Vrede van Oud-Wassenaar verkeert ernstig in gevaar SMALDEEL V IN WILLEMSTAD Stichting van den Arbeid verdeeld over loonformule 71 JAPANS SCHIP KAPSEIST I mm llsjj Ui AH n KHR OESJTSJE V samenwerking voor aan VS. Kennedy: op korte „Bemoedigend termijn praten" Het Kleverpark uw winkelpark Nederland krijgt tijd tot 8 maart SoekarnoOnderhandelen op basis overdracht V Zal regering matiging nu afdwingen Israels Jordaan- plannen in V.N. KR J Stroom van felicitaties op Witte Huis Geen Nederlandse voorwaarden Nieuwe dijkbreuk Sleeswijk-H olstein Nederlandse hulp aan Duitsland Het weer Hogedruk regeert Ook NVV MAAS VERFMUIS Gevaar voor vrede in Midden-Oosten CV* ECHTE BAKKERS VOLKORENBROOD en B0ERENMELKKR0P Gezellig winkelen sr NOODTOESTAND IN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK èae MORRIS èefore you duif! Lichte vorst DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31062 DEN HAAG, 22 febr. De „Loonformule" in het akkoord, dat eind vorig jaar bereikt werd in conferenties van de regering en de Stichting van den Arbeid in hotel „Oud-Wassenaar" heeft aanleiding gegeven tot een nadere bespreking van beide instanties, welke gistermiddag gehouden is in het departement van Sociale Zaken. Het ging hier om de uit leg van deze formule. De besprekingen stonden onder leiding van minister Marijnen, die minister Veldkamp verving. Van regeringszijde waren verder tegenwoordig minister Zijlstra, als vervanger van minister De Pous, en staatssecretaris Rool- vink. Ook was aanwezig dr. Erd- brink, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. De ver schillende standpunten, welke in de boezem van de Stichting van den Arbeid worden ingenomen, zijn door de regering aangehoord. De ministers en de staatssecreta ris zullen deze standpunten bestu deren en overwegen, waarna vol gende week donderdag opnieuw zal worden vergaderd. Kunstgreep - WASHINGTON, 22 febr. (Rtr., UPI) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft in zijn felicitatie aan president Kennedy inzake de geslaagde ruimtereis van kolonel John Glenn voorge steld, dat de Amerikanen en de Russen gezamenlijk de ruimte zouden gaan verkennen. Kennedy heeft gisteravond tijdens zijn pers conferentie enigszins terughou dend gereageerd op dit (al eens eerder voorzichtig gelanceerde) Sovjet-voorstel. „Zeer bemoedi gend" noemde Kennedy het, er aan toevoegend, dat hij gaarne en op korte termijn tot nadere be spreking bereid is, in V.N.-ver- band, dan wel rechtstreeks met de Russen. Hoge onderscheiding Maandagochtend vliegen de presi REGEN- EN TWEEDJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severing NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ht2n7*ei Haagse redactie tekent hierbij lif^Aolgende aan: De kern van de moei- beirt 'n de Stichting van den Ar- die-h vi vooral ontstaan door de omstan- 7-„"e'o, dat de eis tot matiging van de gingen voorlopig slechts geldt iii£r hel jaar 1962- Er zön nooit duide- afspraken gemaakt over de wijze, de matiging zou worden opge- kasteel Oifri in de gesprekken op „Ti* Wassenaar evenmin beke- ■Jf" rK er moet gebeuren met C.A.O.'s, die zich voor een gedeelte tot in het jaar 196o uitstrekken. Vermoedelijk is dat niet gebeurd, omdat contracten van een jaar. plus een aantal maanden tlechts bp uitzondering voorkomen. Nu blijkt echter, dat juist dergelij ke contracten onder de huidige om standigheden bijzonder aantrekkelijke mogelijkheden bieden. De loonpolitie ke rekenkunde heeft namelijk aange toond, dat een contract met een loop tijd van vijftien maanden precies zo veel toekomstige produktiviteitsstjj- ging uit het jaar 1963 naar het lopen de jaar „terugploegt" dat de mati- gings-formule van Oud-Wassenaar haar effect geheel verliest. Het gaat hierbij om een loontechni- •ohe kunstgreep, die echter slechts zin beeft wanneer men vooropstelt, dat de matigingseis in 1963 inderdaad niet meer zal bestaan. Ingewijden verzeke ren ons, dat het gros van de ontwerp- C.A.O.'s op deze ontmatigings-truc ge baseerd is. Het vjjftien-maands contract vroeger een incidenteel verschijnsel zal dus op loonpolitieke gronden mas saal gaan optreden, wanneer de rege ring toestaat, dat de partijen een voor schot nemen op een ongematigd jaar 1963. Het foefje van de loontechnici is dus eigenlijk gebaseerd op een vrijmoe dige interpretatie van de egeringsplan- nen. Deze vrijmoedigheid wordt echter niet door alle partijen in de Stichting van den Arbeid gedeeld. Het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond is de actie ve althans door zijn achterban tot actie geprikkelde stimulator van de omstreden interpretatie. De overige par tijen in de Stichting meenden tot voor kort, dat de C.S.W.V. hiermee een spel bedreef dat, zo het uit loontechnisch oogpunt al door de beugel kon, de be doeling en de geest van het overleg van Oud-Wassenaar geweld aandeed. Men vond dat niet alleen onelegant tegen over de regering, maar ook gevaarlijk op conjuncturele gronden en bovendien taktisoh niet erg omzichtig, daar men de regering hi! toekomstige ge? -genhe den kopschuw zou kunnen maken. Niettemin blijkt nu ook een van de vakcentrales, namelijk het N.V.V., zich bij het standpunt van het C.S.W.V. te hebben aangesloten. Ook de socia listen verdedigen nu het loontechni- sche foefje, waarmee de matiging om zeild kan worden. Ook bij dit verbond speelt natuurlijk de aandrang der le den een rol, zij het in meer passieve zin. Immers, nu de Stichting zoveel tijd verloren heeft laten gaan, stape len de ontwerp-C.A.O.'s met dubbele bodem zich steeds meer op en dat zijn evenveel „gewekte verwachtin gen," hetgeen in de loonpolitiek vaak gelijkstaat met voldongen feiten. Door deze ontwikkeling is de Stichting nu zowel aan werknemerskant als aan werkgeverskant hopeloos verdeeld ge raakt. De conclusie, die ingewijden trek- Aavertentie) SCHILDER Si&yr MOOIER VOORDELIGER m Koningstraat 6 Pieter Kiesstr. 33 Spaamwouder- straat 118 RALSTON - KRUGOMUR - K 3 - RIPOLIN ajpaiffijg ;iN- "v 1 Het 256^ f Okinawa T metende Japanse vrachtschip de „Shinsho Maru", dat met lading uit 'roter schi/n van Tokio binnenvoer, werd er midscheeps geramd door een het schiri Bh zonJc. binnen zeven minuten. Bet water ter plaatse is zo ondiep, foto tnnVf d kapseisde, zodat de lading in het water geraakte, zoals de wont. Persoonlijke ongelukken vielen er niet te betreuren. 'V(, «at ken is dan ook, dat hiermee de „vrede van Oud-Wassenaar" weer tot het ver leden behoort. Het is vrijwel uitgeslo ten te achten, dat de regering zich met de interpretatie van het C.S.W.V. en het N.V.V. zal verenigen. Als zij dat in derdaad niet doet, en als zij evenmin tot een compromis bereid is, blijft haar niet veel anders over dan het geven van een nieuwe dwingende aanwijzing, waar bij het bedrijfsleven zonder meer ver plicht wordt de matigingsformule van Oud-Wassenaar uit te voeren volgens de interpretatie van de regering. Dit zou dan in feite betekenen, dat het bedrijfs leven er niet in geslaagd is de matigings- eis in vrijheid te verwezenlijken. Daar mee zou dan naar wij menen voor het eerst in de geschiedenis van de na oorlogse loonpolitiek het Georgani seerde Overleg officieel in gebreke ge steld worden. Daarmee is de kritieke situatie van het moment getekend. DAMASCUS, 22 febr. (AFP) De Sy rische regering heeft de aandacht van de Veiligheidsraad der V.N. gevestigd op het Israëlische plan tot verlegging van de bedding van de Jordaan voor bevloeiingswerken. De regering vraagt niet om een bijeen komst van de raad maar vestigt de aandacht van alle leden op „het gevaar voor de vrede" dat het Israëlische plan met zich meebrengt voor het Midden- Oosten. WEST-DUITSLAND In het zieken huis te Simmerath, in het district Mon- schau, is woensdag een 31-jarige vrouw aan pokken overleden. Dit is het eerste sterfgeval door pokken in dit gebied. Voor de acht andere patiënten, die met pokken in hetzelfde ziekenhuis zijn opgenomen, bestaat geen onmiddellijk levensgevaar, aldus werd medegedeeld. CDPA) 'i Twee beelden van het bezoek van smaldeel V van de koninklijke marine aan de Nederlandse Antillen. FOTO BOVEN: De „Karei Doorman" loopt de haven van Willemstad binnen. FOTO ONDER: De opvarenden van het in de wateren van de Antillen opererende Nederlandse fretfat „Van Amstel" hebben een z.g. steelband gevormd. Zij stonden op de kade om de afmerende „Karei Doorman" te verwelkomen. Kennedy gaf overigens te kennen, dat een akkoord voor Amerikaans-Rus sische samenwerking voor een reis naar de maan in de naaste toekomst niet verwacht kan worden. In het alge meen merkte Kennedy op, dat het moeiljjk is van Sovjet-aanbiedingen in zake samenwerking tot concrete over eenkomsten te komen. Vorig jaar bijvoorbeeld hadden de Sovjets niet laten blijken, dat ze bereid zijn op eerder gedane Amerikaanse voor stellen tot samenwerking bij het ruim teonderzoek in te gaan. „We hebben nu echter meer kaarten op tafel", al dus Kennedy, „en de vooruitzichten zullen misschien verbeteren". Kennedy heeft inmiddels Khroesj- tsjevs telegram, waarin de samenwer king op ruimtevaartgebied werd voor gesteld, beantwoord. Kennedy's, tele gram luidt: „Ik dank u hartelijk voor uw feli citatie naar aanleiding van kolonel Glenns ruimtevlucht en ik juich uw verklaring toe, dat onze landen voor de verovering van de ruimte zouden moeten samenwerken. Van de nood zaak daartoe ben ik reeds lang over tuigd, zoals ik in krachtige bewoor dingen naar voren heb gebracht in mijn eerste „State of the Union"- boodschap. Wij geloven uiteraard dat net werk van de Verenigde Naties op dit ge bied krachtig moet worden gesteund en bovendien werken wij recht streeks en afzonderlijk mat vele an dere landen samen. Maar het is dui delijk dat onze beide landen specia le mogelijkheden hebben en specia le verantwoordelijkheden dragen. Ik heb de desbetreffende functio narissen van mijn regering opdracht gegeven om nieuwe en concrete voorstellen te doen ten aanzien van onmiddellijk te verwezenlijken pro jecten van gezamenlijke actie en ik hoop dat onze vertegenwoordigers zeer spoedig bijeen zullen komen om onze voorstellen en die van uw land in een geest van practische samen werking te bespreken." Uit alle delen van de wereld stromen nog steeds de gelukwensen binnen op het Witte Huis. De Russische ruimte vaarders Joeri Gagarin en Herman Ti- tov feliciteerden hun collega Glenn per soonlijk; staatshoofden en regerings leiders zonden hun gelukwensen naar de Amerikaanse president. Uit Den Haag kwamen felicitatie-telegrammen van minister-president De Quay, uit (Advertentie) Alleen in een OVEN wordt dat lekkere gebakken. Deze week geheel iets nieuws ROZIJNEN TAART 98 ct. De Echte Bakkers Advertentie) DJAKARTA, 23 febr. (AFP) „Ik herhaal het voor de honderdste maal: wij zullen slechts met Nederland over de kwestie-Nieuw-Guinea onderhande len op basis van de overdracht van het bestuur over het gebied aan de repu bliek Indonesië", zo verklaarde giste ren president Soekarno in zijn Merde- ka-paleis. Soekarno deed voorts een be roep op de Nederlandse regering om tot onderhandelingen met Indonesië over te gaan zonder enige voorwaarde te stellen. „Wij verkeren nu in de periode van de Ramadan", aldus Soekarno, „ik hoop, dat de Nederlanders aan ons beroep gehoor zullen geven en zich voor het einde van deze heilige maand 8 maart bereid zullen verklaren tot onderhandelingen op de grondslagen, die wij hebben vastge steld. Als dat niet het geval is, zullen wij ons gereed maken om West-Irian voor het einde van dit jaar tot Indo nesië te doen terugkeren". In zijn toespraak zei Soekarno vol gens Reuter nog, dat men hem er vol komen ten onrechte van beschuldigd heeft een oorlogsophitser te zijn. „Ik houd de toorn van de Indonesische men sen in bedwang, anders zouden ze al in Westelijk Nieuw-Guinea zijn". Hij zei voorts, dat hij de Nederlanders niet wenst te vernederen en dat de over dracht van het gebied de normalisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zal betekenen. Als bereid heid om te onderhandelen werd getoond „zou hij de eerste zijn, die Nederland zou bezoeken om dank te brengen en de uiterste welwillendheid jegens de Ne derlanders te tonen". De Indonesische minister van Defen sie, Nasoetion, heeft dinsdag in Ban doeng ver" 'aard, dat Indonesië om zijn militaire slagvaardigheid op te voeren moderne wapens heeft ingevoerd, doch niet beschikt over voldoende mensen, die de opleiding hebben gekregen om met deze wapens om te kunnen gaan. Na de ruimtevlucht van Glenn. Aan boord van het vliegdekschip „Randolph" vertelt de Amerikaanse ruimtevaarder aan marine-officieren over zijn vlucht. (Telefoto). Paramaribo van diens Surinaamse ambtgenoot mr. S. D. Emmanuels en uit Willemstad die van minister-presi dent Jonkheer. Koningin Fabiola der Belgen deed een speciaal gebaar: ze zond een telegram aan mevrouw Glenn, waarin ze haar complimenteerde met „de bijdrage, welke u door uw zelfver loochening hebt geleverd tot het suc ces van uw man". Het Witte Huis heeft bekendge maakt, dat de „Distinguished Service Medal" van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) aan luitenant-kolonel Glenn is toege kend voor zijn ruimtevlucht. Deze hoog ste onderscheiding van de N.A.S.A. werd eerder verleend aan Alan She- pard, die een ballistische baan in de ruimte heeft beschreven. President Kennedy zal morgen de medaille te Cape Canaveral aan Glenn uitreiken. De president gaat vandaag naar Palm Beach, waar hij het weekeinde zal doorbrengen, met een korte onderbre king om Glenn ip genoemde raketbasis te begroeten. In het toestel van het staatshoofd reizen de vrouw van Glenn en zijn twee kinderen, zijn ouders en schoonouders naar Florida. dent en Glenn met zijn familie naar Washington, waar de astronaut een triomfale rit door de stad en een ont vangst door het Congres ten deel zul len vallen. Intussen is op het Bahama-eiland Grand Turk het uitvoerige onderzoek begonnen naar de lichamelijke en psy chische toestand van Glenn na zjjn ruimtevlucht. Tevoren had deze zeven en een half uur kunnen slapen. Bij een voorlopig onderzoek kort na de landing van de ruimtecabine in het zeegebied van Porto Rico had men geen tekenen van fysiologische veranderingen gecon stateerd. Met name was onderzocht of het evenwichtsgevoel van de ruimte vaarder niet geleden had van de toe stand van gewichtloosheid, waarin hij ruim vier uur had verkeerd. Enige proeven op evenwichtsbalken van ver schillende breedten leverden een resul taat op, dat vrijwel niet afweek van hetgeen Glenn voor zijn vlucht had ge presteerd Radio Peking heeft 21 uur na de lancering van astronaut Glenn aan het einde van zijn nieuwsuitzending van daag bekendgemaakt, dat „Volgens berichten uit Cape Canavp al" lt. kolonel John Glenn tijdens een ruim- tevluch! drie banen om ce aarde heeft beschreven en veilig is terug gekeerd. SPARTA, (Wisconsin) De 37-jarige Donald Slayton, de tweede Ameri kaanse astronaut die in een baan om de aarde zal worden gebracht „ver heugt zich erop de grond te verlaten", zo heeft zijn moeder verklaard. De moeder van de toekomstige ruim tevaarder, die opgelucht was door het succes van John Glenn, zei dat haar zoon haar verleden week had - geschre ven dat hij zijn lancering met geest drift tegemoet ziet. Het ligt in de be doeling dat Slayton over ongeveer twee maanden een ruimtevlucht zal onder nemen. SANTO DOMINGO, 22 febr. (AFP) In de Dominicaanse Republiek is giste ren de noodtoestand afgekondigd we gens „de verwarde situatie die door het terrorisme van uiterst links en ui terst rechts is ontstaan en waardoor het herstel van het nationale en inter nationale vertrouwen wordt verhinderd" De chef van politie heeft bekendge maakt dat verscheidene personen zjjn gearresteerd. Nasoetion deed een beroep op de stu denten te gaan werken bij de technische diensten van de strijdkrachten. Hij zei dat zij de militaire dienst overigens niet slechts moesten beschouwen als een „gelegenheid om aan rijst te ko men". Aldus meldt UPI LONDEN (UPI) De Britse lord-groot- zegelbewaarder Heath heeft gisteren verklaard, dat de Britse regering op de hoogte wordt gehouden van de pogingen om Nederlanc. en Indonesië aan de con ferentietafel te brengen, doch dat «ij van mening is, dat het thans het beste is „de zaak in handen van de Verenig de Naties te laten". Heath legde deze verklaring af in antwoord op de sugges tie, dat hij bij de bemiddelingspogin gen zou helpen. Intussen heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, giste ren met de Nederlandse ambassadeur Baron Bentinck van Schoonbeten gedi neerd in het gebouw van de Nederland se ambassade. Zoals bekend ontving lord Home eergisteren de nieuwe Indo nesische ambassadeur te Londen. KIEL, 22 febr. (DPA) Bij Behrens dorf in Sleeswijk-Holstein is gisteren de dijk langs de Oostzee over een lengte van ongeveer 200 meter bezweken. Ver scheidene boerderijen worden door het water bedreigd, 's Avonds waren in het Noordwestduitse rampgebied 278 doden geborgen, waarvan in Hamburg 259. De Westduitse bondsregering heeft be sloten een programma voor vergoeding van de ontstane schade op te stellen. Bijzonderheden hiervoor zijn nog niet vastgesteld omdat nog niet bekend is hoe hoog de schade precies is. Het ministerie van binnenlandse za ken in Kiel acht de schade aan de dijk langs de Oostzee in Sleeswijk-Holstein niet verontrustend. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee dat de dijk bij Eckernförde, Flensburg en bij Behrensdorf slechts licht beschadigd is. Er worden geen bijzondere veiligheids maatregelen genomen. DEN HAAG, 22 febr. - Gistermid dag heeft de Nederlandse regering van de Duitse bondsregering bericht ont vangen, dat gebruik zal worden ge maakt van het hulpaanbod, dat maan dag werd gedaan. Het is te verwach ten, dat prof. ir. P. Ph. -Jansen, hoofd van de delta-dienst en twee van zijn medewerkers, die zich steeds hebben gereed gehouden om onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken teneinde ter plaatse de mogelijkheden van hulpverlening door Nederland met de autoriteiten te bespreken, hun advise rende taak nu spoedig zullen gaan ver vullen. Prof. Jansen heeft grote ervaring op gedaan bij het dichten van dijken. Hij had destijds, na de tweede wereldoor log, de leiding van de dijkdichting van Walcheren en voorts zijn voornamelijk onder zjjn leiding na de overstromings ramp van februari 1953 de dijken van Schouwen en Duiveland gedicht. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Verwachting tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). Matige tot krachtige oostelijke wind met in de nacht lichte vorst en over dag temperatuur om het vriespunt. Vanuit het oosten binnendrijvende bewolking met mogelijk wat Uehte meeuw. Vrijdag: zon 7.43-18.06; maan: 21.13-9.02. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 22 febr. Nederland blijft in een sterk hogedrukgebied met aan voer van zeer droge lucht uit het oosten. Het weer blijft vrij zonnig en overdag stijgt de temperatuur tot 4 a 5 gr. bo ven nul. In de afgelopen nacht werd in het gehele land lichte vorst gemeten. In een deel van Scandinavië treffen wij nog strenge vorst aan. Belangrijk kou der zal het echter de komende dagen in ons land niet worden. Wel neemt de oostenwind iets in kracht toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1