w li ft „Sluis op het droge" bij DeltawerkHarlingen Grote deur in de waterkeringsmuur om de trein op havenemplacementen toe te laten m V er houding tussen huidige regeringspartijen gezohd giro 323300 ROND DE LOONPOLITIEK Spanning op diverse fronten Levendige gids van Tilburg Khroesjtsjev beschuldigt Kennedy n 0(T EINDE AAN GEVAARLIJKE SITUATIE IN FRIESLAND ProfOud op VVD-landbouwcongres Waardering voor K.V.P. bij debat over ambtenarensalarissen commentaar Piet van Ierlant DIJS Koninklijke familie met Oranje naar zee Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 PAGINA nadruk verboden. Van stellage gevallen Jongen op oversteek plaats overreden KATHOLIEKE KERKENBOUW te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom Nu kunt u naar het midden- en verre oosten of naar Zuid-Amerika vliegen met het modernste straalvlieg tuig ter wereld: Swissair's Convair 990 Coronado De nieuwste ontwikkelingen in vliegtuigbouw zijn toegepast in de Coronado. Iedere centimeter, van neus tot staart, maakt de Coro nado tot het modernste straalvliegtuig ter wereld. Maar één ding is - natuurlijk - onveranderd gebleven: Swissair's spreekwoordelijke gastvrijheid, die even persoonlijk en vriendelijk als ooit tevoren is. Onze vluchten vanaf Amsterdam en Rotterdam verbinden U met: HET MIDDEN EN VERRE OOSTEN: Abadan Ankara Athene Bagdad Bangkok Beiroet Bombay Caïro Calcutta Dhahran Genève Hong Kong Istanboei Karachi Kartoem Manilla Teheran Tel Aviv Tokio Zürich ZUID AMERIKA* Lissabon - Dakar- Rio de Janeiro - Sao Pauio - Montevideo -Buenos Aires Reserveringen of inlichtingen via Uw passage-of reisbureau of bij Swissair: Hobbemastraat 11, Amsterdam, tel. 73 04 32; Westblaak 12, Rotterdam, tel. 13 91 70. Moskou, 24 febr. (UPI) De Rus- 'che premier, Nikita Khroesjtsjev, President Kennedy ervan be- wiuidigd dat hij een topconferentie - ar ontwapening "iet wil bijwonen om- fo. j niet van Plan '8 oen desbetref- end verdrag te sluiten. Dit bericht het Ussische persbureau Tass. ,De beschuldiging was vervat in de "podschap die Khroesjtsjev donderdag Kennedy en premier Mac Millan ha(i gezonden. „•'Ik ben gegriefd", aldus Khroesjt- ajev.. ,,door uw negatieve houding ten "inzien van dit voorstel (de ontwape- «gsconferentie door een bijeenkomst n regeringsleiders te doen openen)." cto Gu-aA?.*. - (Advertentie) (Van onze correspondent) Na de watersnoodramp in febru ari 1953 heeft Nederland de versterking van zijn zeewering met kracht ter hand genomen, waarbij uiteraard prioriteit werd ge geven aan de zo zwaar getroffen pro vincie Zeeland. De Deltawerken sterk- ken zich echter ook uit tot in het noorden van het land en daar wor den thans eveneens al vorderingen gemaakt. Als eerste Deltawerk van het noorden kwam de nieuwe Wad dendijk op Vlieland gereed. Kort daarna kon ook de nieuwe buitensas (sluis) te Harlingen in gebruik wor den genomen, waardoor een einde kwam aan een zeer gevaarlijke situa tie voor Friesland. Harlingen had na melijk twee buitensassen, elk al meer dan honderd jaar oud, die niet hoger dan vier meter boven NAP reikten. En de deuren van deze sassen hingen zo gammel in de verweerde muren, dat bij elk stormtij gevreesd moest worden dat de sassen het zouden begeven. Het verschil tussen laag en hoog water is in het noorden minder groot dan in het zuiden. In Harlingen va rieert het normaal van 1.35 m tot 2.30 m, in Delfzijl ongeveer drie me ter, in Vlissingen gemiddeld wel vier meter. Maar bij langdurige westen wind, storm- en springtij komt het water veel en veel hoger. De hoogste stand, ooit in Harlingen geboekt, was 3.75 m, in Delfzijl 4.48 m en in Vlis singen 4.55 m plus NAP. Stormvloe den zijn voor het noorden dus even gevaarlijk als voor het zuiden, wat trouwens uit de overstromingsramp te Hamburg nu ook wel weer is ge bleken. De vraag doemt daarom op of de Deltawerken in het noorden wel groots genoeg worden opgevat, of ook daar niet zeer ingrijpende maatrege len moeten worden genomen, bijv. door sluiting van de zeegaten tussen de Waddeneilanden. Inmiddels werkt Rijkswaterstaat ijverig door aan de Deltawerken op kleinere schaal. De zeedijk ten noor den van de Afsluitdijk zal aanzien lijk worden verhoogd en verbreed. Illlllillllllililllllillllliillllllllllllillllliiilllliilllillllllllill iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiii Aan een verlegging van de verkeers weg van Zurich naar Harlingen, thans nog pal langs de dijk lopende, is men druk bezig. De nieuwe sas te Harlingen is ook een onderdeel van de Deltawerken, maar ze staat daar thans nog een zaam in de haven. Aan de noordzijde zijn al goede aansluitingen gemaakt met de zeedijk, ten zuiden ervan rei ken de kaden van Harlingen nog niet hoger dan 3 a 3 Vx meter boven NAP en overstromen dus bij elke storm vloed van enige betekenis. Hierin zal worden voorzien door de bouw van een drie meter hoge en drie meter dikke muur van de sas tot de Zuider zeedijk. Bovenop komt een wandel- In Harlingen maakt men een cou pure in de nieuwe Deltawaterkering om de treinen naar het havenempla cement te kunnen laten doorrijden. Deze coupure zal btj hoge water standen met sluisdeuren kunnen wor den gesloten. iiiiiiiiiiiHiHHiiiiiiiiniiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiimi pad zodat de Harlingers ook enige vergoeding krijgen voor hun wegslui ten achter een zo alle uitzicht bene mende muur. De eigenlijke havenemplacementen blijven aan zeezijde achter deze muur en zullen dus niet gevrijwaard blij ven van overstromingen. De spoor wegen evenmin omdat deze tot aan het einde van het havenemplacement doorlopen. Rijkswaterstaat had liever nergens coupures in de zeewering gehad, maar was toch wel genood zaakt voor de spoorwegen een uit zondering te maken. En de oplossing voor het spoor werd op waarlijk grootse wijze gevonden. In de muur komt namelijk een door gang, die bij eventuele stormvloed met sluisdeuren kan worden gesloten! Een complete sas op het droge dus. Deze sas is Inmiddels ook gereed gekomen. Alleen de deuren moeten er nog in, maar dat heeft nog geen haast, omdat met het bouwen van de muur aan weerszijden óók nog moet wor den begonnen. Over enige jaren zal men echter in Harlingen het schouw spel kunnen beleven, dat een sluis wachter daar de sluisdeuren moet opendraaien om een trein door te kunnen laten. Of de treinen daartoe ook met scheepstoeters zullen worden uitge rust is nog niet bekend! ZEIST, 24 febr. De Volkspartij voor Vrijheid en Democrat» houdt op het ogenblik op Woudschoten een land- bouwcongres. De voorzitter der partij, prof. mr. P. J. Oud, opende gistermid dag dit congres met een schets van de huidige politieke tostand. De centrale vraag bij de komende statenverkiezin gen is volgens hem, of de kiezers meer de kant van de Partij van de Arbeid of meer de kant van de V.V.D. op wil len. Dat een regeringscombinatie straks zal bestaan uit de drie grote rechtse partijen alleen is volgens hem praktisch uitgesloten. De rechterzijde heeft geen lust alleen te gaan regeren en de vraag is bij wie zij steun zal gaan zoeken. Het is de V.V.D. indertijd niet goed bevallen deel uit te maken van een regeringscombinatie, waarin Partij van de Arbeid en KVP praktisch de politiek konden bepalen. Sinds 1959 echter, toen de WD ne een oppositie periode aan een regering zonder socia listen ging deelnemen, heeft zij wat de hoofdlijnen van het beleid betreft, het juist geacht was dit kapinet doet, al was er kritiek op onderdelen. Bij de verkiezingen van 1959 heeft de VVD haar positie duidelijk gesteld door te zeggen, dat zij niet in een rege ringscombinatie wilde zitten waar van de Partij van de Arbeid deel uit maakt. Spreker herinnerde e- aan, dat hij toen meteen al heeft gesteld, dat die uitspraak voor de komende vier jaar gold en dat na die periode de zaak op nieuw dient te worden bezien. De heer Oud uitte respect voor pro fessor De Quay, maar zei het toch ge wenst te chten, dat de leider van het kabinet gezocht werd an der de parlementaire leiders en dat daarvoor niet steeds na; - extra-parle mentaire figuren gezocht wordt. De verhouding tussen de regerings bondgenoten in de huidige combinatie is honderd maal beter dan die in "orige kabinetten met rechtse partijen plus de Partij van de Arbeid, aldus de heer Oud. H(j herinnerde er aan, dat oud minster Suurhoff eens zijn regerings partners van weleer heeft verweten „met valse kaarten te spelen". Zulke verwijten maken wij nu niet, merkte hij op. Wat donderdag bij het debat over de ambtenarensalarissen in de Tweede Kamer is gebeurd, is vol gens hem een goede demonstratie ge weest van hoe een verhouding tussen regeringsbondgenoten moet zijn en hoe ze niet moet zijn. In de bijna 45 jaren, dat het Georganiseerd Overleg in amb tenarenzaken bestaat, heeft spreker al tijd horen klagen ovir de manier waar op het werkt. Maar, zo zei hij met na druk, „als er een minister is geweest, die met hart en ziel aan dat overleg heeft deelgenomen, van het begin af, dan is het onze minister Toxopeus ge weest". De verdediging van 's ministers beleid in de tweede ronde van het de bat is zijns inziens voortreffelijk te- weest. Waardering toonde hij voor de KVP- vertegenwoordigers die na deze uitleg van de minister hun stem aan de motie onthielden. Dat een der KVP-opposan- tei, die wel voor de motie gestemd had, zjjn stem aan de gehele begroting van Binnenlandse Zaken had onthou den, noemde hij teleurstellend Zulke teleurstellingen nemen echter niet weg, dat de samenwerking van de laatste drie jaren een goede samenwerking is geweest. Prof. Oud meent, dat de WD deze verkiezingen met vertrouwen tegemoet kan zien. „Het liberalisme wordt alge meen gezien als een richting, die be reid is zich aan te passen aan de ver anderde tijden, terw\jl anderzijds de in druk bestaat, dat het socialisme aan verstarring gaat lijden. „Ook in de kring van de Partij van Ie Arbeid wordt dat wel ingezien". Spreker noemde een ge .chrift van de socialist De Kadt, die de leiders van de Partij van de Arbeid verweet, dat zij falen. Prof. Oud is dat niet met de heer De Kadt eens; veeleer faalt volgens hem het socialisme zelf. IJMUIDEN, 24 febr. In het kader van de officiële viering van het zilve ren huwelijksfeest van koningin Juliana en nrins Bernhard zal de koninklijke famili* op 2 mei met een gezelschap genodigden een bootreis maken met het s.s. „Oranje" van de stoomvaart- maMts«happü Nederland. Van Amster dam wordt naar zee gereisd en 's avonds keert het schip weer naar Amster dam terug. Nadere details kon men ons omtrent deze vaartocht nog niet geven bij de rijksvoorlichtingsdienst. Gelet op de particuliere aanleiding tot deze tocht ligt het niet in de lijn der verwachting, dat daaraan tevens een bezichtiging van de havenwerken bij IJmuiden ge- koapeld zal worden. Gelet op wat het gemeentebestuur van Velsen en de plaatselijke V.V.V. deden bij het passeren der sluizen door vor stelijke personen van andere landen, zoals de Britse koningin en haar ge maal, de Noorse koning Haakon en de Sjah van Perzië, mag verwacht wor den, dat de „O anje" bij het passeren van de Noordersluis daar zeker een IJmuidense attentie zal aantreffen. Waar dit aan buitenlandse vorstelijke personen werd geboden, zal men een dergelijke huldiging in geen geval aan het eigen koninklijk huis willen onthou den. (Van onze correspondent VLISSINGEN, 24 febr. Op de co- kesfabriek te Sluiskil is gisteren de 40-jarige lasser J. A. Metten uit Ber gen op Zoom van een achter meter ho ge stellage gevallen en vrijwel on middellijk daarna overleden. Het slacht offer was gehuwd en had drie kinde ren. DEN HAAG, 29 febr. De 47-jarige H. Schregardus uit Den Haag is van nacht om het leven gekomen, toen zijn auto op de Rjjswjjksweg in Den Haag door nog onbekende oorzaak tegen een lichtmast botste. Hjj overleed ter ter plaatse. (Van onze corespondent) MAASBRACHT, 24 febr. Gistermid dag is het achtjarig jongetje Wim Ca- ris toen het uit school kwam onder een voorbijrijdende vrachtwagen geraakt en gedood. Waarschijnlijk is het kind van het trottoir gegleden en toen tegen de vrachtwagen gevallen; het kind stond aanvankelijk te wachten^ tot de vracht wagen gepasseerd zou zyn. Het ongeval gebeurd© in de Hoofdstraat op een over- stèekplaats. (Van een medewerker) We hebben bijna de neiging om te zeggen, dat pater Hoefnagels prompt bediend wordt op zijn verlangen naar sociale onrust. In de Kamer zijn minister Toxopeus en de overgote meerderheid van de Ka merleden het lang niet met elkaar eens voor wat de ambtenarensalarissen be treft. Terwijl we dit schrijven is nog moeilijk te voorspellen, hoe de strijd zal aflopen. Maar dat dit Kamerdebat nog heel lang zijn sporen zal nalaten is wel zeker. We hebben reeds eerder geschreven, dat wij een van de kernpunten van deze conflictsituatie vinden het gebrek aan psychologisch inzicht. Van de 270 mil joen, die minister Toxopeus beschik baar heeft voor verbetering van de loonpositie van zijn werknemers, komt het overgote deel wel degelijk terecht bij de lagere en laagst-betaalden. Wel iswaar niet in een mate als naar onze mening juist zou zijn, maar als men eens precies zou gaan rekenen (we zijn daar ook na het antwoord van de mi nister helaas niet toe in staat) zou naar onze stellige mening blijken, dat het voor wat de totaalbedragen betreft met de extra-verhogingen voor het mediale en hogere ambtenarenkorps niet zo'n vaart loopt. Dat neemt niet weg, dat het psychologisch onverkoopbaar is, om voor de grote groep „kleintjes" te mil limeteren en voor de andere groep naar boven af te ronden. Inmiddels hebben we volop een twee de en in zijn wezen veel ernstiger con flict n 1. de spanningen in de Stichting van de Arbeid. We moeten eerlijk er kennen vorig jaar te vroeg te hebben gejuicht, toen het pact van Oud-Wasse naar tot stand kwam. De drie partijen: werkgevers, werknemers en regering, waren samen overeen gekomen de mo gelijkheden tot loonsverhoging in 1962 niet volledig uit te putten, teneinde een dreigend gevaar van overbesteding te voorkomen. We vonden dit een van de belang rijkste besluiten van deze drie partijen, getuigend van verantwoordelijkheidszin en inzicht op langere afstand. Nu is daar vanaf het moment dat men met de nieuwe afspraak ging wer ken meteen iets misgegroeid. De afzon derlijke bonden van werknemers, maar meer nog afzonderlijke groot-werkge vers of groepen van werkgevers, heb ben zich van die afspraak van Oud- Wassenaar weinig aangetrokken. Vol gens persberichten werd in niet minder dan 60 collectieve arbeidsovereenkom sten van de afspraak afgeweken. Men redeneerde als volgt: de matigingsclau sule van Oud-Wassenaar geldt alleen voor 1962. Er zijn contracten, die nog een behoorlijk eind doorlopen in 1963, dan geldt de matigingsclausule niet meer; dan kan de volledige produkti- viteitsstjjging weer worden doorbetaald in de lonen. Welnu, wat let ons om in (Advertentie) ,JUI"Wf»r Ii8*ingtieeete®mifl0 1962 vast een voorschotje te betalen op 1963? Hiermee is de afspraak vanzelf sprekend geheel op losse schroe ven komen te staan. Bovendien is een psychologische situatie ontstaan, die de 'goedwillende centra les voor praktisch onoverkomelijke moeilijkheden plaatst. Men stelle zich voor: de hoogconjunctuur blijft duren, de spanningen op de arbeidsmarkt ne men eerder toe dan af, geen onderne mer kan nu loonspanningen hebben of arbeidsonrust en dus zoekt hij naar we gen, om het zjjn werknemers zoveel mogelijk naar de zin te maken. De vak verenigingsleiders, die in Oud-Wasse naar zeer bewust mede de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor een behoud van het economisch evenwicht in ons land, moeten zich nu gaan verzetten tegen de looneisen van de werkgevers. Dat brengt de laatsten in een onver diend moeilijke positie. Vakverenigings leider zijn is trouwens altijd een moei lijke zaak geweest. Het gebeurt maar zelden, dat deze mensen een compli ment krijgen voor de resultaten die zjj wisten te behalen. De leden hebben al tijd de neiging om te zeggen: Kon er niet wat méér uitkomen? We kunnen nu al de concrete voor beelden noemen, waarbij werkgevers tegen hun arbeiders hebben gezegd: Ik zou je wel meer loonsverhoging willen geven, maar het mag niet vanje vakcentrale. Ieder moet begrijpen, dat dit de meest dolle situatie is, die men zich kan indenken. Daar komt bij, dat het N.V.V., tweelingzus van de P.v.d.A., zich met tweelingzus in de politieke op positie weet. Als vakcentrale was men in Oud-Wassenaar bereid de verant woordelijkheid mee te dragen. Maar wanneer men politiek men is opposi tie of men is het niet deze regering een stok tussen de benen kan gooien, zal men daar dankbaar gebruik van maken. En dan zijn daar ogenschijnlijk ook nog redelijke argumenten voor aan te voeren. Als de werkgeversorganisa ties met de afzonderlijke werknemers vakbonden tot een akkoord komen, moet dan een centrale als het N.V.V. of de K.A.B. zeggen: dat mag niet? Dan wordt de kracht van zo'n centrale ondermijnd, omdat het vertouwen erin geschokt is. Maar deze' redenering is een drogre denering. De centrale heeft een ak koord gesloten met de werkgevers en met de regering. Op de eerste plaats heeft men dan te zorgen, dat men zo veel invloed heeft op de aangesloten le den (bij de vakcentrales zijn de leden de bonden, bij de werkgeversvakeen- traies zijn het vaak afzonderlijke on dernemers) dat deze begrip tonen voor het gesloten akkoord en zich dienover eenkomstig gedragen. Op de tweede plaats gaat het hier om een driezijdige overeenkomst. Dat wil zeggen, dat er drie partijen bij betrokken zijn. Dat be tekent dat indien er moet worden afge weken van het eenmaal gesloten ak koord, men opnieuw gedrieën aan ta fel moet gaan zitten "om te trachten tot een nieuwe overeenstemming te ko men. Daarom nemen wij het met name de werkgevers die zijn georganiseerd in het C.S.W.V. zo kwalijk, dat zij op eigen houtje van het akkoord willen afwij ken. De katholieke en de protestants- christelijke werkgevers hebben zich aan de afspraak gehouden, evenals de KAB en het C.N.V. M«ar de andere groepe ring is onmiddei^ x begonnen af te wij ken, ondanks het Destaan van een ak koord en zonder dat met de regering hierover één woord was gewisseld. Hiermee is het toch wei heel ern stig kapotte boel binnen de Stich ting van de Arbeid. Het enige lichtpunt dat wij op het ogenblik nog zien is het feit, dat nieuw overleg en nieuw beraad tegen volgende week zijn aangekondigd. Het is wel jammer, dat daarbij op het ogenblik nog niet aanwezig kan zijn de man, die het pact van Wassenaar als een winstpunt op zjjn beleidsconto mocht boeken: minis ter Veldkamp. Wat nu is gebeurd zal hem een bittere teleurstelling zijn. Maar laten we hopen, dat het gezonde verstand de overhand zal krijgen. Na tuurlijk willen ook de K.A.B. en het C.N.V. hun taak als vakcentrale, dus als belangenbehartigster, ook van het materieel welzijn van de leden, zo goed mogelijk vervullen. Maar deze belangenbehartiging moet blijven ingepast in een gezond econo misch bestel in Nederland. Gebeurt dat niet, dan wordt ons binnen enkele ja ren de rekening gepresenteerd in de vorm van een groot aantal werklozen. Dan is in 1963 bij de verkiezingen aan P.v.d.A.-N.V.V. een wapen in de hand gegeven om te kunnen getuigen, hoe goed zij het hebben gezien en hoe fa taal deze regeringspolitiek was. Het N.V.V. gaat sterk de indruk wekken als of de belangen van de mensen moeten worden ondergeschikt gemaakt aan po litieke doeleinden. Dit is dan toch wel iets anders dan de loyale medewerking, die de heer Roemers een- en ander maal aan de huidige loonpolitiek heeft toegezegd. iet van Ierlant is voor ----- 'amÉ&IjSHHHMHIII^HBIHHI iedere Tilburger een be kende figuur. Dat ligt ook voor de hand want hij is een graag geziene persoon, die al tijd wel wat te vertellen heeft over Tilburg en zijn bewoners. De heer Van Ierlant is 26 februari 1897 geboren in de parochie het Heike, de oudste parochie van Tilburg. Hij verliet reeds op elf jarige leeftijd de lagere school en ging zijn gymnasiale studies beginnen bij de paters Lazaris ten in Wernhout. Na vier jaar keerde hij echter naar zijn ge boortestad, terug en ging alle handelscursussen volgen die er in die tijd in Tilburg werden ge geven. Nadat hij diverse diplo ma's had behaald werd hij boek houder; echter niet lang. Zijn volgende baan was die van be drijfsleider in een hoedenfabriek In deze branche is hij voor de rest van zijn leven gebleven want heden ten dage bezit Van Ierland nog een prachtige hoe denzaak in het centrum van zijn geboortestad. Hij werkte daar voor echter eerst nog in Amster dam, Rotterdam, Brussel en Keu len. Zijn eigen zaak startte hij in 1923. Twee jaar later trad hij in het huwelijk. Zijn activiteiten beperkten zich niet alleen lot zijn winkel. In 1928 werd de heer Van Ierlant nl. lid van een plaatselijke handelsvereniging waarna hij toetrad tot de Tilburgse minddenstandsbond. In deze jaren ontwikkelde zich bij hem de groei van de beleving van zijn ideaal: het werk voor de middenstand. Steeds heeft hij in zijn verdere werk grote aandacht besteed aan de problemen waarmede de middenstand te kampen had. In 1930 werd hij administrateur en in 1934 secretaris van deze plaatselijke middenstands bond. Vooral deze crisisjaren welke de middenstandszaken niet onberoerd lieten, hebben vele uren van de heer Van Ierlant gevergd. In 1938 werd hij tot gemeenteraadslid gekozen als belangenbehartiger van de middenstand. Twee jaar daar voor kreeg hij een zetel in de Kamer van Koophandel. Na de oorlog werd de heer Van Ierlant als adviseur aan gezocht voor de samenstelling van de nood-gemeenteraad welke een jaar in functie was, van de toenmalige burgemeester van Tilburg wijlen mr. Van de Mortel. In 1953 werd hij tot wethouder verkozen en kreeg de volgende zaken onder zijn beheer: lichamelijke opvoeding, sport, huisvesting. Ook alle zaken betreffende de middenstand berustten uiteraard onder hem. Na de oorlog werd hij tevens benoemd tot ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel. In 1958 volgde zijn verkiezing tot lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Het zou ondoenlijk worden om alle comité's en colleges te vernoemen waarin de heer Van Ierlant zitting heeft. Hoofd bestuurslid var het Waterschap de Dommel; jagerslid van de wildschade- commissie van Noord-Brabant; secretaris van de Middenstands-handels avondschool, welke hij in 1937 mede oprichtte; hoofdbestuurslid van het Oranje-comité enz. Maar Piet van Ierlant heeft nog grotere bekendheid op het gebied van de sport met name de wielersport. In de jaren dertig was hij een van 's werelds bekendste wielermanagers; hij legde o.m. contracten vast voor de toenmalige coureurs als Pijnenburg, Slaats, Braspenninx, Wals, Schulte en Wim van Est. Ook heeft hij vele contracten voor buitenlanders afgesloten. Zijn relaties doorkruisen aan ook de gehele Europese wielrensport. Met plezier spreekt de heer Van Ierlant over zijn vriendschap en samenwerking met de bekende sportjournalist Joris van de Berg waarmede hij dikwijls de Ronde van Frankrijk maakte als consul van de Nederlandse ploeg. Ook was hij adviseur bij de deelneming van ons land in de Tour in samenwerking met Kees Pellenaars. Ontelbare keren begeleidde hij de Ne derlandse equipe op buitenlandse ronden en wedstrijden. Zijn beste vriend in de wielrensport was Fons Versnick, de grootste manager ter wereld op het gebied van wielrennen heden ten dage. Nauwe relaties met Jean Gar- nault, de secretaris van de Ronde van Frankrijk, en Jacques Goddet, de grootste figuur van de Tour, hebben vele prettige herinneringen bij de heer Van Ierlant achtergelaten. Lange tijd was hij provinciaal consul voor Noord- Brabant van de K.N.W.U. Nu wordt Piet van Ierlant 65 jaar. Vele activiteiten heeft hij reeds neer gelegd waaronder het wethouderschap van de gemeente Tilburg, vele zullen nog volgen. Maar een ding blijft: zijn vermaardheid onder de Tilburgers: hij blijft Piet van Ierlant, de levendige gids van Tilburg en van zijn be woners.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5