Recherche rolt illegale autohandel-complot op Vijf Een verjongde Voorjaarsbeurs vraagt de aandacht van de huisvrouw Drieling in Haarlem geboren Bijna 200 jaar blijkt het eigen koffiebranders- geheim uit de geur en smaak van Indrukwekkende FAUST door „Das Schauspiel N. Ph. O. speelt van Dimitri vijfde symphonie Sjostakowitsj TAXI 13000 Internationals vast gestemd - Tussen Haarlem en Osnabriick mannen m arrest Osnabriick en Griekenland stellen zich voor Aanrander krijgt twee en half jaar 36.000 foto's in beslag genomen Plan voor 114 woningen in Zandvoort WOENSDAG 21 FEBRUARI 19Ö2 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Dans Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Aanbieding van lang speelplaten aan B. en W. van Haarlem „Kindervreugd" in Zand- voort wordt verplaatst Van 1 t.m. 9 maart in het Krelagehuis Pottenbakkerij Structuur Haarlems station heeft snackbar Mis van Schubert door Koor Katholiek Haarlem Vergadering KVP Zandvoort Gestolen auto gevonden SINDS 1769 Voor middelbare scholieren: Uitvoering Toonkunst Aanwinsten leeszaal Heemstede - na Glenn's reis - Beurs van Nevi Y ork - (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 21 febr. De jumelage tussen Haarlem en Osnabriick, waar voor van gemeentewege bijzonder geij verd wordt, heelt de laatste maanden ook een crimineel kantje gekregen. De Haarlemse recherche heeft namelijk drie Haarlemmers aangehouden die bij een kwalijke autohandel betrokken wa ren met een Duitser uit Osnabriick. Het Haarlemse drietal vormde een complot, waartoe ook een Amsterdammer en een Purmerender behoorden. De vijf man nen zijn opgesloten in het huis van be waring te Haarlem. Geruime tijd reeds geleden kreeg de Haarlemse recherche via Interpol uit Den Haag van de Landespoiizei in Os nabriick het verzoek de gangen eens na te gaan van een 42-jarige autohande laar die in Duitsland verduisterde auto's zou hebben gekocht. De recherche kon echter niets ontdekken, maar haar arg waan was vooral gewekt toen zij er achter kwam dat een 35-jarige Haar lemmer de compagnon was van de auto handelaar. Die man was namelijk, zeker in „autozaken", een goede bekende van de Haarlemse politie. Men wist van hem dat hij bijzonder bekwaam was in het knoeien met Chassisnummers. De nummers van heel wat autowrak ken werden nagelopen en ndat twee Haarlemse rechercheurs gedurende drie dagen bij de rijksdienst voor wegver keer in Den Haag twintig- tot dertig duizend autokaarten hadden nagelopen, kon de autohandel van het complot ge reconstrueerd worden. Het bleek name lijk dat in Duitsland gestolen of ver duisterde auto's bij een Osnabrücker terecht kwamen. Deze verkocht ze in Osnabriick aan een uit Purmerend af komstige 59-jarige man, die op zijn 'beurt zijn broer waarschuwde. De auto's werden als zogenaamde schrootwagens naar Nederland ver voerd op legale papieren. De chassis- CINEMA PALACE: Porgy and Bess. 14 jaar 2 en 7.30 uur. FRANS HALS- Als vrouwen liefhebben, ontraden. LIDOEddie op leven en dood, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Achterdocht, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: 6e week: De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gewone tijden 2 en 7.30 uur. ROXYt/ra Donderdag: Vliegende tijgers, 14 jaar. 2,30, 7 en 9.15 uur. STUDIO, 5e week: De Nacht, str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA„Exodus", 14 jaar. Woensdag 21 februari Minerva Theater, Heemstede. 2.30 uur: Martin Vinjée's Jeugdtoneel: „Dik Trom en zijn aap'". Donderdag 22 februari Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co- medie „Het Prieel" van Alec Coppel. Re gie: Bob de Lange. In de hoofdrollen: Bob de Lange, Annie de Lange en Kitty Klup- pell. Woensdag 21 februari Concertgebouw. 7.30 uur: Jazz-muziek- uitvoering Interscholair Jeugdtoemooi Haarlem 1962. Aula Lyceum Paulinum, Driehuis. Con cert door r. k. Koorvereniging „Da Pacem'.' Woensdag 21 februari Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlands Dans Theater: Twee premières „Thanatos" van Jaap Flier en Fr. v. d. Kraan, „Eurydice" van Hans van Maanen en Geza Frid. Woensdag 21 februari Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. Verenigingsgebouw „De Hoofdwacht" Grote Markt. 9.30 uur: Vereeniging „Haerlem Algemene vergadering. Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: Mevr. dr M. Révész-Alexander over „Italiaanse schilderkunst in de 15e eeuw". „Bloemenheuvel", Overveen. 8 uur: Jaar lijkse vergadering buurtvereniging „Over- Veen". Donderdag 22 februari Concertgebouw, Tuinzaal. 8.15 uur: „Ge loof en Wetenschap": Inleiding tot ge- dachtenwisseling door dr. Fr. Thijssen over: „De problemen rondom het Concilie van uit het oecumenisch gezichtspunt". „Domi", Overveen. 8.15 uur: Katholiek Vrouwen Gilde, Overveen: Mevr. Groen- smit-Van der Kallen over: „De hedendaagse vrouw en de wereld om haar heen". Bevallen van een zoon: 17 feb.: J. Van Steijm-Koornstra; 19 feb.: D. J. van Gils-Schmidt; A. E. J. van de Pol- Leeman; M. E. J. W. van Velzen-van de Ven; 20 feb.: F. W. Philippo-van Bentem; A. M. Verkerk-Jansen. Van een dochter: 19 feb.: A. G. Bah- len-Wijker; M. M. J. Meijer-Borst. 20 feb.: J. van der Wurf-van IJselmuij- den. Ondertrouwd: 20 feb. A. Notenboom en C. C. Paes; J. P. in 't Veld en W. Parmentier; F. J. M. Spee en H. A. Hjjnen; P. Wachtel en A. M. Wamaar; G. P. Scheers en H. van Dijk; L. A. M. Stoop en C. J. F. Piek; J. C. Smit en R. van Leen. Gehuwd: 17 feb.: L. H. Verslagers en Y. Kok; T. H. van Poeteren en M. C. A. j. Hompes. 19 feb.: M. Y. Wong en Y. K. Chung; L. Vreeken en Y. Roos- loot, J. D. Mulder en C. M. Koster. 20 feb.: A. J. M. van den Berg en H. J. Woolthuis. Overleden: 14 feb.: S. M. Graafstal- van der Steur, 93 j., Barteljorisstraat; w. Guijt, 72 j., Oosterhoutlaan. 16 ifo.: B. Koopman-Stoltenborg, 85 j., ■^azepatersiaanM. Spier, 89 j., Kie- yerparkweg; C. Ligtenstein, 79 j., Ka- merlingh Onnesstraat; J. Schouten, 56 J-,. Kamperlaan; H. Dost, 51 j., Gast- huisvest; C. G. Bouwens, 66 j., A. L. Aiyserinckstraat; J. H. Hoogendoorn, 85 P. C. Boutensstraat; J. Burger, 89 4-> Joh. de Breukstraat; T. E. Puts, 61 J-, .Schalkwijkerstraat; M. R. de Boer, f Muiderslotweg. 17 feb.; G. Hoep- vaü 5,O0Ö> 58 j., Gasthuisvest; M. E. an Zon-de Nijs, 77 j., 2e Zuidpolder- Da nf' Kuipers-Olij, 88 j., Klever- hci ?,6?' van Wageningen-Za- mIk?? L. Jansstraat. C, H. C. van der tenU-Kaspori, 61 j„ Kamperlaan; G: J. fa naar> 57 I-. Gasthuis- i viz van ^er Zeep-Landwerd, 77 M- Kars, 42 j„ Gast- Visse-- van Wermeskerken nummers werden in Haarlem wegge maakt en overgebracht op in Duits land gestolen auto's die ook naar Ne derland waren gevoerd. Op die ma nier konden de gestolen auto's met geldige papieren in de handel worden gebracht. Doordat de Haarlemse recherche er in slaagde de weggewerkte nummers van de wrakken te achterhalen en al dus via de autokaartenregistratie in Den Haag ook de met die nummers voorziene auto's, kon zij tenslotte het complot oprollen. Daarbij bleek ook een 40-jarige man uit Haarlem betrokken en een 33-jarige Amsterdammer, die de auto's doorverkocht heeft, terwijl hij wist dat er iets niet in orde was. In Osnabriick zijn drie Duitsers gearres teerd die bij deze kwalijke autohandel betrokken waren. In totaal betrof het zeven auto's, waar van er drie in Duitsland verduisterd zijn, twee gestolen en twee uit Duitsland gesmokkeld. De Haarlemse rechercheurs hebben in Osnabriick vele complimenten gekregen voor de oplossing van dit ge val, waarmede zij vele maanden bezig zijn geweest. Advertentie) HAARLEM, 21 febr. Enige tijd geleden heeft een Heemsteedse gram mofoonplatenmaatschappij aan B. en W. van Haarlem een langspeelplaat aangeboden waarop de Haarlemse or ganist Piet Kee op het gerestaureerde Christoan Müller-orgel in de oude Ba- vo aan de Grote Kerk enkele orgel werken speelt. De opnamen voor de plaat werden gemaakt op 18, 19 en 20 september van het vorige jaar. Piet Kee speelt van Joh. Seb. Bach Toccata en Fuga in d kl. (B.W.V. 565), Wenn wir in höchste Nöte sein (B.W.V.) 641) en Vater Unser im Himmelreich (B.W.V. 636), Aria Sebaldina van Pa- chelbel, Sonatina Toccata van Ritter en Largo van Krebs. Binnenkort zal ook aan B. en W. wor den aangeboden een langspeelplaat van het Noordhollands Philharmonisch Or kest. De opnamen hiervan werden ge maakt op 21,22, 23 en 24 juni, in het ge meentelijk concertgebouw. De gespeel de werken zijn Hongaarse dansen nr. 5, 6, 1, 10, 17 en 21 van Brahms en de Noorse dansen no. 1 in b kl. no. 2 van Grieg. Het N. Ph. O. staat onder lei ding van Henri Arends. ZANDVOORT, 21 febr. Tengevolge van de bebouwing aan de Noorderduin weg zal de speeltuin van de vereniging „Kindervreugd" moeten verdwijnen. In de nabijheid daarvan wordt een terrein door de N.V. „Kostverloren" in exploi tatie gebracht en deze vennootschap wil een deel daarvan voor de symbo lische prijs van 1,. aan de gemeente overdragen, mits daarop een speeltuin wordt aangelegd. De gemeenteraad wordt voorgesteld dit aanbod te aan vaarden. HAARLEM, 21 febr. Volgende week donderdag, 1 maart, zal de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de twintigste Voorjaars- beurs voor de Vrouw openen in het Krelagehuis. De beurs wordt gehou den van 1 tot en met 9 maart. De opening zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Osnabrück en zijn bevol king laten zien. Ook zal de opening van de beurs worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Griekse ambassade. In een speciale stand zal ter beurze immers ook de aandacht voor land en volk van Griekenland worden gevraagd. Overigens belooft de Voorjaarsbeurs speciaal ook voor de vrouw in Kennemerland veel attrac tiefs te bieden. Zo wordt in de vroe gere filmzaal van het Krelagerhuis op de bovenverdieping, een bijzonder aan trekkelijke tentoonstelling ingericht van „Goed Handwerk". De in 1951 opgerichte stichting „Goed Handwerk", die zich in het bijzonder beijver! om middels cursussen en ten toonstellingen het eigen handwerk van de Nederlandse Vrouw op een beter peil te brengen, zal verschillende voor beelden tonen van wat men op het ge bied van goed handwerk al niet tot stand kan brengen. Mevrouw Cécile Dreesman uit Amsterdam, mevrouw Smit-Melle uit Utrecht en .Tob. Kooy uit Haarlem zullen verschillende mo dellen tonen, o.a. met medewerking van de Haarlemse huishoudscholen. Bovendien worden er in de voormali ge filmzaal demonstraties gegeven van kantklossen, knopen, weven etc. De Griekse inzending is een nieuwig heid van de beurs. De commissie van Advies van de Beurs wil voortaan elk jaar op een bijzondere wijze de aan dacht vragen voor een bepaald land. Men is dit jaar gestart met Grieken land, omdat juist Griekenland steeds meer in trek blijkt te komen als toe- ristenland. De Griekse ambassade heeft deze stand ingericht. De stad Os nabrück gaat via de Voorjaarsbeurs iets verteilen over de stad waarmee Haarlem vriendschappelijke betrekkin gen heeft aangeknoopt. Er blijken zo wel in Haarlem als in Osnabrück ver schillende verenigingen uitwisselings plannen te hebben opgevat en het is speciaal voor de leden van deze vere nigingen, maar ook voor alle andere Haarlemmers interessant om ter beur ze iets naders o"er Osnabrück te we ten te komen. Niet minder dan drie modeshows zul len de beursbezoeksters kunnen bekij ken: op de eerste plaats natuurlijk de langzamerhand traditioneel geworden modeshow van de firma Stoutenbeek. Voorts zal de firma Van Weert in de intieme Expositiezaal regelmatig shows geven van kleding voor aanstaande moeders. En de zaal zelf verzorgt ,,La Mode Actuele" shows van zelfgemaakte kleding van zomer, en voorjaarsstoffen, die vervaardigd wordt volgens een nieuw knippatronensysteem van de be kende ontwerper Jean Filarski. tpn -D p, D1 J-> Kami vest- "Molenaar' 57 3-, W huisvest; H. W.' j 1SSRom,78 1"' Lmdsevrt; E. Cassee, 84 Raai3 tert5hof; A- Hessels, 74 j., P^ÏÏn A' Muller- 59 5-, Kam- Over de speciale stand van de Haarlemse Verkeerspolitie, waar men zich op zjjn praktische kennis van de verkeersregels kan laten tes ten, hebben wij reeds geschreven. Maar ook de Bescherming Burger bevolking zal met een informatie stand ter beurze verschijnen. Het kunstzinnig ambacht wordt dit jaar vertegenwoordigd door het atelier „Martinei" van de Overveense pot tenbakker M. A. Röttgering. Deze zal met zijn draaischijf tonen hoe de pot tenbakkerskunst beoefend wordt. Het grote paviljoen achter het Krela gehuis wordt geheel als filmzaal inge richt. Hier wordt o.m. een uitsteken de documentaire over ons land ver toond, terwijl hier 's ochtends tussen 10 en 1 uur lezingen en films worden gegeven met een opvoedkundig karak ter. De bezoeksters van deze lezingen en filmochtenden zullen op een bijzon dere manier onthaald worden. De hoofdzaak van de Voorjaarsbeurs is natuurlijk ook dit jaar weer het to nen van huishoudelijke gebruiksartike len. De fabrikanten doen hun best om op de Haarlemse Voorjaarsbeurs hun nieuwste snufjes te tonen, want de Haarlemse beurs is de eerste die tel- kenjare in ons land gehouden wordt. Maar daarnaast neemt gelukkig ook weer de deelname van de Haarlemse middenstand toe. De nieuwe voorzit ter van de verjongde Middenstands- centrale, de heer M. van Eek jr., zal daarom ook bij de opening van de beurs het woord voeren. Er is in de afgelopen maanden nog al wat veranderd in de structuur van de Voorjaarsbeurs. Sinds jaar en dag was de beurs verbonden met de afde ling Haarlem en omstreken van de Ne- drelandse Verenniging van Huisvrou wen. Deze binding is thans losgelaten. In de Commissie van Advies zijn nu alle vrouwenorganisaties in Haarlem en omstreken, de middenstandscentra le, de journalistenkring, de Kamer van Koophandel en de stichting Haarlems Bloei vertegenwoordigd. Een andere in het oog lopende ver andering is, dat er niet meer de hele dag gemusiceerd zal worden. Alleen 's avonds speelt er een band op de achtergrond. Op veler verzoek is de aandacht meer gelegd op de beurs zelf en niet meer op de bijkomstigheden. Vandaar, dat ook de regelmatig terug kerende prijsuitreikingen zullen wor den gehouden. Men kan nu individu eel gewonnen prijzen afhalen. Alles is erop gericht, dat de huisvrouw, maar ook haar echtgenoot en kinderen, een rustig bezoek aan de beurs kunnen brengen. ZANDVOORT, 21 febr. De bebou wing van het noordoostelijke deel van Zandvoort is thans genaderd tot de zo genaamde modderkommen. Deze, het landschap ontsierende en in de omge ving kwalijke geuren verspreidende rioolwaterbassins kunnen echter eerst verwijderd worden als de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie in bedrijf is gesteld. Dit zal op het eind van 1963 het geval zijn. De bouw van woningen zal dus vooralsnog meer oostwaarts moeten geschieden; voorbij een hoog duin dat zal moeten worden afgegraven voor de demping van de modderkommen. Burgemeester en wethouders hebben daar een terrein aangewezen, dat ruim te biedt voor de bouw van 114 eenge zinswoningen. Zij stellen de raad voor, een crediet van 50.000 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van dit terrein. Zij willen namelijk voorko men dat de volkswoningbouw wordl gestagneerd door gebrek aan bouwter rein. HAARLEM, 21 febr. Gistermiddag is de snackbar in de tweede klas res tauratie op het station te Haarlem of ficieel in gebruik genomen. De bouw van de snackbar, waaraan in totaal zes entwintig mensen kunnen zitten, vergde drie maanden. Het huiselijke van de klassieke wachtkamer heeft men on danks de moderne zwier van de bar weten te handhaven. Wat de opzet betreft is de bar de eerste stationsbar in Nederland. Er zijn warme en koude hapjes verkrijgbaar. Bedoeling is, dat dit snackbar-systeem ook op andere Nederlandse stations zal worden doorgevoerd. De bediening aan de bar, die op snelheid ingesteld is, zal het reizend publiek zeker ten goede ko men. HAARLEM, 21 febr. Het Koor Ka tholiek Haarlem onder leiding van Al- hert de Klerk geeft donderdag in de Concertzaal een uitvoering van de Gros se Messe in Es dur van Schubert en l'An mil van Gabriel Pierné. Aan dit programma werken mee de solisten Jeanne Companjen, sopraan, Anneke Dannijs, alt, Nico Boer, tenor, Simon v der Geest, tenor en Gerard Droog, bas. Koor en solisten worden begeleid door het Noordhollands Philharmonisch Or kest. De uitvoering begint om kwart over acht. ZANDVOORT, 20 febr. De afdeling Zandvoort van de K.V.P. houdt maan dag 26 februari; 's avonds om 8 uur, een ledenvergadering in het Gemeen schapshuis. Het belangrijkste agenda punt is de candidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezing. Voorts zal een advies-commissie worden benoemd voor de rangschikking van de candidaten op de lijst. Voorlopige candidaten kunnen reeds thans bü het bestuur worden opgege ven. Daarvoor is nodig een schriftelijke verklaring van tenminste 10 leden der afdeling. SANTPOORT, 21 febr. Toen twee agenten op de Terrasweg nabij de Hoofdstraat een geelkleurige personen auto aantroffen, die zij daar ook al de vorige dag hadden zien staan, stelden zij een nader onderzoek in. Het kente kenbewijs bleek aanwezig en zo kwam men aan naam en adres van de eige naar, die in Amsterdam woonde. Het bleek, dat zijn auto daar zondag was ontvreemd. aSmHBH SSBWHW (Advertentie) INHOUD 250 GRAM KLAVERBLAD KOFFIE GEBRAND MET DE RIJKDOM DER EEUWENOUDE ERVARING .KOFFIEBRANDERIJ HET KLAVERBLAD LEIDEN. Günter Stellmacher in de rol van Faust HAARLEM, 21 febr. Haarlem is een drieling rijker. Bij de fam. Kremer- Kersten aan de Kleverparkweg 150 zijn zaterdagmorgen om kwart over tien twee meisjes en een jongen geboren. De meisjes, Machteld en Ingrid, wegen resp. 4 pond en 350 gram, en 4 pond en 300 gram. Hun broertje Eric weegt 4 pond en 450 gram. In het Grote Gast huis worden alleen de meisjes in een ge deeltelijk open couveuse verpleegd. Al le drie zijn zij flinke babies en zij verke ren evenals hun moeder in goede gezond heid. Binnen acht weken hoopt de fami lie de nieuwelingen thuis te hebben, hoe wel dan grote moeilijkheden te overwin nen zullen zijn in verband met de be schikbare ruimte in huis. Het echtpaar Kremer-Kersten had reeds een zoontje van acht jaar. HAARLEM, 21 febr. Het Toon kunstorkest onder leiding van Marinus Adam en het Toonkunstdameskoor on der leiding van Kitty Nederkoorn geven maandag 26 februari, 's avonds bm acht uur, in de Concertzaal een uitvoering. Het programma vermeldt werken van Pergolesi, Mozart, Beethoven en Jean- Jean, Machteld, Ingrid en Eric in de armen van zuster Snoeck Henkemans, waarne mend hoofd van de kraamafdeling. HAARLEM, 21 febr. De middel bare schooljeugd die gistermiddag en -avond in de Haarlemse stadsschouw burg in de gelegenheid werd gesteld om de toneelgroep „Das Schauspiel" uit Remscheid het eerste deel van Goethe's Faust-tragedie te zien spelen, verkeert toch wel in een bevoorrechte positie. Het komt in Haarlem maar al te zelden voor dat de schouwburg door buitenlandse gezelschappen wordt be zocht en op het repertoire van de Ne derlandse gezelschappen verschijnen de Duitse klassieken slechts b(j hoge uitzondering. Ik wil niet beweren, dal men hier een ideale Faust-vertolking heeft meegemaakt, maar men heeft wel op een indringende manier kennis kunnen nemen van Goethe's meester werk. Het WIKOR, Werk- en Informatiecen trum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd, heeft „Das Schauspiel" nu al sinds 1958 jaar lijks naar ons iand gehaald om de mid delbare schooljeugd in de gelegenheid te stellen Duits toneel te zien. De voor stellingen hebben in de eerste plaats een educatief doel en de inscenering van de intendant van de groep, Wil helm Michael Mund, is daar geheel op afgestemd. Verondersteld wordt, dat het stuk in de klas reeds is gelezen en voorbereid. Door een bijzonder dui delijke zegging wordt dan in de voor stelling de tekst tot nieuw leven ge wekt. Zulk een voorstelling moet een on uitwisbare indruk achterlaten. De he le enscenering is ondergeschikt ge maakt aan de zegging van de tekst. De decors eenvoudige zetstukken die niettemin suggestief werken, van de hand van Udo Wiedenhoff zijn beperkt tot een eenvoudige vaste bouw met enkele wisselende stukken. De vooral in donkere tinten gehouden sfeervolle costuums, zijn ontworpen door Hildegard Sehmidt-Blaecker. De nadrukkelijkheid waarmee de tekst ge zegd wordt, lijkt aanvankelijk fnuikend voor het tempo de voorstelling duurt vier volle uren maar gaande weg bemerkt men, dat ondanks dit trage tempo de clausen met zulk een doorleefde intensiteit worden gezegd, dat men geheel in de gang van het drama wordt opgenomen. Dat is voor waar geen geringe verdienste van de energieke regisseur Wilhelm Michael Mundt. Deze man is trouwens te zeer thea ter-vakman om alleen maar de woor denkunstenaar Goethe aan het woord te laten. Men ziet het aan zijn leven dige enscenering, die in bepaalde scè nes zoals in de Leipziger Wijnkel der en in de heksenkeuken bepaald Shakespeareaans aandoet. Hij geeft de humor bij Goethe de volle kans en be reikt daardoor een bijzonder beweeg lijke voorstelling. Alleen zijn belichting kon mü niet bekoren: hier heeft hij het tè mooi en tè beweeglijk willen maken. De verschillende kleuren die hij over het toneelvlak verspreidt, pas sen niet in de geslaagde poging tot abstractie die zün enscenering overi gens kenmerkt. Om nog maar te zwij gen van het op-lichten van fluoresce rende decor- en costuumonderdelen. Dat deze Faust-vertolking zo'n die pe indruk achterlaat zeker in ver gelijking met de veel oppervlakki- HAARLEM, 21 febr. Henri Arends liet ons gisteravond op het concert van het Noordhollands Philharmonisch or kest kennismaken met de vijfde sym fonie van de vooraanstaande, heden daagse Russische componist Dimitri Sjostakowitsj. Sedert Prokofieff speelt Sjostakowitsj in het huidige Rusland de meest leidende rol onder de compo nisten. Van de tien symfonieën die hij schreef behoren de eerste, vijfde, zeven de en achtste tot de buiten Rusland meest uitgevoerde werken. Hiervan is de vijfde symfonie de minst interessan te. Duidelijk grijpt de componist terug naar de romantiek van Mahler en Tsehaikowsky. Het lijkt alsof Sjotako- witsj dit werk wat al te gemakkelijk beeft geschreven. De thematiek doet doorgaans meer verwachten dan er ten slotte uit te voorschijn komt. De effec ten zijn soma nogal goedkoop. De hef- tige ritmische zendingen doen gewild aan en zelf brutaal pathetisch. Het mooi ste deel is het Largo, met een gedra gen thema. Wat de uitvoering betreft, een speciaal compliment voor Henri Arends en de zijnen. Men kwam alge meen tot perfect ensemblespel, dat ge dragen werd door een grote spanning, in alle vier de delen. Dat de symfonie ons geen algehele voldoening schonk, heeft zeker niet aan de voortreffelijke uitvoering gelegen. Na ie pauze speelde Nikita Magaloff Chopins eerste piano concert in e kleine terts. Hij deed dat op bijzonder smaakvolle wijze. Speciaal de romance, het tweede deel, was van een verstilde klankenschoonheid. Ook in dit pianoconcert viel de begeleiding van het orkest te loven. Magaloff liet zeer terecht dirigent en orkest in de hem uitbundig gebrachte hulde delen. J L. ger voorstelling van het stuk, die het gezelschap in 1958 in ons land gaf is voor een belangrijk gedeelte te danken aan Gunter Stellmacher, die de titelrol op verbluffende wijze met betrekkelijk weinig uiterlijke midde len behalve zijn monumentale stem. festalte gaf. De volle nadruk werd ier gelegd op het innerlijk conflict van Faust, dat van de menselijke verantwoordelijkheid tegenover zich zelf en tegenover zijn Schepper. Daarnaast moet ik onmiddellijk noe men de uitstekende Mephisto-rol van Wilhelm Michael Mund zelf. Ook de ze Mephisto heeft gewonnen sinds vier jazr geleden; hij is speelster en daardoor bijtender geworden. Bijzon der mooi was de Margarete van El ke Vollstedt, die snel groeide naar een creatie: vooral als haar inner lijke verscheurdheid groeit en als zij ten prooi valt aan een alles ver woestend verdriet, wordt deze Marga rete aangrijpend mooi. Volstaan wij verder met de medede ling,. dat de vele kleinere rollen meer dan bevredigend gespeeld werden. Sa men hebben zü deze Faustvoorstelling tot een heel bijzondere gemaakt. Ideaal is deze voorstelling niet, omdat de ech te schouwburgbezoeker en theaterlief hebber een meer uitgewerkte voorstel ling verwacht. Dat was hier niet mo gelijk, juist omdat men voor jonge men sen speelde en met een duidelijk educa tief doel. En in dat kader kan de voor stelling dan ook alleszins geslaagd he ten. „Das Schauspiel" maakt een toer- nee van vijf weken door ons land. Op 6 maart komt het gezelschap 's mid dags in het Minervatheater in Heem stede met „Gottes Utopica", een stuk naar de beroemde roman van de na oorlogse auteur Stefan Adres. J.W.v.d.V. AMSTERDAM, 20 febr. Een 38-jari- ge Amsterdammer, die op 4 juli van het vorig jaar op de Larense hei een 13-jarig meisje heeft aangerand, is daarvoor door het gerechtshof veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek. De rechtbank veroor deelde hem in oktober tot tien maanden gevangenisstraf. Zowel de officier van justitie bij de rechtbank als de procureur-generaal bij het hof hadden vier jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de verklaringen, die hij na zijn arrestatie bij de politie heeft afge legd, heeft hij het jonge meisje op de avond van 4 juli jl. in Laren naar de weg gevraagd. Op zijn verzoek ging het kind met hem mee in de auto, waarna hij naar de Larense hei reed met de bedoe ling haar aan te randen. Daarbij zou de man het meisje eerst met een doek met chloroform hebben bedwelmd. Ontwikkelingslectuur: Bankspiegel 1861-1961jubileumuitgave Twentse Bank. Buringa: Handschrift. Egeraat: Tirol. Geyl: Duitse en Italiaanse fi guren. Hackett: Henry VUI. Hendrik- se: Prins Bernard. Montet: Zo leefden de Egyptenaren. Reischauer: De ge schiedenis van Japan. Schoonenberg: De macht der zonde (r.k. afd.) Schu mann: De Arabieren. Seltman: Vrou wen in de Oudheid. Wereld en Kerk: Een bundel opstellen. Romans: Carmiggelt: Alle orgels slapen. Manen-Pieters: Een nest vol tuinfluiters. Matti en Speking: Vinger afdrukken van God (r.k. afd.) Streef: De onzichtbare band. Wheeler: Zo n rustige laan* (r.k. afd.) Fleming: Live and let die. ZANDVOORT, 21 febr. De gemeen teraad van Zandvoort wordt voorgesteld een verordening vast te stellen waarbij het verboden wordt slachterijen op te richten of te gebruiken. De verordening bevat overgangsbepalingen voor de be staande bedrijven. De gemeente is tot vaststelling van deze verordening ver plicht bij de gemeenschappelijke rege ling welke met Haarlem is gesloten ter uitvoering van de vleeskeuringswet en de exploitatie van het openbaar slacht huis. AMSTERDAM, 20 febr. De zeden politie heeft de 50-jarige zaakwaar neemster van een tijdschriftenimport- bureau en de 41-jarige filiaalhoudster van dit bedrijf, aangehouden nadat zij bij dit bedrijf een grote hoeveelheid vermoedelijk pornografische foto's en lectuur in beslag hadden genomen. De eigenaar van dit bedrijf, een 37- jarige koopman uit Zandvoort. die in Amsterdam o.m. vijf tijdschriftzaken exploiteert, zit op het ogenblik wegens het verspreiden van pornografische lectuur een gevangenisstraf van een jaar uit. Howel deze de eigenaar tijdens de behandeling van de laatste strafzaak tegen hem voor het gerechtshof had verteld dat hij ai zijn tijdschriftenza- ken wilde verkopen, was het de zeden politie ter ore gekomen dat zich op zijn hoofdkantoor nog een grote voor raad vermoedelijk pornografische foto's bevond. Enkele daarvan werden vorige week aan de officier van justitie ge toond, die daarop opdracht gaf deze foto's in beslag te nemen. Gebleken zou zijn dat deze foto's ook werden verhandeld. Maandag deed de zeden politie een inval in het centrale ma gazijn aan de Rozengracht, waar 36.000 dubieuze foto's in beslag werden ge nomen. Bovendien vond men in dit ma gazijn en in het filiaal aan de Klove niersburgwal een 30-tal tijdschriften, enkele boekjes en enkele films, die vermoedelijk ook een pomografixch karakter dragen. Van de films is in middels gebleken dat dit niet het ge val is. Tot arrestatie van de bedrijfs leidster werd besloten omdat zij geduren de deafwezigheid van de eigenaar belast is geweest met de inkoop en verkoop. Vorig jaar juni werd bij dit bedrijf ook een grote partij pornografie (han delswaarde ruim 55.000) in beslag ge nomen. AMSTERDAM, 21 febr. De ruimte reis van overste Glenn heeft stimulerend gewerkt op de koersvorming op de New Yorkse beurs. De daar verhandelde Ne derlandse fondsen kwamen op Uni lever na met een flinke koersstijging uit de bus. Gisteravond nam de Am sterdamse avondhandel deze stijging over en ook vanochtend lagen de hoofd fondsen in Amsterdam vast Met uitzon dering van Unilever, welk fonds tegen ongeveer dezelfde koers als gisteren (f 186,40-187) verhandeld werd. Bij de officiële opening van de beurs moest men zelfs nog een paar dubbeltjes prijs geven, zodat de koers onder de f 186,- kwam. Kon. Olie daarentegen was van middag vast in de markt Na een slot- koers van f 133,80 dinsdag, werd f 135.90 genoteerd, nadat New York een note ring van ongeveer f 136 te zien gegeven had. Ook Philips lag met een koers van 974 (dinsdag 962) goed in de markt AKU lag op een koers van rond 419 een tien tal punten boven de slotkoers van dins dag. terwijl voor Hoogovens eveneens een avance van een punt of tien was weggelegd op 839. Scheepvaartfondsen konden vandaag niet mee komen. KNSM moest 214 pnt prijsgeven tot 18614 en ook de overige fondsen in deze sector konden het ni veau van dinsdag niet handhaven. Deli- Mij. en Amsterdam Rubber konden wat aantrekken. Voor eerste genoemd fonds werd een f 2 hogere koers f 162.00) be reikt. Staatsfondsen waren goed prijs houdend. De locale industriefondsen wa- en over het geheel genomen vriende lijk gestemd. Vorig opening 4'i Ned 1960 1 41/4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won Douw - 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch PL. KLJH. Kon. Ned Stoomb Mil K„ Jd. Stoomv. Mij Nederl v Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie In terunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2'/: Amsterdam '56 2tfe Amsterdam '56 H 2% Amsterdam '56 III 2% Amsterdam '59 2(4 Rotterdam '57 Alt» HeynKl obl Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KLJÜ Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U£. Steel Slot 21/2 103% 102 100 H 94% 94% 109% 376 114 114% 134 fc 135% 408% 419 330 923 160 162.00 507 800 397 831 839 506 625 961 974 186.5: 85.80 341 518% 617 133.85 135.90 154% 154 147% 63.5C 189 186% 157% 168 140% 338 152% 155% 155 231 253.5: 535 149.5 87 92 92 101% 93% 128% 19/2 20/2 50% 51% 41% 42 60 62% 76% 76 V2 56% 56% 82% 32% 17% 17% 34% 34% 56% 58% 57% 58 37 37% 38 38% 30 39%e 57% 57 55% 55% 22% 22% 51% 51% 71% 72% Stemming: prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3