Verrassende prestaties op concert van Toonkunst daysman H. baron van Lamsweerde 40 jaar bij De Tijd //ee ewufó m VOORJAARSBEURS Van trapleuning gevallen „DE OPENBARE AANKLAGER" Gulden voorstelling van Haarlemsche Tooneel gouden Club Virtuoze rol Dan Leo Straus Zes teams gepromoveerd naar district West A Dames van Zeeburg 2 en heren van Tonegido vallen af Coen Visser sterkste rijder in eerste rit 30 °lo korting op de normale prijzen R.K. OPLEIDINGSSCHOOL INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN BOEKHOUDKUNDIGE KRACHT N.V, DE HOUTWERF Speelavond „Jeugd en Muziek" op artistiek niveau Brillen eindelijk ook in Haarlem goedkoper! B ri I lev specialist 20e Haarlemse LIKDOORNS Bankier' op heterdaad betrapt bij stelen van planken ZAALHANDBAL IN HILVERSUM Nederlaagtoernooi „De Kampioen" Met onze nootjes 4 en 5 CONVECTOR KOLENHAARDEN BRUGMAN Feestviering jubileum politiesportvereniging Huldiging SPAANPLATEN DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 PAGINA 2 JANSSTRAAT 56 - TELEF. 10180 Zelf gemaakt! él verwijderd met WONDEROLIE VERTEGENWOORDIGER MARKTBERICHTEN WINKEL MET WOONRUIMTE SCHOOL VOOR JONGENS EN MEISJES 554ste STAATSLOTERIJ 4e kias ioe njst NIETEN T (Advertentie) HAARLEM, 27 febr. Het concert dat gisteravond door het orkest, da meskoor en leerlingen van de muziek school ..Maatschappij tot bevordering der toonkunst" werd gegeven, heeft al leszins bevredigende artistieke resulta ten opgeleverd. Het Toonkunstdames koor dirigente Kitty Nederkoom) zong op zeer verzorgde wijze tezamen met het Toonkunstorkest onder leiding van Marinus Adam. het prachtige ..Stabat Mater" van Pergolesi. Maria Denijs toonde zich reeds een zeer gewaardeer de sopraan en Rineke Cornelissens wist met haar fraai eetimbreerde stem de moeilijke altpartij het nodige reliëf te geven. Het orkestrale aandeel van het programma bleef buiten de begeleidin gen van twee pianoconcerten, beperkt HAARLEM 27 febr. —In het Club- gebouwmaan de Kleverlaan gaf gisterer de vereniging ...Tergd <*n Muziek" haai derde speelavond van dit seizoen, waar op werken voor fluit, hobo en piano werden vertolkt. Vóór de pauze was de aandacht gericht op de klassieken, het tweede deel van. de uitvoering was modern georiënteerd. In de Sonate- of juister gezegd: Suite- in a kleine terts voor fluitsolo van J. S. Bach, werd aangetoond wat een melodie zonder begeleiding, aan expressiemogelijkheden kan bevatten. Bach heeft dit evenzeer bewezen met zijn Ciacona voor viool en zijn zes cello sonates. Doch men kan nog veel verder teruggaan: de melodische zeggings kracht van het gregoriaans in de gra duale- en allelujazangen is nog nimmer overtroffen. Onze hedendaagse muziek ls ritmisch en harmonisch veel inten siever. in ieder geval aanmerkelijk ge compliceerder dan die van de oude meesters, doch toont melodisch meer malen een achterstand. Emile Biesen gaf van dit Bachwerk een verantwoorde interpretatie, evenals van de sprankelende, in 1961 gecompo neerde stukjes „Virtuosisimi" van O. Mussio, waarin vanzelfsprekend ge heel andere idealen werden gediend. De fluitiste Ank Fortuijn met Yolanda Brandt aan de piano, gaven aan de ga lante gedachten van Johann Christian een sierlijke gestalte: de barokke geest van Teleman werd door de hoboïste Marguerite Aronds en de pianist Canel Hoog goed aangevoeld. De romantische meer subjectieve stijl van Schubert werd door Piet Gysouw en Carel Hoog In de „Marche charactéristique" vier handig gemanifesteerd. Een knap staaltje van pianistisch kunnen toonde Leo van Trappe in de .Suite bergamasque" van Debussy, Jan Pieter van Houwelingen wekte met zijn temperamentvol gespeelde „Bajo la mesa" van Ibert verwachtingen voor de toekomst op. Dit jeugdconcert stond op een alleszins artistiek niveau. T. de Vr. tot de ouverture „L'isola Disabitata" van Haydn. Marinus Adam musiceerde hierin met zijn orkest op zeer behoorlijk niveau. De solisten waren op deze avond stuk voor stuk verrassingen. Me vrouw van Eerde-van Doom liet horen dat haar hobo-spel in de Sonate van de Fesch voortreffelijk was. Mevrouw Bar- bé-Beenhakker begeleidde haar op heel kunstzinnige wijze. Vier klarinettisten brachten een boeiend werk van Paul Jean, Lieuwe de Vries, Liesbeth Brink- mann. Hans Kuip en Aris Schutte vorm den dit homogene kwartet. Met bege leiding van Dio Soeteman aan de vleu gel, speelde de trombonist Bert Duive- mar technisch zeer gaaf een deel uit het tromboneconcert van Rimskv Kor- sakow. Bert Duiveman toonde dat hij zijn moeilijk instrument subliem be heerst. De cellist Max Poppink speelde met de pianiste Greta van Dijk op loffelijke wijze een Sonate van de Fesch. Twee pianisten, Ida Lindeboom en Truus Kas pers, vertolkten met orkestbegeleiding, respectievelijk delen uit concerten van Mozart en Beethoven. Uit de muzikale weergaven bleek, dat het hier twee be- "afde lee-lingen betrof. De directeu- Piet Vincent kan met voldoening op dit Viilvo'leconcert van zijn muziekschool terugzien. J.L. Sinds enige tijd is er ook in Haarlem- een brillenspeciaalzaak, waar iedereen, dus ook particulieren, krijgt. Ziekenfondsleden krijgen de glazen, op voorschrift geheel zonder bijbetaling. Vrije keuze uit c.a. 500 mo déllen. 2 jaar gratis verzekerd tegen breuk en verlies. De meeste brlilen leveren wij nog dezelfde dag af. Onze zaak is dan ook enig in Nederland WILLEMSTAD (Curacao), 23 febr Het bestuurscollege van Curasao heeft de regering van de Nederlandse Antillen het t'enlareti'lan aangeboden van het ei'andg"t.i-d Curacao Het t'eniarennlan vergt een bedrag van 473 399.20Ó.An tilliaanse guldens. AMSTERDAM, 27 febr. Op 1 maar' viert H. C. J. A. baron van Lamsweer de, hoofdredacteur van De Tijd-Maas- bode, zijn 40-jarig jubileum als jour nalist. Al die veertig jaar is hij bi; De Tijd-pers werkzaam geweest. Toer hij er op ruim twintigjarige leeftijd zij. intrede deed kreeg hij van de toenma lige hoofdredacteur, Alphons Laudy. een post op de kunstredactie. Hij begon air eerste in de katholieke journalistic! met het schrijven van recensies ove: beeldende kunst en film. Nadien wai hij werkzaam als chef buitenland. Var 1936 tot 1942 was hij hoofdredacteur var de Verenigde Katholieke Pers, zijnd- een groep van regionale bladen, uitgc geven door De Tijd-pers, welke blade eind 1941 op last van de bezetter dr verschijning moesten staken. In het laatste oorlogsjaar werd dt heer Van Lamsweerde wegens illegale activiteiten door de S.D. gevangen ge nomen en opgesloten in het concentra tiekamp te Amersfoort, waaruit hij ten gevolge van een ziekte, die zich als on geneeslijk liet aanzien, werd ontslagen Eerst in 1950 was hjj voldoende hersteld om zijn journalistiek werk te hervatten toen als medehoofdredacteur van De Nieuwe Dag, één der nevenbladen van De Tijd, van welk laatste blad hij in 1952 hoofdredacteur werd naast mr W. A. M. van der Kallen. Onder de schrijversnaam Herluf van Naar het nieuwe knippatronensysteem. Zo eenvoudig en helemaal niet gewikkeld. Komt U maar eens öp de Beurs kijken. 3 Manne quins showen dagelijks eigengemaakte kle ding, vervaardigd van de nieuwste voorjaars- stoffen. 1 t/m 9 maart - Krelagehuis - Leidsevaart - Haarlem o-nd VJ. 1C -5 uu< er de.! j.onds vio 7-11 Dcnde.dag 1 en nondag 4 maart'open "O o-, a, nds -a- 7-1 1 uur. Entree vol» I 1.50 .nel.f. en krnd. 1. 14 1. I. 0.75 rncl.r. Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gesulverde won derolie. Jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Llkdoommlddel van f. l.aobespaartü veel ellende. Chemische fabriek in was, oliën, butsen e.d. vraagt voor haar bestaand rayon Zd. en Nrd. Holland een energiek IN HET BEZIT VAN RIJBEWIJS voor het bezoeken van vaste en nieuwe klanten voor verkoop op grote instellingen (geen winkels). Gegadigden dienen over een flink doorzet tingsvermogen te beschikken en moeten liefst Ingevoerd zijn in deze branche. Woonplaats bij voorkeur Haarlem of om geving. Eigenhandig geschreven brieven met opgave van referenties, geloof enz. te zenden aan Colombus Wasproducten, Enkweg 1, Dieren. Afdeling Verkoop. Merlet publiceerde de heer Van Lams weerde enige romans, w&aronder „Het zaad tussen de doornen". Onlangs, ver scheen van hem een gedichtenbundel „Per Saldo" en binnenkort zal een bun del korte verhalen onder de titel „De vogel der verbeelding" het licht zien bij uitgeverij Stols-Barth. Van jongsaf heeft de heer Van Lamsweerde zich bewogen in het letterkundig leven van Nederland; in de twintiger en dertiger jaren was hij thuis in de kring van schrijvers die zich rond De Gemeen schap hadden gegroepeerd. In de kring van zijn medewerkers en vrienden geniet de thans 61-jarige jubilaris, een welverdiende faam als een man die hoofsheid en hartelijk heid paart aan veelal ironisch ge richte geestigheid. Ter gelegenheid van zijn jubileum wordt op 1 maart van vier uur tot half zes een receptie gehouden in het Am- stel Hotel te Amsterdam. BEVERWIJK, 27 febr. Gistermid dag is de 11-jarige Ton Sierhuis, leer ling van de vijfde klas van de r.k. leer school aan de Romerkerkweg, toen hjj na schooltijd in de hal van het gebouw OP een medeleerling wachtte, bjj het glijden van de trapleuning zo ernstig gevallen, dat hjj met zwaar hoofdletsel naar het Rode Kruisziekenhuis moest worden overgebracht. Daar achtte men overbrenging naar het ecademisch zie kenhuis te Leiden noodzakelijk. Vanmor gen was de jongen nog buiten bewust zijn. HAARLEM, 26 febr. Voor de Haar lemse politierechter verscheen vanmor gen een 22-jarige jongeman, die uit een vervallen, leegstaand huis planken had weggenomen. Hij had ze in een aangren zende tuin bij elkaar gezet met de be doeling, ze meer naar huis te nemen. In de tuin werd hij echter door een agent gesnapt. Bij de aanhouding vertelde de jongeman, dat hij bankier was. Op de zitting bleek, lat hij een vals beroep op gegeven had. Hij beschouwde dat ech ter niet als een leugen; hij had iemand wel eens geld geleend. Zo hal hij elk wil lekeurig beroep kunnen kiezen. Ook in verband met de diefstal acht te hij zich niet zo aan wettelijke bepa lingen gebonden. Hij was van mening, dat hij de gemeente een dienst bewe zen had door particulier en gratis sloop werk te verrichten. De „bankier" noem de zijn diefstal een grensgeval; nie mand zou hem immers ook iets zeggen, wanneer hij blikjes of glasscherven ter voorkoming van ongelukken van het strand opraapte. De officier van justi tie was van oordeel dat hier wiel van diefstal sprake was en dat de jongeman bovendien brutaal geweest was tegen over de agent. Hij eiste een gevangenis straf van twee weken. Ook de politie rechter meende dat het overdreven was van een grensgeval te spreken en ver oordeelde de jongeman tot 75 subsidi air 15 dagen. Twee broers, een 30-jari- ge en een 26-jarige voeger, stonden te recht, omdat ze op heterdaad betrapt waren toen ze jutezakken met kolen, die eigendom waren van het GEB te Heemstede, mee naar huis wilden ne men. De broers voerden als excuus het feit aan, dat zij geen kolen in huis had den, omdat zjj uitgevroren waren. De officier van justitie kwam tot een straf van 6 Weken voor beide broers. Hjj was tot deze straf gekomen, omdat bleek dat de broers kennelijk geen respect had den voor rechter en voorschriften: de oudste had een lang strafregister; de jongste broer was nog in een proeftijd van een vorige straf. De verdedigers van beide broers zagen ais enige ver zachtende omstandigheid het feit dat met de diefstal een klein bedrag 10) gemoeid was. De politierechter veroor deelde de oudste broer tot zes weken met aftrek, de jongste tot vier weken met aftrek. MARKTBERICHT PURMEREND, 27 febr. Eieren. Aanvoer 10.000 kippeneieren f 7.50 f 8.400 eendeneieren f 8 per 100 stuks. eemarkt Aanvoer 406 stulcs runderen. 180 vette koeien f2.303.20 per kg, handel kalm; 80 gelde koeien f 650—1050, matig; 110. melkkoeien f7451145, matig; 20 pinken f450—720. vlug; 16 stieren f600—1400, vlug; 7 graskalveren f 250—300, alles per stuk, vlug;; 37 vette kalveren f2.00—2.40 per kg, stug; 1353 kalveren, slacht f30—57.50 p. st.. idem per kg fl.201.30, stug; idem (fok) <60110 p. st., stug; 503 schapen en lamme ren. vette f HO130, vette lammeren f 110- f 150 p. st., vlug, 17 bokken en geiten f 20— f30, goed; 10 paarden f800—1200, vlug. Pluimvee. Totaal aanvoer 2333 stuks. 1400 oude kippen en hanen, wit en rood fl.30 f 1.35; 400 id. id. blauw f 1.35—1.40; 3000 jonge hanen, wit en rood f 1.651.70, alles per kg; 150 konijnen p. st. f38; id. p. kg f2.20—2.40. PLUIM VEEMARKT APELDOORN, 26 febr. Aanvoer ca. 14.000 stuks. Kippen f 1.20 tot 1.25 per kg. Oude hanen 2.50 tot 3.50 per stuk. Jonge hanen 1.40 tot 1.60 per kg. Konijnen ƒ2.50 tot 7.50 per stuk. Gel ten I 25.tot 40.—. Schapen 55.— tot 90.— en kalveren ƒ50.— tot 75.—, alle per stuk- HAARLEM, 27 febr. Met ben gulden voorstelling, welke vanavond herhaald zal worden heeft de Haar lemsche Tooneel Club gisteravond in de stadsschouwburg zijn gouden ju bileum gevierd. Het accent viel ge lukkig niet op de traditionele jubi leum-franje, wel op het bij de H.T.C. minstens zo traditionele streven, een stuk amateurtoneel te leveren, dat naar inhoud en spel een hoog niveau heeft. De kunstminnende leden en ve le gasten, onder wie Haarlems burge meester mr. O. P. F. M. Cremers, de- wethouders mevrouw mr. E. J. Schel- tema-Conradi en de heer J. A. Schip pers, de burgemeester van Heemste de, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, representanten van andere to neelverenigingen en de voorzitters van N.A.T.U. en Teisterbant, hebben genoten van „De Openbare Aankla ger", een spel van Fritz Hochwalder, dat onder regie stond van Johan Greter. (Van onze handbalmedewerker) HILVERSUM, 27 febr. In de fraaie, ruime Expohal alhier zijn afgelopen weekeinde de kampioenen van diverse afdelingen binnen de lijnen gekomen om uit te maken, wie volgend zaalhand balseizoen zal aantreden in de compe titie van het district West A. Na een serie interessante wedstrijden verzeker den de herenploegen van Blauw Wit 2, Oranje en Rapiditas zich van promotie, terwijl bij de dames SEW, Full Speed en Attila de gelukkigen waren. In beide categorieën moesten elk vier teams aan treden. De ontmoeting bij de dames tussen Full Speed en SEW droeg een spannend karakter. De ploeg uit Nibbixwoud had vier aanvallen nodig om twee doelpun ten te scoren, maar via een fraaie vol- HAARLEM, 26 febr. In de eerste rit van „De Kampioen's" neder- laagtoernooi, waarvoor het hoofdstede lijke „Olympia" uitgenodigd was en die in het „Van der Aartsportpark" werd gereden, is de Santpoorter Coen Visser winnaar geworden. Hij was al in het begin van de race in z'n eentje uit het pelton ontsnapt, kreeg daarna wel iswaar gezelschap van Gerrit Krabben bos, maar bleef deze rivaal in de sprint toch duidelijk de baas. Te huur gevraagd: SHOWROOM MET WOONRUIMTE of Postbox 103. OF Telefoon 15481 bespaart u 50 tot 100 gld. op uw brandstof-rekening. Diverse kleuren en prijzen Vakkundige plaatsing. Geëtaleerd: DAVONETTE HOENSON JAN JAARSMA INVENTA en andere Santpoorterstraat, Telefoon <0287 NIEUWE GRACHT 16 HAARLEM SCHOOLJAAR 1962/63 voor het eerste leerjaar kan vanaf heden plaat' vinden. Ook in de hogere leerjaren kunnen nog enkelf leerlingen geplaatst worden. Aanmelding kan geschieden vóór, tijdens en na de schooluren. Telefonisch onder nummer 20186. Na 18 uur bij de Heer J. P. Wigchert, Sportpark laan 18-1, Heemstede, Telefoon 36069. VERZEKERINGSBEDRIJF vraagt Bezit van praktijkdiploma boekhouden strekt tot aanbeveling. Bij gebleken geschiktheid goede vooruitzichten. Brieven onder nummer 28638 bureau van dit blad. Van de bijna zestig deelnemende A- en B-klassers ging Visser al in de der de ronde het parcours moest 25 keer afgelegd worden over tot de aanval. En met succes. Ondanks enkele po gingen van zijn clubmakkers Piet Steenvoorden, Ruud Stevens, Marcel Rutte en Thijs Bouma, bleef Visser aan de leiding. Alleen de fel doorzet tende Gerrit Krabbenbos slaagde er tenslotte in om naast de Santpoorter te komen. Deze twee aanvoerders van he „veld" werden in de slotfase nog wel nagezeten door Piet Steenvoorden, Rein de Jong, Marcel Rutte en Wil lem van Smirren, maar zij wisten toch steeds zo'n honderd meter van hun voo 'sprong te behouden. In de eind sprint was Visser duidelijk superieur. De uitslag luidt: 1. C. Visser, Kam pioen, de circa 30 km. in 51 min. en 18 sec.; 2. G. Krabbenbos, Kampioen; 3. P. Steenvoorden, Kampioen; 4. R. de Jong, Olympia; 5. M. Rutte, Kam pioen, die als B-klasser heel goed met de A-rijders meekwam; 6. W. van Smir ren. Olympia; 7. C. Schuuring, Olympia; 8. E. Riethoff, Kampioen; 9. L. Alt huizen, Olympia; 10. A. Straver, Kam pioen. Uitslag C-klasse: 1. H. Jansen, Olym pia; 2. Portegies, Kampioen; 3. Schul- ze, Olympia; 4. H. Handgraaf; 5. Uttien, beiden Kampioen; 6. W. Jansen, Olym pia; 7. Kullboer; 8. Schenk; 9.Fiechter, allen Kampioen; 10. J. Jansen, Olym pia. Uitslag jeugdklasse: 1. Rien, Olym pia; 2. Nume, Olympia; 3. Caarels, Kampioen; 4. Schoen, Olympia; 5. Lissenburg, Kampioen. Door het goede rijden van de A- en B-klassers bleef „De Kampioen" in deze eerste nederlaagrit ongeslagen. De clubklassering was; l.„De Kam pioen" met 68 pnt.; 2.,,Olympia" met 42 pnt. treffer en een benutte strafworp werk ten de Haarlemse speelsters deze achter stand weg (2-2). De rust ging in met 3-3. In de tweede helft leek SEW de zege te gaan bemachtigen (5-4), maar met een strafworp bepaalde SEW de vereindscore op 5-5. Vervolgens moest de Haarl. kampioen verbeten strijd leveren tegen Zeeburg 2. Bij het afsluiten van de eerste helft leidde Full Speed weliswaar met 2-0, maar na dien kostte het heel wat inspanning uit eindelijk met de bescheiden cijfers van 3-2 te zegevieren. Ondertussen hoefde SEW zich niet tot het uiterste te geven om Attila de baas te blijven: 7-0. Aan gezien verder Full Speed een nol ijk soel behaalde op Attila (2-2), SEW even eens een puntenverdeling in de wacht sleepte tegen Zeeburg 2 met 3-3 en Attila tenslotte iets doortastender was dan Zeeburg 2 (3-2), werd de eindstand als volgt: SEW 3 4 Attila 3 3 Full Speed 3 4 Zeeburg 2 3 1 Bij de heren liet het Utrechtse Oranje aantrekkelijk spel zien. Rapi ditas onderscheidde zich vooral met uitstekend „cirkelwerk", wat veel doelpunten opleverde. In deze reeks wedstrijden viel Tonegido opvallend uit de toon. Blauw Wit 2 en Oranje ontliepen el kaar weinig in kracht. Laatstgenoemde legde met 4-3 beslag op het volle pond. Vervolgens had de Utrechtse kampioen het tegen Tonegido zeer gemakkelijk, want met de regelmaat van een goed lopend uurwerk reikte Oranje naar een overwinning van 19-5. Ook Rapiditas tracteerde Tonegido op een zware ne derlaag (5-15), maar het verloor met 11-4 van Blauw Wit 2. De Amsterdam mers behaalden nadien een monsterzege over Tonegido: 19-2. Rapiditas klopte Oranje zeer verdienstelijk met 11-6. Het eindklassement werd aldus: Blauw Wit 2 3 4 Oranje 3 4 Rapiditas 3 4 Tonegido 3 0 Voor promotie naar de eerste klas da mes van het district werd nog de be slissingswedstrijd gespeeld tussen Spirit en Vriendschap, die laatstgenoemde met 1-3 in zijn voordeel besliste. ZANDVOORT, "26 febr. —De Zand- voortse politie-sportvereniging vierde haar vijientwintig-jarig bestaan met een feestavond in theater „Monopole". De voorzitter der vereniging, de heer M. J. Methorst, heette in het bijzonder welkom de burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema en de korps chef van politie, de heer J. D. van volgde een uitgebreid cabaret-program- ma, waarvan vooral het Cocktail-trio grote bijval oogstte. Te mdaerndthc werd de feêstviering verplaatst naar het gebouw „Zomeiïust" 'waar gelegen heid werd gegeven een dnasje te maken. Daar werden nog gehuldigd de heren Van Ackooij, Van Landeghem en Wil- lemsert, die sinds de oprichting lid der vereniging zijn. Het stuk is bij ons weten alleen be kend van een paar opvoeringen voor de televisie, enkele jaren geleden. Wij zijn er toen bijzonder van onder de indruk gekomen en wjj herinneren ons nog de opmerking van een verwoed amateur- tonelist, dat hij dat stuk niet graag in een opvoering zou zien van amateurs. Hoogstens van de H.T.C.voegde hij er aan toe. Wij konden toen niet vermoe den, dat inderdaad de H.T.C. zich er aan zou wagen. „De Openbare Aanklager" is name lijk een spel zonder actie. Alleen in het derde krijgt het drama zijn kans. Voor het overige is het opgebouwd uit knap pe' dialogen, waarvan de breedvoerig heid soms vermoeiend dreigt te wor den. Het drama ligt meer in het woord dan in de daad, de auteur beschrijft meer dan dat hij laat doen. Maar hij hanteert die beschrijvende kunst zo boeiend en weet in enkele scènes zo'n markant beeld op te roepen, dat de zwakke kanten van zijn stuk de scha duwpartij vormen, die het licht des te sterker doet uitkomen. De man om "wie alles in het verhaal draait, is de openbare aanklager van het tribunaal tijdens de Franse revolu tie. De tijd van terreur is voorbij, de Conventie wil orde op (bloedige) zaken stellen. Via de over dood en leven be- 'slissende stem van de aanklager heb ben honderden Fransen het leven ge laten en de dood gevonden op het scha vot. Een laatste vonnis moet nog ge veld worden. De schurkachtige aankla ger wordt zelf het slachtoffer van een nog schurkachtiger complot. Hij leidt zonder het zelf te weten zijn eigen pro ces is, instrueert zijn getuigen en komt tot een onvoorwaardelijke veroordeling van zichzelf. Een aangrijpend gegeven, dat, gezien vooral de stijl, waarin het uitgewerkt is, groot talent vraagt om het waar te maken. Dat talent heeft de H.T.C., dat natuurlijk zijn coryfeeën naar voren had gehaald om zoveel mogelijk glorie binnen te halen. Een van hen is Leo Straus. Hoevele keren is hjj niet bejubeld? En iedere keer denk je: dat is het hoogtepunt. Maar na gisteravond houden wij het voorlopig op de openbare aanklager. Hij speelde die rol de hele avond i op de planken met bewonderens waardige kracht. Voorzichtig begin nend bouwde hij de figuur van de aanklager op: diens wreedheid en sluwheid, diens zelfverzekerdheid en ontredderende paniek. Heel dat ka rakter kwam tot satanisch leven, kortom hij tekende de aanklager ten Burgemeester Cremers feliciteert hier mevrouw H. M. van Kesteren-Van Gel' deren. Achter hem, tweede van links, Leo Straus, die de titelrol speelde in „De Openbare Aanklager". Na afloop van de voorstelling kregen belangstel lenden gelegenheid het bestuur van de jubilerende H.T.C. te feliciteren. iiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin voeten uit, Stra-us een amateur? Goed, maar dan ook een virtuoos. Van de overigen kwam mr. M. Wijt met een gave Tallien, de weifelende man in het hoge complot, dat geleid werd door Thérèse Tallien. Deze kreeg aanvankelijk een zwakke vertolking van mevrouw H. M. van Kesteren-Van Gel deren, maar in het derde bedrijf kwam zij toch op een niveau, waarop zij Straus partij kon geven. Mr. B. Fre- riehs zorgde voor een serviele secreta ris. dr. A. W. Thöne voor een cynische beul, en J. de Reede voor een forma listische rechter. P. B. Domhoff ten slotte maakte van een der getuigen een uitmuntende creatie; zijn meer oubol lige collega "werd goed genuanceerd ge bracht door C. G. Alphenaai^ De twee gendarmes deden hun plicht naar be horen. Johan Greter had gezorgd voor een boeiende en, waar de tekst dat toeliet, levendige opbouw van de voorstelling, die gespeeld werd binnen een bijzonder geslaagd décor van Henk Voskuilen. De avond werd ingeleid door de voor zitter van de H.T.C., mr. J. Rogge veen. Het feit, dat hij zijn inleiding zit tend hield, bleek terug te gaan op een vroegere traditie bij de H.T.C. De op richter en eerste voorzitter dr. Nolst Trenité-, moét zulksook altijd hebben gedaan. Aan hem wijdde mr. Kogge veen enige woorden evenals aan de heer J. B. Schuil en vele anderen, aan 'wie de Clüb zoveel verplicht is. Met name noemde hij nog mevrouw Van Kreunen-Mees, de eerste, die zich na de oprichting opgaf als lid en die deze avond aanwezig was. Hij stelde voorts, dat er een wisselwerking moet zijn tus sen de werkende en kunstminnende le den en hij hoopte, dat de laatsten wat hun aantal betreft de oude glorie van de H.T.C. zouden herstellen. Na afloop van de voorstelling, die met langdurig applaus en vele bloemen beloond werd, sprak mr. Cremers een woord van hulde. Hij wenste de jubi lerende vereniging van harte tóe, dat zij weer beslag zou leggen op het Land juweel. W. H. (Advertentie) De grootste keuze in GROTE EN KLEINE bij HAARLEM - Kampersingel 22 Telefoon 11932 (2 lijnen) HOGE PRIJZEN 100.000 8948 3000 15108 1500 21081 f 1000 9284 13616 17630 400 1589 2945 8044 8099 11801 14799 f 200 1148 1630 2656 4330 4555 5116 5322 5454 6871 7214 7626 8718 8837 8928 9227 9425 9614 11189 11595 11716 12130 .12238 12398 12524 12566 13480 13494 13826 13899 14355 14805 15610 16024 16348 17718 18078 20297 20421 PRIJZEN VAN 80,— 158 267 272 381 558 614 789 12044 071 187 245 260 270 305 371 379 687 263 465 477 517 680 698 709 690 946 769 933 960 13023 164 177 253 289 365 593 662 752 202 337 442 634 707 712 775 869 895 979 312 14019 125 303 527 558 654 769 994 587 109 140 163 175 191 436 15069 092 110 293 325 343 534 536 562 740 967 970 706 797 905 943 119 654 727 851 894 16102 114 222 590 629 650 662 675 679 453 469 498 863 17053 191 202 275 300 319 370 400 4!sn 448 512 621 655 782 821 945 523 924 601 972 605 622 635 647 704 711 747 763 370 476 508 513 550 564 725 18006 061 097 151 320 414 503 566 9-i. 19075 208 237 307 482 768 869 990 790 263 287 584 594 20209 376 426 455 470 471 648 659 675 331 356 384 426 538 546 626 795 262 21024 157 235 270 586 603 722 797 855 899 136 141 202 213 359 455 991 2074 849 912 4000 950 8066 213 804 825 929 806 809 11013 099 114 501 561 621 651 659 802 854 1028 046 059 087 102 124 133 173 187 192 201 238 283 320 383 389 397 528 565 670 686 722 736 773 797 799 817 821 848 854 870 885 933 2017 036 040 044 101 177 190 254 328 361 370 389 418 430 444 475 503 546 555 591 599 607 632 710 727 739 748 752 821 840 874 888 902 935 949 953 973 3000 3014 026 041 072 096 117 120 147 225 227 258 323 408 424 430 435 446 455 501 511 513 528 532 573 587 605 613 616 708 727 734 800 819 823 830 S72 942 963 4001 047 065 066 081 086 107 143 148 158 179 189 192 240 250 279 331 345 363 367 383 398 424 431 461 467 489 510 530 537 541 578 592 596 608 657 703 727 729 762 777 791 823 847 922 941 944 959 960 974 5044 050 074 098 153 189 198 233 253 280 294 301 308 347 362 363 371 39S 433 468 470 505 515 563 566 602 609 616 621 645 705 716 737 756 819 856 861 905 6046 062 090 096 101 103 105 109 155 193 255 269 316 329 332 397 476 479 480 586 607 635 688 718 766 785 836 841 854 880 883 907 908 917 943 953 965 974 981 1018 047 053 098 '178 268 312 7 9 367 391 396 429 462 509 515 549 551 571 577 616 657 661 682 689 717 753 776 849 895 913 919 981 8007 017 027 058 117 147 216 219 285 286 396 456 466 509 549 586 644 647 669 c 724' 730 733 756 758 760 814 818 858 888 9010 020 023 035 062 086 109 159 273 1- 330 331 337 -372 397 421 427 501 540 603 634 635 645 683 687 707 721 731 770 792 S18 864 P96 IC ;07 035 036 038 043 044 057 058 063 079 091 098 140 171 180 198 228 259 266 280 288 294 302 404 458 555 571 580 615 646 661 703 739 752 754 774 823 872 898 899 910 914 923 967 999 11050 054 067 069 070 103 151 169 187 354 367 373 375 419 422 457 463 506 533 591 613 745 747 756 777 779 828 840 852 856 878 892 930 12064 073 154 265 344 403 422 461 464 483 535 575 589 614 617 674 679 726 783 784 812 817 819 829 844 873 922 977 uQ 13016 036 069 102 112 129 151 176 187 f"? 210 228 304 379 386 397 405 416 428 4S8 499 506 510 553 554 571 579 654 70» 712 714 760 778 782 812 84S 883 913 91" 920 954 956 969 975 983 14000 14066 083 129 140 147 159 183 199 267 2»" 319 333 343 352 389 402 409 439 450 41» 4S2 511 564 601 602 626 627 639 655 b<J- 728 778 847 923 15008 031 084 098 102 127 150 152 165 £±5 223 228 233 270 273 278 315 393 402 3»^ 592 608 644 656 672 682 688 711 724 759 799 812 843 849 864 868 876 910 16015 030 051 061 078 120 160 171 228 24 243 256 276 277 327 338 354 396 400 «j> 436 443 455 464 548 583 631 687 79» 810 836 848 859 861 886 952 965 17W' 0 11018 028 046 075 078 087 088 090 099 i 4 114 136 215 216 224 268 286 555 56» 728 847 901 919 968 i73 18019 034 035 087 090 111 125 139 ljg .tgg 209 212 216 240 256 262 275 279 284 4 g 331 332 335 382 405 449 486 491 5U1 512 516 525 550 5S3 630 666 710 766 t 796 805 817 818 829 861 887 925 9«° jSi 19001 058 067 120 128 142 144 16» sl 232 249 289 308 310 321 336 362 579 385 423 510 511 512 517 541 564 56< ^0 583 603 645 651 724 741 763 78» »"5 836 843 849 879 895 952 955 964 6»° ,jg9 20003 010 020 055 065 078 130 202 4»v 255 284 308 324 367 385 467 487 ^7 526 584 612 645 658 693 696 697 889 894 948 964 967 ,oa ,03 198 21054 068 075 076 109 115 116 129 1» 476 350 356 359 363 366 412 432 443 0 499 5'8 559 570 573 628 634 63» u 798 654 665 696 795 7» 9 751 776 784 867 874 884 888 934

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2