Deze week afkondiging van Algerijns bestand? In Tripoli vergadert nog het rebellenparlement ROBERT KENNEDY BIJ KONINGIN EN PROF. DE QUAY Echtpaar Robert Kennedy bezoekt de koningin Gesprekken met Soekarno hebben weinig perspectief geopend Woningbouwbeleid voor velen ondoorzichtige zaak een M' Kritiek te verwachten op de enorme uitloop in vrije sector Molotov uit de partij? GEHEEL INDONESIË GEMOBILISEERD In feite geen verandering in bestaande toestand .,IL TEMPO" WEET ER ALLES VAN Prof. DUYNSTEE bedankt als lid van de K.V.P. AAN DE VOORAVOND VAN HET Terreur in Parijs Het weer HAVENWERKER had VOOR 20 MILJOEN DOLLAR HEROÏNE Eigendommen van de „Nederland" genationaliseerd Na rede mr. Van Doorn op Statendag Weinig verandering Zuidmolukkers willen gesprek met minister Robert Kennedy Indonesië MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31065 [Suède dames- en herenjasjes «ü5jn«en ROME, 26 febr. (Rtr.) Het rechtse Italiaanse blad „II Tempo" heeft zondag een document ge publiceerd, dat de Frans-Algerijn se vredesovereenkomst zou zijn, die op het ogenblik in de Libische stad Tripoli door het „parlement" van de Algerijnse verzetsbewe ging wordt besproken. Het blad deelt mee deze tekst in handen te hebben gekregen door een „lek" in Genève. Uit het document blijkt dat in Algerije een bestand zal worden afgekondigd, zodra de overeenkomst door de twee par tijen is goedgekeurd. Dit zal waar schijnlijk op 1 maart geschieden. De Franse regering heeft na de publicatie van ,11 Tempo" gewaar schuwd tegen voorbarige conclu sies, zolang de publicatie van hel akkoord niet officieel is. Veelvoud Prachtig cijfer MOSKOU, 26 febr. (UPI) Uit doorgaans betrouwbare bron in Moskou is vernomen, dat de voormalige Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, uit de communistische partij is gestoten. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeler- hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiimimiii' PROF. MR. F. DT"YNSTEE fDEN HAAG, 26 febr. - Prof. mr. I f. M. Duynstee heeft gisteren een brief aan het dagelijks bestuur ),an de Katholieke Volkspartij meege deeld, dat hij bedankt als lid van de wartjj. Aanleid'ng hiertoe, zo deelde Pr®T- Duynstee het A.N.P. mee, is de radevoering die de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, zaterdag op de Statendag van de partij in Utrecht heeft gehouden. Prof. Duynstee verklaart in zijn brief onder meer het vertrouwen in de dagelijkse partijleiding te hebben ver loren. Deze immers tracht, aldus prof. Duynstee, hardnekkig inzake Westelijk Nieuw-Guinea een beleidslijn door te zetten, welke haar steriliteit bewees sedert begin 1946 en welke thans moet voeren tot een maximum aan nadelen ®n tot afwezigheid van positieve resul taten. Prof. Duynstee citeert vervolgens in zijn brief een uitlating van de par tijvoorzitter, gedaan op de Staten dag: „Onze partijleiding heeft nim mer ontkend dat wij bij een werke lijke overmacht rustig zouden terug treden... Maar niemand mag van ons verwachten, dat wij bereid zou den zijn zonder strikte noodzaak te versagen en aldus ons eergevoel te Vergooien". Trof. Duynstee wijst er in zijn brief op, dat dit nu precies is, wat diegenen in Indonesië, die geen heil zien in een weg van over leg, vrezen Prof. Duynstee verklaarde verder te «loeten zeggen, dat hij zelfs geen schijn van verantwoordelijkheid voor een dergelijke politiek wil dragen. Hij Js er ook zeer door teleurgesteld, dat van de zijde van de K.V.P. slechts in «werende zin is gereageerd op de op- P°ep van het Nederlandse episcopaat. Hiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiununiirumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJOftlSSTR. HAARLEM TEL.13439 jj'PSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) ^verdrijvende wolkenvelden met P.'aatselijk wat lichte sneeuw. Ma- tot krachtige, langs de wadden -JJdeljjk harde oostelijke wind. verwegend lichte vorst. fcojj; 7.32-18.15. Maan: 1.35-11.05. St?^ BILT> 26 febr. Ook het groot- ter* v1 van deze week zal koud en win- cent blÜven. Een zeer sterk hoge-druk- ligt bij IJsland, zodat boven Tucht tn~ 651 West-Europa een oostelijke Vron S u°°m aanwezig blijft. Hierin Sfad 'n afgelopen nacht 4 a 5 Waar"' In een gebied van Utrecht, grarto een laagje sneeuw ligt, werd 6 oen vorst gemeten. V** overdag komt het kwik niet bo- hlouu ii' ®omende nacht zal het op- kei» tot matig vriezen. Op en- hiaar mf u1?. valt wat lichte sneeuw, 't blijft van weinig betekenis. *tation: Bf Bih Jwente Weer sneeuw zw. bew. zw. bew sneeuw sneeuw motsne-e onbew. max. min. neersl temp. temp afgel gisteren 24 uur —1 —4 0.1 —1 4 0 0 -4 0 —1 -5 0.1 1 —6 1 uw —3 -5 0 1 5 0 Volgens „II Tempo" zullen tussen de afkondiging van het bestand en de volksstemming in Algerije over de toekomst van het land drie maanden verlopen. Zodra de vijan delijkheden zijn gestaakt, zal de voorlo pige Algerijnse regering worden ontbon den eu worden omgezet in een politieke partij. In Algiers zal een uitvoerend co mité worden ingesteld, bestaande uit vier Fransen onder wie één Jood en acht mohammedanen, bijgestaan door een Franse hoge commissaris. Het mohammedaanse hulpkorps van de politie, de zogenaamde Harki's, zal onmiddellijk worden ontbonden. Er zal een gemengde politie-organisatie worden gevormd en een speciaal vei ligheidskorps, bestaande uit Franse gendarmes, tienduizend mohammeda nen van een „speciale mobiele groep" en Algerijnse verzetsstrijders, tezamen 40.000 man sterk. De omvang van de Franse gevechtstroepen in Algerije zal tot 100.000 man worden verminderd. Volgens „II Tempo" is dit een punt van meningsverschil, omdat de Algerijnse verzetsbeweging voor deze verminde ring een periode van drie maanden wenst en Frankrijk één jaar. De militaire basis Mers-el-Kebir bij Oran zal voor vijftien jaar of eventueel langer aan de Fransen worden verpacht. Drie bases in de Sahara, waaronder het centrum voor kernonderzoek in Regga- ne, zullen vijf jaar ter beschikking van Frankrijk blijven. De Europeanen in Algerije en vierdui zend verfranste mohammedanen zullen gedurende drie jaar de Franse nationa liteit kunnen behouden. Daarna moeten zij kiezen tussen het '"ranse en het Al gerijnse staatsburgerschap. De Sahara zal onder Franse controle blijven wat de exploitatie van de bodem schatten aangaat. De maatschappijen, die zich met de exploitatie bezig houden, zullen hun belangen na een periode van drie jaar moeten verkopen. TRIPOL» Het overleg in het Alge rijnse- opstandelingen-, .parlement" over de resultaten van de geheime wapenstil standsbesprekingen met Frankrijk is „ver gevorderd en zal niet lang meer du ren", zo is zaterdag door welingelichte kringen in Tripoli verklaard. Het over leg werd zaterdag voortgezet in een ge bouw in Tripoli, dat door de politie wordt bewaakt. Van officiële zijde wordt een strikt stilzwijgen over bijzonderhe den van het overleg bewaard. Inmiddels zijn in Algerijnse kringen in Tripoli verwondering en spijt uitgedrukt ove berichten, dat de Algerijnse voorlo pig;/ regering heeft gedreigd te zullen aftreden wanneer het „parlement" de ontwerpakkoorden zou afwijzen. ALGIERS Franse troepen en een heden speciale politie hebben zaterdag avond het westelijk deel van Algiers be zet waar Europeanen een twintigtal mo hammedanen doodschoten. Volgens ooggetuigen vuurden Euro peanen in de wijk Bab el Oued, een bol werk van de OAS, vanaf balkons en van uit deuren op elke mohamme daan, die zij maar zagen, nadat een mo hammedaan een Europese taxichauf feur had doodgeschoten. De aanvaller werd het eerst door de Europeanen neergeschoten. Vijf mohammedanen kwamen om doordat de auto waarin zij zaten met kogels werd doorzeefd. De mohammedanen vluchtten in een regen van kogels naar een mohamme daanse wijk in de omgeving, die dadelijk werd afgezet om vergeldingsmaatrege len te voorkomen. PARIJS, (UPI) In Parijs zijn zon dagmorgen twee nachtwakers gewond geraakt door de ontploffing van een kneedbom voor het gebouw van het con servatieve dagblad „Le Figaro". De aanslag wordt toegeschreven aan de OAS. RIJSWIJK, 26 febr. De Ameri kaanse minister van Justitie Robert F. Kennedy is gistermiddag omstreeks kwart over twaalf met een Constella tion van de Militair Air Transport Ser vice uit Bonn op de vliegbasis Ypen- burg aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld door zijn echt genote, John Selgenthaler, raadsadvi seur bij het Amerikaanse ministerie van Justitie, Brandon Grove jr., derde se cretaris van de Amerikaanse buitenland se dienst, Edward Guthman, perschef van de minister van Justitie, mrs. Do nald M. Wilson, een persoonlijke vrien- (Van een redacteur) DEN HAAG, 26 febr. orgen ontbrandt in de Tweede Kamer weer het jaarlijkse woning- bouwdebat, een onder werp dat de gemoederen der volksvertegenwoordigers èn kabinetsleden danig pleegt te verhitten. Of ook ditmaal het kritische kookpunt be reikt wordt zoals vorig jaar toen de regering er lie ver de brui aan gaf dan aan de verlangens der Kamer toe te geven is twijfelachtig, maar het vuur zal de minis ter, mr. J. van Aartsen, na aan de schenen worden ge legd, dat is nu al duidelijk. Symptomen daarvan zijn de adressen "ie van verschil lende kanten naar de minis ter en de Kamerleden zijn gestuurd vandaag is daar nog een schrijven van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de over koepeling der katholieke woninghouwcorporaties, aan toegevoegd en de vele sceptische kanttekeningen die na de publikatie van het nieuwe bouwprogramma zijn verschenen in kranten en tijdschriften. Zöals zoveel zaken in de sfeer der overheidsbemoei ingen is woningbouw ten prooi gevallen aan statistiek en cijferkunstenaars, mis schien een moeilijk te ver mijden ontwikkeling, maar het scherm dat daardoor rondom een zo essentiële aan gelegenheid als de huisves ting van ons volk is opge trokken, gunt de niet-specia- list slechts een troebele, on volledige kijk op de zaak. Hoe de verhoudingen precies liggen, ontgaat hem. Hij ziet overal in het land steden en dorpen uitbotten met (meren deels oneindig saaie) huizen rijen, hoort van ambitie'ize bouwprogramma's en ver neemt desondanks dat het èuvel van de woningnood van geen wijken weet. En inderdaad is de geboekte vooruitgang bepaald niet spectaculair. Voorzover cij fers hieromtrent iets onthul len, vertellen zij dat er in I960 een woningtekort was van 86.000 en in 1961 van 65.000 stuks. En dat terwijl het vorig jaar toch voor rond 100.000 woningen een bouw vergunning is verstrekt. Om deze tegensnraak te verklaren roepen wij op nieuw de cijfers te hulp. Er komen per jaar namelijk 50.000 tot 55.000 nieuwe ge zinnen bij, en daarbij moet een groot gedeelte van de nieuwbouw dienen als ver vanging 'an krotten en bo vendien van woningen die om andere redenen van de voorraad worden geschrapt. Voor het overige l ten de cijfers ons in de steek. De gebruikelijke hantering van het statistisch woningtekort dekt namelijk maar een deel van de werkelijkheid. Deze methode is niet in staat de behoefte te peilen, laat staan te voorspellen. Het statis tisch tekort is de uitkomst die ontstaat na het aftrek sommetje: aantal ongewenste ken bij de gemeentebesturen die hun gegevens te traag doorzonden. Toen de minis ter in juli de rem op de vrije sector aanzette en het insti tuut van de rijksgoedkeuring weer van stal haalde, was het al te laat. Er kon alleen nog worden bereikt, dat mo menteel ongeveer 20.000 aan vragen in de molen zijn blij ven steken en daar wel ge ruime tijd zullen moeten ver toeven. Het is de vraag, of de Tweede Kamer de verklaring van de minister zo erg grif wil accepteren. Met name de voorstanders van een ver ruimde gesubsidieerde bouw waar ons land vooralsnog maar in de praktijk zo zal tijdens de debatten onge twijfeld worden opgemerkt toch altijd nog een ver schil van twee gulden per week. Op een inkomen van f 80,- tot f 100,- per week speelt dit schijnbaar luttele bedrag na melijk een grote rol. Daarbij zijn de vaak verschuldigde servicekosten (gebruik van de lift, schoonhouden van gangen en portieken, onder houd plantsoenen) geheel bui ten beschouwing gelaten, zo dat de huurverschillen niet samenwoningen minus aantal beschikbare huizen. De mi nister wijst er in zijn memo rie van antwoord zelf al op, dat een dergelijk criterium ten enenmale tekort schiet voor een juiste beoordeling van vraag en aanbod op de woningmarkt. Vorig jaar omvatte het woningbouwprogramma van minister Van Aartsen 80 000 woningen na twee moties en een kabinetscrisis met tweemaal 2500 woningen nog verhoogd tegen dit jaar 90.000. Op zichzelf dus een prachtig cijfer, daarover zijn alle (politieke) partijen het eens. De kritiek richt zicb echter op de voorgestelde verdeling, en daarbij spreekt de in 1961 opgedane ervaring een hartig woordje mee. Die ervaring is onder meer, dat de activiteit m de onge subsidieerde woningbouw ver is uitgestegen boven de ver wachtingen. Men kan ook zeggen: volledig ontsnapt is aan de controle van de mi nister. De raming was 15.000 in de vrije sector en het waren er eind 1961 ruim 42.000. De minister wentelt de schuld van zich af met te verklaren, dat de cijfers van het C.B S zo aat bekend waren en de oo, zaak hiervan is volgens hem weer te zoe- niet buiten kan, hoe abnor maal de situatie ook moge lijken voelen zicb door de vrijwel ongelimiteerde uit loop van de vrije sectorbouw ernstig gekrenkt. Voor dit jaar is, nu eenmaal de rijks goedkeuring weer is inge voerd. een soortgelijke ont wikkeling niet te vrezen. De overstort heeft tot gevolg, dat in 1962 slechts 5000 nieu we gevallen in de ongesub sidieerde bouw kunnen wor den afgedaan, aangenomen althans dat de thans nog op behandeling wachtende aan vragen alle worden ingewil ligd De minister wil namelijk dit jaar het aantal vrije sec torwoningen op 25.000 stel len, omdat hfj er van uitgaat, dat de initiatieven in deze sfeer die immers getuigen van een toenemende wel vaart, niet al te zeei gekort wiekt mogen worden. Rest derhalve een hoeveel heid van 65.000 woningen, t.w. 35.000 woningwetwonin gen (waarvan 7500 met ver hoogde bijdrage) en 30.000 premiewoningen, tezamen de gesubsidieerde categorie. Vol gens de minister Van Aart sen is er maar weinig ver schil tussen de twee groepen in deze categorie, omdat de premiewoningen aan een maximumbouwprijs zijn ge bonden, die de huren vrijwel gelijk maakt aan die van wo ningwetwoningen. Vrijwel, zelden een veelvoud vormen van die twee gulden per week Uiteraard laat de minister ook het bekende doorstro mingseffect opdraven als mid del om een grotere beweeg lijkheid op de woningmarkt te kunnen bereiken dan al leen nieuwbouw teweeg zou brengen. Dit effect kan lang zamerhand wel ontmaskerd worden als een fraaie theore tische mogelijkheid waar de praktijk weinig van heel laat Er is wei doorstroming, maar niet van arbeiders naar (oude) middenstandswoningen, zoals toch de bedoeling is. Als verontrustende tendens in de volkswoningbouw is voorts aan te merken, dat de gemiddelde inhoud der hui zen een sterke teruggang ver toont, juist nu allerwegen zo de ogen opengaan voor de r behoefte aan ruimte voor de besteding van de vrije tijd De toekomstwaarde van dit soort woningen zal. dat is nu al duidelijk, uiterst gering blijken te zijn. Wanneer, zo als terecht gevreesd wordt, ook de technische kwaliteiten tekort schieten, scheppen we nu al potentiële bouwvallen. En dat terwijl momenteel 150.000 krotten hun leven kunstmatig rekken, waarvoor een vervangingsprogramma van 20.000 per .jaar nog maar een minimale eis is willen we ooit tot gezonde woon toestanden in Nederland ko men. din van mrs. Kennedy en een aantal journalisten en persfotografen. Ter verwelkoming waren op de vlieg basis aanwezig de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, de ambas sadeur van de V.S., de heer John S. Rice, beiden met hun echtgenoten, de commandant van de vliegbasis Ypen- burg, luitenant-kolonel vlieger-waarne mer P. A. Hoyern en de chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, baron van, Lyndén. Mevr. Luns bood mevr. Kennedy een boeket tulpen aan. Onmiddellijk na de begroeting vertrok het echtpaar Kennedy naar de ambts woning van de Amerikaanse ambassa deur voor de lunch. Het echtpaar werd later, evenals de Amerikaanse ambas sadeur, door de koningin op het paleis Huis ten Bosch ontvangen. De koningin gebruikte met haar gas ten in de blauwe salon de thee. Ne derlandse en Amerikaanse fotojourna listen en cameramensen werden in de Japanse salon in staat gesteld opna men van het gezelschap te maken. Tot besluit van het bezoek liet de koningin haar gasten gedeelten van het paleis zien. Gisteravond zaten de Amerikaanse minister en zijn echtgenote aan aan een regeringsdiner, aangeboden door minis ter-president en mevr. De Quay. Aan de maaltijd namen voorts deel onder an deren de Amerikaanse ambassadeur, de Amerikaanse rechter bij het internatio nale hof van Justitie, mr. Philip C. Jes- sup, de ministers Luns, Beerman, Toxo- peus en Visser, de staatssecretaris sen Van Houten, Bot en De Jong, de voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper en de directeur-gene- raal-Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, bijna allen vergezeld van hun echtge notes. Het diner in hotel „De Wittebrug" in Den Haag werd reeds vroegtijdig beëindigd, aangezien de heer Kennedy aan het einde van zijn vierweekse reis kennelijk zeer vermoeid was. Het echt paar Kennedy overnachtte in de ambts woning van ambassadeur Rice. In de omgeving van minister Kenne dy viel gisteravond te beluisteren, dat diens vier gesprekken mef president Soekarno blijkbaar weinig perspectief hebben kunnen openen in de richting van het door Nederland gewenste ge sprek met de secretaris-generaal der V.N. Oe Thant. DEN HAAG, 26 febr. Het ver tegenwoordigend lichaam van de Zuidmolukkers in Nederland (de B.P.R.M.S.) heeft Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, via de Amerikaanse ambassade een tele gram gestuurd waarin zjjn aandacht wordt gevestigd op het recht van zelf beschikking van de bevolking van de Zuiamolukse eilanden. Na te hebben herinnerd aan het feit dat Amerikaanse en Zuidmoluk- se soldaten schouder aan schouder hebben gevochten tegen de ge- >en- schappeljike vijand Japan, verzoe ker de afzenders van het telegram Kennedy hun vertegenwoordiger, tr J Aivarez Manusama. hoofd van de politieke missie van de republiek der Zuidmolukken te ontvangen, om hem in staat te stellen de Zuidmolukse zaak toe te lichten. Koningin Juliana luistert vol belang stelling naar wat minister Robert Ken nedy te vertellen heeft tijdens de ont vangst gisteren op Huis ten Bosch in Den Haag. Ook mevrouw Kennedy is een en al oor. (Bovenste foto). Tijdens het diner bij minister-president prof. De Quay was zij in druk gesprek gewik keld met haar tafelgenoot minister Luns De persdienst van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken weiger de zich over de kwestie uit te laten en verklaarde „geen nieuws" te hebben over Molotovs status in de partij. Molotovs uitstoting uit de partij zou de genadeslag betekenen voor de poli tieke loopbaan van de 71-jarige ..Stali nist", die een onverzoenlijke houding heeft ingenomen tegenover Khroesj- tsjevs politiek. Tijdens het 22ste partijcongres werd felle kritiek op Molotov uitgeoefend we gens zjjn vasthouden aan „verouderde" stalinistische denkbeelden, ondanks de de-stalinisatie-politiek van de partij Het partjjblad „Pravda" beschuldigde hem vorige maand van „dogmatische koppigheid". NEW FORK, 26 febr. (Rtr. UPI) De federale politie heeft zaterdag na een felle vechtpartij in New York een man gearresteerd die 40 kilo zuivere heroïne vervoerde. Volgens functiona rissen vertegenwoordigde dit op de de zwarte markt een waarden van on geveer 20 miljoen dollar. Vijf rechercheurs van de afdeling ver dovende middelen en zes New Yorkse detectives arresteerden de man toen deze uit een kelder kwam van het flat gebouw waarin hij woont. Het is de 31- jarige havenarbeider Anthony Fuca. Sinds zijn arrestatie in januari op be schuldiging van het in bezit hebben van verdovende middelen, waarbij hij voor lopig in vrijheid werd gesteld, is hij zonder ophouden geschaduwd. Bij zijn arrestatie in januari werden twee Fran sen eveneens beschuldigd van hetzelf de feit. Een inspecteur van politie heeft meegedeeld, dat de heroïne Ameri ka is binnengesmokkeld in metsel stenen. Deze waren in Frankrijk ge maakt en met een Frans schip naar Amerika gebracht. Er zaten holten in, waarin in plastic zakjes de heroine was verstopt. De inbeslagneming van een dergelij ke grote hoeveelheid hereïne kan er aan verslaafden in New York. Chicago, Washington en Philadelphia in de na righeid zou brengen. „Dit zou kunnen leiden tot een reeks van overvallen op drogisterijen en doktoren door verslaaf den," aldus een politiefunctionaris. Rusland Volgens Tass is in de Sovjet-Unie een apparaat ontwikkeld, waarmee geconcentreerde zonne-ener- gie over een afstand van meer dan twintig meter kan worden o\ergebrachl in de vorm van een krachtige bundel gerichte stralen. (Rtr). DJAKARTA, 26 febr. (Reuter) Pre sident Soeka -no heeft zaterdag voor ge heel Indonesië de algemene mobilisatie afgekondigd. In een presidentiële ver klaring werd gezegd dat .,de president, na het advies van de nationale -aa' voor de "erdediging, jpdraent geeft tot algemene mobilisatie, waarbij de bur gers wor "en opgeroepen voor de veilig heid en de verdediging van het land. Volgens de verklaring kunnen alle per sonen tussen achttien en veertig jaar worden opgeroepen voor militaire oplei ding of voor de Bescherming Bevolking. Reeds in zijn red- van 18 december jl. had Soekarno de bevolking meege deeld dat zij zich paraat moest houden voor een mobilisatie. Begin januari werd voor het oosten var. Indonesië de mobilisatie afgekondigd. (ANP) In officiële kringen in Den Haag heeft men zich zater dag verrast getoond over het bericht van een algemene mobilisatie voor geheel Indonesië. Men was nog niet van de maatregel op de hoogte, wat echter een gevolg zou kunnen zijn van het feit dat er geen diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië bestaan Verder zei men dat dit soort maatregelen niet bevorderlijk is voor het vinden van een vreedzame oplossing fan het geschil om Nieuw- Guinea. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, is onmiddellijk op de hoogte gesteld van de afkondiging var de algemene mobilisatie in Indone sië. Va de zijde van het secretariaat van de V.N. was zaterdag nog geen commentaar te verkrijgen. Ln een reglement dat mei Soekarno's verklaring is gepubliceerd, wordt ge zegd dat de burgers onder meer ver plicht kunnen worden tot steun aan de strijdkrachten tijdens ge-echten, actief verzet in de vorm van guerrilla en opne ming in de reserve van de strijdkrach ten. Verder worden uitdrukkelijk infil tratie en sabotage genoemd. Werkgevers die verhinderen dat hun werknemers aan de opleiding deelnemen, kunnen worden gestraft met vijf jaai gevangenisstraf, aldus het reglement, dat 6 februari aldus „Antara" - door Soekarno werd on- dert. kend en dat is ingegaan met te rugwerkende kracht tot 19 december Later werd bekend gemaakt dat een speciale begroting zal worden opgesteld voor de financiering van de mobilisatie. De organisatie zal berusten bij de regio nale militaire bevelhebbers. Waarnemers in Djakarta geloven niet dat deze nieuwe maatregel veel wijzi ging zal brengen in e huidige toestand. De regering "eidt een halt miljoen vrij willigers op die zicii hebben aangemeld voor strijd tegen de Nederlanders or Nieuw-Guinea. Ook van officiële Indone sische zjjde wij men erop, zo meldt UPI, dat de nieuwe maatregel in feite geen verandering in de bestaande toe stand brengt. Soekarno heeft er slechts mee in het vooruitzicht gesteld, dat hQ eventueel de gehele bevolking tot 48 jaar voor nrlitaire dienst zal oproepen in plaats van zich te blijven baseren op het vrijwilligersleger en op de thans reeds vier jaar bestaande dienstplicht voor afgestudeerden. Van deze groep zijn tot dusver slechts medici en inge nieurs in werkelijke dienst opgeroepen. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat het nieuwe decreet is afgekon digd kort voor de aankomst van de Ame rikaanse minister var Justitie, Robert Kennedy, in Nederland en kort aa de terugkeer in Indonesië van Omar Demi, opperbevelhebber van de Indonesische luchtmacht, die onlangs in Moskou is geweest om te pleiten voor grotere le veranties van Russisch oorlogsmate- rieeL Dani zei zr te: uag bij zijn terug keer in Djakarta, bevredigende resulta ten te hebben bereikt. Ook de Indonesi sche ambassadeur in Moskou, Adam Malik, is in Djakarta aangekomen. Volgens het blad „Merdeka", zo meldt Reuter nog, heeft president Soe karno een voorstel verworpen, dat Ro bert Kennedy tijdens zijn recente be zoek aan Indonesië deed, m. onderhan delingen tussen Nederland en Indone sië over Nieuw-Guinea zonder de pre alabele voorwaarde van overdracht der soevereiniteit. Soekarnr zou volgens het blad van de Verenigde Staten de verzekering hebben gevraagd, dat de Nederlanders inder daad bereid zouden zijn, Nieuw-Guinea ovei te dragen, aan Indonesië. Robert Kennedy zou toen hebben gezegd, hier op geen antwoord te kunnen geven. DJAKARTA. 26 febr. (AFP) Het Indonesische persbureau „Antara" meldt dat de regering te Djakarta alle eigendommen van de stoomvaartmaat schappij Nederland in Indonesië heeft genationaliseerd. De maatregel is, al dus dit bericht, genomen op grond van de wet op de nationalisatie van Neder landse eigendommen van 9 februari van dit jaar. AMSTERDAM De directie van de Stoomvaartmaatschappij Nederland had gisteren geen commentaar op het bericht van de nationalisatie van haar gendommen tn Indonesië. Zij deelde slechts mee, dat deze eigendommen be staan uit gebouwen en etablissementen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1