Vertrek Ambonezen niet eerder dan zaterdag In Djakarta administratief nog niet alles in orde LANDBANK verhoogt bod op hotel groep Middenstands bank zag baten in 1961 met 19 pet stijgen Lasten stegen minder zodat winst op f 8,36 (6)mln komt Geldomzet gaf over gehele linie stijging te zien Overheid MOET goede architecten meer kansen bieden bij opdrachten Smash 2 vecht voor plaats in de hoofdklasse D B ECO Voorjaar doorgebroken in BOVENKARSPEL Westfriese Flora toont 150.000 bloemen in overdekte ruimte DE PENRUAN MC0RD IL Mies Bouwman - na dit seizoen - bij AVRO weg Kort geding tegen AVRO-bestuur 1962 wordt een moeilijk jaar Burgemeester Rijnders verklaart TYBB kent geen genade voor DDC 2 de basis van uw belegging Gulden per stuk TERUG NAAR HET VADERLAND IN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Uitspraak in zaak- Mertens 20 maart CPN in Tweede Kamer wil inlichtingen over Nieuw-Guinea SPANNING BIJ TAFELTENNISSERS Zaak-Van der Putten Prof. Oud wil enquête commissie uit Kamer WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 PAGINA 2 y&L i HBB KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM Aandelen van f 50,— Vooruitzichten PAUL VLAANDEREN DEN HAAG, 21 febr. Het minis terie van Maatschappelijk Werk heeft meegedeeld, dat in afwachting van de definitieve beslissing uit Djakarta over het vertrek van 189 Ambonezen naar Indonesië, waarover de Ambonezen nog geen zekerheid hebben, hun inscheping op de „Fair Sea" voorlopig is vastge steld op 24 februari. De inscheping zal dan geschieden in Cuxhaven, waarheen de Ambonezen met bussen zullen wor den vervoerd. Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in Brussel heeft gister middag verklaard, dat de groep Am bonezen „zeker naar Indonesië zal kun nen vertrekken." Hij zei, dat er inderdaad „bepaalde administratieve moeilijkheden" zijn, echter niet bij de ambassade in Brus sel, maar in Djakarta. Deze moeilijk heden betreffen onder meer de ver strekking van voorlopige verblijfsver gunningen aan de Ambonezen. Ook de Indonesische ambassade in Brussel wacht thans op bericht van de regering in Djakarta, aldus de woord voerder. In hun reeds ontruimde woningen in Delfzijl zullen de Ambonezen tot hun vertrek moeten „kamperen" op kale vloeren. „Ambonezenzorg" heeft stromatrassen en dekens verstrekt en bovendien voldoende kolen om dag en nacht de kachel te kunnen stoken. Van de 189 Ambonezen verblijven er 148 in Delfzijl, de andere 43 wonen tot dusver in het woonoord „Golflinks" bij Arnhem. De Ambonezen hebben tele grafisch en telefonisch contact opgeno men met de Indonesische autoriteiten in Brussel, in de hoop dat de benodigde documenten tijdig voor het vertrek ge reed zullen zijn. Van de zijde van het ministerie van Maatschappelijk Werk deelde men ons desgevraagd gisteren mede, dat de Nederlandse overheid slechts zorg DEN HAAG, 20 febr. De Landbank heeft het bod op de aandelen van de vennootschap die in Den Haag het Hotel Terminus en in Utrecht de hotels Pays Bas, Terminus en het Demhote! exploi teert verhoogd. Nadat er oorspronkelijk 1300 procent voor geboden was, komt de Landbank (na een bod van 1400 door Teixeira de Mattos) nu met een bod van 1450 procent. Inmiddels is De Land- li ant in het bezit van een 35-procent-be- lang in deze hotelexploitatie maatschap pij, die een geplaatst gewoon aandelen kapitaal van f 365.000 heeft. Krijgt De Landbank het gehele aandelenkapitaal in handen dan zal men er dus bijna 5,3 miljoen voor op tafel moeten bren gen. Zoals wij reeds eerder meldden bestaat er tussen groepen eigenaren van de fa milie-vennootschap onenigheid over de te bewandelen weg. Eén groep heeft zijn belang aan De Landbank verkocht. De anderen zeggen dit niet en nooit te zul len doen. Ook niet nu de oorspronkelijk gestelde voorwaarde dat enkele hoteldirecteuren tegen een uitkoopsom het veld zou den moeten ruimen, is vervallen. Buiten het belang van 35 procent in het geplaatste gewone kapitaal heeft De Landbank ook de beschikking over 9 van de 25 uitstaande pref. aandelen. Twee derde van deze prefs hebben het recht om bindende voordrachten voor de be noeming van bestuursleden op te maken. Een twee-derde meerderheid (17) lijkt dus niet meer te halen. De Stichting die tegen de aandelen van de vennootschap certificaten uit geeft, heeft inmiddels besloten de gele genheid open te stellen deze certificaten in aandelen om te wisselen (met 3 tegen 2 stemmen). Een besluit waartegen be zwaren zijn gerezen. Zoals bekend is er door Teixeira de Mattos (in overleg met een deel der fa milie) een bod uitgebracht van 1400 pet. Hier was de voorwaarde aan verbonden dat de certificaten in aandelen omgewis seld zouden worden, nadat oorspronke lijk geëist was dat de Stichting ontbon den zou moeten worden. Daar het laat ste besluit met eenstemmigheid geno men zou moeten worden, was dat niet haalbaar. Op het ogenblik is het zo, dat Teixeira over 65 procent van de aandelen kan be schikken en De Landbank over 35 pro cent. De eerste kan tevens over 16 van de 25 preferente aandelen beschikken. Bij het eerste bod van 1300 is de intrin sieke waarde van de aandelen door ac countants op rond 1800 procent becij ferd en de rendementswaarde tussen de 700 en 900 procent. AMSTERDAM, 20 febr. - Enige da gen geleden heeft televisie-gastvrouw en quiz-miss Mies Bouwman de AVRO via een schrijven meegedeeld dat zij haar medewerking aan de AVRO-televisie- prograrama's wil stopzetten. Echter na het huidige televisie-seizoen. Dit bete kent dat Mies Bouwman zal blijven op treden als quis-miss in „Kom er maar eens achter". Voor dit seizoen staan er nog drie uitzendingen op het program ma. Ook in twee nog te verwachten uit zendingen van het amusementspro gramma „Rendez-vous" zal zij de hon neurs van gastvrouw blijven waarne men. Op het ogenblik worden er bespre kingen gevoerd tussen Siebe van der Zee, die zojuist is teruggekeerd uit Moskou, en Mies Bouwman over de redenen van haar „ontslag-aanvraag". Voor het lopende seizoen is de AVRO in elk geval van de medewerking van Mies Bouwman verzekerd. Door wie zijn zal worden opgevolgd is niet bekend. He Is trouwens de vraag of de beide pro gramma's, waarin Mies Bouwman een belangrijke rol vervulde, in het volgende seizoen zullen worden gehandhaafd. draagt voor het vervoer van de Ambo nezen naar Indonesië. Het ministerie heef', in de huidige politieke situatie geen enkel contact met Indonesische autoriteiten in België. De Ambonezen zorgen zelf voor dit contact. Het gaat hier om een vierde groep van Ambonezen. Op 29 november zijn eveneens met de „Fair Sea" Ambone zen de derde groep naar Indone sië vertrokken. Wekenlang hebben de Ambonezen in Fam sum hun terugkeer voorbereid. Er werd een speciale „partij" voor opge richt, de „Geradja Nusa Ina" (bewe ging terug naar het Vaderland). Indien het nodig zou zijn, zou een vertegen woordiger van de Ambonezen per vlieg tuig naar Brussel gaan om documenten van de ambassade te halen. Vannacht daverden dan nog grote verhuiswagens naar Delftzijl en haalden kisten huis raad van de Ambonezen op. (Advertentie) AMSTERDAM. 20 febr. De Neder landse Middenstandsbank behaalde over 1961 een totaal aan baten van 29,3 (24,6) min een stijging van 19,1% be staande uit: interest 16,2 (13,3) min en provisie 13,1 (11,3) min. De lasten be droegen 21 (18,6) min bestaande uit: onkosten 5,99 (4,74 min, salarissen etc. 13,8 (12) min en premie en koopsom men pensioenfonds ƒ1,2 min (l,8mlnincl. extra storting pensioenfonds ad 250.000) Na aftrek van de lasten resteert dan een winst van 8,3 (6) min. Voor vennoot schapbelasting wordt gereserveerd 3,5 (2,45) min, naar algemene reserve gaat 1 (0,8) min, naar reserve bedrijfsrisi co's 800.000 (700.000) en naar bouwre- serve 300.000 (275.000), terwijl tantiè mes vergen 297.499 (199.416). Voorge steld wordt zoals bekend een dividend van 8% (onv.), waarmee gezien de ver hoging van het kapitaal tot 36.965.000 (25.466.600), 2.379.991 (1.595.328) is ge- moeid.Naar nieuwe rekening gaat 10.185 (17.540). De groei van de balanscijfers weer spiegelt zich in de behaalde bedrijfsre sultaten. Weliswaar vertoonden le las ten weer een flinke stijging, doch de baten namen in sterkere mate toe. Hoe wel het rendement van de liquiditeiten tengevolge van de ruimte op de geld markt een dalende- tendentie had, kon door de gestegen kredietuitzettingen de rentewinst verder stijgen. De grote be- drijvigheic in vrijwel alle afdelingen leidde tot nogere provisie-baten dan in 1960. Gezien de algemene bedrijfsgroei en de ontwikkeling van het salarispeil was een toeneming van de lasten onver mijdbaar. Het bereikte resultaat acht de directie bevredigend. Gedurende het gehele jaar was de kredietvraag groot, naast de toeneming van de uitzettingen door het verlenen van nieuwe, of het verhogen van be staande kredieten, was mede van in vloed de grote mate waarin door kre dietnemers op de hun toegestane kre dieten getrokken werd. Een en ander resulteerde in een stijging van de debi teuren met 124 (93) min, waarbij de debiteuren voor eigen rekening veruit de belangrijkste rol speelden, deze post steeg per uit. '61 tot 379,5 (276,7) min, terwijl debiteuren onder garantie stegen tot 184,7 (163) min. De stijging van de toevertrouwde gel den bedroeg in 1961 132 (150) min; crediteuren en deposito's kort stegen per uit '61 tot 362,1 (3--,9) min, ter wijl de deposito's lang toenamen tot 462,8 (351,5) min. Onder de laatste post zijn begrepen de saldi van de N.M.B.- beleggingsboekjes. welke begin 1961 AMSTERDAM, 20 febr. Negen leden van de AVRO, die zich kandidaat ge steld hebben voor een plaats in een van de gewestelijke besturen van deze omroepvereniging, hebben een kort ge ding aangespannen tegen het AVRO- bestuur, aangezien zij van mening zijn dat het bestuur van de AVRO deze ver kiezing op onrechtmatige wijze heeft beperkt en bemoeilijkt. H„t kort geding zal op 2 maart a.s. voor de president van de rechtbank in Amsterdam dienen. Geëist wordt dat de gedaagde wordt bevolen aan alle leden van de AVRO in de gewesten Noordholland, Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland. Noord-Brabant, Gelderland. Overijssel, Drenthe en Groningen stem biljetten en enveloppen toe te zenden als bedoeld in het huishoudelijk regle ment van de AVRO op straffe van een dwangsom van 10.000 voor iedere over treding. In de dagvaarijng wordt gesteld, dat de toezending van stembiljetten alleen geschiedt op aanvraag van de leden bij het hoofdkantoor. De eisers zijn van mening dat deze regeling niet steunt op statuten of huishoudelijk regiement waardoor de uitoefening van het stem recht door de AVRO-leden wordt be moeilijkt. Aangezien de termijn van inzending der stembiljetten op 20 maart a.s. sluit, hebben de oppositionele AVRO-leden de weg van het korte geding gekozen om een spoedige beslissing te verkrijgen over deze wat zij noemen belemmering van het stemrecht. De AVRO-leden die het kort geding hebben aangespannen, zijn ir. C. E. van de Stadt te Biltho- ven, A. A. C. Bakker te Groningen. K. Veneman te De Wijk (Dr.), A. van Gaai te Zwolle, M. van Akkeren te Arnhem, K. J. Rubingh te Son (NB), mr. A. W. Vogt te Blaricum, mr. T. O. M. Q. Dekker te Leiden en W. J. Ver- couteren te Temeuzen. Als raadsman treedt op mr. H. Boekei te Amsterdam. de bruto baten te mogen verwachten. Anderzijds is het zeker, dat de lasten in 1962 een finke stijging te zien zullen ge ven, daar door de wijziging van de C.A.O. voor het bankpersoneel, de sala risschalen beduidend omhoog gaan. Ook de bijdragen aan het pensioenfonds zullen hierdoor hoger zijn dan in 1961. Reeds aangekondigd werd, dat in 1962 ook weer een beroep op de kapitaal markt zal worden gedaan, teneinde het evenwicht te bewaren tussen de omvang van eigen middelen en de sinds de vo rige uitgifte weer belangrijk gestegen bedrijfsomvang. De directie meent te mogen verwachten, dat de hieruit en uit de in 1961 reeds plaats gevonden heb bende vergroting zowel van het geplaat ste als var het gestorte kapitaal, voort vloeiende hogere dividendlasten door hogere baten zullen kunnen worden ge dekt. De balans van de N.M.B. per uit. '61 geeft het volgende beeld (alles in min): activa: aandeelh. nog te storten nihil (5,4), kas etc. 69,1 (66,5), Ned. schatkist papier 167,6 (130,6), andere overheids- pap. 21,1 (50,2), bankiers 32,2 (6,2) nage noeg geheel in het buitenland, effecten 22,2 (18,4), voorschotten op effecten 10,7 (9,1), debiteuren 564,2 (439,7), deelne mingen 2,5 (1,3), gebouwen 3,6 (3,4); passiva; gepl. aand. kapitaal 36,965 (25466L alg. reserve 6,4 (5,4), agio re serve 7,ff "(3,3), deposito's lang 462,8 (351,5), crediteuren 362,1 (340,9), dag geldleningen 12 (0,95) gereserveerd voor belastingen 2,3 (1,4), dividend en tan tièmes 2,7 (1,8); balanstelling 893,1 (730,8). In de aanstaande algemene vergade ring van aandeelhouders der Ned. Mid denstandsbank te houden op 12 maart komt een statutenwijziging aan de orde o.m. betreffende een wijziging van de nominale waarde der gewone aandelen van 800,in 50,waardoor een grotere spreidingsmogelijkheid voor de aandelen wordt bereikt. Voorts wordt voorgesteld het maat schappelijk kapitaal te vergroten tot 75.125.000 (50.125.000), terwijl het insti tuut van de niet volgestorte aandelen komt te vervallen. Voorgesteld wordt aan de statuten toe te -voegen dat het aantal directeuren wordt vastgesteld door de raad van commissarissen, elke directeur wordt voor onbepaalde tijd (onder statuten „voor ten hoogste vijf jaren") benoemd door de algemene ver gadering van aandeelhouders. Voorge steld wordt voorts voor commissarissen en leden van de raad van toezicht de leeftijdsgrens van 75 jaar in te voeren, zodat de reeds bestaande praktijk in deze statutair zal zijn vastgelegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiüiin dat op den duur een prijsstijging van arbeidsintensieve diensten onvermijdelijk zal zijn. Hier doet zich in het kader van het algemene loon- en prijsbeleid een pro blematiek voor, die slechts met veel in zicht, begrip en samenwerking door overheid en bedrijfsleven tot een aan vaardbare oplossing kan worden ge bracht. In 1961 heeft voorzover thans valt te overzien de stijging der ar- beidkosten een zodanige negatieve in vloed op de bedrijfsresultaten in het midden- en kleinbedrijf uitgeoefend, dat de nettowinsten, in het bijzonder bij on dernemingen zonder sterke omzetver- meerdering, beneden die van het voor gaande jaar bleven. Met een in 1962 te verwachten voortgaande stijging van het loonpeil en verdere arbeidstijdverkorting, ziet het midden- en kleinbedrijf zich voor een moeilijk jaar geplaatst. Dit te meer, daar op een in vergelijking met 19S1 even grote of sterkere stijging van de omzet, vooral in de conjunctuurge voelige branches niet mag worden ge rekend. In dit licht bezien valt het te hopen, dat bij het loon- en prijsbeleid maatregelen worden getroffen, die met de belangen van het midden- en klein bedrijf rekening houden, aldus de di rectie van de Middenstandsbank. werden geïntroduceerd. De ontwikkeling van deze nieuwe spaarvorm acht men bevredigend. De voortgaande ontwikkeling van het bedrijf maakte het wenselijk het ge plaatst kapitaal verder uit te breiden. In maart '61 vond de storting plaatsop 6.335.200 gewone aandelen, uitgegeven a pari, ten volle delende in de winst 1961 en volgende jaren. Per gelijke da tum werd nog een bedrag van 921.600 ondershands geplaatst tegen een koers boven pari. In juli '61 werd een bedrag van 4.001.600 gewone aandelen onders hands geplaatst, eveneens tegen een koers boven pari, gerechtigd tot het hal ve dividend '61. Uit de omwisseling aan delen Stichtse Boaz Bank resulteerde een aandelenuitgifte van 240.000. Het bij de onderhandse plaatsingen bedon gen agio werd na aftrek van kosten ge boekt ten gunste van de agioreserve, die per uit. '61 ..760.990 (3.256.781) beliep. Tegen het einde van het afgelopen jaar werden de nog uitstaande 6 miljoen aandelen met 10% storting, in handen van de Staat, door deze volgestort. Hiermede is de figuur van de niet vol gestorte aandelen uit de balans verdwe nen. Door de bovengenoemde mutaties steeg het geplaatste en gestor'kapitaal tot 36.965.000. Het aantal medewerkers van de N.M.B. steeg van 2030 per uit. '60 tot 2143 per uit. 1961. De stijging van het inleggerstegoed bij bij de dochterinstelling, de Stichting Ned. Middenstands Spaarbank, zette zich verder voort, per uit. '61 bedroeg dit tegoed 165,2 min tegen 140,7 min per uit. '60. In het verslag wordt gememoreerd de oprichting in 1961 van de Ned. Midden stands Financierings Mij. voor bedrijfs- objecten. die ten doel heeft de financie ring op lange termijn van investeringen. Wat betreft de vooruitzichten wordt gezegd dat het thans nog moeilijk valt te voorspellen of ook in het lopende jaar de conjunctuur in dezelfde mate als dat in 1961 het geval v .s, voor een extra wind in de zeilen zal zorgen. Maar ook al zou deze invloed minder in het voor deel van de N.M.B. werken, dan nog meent de directie, bijzondere omstandig heden voorbehouden, wei een groei van AMSTERDAM, 2(f febr. In het jaar verslag van de Nederlandsche Midden standsbank over 1961 wordt ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf o.m. opgemerkt dat over de gehele linie de geldomzet is gestegen in het afgelopen jaar. Opvallend is de in vergelijking met 1960 geringere toeneming der geldom- zetten in de duurzame consumptiegoede rensector, welke over de gehele linie valt waar te nemen. Niettemin geldt ook voor deze sector, dat in het algemeen van een bevredigende omzetstijging mag worden gesproken. Bij de beoordeling der toegenomen geldomzetten van verschillende voe dingsmiddelenbranches (o.m. bakkers-, slagers- en melkhandelbedrijven) en van het kappersbedrijf moet worden gewe zen op de invloed van prijsstijgingen. Uit de koppeling van loonstijging en produktiviteitsverbetering, aldus wordt voorts opgemerkt, volgt dat t.o.v. het grootbedrijf de arbeidsvoorwaarden in het midden en kleinbedrijf achterblijven. Dit kan bij de huidige krappe arbeids markt tot wegzuigen van arbeidskrach ten leiden. Een niet tijdige aanpassing der arbeidsvoorwaarden doet derhalve gevaren ontstaan voor de personeels voorziening in het midden- en klein bedrijf. Anderzijds legt bij stijging van het loonniveau de prijsstabilisatie een zwaardere druk op de rentabiliteit van het midden- en kleinbedrijf als gevolg van de relatief hoge loonsom. Zowel uit de moeilijker concurrentie positie op de arbeidsmarkt als uit de in krimping der netto winst marges vloeit een tendentie voort tot kwalitatief of kwantitatief verminderde dienstverle ning aan de verbruiker. Het midden- en kleinbedrijf voorziet echter in diensten, die door welvarender geworden consu menten niet minder, doch juist meer op prijs worden gesteld. Voorbeelden uit landen met een hoog welvaartsniveau doen het dan ook waarschijnlijk achten, (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 febr. De over heid, vooral de gemeentelijke, profiteert in Nederland veel te weinig van het ta lent dat in de architectenwereld te vin den is. Door onvoldoende selectie en ook door het late tijdstip waarop de architec ten o.m. bij de bouw van nieuwe wijken worden ingeschakeld, blijven de resulta ten van de nieuwbouw dikwijls achter bij de verwachtingen. De geweldige over heidsinvesteringen vereisen een scherpe keuze, waarbij ook aan de jongeren zal moeten worden gedacht. Dit zei de burgemeester van Amstel veen, de heer D. Rijnders, vanmorgen in het ICC hij zijn installatie als voorzitter van het College van Advies inzake de keuze van een architect. Dit college, dat ai vele jaren bestaat, geeft opdracht gevers gratis advies by het zoeken van een geschikte architect. Gemiddeld wor den vijftig aanvragen per jaar behan deld, die resulteren in voordrachten met ongeveer 200 namen van architecten. Het gaat daarbij soms om zeer grote werken als kantoren of raadhuizen, soms ook om woningen of kleine ge bouwtjes. Daarbij probeert men steeds naar gelang van de wensen van de op drachtgever uit de duizenden als archi tect in ons land werkzame personen de juiste man te kiezen. De architecten-leden van het college zijn zelf gedurende hun zittingsperiode van dit soort opdrachten uitgesloten. De installatie van burgemeester Rijn ders geschiedde na het afscheid van oud-burgemeester mr. A. d'Ailly, die vijftien jaren voorzitter is geweest. In zijn afscheidsrede ging de heer d'Ailly diep in op de vele pogingen, die door de Bond van Ned. Architecten zijn en worden ondernomen om selecterend te werken onder de circa 4000 personen, die zich in Nederland met de onbe schermde titel van architect tooien. Juist deze massa heeft o.m. geleid tot de in stelling van het adviescollege inzake de architectenkeuze. De BNA beschikt zelf over een archief met 16.000 af beeldingen van werken der 1150 bondsleden; daarnaast kunnen de op drachtgevers ook informaties inwin nen in het Bouwcentrum in Rotterdam. Naar de mening van de BNA-voorzit- DEN HAAG, 20 febr. Na een kort stondig verhoor in het herzieningsproces van de 85-jarige tandarts A. Mertens heeft de Hoge Raad de uitspraak be paald op 20 maart. ter. ir. H. Lammers wordt nog te weinig van de adviesmogelijkheid van het col lege geprofiteerd, hetgeen door de heer d'Ailly o.m. geweten werd aan het strenge erecode onder architecten dat persoonlijke reclame verbiedt. DEN HAAG, 20 febr. Van commu nistische zjjde is vanmiddag in de Twee de Kamer gevraagd of er enig voorne men bestaat thans het vraagstuk Nieuw- Guinea in het parlement nog aan de orde te brengen. „Iedereen, tot Bobby Kennedy toe, bemoeit zich ermee, maar de Kamer weet van niets. Hoe is nu de stand van zaken?", aldus een vraag van het communistische lid Bakker. Dr. Kortenhorst antwoordde dat hem van de zijde van de regering noch m de vorm van een verzoek tot interpel leren namens de Kamer daartoe een verzoek had bereikt. De communisten zullen zich nu beraden, of zij een inter pellatie zullen aanvragen. Een beslis sing is vanmiddag verder niet genomen. (van onze taffeltennis-medewerker) AMSTERDAM, 20 febr. Smash 2 is toch wel een wisselvallig team. Na de nederlaag van vorige week tegen SprengerUC maakten de hoofdstedelijken nu weer alles goed met een voortreffe lijke overwinning op AVGA. Alle kans is er nu weer, dat de plaats in de hoofd klasse behouden zal blijven al is de weg dan ook nog lang... TYBB deed wat het aan zijn stand verplicht was en kende geen genade met DDC 2. Het werd 8-2 voor de Haarlemmers. Bovenaan heb ben enkele teams prachtige kansen, maar de zorgen rond de rode lantaarn zijn eveneens erg groot! In J had Ahoy onverwacht de handen vol aan een ver woed vechtend Wilskracht 2. De fraaie positie werd er echter niet door aange tast. In M had leider Victory'55 het lang niet zo moeilijk met TOö (8-2). Hier zit GTTC voüop in de zorgen. Ra pidity daarentegen verbetert zijn plaats voortdurend en kwam nu door Nehamij te kloppen zelfs op de zevende plaats. De situatie voor TYBB 2, dat zelf niet speelde, werd weer slechter. Smash 2 dachttegen AVGA goede kansen te hebben wegens het ontbreken vein Fraayenga, die door de veel zwak kere Zwiebel moest worden vervangen. Op het laatste moment echter kwam er opnieuw een mutatie in het AVGA- team: Low moest zich laten vervangen door Gilissen en dit betekende weer een aanzienlijke versterking. Desondanks wist Smash het prachtig te klaren. Ton Rutte was weer in goede vorm en be wees met drie punten inmiddels een degelijk hoofdklasser te zijn geworden. Zandvliet won twee maal en slaagde er ooi: in routinee Vrees te bedwingen. Welsink ten slotte liet duidelijke winst tegen Gilissen glippen, maar wist Zwie- Advertentie) (Van een verslaggever) BOVENKARSPEL, 21 febr. In de enorme veilinghal „West Friesland" is gistermiddag Europa's grootste over dekte bloemententoonstelling de „Westfriese Flora" geopend. Duizen den mensen waren op de eerste dag van dit zes-daagse festijn naar de „hoofdstad van de kleibol" getogen, om op te gaan in het weergaloze kleu ren- en geurenspel van de ruim 150.000 bijzonder fraai gearrangeerde bloemen. Het is de 29ste maal dat de „Westfriese Flora" haar poorten heeft geopend voor de talrijke kwekers, de vakmensen en de tienduizenden bloemenminnaars uit het gehele land. In de immense hal van het kleine Bovenkarspel is het voorjaar weer het eerst doorgebroken. Sprake loos en intens genietend wandelen de bezoekers langs de prachtige bloem- partijen, de trots van het stralend en poëtisch Westfriese land, dat op deze eerste werkelijke voorjaarsdag bekoor lijker was dan ooit. Op deze „Westfriese Flora" staat voor zo'n 160.000 gulden aan bloemen. Dat komt op ruim één gulden per bloem. Als maandag na afloop van de tentoonstelling de grote „uitverkoop" begint, zal die waarde geslonken zijn tot minder dan 30.000 gulden. Want al zijn de duizenden tulpen onder nog zul ke ideale kastemperaturen getrokken, men heeft te doen met een levende materie. Na zes dagen, als de vette si garenrook en andere verderfelijke in vloeden hun werk hebben gedaan, kan men de tulpen, narcissen en hyacinthen voor een „prik" meenemen.Voor de vakmensen zijn ze dan definitief afge schreven, ons kunnen ze dan nog tien dagen achtereen op de komende lente wijzen. Lente. In een aangrenzende hal staan 24 Westfriese stamboek-koe ien aangetreden. In hun midden be vindt zich de keizerin „Clazina 48", uit Binnenwijzend. Zij is twintig jaar en heeft in totaal reeds 116.128 kg melk geproduceerd. Naast haar in een getra liede stal staat een ras-merrie met haar enkele weken oud veulen. Weer verder op hippen twaalf witte konijnen door het stro, verwonderd aangestaard door een traag herkauwende geit. Drie lam metjes vinden het gedoe van de ko nijntjes ronduit belachelijk. Voorjaar. De veilinghal gonst ervan. Tussen de spuitende fonteinen en kla terende watervallen gaat een jury roni. om de diverse inzendingen (vrij wel uitsluitend uit West-Friesland) te beoordelen. Zij leggen voorzichtig een vinger om het blad van een „Darwin", een „parkiet" of een „Bartigon" en la chen om een minder geslaagd „Abe Lenstra", „Jo Vincent" of „Rudi Car- rell". Na verloop van tijd gaat er een gejuich op als de uitslag wordt bekend gemaakt. Een kweker spoedt zich naar zijn inzending en strelend laat hij zijn blik langs de bloemen glijden. Deze jaarlijkse Flora is eigenlijk te beschouwen als de triomf van de West- Friese kleibol, die men hier rond de eeuwwisseling is gaan kweken. De West friese kleibol die men in Duitsland, Engeland, Scandinavië, tot zelfs in Ja pan kan aantreffen. Want de bloembol lencultuur in dit gebied is bezig zich een wereldfaam te veroveren en over vleugelt nu reeds de zandbol van „de Zuid", de enige werkelijke concurrent. Is het niet veelzeggend, dat de burge meester van Hillegom jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden gistermid dag de officiële opening van de Flora verrichtte? bel toch te kloppen. TYBB deed het prima tegen DDC 2, welk team slechts korte tijd tegenstand van formaat kon bieden. In die eerste periode verloren zowel Schoof als Visser één maal. Jan Witteman bleef ongeslagen en zodoende werd het 8-2 voor de geel-zwarten. DTTC 14-27, Batswimgers 2 14-23, TYBB 13-18, Wilskracht 13-16, WGA 13-11, Nedlloyd 2 13-10, Tw.- OneUp 2 12-7, DDC 2 12-7, Elan 13-6, Swift 14-3. Treffers 12-24, DDC 14-23, Wibo 2 13-20, AVGA 14-16, Docos 12-14, UB- TV 2 12-10, Tw.OneUp 14-9, Smash 2 14-8, SprengerUC 13-5, Golto 12-1. Wilskracht 2, danig in de gevaarlijke zone, deed zijn best om Ahoy zijn on geslagen record af te nemen. Vooral echter Ruud van der Ven hield het hoofd koel en tx>ekte drie overwinnin gen. Wim Kamer verloor alleen vein La- mers, maar Nico Poort moest zowel aan Lamers als aan de Groot de eer la ten, waarna Wilskracht, met 22-20 in de laatste game, ook nog het dubbel wist te winnen. Ahoy 2 had ook al de han den vol en wel aan Donk, dat zich even- 'eens tot het uiterste weerde" om uit de zorgen te komen. Ook dit lukte niet. Bouwman en Raven wonnen beiden twee maal en Bemer zorgde voor één punt. In een goed dubbel boekten de Hilversummers daarna de winnende punt. Smash 3 kon een verzwakt Mac- cabi niet helemaal de baas worden. Te gen Nihom, een invaller uit het tweede team, moest zelfs met drie nederlagen genoegen worden genomen. Voorst ver speelden Neep en de Haan de winst ook nog aan Muller. Lex Rijnen echter was prachtig in vorm met twee punten, waarna hij samen met de Haan ook nog een moeizame overwinning in het dubbel bevocht: 13-21, 21-13 en 11-21. Scylla 2 12-23, Nedlloyd 3 12-21, Treffers 12-14, Dito 12-13, AVGA 3 12-10, Smash 3 12-10, MacCabi 12-7, Disnie 12-6, TYBB 2 12-4. Ahoy 11-22, Fr. Smulders 13-22, Vr. schaar 12-17, Ahoy 2 13-14. Zeist 12-12, Buna 13-7, Wilskracht 2 11-6, Donk 12-5, HOC 11-3. Victory'55 heeft het tegen TOG niet zo erg moeilijk gehad. Sier moest een veer laten tegen van Abbeve en onk Kwakman moest aan Duits een over winning toestaan. Veerman won al ®U® partijen en samen met Kwakman ook nog het dubbelspel, zodat de Volendam- mers dus overtuigend wonnen. GTTO verzette zich moedig tegen Povac 2, maar leed „in het zicht van de haven' schipbreuk. Sleper en Hamers deden goed werk met ieder twee punten, maar Jansen faalde helaas volkomen met niets dan nederlagen. Tot slot wilde het ook in het dubbelspel niet vlotten, zodat Povac met 6-4 kon winnen. Rapidity kreeg een onvolledig team van Neha mij tegenover zich, dat alleen met Crouse en Hogendorp verscheen. Eij- king, Keet en Winder, wonnen ieder één maal, kreeg dus elk één punt cadeau en tot slot bleef ook het dubbelspel nog in Beverwijk, zodat de uitslag 7-3 werd. Povac 2 13-23, Victory'55 12-22, Ne hamij 13-14, Hotac 12-11, Togido 12-11 Shell 12-9, Rapidity 13-9, TOG 12-7, GTTC 13-6. Overgangsklasse uitslagen: G: Mac- cabi Smash 3 5-5, Scylla 2 Ned lloyd 3 8-2. J: Donk Ahoy 2 4-6, Fr. Smulders HOC 10-0, Wilskracht 2 Ahoy 4-6, Zeist Buna 7-3. M: TOG Victory 2-8, Rapidity Nehamij 7-3, GTTC Povac 2 4-6, Togido Hotac 5-5. HILVERSUM, 20 febr. In een ver* kiezingsbjjeenkomst van de VVD heeft prof. Oud zich gisteravond hier uitge* sproken voor een onderzoek door een commissie uit de Tweede Kamer in d® zaak-Van der Putten. Volgens de suggestie van prof. Oud zou het seniorenconvent van de Kamer moeten voorstellen, dat een dergelijk® commissie enquête-bevoegdheid zou heb ben. Een grondig onderzoek, aldus prot- Oud, zou het meest volledige licht de zaak-Van der Putten moeten doen schijnen. De nota van minister Visser over deze zaak toont aan, dat de be windsman reden had aan de geschikt heid van de technisch ambtenaar te twijfelen, zo meent het liberale Ka* merlid. Het seniorenconvent bestaat uit voorzitters van de vijf grote partijen de Tweede Kamer en de Kamervoorzit ter. VUGHT, 20 febr. (ANP) Het re traitehuis „Loyola" van de paters J® zuiden zal van hier worden verp'^ L. naar Helvoirt. De Jezuïeten hebben da twintig ha bosgrond gekocht voor bouw van een nieuw retraitehuis. Het oude huis in Vught, dat een h®J__ ve eeuw oud is, zou onvoldoende n ge ijkhede bieden voor uitbreiding modernisering. Het nieuwe project naar schatting 2.500.000 vergen. LATEN WE HET GEBEURDE VAN VANMORGEN VERGETEN, MENEER. IK WAS IN DE WAR VAN SAM'S DOOD, DIE GOEIE JONGEN. IK WIST 00K NIET POLITIE SAMEN WERKTE HM, MOGELIJK HIELD .DE DADER ZICH SCHUIL IN EEN VAN UW SCHUREN. MIS SCHIEN VINDEN Wt DAAR lETSi, TvvAAROM WERKJ CASTER Pgf| ZO KRANT STAAT, DAT rU NAAR HET MOORDWAPEN ZOEKT..."! WILT U BIJ MIJN HUIS ZOEKEN? HET STAAT HET DICHTST BIJ DEZE PLAATS.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2