Winkelierster overvallen O.A.S. wil een wapenstilstand beletten BLOEDIGE TERREUR IN ALGERIJE: 37 DODEN NIEUWE RUSSISCHE RAKET Kans op „top" vóór 1 juni gestegen Moslims worden op straat doodgeranseld Ook aanslagen in PARIJS Felix Landau voor Duitse rechtbank Ex-SS-er wordt beschuldigd van moord op twintig Joden Standpunt van Macmillan ruimer dan dat van F.S. Uitbundige mode DE KANONNEN VAN NAVARONE Het weer Russen willen IV.- Guinea bevrijden Man tracht zijn vrouw te wurgen Mislukte aanslag op president Ngo Dinh-Diem ET Mr. Bot ontving Parna-delegatie De ton op no. 8948 Daders na wurgpoging gevlucht met f 75 Ambonezen morgen naar Indonesië éee MORRIS êeforeyouêuij! Minder wind Vrijwilligers bieden zich aan Niet „mijn" maar Harer Majesteits" regering ZUID-VIETNAM Het weer in Europa Gouverneur-generaal van Cevlon treedt af Wajoi: „Niet wachten tot Soekarno iets doet" l REGEN- EN TWEEDJASSEN DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31066 ALGIERS, 27 febr. (AFP, Rtr, UPI) Een stroom van aan slagen en lynchpartijen in heel Algerije, vooralechter in de hoofdstad Algiers, heeft gisteren het leven gekost aan 37 mensen. Niet minder dan 26 van hen waren moslims. Het aantal gewonden wordt geschat op ongeveer zes tig. Twintig doden vielen in Al giers, waar groepen Europeanen (vermoedelijk leden van de OAS) en moslims elkaar regelmatig op straat te lijf gingen. Herhaaldelijk werd een moslim door een menigte Europeanen zonder enige aanleiding gegrepen en doodge ranseld. De lijken werden zwaar verminkt en moesten door de politie en het leger, die zoals ge woonlijk steeds te laat kwamen, dan met harde hand op de moor denaars worden veroverd. Ook kwam het voor dat de Europe anen de toegang versperden voor Rode Kruis-auto's, die de stoffe lijke overschotten kwamen op halen. Tegenover deze bloeddor stige mentaliteit van de Europe se bevolkingsgroep staat een niet minder agressieve houding van vele moslims. Een cijfer dat boek delen spreekt: sinds zaterdag werden in Algiers 91 mensen ver moord. Aan arrestatie, laat staan berechting van de daders, wie dat dan ook zijn, komen de politie en de justitie maar zelden toe. Noc slechts drie dagen 'N REMBRANDT THEATER In Parijs Algiers heeft gisteren een van de zwartste dagen meegemaakt wat de overvallen aangaat op straat. In anderhalf uur schoot de OAS vijftien muzelmannen neer. Voorbijgangers in de Rue Miehelet in het centrum van de stad bekommeren zich niet om een gewonde, die op het trottoir is blijven liggen na zo'n schietpartij, zoals deze telefoto duidelijk laat zien. et wordt een voorjaar van mantelpakjes. Dat tonen deze twee Parijse mannequins, de ene met donker blousje en ceintuur, van het modehuis Ricci, de andere met het gestreepte blousje, gewoon in de rok, van Laroche. Ze hebben zich laten fotograferen voor de grote dag van heden, als, op de drempel van maart, de modekoningen verlof geven, hun nieuwe voorjaarsfantasieën wereldkundig te maken. De zomer- mode voor 1962 is uitbundig. U vindt er meer gegevens over op pagina 7. :7> ZUTFEN, 27 febr. De zeventigjari ge sigarenwinkelierster mevr. de wedu we Beukenhorst is gistermiddag in haar woning aan; het Rijkenhage alhier overvallen door twee jongemannen. Een hunner begaf zich naar de winkel, ter- wjjl de ander, naar men aanneemt, een poging deed haar te wurgen. Bij een hierbij ontstane worsteling kwam mevr. Beukenhorst ten val en geraakte zij bui ten bewustzijn. De daders namen een bedrag van 75 gulden uit de winkella en maakten zich vervolgens uit de voe ten. Volgens de politie is een van de over vallers, een 21-jarige jongeman, een be kende van mevr. Beukenhorst; zijn laat ste woonplaats was Utrecht Het signale ment van de tweede, nog niet geïdenti ficeerde dader luidt ongeveer als volgt: leeftijd plus minus 22 jaar, nogal zwarte ringbaard, gekleed in donkere overjas en donkere shawl en op het ogenblik van de overval blootshoofds. DELFZIJL, 27 febr. De 146 Ambo nezen uit Delfzijl en Arnhem mogen te rug naar mdonesië. Djakarta heeft of ficieel toestemming gegeven voor hun inreis. De gezinnen vertrekken morgen ochtend per trein van hier e: gaan via Amsterdam naar de Italiaanse haven Messina, waar ze aan boord van de „Fair Sea" zullen gaan. Het bericht van de toestemming was zondagavond omstreeks negen uur bin nengekomen via Brussel, maar de in spectie Ambonezenzorg maakte het nieuws eerst gistermiddag om twee uur bekend. Men wilde zekerheid hebben, dat er niets meer tussen kon komen. limiiiiiiiiiniiiimiiiuiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM IR 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM JEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT 27 febr. Overdrijven de wolkenvelden met af en toe wat sneeuw Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt Zon: 7.30-18.16 Maan: 2.42-1L40 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abdnnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. DJAKARTA, 26 febr. (Reuter) De Indonesische ambassadeur in Moskou, Malik, heeft tot verslaggevers gezegd dat zjjn ambassade is overstelpt met verzoeken van Russen om mee te vech ten tegen de Nederlanders In Nieuw- Guinea. De heer Malik deelde mee dat tot deze vrijwilligers was gezegd, dat Indonesië hun dankbaar is, maar dat het zich sterk genoeg acht, om het be twiste gebied zelf te kunnen „bevrijden" Ook de Indonesische marine heeft haar reservisten opgeroepen, zich in staat van paraatheid te brengen. De marinestaf heeft zaterdag een order uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat voormalig marinepersoneel zo spoedig mogelijk contact moet opnemen met de dichtstbijzijnde marine-basis en het land niet mag verlaten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 febr. De Eerste Kamer heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat minister-president De Quay in brie ven aan andere mogendheden spreekt over „mijn regering". Het zou vanuit staatsrechtelijk oogpunt juister zijn en van meer eerbied voor de draagster van de Kroon getuigen indien voortaan gesproken zou worden van „Harer Ma jesteits regering", zo merkt een-aantal Senatoren op in het verslag op de be groting van Algemene Zaken. Ook in Engeland is de uitdrukking ..Harer Majesteits regering" gebruike lijk en in ons land wordt traditiegetrouw gesproken van „Harer Majesteits oor logsschepen" en „Harer Majesteits Ambassadeurs" Onmiddellijk na het vallen van de ®erste schoten rukten honderden Fran se militairen, die de beschikking had- Ben over machinegeweren en pantser- Wagens, gistermorgen de hoofdstraat Van Algiers binnen. Snel zwermden zij bit naar de plaatsen, waar de aan slagen waren gepleegd. Vrachtauto's biet soldaten reden in voile vaart naar Be Rue Miehelet, die door de militai ren aan weerszijden, met een tiental (Advertentie) Enschede, 26 febr. In de nacht 1aK zaterdag op zondag heeft een 31- g Flge Enschedeër zijn veertigjarige leóft e-Tlote. van wie hij gescheiden d<yv-' ln haar woning aan de Tulpstraat bren ^r&ihg om het leven trachten te Bronlen' De man was Bronken. Hij een vermoedelijk met behulp van Het alse. sleutel, de woning binnen, het 7eertienjarig dochtertje werd door sloep mult. ih het huis gewekt. Zij buren oamiBdellijk alarm, waarna de Vrouw po'itie waarschuwden. De aanuet„7^rd in bewusteloze toestand Bincen n: ZÜ werd met verwon- huif _aa.n haar hals naar het zieken- hiorpiir?.zo^g" overgebracht. Van- 8ej n.ls Z1 u't het ziekenhuis ontsla- van' man werd nog in de nacht Politiph„„ a? aangehouden en op het Ueganp wU,jingesihten. Hem was de bij aprA,l° i- ,e woning van de vrouw gerechtelijk vonnis ontzegd. meters tussen elke geposteerde sol daat, werd afgezet. Terwijl ook de pantserwagens in gereedheid werden gehouden, vloog een hefschroefvlieg- tuig boven de straten. Het Franse leger heeft een week ge leden versterkingen naar de omgeving van Algiers en Oran overgebracht. Het was gisteren wat Algiers betreft de eerste maal, dat deze militairen in de stad zelf werden ingezet. Van Franse officiële zijde werd ver klaard, dat de aanslagen kennelijk door de OAS zijn gepleegd, met het oog merk afbreuk te doen aan de wapen- stilstandsovereenkomst, die mogelijk zeer binnenkort door de Franse rege ring en de „voorlopige Algerijnse Re gering" zal worden gesloten. De aanslagen van gisteren werden op dezelfde wijze uitgevoerd als die van afgelopen zaterdag in de wijk Bab el Oued, waar Franse arbeiders wo nen. In die wijk werden tenminste twintig Algerijnen door Fransen dood geschoten. De jpolitie heeft in verband met deze aanslagen twee Fransen ge arresteerd. Ieder van de arrestanten wordt ervan verdacht minstens zes aanslagen te hebben gepleegd. PARIJS Gisteren heeft de OAS een mislukte poging gedaan de woning van de Franse minister van defensie, Pier re Messmer, op te blazen. De kneed- bom die ontplofte, de tweede in Parijs op één dag, werd in het verkeerde trapportaal geplaatst. Er werd grote materiële schade aangericht, maar er waren geen doden of gewonden. Messmer woont in de Rue du Géné- ral Delanne in de voorname wijk Neuilly. De bom ontplofte op de vijfde verdieping van trapportaal ,,B", maar Messmer bewoont een flat op de vüfde verdieping behorend bij trapportaal „A" Aan de Rivièra zijn gisteren zes le den van de OAS gearresteerd, nadat hun huizen, in Nice en Cannes, wa ren doorzocht. In Parijs zijn vier jeugdige leden van de OAS aange houden. Twee gearresteerden zijn volgens de politie leiders van een groep, die de aanslag op het huis van Andre Mal- raux de minister van culturele zaken, heeft gepleegd. Een meisje van vier jaar werd daarbij zwaar gewond. SAIGON, 27 febr. (Rtr, UPI) Vlieg tuigen, uitgerust met de kentekenen van de Zuitvietnamese luchtmacht, heb ben in de vroege morgen enkele aanval len met bommen gericht op het paleis van president Ngo Dinh-Diem, zonder dat deze of de zijnen daarbij getroffen werden. De aanvallen zouden, aldus ver luidt ir officiële Amerikaanse kringen, uitgevoerd zijn door enkele ontevreden elementen in het Zuidvietnamese leger. Enkele vliegtuigen zouden neergescho ten zijn door afweervuur van regerings getrouwe troepen. Van een revolte op grote schaal schijnt geen sprake; de politieke tegen standers van het régime Ngo Dinh-Diem zouden niet achter de aanvallen staan. De Westersgezinde president :s na de aanvallen vertrokken voor een tevoren aangekondigd bezoek aan een deel van zijn land. De 61-jarige president Nga Dinh-Diem, die in 1955 door een volksstemming ge kozen werd, handhaafde zich ondanks een in november 1960 door parachutis ten uitgevoerde militaire opstand. Men beschuldigde hem toen van een zwakke houding tegenover de communisten Na dat hij, samen met zijn ministers, dertig dagen in zijn paleis een belegering door stond, zakte de opstand ineen. In 1957 ontsnapte hij op het nippertje aan de dood, toen hij in Banmethoeot een tentoonstelling opende Een jonge man vuurde op de president, doch deze werd niet getroffen. Het schot verwond de de minister van landbouw, die vlak naast de president was gezeten. DEN HAAG, 27 febr. Twaalf inge nieurs van Escola de Engenharia te Rio de Janeiro zullen van 28 februari tot en met 2 maart een bezoek brengen aan Nederland. Dit zijn vier opnamen in één van een nieuwe Russische raket die op een rupsband- waaen gemonteerd is en van daar wordt afgeschoten. De fotograaf maakte heel kort achter elkaar bij nacht foto's van het in stelling brengen van het zware wapen en stelde ze samen tot deze ene fantastisch aandoende plaat. (Telefoto). COLOMBO, 27 febr. (Reuter) - De gouverneur-generaai van Ceylon, Sir Oliver Goonetilleke, is afgetreden, zo is gisteren in Colombo nekendgemaakt. Hü wordt op 2 maart opgevolgd door Wil liam Gopallawa, de ambassadeur van Ceylon in Washington. De naam van Sir Oliver is genoemd in verband met de mislukte staatsgreep van een maand geleden Zijn naam zou zijn gebruikt om steun te Krijgen voor de actie tegen het huidige bewind Sir Oli ver heeft zich bereid erklaard op vra gen over deze kwestie te antwoorden. Station jen Heidei i'penburg Vlissinger c,eldc □e Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdarr Brussel L:xembur Partis Bordeaux irenoble Nice 3erlijn Frankfort Mtinchen Weet geh onbew onbew geh bew onbew. geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew onbew. zw.bew geh bew zw bew zw. bew zw bew. geh bew. zw. bew. geh. bew. max. temp gisteren bew. —1 —1 -0 —0 —1 —1 —1 —0 —3 —2 0 -1 —1 —1 —1 1 7 5 8 —1 1 1 mm temp —1 —4 -3 —1 —3 —2 —5 —5, —2 —2 —4 —5 —1 3 1 6 —2 —4 —7 neersL afgeL 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 3 4 03 0 0 «tttttgart. 27 fehr. (DPA) On- toe tot het Oostenrijkse tjondsleger. STUTTGART, 27 febr. (DPA) - On der grote belangstelling van het pu bliek is in Stuttgart een proces begon nen tegen de 51-jarige Felix Landau, die ervan wordt beschuldigd dat hij op 23 juli 1941 in de Poolse stad Dro- hobycz bij Lemberg, samen met ande ren, op eigen initiatief twintig Joden heeft doodgeschoten. Deze voormalige SS-officier en drager van de zogenaam de Bloedorde" is uit Wenen afkomstig. Hjj heeft van 1948 tol 1958 onwettig in West-Duitsland vertoefd. Landau was destijds verantwoordelijk voor de te werkstelling van Joden uil Drohobycz. De twintig Joden werden doodgescho ten omdat tevoren zeventien Joden uit angst voor mishandeling van hun werk waren weggelopen. Landau wordt er ook van beschul digd dat hij op 14 juni 1942 vanaf het balkon van zijn huis in Drrhobycz een 15-jarige Joodse jongen doodschoot, omdat deze een ogenblik van het hem door Landau opgedragen verk in de tuin uitrustte. Landau, een buitenechtelijk Kind, (raagt de naam. van zijn Joodse Stief vader. Hij trad in 1930 als vrijwilliger toe tot het Oostenrijkse tsondsleger. Daarna werd hjj lid van de N.S.D.A.P en de S.S. Hij nam deel aan de Putsch poging tegen de Oostenrijkse bonds kanselier Dollfuss in 1934, waarvoor hij ruim twee jaar werd geïnterneerd In het voorjaar van 1937 ging hij naar Berlijn, waar hij als politie-ambtenaar Duits staatsburger werd. Na de aan sluiting van Oostenrijk werd hij in een economische functie bii de Testano in Wenen tewerkgesteld. In juni 1941 meldde hii zich aan bii 4e s.S. 'n Lem berg Na de oorlog bleef Landau in Oosten rijk. Hü werd door een Jood uit Dro hobycz herkend en door de Amerika nen in Salzburg geïnterneerd, maar in augustus 1947 wist hij uit het kamp te vluchten. Begin 1948 meldde hij zich onder de naam Rudolf Jaschke in West-Duitsland als „vluchteling voor de Russen" Hü kreeg de nodige papie ren en woonde tot 1958 laatstelijk als binnenhuisarchitect, in Stuttgart. Om papieren voor zijn derde huweliik te krpgen en een „normaal nieuw leven te kunnen beginnen" me ade zich in augustus 1958 ondei 'ijn we e aam bü de politie. Prompt werd hü toen gearresteerd. TT 7 at u daar leest en ziet, is de \V' opvatting van de Parijse cou- turiers. Het is een speculatie, dus in zekere zin theorie, want het is bedacht. De mode, zoals die spon taan groeit, en men ziet dat elk jaar opnieuw gebeuren, onafhanke lijk van de Parijse richtlijnen die soms helemaal niet inslaan, ontstaat in feite aan de zonnige kusten van de Rivièra Er is ook meestal we) een samenspel te ontdekken. Altijd zal de mode iets ongrijpbaars blijven. Altijd ook zal de mode, zoals de verslaggeefster die ziet in de mode huizen der grote couturiers, het ..la boratorium" moeilijk precies na te vertellen zijn Het is niet nauwkeurig uit te leggen hoe de taille stijgt, zakt en verdwijnt, soms in een en dezelfde collectie! Maar er is elk sei zoen een residu van al die ideeën en dat is het silhouet dat de con fectie ons voorzet. Het is een sa menvatting, een vereenvoudiging, waarbij enkele van de meest aan vaardbare nieuwtjes zich plegen te kristalliseren. Bij die nieuwtjes zul len dit seizoen ongetwijfeld de gesp zijr. en de driekante shawl, ook de ingeperste vouw in de rok en mis schien de wijd uitlopende mouw Na tuurlijk zullen de ruches en de vo lants het zijn, al moet men daarbij wel erg oppassen voor een goedkoop effect. Duidelijker dan ooit olijkt ditmaal ais men in Parijs een week lang in een tête a tête en in eer, coeur a coeur n et de mod is geweest, aat de nieuwe zomermode niet zozeer een silhouet is 'als wel een „kli maat". Voor dit voorjaar een zacht klimaat, waaruit het defaitisme en de „anti-schoonheid" zijn weggetrok ken en waar de lieftalligheid en de vrouwelijkheid weer binnenstromen. DEN HAAG, 27 febr. Gistermorgen heeft staatssecretaris Bot een delegatie ontvangen van een der politieke groe peringen in Nederlands Nieuw-Guinea, de Partei National (Parna). De delegatie bestaande uit de algemeen voorzitter, de heer Wajoi, en de vice-voorzitter, twee leden van het hoofdbestuur en twee gewone leden, bracht als wens naar voren, dat in gezamenlijk overleg tussen de Nederlandse overheid en de Papoea's, een streefdatum zal worden bepaald voor het verlenen van zelfbe schikking aan de bevolking van West- Papoea. Volgens de delegatie moet In- donesë h\j dit overleg niet worden be trokken. Als aldus de heer Wajoi in dit on derhoudt het de Nederlandse regering werkelijk menens is met het toekennen van deze zelfbeschikking, zal zü Pa poea's in de gelegenheid moeten stellen, door middel van kleine commissie's hun zaak te bepleiten in verschillende lan den over de gehele wereld, speciaal in Azië en Afrika, met inbegrip van Indo nesië. De „Parna" acht het niet juist, dat de Nederlanders afwachten, tot Soekar no iets zal doen. Zü' kunnen, aldus deelde de heer Wajoi mr. Bot mee. thans een daad stellen door de concrete erkenning, dat de Papoea's recht hebben op zelf beschikking. Uit het antwoord van de staatssecre taris bleek, dat de Nederlandse regering onder de gegeven omstandigheden voortgaat met het door haar uitgestip pelde beleid ten aanzien van Nieuw-Gui- nea, aldus de heer Wajoi na het onder houd. Van de züdevan het ministerie van Binnenlandse Zaken werden over de bij eenkomst geen mededelingen verstrekt. LONDEN, 27 febr. (Reuter) Diplo matieke waarnemers in de Britse hoofdstad menen dat, als gevolg van de briefwisseling tussen president Ken nedy, premier Khroesjtsjev en premier Macmillan, de kans op een topconfe rentie over ontwapening groter is ge worden. Deze topconferentie zal dan worden gehouden vóór 1 juni. Het is echter uitgesloten, dat Kennedy en Mac millan reeds op 14 maart naar Genève zullen reizen, de dag waarop in deze stad het 18-Iandengesprek over ontwar pening, in het kader van de Verenigde Naties, een aanvang neemt. Kennedy stelt zich, getuige zijn jong ste brief aan de Russische leider, op het standpunt, dat een topconferentie pas zin heeft als de conferentie in Ge nève duidelük maakt, dat successen kunnen worden geboekt. Het standpunt van Macmillan, die gisteren een brief stuurde aan Khroesj tsjev, is iets ruimer. De Britse pre mier meent, dat een topconferen tie niet alleen moet worden gehouden als het overleg in Genève bewüst dat successen mogelijk zün, maar ook als het 18-landengesprek onverhoopt geheel zou vastlopen. Macmillan schrijft aan Khroesjtsjev, dat ook naar zün mening het Brits- Amerikaanse voorstel om de 18-landen- conferentie te laten beginnen op het niveau van de ministers van buitenland se zaken „de beste manier is om te bereiken wat wü allen willen." Macmil lan vervolgt: „Ik ben graag bereid per soonlek aan het ontwapeningsoverleg deel te nemen indien de aanwezigheid van de regeringsleiders van positieve waarde lükt te zün." (UPI) De leider var de Britse parlementaire oppositie, Hugh Gaits- bell, die onlangs een bezoek van negen dagen aan Washington heeft gebracht, bljjkt door Kennedy geheel to zün be keerd ten aanzien van de vraag of de Verenigde Staten het recht hebben de kernproeven in de dampkring te her vatten. Gaitskell, die vóór zün reis naar de Amerikaanse hoofdstad zeer gereser veerd stond tegenover een eventuele DEN HAAG 27 febr. In de 554ste staatsloterij, vierde klasse en tiende lüst is een prüs van 100.000,- gevallen op lot no. 8.948. De series van het lot zün verkocht in Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Helmond en Nümegen. Een serie is voor de helft verkocht in Utrecht en Rotterdam. hervatting van proeven in de damp kring door de V.S., zei gisteren in Lon den: „Als de Verenigde Staten beslui ten de kernproeven in de dampkring te hervatten, dan zal dat besluit vol komen vrü zün van wraakzucht of drang naar prestige. Het zal zuiver gebaseerd zün op een strikt militaire noodzaak".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1