AMERIKA kan de ruimtevaartraee op vreedzame wijze winnen In Y.S. legt men meer nadruk op de wetenschap dan op propaganda i HAMBURG BEDREIGD DOOR EPIDEMIEËN Russische prestaties moeten niet gekleineerd worden Herwonnen prestige Streichhölser Oude Haagse Soos gemoderniseerd Doe wat terug" Diepvriesmaaltijder Zilveren broodmand Sigaretten en E.E.G. Coöperatieve veestal Weer op de been Rattenkatten en honden in overstroomd gebied ZESTIG Amerikaanse tegen 15 Russische satellieten DECAZEVILLE Mijnwerkers iveer aan het werk WOENSDAG 21 FEBRUARI 190i. PAGINA >s= Bij de beoordeling van de pres taties van de Amerikanen en van Sovjet-Rusland op het terrein van raketbouw en de ontwikkeling van het ruimte onderzoek, hoort men nog steeds en ten onrechte de mening Verkondigen dat de Amerikanen toch nog wel erg achter liggen op de duidelijke successen van hun concurrent in de ruimte-arena. Dat deze mening nog steeds bij zeer. velen opgeld doet, kan men herhaaldelijk gewaar worden in gesprekken, ook met diegenen waarvan men zou kunnen ver wachten dat ze minder kwetsbaar zjjn voor de grove, of soms sub tiele, maar altijd doeltreffende propagandatactiek van de Russen. Met een minimum aan bekendge maakte technische gegevens zijn de communisten in Rusland er in geslaagd door middel van een aantal even onverwachte als spec taculaire raketlanceringen alge meen de mening te doen postvat ten dat zij in de strijd van tech nische topprestaties in de ruimte de ander stukken voor zijn. kroniek terrein, en onge- VJ twijfeld heeft deze iedere dikte, elke maat bouw- en meubelplaat Meer kwetsbaar Machtig potentieel Hulp voor astronoom Hij glenndert ervan De vreugde in Amerika over het Welslagen van de vlucht van Glenn Wordt vooral gedeeld door de bewo ners van die landen die nauw met de V.S. verbonden zijn. Het achter blijven van Amerika bij Rusland op het gebied van de ruimtevaart was een Achterblijven van het Westen. Het prestige van de V.S., als een der lei dende mogendheden in de wereld, heeft de laatste jaren te lijden gehad ^an de sensationele successen van de Sovjet-Unie bij de verovering van de nrhnte. Toen de Sovjets op 4 oktober 1957 hun eerste Spoetnik lanceerden ®n daarmee in de hele wereld een Ifroot propagandistisch effect behaal- h®n, ontstond er in Amerika grote ?Ogerosdieid over de achterstand op ï'Af gebied van de intercontinentale ra ketten en de aardsatellieten. In Ame- rt*sa heeft men zich krachtig ingespan nen de verloren tijd in'te halen, maar v°rig jaar moesten de Amerikanen R°g toezien hoe de Russen Gagarin j*1 Titov het Westen voor waren met he bemande ruimtevaart. hoen Gagarin in april 1961 zijn ^'s om de aarde volbracht had, werd eZe prestatie door Moskou voorge- 6*d als een bewijs van de superiori teit van het com- munistische stelsel Buitenlandse °p wetenschappe lijk en technisch bewering indruk "laakt op vele bewoners van com- Ii tfn'sbs°he en neutrale staten en wel- JTet* °°k op mensen uit het Westen. heelt na Gagarins vlucht tien k aan<h;ri geduurd voor de Ameri- ko&n !enn zÜn banen om de aarde *ich en" Maar nu mag Amerika Van An ook van zijn relatief gevoel Ien j?'nderwaardigheid bevrijd voe- de r ,e "sPace race de wedloop in aeL *s in een nieuw stadium beurt"16-1 r cle indrukwekkende ge- van A™8 ^?n ?'s^eten- De achterstand Zeer b^ll'3 i .t' ^us'ar|d is nog maar Zevert- rere,i*. Want hoewel Titov Glennlejn. efr om aarde ging, en banen 'l schijnen de Ameri m un ruimtevaartuigen tech- De eerste satelliet was een Russi sche en bovendien vele malen zwaar der dan de satelliet waarvoor men in Amerika plannen maakte. De eerste ruimtecapsule, die de maan bereikte, was een Russische en de eerste foto's van de achterzijde van de maan wer den door een Russisch „ruimtelabora torium" gemaakt. Toen men in Ame rika nog met de voorbereidingen voor het plan-Mercurius bezig was, brachten de Russen kort na elkaar twee ruimte vaarders in een langdurige baan om de aarde. Dit stadium in de ontwikkeling van bemande ruimtevaart bereiken de Amerikanen nu eerst maanden later. Het lijkt er dus op dat inderdaad in Rusland de techniek beter wordt be heerst, maar meer dan schijn is dat niet. Wij durven beweren dat men in Amerika bij de beheersing van de zeer moeilijke rakettechniek bepaald niet on- Advertentie) nische snufjes te hebben die de Rus sen niet bezitten. Een opmerkelijk verschil is, dat Amerika steeds zoveel openhartiger is geweest dan Rusland. Het is het verschil tussen een democratisch land met een vrije pers en een vrije radio en T.V., en een totalitaire staat waar al le voorlichting door de machthebbers in handen wordt gehouden. Het was pijnlijk voor Amerika dat de wereld de laatste weken zo vaak moest ver nemen dat Glenns vlucht was uitge steld. Maar daardoor was het massa- psychologisch effect van de radio-uit zendingen van gisteren ook des te gro ter. Terwijl over de ware toedracht van de vluchten van Gagarin en Ti tov nog steeds veel in het duister is gebleven en terwijl ons over eventuele Russische mislukkingen niets bekend is, hebben de Amerikanen hun acti viteiten op het gebied van de ruimte vaart steeds volledig in de openbaar heid gebracht, hetgeen hen, naast mil de spot, tenslotte vooral veel „good will' heeft bezorgd. De bemande ruimtevaart is geen communistisch monopclie meer. De vrije wereld kan vrijer ademen nu het verloren prestige is herwonnen. De derde Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn tijdens de training voor zijn tocht rond de aarde, gefotografeerd in de drukkamer op Cape Canaveral. derdoet voor de tegenpartij in de wed strijd. Het is om een juist beeld van de situatie te krijgen uiteraard niet geoor loofd, de Russische prestaties te klei neren. Sommigen gaan zover cat ze aan de waarheid van verschillende Rus sische proeven twijfelen. Zij zeggen dat de maanfoto's vervalsingen zouden zijn en dat Titov en Gagarin geen werke lijke reis om de wereld maakten. Aan de wetenschappelijke verklaringen, die ons uit Rusland bereiken behoeft men echter over het algemeen niet te twij felen, de maanfoto's zijn echt en de Lunik II kwam inderdaad aan op de maan. Wel moet men de berichtep die van achter het ijzeren gordijn komen, nauwkeurig lezen, want door het weg laten van gedetailleerde gegevens wordt vaak iets gesuggereerd dat het Russische propaganda-apparaat welkom maar in feite onwaar is Rusland heeft buitengewoon geprofi teerd van de primeurs, die het heeft ge had. Gelijke successen behaald door Amerikanen kwamen veelal na verloop van tijd niet meer op de frontpagina's voor. Amerikaanse raketproeven zijn nu zo talrijk, dat men ze vaak niet meer als een unieke prestatie opvat. Het grote aantal proeven doet de aan dacht verslappen en maakt daardoor minder indruk dan de zeldzame maar onverwachte prestatie van de Russen. Bovendien wordt in Rusland de indruk gewekt dat door hun „superieur gelei de wetenschap" geen mislukkingen op treden in het ruimtevaartprogramma. De oppervlakkige toeschouwer gaat on bewust aan deze absurde gedachte ge loven. Amerika voert zijn programma daarentegen in de volle openbaarheid uit. Het staat met zijn „mislukte" raket proeven op een veel kwetsbaarder plaats. Wederom is het de oppervlak kige toeschouwer, die door de soms met veel nadruk gepubliceerde „misluk king" onbewust naar de mening gaat overhellen, dat Amerikaanse successen te zeldzaam optreden. Men krijgt de situatie, dat de meest spectaculaire evenementen, aan Rus sische zijde de onverwachte en ge slaagde proef en aan Amerikaanse zjjde de vaak herhaalde lanceringen en „mislukkingen", de mening bepa len, die men zich vormt over de door beide partijen bereikte resultaten. Het is de vraag of de Amerikanen, wan neer zij met spectaculaire prestaties, in de trant van de Russische primeurs, hun schijnbaar ondermijnde repu tatie willen herstellen, in een derge lijke ongelijke strijd succes ilien boe ken. Het heeft er een weinig de schijn van, maar de sterkste kant van het Amerikaanse ruimtevaartprogramma ligt in de voorrang, die het weten schappelijk onderzoek naast de mili taire projecten krijgt. In Amerika zijn twee belangrijke or ganisaties, die zich bezig houden met het ontwikkelen en het gebruik van ra ketten. Het is allereerst het ministerie van Defensie, dat tot taak heeft de vei ligheid van de staat te waarborgen en daarvoor een uitvoerig en kostbaar ra ketprogramma heeft. Daarnaast be staat de National Aeronautics and Spa ce Administrate NASA, dat als doel stelling heeft het uitvoeren van een zeer breed opgezet wetenschappelijk en technisch programma voor het onderzoek en het gebruik van de ruimte voor vreed zame doeleinden. Tussen beide bestaat een nauwe samenwerking, zodat men kan profiteren van ervaringen en resultaten van de ander. Een goed gefundeerd en breed opgezet wetenschappelijk on derzoek van alle facetten die met ruim te en ruimte-onderzoek te maken heb ben, zal naar men in bevoegde kringen gelooft, leiden tot een machtig poten tieel in de vorm van wetenschappelijke en technische kennis. Hierdoor kan het best de positie van Amerika als partij in de ruimterace worden gediend en ver sterkt. Natuurlijk is de herhaalde primeur- jagerij van de Russen de Amerikanen een doorn in het oog, maar in wezen wordt hun doelstelling er niet door aan getast. Het programma van NASA bevat ge heel in overeenstemming met haar doel stelling, de ontwikkeling van krachtiger raketten, bemande ruimtevaart en we tenschappelijk onderzoek van de ruim te buiten de aarde. Het schot naar de maan van 26 januari, project-Ranger III, valt onder de bevoegdheden van de NASA. De Ranger III, die is uitge rust met vele instrumenten, die de maan, st-aks ook landingsterrein voor bemande ruimteschepen, moeten onder zoeken, heeft, zoals bekend, door een te grqte stuwkracht van een der raket ten de maan niet getroffen, maar is haar op aanzienlijke afstand gepasseerd. Op pervlakkig gezien dus weer een mislul king. In feite niet, want bij het lance ren van dergelijke uitzonderlijk ingewik kelde ruimtevoertuigen de raket werd uit een arkeerbaan" naar de maan gezonden blijft vooralsnog de kans van slagen van het gehele project ge ring. Mocht men nu denken dat bemande ruimtevaart naar de maan niet moge lijk zal zijn omdat de risico's blijkbaar toch te groot zijn, dan moet men wel bedenken dat bij de betrouwbaarheid van „veiligheidsmaatregelen" over het algemeen de Amerikaanse raketproe ven wel een uitzonderlijk grote mate van betrouwbaarheid hebben. Voordat in de komende tien jaar de wereld het spectaculaire evenement zal beleven van een heuse man op de maan zullen nog veel proeven moeten worden geno men om dit hemellichaam en de weg erheen te onderzoeken. Onder die proe ven zullen veel „mislukkingen" voor komen, mislukkingen voor de oppervlak kige toeschouwer. Wanneer de maan eenmaal bereikt is zal ook hij hopenlijk beseffen, dat deze mislukkingen het lan den op de maan van mensen uiteinde lijk mogelijk maakten. Op het ogenblik staan tegenover ruim zcotig Amerikaanse ruimtevoertuigen, die met succes werden gelanceerd, vijftien Russische. Enkele punten uit het pro gramma van de NASA zijn onder an dere de vorming van een wereldomvat tend systeem van communicatie-satel lieten. Dit project dat in nauwe sa menwerking wordt uitgevoerd met een particuliere firma, de American Tele graph and Telephone Company, zal door betere telefoon-, telegrafie- en zelfs televisie-verbindingen van zeer grote betekenis zijn. Het ziet er naar uit, dat mer zal proberen vóór de Olympische Spelen in 1964 te Tokio dit verbindings- net gereed te hebben. Misschien zullen we via satellieten directe televisie-uit zendingen van de Olympische Spelen kunnen zien. Op dit moment cirkelen om de aarde een aantal Tiros-satellieten die door Ergens in Duitsland had de trein enige uren vertra ging. Ik deelde het compar timent met een heer, die zich vrijwel uitsluitend onledig hield met een wel dadig toppunt van onledig heid; met slapen dus. Maar op een gegeven moment werd hij toch loer de voortdurende, enerverende stilte gewekt. Hij sloeg de ogen open, keek ietwat ver ward om zich heen en vroeg mij: „Was passiert?" „Niets," antwoordde ik, „we staan stil." En zo begon het gesprek. Door zo'n gedwongen samenzijn op zo'n beperkt gebied ontstaat een onderlinge vertrouwelijkheid, die er in fei te niet kan wezen. Hij bleek machinist te zijn van de grote vaart. En hij had heel wat van de wereld gezien. Geen werelddeel of hij had het meermalen aangedaan. Hij had dusdoende ontdekt dat ieder volk zijn eigen aard had. Hollanders? Eerlijke, maar koppige en vasthoudende lieden. Of ik een glaasje bier met hem mee wilde drinken. „Dat zou ik best willen," zei ik, „maar het zal niet lukken. Ik ben nèt nog even naar de „Speisewagen" ge weest, maar ze doen het niet meer. „Es ist zu spat," „Unsinn," stelde hij vast. Hij stond op en keerde even later met twee fles jes terug. „Bitte," zei hij. „Danke schön," zei ik, „wie haben sie das gemacht?" „Et was reden," antwoordde hij met een alle moeilijkheden wegwuivend gebaar. Wij dronken. En hij sneed die vol keren weer aan. De Duitsers zijn zo grondig, zei hij. Ze gaan atijd tot de kern en weten, wat dat betreft nooit maat te houden. Zij werken in alle ernst op de lach spieren. „Ach ja,'' zei ik vergoelijkend. „Nem," hield hij aan „sehen sie mal. En hij diepte een doosje lucifers uit zijn zak op, hield het mij voor en zef ietwat imperatief „Lesen sie." Ik las „Haushaltware. Deutsche Zündwarenmonopol-gesellschaft." Ik schoot in de lach. „Na, kuck' mal an," zei hij tevreden, en borg het vuurwerk weer op Het huis is al meer dan honderd jaar oud, evenals de herenso ciëteit die er is gehuisvest, en men maakt zijn aanwezigheid voor de deur dan ook niet kenbaar door van een elektrische schel gebruik te maken. Men doet een bel klingelen door aan de tong te trekken, die uit een wagenwijd opengesprerde leeuwe- bek hangt. In de gang leest men de spreuk: „Elk dingh heeft sijnen tijdt; 't prijselijk dat een man, is wijs in zijn beroep en lugtigh bij de kan". De sociëteit zelf heeft een bijzondere sfeer, die voornamelijk wordt veroor zaakt door het vreemde licht dat bin nenvalt door het glas in lood in de nok, en doordat de „grote zaal" in derdaad groot is. Op de middag dat wjj er zijn worden de ballen op een van de grote biljarts enthousiast door twee leden aan het rollen gehou den. Het spel wordt van opzij nauw lettend gevolgd door het oudste lid van deze sociëteit, de heer Van Doorn, die met zijn 98 jaar nog genoeg enthou siasme weet op te brengen om met zijn voet op de grond te stampen tel kens wanneer er een fraaie carambo le gemaakt wordt. Het is in de so ciëteit een bekend feit dat de heer Van Doorn nog maar enkele jaren geleden bekeurd is, omdat hij van een rijdende tram is gesprongen. Het bestuur van deze sociëteit „De Vereeniging" in de Kazernestraat in Den Haag is ervan overtuigd dat een sociëteit nu niet minder levensvat baarheid heeft dan zo'n honderd jaar geleden. Het veranderde tijdsbeeld, noöh de overschaduwende aanwezig heid van de veel machtiger en alom bekende „Witte Sociëteit" op het Plein met haar meer dan 2500 leden heeft het bestuur ervan af kunnen brengen een burgermansvermogen te steken in de vernieuwing en modernisering van „De Vereeniging". Men heeft welis waar de 125 leden moeten laten we ten dat verdubbeling van de contribu tie noodzakelijk is, maar dit is zonder veel gemopper aanvaard. Het bestuur heeft zelfs op de receptie, die ter ge legenheid van de restauratie is gege ven, van de leden een televisietoestel cadeau gekregen. „Dan zal het niet meer gebeuren dat er bij een belang rijke voetbalwedstrijd die wordt uit gezonden minder leden komen" zegt de heer L. van Leeuwen, oud-bestuurs lid, thans steun en toeverlaat voor het bestuur en vermoedelijk ook weer toe komstig bestuurslid. De heer Van Leeuwen, die in de dertig is en dan ook tot de jongste van de leden be hoort, spreekt menigeen in de socië- NASA werden ontwikkeld, die voortdu rend hun televisie-oog gericht houden op de wolkensituatie m onze atmosfeer. Door middel van de radiografisch over gebrachte beelden kunnen op aarde de wolkenformaties zoals die zich over uit gestrekte gebieden voordoen worden be studeerd. Meteorologen kunnen belang rijke voorspellingen doen over de te ver wachten weersituaties. Op den duur hoopt men weervoorspellingen op lange termijn uit de waarnemingen van de sa tellieten te kunnen halen. Reeds meer malen heeft men door tijdige informaties uit de waarnemingen van de Tiros-satel- lieten op tijd waarschuwingen voor op handen zijnde orkanen aan de bedreigde gebieden kunnen doen toekomen. Binnenkort zullen de eerste van een reeks astronomische satellieten worden gelanceerd in een baan om de aarde. Deze uiterst nauwkeurig te oriënteren satellieten zullen het de astronoom mo gelijk maken waarnemingen te doen van de straling van sterren en andere objec ten aan het uitspansel, die op aarde on meetbaar is omdat deze straling wordt tegengehouden door de atmosfeer. In sterrekundige kringen ziet men de satel- Uet-astronomie als een belangrijke nieu we ontwikkeling in de ontplooiing van de ruimtevaarttechniek. Met een achterstand ten opzichte van de Russen begonnen, hebben de Ameri kanen nu hun programma van beman de ruimtevaart een goede start gegeven. Voor het kritische oog .an geheel de wereld zijn thans drie astronauten in de ruimte gebracht, van wie Glenn drie maal om de aarde heeft gecirkeld. Het nu grotendeels afgewerkte pro- ject-Mercurius zal worden gevolgd door project-Apollo. Vooraleer in het kader van dit project de eerste proe ven een mens op de Maan te doen lan den worden gehouden, zal de machtige nu nog experimentele Saturnus-raket operationeel moeten zijn. Reeds geruime tijd is men aan deze raket bezig. Eind oktober van het vorige jaar werd met succes de eerste trap van de nieuv t vijf tig meter hoge raket gelanceerd. Het veelzijdige wetenschappelijke en praktische programma van NASA dat deels in eigen laboratoria en deels door gecontracteerde bedrijven wordt uitge voerd, geeft de gelegenheid tot ontwik keling van een veelzijdige kennis bij de Amerikaanse onderzoeker en technicus. Uiteindelijk moet het hierdoor mogelijk worden in de vrije wereld de rente van de enorme bedragen die aan ontwikke ling en proeven worden uitgegeven, aan meer dan alleen militaire doeleinden ten goede te laten komen. De rente wordt hij reeds uitgekeerd in de vorm van betere materialen, betere instrumenten, betere elektronische apparatuur, het ope nen van nieuwe wegen voor wetenschap pelijk onderzoek en straks betere ver bindingen tuss n alle delen van de wereld. Dit alles kan er toe leiden dat Amerika uiteindelijk de wedstrijd op vreedzame wijze zal winnen. S. VAN AGT. PARIJS, 21 febr. (AFP) De staking onder de tweeduizend mijnwerkers van het gebied vij Decazeville in midden- Frankrijk, die op 19 december was uitgebroken, is geëindigd. De mijnwer kers waren in staking gegaan uit pro test tegen het sluiten van mijnen door de regering. Op 5 februari waren twintig mijnwer kers een hongerstaking begonnen, waar door enigen van hen in ernstige toestand in het ziekenhuis terechtkwamen. Door een exploitatietekort van 13 miljoen nieuwe francs p jaar zag de Franse regering zich gedwongen mijnen te slui ten. De regering had de mijnwerkers een ontslag met drie maanden salaris en twee jaar 90 procent van het sala ris toegezegd. Verleden week heeft de regering aanvullende maatregelen goed gekeurd. De mijnwerkers hebben nu naar aanleiding hiervan besloten het werk te hervatten. teit aan met „oom". Toen ik hier voor het eerst met mijn vader kwam om te bridgen was ik achttien. „Mijn heer" wordt hier noodt gezegd en ik vond het te gortig al die ouderen maar direct bij hun voornaam te noe men. Toen werd het „oom" en dat is zo gebleven"., zo zegt de heer Van Leeuwen. De sociëteit, waar behalve gebil jart ook gekegeld wordt, geskat. ge bridged, gewhist (op groenbeklede ta feltjes), gepraat en gelezen, bestaat al 110 jaar. Zij werd opgericht door de rijtuigschilder J. de Visscher, die door de dood van koning Willem 11 zjjn beste klant verloor, naar een andere broodwinning omkeek en een soos stichtte om er zelf kastelein in te kunnen worden. Het grootste deel van de leden wordt gerecruteerd uit het bedrijfsleven, al zijn er wel hoofdamb tenaren, advocaten en notarissen. Men is over net algemeen in „goede doen", blijkens een opmerking die wjj aantrof fen in het gedenkboek dat bij het eeuw feest is geschreven. „Het is uiterst plezant de leden gade te slaan in hun ongedwongen bewegingen binnen de muren der soos. Daar kun je het bele ven, dat drie of vier leden, die hoof delijk wellicht goed zijn voor een half miljoen, met luciferstokjes gokken om de betaling van een rondje Blijkens foto's in datzelfde gedenk boek staat het bestuur ook op goede voet met de echtgenoten van de leden die feestelijke gelegenheden zoals de jongste vernieuwing komen meevie ren. Ook zij zien bezoek aan de soos kennelijk als geoorloofde uithuizigheid. De modernisering heeft zich ook uit gestrekt over de kegelbaan, waar au tomatische opzetters kegeljongens overbodig hebben gemaakt. Hoewel, personeelsgebrek Is niet de oorzaak dat men hiertoe is overgaan. „Er zijn er genoeg die 's avonds wat willen bij verdienen, gezellig onder mannen zijn en nog eens een biertje krijgen aan geboden", zegt de heer Van Leeuwen. Triomf van de sociëteit is dat ook de directeur van „De Witte" lid is. Hij mag volgens de statuten geen lid zijn van de sociëteit die hij zelf bestuurt, zegt men. Het kan natuurlijk ook zijn dat hij gewoon de kunst komt afkij- Een Halleluja-hoed, door Dior het meest geslaagde dameshoedje ter wereld genoemd, op een affiche vraagt al sinds enkele maanden de aandacht voor de actie „Doe wat terug", waarmee een stich ting geld inzamelt om het Leger des Heils bij zijn 75-jarig bestaan in mei een flink bedrag te kunnen aanbie den. Johan Bodegraven vertelt weke lijks in korte radiopraatjes over het prachtige werk van naastenliefde, dat deze jubilerende instelling in velerlei vormen zonder onderscheid des persoons verricht. Nog maar korte tijd was de actie aan de gang of op giro-nummer 75.500 (de 75 van het jubileum en de 500 als eenheden vein centen, dubbel tjes, kwartjes of guldens, die ge vraagd worden) was reeds 3000 overgeschreven en nu is men de ton genaderd. Er is echter veel meer nodig om het Leger des Heils in staat te stellen zijn plannen, waar door nog meer mensen in nood gehol pen worden, te kunnen verwezen lijken. Van 12 tot 19 mei wordt een speciale „Doe wat terug"-week ge houden, waarin weer de bekende Kerstpotten op straat verschijnen, nu niet geflankeerd door Leger des Heilssoldaten ,doch door bekende fi guren uit onze samenleving. Een ander onderdeel van de actie is de verkoop van een 25 cm-lang speelplaat met een keur van liederen, met begeleiding van het Stafmuziek korps en combo gezongen door groot koor, officierenkoor, zusterkoor en jeugdkoor, onder leiding van kapitein W. F. Palstra. Deze plaat werd dinsdag te Utrecht ten doop gehou den en de eerste exemplaren zijn door de heer F. de Graaf, voorzitter van de Ned. Vereniging van grammo foonplaten detailhandelaren, aange boden aan dr. M. B. van de Werk kinderrechter te Utrecht en voorzit ter van de stichting „Doe wat terug", alsmede aan Johan Bodegra ven en kapitein Palstra. Voorlopig zijn 25.000 platen geperst, doch men hoopt veel meer van deze platen tegen een prijs v: n 5.- te verkopen. In het Ned. Herv. Diaconessenhvfc te Emmen is een proef genome: met diepvriesmaaltijden, hetgeen geschiedde in samenwerking met de Nederlandse vestiging van de Zweedse fabriek Electro Helios en de nv Iglo te Utrecht. De proef welke werd genomen in de periode van begin juni tot begin september heeft goede resultaten opgeleverd. Tijdens de proef werden in tota; 17000 maaltijden verstrekt, t.w. 201 per dag, aan alle interne en in de voeding zijnde personeelsleden even als aan enige artsen. Tevoren was in de proefkeuken van de nv Iglo te Utrecht een 28-tal verschillende menu's samengesteld, zodat geen eenzijdige maaltijden behoefden te worden geserveerd. De maaltijden bleken uitstekend te zijn, de kleur er de geur waren goed, terwijl de smaak prima genoemd mocht worden. Eer verdere belangrijke factor blee' eveneens dat de voedingswaarde r geen enkel opzicht was verminderd. Na de proef van drie maanden is men tot de conclusie gekomen, dat diepvriesmaaltijden grote mogelijk heden openen voor de ziekenhuizen, zeker wat betreft de doelmatigheid en de praktische uitvoerbaarheid. Er is echter nog één probleem, dat een oplossing vraagt als men volledig overschakelt op het systeem van diepvries (waardoor dus een goed geoutilleerde ziekenhuiskeuken over bodig wordt) namelijk: het dieet. De Nederlandse vereniging van meelfabrikanten heeft besloten de zilveren broodmand 1961 uit te reiken aan de Nederlandse Organisatie voor internationale Bij stand (NOVIB). Een en ander zal 27 maart gebeuren in hotel De Witte Brug in Den Haag. Prins Bernard, die algemeen voor zitter is van de NOVIB zal namens deze organisatie de onderscheiding in ontvangst nemen. De Nederlande vereniging van meelfabrikanten reikt sinds 1956 jaar lijks een zilveren broodmand uit aan personen of organisaties die bijzon dere verdiensten hebben voor de voed selvoorziening. Voor 1961 erkent de vereniging aldus de grote verdiensten van de NOVIB terzake hulp aan on derontwikkelde gebieden in het bijzon der op het gebied van de voedseltoe stand. De NOVIB werd eveneens in 1956 opgericht en heeft ten doel het Ne derlandse volk in kennis te brengen met de betreurenswaardige omstandig heden waarin miljoenen mensen ver keren. Voor de liefhebbers van Franse sigaretten is er een goed nieuw tje. Tengevolge van de jongste wijziging in de binnentarieven van de E.E.G. gaat de prijs van deze sigaretten binnenkort vat omlaag; ze komen nu op ƒ1,- en 1,25 per twintig stuks. Het laat zich niet aanzien, dat het gebruik van Franse sigaretten in ons land door de prijs verlaging sterk zal toenemen. Mis schien gaan er wat rokers van zware shag over op de Franse sigaret, maar zullen wel niet gauw een groot pu bliek trekken daarvoor hebben ze een te apart karakter. De vaste groep Nederlandse afnemers zal de E.E.G. echter dankbaar zijn. De prijsverlaging gaat 5 maart in. Zeventien landbouwers in het Gro ningse Oldambt zijn van plan geza menlijk op coöperatieve basis een veestal op te zetten voor tweehonderd koeien, die zomer en winter op stal zullen staan. De landbouwers. die wonen in Nieuwolda en Woldendorp, zullen om streeks honderd hectare grasland voor dit doel gebruiken. Voor dit gebied is veehouderij een uitzondering. Reeds tientallen jaren wordt in het Oldambt bijna uitsluitend de akkerbouw uitge oefend. De grappenmakende artiest John nie Kraaykamp is weer zo goed op de been dat hg kan optreden. Sedert oktober van het vorig jaar was hij zo ongelukkig dat hij twee keer achter elkaar voor een gebroken been in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een druk seizoen van voorstellingen in het land en voor de televisie ging voor hem verloren. Maar donderdag avond gaat hij in Leiden voorzichtig proberen of hij weer iets presteert. Het gezelschap van herstellende ma rinemensen die onder de zorg staan van de Sociale Medische Dienst in Lei den is zijn publiek. Johnnie staat nog met één been in het gips, maar hij kan nu weer andere gezichten trekken dan alleen pijnlijke. HAMBURG, 21 febr. (UPI) Troe pen ratten, katten en honden hebben in het door overstromingen geteisterde ge bied rond Hamburg vandaag een nieu we bedreiging toegevoegd aan de reeks verschrikkingen, de epidemieën. Het aantal slachtoffers van de ramp be draagt in geheel Duitsland nu 262, van wie 214 afkomstig uit Hamburg. Het zoeken naar vermisten wordt energiek voortgezet vooral door de dreiging van tyfus en cholera. De red dingsacties worden bemoeilijkt door het grote aantal ratten, katten en hon den, die uit hun normale verblijfplaat sen verdreven door het water, nu wild rondzwerven door de stad. Leden van de reddingsbrigades heb ben verklaard, dat de ratsen in bomen klommen of een veilig heenkomen had den gezocht op daken van huizen mi zich hier tegoed deden aan de karkas sen van omgekomen dieren. De militaire autoriteiten hebben om grote hoeveelheden rattengif verzocht om op effectieve wijze een einde te kun nen maken aan de rattenplaag. De Hamburgse senaat heeft de staatsjacht- opzieners bevolen op loslopende honden en katten te schieten. Men verwacht op de plaatsen waar deze dieren zich in groten getale ophouden nog meer lijken te zullen vinden. Het leven in de stad begint langzaam weer op gang te komen. 20 helikopters van de Amerikaanse luchtmacht keren vandaag terug naar hun bases.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9