SKODA EEN VEILIGE KEUZE Algemene tendens van de 45e Bedrijfswagen R.A.I.: Chauffeurs moeten snel, efficiënt en comfortabel kunnen werken Austin gasturbine: een interessant project Auto's en onderdelen uit tien landen bijeengebracht Morgen opening door minister Combi's na-oorlogs succes Zit slaapkamer met aanhang van DAF R.A.I. spiegel SNELLER DE LUCHT IN OP HEFBRUG KORTHALS de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar lp I m Grote interesse verwacht Tijdnood WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 PAGINA i NIEUWE BEDRIJFSAUTO'S 1956 57 58 59 60 61 (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 21 febr. Mor genvroeg zal de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A Korthals, in het nieuwe RAI-ge bouw de 45e RAI-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, auto bussen, auto-onderdelen en toe behoren officieel openen. De tentoonstelling is met 220 stands groter en internationaler dan ooit in het verleden het geval is ge weest. Het aantal exposanten be draagt ditmaal 224, dat is bijna twintig procent meer dan in 1959, toen de voorafgaande tentoon stelling werd gehouden. Het in ternationale karakter komt dui delijk tot uitdrukking op de lijst van namen van inzenders, waar op firma's uit tien verschillende landen staan vermeld. Op de expositie zijn te vinden: combinatie-auto's, stationcars, autobussen, microbussen, ambu lances, bestel- en vrachtwagens, trek-auto's en speciale voertui gen, alsmede aanhangwagens en opleggers. De leveranciers van auto-onderdelen en toebehoren namen de inrichting van 150 stands voor hun rekening. Bussen 45'RAI BEDRIJFS I AUTO'S Werkpaard] e Regels Concurrentie Bederfelijke waar Gunstig Schuifdeuren I Advene li V"*\ draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer- ijaxSQmSjElSSMSs geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - /"s®a 1 H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS: Fa. H. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 v. d. GUN's Autobedr. N.V., B. Ruloffstraat 5, Amsterdam, tel. 722622 De organisatoren van de 45ste RAI voor bedrijfswagens verwachten dit jaar een grote belangstelling. Voor deze expositie had men het gehele RAI-gebouw met een oppervlakte van 32.500 vierkante meter ter beschikking: niettemin moest een aantal gegadigden worden teleurge steld. De vorige bedrijfsauto-tentoonstel ling in het oude RAI-gebouw (1959) werd bezocht door 97.000 mensen. Met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt wordt verwacht, dat speciaal de buitenlandse belangstel ling voor de bedrijfswagen RAI een sterke stijging zal vertonen. Onder meer zullen op de tentoon stelling te vinden zijn: 22 verschil lende merken combinatie-wagens en stationcars, 26 merken autobussen, 5 merken ambulances, 29 merken be stelwagens, 37 merken vrachtauto's, 9 merken trekauto's, 31 merken spe ciale voertuigen, 16 merken opleg gers en 16 merken aanhangers. Twee entwintig Nederlandse fabrikanten van onderdelen en toebehoren heb ben gezamenlijk een Nederlands Pa viljoen ingericht. De Austin 250 gasturbine, die op de RAI te bezichtigen is, vormt de vrucht van twaalf jaar research- werk en mag gezien worden als een interessante mijlpaal in de wedloop naar de méér technische mogelijkheden voor de voortstuwing van bedrijfswa gens. De gasturbine immers kan wel licht, onder bepaalde omstandigheden, gemakkelijker en goedkoper energie le veren dan de diesel- of benzinemotor. Hoewel er nog heel wat moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden, ho pen de constructeurs, dat dit Austin-ont- werp eens zal culmineren in een 250 pk gasturbine voor zware bedrijfswagens en andere vormen van transport. De eerste gasturbine van Austin werd in 1955 beproefd. Reeds toen bleken de belangrijke voordelen. De gasturbine kan onmiddellijk na de start het volle vermogen leveren, terwijl de conventio nele motor versdheidene minuten nodig heeft om op „werktemperatuur" te ko men. Voorts kan de gasturbine zonder onderbreken op volle kracht draaien, zonder dat hij behoeft te worden bijge steld. Het ontbreken van een op- en neergaande beweging in de turbine geeft immers een grote mate van be drijfszekerheid. De turbine kan zelfs lange perioden niet gebruikt worden, zander dat dit iets afdoet aan de be trouwbaarheid of de prestaties. Wat be treft de brandstof is de turbine bijzon der gemakkelijk: hij kan zowel lopen op petroleum als op dieselolie en methaan. He proto-type heeft een test van 500 uur onder volle belasting doorstaan. De Austin 250 gasturbine heeft een enkel voudige as: de turbinerotor drijft de centrifugaal compressor aan met een snelheid van 29.000 omwentelingen per minuut, waarbij een drukvermogen wordt geleverd van 3,5 1. De kracht wordt afgenomen van een rotor via een tweetraps hulptandwiel. Hiervoor wor den dubbele tandwielen met schuine vertandingen gebruikt, teneinde een zo lang mogelijke levensduur te verkrijgen. Het gemakkelijk starten wordt mogelijk, doordat bij de verschillende onderdelen geen wrijvingsweerstand overwonnen dient te worden en omdat alle lagers kogellagers zijn. Of de Austin-turbine ook mogelijkheid biedt voor personenwagens? Men kan hier alleen op antwoorden, dat beneden een vermogen van 200 pk de gasturbine wat betreft het brandstofgebruik op het ogenblik nog niet kan concurreren met de zuigermotor. Voor kleinere wagens is het ontwerp voorlopig dus nog niet interessant. oantal x 1000 VERKOOP VAN NIEUWE BEDRIJFSAUTO'S IN NEDERLAND V.PEIT|6"Q<[ ""O" VA' A an de hand van de afgegeven ken- /I tekenbewijzen kan worden vast- yJL gesteld, dat de verkoop van be drijfswagens de laatste jaren weer een sterke vlucht heeft genomen. Tot 1958 is de invloed van de bestedings beperking duidelijk waarneembaar. In 1960 is de verloren afzet weer herwon nen en 1961 laat een belangrijke uit breiding van de verkoop van nieuwe bedrijfsauto's zien. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimn, en daardoor links van de wagen fiet sers en rechts voetgangers kunnen hinderen. De arbeidstijdverkorting en de invoe ring van de vijfdaagse werkweek heb ben de tijdnood, waarin verschillende sectoren van het wegvervoer verkeren, nog verder geaccentueerd. Nu de za terdagmorgen voor vele soorten van ver voer is uitgevallen en ook laden en los sen op zaterdag vaak niet meer moge lijk is, is het een dwingende eis gewor den, zo efficiënt mogelijk te werken. Mechanische laad- en losmiddelen staan daarom op het ogenblik in het middel punt van de belangstelling. Kranen, die op een wagen staan gemonteerd, kun nen veelal een man uitsparen en de laad- en lostijden van tal van produkten, zoals rioolbuizen, vaten etc., aanzienlijk bekorten. Ook op andere wijze wordt gepoogd te bereiken, dat het personeel de beschikbare uren zo goed mogelijk benut, zoals door middel van de reeds gesignaleerde gemakkelijke in- en uit stap en lichtdoorlatende daken, welke de man in de auto een beter overzicht ge ven van de laadruimte en de daarin vervoerde goederen. Een ander middel, om bij het zware vervoer tot een gro tere „produktie" te komen, is de toe passing van vrachtauto's met een gro tere laadcapaciteit. Dit kan men bereiken door lichter te bouwen met gebruikmaking van licht-metalen en kunststoffen maar ook door het draagvermogen van het materieel binnen de door de wetgever gestelde grenzen te verhogen. Het Ne derlandse bedrijfsleven ziet daarom met spanning uit naar het moment, waarop ook bp ons de 10 tons as de max. as- belasting is tot op heden 8 ton zal worden toegestaan. België en Frankrijk kennen reeds geruime tijd een toegesta ne asbelasting van 13 ton en in Duits land is een asdruk van 10 ton toege staan. Duidelijk is het algemene streven, het leven van het rijdend personeel zo veel mogelijk te veraangenamen en het werk te verlichten. De slaapcabine van DAF is een sprekend voorbeeld van deze gunstige ontwikkeling. Voorts wordt druk gebruik gemaakt van verende chauf- feursstoelen. Een hulpmiddel als stuur bekrachtiging vindt eveneens steeds meer toepassing, zeker bij de zwaardere wa gens, die voorbesturing hebben. Het te kort aan tijd en mankracht houdt ook de bedrijven bezig, die met onderhoud en herstel van de bedrijfswagens zijn be last. De klant heeft altijd haast en ziet zijn wagen niet graag stilstaan. Daarom is op deze RAI een groot aantal gereedschappen en meetapparatuur te vinden, met behulp waarvan snel een diagnose kan worden gesteld en zo effi ciënt mogelijk kan worden gerepareerd. Onder de vele autobussen, die op de tentoonstelling staan, is een chassis van Engelse herkomst, dat is uitgerust met schijfremmen. Een interessante verschij ning, omdat de schijfrem momenteel wel reeds bij personenauto's, doch nog slechts nauwelijks bij bedrijfswagens <Hj 22 februari '/m 4 maart wordt toegepast. Ook in deze sector van het vervoer slaat men vol belangstel ling de ontwikkeling gade in de richting van een verhoging van de maximum toelaatbare asdruk van 8 tot 10 ton en een mogelijke vergroting van de maxi mum lengte van de autobus van 11 tot 12 meter. Speciaal het interlokale busyerkeerzou hier wellicht baat bij vinden. Vergroting van de lengte met een meter zou de vervoerscapaciteit met 10 procent doen toenemen. De verho ging van de asdruk van 8 tot 10 ton llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllulMlllllllllllllllHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een bijzonder fraai voorbeeld van een combinatie-wagen is de Citroen station car, die is afgeleid van de DS 19. in de laadruimte zitbanken zijn aange bracht, dan wel voorzieningen zijn ge troffen om zitplaatsen aan te brengen. Tal van autofabrieken brengen combinatie-wagens op de markt, die zijn geïnspireerd op de per sonenwagen. De nieuwe combi wagen van Renault (links) ver schilt slechts weinig van de luxe uitvoering van de nieuwe Quatre. Op de RAI-tentoonstelling zullen de bezoekers met behulp van een home-trainer die de meest erbarmelijke wegomstandigheden nabootst —- de vernuftige vering van het nieuwe kleine Renaiiltje kunnen beproeven. Aan de vooravond van het vakantie seizoen is het goed hier rekening mee te houden. "Obussen en zware vrachtwagens kunnen sneller de lucht in op de nieuwe q ^fsch-hydraulische tien tons vierkolomshefbrug, die Koni op de 45ste RAI ten rVfswa9ens introduceert. Op de mechanische brug kon men het voertuig fu opwaartse snelheid" geven van ongeveer 45 centimeter per minuut, de nieuwe "r»0 tilt het te behandelen gevaarte op met een snelheid van een meter per minuut. Een van de meest opvallende irieuwtjes op de 45e RAI is de in troductie van enkele gloednieuwe DAF-combinaties voor internatio naal transport. Als vrachtwagen biedt de 2600 DP zes meter inwendige iaad- lengte. In combinatie met een aanhang wagen ontstaat een totale laadlengte van dertien meter, geschikt voor 22.850 kg. bruto laadvermogen. DAF gaat de nieuwe combinaties voor Europees vervoer leveren compleet met opbouw, dus met standaard laadbakken annex huif en togen of als Eurotrailer met geheel gesloten zelfdragende alu minium opbouw. Speciale aandacht verdient de nieuwe cabine, die tevens slaapcabine is. Ach ter de stoelen zijn boven elkaar twee bedden aangebracht van 0.55 x 1.90 meter, voldoende om de internationale routier en slaper het nodige comfort te bieden. Het bovenste bed kan tegen het cabinedak geklapt worden. Van het on derste bed kunnen indien nodig twee zitplaatsen met de ruggen tegen el- kaai- worden gemaakt. Om de chauffeurs zoveel mogelijk comfort te bieden zijn de stoelen voor bestuurder en bijrijder voorzien van een speciale hoofdsteun en armleuning. De cabine is als geheel verend opgehangen en de motorkap is laag gehouden om geen obstakel te vormen. De opstaande rand kan als tafeltje worden gebruikt. De ruiten worden schoongemaakt met behulp van twee enorme „pantograaf- ruitenwissers. De voetenwarmers voor de chauffeur kunnen in elke gewenste stand worden gericht. Tenslotte zijn vering, hoogte, zitting en leuning van de speciale chauffeursstoel naar wens in stelbaar, zodat de zitmoeheid bij lange- afstandsritten zoveel mogelijk kan wo - den beperkt. Op de RAI exposeert Cock NA het werkpaardje van de Itali aanse Augusta-fabrieken, de „Centauro", dat b.v. als een bakkerswagen kan worden geleverd. De normale snelheid is vijftig tol zestig kilometer per uur. Speciaal voor Nederland kunnen de wagens ook een snelheid van maximum twintig kilometer krijgen. Deze uit voering is speciaal bestemd voor mensen zonder rijbewijs. De wagens hebben een luchtgekoelde viertakt kopklepmotor en een laadvermogen van 450 tot 650 kg. Chauffeurs op internationale lijnen dienen zich twee, soms wel drie maal op een dag te onderwerpen aan natio nale verkeersregels, die vaak nogal afwijkend zijn van de regels in het aangrenzende land. Slechts langzaam komt in dit opzicht de eenheid van Europa uit de verf. Naarmate het ver keer drukker wordt worden méér be palingen bedacht om de stroom in goede banen te leiden. Te veel wordt daarbij nog nationaal gedacht. Voor het eerst verschijnt een aan tal Belgische carrossiers op de RAI. En dit Is wel tekenend voor de ster kere concurrentie-positie, waarin de buitenlanders de laatste tijd zijn ko men te verkeren. Het afgelopen jaar bedroeg de totale omzet van autobus sen in Nederland nog geen negenhon derd. Tweehonderd daarvan waren af komstig uit België. De Nederlandse carrosseriefabriekanten verenigd in de RAI-afdeling 1 c zijn nu bezig met een onderzoek naar de oorzaken van de marktinvloeden, want men wil in het Verenigd Europa de bus niet missen. Het aantal bestellingen, dat op een dag per auto in de stad kan worden -(geleverd, wordt steeds kleiner. Haal de een middelgrote bestelwagen in het centrum van Amsterdam enkele jaren geleden nog vijfenzeventig bestellin gen per dag. nu mag de chauffeur blij zijn als hij veertig boodschappen heeft kunnen doen. Het is daarom een begrijpelijke ontwikkeling, dat de in dustrie alles in het werk stelt om de bestelwagen zo handig en efficient mo gelijk te bouwen, Schuifdeuren en zelfs rechts stuur worden toege past om tijd te besparen bij het afle veren. Bij dit alles kampt de ver voerderswereld met één grote handi cap. Men kan geen voorraden maken. Vervoerscapaciteit is vluchtig. Ster ker: het is bederfelijke waar in de ergste graad. Men ziet dit ook bij de autobussen, die tijdens de spitsuren op topcapaciteit moeten werken. Bij verschillende busbedrijven in ons land wordt dertig tot vijftig procent van het wagenpark alléén gedurende de spitsuren gebruikt. Gedurende de rest van de tijd staat het ongebruikt. De aanvankelijke hoop, dat de invoering van de vijfdaagse werkweek een betere spreiding van de werktijden zou mee brengen. is ongegrond gebleken. Eer der is het tegendeel het geval. Het is daarom niet onlogisch dat, naar mate het verkeer drukker wordt, het vervoer ook kostbaarder zal blijken. Het afgelopen jaar is voor de be- drijfswagenbranehe gunstig geweest: men kan zelfs terugzien op een om- zetvergroting die procentueel groter is dan in de personenwagenhandel. Opvallend is de grote belangstelling voor de kleine bestelauto. Volgens de laatste telling van het C.B.S. zou het aandeel van de wagens met een laad vermogen beneden de anderhalve ton zelfs zijn gestegen tot zestig procent van het totale bedrijfswagenpark. Dit betekent, dat er op het ogenblik in Nederland ongeveer honderdduizend bestelauto's op de weg zijn. Het aan tal echte combinatiewagens en sta tioncars wordt geschat op dertigdui zend tot vijfendertigduizend. Een sterke groei is ook waarneembaar in de klasse bedrijfswagens met een laadvermogen van vijf ton en meer. opent voorts perspectieven voor de plaat sing van de motor achterin, zoals in Duitsland, Zweden en Engeland de laat- ste jaren wordt toegepast en waarvoor ook in ons land grote belangstelling be staat. Hoewel het aantal particuliere motor voertuigen steeds toeneemt, is ook het aantal bus-passagiers in ons land steeds blijven stijgen. In 1960 werden vol gens het C.B.S. 700 miljoen passa giers per bus vervoerd. De totaal door alle bussen afgelegde afstand bedroeg 415 miljoen kilometer. Nederland telt op het ogenblik 9100 bussen. Opvallend is de grote verscheiden heid in typen en merken. Er zijn dan ook al stemmen opgegaan om te ko men tot een standaardisatie. Gelet op het betrekkelijk geringe aantal bus sen. dat jaarlijks door de industrie moet worden gebouwd, zo wordt ge zegd, is het duidelijk, dat de busonder nemer in feite de prijs voor „maat werk" betaalt. Wil hij in de toekomst over een goede en goedkope bus kun nen beschikken, dan zal het nodig zijn om op korte termijn te komen tot een ver doorgevoerde typenbeperking, zon. der dat dit een verdere technische ontwikkeling in de weg staat. Een be langrijke stap in de hier bepleite rich ting is inmiddels door meer dan een carrosseriefabrikant gezet door zich toe te leggen op het bouwen van een universeel bustype, onder gebruikma king van enkele standaardcomponen ten als motor, stuurinrichting, trans missie, assen etc. De recente ontwikkeling op de Ne derlandse autobusmarkt heeft in ons land de industrie stof tot overdenking ge geven. Vol aandacht signaleert men de sterk toegenomen import van autobus sen, voornamelijk uit België, met dit commentaar: „de economische eenwor ding van West-Europa werpt haar scha duw vooruit en plaatst de Nederlandse carrosserie-industrie voor de noodzaak zich sterker dan voorheen te bezinnen op positie en toekomst van deze be drijfstak." Zestig procent van de inzendingen op deze RAI-tentoonstelling bestaat uu onderdelen, accessoires en ga agemate- riaal. Onder deze produkten zijn onder meer te vinden een automatische, mag netische ventilateurkoppeling en een sy steem voor automatische benzine-in- spuiting. Voor de eerste maal verschijnen ook een collectorloze gelijkstroomdynamo van Duits fabrikaat en een wissel stroomdynamo voor groot vermogen bij lage toerentallen van Engelse origine. In vele cabines op de tentoonstelling kan men zien, dat de verhoging van het comfort voor de chauffeur zoals reeds gesignaleerd een hoge vlucht heeft genomen. Het comfort-instrumen- tarium is een grotere plaats gaan in nemen; airconditioning' is hier wel het belangrijkste voorbeeld van. De veilig heidsgordel is op verschillende stands aanwezig. De binnenruitenwisser is weer iets nieuws en bijzonder interessant zijn ook de precisie-instrumenten, die de ge hele manier van rijden opnemen en vastleggen, met inbegrip van het toe- rental van de motor. Er zijn instrumen ten bij, die hoewel veel ingewik kelder van structuur gelijkenis ver tonen met bedrijfsklokken. Dagelijks wordt hierbij een nieuwe registratie- kaart bewerkt en eenmaal per week wordt de klok geopend. Voorts zijn er de bedrijfsurentellers, waarvan de re sultaten een indicatie geven voor een efficiënte exploitatie van het voertuig. De activiteiten van Maus Gatsonides hebben geleid tot een Gatsotoerentel- ler, een Gatso-lader dit is een se- leemgelijkrichter voor het iaden van accu's en geheel nieuwe Gatso-lam- pen. Voorts heeft Gatsonides nog een „pedaal-reactie meter" ontworpen, die de tijden in honderdsten seconden nauw keurig registreert. Deze Gatso-pedaal kan op de RAI-tentoonstelling door het publiek worden beproefd, waarbij het zonder twijfel interessant zal zijn de re acties van een kandidaat te meten vóór en na een vermoeiende rondgang. De fa. Diss uit Haarlem stelt het instru ment op de RAI tevens beschikbaar om reacties van „personen-onder-invloed" te doen vastleggen, maar tekent daar met nadruk bij aan, dat de „alcoholi sche aanloop" voor rekening van het proefkonijn is. Deze firma toont op de RAI ook een eveneens door Gatsoni des beproefde slipgevaar-indicator, die op de voorruit van de wagen wordt bevestigd. Zodra de wijzer in de z.g. „kritische zone" staat, is er kans op beijzelde wegen en dus op slipgevaar. Engeland neemt aan deze 45e Be drijfswagen RAI deel met 15 merken, de Verenigde Staten met 8, W.-Duits- land met 18, Frankrijk met 7, Ita lië met 5, België met 3, Zweden met 3, Tsjechoslowakije 2 en Oostenrijk en Oost-Duitsland ieder met 1 merk. De expositie duurt elf dagen en sluit op zondag 4 maart a.s. Als „nieuwtjes in de sector van de lichtere wagens" kunnen worden gesig naleerd de Commer „Walk Tru" bestel auto met speciale voorzieningen voor „stadswerk", de Fiat 600 T. gesloten bestelwagen met O.M. Carrosserie (laad vermogen 2,75 kubieke meter, geschikt voor 500 kg), en de Standaard bestel auto met 500 kg. laadvermogen. Op het gebied van de vrachtwagens komt DAF met de bijzonder interessante 2600 serie voor internationaal transport. Het betreft hier nieuwe trekker- en vrachtwagenchassis, die in combinatie met oplegger of aanhangwagen een nut tig draagvermogen hebben van 20-21 ton en een treingewicht van 32 ton. MAN toont voorts een nieuw zwaar vrachtauto-chassis met 24 ton tandem- stel en verder kan men kennismaken met de Unie Belfort met semi-front- stuur en aandrijving op vier wielen en de Volvo L. 475 Turboluchtoplading met kleinere dieselmotor van 4,7 liter. Bij het beschouwen van het rijke ar senaal bedrijfswagens, dat door de industrie wordt geëtaleerd, kan men zich niet onttrekken aan de indruk, dat het huidige tekort aan tijd, ruimte en mankracht bij de constructie en de uitvoering van moderne wagens sterk heeft meegeteld. Het moet de chauf feur zo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt: hij heeft het toch al druk genoeg met het verkeer. In het stads verkeer komt de kleine, handige be stelwagen het meest tot zijn recht. Voor de hedendaagse bestelwagen geldt: „zo groot als nodig, zo klein- als mogelijk..." Schuifdeuren in de carrosserie nemen steeds meer de plaats in van deuren die scharnieren Op de RAI-tentoonstelling zijn 24 verschillende merken combina tieauto's en 29 merken bestel auto's te zien en hieruit blijkt wel, dat de belangstelling voor dit (na oorlogse) type wagen nog steeds groot is. Voor de Tweede Wereldoorlog was de combinatiewagen, zoals wij die nu kennen, nog nagenoeg onbekend. In de Verenigde Staten, waar men blijkbaar verlegen zat om ruimte als er mensen van het station moesten worden ge haald, ontstond de naam „station-car" en in Duitsland werd de „Kombi" po pulair. In Nederland werd de automobilist, die iets handigs zocht voor de week en iets gezelligs voor de week-ends, in de wielen gereden door de fiscus. Het was immers aanlokkelijk geworden om van een bestelauto een combi te ma ken, en zodoende de weeldebelasting te besparen. Het procédé was simpel: in de lange zijwanden werden gaten ge zaagd, waarin ruiten werden gezet. Door de week diende de auto als be stelwagen, zondags als familiebusje. Ook werden met de omgebouwde wagen va- kantietochten gemaakt en de hartver scheurende taferelen bij de grens zijn reeds uitvoerig beschreven: de fiscus eiste weelde-belasting (18 procent) of de wagen werd in beslag genomen. Het simpele aanbrengen van zijruitjes werd al voldoende geacht om de wagen met weelde-tarief te belasten. Thans is het criterium niet langer de ruiten. De tarief-commissie heeft be gin vorig jaar beslist, dat een omge bouwde bestelauto eerst dan kan dienen voor het vervoer van personen, indien iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11