gebracht van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Een officieel protest zou later volgen. Robert Kennedy verklaar de tegenover UPI, dat „onverantwoor delijke elementen" verantwoordelijk zjjn geweest voor de aanvallen. „Ik meen echter, dat er onder de grote meerderheid der Indonesiërs een gewel dige goede gezindheid tegenover de Verenigde Staten en het Amerikaanse volk bestaat", voegde hij eraan toe. „Wij mogen niet toelaten dat een of twee incidenten van dit soort ons van onze krachtsinspanning afhalen." Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft inmiddels zijn spijt betuigd over het gebeurde in Soe rabaja. maar 't voegde er in zijn verkla ring ter verontschuldiging aan toe, dat LA VALETTA (Malta), 19 febr. (UPI) De autoriteiten op Malta hebben de sluitingstijd van de stembureau's negen uur moeten opschuiven in ver band met een groot aantal incidenten. Het waren in hoofdzaak aanhangers van ex-premier Dom Mintoff, van de socia listische beweging, die de onrust zouden hebben veroorzaakt. Normen, priesters en bejaarden wer den beschimpt. Drie jeugdige christe nen werden afgeranseld. Bjj één incident moest de politie m^t behulp van de knuppel de orde herstellen, bjj een an der incident moest het stembureau ge sloten worden. De autoriteiten hoopten door het verlengen van de tijd voor de kiezers om hun stem uit te brengen, de gevolgen van de intimidatie teniet te doen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 febr. In verband met de plechtige uitvaart op maandag van de overleden kardinaal J. Muench is de opening van de vierde zittingenreeks der centrale voorbereidingscommissie uitge steld tot dinsdag te 9.30 uur. het Indonesische volk "zich bevindt in een gemakkelijk te verhitten gemoed". Het verklaarde, dat een diepgaand on derzoek was ingesteld en beloofd, dat de regering ervoor zou zorgen, dat dergelijke incidenten niet meer zouden voorkomen. Het ministerie deelde voorts mede dat de geleden schade vergoed zou worden. Aan het einde van zijn zesdaags be zoek aan Indonesië heeft de Ameri kaanse minister gisteren in het zomer verblijf van president Soekamo te Bo- gor een laatste onderhoud met het In donesische staatshoofd gehad. Hierbij waren aanwezig de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio. en de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Jones. Het gesprek, dat twee uur duurde, ging voornamelijk over het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Gui- nea en over de Amerikaans-Indonesi sche betrekkingen. Soebandrio ver klaarde na afloop van het onderhoud, dat de uitwisseling van gezichtspunten vruchtbaar was geweest. Beide minis ters zetten later hun besprekingen in de woning van Soebandrio voort. Kennedy vertrok daarna met zjjn echtgenote per vliegtuig uit Djakarta naar Bangkok in Thailand. Kort voor zjjn afscheid verklaarde de minister tegenover een aantal Indonesische jeugdleiders, dat hjj „elke dag opti mistischer" werd over de kansen, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw-Gui- nea vreedzaam kan worden geregeld. Algemeen wordt als het grote nut van het bezoek van Robert Kennedy gezien het feit, dat hjj zowel Soekarno als de talrijke studenten, die hij open hartig toesprak, heeft duidelijk ge maakt, dat voor het ogenblik de V.S. in de kwestie Nieuw-Guinea geen par tij kiezen. Wel zijn de V S. bereid hulp te bieden bij een vreedzame regeling van het geschil. Aan journalisten heeft Robert Kennedy echter wel verklaard, dat de V.S. er voor zijn, dat ook de Papoea's van Nederlands Nieuw-Gui nea hur stem zullen kunnen doen horen by eventuele onderhandelingen iets, waar Indonesië hevig tegen gekant is. Hoewel van zowel Indonesische als Amerikaanse zijde er de nadruk op is gelegd, dat de broer van president Kennedy niet als onderhandelaar naar Indonesië is gekomen, heeft de Indone sische regering ongetwijfeld het oog ge richt op Den Haag, waar Robert Ken nedy eind 'ebruari een bezoek zal bren gen, voordat hij naar Washington terug keert. Men weet te Djakarta niet, wat hij aan de Nederlandse regering zal meedelen. De beide privé-gesprekken, die hij met Soekarno heeft gehad, heb ben, gelooft men, geen verandering ge bracht in diens standpunt, dat onder handelingen met Nederland moeten worden voorafgegaan door een erken ning van de Indonesische soevereini teit over Nieuw-Guinea. Minister Soe bandrio verklaarde gistermiddag: „Ik weet niet of er uit dit alles iets zal voortkomen." CAPE CANAVER/ 19 febr. (UPI) De 40-jarige Amerikaanse ruimte- vaarder-in-spe overste John Glenn jr. wiens ruimteschot in de capsule „Vriend schap VII" na herhaaldelijk uitstel voor lopig op morgen is vastgesteld heeft de bevolking van de Verenigde Staten de volgende boodschap gegeven-' „Blijf rus tig. Ik werk al drie jaar bij dit project en voel me uitstekend. Maak u geen zorgen4 Vorige week waren geruchten ont staan als zou tien keer uitstel in twee maanden teveel van Glenns zenuwen hebben gevergd. De pogingen om Glenn als eerste Amer'kaan een of eer vluch ten rond de aarde '.3 doen maken zijn voor het merendeel afgelast wegens aanhoudend slecht weer in het landings gebied. SALZBURG, 19 febr. (Rtr) In de Oostenrijkse plaats Obertauern, op 80 km ten zuidoosten van Salzburg, zijn ongeveer ''uizend toeristen tengevolge van zware sneeuwv 1 en lawines van de buitenwereld afgesneden. De wegen in het betrokken gebied zijn «begaanbaar Het slechte weer houdt aan. GEORGETOWN, 19 febr. (U.P.I.) De premier van Brits Guyana, Cheddi Jagan, en twee andere politieke leiders, Forces Burnham en Peter d'Aguiar, heb ben gezamenlijk een beroep op hun aanhangers gedaan de orde in het land te herstellen. Deze oproep werd gedaan, nadat gouverneur Sir Ralph Grey had verklaard, dat de grondwet niet was opgeschort en dat volledig intern zelf bestuur nog van kracht is. Grey heeft een avondklok ingesteld in een strook langs de haven om daar plundering te (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 febr. Dat sinds 1957 de Romeinse Curie beter is ingelicht over de gang van zaken in Polen en over het beleid van de Poolse Primaat, kardinaal Stefan Wyszynsky, blijkt overduidelijk uit twee „protocollaire" feiten. In de eerste plaats had de ontvangst van de kardinaal bij zijn aankomst in Rome enkele op vallende trekken. Terwijl het de ge woonte is, dat een kardinaal bij zijn aankomst in de Eeuwige Stad begroet wordt door enkele heren van het proto col der Staatssecretarie, was deze maal de in rang tweede magistraat dier se cretarie, titel-aartsbisschop Angelo dell'Acqua, aan het station aanwezig en onder de andere heren bevond zich even eens een der privé-secretarissen van de paus zelf. Zaterdagmorgen verleende de paus aan de Poolse kardinaal een privé- audiëntie. Dit was bereids vierentwin tig uur na zijn aankomst. Men herin nert zich dat in 1957, toen kardinaal Wyszynsky voor de eerste maal na zijn gevangenschap naar Rome kon komen, hij ruim tien dagen heeft moeten wachten, voor hij door Paus Pius XII ontvangen werd. De kardinaal heeft echter reeds in 1957 veel ophelderingen kunnen geven en achtergronden be lichten. Het is voorts bekend, dat bij zijn verblijf te Rome in 1953 rond en tijdens het Conclaaf, hij in den brede van gedachten heeft gewisseld met ve le leden van het Heilig College. Men zegt dat de huidige paus naast zijn hoge waardering kardinaal Wyszynsky zeer warme gevoelens toedraagt. Een en ander werd deze maal geregistreerd door de uiterst fijna naald van het protocol. Op en rond de zittingen der centrale commissie voor de voorbereiding van het Vaticaanse Concilie zal de Poolse Primaat wederom gelegenheid hebben om met hoge broeders in het ambt in aanraking te komen. Het Vaticaan en niet minder de kardinaal zelf zijn ver der wars van enige publiciteit. verhinderen. Een algemene avondklok is echter niet bevolen. Ruim 3.000 mensen zijn zonder werk als gevolg van de wanordelijkheden die vrijdag uitbraken, waarbij een aantal winkels en kantoren in as werd gelegd. Tenminste 100 mensen zijn ge arresteerd wegens plundering. De brandschade in Georgetown wordt op ongeveer 7 miljoen pond sterling ge schat. Oorzaak van de ongeregeldheden wa ren versoberingsmaatregelen van Jagan. De vakbondsraad riep een algemene staking uit, bewerend dat de arbeiders het zwaarst zouden worden getroffen door de nieuwe belastingverhogingen. Tot vrijdag had de staking een ordelijk verloop, met dagelijkse optochten door de stad. Plotseling kwam het tot ge welddadigheden. Militairen, die per vliegtuig uit Engeland overkwamen, hielpen de politie de orde te herstellen. LONDEN (Rtr.) Het Britse minis terie van koloniën heeft gisteren be kendgemaakt, dat de toestand in het door stakingen getroffen Brits Guyana nog gespannen is, maar dat er volgens de laatste berichten toch een verbete ring schijnt te zijn ingetreden. Volgens genoemde berichten, die afkomstig zijn van gouverneur Sir Ralph Grey, hebben zich zaterdag slechts enkele onbeduiden de ongeregeldheden voorgedaan. Mili tairen en politiemannen zijn ingezet om de situatie in de hand te houden, aldus het Britse ministerie van koloniën. In de nacht van zaterdag op zondag werden niettemin in Georgetown acht tien plunderaars door militaire patrouil les gedood. Het bestuur van het vak- verenigingsverbond heeft de terugtrek king van de Britse troepen geëist, al vorens een beëindiging van de algemene staking te willen overwegen. Volgens een officiële verklaring in Georgetown werden er nieuwe troepen uit Engeland in Guyana verwacht. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, tijdens diens audiëntie bij de paus. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 febr. De paus zal op 19 maart, het feest van Sint Jozef, tien nieuwe kardinalen creëren, onder wie de Belgische primaat mgr. Leo Jozef Suenens, die twee maanden geleden op de aartsbisschoppelijke zetel van Mechelen-Brussel benoemd werd. Een tweede kerkelijke hoogwaardigheids bekleder in België, die bericht heeft gekregen van zijn verheffing tot het heilig purper, is de huidige nuntius te Brussel mgr. Efrem Forni. In Belgische en Benelux-kringen te Rome werd het bericht over de ver heffing van mgr. Suenens met grote vol doening ontvangen. Het behoort tot de uitzonderingen, dat een aartsbisschop zo spoedig na zijn benoeming de rode hoed krijgt. Dat de paus snel tot de kardi naalscreatie overging of in het geval hij reeds langer het plan had in het voor jaar 1962 het Heilig College aan te vul len, hij terstond de Mechelse aartsbis schop in de erelijst opnam, is zonder enige twijfel een speciaal gebaar ten aanzien van het katholieke België, de oude Mechelse zetel en niet het minst ten aanzien van de persoon van de aarts bisschop zelf. Van de tien personen, over wier op neming in de Senaat der Kerk de paus op het Geheim Consistorie van 19 maart formeel het gevoelen van de leden van het Heilig College zal vragen, zijn er drie residerende aartsbisschoppen-pri maat: de Franciscaan mgr. J. L. Ricketts, van Lima, die met zijn 49 jaar de jong ste kardinaal der Kerk wordt, de Sale- siaan mgr. R. R. Henriquez (54) van Santiago in Chili en mgr. L. J. Suenens (57). Drie kardinalen-elect komen voort uit de pauselijke diplomatieke dienst, de al genoemde nuntius in Brussel mgr. Efrem Forni (73), die te Lissabon mgr. Panico (66) en de huidige nuntius te Madrid mgr. I. Antoniutti (63). Drie andere a-beiden aan de Romeinse Curie. Het zijn de Portugees mgr. J. da Costa Nunes (81), die sinds 1953 vice- camerlengo is der Kerk, de Syrische Ba- siliaan mgr. G. A. Coussa (64), prosecre taris van de Oosterse Congregatie en de Spaanse Benedictijner abt Albareda, die sinds 1936 de prafect is van de Vati caanse bibliotheek, buitengewoon lid van de Pauselijke Academie van Weten schappen en die als dank voor zijn hulp bij wetenschappelijke onderzoekingen van Nederlanders in 1954 door de Ne derlandse regering benoemd werd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nas sau. Tenslotte heeft de paus het kardi nalaat geschonken aan de magister-ge- neraal van de Orde der Dominicanen de Ier pater M. Browne (74). Bij de aanstaande benoemingen volgt de paus duidelijk de bekende lijn van zijn beleid: de opengevallen kardinaals plaatsen onder de residerende aartsbis schoppen spoedig weder te doen bezet ten en vervolgens om het karinaalscol- lege geleidelijk aan steeds meer een uni verseel karakter te geven. Dit geschiedt niet alleen naar nationa liteit. Paus Joannes benoemt naast secu liere ook reguliere geestelijken. Op de jongste lijst behoren vijf hunner tot de wereldheren en vijf tot een orde of congregatie. Sedert geruime tijd kwam het niet meer voor dat zich regulieren onder 's pausen naaste medewerkers, de Curiekardinalen, bevonden. Na 19 maart, telt men onder hen één Capucijn, één lid van de Congregatie van het Goddelijk Woord, één Sulpitiaan, twee kardinalen die oblaat zijn van een diocesane con gregatie, één Clarentiaan, een Jezuïet, één Basilianer-monnik, één Dominicaan en één Benedictijn. Met de benoeming van de tien nieuwe kardinalen zal het Heilig College 87 le den tellen, onder wie 30 Italiaanse en 57 kerkvorsten uit 31 andere naties. De Romeinse Curie komt 19 maart op 34 kardinalen. Van hen zjjn er 23 van Ita liaanse en 11 van buitenlandse afkomst. -.v. Holbein en vier jaar lang verzorgde hij de recepties op het sadhuis. De hollende Jantje en Cor van twin tig jaar geleden waren de spitsafbljters voor een onafzienbare stroom voetgan gers, fietsers en automobilisten, die sindsdien door de tunnel gereden zijn. In twintig jaar tijd heeft de tunnel een jaarlijks langer wordende stoet auto's verwerkt, die vorig jaar een top- aantal van ruim 24 miljoen voertuigen bereikte. Daarmee is de uiterste top capaciteit bereikt. Met de beste wil van de wereld kan daar zelfs geen scooter méér by. De telling van de voertuigen dateert van begin 1945. Wat daarvóór de tunnel passeerde kan nagenoeg ver waarloosd worden. In die laatste ze ventien jaar passeerden 206.188.403 auto's de tunnel. Zaterdagavond tegen het midder- nachteiyk uur zyn de eerste dertien Spaanse meisjes, die in Nederland komen werken, in Almelo aangekomen. Zy worden te werkgesteld in de confectie-industrie op contracten van een jaar. In totaal zullen drie grote Almelose confectie- bedryven 48 Spaanse modinettes op- De hoofdstad van Limburg, te vens van het carnavalvierende zuiden, verkeerde zondag reeds in een ware carnavalsstem ming. Dit dank zy de feestehjke en tegelijk grootse installatiefestiviteiten van de nieuwe prins. Honderden Maastrichtenaren trot seerden hiervoor het koude weer. Hun nieuwsgierigheid met betrekking tot de identiteit van de carnavalsheerser 196z werd erg op de proef gesteld. Op zijn zegetocht was de nieuwe prins zwaar gemaskerd. Overigens deed dit weinig af aan het enthousiasme van de toeschouwers, die de prinselijke stoet geboeid en geamuseerd gadesloe gen. De nog onbekende vorst was ge zeten in een vorstelijke, creme-gele calèche bespannen met vijf sieriyke „stoomcarousseT'-paardjes. Voor de wagen uit trokken de leden van de vermaarde prinseiyke ïyfgarde, „het kachelpieperegiment", de raad van elf van „de Tempeleers", diverse mu ziekcorpsen en vele bevriende carna valssociëteiten o.a. „de Kemeleers", „de Kazematters" en „de Straben- ders". Bovendien waren de halfvas- tenvierders van Hasselt present, als mede de eerste bontverklede eenlin gen en groepen „Mooswiever" en clowns. Onder luide toejuichingén van de ze bonte menigte maakte de president van „de Tempeleers" Frans Thewis- sen de identiteit van de nieuwe prins bekend. Het is de 32-jarige vertegen woordiger Peter Arnoldus Steffens, Na de traditionele eed op het masker en de overige installatie-ceremonies hie ven de onderdanen van prins Peter diens „ïyflied aan: „De jukebox van bij Lena", gecomponeerd door de schlagerdichter en componist Math Niël. De installatiefestiviteiten werden be sloten met een gala-zitting in het Staargebouw, waar ook de grootste „gek" en „gekkin" van Maastricht werden uitgeroepen. Op dezelfde dag als Maastricht in stalleerde ook het kleine carnavalsvor- stendom Wylré tydens een drukbe zochte zitting zyn nieuwe prins in de persoon van de 20-jarige laborant Jan Aelmans. De overige carnavalsryken bezitten al geruime tüd hun nieuwe prins, die daar net als in Maastricht als gangmaker zal fungeren by de laatste voorbereidingen voor de aan staande drie „dolle dagen". Cor was een beetje bang in die ein deloos lang ïykende, geelbetegelde ko ker, waar ze via een roltrap in terecht gekomen waren. Met Jantje en de meester En ze holden hard door de tunnel dat het galmde. Ademloos kwamen ze aan de andere kant weer - 111111111111111111111111 11 111 boven, waar verbaasde tunnelwachters hen aanstaarden. Want ze waren de eerste Rotterdammers, die gebruik hadden gemaakt van de Maastunnel. Een paar arbeiders hadden 14 febru ari 1942 de deuren van de tunnel open gezet. Na vijf jaar bouwen was de oeververbinding gereed en vanwege de Duitse bezetting werd er officieel geen aandacht aan geschonken. Wie zou als eerste door de tunnel gaan? Een broer van meester H. van de Giessen van de lagere school in de Van Speijckstraat was tunnel wachter. Hij gaf de tip. Cor Wiegmann en Jan Otte, bei den elf jaar, mochten als brave leer lingen mee. Cor Wiegmann kan er zich niet veel meer van herinneren: „Ja, ik was een beetje huiverig. Je kan nooit weten, dacht ik, of die tunnel het wel houdt. En op zuid keek iedereen heel ver baasd, dat wij door de tunnel aan kwa men hollen. Ze hadden natuurlijk ie- COR WIEGMANN mand anders verwacht'. Jan Otte is inmiddels graanmakelaar geworden, meester Van de Giessen woont in Bar- neveld en Cor Wiegmann is beheerder van het conferentieoord „De Tempel" in Overschie, sinds twee jaar. Zijn ou dere broer, nu bedrijfsleider bij Ver- olme, vond het wel leuk als Cor ook in het vak kwam en daarom ging Cor naar de Technische School Hij voelde echter meer voor het Herecabedrijf. Ruim acht jaar voer hij bij de H.A.L. en leerde daar het vak van haver tot gort. Daarna werkte hij bij Engels en nemen om het grote personeelstekort enigszins aan te vullen. In huize Valencia, een grote villa die speciaal als tehuis voor de Spaan sen is ingericht, werden de meisjes ontvangen door vertegenwoordigers der confectiebedryven en door Spaan se religieuzen, die het tehuis zullen leiden. Het zijn zusters van de Orde der Werksters van het Kruis. Het zal de meisjes hier aan niets ontbreken, maar de zusters handha ven er wel een vry streng huisregle ment. Zo zullen de meisjes elke mor gen om kwart over zes moeten op staan en 's avonds om tien uur die nen te gaan slapen, 's Winters moe ten zü om negen uur binnen zijn, m de zomer om tien uur. Slechts op za- terdagavonden mogen zij tot elf uur uitgaan „Wij hebben een grote verantwoor ding tegenover de ouders van de meisjes, die allen in de leeftyd va" 20 tot 30 jaar zijn", zeiden de Spaa*>se zusters ietwat verontschuldigend. a de achterblpvende Stichtena ren een laatste melodieuze groet gebracht te hebben, is de Gavioli, het prachtige piere ment, waarop de Stichting Stadsont- spanning Utrecht terecht zo trots is, vry dag van het Verkeershuis op de Rynkade in de Domstad naar Londen vertrokken. Uitgeleide gedaan door de voorzetter van Stadsontspan- ning, mr. A. Looten en vergezeld door de heer J. van Minnen, bestuurslid van het museum „Van speeldoos tot pierement" als technisch begeleider. Ook de voorzitter van V.V.V., mr. M. Josseling de Jong is zaterdag met de dagboot mee de zee overgestoken, want hy moest met het stadsorgel Utrecht representeren in het waren huis Selfridges in de Oxfordstreet tij dens de vandaag door onze ambas sadeur geopende Dutch Flower Show, die drie weken duurt. Een twee me* ter hoge foto van de Dom en een van de schilderachtige Oudegracht had W) reeds vooruit gezonden. t De drie staande poppen in het from van het orgel hebben voor deze gele" eenheid een fraaie sjerp in de Neder* andse kleuren. ig' la ALGIERS, 19 febr. (U.P.I.) Twee gedeserteerde piloten van de Franse luchtmacht hebben gisterochtend op Marokkaans gebied een kamp der Alge rijnse rebellen nabij Oujda, in Marokko dicht bij de grens met Algerije, bescho ten. Uit Marokkaanse bron is vernomen dat daarbij tenminste vijf mensen ge dood en veertig gewond werden. De piloten kwamen in twee kleine Franse vliegtuigen uit Algerije. Het Marok kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft een protest ingediend bij de Franse ambassade in Rabat. Inmiddels heeft het Franse opperbevel in Algerije per communiqué bekend ge maakt, dat, de aanval is uitgevoerd door misdadigers die het vertrouwen van hun commandanten ernstig hebben be schaamd. De vliegers zijn na hun aan val geland te Saïda in Algerije. Uit militaire bron is vernomen dat zij daar werden opgewacht door een auto en daarna zijn verdwenen. De Oujda-sector is reeds lang een kritiek punt aan de Marokkaans-Algerijnse grens. Er zouden zich tenminste 20.000 Algerijnse guer rillastrijders ophouden. De Marokkanen hebben bij herhaling geprotesteerd te gen beschieting van dat gebied door het Franse leger. Maar gisteren was het voor het eerst dat er een aanval werd uitgevoerd door Franse vliegtuigen van uit Algerije PARIJS (Rtr.) De geheime Frans- Algerijnse vredesbesprekingen zijn, te gen de verwachtingen, gisteren voort gezet. Volgens berichten uit Tunis zou den zich op het laatste ogenblik nog moeilijkheden hebben voorgedaan. Offi ciële Franse kringen verklaarden echter hier niets van te weten. In beginsel was zaterdagavond alles geregeld. Franse kringen zeiden toen, dat de regering te vreden was over het resultaat. Volgens de Geneefse correspondent van de „Journal du Dimanche-soir" zou den de laatste moeilijkheden betrekking hebben gehad op de status der Euro peanen in Algerije en de samenstelling van het voorlopige bestuur. Deze moei lijkheden waren echter zaterdagavond en zondagmorgen uit de weg geruimd, aldus de correspondent. BERLIJN, 19 febr. (UPI) Ondanks de geallieerde protesten tegen Russische inmenging wat het luchtverkeer op Ber lijn betr °t, hebben de Russen ander maal het uitsluitend gebruik van een van de luchtcorridors van Berlijn voor zich opgeëist. Het was de zevende maal in elf dagen dat de Russen d1" deden. Aan de geallieerden is meegedeeld dat de Russen de corridor Berlljn-Hamburg vandaag van 09.30 tot 12.30 voor zich ge reserveerd wensten te zien. Verwacht wordt dat de geallieerden ook ditmaal de Russische eis zullen ne geren. Zaterdagavond zijn op de geal lieerde ambassades in Moskou Russische nota's afgeleverd waarin de geallieerde protesten van donderdag worden afge wezen. De klach' der geallieerden was geweest dat het geallieerd luchtverkeer in de corridors ernstig werd bedreigd door Russische straaljagers. In de geal lieerde protesten was gezegd, dat alle vereiste maatregelen zouden worden ge nomen om te waarborgen dat geallieer de vliegtuigen de corridors veilig zou den kunnen gebruiken. Brittannië Geleerden van de uni versiteit van Sheffield hebben een robot ontworpen die volgens hen individueel onderricht kan geven in verschillende vakken, wiskunde en Grieks inbegrepen (Rtr). PARIJS, 19 febr. (UPI) Diploma tieke kringen In de Franse hoofde*»® vragen zich momenteel af waar de Sof' jet-ambassadeur Sergei Vinogradov bevindt en wanneer hij zal terugkerefl zyn „mysterieuze verdwöning" se den 20 december vormt het hoofdmotief vo<* velerlei speculaties. Op genoemde tum vertrok Vinogradov, die zyn lan reeds acht jaar lang te Parys vertegen woordigt, naar Moskou voor vakanti® De Russische ambassade verwachtte dat hij voor eind januari zou zijn terUgv gekeerd, maar de ambassadeur ontbi'8* op president De Gaulles jaarlijkse on vangst die l februari op het Elyse werd gehouden. Volgens diplomaten van landen achfe het IJzeren Gordijn voelt de Russiscn ambassade zich niet helemaal op ZJJ gemak over dit alles, maar woordvoe ders ontkenden berichten als zou vin gradov zijn overgeplaatst met klem. In persoonlijke gesprekken Russische diplomaten toe dat zij verklaring wisten voor zijn voortdu:r de afwezigheid. Zij vertelden dat Russische ministerie van buite5 laten zaken 6 februari telefonisch had 13 oU weten dat Vinogradov in Moskou r blijven om de begrafenis van zijn jat bij te wonen. Het was de eerste keejf r zij hoorden dat Vinogradov een had. al- De Russische ambassadeur is nog e tijd niet naar Parijs teruggekeerd e ambassade heeft hiervoor nog geen klaring gegeven. de Sommige diplomaten hebben z „der mogelijkheid geopperd dat een enjjt- bedoeld is als een diplomatieke te wijzing aan de regering-De Gfu"n0vef gens haar afwijzende houding tege een topconferentie inzake Berlijn- Ruscl» West-Duitsland De circussen ap. en Hagenbeek zyn een fusie aang .gt Zy treden voortaan gezamenlijk op de naam Hagenbeek (DPA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6