White Stars-dames naar de hoofdklasse Gerestaureerd orgel van Concertgebouw ingewijd Amsterdams muziekleven niet actief present DE PENRUAN MOORD Êlast? COLOR SOLEX f0*?_ Mr. de Graaf bepleit gesprek met Indonesië Voorkoming van wapengeweld in belang der Papoea's Bijeenkomst r.k. jonge werken de jeugd in bisdom Haarlem Ander geluid Roosje Kohier overleden Bekende revue-artieste Felle brand bij Yan Gelder Weinig hockey in Haarlem VIS WERD ZATERDAG WEER NORMAAL VERKOCHT J eugdzwemf eest van D.W.T. „Nederland staat alleen" Financiële acties met onverwacht hoge opbrengsten BASKETBALL IN HAARLEM Goedkoop telefoneren voor PTT ongunstig HET WITTE PAARD 2000 ton cellulose in vlammen opgegaan Geslaagde middag in Sportfondsenbad Echtpaar ingesloten na burenruzie Samenwoning leidde tot spanningen Jeugd en junioren Tafeltennistoernooi Yan TYBB met verrassingen HARDEBELT Ook over bestuursoverdraeht Drie zwaargewonden in Maastrichts verkeer I'M MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 PAGINA 2 Biljarten district Haarlem Waterpoloprogramma Personeelstekort circa drieduizend man AMSTERDAM, 26 febr. De belangrijkste totstandkoming van de restauratie van het Concert gebouworgel is aan de Amster dammers beslist niet ongemerkt voorbijgegaan. Een uitverkochte zaal ter gelegenheid van de fees telijke inwijding van het orgel zaterdagavond was daarvan het welsprekend bewijs. Magnificat VERVEN MET WAARBORG P1ETER SCHOEN VERFCHEM1E Grote offervaardigheid L. H. van 't Sant overleden brengt. Jdiende hij -<-J HAARLEM, 26 lebr. Deze week werd er in Haarlem voor de landelijke competitie slechts een tweetal wedstrij den gespeeld. Flamingo's bleef ook in haa voorlaatste wedstrijd ongeslagen door de 66-42 zege op Thor. De dames van The White Stars kwamen door een zege op R.O.V.S. op een plaats die toe gang geeft tot de hoofdklasse. Flamingo's-Thor was een prestige- strvjd. Thor dat voor de aanvang van de competitie tot de kanshebbers werd gerekend, viel mede door onvolledig heid wat tegen en kon Flamingo's niet van de titel afhouden. De nu in hun sterkste opstelling uitkomende Amster dammers. waren kennelijk op revanche belust. Behoudens de eerste tien minu ten waarin Thor met 4-10 er 10-14 leid de is het hiervan niet gekomen. Bij 16-16 kwam Flamingo's weer op gelijke hoog- HAARLEM, 26 febr. De uitslagen van de competitie van de K.N.B.B. - district Haarlem zijn als volgt: Afd. A: Kruispunt—Haarlem-Noord 2-4; SuisseOVS 4-2; SWSuisse 2 4-2; Excelsior-Duvelshoek 2-4. Afd. C 1 ScheiwijckParkzicht 2-6; TOP—SW 2 Irene—Insulinde 4-4; Duvelshoek 2— Brinkmann 7-1. Afd. C1I: OVS 2Insu linde 2 4-4; Entre NousADO 4-4; Suis se 3Kennemerland 6-2; Hof van Hol landGroenendaal 2-6. Afd. Dl: SW3 Kennemerland 2 2-6; Haarlem-N. 2 Duvelshoek 3 3-5; Suisse 4Scheiwijck 2 8-0. Afc.. DU: ADO 3—ADO 2 6-2; Het Noorden 2Duvelshoek 4 6-2; Suisse 5 OVS3 6-2. Afd. El: De Vaart 2—TOP2 6-2; ADO 5—ADO 4 2-6; SW 4-Suisse6 2-6. Afd. EU: ADO 7—ADO6 7-1; De Vaart 3SW 5 0-8. HAARLEM, 26 febr. Dinsdagavond wordt in het Sportfondsenbad voor de jeugdcompetitie Koninklijke Neder landse Zwembond gespeeld: DWT-RZC. In de competitie Kring Haarlem dames eerste klasse staat op het programma: DWR 1—HPC 1. Zaterdag 3 maart zijn in het Sport fondsenbad vastgesteld: heren derde klasse: HVGB 3VZV 2; heren tweede klasse: DWR 2—HZV 1; heren eerste klasse: HPC 1—HVGB 1 en DWT 1— DWR 1. BEVERWIJK, 26 febr. Tijdens een voetbalwedstrijd op het DEM-terrein kopte de 16-jarige L.K. uit Beverwijk tegen het hoofd van een tegenstander. Hij liep hierbij een hersenschudding op en moest met een ziekenauto naar zijn ouderlijk huis worden overgebracht. DELFT, 26 febr. In de leeftijd van 75 jaar is zondag in het ziekenhuis Behe) alhier overdeden de actrice mevrouw Roosje Köheler-Van Gelder, die vooral bekend is geweest door haar optreden in de Ter Hall-revues met Buziau en Siem Nieuwenhuizen. Roosje van Gelder debuteerde als to neelspeelster op vijftienjarige leeftijd in de Vlaamse schouwburg te Gent in het stuk ..Salome". Tn 1912 kwam zij naar ons land, waar zij een engagement kreeg bij Colnot en Poons te Amsterdam In 1914 debuteerde zij in de Ter Hall Re vue ,,In het gedrang". In dezelfde revue maakte ook Buziau zijn debuut... In 1945 trad Roosje van Gelder in het huwelijk met Joan Kohier, directeur van de Ter Hall-Revue. Sindsdien is zij vrij wel onafgebroken verbonden gebleven aan de revue. ..Een mooi aangekleed stootblok tussen twee komieken", heeft zij zich zelf eens spottend genoemd. Zij bleef verlangen naar het ..grote toneel", doch werd inmiddels bij de revue zeer populair. In 1926 zong bijna geheel Ne derland de schlager: „O mijn Roosje, o mijn Roosje altijd denk ik aan jou want zo'n beeldje van 'n vrouw die vergeet je niet zo gauw". In 1930-1931 was zij op een tournee door Nederlandsch-Indie. Bob Peters haalde haar toen terug naar ons land voor zijn nationale revue „Hallo, hier heen". Zij reisde toen met ven KIM- vliegtuig van Batavia naar Schiphol een hele gebeurtenis in die dagen zij was de eerste vrouwelijke passagier op de Indië-lijn en werd geprezen om haar moed. Na de oorlog neeft Roosje Kohier bij het Volkstoneel van Willem Goossens ge speeld. In 1942 werd zij bij haar veertig jarig jubileum gehuldigd in het stuk „Het achtste gebod", in 1947 is mevr. Kohier nog opgetreden in voorstellingen voor militairen. Zij speelde de rol van de moeder in het stuk „De moeder" van Cor Hermus. 9 november van het vorig jaar werd mevrouw Kohier 75 jaar. Haar gezondheidstoestand liet toen reeds te wensen over Zij woonde in Rijswijk, waar vermoedelijk woensdag de begra fenis is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 febr. - Gerekend naar de geraamde opbrengst in 1962 zal de PTT door de jongste uitbreiding van de periode, waarin het goedkope telefoontarief geldt (nu ongeveer 24 procent van het totale telefoonverkeer) dit jaar naar schatting 14.800.000 gul den minoer ontvangen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Korthals van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer over de PTT be groting. De bewindsman merkt op, dat het niet in de bedoeling ligt de goed koop-tarief periode nog verder uit te breiden. De wachtlijst van aanvragen voor een nieuwe telefoonaansluiting is, zo wordt verder gezegd, op dit ogenblik opgelopen tot ongeveer 50.000. Volgens minister Korthals is de maandagoch tendbestelling in de drie grote steden als gevolg van de invoering van de vijfdaagse werkweek in een groot aan tal bedrijven van veel minder om vang geworden. „Uit tellingen is ge bleken, dat het aantal op zaterdag ge poste stukken thans nog slechts tien tot vijftien procent bedraagt van het vroe gere aantal Door het op maandag la ter doen uitgaan van de eerste bestel ling in deze steden wordt onder meer bereikt, dat de brieven die in de vroege morgenuren worden aangevoerd met extra ingelegde postverbindingen nog in deze bestelling kunnen worden opge nomen. Op 1 oktober 1961 had het be drijf, over het gehele land gerekend, een tekort aan rond drieduizend man personeel. Het overgrote deel van dit tekort, namelijk rond negenentwintig honderd man, doet zich voor bij de bedrijfsonderdelen, die zijn gevestigd in de drie grote steden in het westen en in de omgeving daarvan. ten leidde na 22-17, bij rust met 32-21. Na rust liep Flamingo's aanvankelijk ver uit 52-25, een produktieve bui van lange Witte (2.03 m) deed de eindstand, 66-42, binnen de perken blijven. Topsco- res voor Flamingo's Lagerwey: 10-8; Sunter 10-14; Halewijn 2-10; Thor: Wit te 2-10; van der Ven 4-6 De White Stars dames slaagden er door een zege op het Vlaardingse R.O.D.S. m, een plaats te bemachtigen in de landelijke hoofdklas se welke het volgend seizoen wordt in gesteld. Daar ook H.O.C. zich reeds van een plaats verzekerde zal Haarlem hier in door twee ploegen vertegenwoordigd zijn. Tegen R.O.V.S. dat redelijk partij gaf hadden de Haarlemsen steeds een voorsprong, 10-6; 20-8; 28-14(rust). Na de hervatting kwam R.O.V.S. even drei gend opzetten (28-22). White Stars scha kelde echter bijtijds op een hogere ver snelling over zodat de zege niet meer in gevaar kwam. Eindstand 58-39. Top- scoorsters: White Stars: Jenny van der Hoeden: 12-20; Janke Nijdam: 8-3. voor R.O.V.S.; Wil Voets 4-12; Lu Lebbet 4-6. De uitslagen in het district Haar lem zijn: Dames: H.C.K. 3 - H.O.C. 5 8-34; H.O.C. 4-H.C.K. 2, 27-19; H.C.K.- Antilopen 2, 23-14. Heren: Antilopen 3-S.C. Haarlem, 27-12; H.O.C. 2-Exercitia 49-63; Rapidi- tas-H.C.K. 32-63; Exercitia 2-H.C.K. 2, 62-24; Typhoons 2-Antilopen 2, 46-39; Typhoons 3-White Stars 3, 33-34. De basketballcompetitie tc Haarlem zal in verband met de voorjaarsbeurs voor de vrouw twee weken worden stop gezet. HAARLEM, 24 febr. Zoals reeds te verwachten was, kon Pancras de afgebroken partij tegen Hartendorp niet houden, waardoor laatstgenoemde tot een halve punt leider Huyboom weer is genaderd. Reeuwijk had het aanvanke lijk tegen Brohet wat moeilijk, maar nam uiteindelijk toch revanche voor de in de eerste ronde geleden nederlaag. Huneker en v. Emmerik speelden een zeer levendige en wisselvallige partij, die werd afgebroken in een stand, die voor Huneker iets gunstiger lijkt. De strijd om de laatste plaats eindigde in remise, met welk resultaat Ouddeken belangrijk meer gebaat is, dan v. d. Velde. De koplopers in de groep ondervon den ditmaal veel tegenstand. Mossinkoff had de grootste moeite met v. d. Stoop Sr., die bij het afbreken van de party nog steeds de kwaliteit voor is. Ook Raaphorst bood kranig partij en Haver kort Jr. zal nog heel wat zorgen heb ben om deze partij tot een goed einde te brengen, v. d. Berg trok tegen Holt- kamp direct van leer en toen laatst genoemde, na zich lange tijd goed ver dedigd te hebben, een incorrecte loper zet deed, was het pleit weldra ten voor dele van de witspeler beslist. Banken kreeg tegen v. d. Stoop Jr. geen schijn van kans, terwijl de partij tussen Ha verkort Sr. en Bleekemolen, na een zeer enerverende strijd, in gelijke stand werd afgebroken. In groep 3 had Ran wederom vele zorgen in de strijd tegen Goedemans. Laatstgenoemde kwam zelfs op winst te staan, wist echter niet van de ge boden kansen te profiteren en nog zeer onverwachts kwam de zege toch by Ran terecht. Ook Raap en Baas ondervon den resp. in Prins en Scholte zeer veel tegenstand. De meerdere routine beslis te tenslotte de strijd in het voordeel van eerstgenoemden. Joosten klom door een zege op naar de 2e plaats, terwijl ook Lunenburg door zijn overwinning een beduidende sprong omhoog op de standenlijst maakte. Claveaux vierde zy rentree met een zege te laten aante kenen. De uitslagen waren: Ouddekenv. d. Velde >/«->/«Brohet—Reeuwijk 0-1, Hu nekerv. Emmerik afgebr., Pancras Hartendorp 0-1, v. d. Stoop Sr.—Mos sinkoff afgebr.; v. d. BergHoltkamp 1-0, Bankenv. d. Stoop Jr., 0-1, Raap horstHaverkort jr. afgebr., Haverkort Sr.Bleekemolen afgebr., Puts—^Cla veaux 0-1, SchoiteBaas 0-1, Prins Raap 0-1, RanGoedemans 1-0, Lu nenburgHeemskerk 1-0, v. Schie Sr. Joosten 0-1. (Van een verslaggever) VELSEN, 26 febr. Gisteravond heeft een felle brand in eei. cellulose- opslagplaats bij de papierfabriek Van Gelder Zoner naar schatting tweedui zend ton cellulose in vlammen doen opgaan. Tot vanmorgen is men bezig geweest met het nablussen. De brand brak gistermiddag om on geveer half zes uit. Door de felle oosten wind en door de brandbaarheid van het produkt - cellulose is een voornaam grondprodukt bij de papierfabricage - greep het vuur zo snel om zich heen, dat de inderhaast gealarmeerde be drijfsbrandweer, die spoedig ter plaat se was, praktisch voor een hopeloze taak stond. Het duurde nogal even voor de bl-.> singswerkzaamheden in geordende ba nen waren geleid. Toen alles goed liep, waren twee auto's van de bedrijfs brandweer aanwezig en enige tiental len spuitgasten, die vijftien waterstra len op het vuur richtten; men beperkte zich ertoe de brand te lokaliseren. De gehele avond is de gemeente brandweer nog attent geweest op het overspringen van vuurvonken op nabij gelegen terreinen en objecten. Men vermoedt, dat de brand is ont staan doordat jongens bf de stapel cel lulose met vuur hebben gespeeld. De produktie zal geen stagnatie on dervinden. HAARLEM, 26 febr. De weliswaar geringe vorst heeft niettemin danig huis gehouden in het gecombineerde irthaal- en bekerprogramma. De harde grond maakt het hockeyspel met de kleine bal tot een gevaarlijk spel. Dat was dan ook de oorzaak van de vergeefse reis welke Zandvoort naar de hoofdstad maakte. De wedstrijd tegen Amster dam 4 moest na een kwartier spelen worden beëindigd met toen een 0-1 voor sprong voor Zandvoort. Heren (competitie) 3e klasse: Siso HBS 3 1-0; 4e klasse: VWHBS 5 5-0; Districtscompetitie 2e klasse: Hermes Alliance 9 2-1. Dames (competirtie) 4e klasse: VCL 2 —Rood Wit 3 2-2. Distictscompetitie 2e klasse: Sarto—Scheybeeck 4 7-0; Fit 3—Alliance 6 6-1.' Bekerwedstrijden: Veteranen: HGC Strawberries 6-2. Amsterdambeker: Hu- dito—Rood Wit 0-1 (na verlenging). Door deze winst gaan de dames van Rood Wit uit Heemstede naar de volgende ronde over. Jeugdelf tallen. De districtselftallen welke gisteren met onderlinge wedstrij den op de velden van Be Fair tot de selectie van de Nederlandse jeugdteams hebben geleid hadden ook voor wat het westen betreft, een afvaardiging van Al liance. Na de wedstrijden van deze jeugddag werden de opstellingen van het officiële Nederlandse jeugdelftal be kend gemaakt. In het meisjesteam word Alliance vertegenwoordigd door N. Dick- mann, terwijl als reserve voor het jon gens B-team H. Blank is gekozen. IJMUIDEN, 26 febr. Zaterdag was de situatie in de vishal te IJmuiden weer normaal met uitzondering van de visknechten, die de handel in de steek lieten. Voor zover wij konden^ nagaan hebben slechts één vaste en één losse visknecht gewerkt. De IJmuidense groothandel hield zich overigens rustig in de afslag en Met het kopen groten deels over aan de Volendamse visko- pers. Voor de IJmuidense groothandel was de aangevoerde hoeveelheid van 545 kisten en dan nog sterk gevarieerd in soort, niet aantrekkelijk om er druk zaken mee te doen. Intussen is wel gebleken, dat de Ne derlandse Zeevisgroothandel Vereni ging voor het intrekken van het besluit HAARLEM, 26 febr. In het eivolle Sportfondsenbad organiserde de r.-k. zwemvereniging de Watertrappers zon dagmiddag haar traditionele zwemfeest voor haar jeugd tot 12 jaar. Ongeveer vijfhonderd jongens en meisjes ver deeld over drie leeftijdsgroepen en weer onderverdeeld over het ondiepe, tussen- en diepe bad namen aan die DW i- evenement deel. Onder hoofdleiding van de heren Hout kamp en Duits met assistentie van ongeveer vijftig DWT-leden werd een heel programma afgewerkt. Zo liepen de meisjes en jongens in het ondiepe bad op verschillende manieren hard, in het tussenbad werden ballonnen overge zwommen en op autobanden geroeid en in het diepe bad was er het traditionele vlotgevecht voor de oudste jongens, ver der afvalraces en ook ballonnen-over zwemmen. Ter afwisseling van dit spel- programma werd door een groep leden onder leiding van de DWT-toptrainer, de heer M. Wories een demonstratie zwemslagen gegeven, die aMer belang stelling trok. De Deken van Haarlem, drs. Th. Zwartkruis en de heer J. van Liempt van de Nederlandse Katholieke Sport bond toonden gedurende enige tijd hun belangstelling voor dit grootse DWT- feest, evenals enkele honderden ouders. om op zaterdag niet te kopen, een doek je voor het bloeden heeft gezocht, toen als argument werd opgegeven, dat de vakbonden hun garantie niet waren na gekomen, dat ook op de Scheveningse visafslag de visknechten niet zouden werken. In werkelijkheid handelde de vereniging onder druk van rederszijde, waar men gedreigd had de vishandel fi nancieel aansprakelijk te zullen stellen voor de gevolgen. Tussen reders en handel wordt thans gepoogd een modus te vinden om aan de verwarde situatie, di© d© naam van IJmuiden als vissersplaats geen goed doet, een einde te maken. De vakbon den 'staan klaar om de onderhandelin gen over een nieuwe c.a.o. voor de vis knechten voort te zetten. Het heeft ech ter onder de werknemers wel bevreem ding gewekt, dat de NW-bestuurder, die in deze kwestie een actieve rol heeft gespeeld, thans, naar verluid, vakantie houdt in een wintersportcentrum. BEVERWIJK, 26 febr. Gisteravond kregen twee bij elkaar inwonende fa milies, in een perceel aan de Konings straat, ruzie. Het boterde tussen de fa milies al lange tijd niet. Nadat hu een café had bezocht wilde de heer H. zich toegang verschaffen tot'de appartemen ten van de familie G. Hij maakte hier toe eerst gebruik van een papierhaak, maar toen dit niet lukte, wilde hu de deur met een houten paal te lyf. Op dat moment kwam de heer G. naar buiten. H. wilde hem met de papier- haak slaan, maar toen hij miste, sloeg de heer G. zijn aanvaller met een ko lenschop op het hoofd. H. werd hier door zo woedend, dat hij een door zyn echtgenote aangedragen emmer benzi ne over de heer G. leeggooide. G. kreeg de benzine ook in zijn ogen. Lat^r pro beerde de echtgenote van H. nog, met een lucifer de bezine op G's kleren te doen vlamvatten, hetgeen echter mis lukte. De echtgenote van G. had inmiddels de politie gewaarschuwd, die het echt paar H. meenam naar het bureau en het daar insloot. Temeer bevreemdt het ons daarom dat bij een zo specifiek Amsterdamse aange legenheid het Amsterdams muziekleven in geen enkel opzicht actief vertegen woordigd was. Op zijn minst had men de feestelijke introductie van het orgel aan een van onze eigen prominente hoofdstedelijke organisten kunnen toe vertrouwen. Men concludere zelf: Aan de uitvoering van het concert werkten mede: dr. Anthon v. d. Horst (Hilversum) en Albert de Klerk (Haarlem) als or ganisten. Nogmaals Anthon v. d. Horst ais dirigent van het koor van de Ned. Bachvereniging (Naarden) en het Ned. Kamerorkest, dat zijn standplaats heeft in Den Haag. In geen enkele andere stad in Nederland zou zoiets mogelijk kun nen zijn. Om Haarlem ais voorbeeld te noemen: Ieder jaar in de Haarlemse or- gelweek komt Haarlem (zeer terecht) glorieus met zijn beide stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee naar voren, wordt het Noordhollands Philharmonisch Orkest met zijn dirigent Henri Arends ingeschakeld en krijgt het Haarlems koor zo nodig een kans tot optreden. Het moge voor onze lezers overbodig zijn de hoofdstedelijke muzikale moge lijkheden op te sommen, die btf deze gelegenheid benut hadden kunnen wor den. Gaan wij thans over tot de orde van het programma. Het concert weid geo- penc. met een Passacagiia en Dubbel- fugc in c kl.t. van Bach door dr. Anthon v.d. Horst. Het improviserend karakter hiervan bood de organist een goede kans om de verruiming van de artistie ke mogelijkheden op het orgel te demon streren. Aan de kwestie betreffende de restauratie is in dit blad reeds uitvoerig aandacht besteed. Het Concertgebouw orgel is qua karakter en tonaliteit het zelfde gebleven, alleen de kwaliteit is verbeterd en door uitbreiding van stem men is het op meer klankmogelykheden berekend. Dat Bach op een barokorgel meer thuis hoort dan op dit romantisch georiënteerd instrument, spreekt van zelf: De betere bespeelbaarheid is echter wel gebleken, hoewel de glanzing van de klank weinig aan warmte en in tensiteit gewonnen heeft. De voordracht van Anthon v.d. Horst leek ons minder overtuigend en geconcentreerd dan wy van deze befaamde Bachvertolker ge wend zijn. In het spel van Albert de Klerk, die aai de Amsterdammer Sweelinck 1' honneur bracht als pionier van de gro te orgeltraditie die in de zeventiende eeuw in Noord-West Europa tot bloei kwan., kregen speciale klankfacetten een zeer inventief en geprononceeerd beeld. In het bijzonder gold dit voor de variaties over Mein junges Leben hat ein End. Weldadige uitbouw en rijke bloei viel te beluisteren in Cé- sar Franck. Albert de Klerk speelde van de componist niet het populaire stralende derde koraal, doch het twee de, dat intiemer, minder bekend en daarom juist des te interessanter was. Tussen de orgelwerken van Sweelinck en Franck bracht het koor van de Ne derlandse Bachvereniging in samenwer king met het Nederlands Kamerorkest en de organist Albert de Klerk het luis terrijke Magnificat van Monteverdi tot uitvoering. Het werk is bedoeld als die nen de liturgische muziek en geeft ons een indruk van de pracht en praal waar mee de eredienst werd opgeluisterd. Een niet zo evenwichtige verhouding van de stemmen het vrouwenkoor is numeriek sterk in de meerderheid bij het mannenkoor deed artistieke af breuk aan het klankbeeld. De samenstel ling van het klein solistenensemble ge vormd doo: twee baritons en twee teno ren was zeer heterogeen en beant woordde niet aan de artistieke eisen. Vooral de scherp doordringende klank, dj onzuivere intonatie en de lelijke voka- le verkleuring van Walte*- v. Canoy be dierf veel aan het totale effect Het Ne derlands Kamerorkest kwam als begelei dend ensemble en in de instrumentale ritomélen tot een fraaie klankontwikke- lings. Het orgel geeft hier als begelei dend element een dankbare party, zeer boeiend door De Klerk gerealiseerd. Om tenslotte het orgel in al zijn fa cetten te demonstreren, kwam het ge moderniseerde speelapparaat tot wer king in „Concert pour orgue et orches- tre 5 cordes dans le style baroc van Anthon v.d. Horst. Dit concert beleef de zijn première in 1960 in de Haarlem se o"gelweek, en is gemaakt op tief van het orgelcomité, dat opdracht gaf een concert te schrijven voor een manuaalorgel zonder pedaal met bege leiding van strijkorkest. Uitvoerenden waren het Nederlands Kamerorkest en Albert de Klerk onder directie van de componist. Albert de Klerk ging hier in zijn klank- demonstraties wel aanmerkelyk verder dan de opzet van het éne manuaal waar dit stuk speciaal voor geschreven werd. Wat de stijl van dit werk betreft, zette Vat der Horst in moderne vorm de traditie van het orgelconcert voor. Hy componeerde het in de style baroc, een orkestbezetting van alleen strykers, ter wijl de betiteling van de delen herin nert aan de Franse suite ten tyde van de barok. Het blijkt bij 'n hernieuwde kennismaking een boeiend werk, waar in een doorzichtige schrijfwijze, een pit tige soms dansante ritmiek en een ge varieerde melodiek tot de aantrekke lijkste elementen behoorden. Het Ne derlands Kamerorkest gaf een klank volle vertolking o.l.v. de componist, die zich wel eens een enkele keer bijzonder moest inspannen om het ensemble tot felle reactie te dwingen. Het publiek heeft dit concert met buitengewone in teresse gevolgd. Adjenentie) HAARLEM, 26 febr. Onder grote belangstelling van spelers en publiek organiseerde TYBB zondag haar tafel tennis toernooi voor jeugd en junioren. De meeste belangstelling ging uiter aard naar de jeugdklasse, waar vrij wel de gehele top van Kennemerland aanwezig was. In de kwartfinales be leefde men al de eerste verrassing, toen Joop Huybens van Togido door de DSB'er Gerard Tabbers werd uitge schakeld. Deze laatste speler boekte een ronde verder een knappe overwinning op Ed v. d. Berg, het jeugdige talent van Togido, die met 21-12, 16-21 en 18-21 duidelijk in dit gezelschap nog niet ge heel kon meekomen. In de andere halve finale zorgde Rudi Hart, eveneens van Togido, voor een voortreffelijke presta tie door van Peter van Neste van TYBB te winnen. Een verrassing van formaat, omdat deze van Neste wel min meer als favoriet was getipt. Aldus volgde er een finale tussen Ru di Hart en Gerard Tabers. In de eer ste game liep Hart uit tot 13-7, waarop Tabbers echter een voortreffelijke po ging deed zijn schade in te halen en er zelfs in slaagde met 18-15 voor te ko men. In de laatste punten echter faalde Tabbers volkomen en verloor hij met 21-18. In de tweede game een zelfde beeld. Opnieuw liep Hart uit (13-7) en opnieuw wist Tabbers tot 13-13 gelijk te komen en een voorsprong te nemen met 19-16. Ook ditmaal echter wist Tab bers deze voorsprong niet te handhaven. Hij verloor met 21-19 en moest Hart dus de eerste prijs gunnen. De junioren A-klasse ging naar J. Chabot van DHC, die met 21-10 en 21-16 won van F. Krabbendam van HBC. De B-klasse was voor B. Wynands (Bloe- mendaal) met R. Koekenheim (Shot) als tweede. De uitslag was 21-16 en 21-17. Advertentie „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SEE VICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 24» HAARLEM-N. TELEF. 57455 AMSTERDAM, 26 febr. De Nieuw- Guinea-deskundige van de Tweede Ka merfractie van de KVP, mr. Th. M. J. de Graaf, is van mening, dat de Neder landse regering thans aan Indonesië duidelijk moet laten weten, dat zy be reid is te praten over elke oplossing van het geschil rond Nieuw-Guinea, die niet indruist tegen het belang van de Pa poea's. Derhalve ook over bestuursover draeht, zolang niet vaststaat, dat deze een slechte oplossing zou betekenen. Mr. de Graaf heeft dit standpunt ont wikkelt in een onderhoud met de par lementaire redacteur van De Gelder lander. Mr. de Graaf verklaarde, dat hij per soonlijk van meet af aan gekant is ge weest tegen de regeling, waarbij Nieuw- Guinea werd uitgesloten van de soe vereiniteitsoverdracht in 1949. Toen die regeling eenmaal een feit was, heeft mr. de Graaf gestreefd naar interna tionalisatie van Nieuw-Guinea en naar versnelling van de ontwikkeling al daar. Hij ontmoette weinig bijval en er gingen kostbare jaren verloren. De lotgevallen van het z.g. plan-Luns hebben mr. de Graaf tot de conclusie gebracht, dat er geen oplossing via de VN mogelijk is, tenzij Nederland en In donesië het werkelijk eens worden. „Nederland heeft heel recent er varen, dat anderen zijn taak op Nieuw-Guinea niet willen overnemen; we staan derhalve alléén. Inmiddels moeten naar mijn mening de bedrei gingen van Soekarno werkelijk ern stig worden genomen. Er is ook geen zekerheid, dat andere landen ons (an ders en meer dan moreel) zullen steu nen. In die situatie moeten thans de stellingen worden bekort en moeten we opnieuw bezinnen, wat van we zenlijk belang en wat bereikbaar is". Mr de Graaf is van oordeel, dat wij het begrip van de zelfbeschikking te genover de Papoea's teveel hebben ver absoluteerd. We zijn terechtgekomen in een situatie, waarin het belang van de Papoea-bevolking wezenlijker is dan zelfbeschikking in ruime zin. ..Laten we toch bedenken: dat de ge hele wereld een spoedige oplossing van het Nieuw-Guineaprobleem wenst; dat Soekarno niet meer terug kan; dat het Nederlandse volk niet bereid is ver- üeslijsten om Nieuw-Guinea te aan vaarden; dat er in de VN een dood punt ZAANDAM, 26 febr. De diocesane Raadsvergadering voor de Katholieke Werkende Jongeren in het bisdom Haar lem is zondag in Zaandam gehouden onder overgrote belangstelling. Aige- vaardigden van het Nationaal hoofdbe stuur, onder wie de hec_ W. Zondag en uit Den Bosch, Rotterdam, Eindhoven, en van het hoofdbestuur KAB konden door de vaardig leidende voorzitter Aad Umans welkom worden geheten. Onder de gasten bevonden zich ook de kapelaans Bakker, Schonebeek, pater Jorna ofm, mej. Betty Villa uit Brus sel, vice-presidente van de Wereldraad van de KAJ, Adri Schrama voor wiens pionierswerk in Zuid-Amerika het_ bis dom een belangrijke bijdrage had inge zameld onder het motto: „projectenac tie." Het samenspel tussen de tientallen afgevaardigden en het bestuur was uit nemend, getuige de constructieve voor stellen, welke telkens met instemming werden overgenomen. Dat was bijvoor beeld het geval, toen penningmeester Terluin stelde dat het begrotingstekort f 3500 was en dat daardoor de zesde ge salarieerde vrijgestelde kracht in het .bisdom afgevoerd moest worden. „Dit is te betreuren, we hebben op alles be zuinigd, zijn zelfs verder gegaan dan mogelijk was. Wie weet uitkomst?" Uit komst kwam van de districten Zaan streek en Kennemerland, welke bij mon de van Johan Engel een motie indien de, welke motie inhield, dat iedere be perking nadeel voor de KAJ opleverde, dat dit voorkomen diende te worden en dat een middel hiertoe een verhoogde contributie-afdracht was. Instemmend voetgeroffel deed het bestuur by monde van de penningmeester terstond beslui ten het voorstel over te nemen. Het aan moedigend applaus werkte inspirerend: „we stellen voor die afdracht te verdub belen, zodat andere acties opgeschort kunnen worden of afdelingsgewys kun nen worden uitgevoerd." Opnieuw klonk bijval van de afgevaardigden, toen werd voorgesteld (Re afdracht zodanig te doen zijn, dat iedere andere actie overbodig werd om de zesde zetel veilig te stellen, hoewel iedere afdeling ge rechtigd is zelf eigen inkomsten te ver meerderen. Na goedkeuring van de gebruikelijke verslagen, terwijl ook de nieuwe begro ting werd goedgekeurd, werd een hoog tepunt van de ochtend de pittige en elo quente toespraak van aalmoezenier H. B. M. Bertels, die op zeer exacte wijze zijn „jaarboodschap" aan het verzamel de kader meegaf. Hij stelde daarbij na drukkelijk, dat de KAJ vóór alles een apostolische taak heeft, welke ms on dergeschikt gemaakt wordt aan tal van bijkomstige acties, welke veelal op het materiële vlak liggen. „Alle aktiviteiten moeten gevoed worden vanuit dit enige beginsel: wat kunnen we voor elkaar doen?" De aalmoezenier Bertels bepleit te bovendien een zo breed mogelijke vi sie. Weliswaar van binnenuit het kader versterken en eigen organisatie stevig grondvesten, doch daarnaast een zo breed mogelijke opvatting tot de taken van alle dag. Aan de aftredende bestuursleden M. de Jager (Alkmaar) Johan Schulte (Amsterdam) en Hein Lange- veld (Vogelenzang) werd dank ge bracht. In de vacatures werden be noemd de heren C. Stolkwijk (Haarlem), J. Thames (Alkmaar) en Th. Bruitz- man (Amsterdam). De heer T. Klitsie (Wormer) werd opnieuw gekozen voor het districtsbestuur. Tijdens de rondvraag werd geïnfor meerd naar een programma voor da jong-KAJ waar aan nog steeds gewerkt wordt. Een vormingscentrum met ge legenheid tot vorming van kader met een cursusduur van drie maanden kan niet worden verwezenlijkt, omdat één diocees in Nederland weigerachtig blijft. Wil 'dit vormingscentrum slagen dan moeten alle bisdommen meedoen. Een origineel idee van een oud-vryge- stelde om de kas te vullen bleek de stoot te vormen voor een nieuwe finan cieringsactie. In de bus kwamen name lijk de eerste giften al binnen. Het bisdom Haarlem is voortreffelijk voor deg gekomen met de projecten actie, waarvoor men ditmaal de reis va Adri Schrama had uitgekozen. De pioniersreis kostte f 3600.- De KAJ van Haarlem schonk hieraan een bijdrage van meer dan f 3462,-. De uurloonak- tie, voortzetting van de actie „Wereld- Wijd," had een ongekend resultaat, want men kwam duizend gulden bóven het bedrag van vorig jaar. Door aller lei originele vondsten tijdens de ontspan ningsmiddag, een middag met voortref felijke muziek en originele acties, be reikte men het eindbedrag van f 13.983.10 (vorig jaar f 12.800.) De Zaan streek ging fier aan de kop van de dis tricten, namelijk een bedrag van f 3916.- Amsterdam bracht f 3500.- op; de kop van Noordholland f 3459.84; Kennemer land f 2046.50; Amstelland f 496.93; Haarlem f 375.- en Haarlemmermeer f 188-43- Voor de projectenaktie kwam de Zaan streek eveneens goed uit de bus, name lijk met f 940.-; Haarlem f 401.-; Ken nemerland f 381.-; Haarlemmermeer f 80.-; Amstelland f 362.-; Amsterdam f 225.- en de kop van Noordholland met f 160.- Met nog enige losse giften erbij, kwam men tot bijna f 3500.-. DEN HAAG, 26 febr. Dezer dagen is in Haarlem overleden de heer L. H. van 't Sant, oud-voorzitter van de Ver zekeringskamer. De heer Van 't Sant was commandeur in de orde van Oran- je-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. is bereikt en dat voorts uit niets blijkt, dat van wie dan ook militaire bijstand k,an worden verwacht". Nederland zou helemaal niets meer voor de Papoea's kunnen doen, zo meent mr. de Graaf, als er wapengeweld los barst. De reëele situatie eist de erken ning, dat Nieuw-Guinea, hoe dan ook, deel van Indonesië zal worden. Er is immers geen ander alternatief voorhan den. Maar dan is het ook noodzakelijk, dat men zich politiek daarop instelt „Heilloos is immers elke politiek, de zich tegen resultaat verzet, doch dat resultaat niet kan voorkomen". De algemene voorwaarde voor een be stuursoverdraeht aan Indonesië zou moe ten zijn, „dat het zelfbeschikkingsrecht in de toekomst onder internationaal toezicht kan herleven, ook in extern opzicht. Dat moet natuurlijk méér dan een fraaie kreet zijn en daarom dienen voor de verwezenlijking van die voor waarde levenskansen te worden ge schapen. Ten eerste door een zo groot mogelijke autonomie en voorts door een voortgaande educatieve vorming en eco nomische ontplooiing van Nieuw-Gui nea. Een goed uitgewerkt technical as sistance-plan met internationale gelden en onder internationaal toezicht zou daarvoor een basis kunnen vormen". Mr. de Graaf meent, dat deze voor waarde voor de Indonesiërs aanvaard baar is. Een oplosing volgens deze lij nen behoeft voorts niet op verzet van de Papoea's te stuiten, als Nederland maar voor een goede zakelijke voor lichting zorgt. De Nederlandse regering moet zich niet blindstaren op procedurekwesties, maar zich in bovengenoemde geest te genover Indonesië uitspreken. Zij kan aldus voorkomen, dat van zogenaamde particuliere zijde wordt voortgegaan met allerlei pogingen om openingen in de procedure te maken. .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiim In een interview aan De Gelder lander heeft de Indonesische specialist van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. mr. Th. de Graaf, een heel ander geluid laten horen dan de par tijvoorzitter heeft gedaan op de Sta- tendag. Wijdde laatstgenoemde geen enkele gedachte aan de mogelijkheid van een accoord met Indonesië, de heer De Graaf ontwikkelde daarente gen juist een aantal gedachten, die z.i. de kloof tussen de Nederlandse en Indonesische uitgangspunten zou den kunnen overbruggen. Deze ge dachten verdienen langduriger over weging en een nadere beschouwing. Intussen is reeds het feit. dat de In donesische specialist van de fractie zich in deze geest heeft geuit, een bewijs, dat de heer Van Doorn de K.V.P. niet is. De Gelderlander ves tigt er de aandacht op, dat er een geleidelijk nuance-verschil in de op vattingen is ontstaan, dat zich niet tot mr. De Graaf beperkt. Het blad stelt zelfs de vraag of in het partij bestuur van de K.V.P. niet een aan tal lieden zich op het standpunt stelt dat de bestuursoverdraeht toch een maal een feit zal worden en zich af vraagt waarom nog langer tegen beter weten in het been stijf moet worden gehouden. Misschien is De Gelderlander iet wat optimistisch. Wij hebben vroe ger ook wel eens van zulke geruchten vernomen. Maar als de openbare woordvoerder dan optrad, hoorden we toch weer dezelfde kopermuziek. Het interview met mr. De Graaf is ten minste een openbaar feit en daarom zo belangrijk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHI MAASTRICHT, 26 febr. Be acht tien-jarige meubelmaker V. A. uit Heer, kwam gistermiddag op de Meerssener- weg met zijn autp te glippen. Hij ver loor de macht over het stuur en vloog uit een bocht by het rustoord voor ar beidersvrouwen het „dr. Poelsoord". Be daar verblijvende 56-jarige mevr. H. uit Tilburg, die met haar drie jaar oudere echtgenoot een wandeling maakte, werd door de automobilist aangereden. Het echtpaar moest in levensgevaarlijke toestand in het St. Annadal-ziekenhuis worden opgenomen. De automobilist bleef ongedeerd. Eveneens in levensgevaarlijke toe stand moest in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige magazijnbedien de, C. M. uit Maastricht in het zieken huis worden opgenomen. Op de hoek Markt-Grote Gracht was hij geslipt en met zijn scooter door dp etalage ruit van een porseleinwinkel gevlogen. Sovjet-Unie Naar aanleiding van de klacht in een Russisch blad dat Israëli sche diplomaten de synagogen in o® Sovjet-Unie voor spionagedoeleinden zouden gebruiken, hebben de Joofl® godsdienstige leiders in Moskou de ge* lovigen aangemaand het contact m_ buitenlanders en vooral met Israeiisci diplomaten in de synagogen te vex mijden. CASTER IS RIJK, "HJi HOEWEL DIE STEEN-ij' GROEVE VAN HEM MAAR WEINIG OP-f MISSCHIEN ..IN ADEN?J HET SCHIP DA' MASON DOORZOCHT OP MARIHUANA. .KWAM UIT ADEN1 ER WERD NIETS GEVONDEN. WERD r HET BIJ DE GROEVE VAN,CASTER AAN LAND GEBRACHT, VOOR HET SCHIP IN FALMOUTH AANKWAM? HEEFT HIJ DE STEENGROEVE GE-j KOCHT, OMDAT HET EEN GOEDE/ LANDINGSPLAATS IS Y00R ^CONTRABANDE ?aHIIIiT J-L DAARMEE ZIJN DAN METEEN DIE ZOGENAAMDE I NACHTELIJKE STROOP TOCHTEN VAN CASTER MET SAM PENTRY VERKLAARD. WE KUNNEN 0E GROEVE B& WAKEN, MAAR ALS CASTER HET MERKT, VOLGT DAAR NOOIT MEER EEN LANPIN^; ER IS EEN BETERE MANIER..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2