Zeventigduizend mensen zijn naar schatting dakloos Vloedgolf deinst terug Hoger beroep Eichmann Pensioen ongetrouwde vrouwen bij zestig iaar? Kamerleden bepleiten verho ging van AWW met 10 pet. Lijk van piloot na 29 jaar gevonden Zijn dagboek onthult alles over zijn laatste dagen Geert Hoogeveen V.S. NODIGEN SPAAK UIT Het weer KEUKENHOF IN LONDEN Verbetering Weduwen- en Wezenwet Tachtig jaar oude loods afgebrand LUGUBERE VONDST IN SAHARA gW'MORRlS êeforeyou êmj! WITTE KRUIS DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31059 (Van onze speciale verslaggever Herman Hofhuizen) HAMBURG, 20 februari Vanmorgen om vijf uur gaf men mij op het hoofdbureau van poli tie op de Karl Muck-Platz in Hamburg, tijdelijk ingericht als hoofdkwartier voor de hulpverle ning in het Noordwestduitse rampgebied, het volgende over zicht van de desastreuze situatie: in Hamburg zijn tot nu toe 208 doden geborgen, in het gehele getroffen gebied 256. Van deze mensen zijn verreweg de meesten in de golven omgekomen, een klein gedeelte van hen stierf door uitputting en koude; men houdt sr rekening mee dat het aantal Joden tot ongeveer 500. kan stij gen; 240 patiënten, die meer dan vierentwintig uur op daken van huizen of in bomen hadden door gebracht, werden gisteren licha melijk volledig uitgeput in zieken huizen opgenomen; inmiddels zijn twaalfduizend evacué's geregis treerd; het aantal daklozen wordt tot nu toe op zeventigduizend ge schat; tezamen worden door de Watersnood ongeveer honderd duizend mensen getroffen; een zesde gedeelte van de totale oppervlakte van Hamburg staat onder water; de materiële schade wordt vooralsnog in het hele rampgebied ruwweg op enkele miljarden marken geschat. Hoofdagent voor Citroen 2ie Cïtraën»adveientie op pag. d Niet snel genoeg REGEN- EN TWEEDJASSEN Droog Het weer in Europa Angstige nasleep Aasgieren v de echte tegen hoofdpijn, kiespijn, griep. reumatische pijnen etc. Oudste gebouw van werf te Alphen aan den Rijn REGGANE (Algerije), 20 febr. (U.P.I.) Franse kameelruiters hebben het gemummificeerde lijk gevonden van een Britse vlieger, die bijna dertig jaar geleden in het midden van de Sahara een noodlanding moest maken en toen van honger en dorst omkwam. Zijn lijk werd gevonden tijdens een patrouille van het Franse kameelkorps, dat regelmatig door dringt tot in alle uithoeken van de Sahara. Rangeerder Hoogovens onder trein geraakt BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A- M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents pet millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Dodental Noordwestduitse watersnood wellicht 500 Ziehier de trieste en helaas zeer voor lopige balans van de grootste waters nood-catastrofe, die Duitsland de laat ste driehonderd jaar heeft getroffen. Er is één troost, een nogal zielige troost: he' water zakt, het water zakt snel. De hoogste stand in de nacht van vrijdag op zaterdag: 4.07 meter, een onvoorstelbaar hóge stand. Gisternacht registreerde men nog slechts geen halve meter meer. In Ham burg heeft het water gestaan tot aan het «Rathaus" En daar komen de Hambur gers, bij al hun ontzetting, maar niet over uitgepraat. Dat schokkende feit niemand had ooit zoiets voor mogelijk gehouden werd nog het drukst be sproken gisteren. Deze soort vrijblijven de conversatie immers leidde enigszins W van de werkelijke ellende. Heinz Pfensig, de taxichauffeur met Wie ik vannacht een rit door het dode, Vo°r een goed deel verduisterde Ham- ...rg maakte, kwam er althans niet over rjugesproken, over dat „Rathaus" en het Water dat nóg in die kelder stond. Ham- Pjh'g is, zoals bekend, de zwaarst ge troffen stad in het rampgebied. En daar- I*1 de zwaarst getroffen plek: Wilhelms- °hrg, het eiland in de Elbe, waarop vanmorgen nog steeds twintigduizend •nensen opgesloten waren. Hun enige rio v.a°t met de buitenwereld wordt on- ?®rnouden per helicopter er zijn er nonderd ingeschakeld, Duitse, Ameri- boote" 6n Engelse en door ..Schnell- t-f^jhon met Heinz Pfensig heb ik ge- t Wilhelmsburg te bereiken; wij kon van Tevoren dat het niet zov. luk- W'li, aar je wilt het dan toch proberen. - Thelmsburg was een donker gat voor riiïr erSens in de „Freihafen". Het auto- e jaen was er al heel gauw niet meer bij En w 1 ziin wij te voet verder gegaan, zal,! ."12 bad ten overvloede nog een Over een afstand ra?. meer dan honderd meter is bij Uelvelsbüll, vijf kilometer ten noorden van Husum, de zeedijk door woest stormgeweld weggeslagen. Het dijkleger, een genie-compagnie van de Bundeswehr, kwam ten spoedigste in actie om het gat te dichten. ZaVT ildu wjii uverviueae nog een ^antaarntje bij zich; ten overvloede, nipJuaoMer de wolken scheen, duidelijk inol de maan. En soms was er ook ®hs de „Vollmond". Nochtans vonden JERUZALEM, 20 febr. (Reuter) ho»„i)rPceb tegen Adolf Eichmann Jo- beroep voor het hooggerechts als |ruzalem zal 22 maart beginnen. leL, eekend is Eichmann in eerste aan ho» P'oces tegen Adolf Eichmann in te Jo- beroep voor het hooggerechtshof als |ruzalem zal 22 maart beginnen. Zo- Ie,» ekend is Eichmann in eerste aan- titiiihfl (!ood veroordeeld. Volgens jus- Schij„...,nnKen zal de behandeling waar- man,' 'lk vier of vijf dagen duren. Eich- Verkfa .eeft zowel tegen zijn schuldig- foen ann£ ols tegen het doodvonnis be- P aangetekend. Advertentie ^owroom; Zijlweg 26 P aats: Mr. Cornelisstraat 50. wij onze weg moeizaam. Er waren stuk ken straat weggeslagen en daar lagen auto's nog keurig intact in. Andere auto's stonden als ingedeukte wrakken tussen de omgewoelde straatstenen. „Das Wasser ist stark", zei Heinz. Aan weers zijden verdronken huizen, „Kleingarten" vooral, die wij hier „volkstuintjes" zou den noemen, maar die de Hamburgers om de een of andere reden uitbouwen tot riante villaatjes, waarin zij zomer en winter lever Rijen gewone stenen hui zen, maar volkomen verlaten. Vensters als dode ogen. Trouwens, wij Hepen ook in een dode stad. „Net het Hamburg van de „Bomben- Angriffe", zei Heinz. De macabere wan deling herinnerde mij aan mijn beleve nissen tijdens „onze" ramp van 1953. Heinz wist daar ook nog van. Wij liepen tot wij niet verder meer konden. Wij zouden nog proberen „Verwandte" van Heinz te bereiken, die ook in Wilhekns- burg woonden. Hij had er nog niets van gehoord.'Want ook de telefoon werkte niet meer. Hamburg zat voor een goed deel zonder stroom, zonder gas. Wij gaven het dus op een gegeven moment op. Heinz Pfensig reed mij te rug naar mijn bestemming en bij het afscheid bedankte ik hem voor zijn goede zorgen. „Die Hamburger sind freundliehe Men- schen, nicht?" vroeg hij, ietwat wer vend. „Ja", antwoordde ik. .Ich habe auch Spass daran gehabt", zei hij en drukte mij de hand. Ik hoopte, dat hij gauw wat van zijn „Verwandte" zou horen. Overigens, het hele stadsdeel Wil helmsburg waarin 58.000 mensen wonen zal straks wel ontruimd moe- WASHINGTON, 20 febr. (UPI) Uit betrouwbare politieke bron is vernomen dat de Amerikaanse regering de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak heeft uitgenodigd naar Washington te komen voor bespre kingen op hoog niveau. Het doel van de besprekingen is de betrekkingen tussen België en de VS te verbeteren. Minister Spaak bevindt zich op het ogenblik bij de Verenigde Naties te New York en was niet van plan naar Wash ington te gaan, tenzij hiertoe uitgeno digd. Volgens de zegslieden zal Spaak confereren met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, George W. Ball en met zijn ambtgenoot Dean Rusk. Verwacht wordt dat Spaak problemen als de Congo en Katanga en de Europe se gemeenschappelijke markt, zal be spreken. De zegslieden wezen erop dat de VN-operaties tegen Katanga, waar aan de VS hun steun h--'den gegeven, de foede betrekkingen tussen Amerika en elgië hadden aangetast. ten worden. En om het waiter sneller een uitweg te doen vinden, werd dezer dagen geprobeerd de desbetreffende dijk, die toch al ingrijpend was ver woest, kunstmatig op nog twee plaat sen te doorbreken. Het kan niet snel genoeg gaan. En de bewoners van Wil helmsburg, voorzover ze bereids ge red zijn, klagen er toch al over, dat zij niet snel genoeg gewaarschuwd zijn toen de stortvloed kwam. Op het hoofdkwartier op de Karl Muok-Platz kreeg ik even inzage in een droog gesteld politierapport. Daar stond in te lezen over tweeduizend mensen in Neuenfelde, die op daken hun toevlucht hadden gezocht. Eerst wilden zij in geen geval geëvacueerd worden, maar nu gisteren dus begonnen zij verheugende tekenen van bereidheid te vertonen. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ JLONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en bewolkt weer, maar plaatselijk ook zonnige perioden. In de nacht op enkele plaatsen mist. Weinig verandering in tem peratuur. Zwakke wind. WnpncHii o** Zon: 7.45-18.04. Maan: 20.09-8.41. max min. neersi Station Weer temp. temp afgel gisteren 24 uur Den Heiflei geh bew 6 5 0 Ypenburg zw. bew. 8 6 0 Vlissmgen geh. bew. 6 5 0 Eelde zw. bew. 7 2 0 De Bilt geh. bew. 7 5 0 Twente zw. bew. 6 2 0 Eindhoven geh. bew 7 4 0 Zd-Limburg geh. bew. 6 3 0 Stockholm onbew. 1 2 0 Oslo onbew. 8 3 0 Kopenhagen zw. bew. 8 4 0 Londen regen 10 5 0 Amsterdam zw. bew. 7 4 0 Brussel geh. bew. 7 4 0 Parijs geh. bew. 9 3 0 Bordeaux mist 14 2 0 Nice geh. bew. 15 8 0 Berlijn zw. bew. 7 4 1 Frankfort geh. bew. 6 3 0 München geh. bew. 3 1 0 Ztirieh licht bew 7 —5 0 Genève onbew. 8 -4 0 Wenen zw. bew. 7 3 0 Athene zw. bew. 8 Rome zw. bew. 14 1 0 Madrid onbew. 17 -9 0 Lissabon onbew. 18 8 6 De hulpverlening vindt natuurlijk op grot. schaal plaats. Zij is, die indruk kreeg ik, ook goed georganiseerd. Vijf endertigduizend NATO-soldaten zijn on der andere ingeschakeld. Daaronder zijn ook Nederlandse pontonniers. En zij schijnen hun vak nog steeds goed te verstaan. Van de helicopters sprak ik u al. Zij brengen levensmiddelen melk voor zuigelingen en zij nemen mensen mee. Eerst de zieken, de half- bevrorenen. Verhalen van mensen die het mee hebben gemaakt. ,,Het gedonder van het water wekte mij in mijn slaap", zei een man. „Barrevoets en in nacht kleding klommen wij op het dak". En een vrouw: „Als de buren mij niet ge wekt hadden, was ik in mijn bed ver dronken". Ook hoort men verhalen over zulke perfide rampzaligheden, dat men ze niet na durft te vertellen. Hamburg gaat verder met redden. Gisteren waren de scholen gesloten. Vandaag ook. En „Privatverkehr" zal er zoveel mogelijk niet zijn. De straten moeten openblijven voor het hoogst noodzakelijke, reddende ver keer. Er is in deze dagen maar één soort voorrang. Hamburg hier wonen twee mil joen mensen is reeds beducht voor de nasleep van de ramp. Voor het uit breken van typhus. De geredden wordt verzocht zich vrijwillig tegen deze ziek te te doen inenten, zij zijn in aanra king geweest met het vuile Elbe-water. De meeste voldoen wel aan dat ver zoek. En alle anderen koken het lei dingwater uit. Het water zakt snel en langzamer hand krygt men enig besef van de om vang van de ramp; men krijgt enig in zicht m datgene wat er gebeurd is. Het is inderdaad een kwestie van een iet wat vertraagde reactie; maar dat is onvermijdelijk ten aanzien van een ca tastrofe, die zich in enkele luttele mi nuten heeft voltrokken. Wij hier, in Ne derland, herinneren ons het verschijn sel nog maar al te goed. Trouwens, zo als reeds aangeduid, de situatie in Noord-West Duitsland roept in deze da gen tal_ van reminiscenties op aan die februan-dagen van 1953. Talloze Duit sers vroegen het ons:,,Is dat nou niet even erg als destijds bij jullie?" En nu men de toestand begint te overzien ryzen de vragen: waren de dijken wel goed onderhouden? Is men bij het periodieke onderzoek wel gewe tensvol genoeg te werk gegaan? Vra gen die door de inwoners van Hamburg met een zekere verbetenheid worden bediscussieerd. Ook deze stemming voelt de Hollander uit eigen ervaring mee. Ri Hamburg begint men pijnlijk te ontwaken uit de verdoving die het ge volg was van de verschrikkelijke slag. Vanmorgen kocht ik op het station in Hamburg een ochtendblad. Een enor me kop in nacht-zware letters besloeg een goed deel van de voorpagina: „Auf Plünderer wird geschossen!" 99 99 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 20 febr. Gistermiddag opende de Nederlandse ambassadeur in de Engelse hoofdstad, baron Ben- tinck, een miniatuur „Keukenhof" in de derde verdieping van het grote wa. renhuis Selfridge's, in Oxford Street, het hart van het West End. Dit Neder landse bloemenfestival, dat zal duren tot 3 maart, is te danken aan het ini tiatief van de Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof" in Nederland. Een deel van de derde verdieping is veranderd in een kleinere weergave van de „Keukenhof". Nederlandse bedrij ven, waaronder de KLM en Nederland se scheepvaartmaatschappijen, verle nen hun medewerking. In vele van zijn etalages toont het warenhuis een grote rijkdom aan Nederlandse produkten: fruit, groenten, bollen en bloemen, bier, zuivelprodukten, vleeswaren, bon bons, dranken en likeuren, keukenge rij, zilverwaren, textiel, en de mooiste wollen dekens die ooit in een etalage in Oxford Street te zien zijn geweest. Het grote kermisorgel „Gavioli" van de gemeente Utrecht is opgesteld in zjjn eigen tuintje in het tussenhof van het warenhuis in Orchard Street. Op de tentoonstelling bieden vijf Haarlemse bloemenmeisjes de bezoekers bloemen aan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 febr. De door mi nister Veldkamp voorgestelde verbete ringen van de Weduwen- en Wezenwet hebben in de Tweede Kamer ruime waardering gekregen. De Kamer stelt het in het bijzonder op prijs, dat de minister een spoedige behandeling van deze verbeteringen mogelijk heelt ge maakt Vrjj algemeen wordt echter de vraag gesteld of door de thans voorge- stëlde verbeteringen voor de weduwen de ongehuwde vrouwen niet in een ver houdingsgewijs nog slechtere positie dreigen te komen. Omdat reeds lang een beroep op de solidariteit van de ongehuwde vrouwen is gedaan, waar bij nu weer een extra last zal worden gevoegd, stelt de Kamer voor onge huwde vrouwen reeds op 60-jarige leef tijd recht op A.O.W.-pensioen te geven. Vele Kamerleden doen in het bijzon der een goed woord voor ongehuwde vrouwen, die gedurende lange tijd hun ouders hebben verzorgd en die daarna op latere leeftijd weer in eigen onder houd moeten gaan voorzien. De positie van deze vrouwen komt in veel op zichten overeen met die van de weduwen, aldus het verslag op het wetsontwerp van minister Veldkamp. Voor verschei dene leden gaat de verlaging van de leeftijdsgrens voor permanent pensioen van 50 jaar op 40 jaar (in bijzondere gevallen 35 jaar) te ver. Zij geven er de voorkeur aan, dat deze grens op 45 jaar wordt gesteld. Van andere zijde wordt bezwaar gemaakt tegen de be paling, dat geen recht op pensioen ont staat als de echtgenoot kort na het hu welijk overlijdt en bij het huwelijk ook vrijwel vaststond, dat de dood binnen een jaar kon worden verwacht. Ook al heeft de arts dat geweten dan staat nog helemaal niet vast, dat de vrouw hier van op de hoogte was. Voor verschei dene leden is een ernstig bezwaar te gen de huidige wet, dat gescheiden vrouwen, die alimentatie ontvangen, na het overlijden van de vroegere echtge noot geen recht op weduwenpensioen krijgen. Vele leden bepleiten de toe kenning van pensioen aan weduwnaars, voor wie de overleden echtgenote kost- winster is geweest, omdat zijzelf door invaliditeit niet in het onderhoud kon- Ambassadeur mr. A. C. W. baron Ben- tinck wandelt in vrolijk gezelschap van Anna de Jong (links) en Marina Nieu- wenkamp (rechts) tussen de bloemen van de tentoonstelling. den voorzien. Dit zou vooral van be lang zijn voor zelfstandigen, die inge volge de huidige Invaliditeitswet noch waarschijnlijk ingevolge de ko mende arbeidsongeschiktheidsverzeke ring recht op een invaliditeitsuitkering hebben. Naar de mening van vele leden ten slotte zijn de uitkeringen ingevolge de A.W.W. te laag. Volgens hun inlichtin gen zouden b.v. in de grote steden niet minder dan tien procent van de wedu wen boven hun weduwenpensioen aan vullende steun krijgen krachtens de Armenwet. Zij stellen daarom een verho ging van de weduwenpensioenen met tien procent voor. te financieren uit de schatkist. Advertentie) PIJNSTILLER Bootjes met buitenboordmotoren, bediend door militairen, varen af en aan om door de watersnood ge- isoleerde bewoners van het Ham- burgse stadsdeel Wilhelmsburg naar droger en veiliger oorden te voeren. (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DE RIJN. 20 febr. Door een nog nie* vast te stellen oor zaak is gisteravond brand ontstaan in de compressorkamer, ondergebracht in een grote houten loods, die tot timmer manswerkplaats diende voor de Scheepsbouw- en Reparatieweri ,.De In dustrie" van D. en J. Boot N.V. aan de Wilhelminalaan. Ondanks krachtige bestrijding door de brandweren van Al phen en Aarlanderveen, die met circa twaalf stralen het vuur trachtten mees ter te worden, is de gehele loods in de as gelegd. De brat werd ontdekt door de werf baas, de heer Omen, die zich met enkele andere personeelsleden in de aangren zende wasgelegenheid bevond, nadat het overwerk was beëindigd. Toen had het vuur zich echter reeds over een groot oppervlakte van de loods verbreid. Wel dra sloegen de vlammen door het dak van de ongeveer zeventig a taclitig jaar oude loods, waarin destijds de grondslag voor de thans enorme scheepsbouwwerf werd gelegd. Beneden bevonden zich een zevental houtbewerkmaehines, ter wijl de bovenverdieping tot opslagplaats voor houtmateriaal diende. Er is van dit alles vrjjwel niets gespaard gebleven, behalve enkele machines, die slechts wa terschade opliepen. Hoe groot de finan ciële schade is kan nog niet worden be groot. Het bedrijf is verzekerd. De vlieger was William Newton van de R.A.F. Op 19 april 1933 vertrok hij met een De Havilland-tweedekker uit Algiers om een vlucht te maken naar Gao, een plaats aan de oever van de Ni ger in wat thans de republiek Mali is. De Franse kameelruiters patrouilleer den in een gebied, dat ongeveer 270 kilo meter ten zuiden van Reggane ligt, waar Frankrijk zijn proeven met kernwapens neemt. Zij ontdekten wielsporen in het zand, sporen, die 29 jaar oud bkken te zijn. Daarna vonden zij een heuveltje, dat het ondergestoven wrak van New- tons vliegtuigje bleek te zijn. Er zat nog bijna tweehonderd liter brandstof in de tank. Naast het lijk, dat onder het hete woestijnzand vrijwel geheel geconser veerd was, vonden zij een dagboek, waarin zij het verhaal van de laatste dagen van de rampzalige vlieger konden lezen. Newton had zich gedwongen gezien een noodlanding uit te voeren. lya on geveer dertig meter te zijn voortge rold, zonken de dunne wielen in het zand weg, waarna het vliegtuije over de kop sloeg. Daarbij raakte Newton gewond, vooral in zijn gezicht. Onder veel bloedverlies probeerde hij het toe stel te repareren, maar de schade bleek te ernstig te zijn. Ten einde raad ging hij onder een van de vleu gels liggen om zich tegen de felle zon te beschutten. Zo wachtte hij op de hulp, die nooit kwam. Uit het dagboek blijkt, dat Newton, zelfs toen hij al vrijwel stervende was, nog 'Jtijd de moed niet had opgegeven. Geleidelijk werd zijn handschrift echter verwarder. De laatste bladzijden van het dagboek vulde hij met herinneringen uit zijn kindertijd, kennelijk in een po ging zijn geestelijk evenwicht te bewa ren. Uit de papieren, die zij op zijn lijk vonden, konden de kameelruiters vast stellen, dat Newton in 1898 in Birming ham werd geboren en dat hij vrijgezel was. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, 20 febr. Vannacht is de 37-jarige A. Ruiter, rangeerder bij Hoogovens en woonachtig te Geesteren (Overijsel)bij de splitsing Breedband- weg-Laboratoriumweg tijdens het op stappen op een platte wagon van een trein uitgegleden. Hij kwam ten val, werd door de trein geraakt en overleed later aan zijn verwondingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1