bedrijfsauto's Haags congresgebouw een landelijk congresgebouw Minister Zijlstra waarschuwt tegen oneerlijke concurrentie Smalend geschrijf over de zaak-Smallenbroek AMSTLEVEN DAGPUZZLE DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLAG 1 Alfredo C Mensen zoals wij GEERVLIET „Maar het is normaal dat jongeren ouderen laten voorgaan" levensverzekering e® Verwarring bij vertrek naar Nieuw-Guinea geen beleidsfout 22 februari 4 maart HOORTOESTELLEN ROBERTSON'S PORT A Verhouding fruittelers en standsorganisaties Wijziging zogenaamde non-activiteitswet VJugi fang op L VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PAGINA 4 Afscheid van militairen The game bird of the Douro Examens Ir. Staf: Uitlatingen van KNIBTB-zijde onjuist e 1 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCE In 's hemelsnaam, kon? terug! wordt- tegelijk melde meteoorsteen verzwolgen!.. Ik moet een blok erts hebben!... Voor Meneer hatysJ... Anders heb ben we nog voor niets gewerkt!... ERIC DE NOORMAN 150. „De goede bisschop spreekt ware woorden," roept een hese stem uit de menigte, „en ik ben bereid te strijden. Maar wie moet ons aan voeren, nu de magistraat gevlucht is?" „Ja, wie zal onze aanvoerder zijn?" klinkt het aan alle kanten. Met een gebaar wenkt Eric zijn mak kers hem te volgen. „Zegt wie ge hebben wilt als aanvoerder, o volk Aurelianum," roept hij uit, terwijl hij met enkele sprongen naast de verbaasde bisschop staat. „Hier is Merwig, Koning der Franken, dap per en bekwaam als geen ander. De Vorst der Herülen, gevreesd bij zijn vijanden, vereerd bjj zijn vrienden." Merwig en Allan weten niet goed raad met hun houding na deze onverwachte loftuigingen, maar Svein Langtand kruist snuivend de armen over de borst en laat het zich met een verheerlijkte grijns aanleunen, als de Noorman vervolgt: „Of Svein Langtand, de onoverwinnelijke kampvechter uit het mach tige rijk der Slaven." Hier en daar begint het volk opgetogen in de handen te klappen. „En daar staat Erwin, prins der Noren," klinkt Eric's stem over alles heen. „En ten slotte Axe de boogschutter, wiens pijl nimmer mist.". „Niks tenslotte," brult Svein, Eric aan zijn wambuis omhoog tillend. Want hij zelf, mannen, is de grootste van ons allen en als je nog nooit van Eric der Noren gehoord hebt, hoor je het zoge zegd nu." Een luid gelach klinkt op,, een gelach, dat langzaam overgaat in gejuich. De Noorman glimlacht stil. Het is hem niet ontgaan dat Sangibanus steeds ongeduriger geworden is en wat de Noorman hoopt gebeurt. Lenig als een jonge kerel springt ook de Alanenhoofdman op de trap. „En hier staat Sangibanus," buldert hij. „Namen alleen zijn niet genoeg, drieduizend Alanenkrijgers breng ik mee en jullie aanvoerder zal ik zijn." door WILLEM CAPEL Het (Wordt vervo igd) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 23 febr. Minister Vis ser van Defensie betreurt het. dat bij het afscheid van de militairen, die op 2 februari van Schiphol naar Nieuw- Guinea vertrokken, enige verwarring is ontstaan. In zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Wier- da (P.v.d.A.) zegt de bewindsman, dat hier niet gesproken kan worden van een beleidsfout. ,.Het heeft van de aanvang af in de bedoeling gelegen de betrokken militai ren de gelegenheid te bieden op Schip hol van de aldaar aanwezige familie leden afscheid te nemen. Er is echter ■anvankelijk enige verwarring ontstaan doordat de vertrekkende militairen bij aankomst op Schiphol in een afzonder lijke ruimte zijn gebracht. Met deze maatregel werd beoogd in dit bijzon dere geval niet meer dan overmijdelijk de aandacht te vestigen od de vertrek kende aflossingsploeg. Een officier, die uit den Haag was gezonden om verder deze aangelegenheid plaatselijk te regelen, bereikte Schiphol eerst, na dat reeds i. ïige familiel'den aanwezig waren. Hierdoor is onder de aanwezi gen enige onrust ontstaan, welke echter werd opgeheven toen bleek, dat wel af scheid kon worden genomen", aldus mi nister Visser in zijn antwoord. 10.00-17.00'u en 19.30-22.30u en zondag's 10.00-18.00 u Toegang f.2.50 'Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 febr. „De mede werking van het rijk en de gemeente Den Haag aan de bouw tn de exploita tie van het Haagse congresgebouw zal nimmer mogen leiden tot oneerlijke concurrentie ten opzichte van congres gebouwen en vergelijkbare objecten in deze stad en elders". Dit stellen minis ter Zijlstra van Financiën en staatsse cretaris Gijzeis van Economische Za ken nadrukkelijk in de memorie van Advertentie) de ruimste keuze in binnen- en buitenlandse merken Koningstraat 11 - Haarlem Telef. 16171 (Van een onzer verslaggevers) ASSEN, 23 febr. In de dagbladen ..Het Parool" en „De Telegraaf" zijn dezer dagen smalende woorden geschre ven over een incident dat zich op een trapje van het Drentse provinciehuis zou hebben afgespeeld tussen het Sta ten- en Tweede Kamerlid J. Smalien- broek (AR) en een verslaggever van ,.de Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant". De heer Smallenbroek zou daar bij, veronderstellend, dat de verslagge ver een van „zijn" ambtenaren was, deze hebben gesommeerd voor hem op zij te gaan om hem op het smalle trapje te laten passeren. En dat was dan, aldus „Het Parool", „een bijzon der welsprekend incident in de „demo cratische wereld van '62". In werke lijkheid. zo is ons gebleken ging het er slechts om. dat een oudere een jongere vroeg, hem te laten passeren. „Dat is toch", zei ons de heer Smallenbroek, „een normale maatschappelijke regel". Het Statenlid heeft zijn werkkamer dichtbij het betreffende smalle, vijf tien treden tellende trapje. „Toen ik vrijdag 9 februari in de pauze van de statenvergadering naar mijn kamer Advertentie) GRONINGEN, 22 febr. Rijksuni versiteit kand. soc. wetensch. mej. W. M. Riesebos, Deventer. LEIDEN. 16 febr. Aan de Rijksuni versiteit alhier is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: ..Histochemisch en kraakbeen" de heer H. Galjaard. gebo ren te Leiden ir 1935 en eveneens wo nend aldaar. De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof dr. P. J. Gaillard. NIJMEGEN, 23 febr. - R.K. Univer siteit: not. staatsex. 3e ged. J. van Broeckhuysen Nijmegen. ROTTERDAM. 23 febr. - Ned. econ. hogesch. Kand. econ. A. van Fessem. Vlaardingen; C. van Heest, Rotterdam: R. van Kooy. Voorburg en G. Obelink. Apeldoorn. Doet. econ.: D. Roder, J. Bul- t- en C. van Voorthuyzen, allen Rotter dam. in een bocht, plotseling tegenover een mij onbekende jongeman te staan. Ik verzocht hem, mij even te laten passe ren, waarop hij vroeg: „Waarom?". Toen heb ik hem slechts gezegd, dat dat op het trapje gebruik was. De verslaggever heeft het voorval later verteld aan een collega van de „Provinciale Drentsche en Asser Cou rant", tevens correspondent van het „Algemeen Dagblad". Beide bladen brachten op de tiende februari een bericht, dat de heer Smallenbroek op het trapje de verslaggever zou hebben gezegd van zijn ambtenaren te ver wachten, „dat zjj blijven staan wan neer ik passeer". Dezelfde dag stelde de heer Smallen broek in de Statenvergadering met na druk („in antwoord aan een collega lid, dat mij slechts de gelegenheid wil de geven iets over de zaak te zeggen") dat in het provinciehuis geen „regle ment inwendige dienst" bestaat, dat het „halt en front maken" van lagere voor hogere functionarissen regelt, 's Maan dags daarop volgde in de twee kranten een rectificatie. De hoofdredacteur van het provinciale blad alsmede de be treffende verslaggever zelf boden hun excuses aan en de zaak scheen geslo ten. Tot zij door de landelijke bladen werd heropend... Ook het VARA-joumalistenforum, dat 11 februari voor de microfoon enige af keurende opmerkingen maakte naar aanleiding van het eerste, foutieve be richt, zal in zijn uitzending van zondag een en ander rechtzetten. UTRECHT, 23 febr. - Reeds gedu rende geruime tijd is overleg gaande tussen de Centrale Landbouworgani saties en de Ned. Fruittelersorgani satie over hun verhouding tot elkaar, speciaal ten aanzien van de vaktech nische organisatie tegenover de standsorganisaties. De aanleiding daartoe vormden mede de bezwaren van de standsorganisaties, die van mening zijn, dat de N.F.O. zich op het terrein van de standsorganisaties zou bewegen. Deze zaak bracht ir. C. Staf, voor zitter van de N.F.O., ter sprake in de gisteren gehouden algemene vergade ring, waarbij hij verklaarde, dat deze organisatie niet een andere weg is op gegaan. Hij noemde het bepaald onjnist, wat de heer Mulders van de K.N.T.B. onlangs had gezegd, n.l. dat deze ka tholieke bond pas aan een eigen fruit telersvakbond is gaan denken en «ver ken toen de N.F.O. zich met standsor- ganisatorisch werk ging bezig houden. De heer Staf zei geen geheimen te verbergen, maar meende te mogen ver wachten, dat in een betrouwvof beraad met de voorzitter van de standsorga nisaties anderen zich niet in deze dis cussie zouden mengen en daarover in een voortijdig stadium in het openbaar M' OB Hoorn had gedaan. Hij had alle waar dering voor de wijze, waarop ht| door de voorzitters van de drie standsorga nisaties wordt tegemoet getreden, maar merkte op, dat de vraag blijft bestaan, wat er nu moet worden van de verhou ding N.F.O. en standsorganisaties. DEN HaAG, 21 febr. Bij de Twee de kamer is ingedie..- een wetsont werp dat beoogt de zogenaamde non activiteitswet van 17 juli 1923 in die zin aan te vullen, dat de premiebödragen krachtens de pensioenwet-1922 niet wor den verhaald voor de duur van de pe riode van non-activiteit. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp deelt de minister van binnenlandse zaken on dermeer mee, dat aan deze wijziging geen terugwerkende kracht toekomt, zodat eenmaal verhaalde bijdragen niet zullen worden terugbetaald. De wijzi ging beoogt slechts een dubbel verhaal in ae toekomst te voorkomen. gaan spreken, zoals de heer Mulders fn een vergadering op 20 januari te AMSTERDAM, 22 tebr. Aan de universiteit alhier is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen de heer H. Rathman uit Vel- sen op een proefschrift getiteld „Slime formation and slime control In paper mills". Promotor was prof. dr. T. Y. Kingma Boltjes. antwoord over de financiële medewer king voor de oprichting en exploitatie van het Haagse congresgebouw. De bestaande exploitaties zullen door de verhuur van de grote zaal van het complex, die door zijn moder ne outillage congressen naar Neder land zal brengen, die thans buiten on ze grenzen worden georganiseerd: niet zozeer worden getroffen. Ook ten opzichte van het te stichten Amster damse congresgebouw zal dit maar ten dele het geval zijn. Wel zal dit gebouw eveneens over de nodige ac- comodatie voor het houden van con gressen beschikken, maar de omvang van het project is kleiner dan het Haagse. Voor de kleinere zalen zal wel van een zekere concurrentie met bestaande accomodaties sprake zijn Het te verwachten exploitatieverlies van het Haagse complex zal volgens de bewindslieden in totaal gezien voor het overgrote deel voortvloeien uit de ex ploitatie van de grote zaal, „waarin in het bijzonder het unieke karakter van het project is belichaamd". „De bijdra gen van rijk en gemeente in dit exploi tatietekort kunnen in dit verband wor den gezien als de prijs, die wordt be taald voor de verkrijging van economi sche, politieke, culturele en toeristische waarden, die aan de stichting van het Haagse congresgebouw zijn verbonden". Dit sluit niet uit, zo wordt opgemerkt, dat ook bij verhuur van de grote zaal zoveel mogelijk zal moeten worden ge streefd naar zelfdekkende exploitatie. „In ieder geval zal de tariefstelling voor de verhuur van deze zaal voor congressen- die ook elders in den lande en met name in het Amsterdamse com plex kunnen worden georganiseerd - zodanig moeten zijn, dat geen unfaire concurrentie wordt bed even". Volgens een voorlopige begroting, die door de initiatiefnemer van net Haagse complex is opgesteld, zal het voordelig exploitatieresultaat 185.00 gulden be dragen. Bij deze raming s echter geen rekening gehouden met de afschrijvin gen, de op de te garanderen lening te betalen rente en de erfpachtscanon. De bewindslieden zeggen .iet vertrouwen te hebben, dat de resultaten bij een des kundige zakelijke leiding in feite niet onaanzienlijk hoger zullen kunnen uit vallen. De prijs die de gemeente voor de bouwgrond aan het Stadhoudersplant soen heeft vastgesteld te weten drie miljoen gulden achten de minister en de staatssecretaris rèdelijk, omdat de terreinen in die buurt op het ogenblik een hogere marktprijs hebben. Tenslotte merken de bewindsdeden op. dat uit de medewerking van het rijk aan het tot -.tandkomen van het Haagse congresgebouw geenszins mag worden geconcludeerd, dat de regering bereid zou zijn aan projecten in andere gemeenten een soortgelijke medewer king te verlenen. „De steun van rijks wege aan het Haagse plan vindt zijn grond juist daarin, dat het hier een na tionaal congresgebouw betreft. Dit laat ste is ook de reden, dat een bepaalde samenstelling of coördinatie van de Amsterdamse en Haagse plannen, min der relevant wordt geacht Advertentie MAGISCHE VIERKANTEN l 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 5 6 7 13 U 15 16 6 U 7 IS 16 Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. 1 rode gloed - 2 vreemde munt - 3 plaats in Rusland - 4 rustteken - 5 plaats in Zeeland 6 windstreek 7 het zijn (Lat.) - 8 paar - 9 dichter - 10 Ara bisch opperhoofd 11 meisjesnaam - 12 streep - 13 filosoof - 14 jongensnaam - 15 inwendig orgaan - 16 uitdrukking. Oplossing 22 februari. Horizontaal) 1. spruitjes: 2. waaien, Noë; 3. ambt, teelt: 4. spahi, erve: 5. Teteringen; 6 ir., EK, din; 7. kosmos, etc.: 8. ijselijk; v.m., tak. ad; 10. reeds. Eire; 11. een. kenner. Verticaal: 1 swastika, re; 2. pampero, vee; 3. rabat, Sijmen; 4. uitheems; 5. ie, Irkoetsk; 6 TNT. sla; 7. eend, ijken; 8. energiek, in; 9. solvent, are; 10. eten. cider. Copyright Casferman V1'-) MOCO TrHmmmiiiin*|T^ HOOFDSTUK I klonk zó afschuwelijk vals, dat Romun- de van verdér meezingen afzag en het aan zijn vier vrienden overliet het oude studentenlied „Gaudeamus igitur" verder af te slachten. Ht) ging zitten en keek lachend naar z'n disgeno ten; naar de korte gestalte van de Pijper, die er met een knalrode papieren muts op zijn hoofd bepaald koddig uitzag' naar de magere, drogf Lettinga, die ernstig zong, zijn glas opgeheven hield, zoals een maa schalk zijn star bij het afnemen van een parade. Buise en Jelsma hadden elkaar een arm gegeven en die twee waren het hoofdzakelijk, die zo ellen dig vals zongen. Romunde verkneuterde zich; het was een ouderwetse middag en avond geweest, het was alsof ze allemaal weer student waren. Maar tóch was er een verschil. Als ze nog student waren geweest, dan was de Pijper minstens drie keer op een stoel, misschien wel midden op tafel gaan staan, zo maar tussen de schalen waar het constateerd, dat er een einde aan hun jaarlijkse feestdag moest komen. Had de Pijper voor de aan vang van het borreluur hem niet op het hart gedrukt het niet zo laat te maken, omdat hij de volgende dag een zeer zware operatie moest verrichten? Romunde had hem toen met een geruststellend knipoogje toegeknikt en de Pijper had zich hals over kop in de feestvreugde gestort. Veilig, vast ver trouwend op de onfeilbare vriend. Romunde had een schaal noten naar zich toe ge trokken, kraakte rustig noot na noot. Het lied was uit, de vier zangers ploften op hun stoelen neer, ze wraen buiten adem. Alleen Lettinga dronk zijn glas leeg, de anderen nipten er maar even aan. Buise begon zijn kale schedel, waarop zweetdruppeltjes parelden, af te vegen. Was dat werken! Romunde tikte met een notenkraker op tafel: in vurige bewoordingen schilderde hl;' ook de perio* den van inspiratie, als hij om geen eten of drink®' maalde, vel na vel volschreef, opgesloten in werkkamer met een paar pond tabak en een stellet)® doorgerookte pijpen. Hoe hij bi) het lezen van 20 eigen woorden steeds weer ontroerd werd, hoe hu maling aan had hoe zijn uitgever het werk zou vu den, of hoe het publiek en de heren critici -iJn «w?., zouden beoordelen. „Ik heb er lak aan," brulde u« tenslotte, „ik schrijf, omdat ik schrijven moet. was ik brandweerman of doodgraver geworden, had toch naar de pen gegrepen!" Ae Uitdagend had hij zijn vrienden aangekeken, Pijper was door deze heftige woorden uit een i«-n sluimering gewekt. Romunde maakte het beken gebaar van drinken en Jelsma begreep de tve' stelde onmiddellijk een dronk in op zijn faculteit, faculteit der letteren en wijsbegeerte. «tond Nu was de Pijper aan de beurt. Moeizaam J ^et Romunde tikte met een notenkraker op tafel. Nu was de pyper aan de beurt. Moeizaam st ict „Mannen, broeders, begon hi), «hetiiPlfla, om_tot 0p, maar blijven staan, dat voelde hij, ?mg_aar de gebruikelijke slotpredikaties over te gaan. Jelsma, daarom draaide hij zijn stoel met de leuning h ctn ppn hravp loneen od en bearin. ij„uimor pn overvloedige dessert opgetast stond en dan had hij de nieuwste Franse liedjes gezongen, ondeugende, schuine liedjes, met een heerlijk refreintje waaraan Ie allemaal je hart kon ophalen en dat je kon mee- brullen. Meesterlijk was de Pijper daarin geweest. Maar de Pijper kende geen nieuwe Franse liedjes meer. Als ze nog student waren geweest, dan had hij, uo- munde, niet op het polshorloge van Buise, die tegen over hem stond, het juiste uur behoeven te ontcij feren, (zelf had hij geen horloge) en met schrik ge- sta als een brave jongen op en begin. Protesten weerklonken, maar de tafelpresident was onverbiddelijk. Hi, wenkte Jelsma op te staan en diens lange lange gestalte zwaaide ietwat heen en weer als een eenzaam boompje midden op de hei, dat door een speels windje wat wordt geplaagd. Hij plantte beide handen stevig op tafel, sloot even de ogen. „In ipso termino, mijne vrienden," begon hij, „op de vastgestelde tijd zijn we dan voor de vijftiende keer bij elkaar gekomen, zoals we dat elkaar heb ben beloofd, elkaar vast hebben beloofd. Een jaar lang komen we nu al vijftien keer bij elkaar, neen, neen, vijftien keer komen we nu al een jaar by el kaar, ik bedoel, eh... eh..." Hy begon te hakkelen, keek vragend naar Leo Ro munde, die hem lachend aankeek en meewarig het hoofd schudde. Jelsma dacht nog even na, maar schoot toen in eens uit z'n slof en het werd een daverende redevoe ring. Hij zong de lof van zyn faculteit, de faculteit der letteren Hit zon de lof van zijn beroep, da. hem veroorloofde by tyd en wyi zo gruweiyk lui te mo gen zyn, al schold zyn vrouw, ai stuurde zijn uitge ver brandbrief op brandbrief. Het ontbreken van in spiratie was een excuus, een grondig excuus. Maar en daarom draaide hy zyn stoel met ae ieuiu«& „taK voren, plantte zijn knieën stevig in de zitting en toen meteen van wal. —et Hy wilde niet >or Jelsma onder doen en ook n een latynse uitspraak beginnen, een uitspraas ,„e Vergilius. die hem te binnen schoot, toen de vo e spreker zyn gruweiyke luiheid bezong, „O VLJn." quaterque beati," „oh drie- ja viermaal gelukzaue pjjj Zo'n luiheid was voor een chirurg niet weggeieg"- kon morgen niet tegen zyn patiënten zeggen^" ^gt ken jullie allemaal met je kwalen en kwaaltje», 0f je abcessen, met je colitis. Ik ga vissen vanda s^t ik ga Hier bleef de Pijper steken. „Enfin, jullie ook feitelijk niets pan wat ik zou ëaaP,ue j« er kan toch niets van komen. Morgen, als JJ" moet roes uitslapen en niet aan werken denken, aan lk een zware operatie verrichten, dan zullen a geri en het leven beiden, bij me aan de tafel s. „rg'ugd0 toch is myn vak mooi en ik stel straks met v een dronk tn op de faculeit der geneeskuna ^g{li rurg zyn is mooi, ik zou toch geen ander va» gn al zou ik eerst in keel neus en oren gaan a jUfi' daarom vrienden, een glas ingeschonken en vegi mlin vak a»' dum geledigd op mijn faculteit, op teleurstellingen biedt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4