Inbrekers over de daken ontsnapt Een hunner zwaargewond hij sprong over steeg Engeland wenst een langzame aanpassing aan EEG-landbouw Boetestraf tegen Worms wegens Smaad „Beroep op algemeen belang gaat in deze zaak niet op" Prijzen toegekend voor best verzorgde zeevis en haring NAVO-boycott van CUBA Eis twee jaar wegens poging tot moord Vishandel trekt besluit in en koopt weer op zaterdag DE PENRUAN MOORD Weer inbraak bij V. en D. Beverwijk Minister Marijnen bestrijdt de noodzaak van voorstellen Kath. radioschool in Brazilië GLENN stelt de deskundigen voor groot raadsel Glenn boeide ook de koningin Winkeldievegge voor het Hof Vakbonden komen garantie niet na Ondanks felle politieachtervolging VAN GOGH OP MUSEUMPLEIN Ditmaal alleen goederen gestolen Deltacommissie Visserij geïnstalleerd Surséance verleend aan N.V. Noordeloos Britse bedenkingen in Brussel besproken HAAGSE GERECHTSHOF Wie wil METEN hoe véél hij zowel ZAKELIJK als PRIVÉ kan mee nemen in de STATIONCAR met de kleinste buitenmaten, moet eens KENNIS MAKEN met de 850 TRAVELLER Tien mille op giro 777 voor slachtoffers stormramp Hamburg Initiatief van Neder landse Dominicaan Akkoord over C.A.O. confectie-indus trie Union Rijwielen Binnenlandse omzet tot nu toe hoger Huiselijke spanningen afgereageerd Kroonprins Charles verlaat ziekenhuis VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PAGINA 6 GARAGE BRINKMANN Gezouten haring LONDEN, 22 febr. (UPI) Kroon prins Charles van Engeland is vanrno' gen ontslagen uit het Londense zieken, huis, waarin hy op 12 februari wet opgenomen om een spoedoperatie gens blindedarmontsteking te on de1, gaan. De prins moet van zyn artstj nog twee weken rust houden voord» hy weer naar school mag gaan. AMSTERDAM, 22 febr. Vannacht omstreeks drie uur hebben, naar wordt aangenomen, twee mannen, van wie één inmiddels bekend is en de 29-jarige Amsterdammer A. de V. bleek te zijn, getracht de brandkast bij de koffie- en theehandel Wijs en Zoon in de War moesstraat in Amsterdam te kraken. Veel verder dan het omkantelen van de kast kwamen zij niet want hun acti viteiten bleven niet onopgemerkt. Voor bijgangers zagen een der mannen op het dak klauteren. De gewaarschuwde politie vond echter bij aankomst in de Warmoesstraat de vogels gevlogen. Zich ontdekt wetende waren zij via de aan grenzende daken in het naast de kof fiehandel gelegen gebouw van de ef fectenbeurs gevlucht, achtervolgd door de politie. Een van de mannen wist, door een sprong van naar schatting drie meter over de Papenbrugsteeg, via het dak van een aan de overzijde gelegen pand te ontkomen. Hij moet daarbij zijn ge wond want ter plaatse zijn bloedsporen gevonden. Van de andere kraker was de politie overtuigd dat hij nog in het gebouw van de effectenbeurs moest zijn achtergebleven. Met de dagportier van de beurs, de heer Koevoets, die vrijwel iedere ge regelde beursbezoeker kent, werd af gesproken dat hij direct alle hem ver dacht voorkomende personen zou sig naleren. Omstreeks acht uur in de ochtend wilde een vreemde man het gebouw verlaten. Op een vraag van de portier wie hij was zei de onbe kende dat hij „van de timmerman" kwam. BEVERWIJK, 23 febr. Vannacht, kort voor twaalf uur, ontdekte de nacht waker, dat bij V. en D. licht brandde en dat onbevoegden het gebouw hadden doorzocht. De politie werd gewaar schuwd, die de chefs van de firma inlichtte. Bij onderzoek bleek, dat een groot aantal artikelen, namelijk over hemden en polshorloges, was ont vreemd. De daders moeten via het dak van een er naast gelegen pand door een licht- koker het gebouw zijn binnengedrongen. Zij hebben het na de diefstal verlaten door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het pand aan de Ko ningstraat. Dat de diefstal op een zo vroeg uur gepleegd onopgemerkt is ge bleven, moet wel een gevolg zijn van de weersomstandigheden. Op deze kou de avond zag men practisch niemand op straat. Alleen even .ia elf uur, bij het u 'taan van de theaters, was er enige drukte. Dit is de tweede inbraak bij V. en D. in korte tijd. Zoals bekend werd on langs een bedrag van 35.000 uit de brandkast ontvreemd. Ditmaal zijn al leen goederen weggenomen. DEN HAAG, 23 febr. De voorzit ter van het visserijschap, de heer A. L.S. Lockefeer heeft de Deltacommis sie van het visserijschap geïnstallered. De commissie staat onder voorzitter schap van de heer A. L. S. Lockefeer, en telt zeven leden, aangewezen door de Nederlandse vissersbond, de vereni ging tot bevordering der Zeeuwse vis- serijbelangen „Zevibel" en de gezamen lijke werknemersorganisaties. De commissie moet de regering ad viseren over de wettelijke regelingen omtrent voorzieningen of vergoedingen in schade die onder meer voor de vis serij zullen ontstaan door het uitvoeren van deltawerken. De portier gaf de aanwezige politie, via een werkster die bij hun in de buurt was een seintje maar de man wist na een worsteling te ontkomen. Hij probeerde nog een schuilplaats te vinden in de rijwielstalling onder de koopmansbeurs, waar hij tenslotte werd aangehouden. Hij bleek vrij ernstig aan zijn been verwond te zijn en veel bloed te heb ben verloren. In vrijwel bewusteloze toestand werd hij naar het binnengast huis vervoerd, waar terstond tot ope ratie moest worden overgegaan. Hij kon nog niet door de politie worden ge hoord. De inbrekers hebben in de effecten beurs verschillende ruiten vernield. Een der inbrekers zo is bij het onderzoek gebleken heeft zich vannacht nog enige tijd in de leeszaal van de effec tenbeurs opgehouden. Men heeft hem echter bij de grondige doorzoekingen van het gebouw niet kunnen ontdekken. Een groot aantal agenten, recher cheurs en radio-auto's was vannacht in de weer om de daders te achterhalen. Bij de achtervolging over daken is door een der mannen een platte hakbeitel op het dak vah een politie-auto gegooid. DORDRECHT, 22 febr. Aan het postorderbedrijf van de N. V. Noorde loos te Noordeloos. dat verleden jaar een verlies van 537.349,37 heeft gele den en in zodanige moeilijkheden ver keert dat het personeel moest worden ontslagen en het bedrijf moest worden stopgezet, heeft de rechtbank alhier vanmorgen voor de tijd van anderhalf jaar surséance 'van betaling verleend. Op 22 november van het vorig jaar was al voorlopig surséance verleend. De Amsterdamsche Bank, met een vordering van twee miljoen de voor naamste crediteur, had toegezegd 100.000 ter beschikking te stellen als het postorderbedrijf definitief surséan ce zou worden verleend. Hierdoor zal aan de concurrente crediteuren een uitkering van tien procent kunnen wor den gedaan. Amsterdam heeft sinds gisteren een beeld van de schilder Vincent van Gogh Het is gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer André Schalier, die daartoe ruim zes jaar geleden een opdracht van het gemeentebestuur ontving. Oorspronke lijk ontwierp de beeldhouwer een stenen beeld, maar later vond hij dat steen niet in overeenstemming met het karakter van Van Gogh en ontwierp hij een bronzen cgmpositie. Het ruim 3 meter hoge beeld is geplaatst op het Museumplein, vlak naast het Stedelijk Museum en in de directe nabijheid van het Rijksmuseum. De compositie bestaat uit een knielende mannenfiguur, een mijnwerker voorstel lende, en een oogstende vrouw, waar boven uit de figuur van Vincent van Gogh (met één oorrijst. De mijnwerker duidt op de periode, die Van Gogh in de Borinage heeft doorgebracht, de oogstende vrouw op zijn verblijf in Zuid-Frankrijk. Het gehéel wordt gecompleteerd met drie vogels zoals op Van Goghs laatste schilderij. Het beeld is geplaatst op een sokkel, waarop de voornaam van de schilder te lezen staat. Het transport van het ongeveer duizend kg', wegende beeld houwwerk van de bronsgieterij in Haarlem naar Amsterdam en het bevestigen op de sokkel verliepen, ondanks de ijzige koude waarin men het beeld nauwelijks kon hanteren, bijzonder vlot. BRUSSEL, 23 febr. In Brussel heeft donderdag een eerste gedachten- wisseling plaatsgehad, tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en Engeland over de landbouwvraagstukken, die moe ten worden opgelost by het toetreden van Engeland tot de gemeenschappelijke markt. Het gesprek was bevredigend, omdat het gehele terrein grondig werd ver kend en de ambteiyke deskundigen thans aan het werk kunnen gaan", al dus de Nederlandse minister van Land bouw, mr. Marijnen. Van Britse zijde werd door minis- ster Soames gesteld, dat Engeland een langere overgangsperiode naar het uiteindelijke gemeenschappelijke landbouwbeleid nodig heeft dan de zes EEG-landen, omdat het bij de op stelling daarvan niet is betrokken en bovendien de „zes" er zich er vier jaar „mentaal" op hebben kunnen voorbereiden. Hij noemde daarbij een periode van 12 tot 15 jaar. Onder de zes EEG-landen bleek ech ter twijfel te bestaan, of een oplossing voor dat vraagstuk moet worden ge zocht in een verlenging van termynen. DEN HAAG, 23 febr. Het gerechts hof in Den Haag heeft de 41-jarige schroothandelaar L. Worms vanmor gen veroordeeld tot een geldboete van J 230, subsidiair dertig dagen hechte nis. De heer Worms had in hoger be roep terecht gestaan voor smaad je gens de heer D. P. Spierenburg, vice- voorzitter van de hoge autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Het arrest van het gerechtshof was overeenkomstig het vonnis van de rechtbank in Den Haag, waarvan de advokaat-generaal by het gerechtshof, tijdens de behandeling van deze straf zaak in hoger beroep, bevestiging had gevraagd. Het gerechtshof heeft tevens het verzoek van de niet-versehenen schroothandelaar Worms tot het ken nis nemen van een aantal processen- verbaal uit het dossier afgewezen. De heer Worms had zich te verant woorden wegens het publiceren van een telegram, gezonden aan de direc teur-generaal voor de handel en nyver- heid van het ministerie van Economi sche Zaken. Hierin had hij de heer Spierenburg beticht van het aannemen van steekpenningen in de tyd, dat de heer Spierenburg directeur van het rijksbureau voor metalen van dit mi nisterie was. Slechts enkele uren nadat hy dit telegram had verzonden, lichtte de heer Worms een journalist over deze affaire in. By de behandeling van deze smaadklaoht ontkende de schroothandelaar de opzet te hebben gehad om de heer Spierenburg in zyn eer en goede naam aan te tasten. Hij zei de zaak in de openbaarheid te hebben gebracht, omdat hem geble ken zou zyn dat allerlei instanties be slist geen onderzoek wilden. De advo caat-generaal by het hof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, was de mening toegedaan dat in deze zaak sprake is van een duidelijk geval van smaad. Een beroep op het algemeen belang gaat niet op, aldus de advo caat-generaal. „Als ik veroordeeld word, verlaat Ik dit land en kom nooit meer terug", al dus de schroothandelaar Worms by de behandeling van de smaadklacht. Zijn commentaar op de veroordeling door het gerechtshof in Den Haag was van morgen niet 'e verkrijgen, omdat de heer Worms thans In het biutenland verbyft In de in het gemeenschappeiyke land bouwbeleid gestelde termynen zouden maatregelen kunnen worden .getroffen, die de overgang voor Engeland kun nen vergemakkelijken. Minister Heath ontwikkelde verder bedenkingen tegen de gemeenschappe iyke financiële aspecten van het ge meenschappeiyke landbouwbeleid, waarbü Engeland als importerend land de agrarische behoeften worden voor de helft door invoer gedekt door het heffingssysteem een groot deel van de lasten zou gaan dragen. Dit zou naar Britse opvatting neerkomen op een preferentie voor Franse produkten ten koste van de Gemenebestlanden... Voor de bestaande preferenties voor bepaalde produkten; uit het Gemene best bepleitte de Britse delegatie sterk een per produkt vast te stellen over gangsperiode. Hoewel daartegen bü de zes EEG-landen geen bezwaren rezen, werd er de nadruk op gelegd, dat al leen in het raam van de landbouwre- gelingen van de geirieenschap maatre gelen kunnen worden getroffen en dat daarby bezwaarlyk kwantitatieve restricties zouden kunnen worden inge voerd. Namens de „Zes" legde de voorzit ter van de conferentie, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Couv'e de Murville, er verder de nadruk op, dat in het heffingssysteem waarby al le andere beschermingsmaatregelen vervallen het toestaan van contin genten en quota geen definitieve op lossing kan brengen voor de vraagstuk ken van het Gemenebest. De vraag stukken kunnen worden opgelost door tjjdelyke maatregelen, gemeenschappe- iyk te nemen, voor een zo kort moge- lyke overgangsperiode. Een uiteindeUj- ke oplossing van de agrarische vraag stukken van de gemenebestlanden moet worden gezocht in internationale over eenkomsten met derde landen in het algemeen. Uitvoerig hebben de ministers don derdag ook van gedachten gewisseld over ae Britse wens tot garanties op lange termyn voor het inkomen van de Britse boeren. Van de zyde van de „Zes" werd betoogd, dat in het land bouwsysteem van de gemeenschap de Britse methode waarby het land bouwbeleid jaarlyks in een overzicht wordt vastgesteld en het inkomen van de boeren in Engeland wordt bepaald door de bijdragen uit de schatkist niet past. Weliswaar kent ook het ge meenschappeiyke landbouwbeleid van de gemeenschap garanties voor een redelijk inkomen van de agrariërs, doch dit dient langs andere wegen te worden bereikt. Met name werd van de zyde van de „Zes" ook de gedachte afgewezen, dat in Engeland garanties aan de Boeren zouden worden gege ven, die in de overige landen van de gemeenschap niet bestaan. Het was minister Marynen, die de door de Britse delegatie aangevoer de noodzaak van een langere periode voor aanpassing van de Britse tuin bouw aan het gemeenschappeiyke be leid bestreed. Minister Soames had aangevoerd, dat de tuinbouw in En geland altyd beschermd is geweest door douanetarieven. Het wegvallen van deze bescherming zou volgens hem niet door de tuinbouw kunnen worden gedragen. De Nederlandse minister betoogde, dat in het ge meenschappelijke beleid de invoering van kwaliteitsnormen en van het stel sel van minimumprijzen byzondere bescherming wordt geboden en dat dientengevolge voor een langzamer afbraak van de beschermende dou anetarieven geen reden bestaat. Aan de hand van de donderdag ge voerde besprekingen zullen de minis ters vandaag een verder werkschema vaststellen. Dit gesprek wordt door de Nederlandse ministers Luns en Ma rijnen niet bijgewoond, daar zy in Den Haag een zitting van het kabinet by- wonen. Advertr Snel op de buitenweg, haqdig in stadsverkeerdoorkrachtige37 pk motor en voorwielaandrijving. Dubbele achterdeuren en vlakke laadvloer. Extra documentenber ging in deuren en op royale dash- bordplank. Geheel stalen caros- serie. Lage onderhoudskosten. 12maandenfabrieks- .f 12700 garantie. I O/UU.- Dealer voor HAARLEM en OMSTR. Smedestraat 43-45 - Haarlem DEN HAAG, 22 febr - Op het giro nummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Ro«fle Kruis waien vc.ndaag de eerste V ®.- gestort ten behoeve van de slachtoffers van de Stormramp in Duitsland. LEIDEN, 23 febr. Aan de Ryks- universiteit alhier is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: „Synthese en eigen schappen van enige 9 a, 10a-steroiden", de heer R. van Moorselaar, geboren te Dordrecht in 1930 en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. E. Havinga. DEN HAAG, 23 febr. Het produkt- schap voor vis en visprodukten heeft overeenkomstig de traditie prijzen toe gekend aan schippers van vaartuigen, die de best verzorgde zeevis en of ha ring hebben aangevoerd. De produktschapspryzen voor verse zeevis en verse haring vielen voor het jaar 1961 ten deel aan: Schipper A. Dubbelaar van de IJM. 59 van de reder n.v. zeevisserij maat- schappy „De Hoop 1" te IJmuiden, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaar tuig met een motorvermogen van 120 tot 250 pk. te IJmuiden is aangevoerd. Schipper W. Schuitemaker van de IJM. 73 van de reder n.v. zeevisserij maatschappy „De Hoop 1" te IJmui den, voor de best verzorgde verse zee vis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 250 tot 500 pk te IJmuiden is aange voerd. Schipper N. Korbee van de IJM. 9 van de reder visseryondememing .v.h, J. C. Pronk n.v. te IJmuiden, voor de best verzorgde verse zeevis en verse DEN HAAG, 23 febr. '(KNP) Pater Teilegen O.P. die in Brazilië door radio- scholen tegen de ongeletterdheid strydt, bevindt zich in Nederland om bekend heid te geven aan deze nieuwe vorm van onderwijs. Naar het voorbeeld van zyn collega, mgr. Salcedo uit Columbia, heeft pater Tellegen het initiatief genomen om in zyn diocees de grote afstanden en moei lijk begaanbare wegen te overbruggen dbor middel van radio-uitzendingen. Hy poogt de plattelandsbevolking, voor ze ventig pet. analfabeet, over een gebied met een middellyn van duizend km, ie onderrichten en door opvoeding per ra dio tot positief christendom voor com munistische invloeden te behoeden. De Braziliaanse regering steunt het radio project Araguaia. Men is reeds in het bezit van een volledig zendstation. Zendmast en schoolmateriaal zyn ter beschikking ge steld door het ministerie van onderwys. Het volk kan het radio-onderwys volgen met behulp van een transistor, die maar één golflengte heeft. Het plan, dat in het kader van „Pro Mundi Vita" wordt uitgevoerd, hoopt men dit jaar voltooid te hebben, zodat met de uitzendingen kan worden begonnen. Hulp van Ne derlandse katholieken hoopt men op gi ro 43.03.09 t.n.v. Pro Mundi Vita te Den Haag, onder vermelding van „Ra dioschool Araguaia", te verkrygen. HAVANNA, 22 febr. (Reuter De Cu baanse regering, zi is in de afgelopen dagen gebleken, maakt zich ernstig be zorgd over de pogingen van de Verenig de Staten om de Westeuropese landen te betrekken by een economische boy cot van Fide) Castro's land- In het begin van deze week zyn twee Amerikaanse functionarissen in Parys aangekomen om het woord te voeren in een speciale zitting van de NAVO-raad. Hun taak is het de regeringen van alle NAVO-landen ertoe te brengen alle im port van en export naar Cuba te ver bieden. De Cubaanse minister van buitenland se zaken, Raul Rao, riep deze week de hoofden van diplomatieke vertegenwoor digingen van NAVO-landen in Havana byeen. Hy overhandigde hen daar een memorandum, waarin Je hoop wodrt uit gesproken dat de handelsbetrekkingen tussen deze landen en Cuba goed zullen blijven. AMSTERDAM, 22 febr. Van de zijde der drie samenwerkende organi saties in de confectie-industrie („St. Lambertus", „Unitas" en de A.B.T.K. „De Eendracht") is meegedeeld dat vandaag met het sociaal werkgevers verbond voor de confectieindustrie vol ledige overeenstemming is bereikt over een geheel nieuwe C.A.O. De overeenstemming betreft voor eerst een loonsverhoging, ingaande op 1 februari, van elf cent per uur voor manneiyke volslagen en twaalf cent per uur voor vrouweiyke volslagen werknemers. ZWOLLE, 22 febr. In de aandeel houdersvergadering van de N.V. Union Rywielfabneken te Den Hulst, heeft de directie met betrekking tot het boek jaar 1961-1962 medegedeeld, dat de om zetten in het binnenland van fietsen en bromfietsen tot heden hoger zyn dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Hoewel de verkopen naar Amerika door de sterke concurrentie van Engel se en Japanse zyde erg zyn teruggelo pen, worden de verwachtingen voor het lopend boekjaar redeiyk gunstig beoor deeld. De jaarstukken werden goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer G. v. d. Berg, CUBA, 23 febr. (Reuter) De rege ring van Cuba, die zich ongerust maakt over de pogingen van de Verenigde Sta ten alle NAVO-landen te betrekken bij een economische boycot van Castro's land, heeft gisteren om een onmiddel- lyke byeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. De Cubaanse regering beschul digt de V.S. ervan dat zy leden van de NAVO willen dwingen tot het nemen van discriminerende maatregelen tegen Cu ba. haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 500 pk of hoger te IJmuiden is aangevoerd. De produktschapsprys voor gezouten haring viel voor 1961 te Vlaardingen ten deel aan: Schipper A. Bot van de logger VL. 132 van de reder G. Komaat's handel- my. nv. te Vlaardingen, voor de best verzorgde gezouten haring welke te Vlaardingen is aangevoerd, terwijl aan schipper C. Rog van de trawler VL. 153 eveneens van de reder G. Kor- naat's handelmy. n.v. te Vlaardingen, een extra produktschapswimpel zal worden uitgereikt voor de best ver zorgde gezouten haring welke met een trawler te Vlaardingen is aangevoerd De produktschapsprys voor gezouten haring viel voor 1961 te Scheveningen ten deel aan: Schipper S. Harteveld van de traw ler SCH. 64 van de reder n.v. vishan del, redery en ijsfabriek v.h. Fr. Vro lijk te Scheveningen, voor de best ver zorgde gezouten haring, welke te Sche veningen is aangevoerd, terwyl aan: Schipper N. den Heyer van de logger Sch. 121 van de reder R. van der Zwan en zonen n.v. te Scheveningen een produktschapswimpel zal worden uitgereikt voor de best verzorgde ge zouten haring, welke met een logger te Scheveningen is aangevoerd. .De produktschapsprys voor gezouten haring viel voor 1961 te Katwyk aan Zee ten deel aan: Schipper C. Krygsman van de logger KW. 70 van de reder J. Schoonenberg te Katwyk aan Zee, voor de best ver zorgde gezouten haring, welke te Kat wijk aan Zee/IJmuiden is aangevoerd, terwyl aan: Schipper C. Dubbelaar van de twraw- ler KW. 121 van de reder n.v. Ouwe- hand's redery en visverwerking n.v. te Katwyk aan Zee een produktschaps wimpel zal worden uitgereikt voor de best verzorgde gezouten haring, wel ke met een Katwijkse trawler te Kat wijk aan Zee/IJmuiden is aangevoerd. Voorts viel een produktschapsprys voor gezouten haring voor 1961 te IJmuidenKatwyk aan Lee ten deel aan: Schipper J. Harteveld van de traw ler SCH. 153 van de reder Comelis Vrolyk's visserymaatschappy n.v. te IJmuiden, voor de best verzorgde ge zouten haring, welke met een ruet-Kat- wijks vaartuig te IJmuiden/Katwijk aan Zee is aangevoerd. CAPE CANAVERAL, 22 febr. (UPI) De Amerikaanse ruimtevaart-deskun digen breken zich momenteel het hoofd over de vraag wat de „kleine, heldere deeltjes" zyn, die John H. Glenn tijdens zyn drie vluchten rond de aardbol re gelmatig langs het raam van zijn cap sule zag schuiven. Glenn rapporteerde het verschijnsel van de „deeltjes" al toen hy nog in de „Friendship 7" rond de aardbol suisde. Later, toen hy weer op de aarde was teruggekeerd, herhaalde hy zyn mede deling. Zoals bekend, maakte Glenn drie keer een versnelde zonsopgang mee, tel kens wanneer hij uit de duistere zyde van de aarde in het daglicht kwam. Steeds wanneer hy het zonlicht bereikte zag hy de stromen van heldere deeltjes. De deskundigen achten het niet onmo- gelyk, dat Glenn de duizenden koperen naaldjes heeft gezien, die de Amerika nen verleden jaar in een baan rond de aarde hebben gebracht om betere ra dioverbindingen tot stand te kunnen brengen. Deze naaldjes werden echter in een veel hogere baan gebracht dan Glenns „Friendship 7," terwijl men des- tyds bovendien heeft geprobeerd de baan ervan over de beide polen te la ten lopen. Daarom acht men het niet waarschynlijk dat het inderdaad deze naaldjes zyn, die Glenn heeft gezien, ook al 'is dat niet uitgesloten. „Op enige afstand gezien leken het wel vuurvliegjes," vertelde Glenn na zyn landing, „maar dichtbij myn raam leken ze op sneeuwvlokken." LONDEN, 22 febr. (UPI) John Glenn is er dinsdag ongewild de oorzaak van geweest dat Engelands staatszaken even stil kwamen te liggen. Dinsdag is namelijk de dag waarop premier Macmillan zich vervoegt aan Buckingham Palace om met koningin Flizabeth staatszaken te bespreken. Toen de premier dit deed op de dag dat overste Glenn zijn ruimtereis onder nam, vond hij koningin Elizabeth ge kluisterd aan haar radiotoestel. Omdat alles erop wees dat zij niet gestoord wenste te worden, schoof Mac millan stilletjes een stoel bij en luister de aandachtig mee. AMSTERDAM, 23 febr. „Deze mil de straf staat beslist niet in verhouding tot de straffen die meestal voor der gelijke ernstige diefstallen worden ge geven", zo oordeelde de procureur-ge neraal bij het gerechtshof over de maand voorwaardelijke gevangenis straf en 750 boete, die de rechtban* van Haarlem een 46-jarige barones uw Aerdenhout wegens een reeks winkel diefstallen oplegde. „De officier van justitie heeft terecht appèl aangetekend tegen dit milde von- nis van de meestal toch zwaar bestraf fende Haarlemse rechtbank" meende de procureur-generaal, die vier maan den gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar vorderde. De procureur-generaal zei o.m. dat er geen adequate verklaring te geven is voor het zonderlinge gedrag van verdachte, die naar zijn mening huis®' lyke spanningen afreageerde door net organiseren van „vyf plundertochten in Amsterdamse en Haarlemse waren huizen. „Ik was mijzelf niet meer" veront schuldigde de barones zich voor het hol» Door inwoning by haar bejaarde moe* der waren er bepaalde spanningen ont staan, die verdachte tenslotte niet meer de baas kon. Met een grote karbie» trok zy er in 1960 enkele malen op uw om in warenhuizen kousen, handschoe nen, jumpertjes en andere goederen te stelen. „Dat is toch niet verenigbaar met het milieu waaruit u komt", vond de PreSV dent van het gerechtshof. „Een raad sel" heette het in de rapporten, maar de procureur-generaal achtte de baro nesse voor deze diefstallen psychisch toch volledig verantwoordelijk, temeer omdat het niet tot één winkeldiefstal beperkt bleef. Bedenkelyk vond hij het» dat verdachte de spanningen afreageer de met hebzucht. Uitspraak 8 maart. (Van onze correspondent) BREDA, 22 febr. Voor de recht bank alhier moest vanmorgen een 24- jarige arbeider uit Tilburg terechtstaat wegens poging tot moord. Op 16 me1 vorig jaar had hij getracht zijn vader» moeder, broer en twee zusters doé gasvergiftiging te doden. Na eerst met zijn moeder bier te heb ben genoten, had de verdacht® 's avonds enkele café's bezocht. Onder invloed kwam hij om elf uur thuis, 4® huisgenoten lagen al op bed. Hij draai de de gaskraan in de bijkeuken open en zette alle binnendeuren open. Daar na verliet hij het huis en ging naar een café tot middernacht. Toen ging hjj weer naar huis, schrok van de gaslucht en ging opnieuw café's bezoeken. Daa" vertelde hij thuis de gaskraan te heb ben opengezet; men lachte hem echter uit. In een patates friteszaak echte' hechtte men geloof aan zijn woorde"- Terwijl de verdachte zelf naar de P° tie ging, werd de slapende familie ge waarschuwd en van de dood gered. Over de motieven van de werd vanmorgen weinig gezegdOP twaalfjarige leeftijd reeds was ae verdachte, die een blanco strafregis ter had, al aan het drinken gegaan, onder invloed van zijn ouders. In hef betrokken gezin wordt ontstellend veel gedronken, zei de officier van justitie, mr. G. Temmink, die nade' inging op de psychische gesteldheid van verdachte, die hij geen criminele figuur noemde en verminderd toere keningsvatbaar achtte. De eis ws® twee jaar gevangenisstraf met aftre* en voorwaardelijke terbeschikkinf?' stelling van de regering, met t°e' zicht van de reclassering. Deze eis is er vooral op gericht te be reiken dat u in de toekomst niet verde* zult ontsporen, zei de president mr. J?' Morsink, die nog benadrukte dat o» verdachte in elk geval niet in het ouder lijk huis mag terugkeren. De verdedi ger, mr. M. Olij, achtte poging t® moord niet bewezen omdat voorbedach te rade zou hebben ontbroken en vroe» een lagere gevangenisstraf. De reen1 bank zal 8 maart vonnis wijzen. IJMUIDEN, 23 febr. De veronder stelling ,die w(] gisteren uitspraken, dat de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging het besluit om op zaterda gen voorlopig geen zeevis op de af slagen te kopen, ongedaan zou willen maken, blijkt juist te zyn. In een cir culaire aan de leden wordt geadviseerd het vorige week genomen besluit als in getrokken te beschouwen. By de reders zal er echter op worden aangedrongen met het oog op de huidige situatie, waar in de handel op zaterdag niet kan be schikken over de diensten van de vis- knechten, de kanvoer op zaterdag tot het het alleruiterste te beperken. Daarbij wordt gedacht aan een aanvoer v nab.v. circa 300 kisten. Toen de leden van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging vorige week donderdag hun voorlopig beS je namen, was dat o.a. op grond van mededeling door het bestuur, dat jat vakbonden hadden gegarandeerd. er ook op de afslag van Schevenjng 9 geen vis zou worden verwerkt. ^S up- week zaterdag hebben echter in Sch®' al veningen aanvoer en afzet norm» plaats gevonden. (,;r. Aangezien hieruit blykt, aldus de culaire van het bestuur van de landse Zeevisgroothandel Verenj6t dat de vakbonden hun garant:nom®n zyn nagekomen en omdat aangen mag worden dat Scheveningen oo komende zaterdagen normaal zaï niet ven werken, acht het bestuur n/L-ade- verantwoord het in de ledenve.*nget ring genomen voorlopige besluit dan strikt nodig te handhaven. f HALLO, JENNY, JIJ HIER.... INA, DIT 15 JENNY WAYNE VAN DE TELEFOONCEN VLAANDEREN KWAM ETEN HALEN. IK KRIJG ALTIJD TREK ALS IK ACH TER HET SCHAKELBORD ZIT. OH, DANK U. 'N 0PK1KKERTJE KAN IK BEST GEBRUIKEN. ZOALS IK AL ZEI, IK MOCHT SAM GRAAG,] MAAR MIJN MOEDER WAS ER TEGEN. kZE ZEI ALTIJD, DAT bAr^ N. .EENS OPGEPIKT ZOU WOW0 ZE WILDE NIET DAT ONZ^^^ MEN IN EEN ADEM GE*> N0EMD WERDEN. WAAR OM? GEAR RESTEERD WAAROM JENNY?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6