Zandvoort niet langer meer een Duitse 99 Belangstelling uit andere landen nu al groter HBC wint klaverjastoernooi om N.H.C.-wisselb voor Tien maal tien Bruidspaar be-voogd in stadhuis van her en der Nederland-Engeland, een gouden genootschap in Haarlem „Rokato" met „Moord op maat" mesman Blijkens informaties bij „Touring Zandvoort" Plan voor open luchttheater aan Vondellaan ssSTMr p* De beurs vandaag: Weinig verandering ggfrgg» gCS" Circuit Veiligheid Ongewenste bezoekers met geldkistjes er van door NA STRIJD VAN GROTE SPANNING P Jaaroverzicht verkeers ongevallen in Heemstede AT AX-TAXI DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 WASSERIJ DUYN §ü?fovens PJ" $g> Beu rs van New York Amusement Nieuwe folder Inbraak in Provincie huis HET WITTE PAARD Pier Officiële opening gebouw Provinciale Waterstaat Katholiek Kinderkoor voert „Assepoester" op Na dansles de poppen aan het dansen ••••••■••••■•••••a 1.2.3.4.5. „DE BRILLENSPECIALIST" Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Dans Burgerlijke Stand Haarlem 1 ZANDVOORT, 20 sept. De directeur van de Zandvoortse V.V.V. organi satie, de heer J. B. Th. Hugenholtz, ziet het zomerseizoen voor zandvoort met optimisme tegemoet. Daar is vooreerst het algemene verschijnsel van het groeiend toerisme; vooral gestimuleerd door de toenemende welvaart in West-Europa. Zandvoort is een belangrijke factor in de recreatie-strook van ons werelddeel door de snelle verbinding loodrecht op het hart van het Duitse industriegebied. Men mene echter niet, dat Zandvoort alleen betekenis heeft als hadplaats voor de Duitsers. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat momenteel het aantal verzoeken om informaties, afkomstig uit Duitsland, overtroffen wordt door de belangstelling welke in ons land en andere landen voor zandvoort wordt ge toond. De uitbreiding van het Zandvoortse debiet komt voornamelijk voor rekening van de Nederlanders, Belgen, Engelsen en Skandinaviërs. De heer Hugenholtz schrijft dit toe aan de „gerichte" propoganda van „Touring Zand voort" vooral naar die landen, die tot dusver een bescheiden contigent bad gasten leverden. Er is een toenemende vraag naar lo gies in hotels en pensions. De heer Hugenholtz betreurde het daarom, dat het aan de Zuid-Boulevard in aanbouw zijnde Bad-hotel van de heer J. J. Pas te Amsterdam (108 bedden) dit jaar waarschijnlijk nog niet in explotatie zal kunnen komen. Voor de ontwikkeling van Zandvoort is de verbetering van het wegennet van het allergrootste belang. De heer 'Hugenholtz toonde zich een voorstan der van een doeltreffende oost-west verbinding volgens het plan-de Ranitz. Voor een goede benutting van de be staande wegen is een praktische be wegwijzering een eerste vereiste. Op verzoek van „Touring Zandvoort" heeft de A.N.W.B. op de grote ver keerswegen ten noorden van Utrecht de aanduiding geplaatst: „Zandvoort via Haarlem". Aan duizenden niet ter plaatse bekende automobilisten wordt -daardoor de kortste weg naar de bad plaats gewezen. De reservering voor hotels en pen sions is al in volle gang. Ook wordt er (Advertentie) AMSTKRDAMSEV AART 20 TEL. 11053 t ^STERDAM, 20 febr. De effec- Een gaf vandaag over het geheel |j "or5en geen grote veranderingen te t n- De Kandel droeg een kalm karak- fr' Gisteren is de totale omzet op de aandelenmarkt verder gestegen tot bij na 5miljoen. Daarvan kwam echter •niet1 i1 miljoen op rekening van het m? Beleegingsconsortium. Grote verder tot stand in V ïlton 105.000) en Bataafse Aanne ming Mij (ƒ117.000). Verder kunnen worden genoemd Van Gelder, Excelsior, Havenwerken, Internatio, Kon. Papier, Lindeteves, Schokbeton, Stokvis. Ub- bink, Ver. Machinefabrieken, Walvis- Vaart en Stoomv. Mij. Oostzee. Van de grote fondsen kwam Kon. Olie tot ruim ƒ200.000 en AKU tot ƒ117.000. De an dere internationals bleven onder de 100.000. De koersverbetering van Royal Dutch in Wallstreet heeft niet voldoende stij ging opgeleverd om de koers op het ni veau van het Damrak te brengen. Bijge volg noteerde het fonds hier vandaag ongeveer gld. lager. De arbitrage V^as echter wederom als koper voor Amerikaanse rekening in de markt. Uni lever lag, eveneens onder invloed van Wallstreet, gedrukt. Hier moest bij de opening van de markt een verlies van ongeveer 1% gld. worden genoteerd. Verder was Philips een paar punten lager. Hoogovens en AKU zijn daaren tegen nog iets gestegen. De scheepvaart- afdeling was iets luier. Wel kon een Verder avance voor Paketvaart worden genoteerd. In de cultuursector moest Amsterdam Rubber bijna 2 pnt. af staan terwijl voorts een verdere daling optrad voor Deli Mij, welk fonds zich luist de vorige week door een opvallend Vaste houding had onderscheiden. De staatsfondsenmarkt was wederom vast. £"iets schijnt hier dan ook op dd aange kondigde nieuwe staatslening te wijzen. Vorig opening Ned. I9601 Ned. 1961 jNed. 1961 |tatte] 1947 fi-N-G. Won. bouw. 6 jjd Handel Mij. Cert. tj®sterdam Rubber A-V.a, A.K.U. Cal Patent kalvé-Delt Cert. Slot 20/2 Seider palier Co Phui fabel Xj"lhps Gem Bez. &«aver Rinï°n-Feyenoord guiiton 2e Jto^tsche Petr S a. Petroleum 50 Ja,, Amerika Lijn k n'Ned. Stoomb. Mij Sto'M. v, to.aiv. Mil Nederl. V. oJavelt HottnJPeren iC'hloyd IntiLycheepv. Unla «oh n'e hem8ezlt Ïtenï!spaarbrteven '57 i~paarbrleven '58 2% T?sterdam '56 HPsterdam '56 II 2if Amsterdam '56 III RrSsterdam '59 All. otterdam "K7 All; erdam '57 KI obl Neyn 103% 101» 101H 101H 100A 94ft 109% 373 115 113% 135 1351/4 404% 160.20 508 805 397% 824% 826 510 963% Ö6OV2 188.30 186.80 342 518 623 134.40 133.90 154% 154% 151 62.20 189% 189 157% 169 168 150% 150% 339 153% 153% 155% 155% 231 253.50 540 149.50 86% 92 91% 101% 93% ®othlehaa bopper General Electric §■*•■34 Copper SS".1*? Steei Sh^.Potcb Steel 16/2 '51% 41% 59% 77% 56% 81% 17 35 56% 57% 36% 39 30% 56% 54(4 23% 52(4 19/2 50(4 41% 60 76% 56% 82% 17% 34% 56% 57% 37 38% 30 57(4 55% 22% 51% Stemming: nauw prijshoudend* al veel ,gemeubiliseerd" gehuurd. Maar ook voor het hoogseizoen is er nu nog voldoende plaats in Zandvoort beschik baar. Op ae kampeerterreinen worden eveneens plaatsen besproken voor het komende seizoen. Een voorzichtige schatting van het aantal overnachtin gen in het toch allerminst fraaie sei zoen 1961 gaf een stijging aan van 900.000 tot 1.000.000. Hierop grondde de heer Hugenholtz zijn prognose dat bij enigszins redelijk zomerweer, Zand voort in 1962 het miljoen overnachtin gen belangrijk zal overschrijden. .Touring Zandvoort" bereidt zich voor, om de komende stroom van gas ten een gepast amusement te geven naast het genot van de zee, het strand en de duinen. Het zomerprogramma vermeldt een serie van zes vuurwer ken, avondconcerten, kinderwedstrij- den enz. Sinds 1957 nam het aantal van deze evenementen toe van 18 tot 34. Het circuit zag het aantal wedstrijden in die periode toenemen van 35 tot 64. Er is een commissie gevormd die zich speciaal zal toeleggen op het organi seren van attracties en wedstrijden voor de jeugd. De heer Hugenholtz vertelde nog, dat er plannen bestaan om in het v0- verpark aan de Vondellaan een open luchttheater te maken. Men onder zoekt nu een project van een theater met 700 zitplaatsen. Vooral de Zand voortse operette-vereniging zou hier gelegenheid kunnen vinden haar goe de prestaties ook aan de badgasten te tonen. „Touring Zandvoort" is nu al bezig met een nieuwe folder, die bestemd is voor 1963 en 1964 en in een oplage van 100.000 exemplaren wordt uitgegeven. Een kostbare zaak die het budget ern stig bezwaard. Het blijft echter noodza kelijk voortdurend op gepaste wijze pro paganda te maken voor de badplaats. Het toenemend sociaal toerisme doet zich ook in Zandvoort gevoelen. Men heeft daar vier goede kampeerterreinen, namelijk „de Branding", „Sandevoerde" „de Duinrand" en „Dennendal". Teza men boekten deze in 1961 rond 300.000 overnachtingen. De heer Hugenholtz achtte een percentage van 30 voor het sociaal toerisme een gunstige verhou ding. Men moet er echter voor waken, dat dit de badplaatsbezetting gaat over heersen. De voortdurende vraag naar nieuwe kampeergelegenheden zal elders moeten worden bereid. Onze zegsman zag een zekere evolutie in de wijze van vakantiebesteding; naarmate men ouder wordt en tot welstand komt, gaat men van het kamperen in tenten over tot het verblijf in caravans. Later prefereert men echter toch het logies in hotels en pensions. Een gesprek met de heer Hugen holtz, zonder het circuit aan te roeren is ondenkbaar. Hij ziet dit omstreden object vooral als een reclame-factor. Geen enkele badplaats is dank zij het circuit zo dikwijls „in het nieuws" als Zandvoort. In dit verband is het interessant dat een oliemaat schappij een grote kleurenfilm (verto- ningsduur X a Xy uur) gaat maken van de „Gand Prix" welke op 20 mei gehouden wordt. Met de N.T.S. zijn al besprekingen gevoerd over een zo gun stig mogelijke plaatsing van de came ra's, zodat de kijkers een goed beeld van het verloop van de wedstrijd zul len krijgen. De komende „Grand Prix" is bijzonder interessant omdat dit de eerste wedstrijd van dit jaar zal zijn die meetelt voor het wereldkampioen schap voor coureurs. Bovendien komt dan de acht cylinder Porsche voor het eerst op de baan. Met de beveiligingswerkzaamheden is men al begonnen: vóór de tribunes wordt een derde vanghek gemaakt. Alles zal worden gedaan om het cir cuit nog veiliger te maken voor pu bliek en rijders. De toenemende belangstelling voor autoraces schrijft de heer Hugenholtz voornamelijk toe aan de jongere gene ratie die als het ware met het automo bilisme is opgegroeid. Het percentage auto-bezitters dat eerst op latere leef- HAARLEM, 19 febr. In het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Pa viljoenslaan is zaterdagnacht ingebro ken. Onverlaten hebben zich toegang we ten te verschaffen door een ruitje in de tuindeuren kapot te slaan, waarna zij de deuren zonder moeite konden openen. Enkele lokalen zijn doorzocht, maar er wordt niets vermist. HAARLEM, 20 febr. In Hoofd dorp werd voor de Bondscompetitie gespeeld de wedstrijd: Hoofddorp 2 HWP 3 met als resultaat: Reitsma v. d. Berg 1-0, KeuningRan 0-1, v. d. HelmBottelier 0-1, S. Polsv. Lunen burg 1-0, de JongeBaas 1-0, J. Pols Raap 0-1, HymansPuts 1-0, Valken burgGoedemans 1-0, Luiten—Heems kerk 1-0, den OudenScholte 0-1 totaal 6-4. tijd zijn rijbewijs heeft gehaald, zal voortdurend lager worden. Het circuit wordt ook steeds meer gebruikt voor de industriële research. In het afgelopen jaar is het 25 maal verhuurd voor het testen van banden, remvoeringen en het benzine- en olie- verbruik. RIVIERENBUURT Voor de uit. brei ding van het gas-, water- en elec- triciteitsnet in de Rivierenbuurt vragen B. en W. van Heemstede de raad een krediet van 53.800 beschikbaar te stel len. ONDERWIJS B. en W. van Heem stede vragen de raad gelden beschik baar te stellen aan het bestuur van de Nicolaas Beetsschool voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen. Verder ach ten zij redelijk, dat de jaarlijkse bijdra ge van 30 voor elke Heemsteedse leerlinge, die de r.-k. naaischool „Sint Maria" bezoekt, wordt verhoogd tot 50. Tenslotte de pier! De heer Hu genholtz ziet die als een krachtige stimulans voor het toerisme; ook voor het dagbezoek buiten het sei zoen. Op het strand doet men mo menteel grondboringen. Dit zijn de eerste zichtbare voorbereidingen voor het project dat over enkele jaren de attracties van Zandvoort zal ver meerderen. HAARLEM, 20 febr. Het nieuwe gebouw van de Provinciale Waterstaat aap de Zijlweg zal 23 maart officieel door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, worden geopend. HAARLEM, 20 febr. Tijdens het weekeinde is in een drukinktfabriek in de Gonnetstraat ingebroken. De dief is binnengekomen door aan de voorzijde van de fabriek een ruit in te slaan. Op de begane grond heeft hij alle bu reaus doorzocht en uit een busje een bedrag van 17 weggenomen. Uit een geldkistje stal hij 37. Op de eerste verdieping forceerde de man een sta len kantoorkast en nam daaruit een geldkistje met een inhoud van 436 mee. Door aan het luikje van het loket te rammelen, waardoor het pennetje, waarmee het luikje vast zat, weg schoot, kon een ongewenste bezoeker gistermorgen het magazijn van een ga rage aan de Zijlweg binnenkomen. Hij nam een geldkistje met 230 en een overall mee. Een meisje, dat gisteravond met haar hond op de Muiderslotweg wan delde, zag plotseling een groepje jon gens hard weglopen van een sigaret tenautomaat. Zij waarschuwde de eige naar en bij diens nadere inspectie bleek dat de jongens 12-15 pakjes shag en drie pakjes sigaretten uit de automaat weggenomen hadden. HEEMSTEDE, 20 febr. Het Katho liek Kinderkoor uit Heemstede geeft zondag 25 februari in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg een op voering van de kinderoperette „Asse poester". De uitvoering begint om half acht. HAARLEM, 20 febr. Na een weken lange strijd van grote spanning is gis teravond de beslissing gevallen in het klaverjastoernooi om de Nieuwe Haar- lemsche Courant-beker, dat dit jaar voor de derde maal werd gehouden. Het eerste team van HBC kwam als over winnaar uit de bus en daarmee herhaal den de Heemstedenaren hun prestatie van twee jaar geleden, toen de beker eveneens door de „gecombineerden" in de wacht werd gesleept. Uiterst fel, maar sportief is de afge lopen weken in het clubhuis van gast heer en bekerhouder „Onze Gezellen" om de wisseltrofee gestreden. Zeven ver. enigingen namen aan de str,d deel, maar nadat St. Bavo, St. Jan en TYBB voor de eindstrijd waren afgevallen, klas seerden zich HBC 1, Schuylenburcht I en II voor de finale. Op de slotavond had Schuylenburcht I na de eerste ron de de beste papieren. In de tweede ron de sloeg HBC echter met grote kracht terug, zodat de Heemsteedse ploeg .met een ruime voorsprong „op kop" ging. In de derde en beslissende ronde bleken de concurrenten niet meer bij machte om HBC de voet dwars te zetten. De Heem stedenaren eindigden boven aan met een totaal van 22.634 punten, gevolgd door Schuylenburcht II met een score van 21.371 punten. Het eerste team van de Schuylenburchters werd derde met 21.100 punten, terwijl Onze Gezellen met 19.413 punten de vierde prijs kreeg. Namens de directie van onze krant reikte de heer A. van der Wiel de prij zen uit. In een met humor doorkruide speech haalde hij de woorden aan van St. Paulus, „dat in een wedloop in de renbaan wel alle deelnemers lopen, maar dat slechts één de zegeprijs kan ver werven". Dat was in dit geval HBC, HEEMSTEDE, 20 febr. Van de in het afgelopen jaar in Heemstede ge beurde verkeersongevallen heeft de po litie van de gemeente Heemstede een jaaroverzicht bekend gemaakt. In het afgelopen jaar zijn 447 verkeersonge vallen ter kennis gekomen van de po litie; het jaar daarvoor bedroeg het aantal verkeersongevallen 393. Het afgelopen jaar vielen door verkeerson gelukken twee doden te betreuren, in 1961 1 dode. Het aantal zwaar gewon den bedroeg in 1961 44, het jaar daar voor 35. Zowel in het afgelopen jaar als in 1960 werden in Heemstede 80 mensen bij verkeersongevallen licht gewond. 101 verkeerongelukken werden naar de verkeerspolitie mededeelt, ver oorzaakt door het niet juist toepassen van de voorrangsregels. Dit was het jaar daarvoor eveneens het geval. Ook het filerijden, kettingbotsingen en het onoplettend wegrijden was de oorzaak van veel ongelukken. Over het algemeen neemt het aan tal verkeersongevallen op grote wegen af. Op lokale, meer stillere wegen neemt het aantal echter toe. Op de Herenweg hierbij zijn ook de vele kruisingen meegerekend kwamen 104 ongelukken voor. In 1960 waren het er 114. Op de Heemsteedse Dreef ge beurden het afgelopen jaar 44 en in het jaar daarvoor 43 ongelukken, op de Cruquiusweg 27 en in 1961 26, op de Zandvoortselaan 53, in 1961 60, op de Binnenweg 29, in 1961 23, in de Raadhuisstraat 10, in 1961 14, en op de kruising Herenweg-Lanckhorst- laan-Zandvoortselaan 20 en in 1961 32 ongelukken. In drie gevallen was drankmisbruik de oorzaak van een verkeersongeval. Zevenmaal werd in het afgelopen jaar na een aanrijding doorgereden. De rus tigste maand was maart, toen er slechts 19 verkeersongevallen gebeur den. Het drukste was de maand juli met 51 ongelukken. Namens de directie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant overhandigt de heer A. van der Wiel aan de heer J. Meuse, die winnaar werd van het N.H.C.-kla- verjastoernooi, de N.H.C.-wisselbeker. de ploeg die op waarlijk grootse wijze als eerste door de „eindstreep" was gegaan. De heer Van der Wiel prees de deelnemers om hun zeer sportieve wijze van strijden en hij dankte de besturen der verenigingen voor hun me dewerking. Een speciaal woord van dank richtte hij tot het bestuur van „Onze Gezellen" voor de uitstekende organi satie en voorts bedankte hij de heren Schippers en Mense, die voor een feil loze administratie hadden zorggedra gen. Nadat de heer Th. van der Put ten, voorzitter van de klaverjasafde- ling van Onze Gezellen, beide „adminis trateurs" een aardige verrassing had geoffreerd, sprak de heer A. Over toom, algemeen voorzitter van „Onze Gezellen" het slotwoord. Hij feliciteer de'winnaar HBC, die in dit geanimeer de en sportieve toernooi met subliem spel voor de dag was gekomen, waar na hij zijn dank betuigde aan de di rectie van onze krant voor de ter be schikking gestelde prijzen. HAARLEM, 20 febr. Een vecht partij in aflevering speelde zich af bij een dansschool in de binnenstad. Zon dag 11 februari kregen een 19-jarige chauffeur en een 19-jarige huisschilder ruzie bij het verlaten van de dans- school. De chauffeur liep echter weg, waarop de huisschilder hem verschil lende bedreigingen voor de volgende zondag achterna riep. Die zondag be sloot de chauffeur wel naar dansles te gaan, maar voor alle zekerheid zijn va der mee te nemen. Deze wilde zijn zoon met een stuk bandijzer te hulp komen, toen de huisschilder, die inmiddels ver sterking gehaald had, op hem af kwam. Dat werd door de ruziemakers niet zo gewaardeerd en zij gingen de man te lijf. Toen deze zich bevrijd had, leek het hem beter zich met zjjn zoon uit de voeten te maken. Eén van de ruzie makers liep een hoofdwond op, de auto werd licht beschadigd. £;\v:v; iVtV.w v.v.v.v.v. v-v.v iV.VA De laatste week is de 10 x 10-actie wat uit de publiciteit geraakt. Dat wil niet zeggen, dat er achter de schermen niet hard wordt gewerkt. Daarom dit keer Haarlem-Noord voor het voetlicht gehaald. Daar is de Sint- Bavo-groep nog druk bezig met de voorbereiding van drie kindervoor stellingen, welke zaterdag 24 februari, zaterdag 3 en zondag 4 maart 's mid dags van twee .tot vier uur gehouden zullen worden in de filmzaal van de St.-Liduina-school aan de Timorstraat Als we het goed begrepen hebben, zullen de kinderen veel pleizier kun nen beleven onder andere aan een harlekijnspel, een goochelaar en een Jan Klaassenspel. Zondag 25 februari komen de ka bouters van de St.-Cunera-groep, ook in de St.-Liduinaparochie, aan bod. Om twee uur 's middags treden zij met een eigen programma op in de St.-Liduina-school. Niet alleen zingen en acteren zij, maar zij presenteren ook een grabbelton, komen met een spaarpot, laten koffiebonen tellen en geven iedereen gelegenheid thee te drinken voor het goede doel. Zij wa gen zich zelfs aan een Amerikaanse verkoping en hun programma wordt afgesloten met een film over het laatste kabouterkamp en een 10 x 10- film. Het is dus de moeite waard. Goed nieuws ook van het Mendel- college. Daar zijn de eerste duizend gulden binnen voor de 10 x 10-actie. Drie-kwart van dit bedrag wordt ge vormd door de zakgeld-bijdragen van de leerlingen. Een filmavond bracht bovendien f 275,op. Over vier we ken is de actie afgelopen. Dan willen de Mendeliers f 1500,aan het Haar lemse actie-comité overmaken. Dus nog f500,Een peuleschilletje voor de Mendeliers. Van Haarlem-Noord naar het Stoof- ke. Daar zijn morgen woensdag 21 februari de Katholieke Jongeren uit de Middengroepen (K.J.M.) aan de slag. Zij organiseren, zoals het programma dat vermeldt, een gran dioze kienavond. Het feest, waarop vele jongeren kien zullen zijn, begint 's avonds om acht uur. De organisa toren wensen geen entree-geld te ontvangen. Wel verwachten zij, dat iedere kiener zelf een prijsje zal mee nemen. Op die manier kan de avond toch prijzig worden. En dan nog Bloemendaal. Daar geeft „Die Haerlemsche Musyckcamer" vrijdagavond in de Gereformeerde Kerk aan de Vijverlaan een concert, dat 's avonds om half acht begint. De Gistermiddag was het in de Ridderzaal van het Haarlems stadhuis drukker da gewoonlijk. De bekende „Haarlem"-voetballer Loek Vreeken trad in het huwelijk met mejuffrouw Ivonne Roosloot. Bij de- plechtigheid fungeerde het raadslid drs. J. J. Voogd als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De heer Voogd heeft jarenlang het doel van „Haarlem" verdedigd in hetzelfde elftal als waarin de vader van de bruidegom voetbalde. Het bruidspaar stelde deze Haarlemse bevoogding kennelijk op prijs. iiiiiiiiiiiiiiiiiitiimmmiiiiiiiiiiiiuiiiiTiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uitgestelde lijstcollecte wordt zater dagmiddag 24 februari gehouden. De jongelui trekken er niet zo maar op uit. Vooraf is er een samenkomst in het raadhuis, waar de burgemeester een toespraak zal houden. „Sursum" is ook present en met muziek slaan daarna de collectanten hun slag. Tenslotte een goed geluid uit Heemstede. Daar is tot op heden nog niet veel gedaan. De actie kan maar niet op gang komen. Naar verluidt, is er zelfs nog geen comité geïnstal leerd. Allemaal jammer, maar een groepje jongeren uit de twee Heem steedse parochies heeft het er niet bij laten zitten. De jongelui zijn op eigen gelegenheid aan het werk gegaan en organiseren nu zaterdag 24 februari in Nieuw Berkenrode aan de Heren weg een kien- en dansavond, welke 's avonds om acht uur begint. Ook hier is de entree vrij. Aan prijzen zal het niet ontbreken. Tot één uur kan er gedanst worden op muziek van de Amsterdamse band: It's five. uiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i - De afdeling Haarlem van het Ge nootschap Nederland-Engeland zal 9 maart vijftig jaar bestaan. Een bij zonder feit, temeer daar Haarlem, een van de oudste of als Groningen indertijd niet een slag vóór was dé oudste van de zestien afdelingen van het genootschap is. Het jubileum zal op gepaste wijze met de vertoning van enige typisch Engelse films gevierd worden. Het genootschap, dat alleen leden in Nederland en geen pendant in Enge land heeft, wordt gevormd doormen sen, die belangstelling hebben voor alles, wat met Engeland te maken heeft op cultureel of maatschappelijk gebied. Van politiek houdt het zich verre. Het programma voor de bijeen komsten van afdeling Haarlem ver meldt bijna uitsluitend lezingen, over kunst in beide landen, over maatschap pelijke toestanden, over de geaard heid van beider inwoners of over li teratuur'. De sprekers komen allen uit Engeland of uit de Engels sprekende gebieden. Het landelijk hoofdbestuur, dat sinds het overlijden van de laat ste voorzitter, professor P. S. Ger- brandy, een onbezette voorzitters plaats heeft, stelt een lijst op van mensen, die graag in Nederland wil len komen spreken. De afdelingen kunnen dan hun keuze uit deze lijst maken. Natuurlijk kunnen de afde lingen ook zelf suggesties doen, zoals de voorzitter van Haarlem, de heer G. Comello, voorstelde iemand van (Advertentie) Mobilofoon torvleo dag en nacht HAARLEM, 20 febr. Het r.k. to neelgezelschap „Rokato" heeft gister avond tijdens zijn voorstelling in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw na de pauze nog enigszins kun nen redden van wat vóór de pauze red deloos scheen. Het kwam voor het voet licht met een thriller „Moord op maat", geschreven door Jan de Koek. Het stuk is op een boeiend thema gemaakt, maar de auteur is onmachtig gebleken dat thema evenwichtig en verrassend over drie bedrijven uit te werken. De eer ste twee bedrijven heeft hij helemaal nodig om zijn aanloop te nemen naar de feitelijke intrige en de afwikkeling daarvan. Het resultaat is, dat na twee slappe, om niet te zeggen vervelende bedrijven de toeschouwers in het derde een enorme hoeveelheid gegevens te verwerken krijgen, die als een lawine op hen neerstortten. De geschiedenis van „Moord op maat" komt in het kort hier op neer, dat terwijl een a.s. zwager zich door de kleermaker een pak laat aanmeten een gelukkig schijnend echtpaar in de studeerkamer ruzie krijgt. Een traditionele huiselijke twist, die zijn tragisch einde vindt in een schietpartij, waarin de man zijn vrouw vermoordt en daarna de hand aan zich zelf slaat. Zo schijnt het althans. Nie mand heeft de tragedie gezien. De ver rassing is echter, dat terwijl iedereen ook in de zaal zeker weet, dat de noodlottige ruzie op dat en geen ander uur is geweest, de dokter vaststelt, dat het echtpaar reeds twee uur dood is. Hier is dus werk voor een intelligente politie-inspecteur. De man knapt het karwei zij het op een omslachtige manier ook op en weet de moorde naar te ontmaskeren. Dat is dan het verhaal, dat Rokato ons waar moest maken. Daarin is het niet geslaagd. Re gisseur W. Heeren heeft geen kans ge zien zijn mensen zó te inspireren, dat de „Moord op maat" althans niet be neden de maat bleef. Wij misten niet alleen de routine, maar meer nog de discipline, die de vereiste eenheid moet brengen. Pas in het derde bedrijf, dat regisseur en spelers grote kansen bood, brak af en toe die speelgloed los, waar aan het publiek zich moet kunnen war men. Enfin, de mensen van Rokato, aan wier ijver men nimmer hoeft te twijfe len, zullen zelf wel ervaren hebben, dat de zaak niet altijd klopte. Bijvoorbeeld toen de schoten klonken en op dat dra matisch hoogtepunt het publiek bulderde van het lachen. Wij rekenen er op, dat Rokato zich een volgende keer zal revancheren. In het voorwoord op het programma van gisteravond hebben wij gelezen: vol vertrouwen gaan we bouwen aan een toekomst, een amateur-gezelschap dat serieus streeft naar een beter spelpeil, waardig. Dit gaat niet ineens, natuur lijk niet. Langzaam maar zeker hopen we dit te realiseren". Het zij zo. W. H. De leraar Engels, G. Nolst Trenité, be kend onder het pseudoniem Charivarius dat hij als taalkundige voerde, was een der oprichters van de gouden afdeling Haarlem van het Genootschap Neder landEngeland. Scotland Yard naar Nederland te la ten komen. De man heeft een zege tocht langs de verschillende afdelin gen gemaakt. Het grote voordeel van zo'n lezing is, dat men kennis maakt met iemand van een ander volk ,,in levende lijve". Dat contact was vroe ger, toen de televisie nog niet en de radio nog slechts hier en daar be kend was, natuurlijk veel zinrijker. Maar uit het feit, dat het ledenaantal zich nog steeds uitbreidt, kan men af leiden, dat een goed gesprek, zoals dat zich meestal ontspint naar aan leiding van een lezing, toch te verkie zen is boven de monoloog van de T.V. Veel studenten in de Engelse taal en mensen, die door hun werk of doordat zij er enige tijd gewoond hebben, veel met Engeland te maken hebben, zijn lid van het genootschap. Maar niet al leen zij, iedereen die belangstelling voor de Engelse zaak heeft kan als lid worden opgenomen. Tijdens de bij eenkomsten wordt zoveel mogelijk Engels gesprokende toespraken van de voorzitter, de vragen aan de spre ker en de discussie. In 1912 werd de afdeling Haarlem, toen nog een afde ling van de „English Association", opgericht door de heer G. Nolst Tre nité, beter bekend als Charivarius, geholpen door de heer Heijman en de heer en mevrouw Suringar. Zij startten met een aanzienlijk ledenaan tal: 170, een aantal dat tot aan de oorlog tot 250 uitgroeide. Na de oor log is de afdeling opnieuw opgericht, waarbij men een fusie aanging met het Genootschap Nederland-Engeland. De leden zijn thans iets minder in aantal, omdat er grote concurrentie is gaan ontstaan van de zijde van verschillende wetenschappelijke in stellingen, die eveneens lezingen door buitenlanders organiseren. Ondanks deze moeilijkheden bloeit de afdeling Haarlem: de leden staan bekend om de grote belangstelling, die zij voor hun gasten aan de dag leggen en de avonden hier behoren tot de drukst bezochte van het land. (Advertentie) 30 KORTING op montuur en glazen voor iedereen. Ziekenfondsleden gla zen zonder bijbetaling Vandaag of morgen verwachten wij weer een 100e cliëntDeze ontvangt een doublé dames- of herenhorloge t.w.v. ƒ75. JANSSTRAAT 56 - TELEF. 10180 CINEMA PALACE: Porgy and Bess 14 Jaar 2 en 7.30 uur. FRANS HALS- Als vrouwen liefhebben, ontraden. LIDO: Eddie op leven en dood, 13 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Achterdocht, 18 jaar. 2, 7 en 9J.5 uur. REMBRANDT: 6e week: De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gewone tijden 2 en 7.30 uur. ROXY: t/m Donderdag: Vliegende tijgers. 14 jaar. 2,30, 7 en 9.15 uur. STUDIO, 5e week: De Nacht, str. voiw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Exodus" 14 jaar. Dinsdag 20 februari Stadsschouwburg. 2 en 8 uur: Remscheid Stadttheater met „Faust". Woensdag 21 februari Minerva Theater, Heemstede. 2.30 uur: Martin Vinjée's Jeugdtoneel: „Dik Trom en zijn aap". Dinsdag 20 februari Concertgebouw. 8.15 uur: Concert van het N. Ph. O. oJ.v. Henri Arends, m.m.v. Nikita Magaloff, piano. Programma: Cho pin en Sjostakowitsj. Woensdag 21 februari Concertgebouw. 7.30 uur: Jazz-muziek- uitvoering Interecholair Jeugdtoemooi Haarlem 1962. Aula Lyceum Paulinum. Driehuis. Con cert door r. k. Koorvereniging ,,Da Pacem'. Dinsdag 20 februari Kunstcentrum „De Ark". 8 uur: Mr B W. Stomps over „Het proces van der Lub- be in verband met de brand in het Rijks daggebouw". Aula Laurens Coster Lyceum. 8 uur: Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde: Mej. C. M. Cremers over: „De tuinen van Villa Taranto te Pallanza. Lago Maggiore". Woensdag 21 febrnari Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. Verenigingsgebouw „De Hoofdwacht" Grote Markt. 9.30 uur: Vereeniging „Haerlem". Algemene vergadering. Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: Mevr. dr M. Révész-Alexander over „Italiaanse schilderkunst in de 15e eeuw". „Bloemenheuvel", Overveen. 8 uur: Jaar lijkse vergadering buurtvereniging „Over veen". Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlands Dans Theater: Twee premières „Thanatos" van Jaap Flier en Fr. v. d. Kraan, „Eurydice" van Hans van Maanen en Geza Frid. BEVALLEN van een zoon: 18 feb. J. M. van Rijsbergen-Sanders, 16 feb. C. M. Wamers-Kottman, 18 feb. G. Snoeks- van Duijn, 17 feb. J. T. Fortgens-Beik- hout, 18 feb. A. R. Burger-van Kessel, 17 feb. M. A. Neuvel-Bax, 18 feb. B. J. M. Sleper-Palings, 17 feb. W. E. Joos- ten-Sanders, 18 feb. E. Beets-Eckhardt, 14 feb. Z. Sóhemmekes-Rietman, 16 feb. G. Botman-Pronk, 16 feb. J. M. van Ma ren-Deen, 16 feb. F. van Harsselaar- Voigt, 16 feb. H. M. Paternoster-Zeil maker, 17 feb. G. van Leeuwen-Wam- steeker, 17 feb. C. Kremer-van Kersten. BEVALLEN van een dochter: 17 feb. C. Kremer-van Kersen (2), 19 feb. EL. van Angelen-Bognar, 16 feb. J. C. Groe- nenberg-de Joaigh, 15 feb. H. Balledux- Schut, 16 feb. B. M. Vijlbrief-Veenstra 18 feb. M. J. A. Leeuwe-Nijhuis, 16 feb. G. M. Schaatsibergen-Plas, 18 feb. H. M. Pluis-Nijssen, 19 feb. R. M. Christof- fels-van Delden, 18 feb. G. van der Put- ten-de Braber, 17 feb. M. L. Gelaudie- Wajer, 18 feb. A. J. M. Kersten-Fran- ken. 17 feb. A. C. Jansen-Boelhouwer, 18 feb. I. Ktoos-Prins, 18 feb. P. M. Meirmans-Pouw, C. K. Willemse-de Wit (2x). ONDERTROUWD: M. Kiel en J. C. Schaap, P. Damen en A. Kasten, N. Burggraaf en S. M. Schmitz, A. J. Na gelhout eft A. P. Luiten, J. de Jong en M. B. Konings, E. E. Schildmeüer en A. S. van Beem, P. Verboom en E. M. de Haajj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3