Concerten in Beverwijk en Alkmaar Moderne orgelliteratuur aan zomeracademie 1 KAB blijkt mediale groepen niet te willen aanvaarden Willem Bank, veertig jaar boeren knecht bij één baas Lodewijk Napoleon verloor proces om 't Paviljoen in Haarlemmer Hout Interscholair trefpunt V-eel lof voor jubilerende toneelvereniging Iets lagere markt gasfit"" «SE KIES ANDER TRACEE VOORWEG-DERANITZ jï&sBss'a Pierplan in raad Z andvoort P.T.T.-personeel krijgt over 1961 geen gratificatie Rederijkersspeld voor voorzitter en regisseur J. Bisenberger TIJDENS ORGELCONCOURS De beurs vandaag: Brief aan B. en W. Karol Strijja leidt N. Ph. Orkest Werknemende Middenstand Haarlem Op 6 maart AT AX-TAXI 1.2.3.4.5. „OP HOOP VAN ZEGEN" DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 PAGINA 3 ê;K-U. E}iiï°n 2e V. o'v*« ^eurs van New York Zomeracademie Han Boskamp overleden Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Dr. J. Meijer over Jonas Daniël Meijer icS HAARLEM, 27 febr. Tijdens het twaalfde internationaal orgelconcours in juli worden ook weer concer ten gegeven in Alkmaar en Beverwijk. De commissie voor het concours heeft daartoe besloten, omdat de belangstel ling vorig jaar zo verheugend groot is geweest. Aan de zomeracademie voor orgel wordt dit jaar voor het eerst een afzonderlijke cursus aan de moderne orgelliteratuur gewijd. Het feit, dat het •n juli vierhonderd jaar geleden is, dat J. P. Sweelinck werd geboren, wordt herdacht met een concert op 6 juli. De traditionele orgelweek omvat een concert op 2 juli, de improvisatie-wed strijd op 3 juh, het jury-concert op 4 juli en het Sweelinck-herdenkingscon- cert op 6 juli. Deze concerten worden gegeven op het Christiaan Muilerorgel van de Grote Kerk. De reeks concerten Wordt op 12 juli besloten met een concert in de Nieuwe Kerk te Haarlem, Waaraan wordt medegewerkt door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, de vio list Herman Krebbers en de organist Wim van Beek. Het programma ver meldt werken van Bach en Vivaldi en Nepomuk David. De trophee van de improvisatiewed- •trijd wordt betwist door de winnaar (Advertentie) AMSTERDAM, 27 febr. De her- hieuwde daling van Wallstreet heeft onze beurs enigszins onzeker gemaakt. De, koersen van de internationale waar oen lagen vanmiddag over de gehele hnie iets beneden het vorig niveau. Ook Philips moest zich enige reactie laten Welgevallen. De kooplust uit Parijs was van kleinere omvang dan gisteren en hiet voldoende om het lokale aanbod geheel op te vangen. Óok in de scheep- Vaartafdeling gingen de koersen iets omlaag. Kon. Boot kon zich ongeveer handhaven, maar de andere soorten wa len i a 2 pnt. lager, voorzover althans hij de opening van de markt genoteerd, van de cultures moest HVA nog onge veer anderhalve punt prijsgeven. De ataatsfondsenmarkt was prijshoudend tot een fractie lager. Claims Heinekens Bier brouwerij, die gisteren op ƒ615 15) «tin afgedaan, werden vanmiddag ƒ610 geadviseerd. De claims van de Beleg- gmgsmij. Heineken, die gisteren tot 195 *■"+- 25) zijn gestegen, werden vanmiddag onveranderd geadviseerd. Na beurs wor- ?en de voorlopige jaarcijfers van het unUever-concern tegemoet gezien. }H Ned. i9601 J'ANed. 1961 JNed. i96i tuffel 1947 Won. bouw, 6 Handel Mij. Cert. ghUiterdam Rubber CÜfhel Patent Syé-Delt Cert. Ord Gelder Müngovens Nsrt.ï Co. Phiii abel llntuE? Gem Bez. W?n-F eyenoord ko^schePetr RoiV Petroleum 50 Javó Amerika Lijn K-j^ed Stoomb Mij 2-N°iÜïv Mij Nederl. Vorig Slot 103% 101H 100A 941/2 109A 369 114 134 416 >2 347 920 161.20 580 820 396 820 49314 625 10291/2 186.40 3371/2 510 62914 135 153% 152% 71.50 186% 148% 3371? 153% 231 254 538 150 opening 27/2 100A 94ft 113% 132% 414% 814% 1025 185.80 125 152% 186% 155 167% 153 152% Amf,erdam 56 111 2% R»ÏÏsterdam '59 4, «otterdam '57 «eyn ki obl 86% 92 91% 101% 94 PSS Elertric Warö Ro?2jblic Stee, 5^,PuWb 23/2 26/2 50% 50% 411% 41% 58% 58% 75% 74 56% 55% 81% 81% 19% 19% 34% 34 57% 57 U 57% 57% 37% 37% 39% 38% 28 29% 56 55% 55% 543/, 21% 22% 51% 51% 71% 71% «emmingf nauw prijshoudend van het vorig jaar, de Amsterdamse or ganist Bernard Bartelink en verder door Sieglinde Ahrens (Duitsland), Augustus Kropfreiter (Oostenrijk) en door een nog uit te nodigen Franse organist. De jury wordt gevormd door Gabriel Ver- schraegen uit Gent, Jiri Reinberger uit Praag en Piet Kee uit Haarlem. In Alkmaar zal op 5 juli in de Sint Laurenskerk een concert worden gege ven met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch Orkest en de alt Aafje Heynis. Op de ochtenden van 6 en 13 juli zijn er in deze kerk even eens enkele concerten. De Haarlemse organist Klaas Bolt en prof. L. F. Tagli- avini uit Bologna zullen respectievelijk op 11 en 18 juli het Christiaan Muileror gel van de Nederlands Hervormde Kerk in Beverwijk bespelen. De zomeracademie voor organisten wordt van 7 tot en met 27 juli gehouden. Als docenten zijn aangezocht Marie Claire Alain uit Parijs (interpretatie Franse orgelmuziek)Hans Klotz uit Keulen (Bach-cursus)Luigi Tagliavini uit Bologna (interpretatie oude Italiaan se en Spaanse meesters)Siegfried Re- da uit Essen (moderne orgelliteratuur) en Cor Kee uit Zaandam (improvisatie). De Nederlandse regering heeft evenals vorige jaren op bescheiden schaal stu diebeurzen beschikbaar gesteld. VERGADERING De onderlinge tuinliedenvereniging ,,Aerdenhout en Omstreken" houdt vanavond in hotel „Het wapen van Heemstede" een alge mene ledenvergadering, waarna de heer H. J. Doeleman een lezing zal houden over „Mechanisatie in de tuinbouw". HAARLEM, 27 febr. De afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Natuurhis torische Vereniging heeft aan het col lege van B. en W. te Haarlem een brief gezonden, waarin zjj bezwaren oppert tegen het voorgestelde tracee van de weg- de Ranitz. Ofschoon de vereniging oog heeft voor de moeilijk heden, waarvoor de overheid zich ge steld ziet bij de aanleg van wegen, acht zij de voorgestelde oplossing niet juist. De vereniging meent, dat bij het uit zetten van het betrokken tracee zoveel mogelijk gebruik dient te worden ge maakt van de bestaande wegen, waar bij indien nodig bebouwing zou moeten worden geamoveerd. Een der gelijke oplossing lijkt 'naar het oordeel van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging minder schade te berokke nen dan het aanleggen van nieuwe we gen door onvervangbaar recreatieter rein. Aan het slot van de brief verzoekt het bestuur het college, te willen be vorderen dat voor ife weg-de Ranitz een tracee wordt gekozen, waarbij 20 we'" nig mogelijk recreatieterrein voor de bevolking van de betrokken vijf ge meenten verloren gaat. HAARLEM, 27 febr. Het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest van aanstaande vrijdag zal on der leiding staan van de Poolse gast- dirigent Karol Strijja. Strijja is de eer ste dirigent en artistiek leider van de Staatsphilharmonie te Katowice en te vens leider van de dirigentenklasse aan het Conservatorium aldaar. Voor zijn artistieke verdiensten werd Strijja des tijds onderscheiden met het ridderkruis „Polonia. Restituta" en de muziekprijs van de stad Katowice. Aan het concert van vrijdag wordt solistische medewerking verleend door de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer, die samen met het orkest „El amor brujo" van De Falla en de aria van Sextus uit de opera Titus van Mozart ten gehore zal brengen. Het concert wordt geopend met dë Petite suite van Lutoslawski en besloten met de sym- phonie „Die Utor" van Haydn. (Ongecorrigeerd) HAARLEM, 27 febr. „Rond 1970 zal o.a. in de industriële sector de ver houding tussen de uitvoerende en me diale werkenmers gelijk liggen. Dat dwingt tot een vertegenwoordiging van de medialen in de S.E.R. en in andere ook politieke organen". Aldus betoogde pater Adr. Bomhoff M.S.C. gisteravond tijdens de ledenvergadering van de Werknemende Middenstand, af deling Haarlem. Onder de titel „Het structuurpro bleem van de katholieke sociale organi saties" begon pater Bomhoff zijn cau serie met te stellen, dat verantwoorde lijkheidsbesef hem noopte tot spreken. Nadat hij de geschiédenis van de W. M. ZANDVOORT, 27 febr. De Zand- voortse gemeenteraad zal tij'dens een besloten vergadering op dinsdag 6 maart informeel worden ingelicht over het plan om. in Zandvoort een pier te bouwen. Vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken uit Amsterdam, die voor de pier een voorlopig plan heeft gemaakt (waarover wij enige tijd gele den hebben bericht) zullen de raad in lichten omtrent de vorderingen, welke bij de voorbereiding van dit project zijn gemaakt. Tijdens de vergadering van de afde ling Zandvoort van de KVP is ook het pierplan ter sprake gekomen. Naar aanleiding daarvan heeft de voorzitter, de heer J. L. C. Lindeman medege deeld. dat de KVP in Zandvoort een speciale ledenvergadering zal beleggen om de verschillende aspecten van het pierplan te bespreken. Dat zal pas kun nen geschieden als de plannen in een meer concreet stadium zijn gekomen. HAARLEM, 27 febr. I een Haar lems ziekenhuis is overleden de Bloe- mendaalse kunstschilder Han Boskamp. Zijn (zeer verdienstelijk) werk is wei nig bekend, omdat hij sedert de oorlog nauwelijks geëxposeerd heeft. Ten op zichte van de schildersvereniigngen en stromingen was hij een typische soli tair. Wel bleek uit zijn werk, dat hij een leerling is geweest van Herman Kruyder. Voor zover de laatste ex pressionistisch werkte, week Boskamp echter van hem af. Han Boskamp was in 1894 te Overveen geboren. BEVALLEN van een zoon: 23 febr. H. J. de Rooij-Hoeveman, I. M. M. Honcoop-Allart., M. J. van der Lende- Duvé, M. Joosten-Heiliegers, J. M. Pee- reboom-Gerrits, C. J. Teijsse-van Odijk. 24 febr.: M. A. Heerkens-Wagemans, A. F. Linthoudt-Agterhof, J. M. Hie- selaar-Hogema. 25 febr.: A. E. van der Knijff-Durans, S. J. Rutte-Bakker, J. F. H. Stevens-van Eijndhoven. 26 febr.: H. Boerée-van Dijk, J. Kuipers-van Ba- kel. Van een dochter: 23 febr. H. Sjouw- ke-van Boeijen, C. M. Hensbergen-Aal- bertsberg, H. P. van Zijl-van Eis, W. Pinheiro-van Dufln, P. Gosewehr-van der. Heiden, J. H. Peltenburg-Hoekstra, C. H. Smink-Kress, H. H. Heijnen-Mo- ret, J. M. Klootwijk-Rombaut. 24 febr.: J. L. A. van Zutphen-Coevoet. 25 febr. A. Kitseroo-Abbink, A. H. Witteman- Holwerda. 26 febr.: A. H. J. J. Sens- van Rooy H. C. Dieperink-Konietzny. ONDERTROUWD: 26 febr.: T. J. M. Beuk en M. M. Schutte; R. ten Broeke en H. Ossel; L. C. L. M. Dings en T. C. M. van Velzen; H. J. Draijer en M. A.'Groot Huize; C. E. Engelenburg en H. de Graaf. OVERLEDEN: 23 febr. G. van Zalen- Molenaar, 73 j., Rijksstraatweg; H. de Vries-Huiberts, 47 j., Dolfijnstraat; C. J. Cozijn-Romijn, 78 j., Hazepaterslaan; M. J. Bies, 77 j., Hazepaterslaan; W. Kranenburg, 54 j., Gasthuisvest; A. J. Lubbers, 84 j., Jansstraat; W. M. Cro- nau 51 j., Bastiaansstraat; M. A. Cor- nelissen, 88 j., Westerhoutpark. 24 febr. A. M. Zwanenburg-Hooggreef, 66 j., Kamperlaan; J. G. Goes, 71 j., Spaarn- dammerdijk; A. Diekmann, 74 j.Rem- bangstraat; F. J. van Dijk, 77 j., EI- zenplein; A. L. Smits, 76 j., Ramplaan. 25 febr.: A. van Attekum-Wever, 74 j., Muiderslotweg; T. Smit-Schoenmaker, 73 j., Jan Luykenstraat. L. H. van 't Sant, 89 j., Wagenweg. had samengevat, kwam hi) bij de op dracht aan de zgn. „Commissie Beau fort". Tien jaar is deze commissie zoe kend aan het werk geweest. Veel op wekkends kon spreker hierover niet zeggen, evenmin over de verdere, ge spreksgroepen, die zich bezig hilëden met de vormgeving van de katholieke sociale organisaties. De W.M., aldus spreker, diet allerlei pogingen om in de geest van het bisschoppelijk schrijven van maart 1961 te komen tot de op bouw van de katholieke sociale organi saties, waarin de feitelijke drie gele dingen naar binnen toe en naar buiten uit tot uitdrukking komen. Zeer positief was pater Bomhoff in zijn opvatting, dat de K.A.B. haar eigen weg gaat en de W.M. niet blijkt te wil len aanvaarden als de representante van de katholieke mediale werkers. Een aantal katholieke vakbonden met mediale leden neemt een tweeslachtig standpunt in. Intussen staat de liquida tie van de standsorganisaties voor de deur, al wil het episcopaat de standsor- ganisatorische gedachte bestendigd zien. Na dit openhartig en verhelderend betoog ontspon zich een levendige dis cussie. Bij de afwikkeling van de agenda deelde de voorzitter, de heer J. G. Boos mede, dat de heer A. F. G. Hen driks en hy zelf zich terugtrokken uit het bestuur. In hun plaats werd de heer J. C. van Lierop als bestuurslid gekozen, terwijl uit de zittende be stuursleden de heer P. G. Tel als voorzitter werd aangewezen. Beide scheidende bestuursleden mochten woorden van dank in ontvangst ne men. and CINEMA PALACE: (3e week) Porgy Bess, 14 jaar. Dag. 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: Het loon van de misdaad, 18 jaar 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De Mongolen", 14 jr 2, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Het meisje van de rivier", atr. volwassen. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: (7e week) De kanonnen van Navarone, 14 jaar. Gewijzigde tijden: 2 en 7.30 uur. ROXY: Nacht in Socorro, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw is een vrouw, ontraden. MINERVA: t/m dinsdag: Dr. Vlimmen, volwassen. Wo. 2.30 uur: George wint op alle fronten, 14 jaar. Dinsdag 27 februari Stadsschouwburg. 8 uur: Haarlemse To neel Club: „De Openbare Aanklager". Dinsdag 27 februari Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 28 februari Minerva Theater. 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring. Instructieve muziekavond: „Aan de bronnen van de jazz" en „Van medi cijnman tot musical". Willem Hielkema, piano; Leo Romimerts, zang. Dinsdag 27 februari Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. Levende schrijvers. Clare Lennart vertelt over het beroep van schrijfster en leest uit eigen werk. Woensdag 28 februari Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. Mevr. dr. M. Révész-Alexander over „Italiaanse schilderkunst in de 15e eeuw". (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Het personeel van de P.T.T. zal dit jaar geen winstuitkering krijgen over het voorafgaande boekjaar, zulks in tegenstelling met het vorig jaar. De persdienst van de P.T.T. deelt hierover het volgende mede. De grati- ficiaties, die bij het staatsbedrijf der P.T.T. over 1960 zijn betaald; waren geen algemene gratificaties voor het gehele personeel. Zij werden gegeven als een soort waarderingspremie. Het personeel met een goede dienstuitvoe ring ontving twee procent van het jaar loon, de ambtenaren met een uitste kende beoordeling kregen vier procent. Een kleine groep van het personeel kwam in het geheel niet voor een gra tificatie in aanmerking. Dit stelsel zou over 1961 alleen voor de zogenaamde maandloner^ van toepassing geweest zijn, omdat voor de vroegere weeklo- ners met ingang van i januari 1961 een stelsel van prestatiebeloning is in gevoerd. De minister van Binnenlandse Za ken heeft deze regeling voor 1961 af gewezen op grond van de overweging, dat deze gratificaties het karakter gewezen op grond van de overweging, van prestatie-beloning hebben ter wijl de regering een dergelijk stelsel voor maandloners in Rijksdienst on gewenst acht. Voorts achtte de minister het geven van een dergelijke gratificatie aan de grote meerderheid van de maandlo ners bij de P.T.T. niet aanvaardbaar, omdat de regering een algemene uitke ring ineens over 1961 aan de ambtena ren in het georganiseerd overleg heeft afgewezen. JUBILEUM Zaterdag 3 maart zal de heer A. E. Timmers 40 jaar als chauffeur in dienst zijn bij de firma F. C. Misset jr. te Haarlem. In café v.d. Heuvel aan de Valkenburgerlaan te Heemstede zal van 11-12 uur gele genheid zijn de jubilaris te feliciteren. Willem Bank, die donderdag 1 maart zijn veertig-jarig jubileum bij de familie Milatz te Hoofddorp viert. Veertigjarige dienstjubilea beho- daag aan de dag niet tot de zeld zaamheden. Maar wanneer een boe renknecht veertig jaar achtereen bij dezelfde baas heeft géwerkt, liggen de zaken anders. Boer Dirk Milatz van de Spieringweg 909 in Hoofddorp vertelde ons dat zo iets bijna nooit voorkomt. De knechten verwisselen dikwijls van baas en dan komen ze aan zo'n jubileum nooit toe. Op don derdag 1 maart is het echter veertig jaar geleden dat Willem Bank bij Milatz in dienst trad en wegens dit zeldzame feit brengen we Bank van daag voor het voetlicht. Willem Bank, 69 jaar oud en gebo ren in Haarlemmerliede en Spaam- woude, is helemaal in het boerenle ven opgegroeid. In zijn kinderjaren woonde hij op een molen (zijn vader was molenaar) en toen hij van schooi kwam werd hij knecht bij boer An- toon Nelis aan de Liede. Daar bleef hij zeven jaar om vervolgens de blauwe kiel te verwisselen voor 's koningswapenrok. Dat betekende in de mobilisatie vijf jaar onder de wa penen. Weer uit dienst gekomen, zocht Bank dadelijk weer het boeren bedrijf op. Hij kwam bij verschillen de bazen terecht, maar bij één be viel 't hem zo goed dat hij er niet meer vandaan wilde. Dat was bij boer Jan Milatz in Hoofddorp, de va- der van de tegenwoordige eigenaar, die in Bank een beste knecht kreeg. Van 's morgens vier uur tot 's avonds zeven was het werken geblazen. Dat heeft Bank volgehou den tot zijn 65e jaar. „Hard werken is gezond", vertelde de jubilaris. „Dat heb ik zelf mogen ondervinden. Ik ben er nooit ziek van geworden, maar ja, als je een dagje ouder wordt dan doe je 't wat kalmer aan en de laatste jaren loopt de wekker dan ook een uur of wat later af. Op het gemengde bedrijf van Milatz heeft Bank van alles moeten aanpak ken. Er moest gezaaid worden, ge mest en gewied en op melkenstijd riepen de koeien. Honderden kalve ren, lammeren en biggen heeft Bank „Afbeelding van het trosch Gebouw van den WelEdele Heere Henry Hope in de Haer lemmer hout 1789", een gravure uit de verzameling van J. A. Bomans. HAARLEM, 27 febr. Gister avond heeft dr. J. Meijer voor een groot aantal leden van Vereeniging „Haerlem" een boeiende lezing ge houden over de rol die Koning Lode wijk Napoleon in de geschiedenis van/ het bekende buiten ,,'t Paviljoen'-, thans zetel van het Provinciaal Be stuur, heeft gespeeld. Het bijzondere van zijn uiteenzetting was, dat hij die Napoleontische periode vanuit joods standpunt bekeek, door de fi guur van Jonas Daniël Meijer, de ad- vokaat van Lodewijk Napoleon, naar voren te halen. Hij was het die tij dens een proces uitvoerig betoogde, dat Lodewijk Napoleon de rechtma tige eigenaar van het Paviljoen was. Maar ondanks zijn bemoeiingen en die van anderen is de vraag wie de eigenaar van het gebouw is, tot op heden niet opgelost. Eind 18e eeuw kocht de bankier Hen ry Hope een buiten „Welgelegen" om in de lommerrijke Haarlemmer Hout van tijd tot tijd wat op verhaal te komen. De oude hoeve stond hem echter niet erg aan en hij besloot tot de bouw van een magistraal paleis, het fraaiste monument uit de 18e eeuw in Haarlem. Dit gebouw koos Koning Lo dewijk Napoleon voor zijn verblijf in Holland en in 1808 kocht hij het van de familie Hope en gaf het de naam ,,'t Paviljoen". Het Napoleontische bewind heeft, naast onderdrukking en veronachtza ming van nationalistische gevoelens, veel goede dingen gebracht en Lode wijk Napoleon moet een zuiver gewe ten en veel Nederlandse vrienden ge had hebben, toen hij, enige jaren na dat Napoleon de genadeslag gekregen had, probeerde hier weer aan de macht te komen en in 1820 door middel wm een prooes weer bezitter van het Paviljoen te worden. Als advo- kaat koos hij zich Jonas Daniël Meijer, die als eerste joodse advokaat in Ne derland niet gebonden was aan tradi ties en bovendien een origineel man was. Hij wilde eigenlijk wel graag te rugkeren naaf de Napoleontische tijd, die voor de joden zowel als voor de katholieken het begin van hun emanci patie gebracht had. Aan de andere kant was hjj zeer oranjegezind: zijn familieleden, rijke kooplieden, waren de geldschieters van de Oranje's. Door zijn pleidooi zou hij prinses Wilhelmi- na, echtgenote van prins Willem V en toenmalige bewoonster van 't Pavil joen in feite haar huis hebben ontno men. Meijer moet in grote tweestrijd zijn geweest en het is misschien teke nend, dat hij zijn gehele pleidooi van papier af gelezen heeft, hetgeen niet erg in de lijn van een welsprekend advo kaat als Meijer lag. Met bewonderenswaardige objectivi teit betoogde Meijer, dat de exJkoning eigenaar van het paleis was, eenvou dig omdat hij het voor een bedrag van ƒ330.000 van de familie Hope gekocht had. Het is echter niet bekend of hij uit eigen middelen dan wel uit die van de Staat der Nederlanden betaald heeft. De Rechtbank maakte zich van de zaak af door vast te stellen, dat niet uit te maken was wie rechtmatig eige naar was. In verband hiermee kan men zich de vraag stellen of de val van het Napoleontische bewind dan zó ingrijpend geweest is, dat zelfs de per soonlijke rechten van Napoleon en zijn familieledene moesten vervallen. Inte ressant is, dat de latere koning Willem I zich kennelijk als eigenaar van het gebouw beschouwde toen hij het de ge meente Haarlem aanbood. Deze ging echter door de hoge herstelkosten niet op de transactie in. Lodewijk Napoleon heeft nooit hoger beroep aangetekend en dr. Meijer op perde de mogelijkheid dat de koning het proces gevoerd had om de gezind heid van de Nederlanders jegens hem te peilen; toen dat proefproces voor hem teleurstellend afliep heeft hij zijn andere bezittingen in Nederland maar laten schieten. Tijdens de pauze was er gelegen heid een aantal oude afbeeldingen van het Paviljoen uit de interessante verzameling van de heer J. A. Bo mans te Heemstede te bezichtigen. in de loop der jaren ter wereld hel pen brengen. „Het boerenleven is me altijd best bevallen en als ik 't nog eens over moest doen, deed ik het weer zo". Boer Milatz voegt daar aan toe dat het jubileum van Bank een lichtend voorbeeld van trouw voor de jongeren mag worden genoemd. „Het is moeilijk om een goede knecht te krijgen. Op een knecht als Bank mogen we trots zijn. Af en toe moet ik hem wel eens remmen. Bank weet soms van geen ophouden. Ik kan altijd van hem op aan en wan neer m'n vrouw en ik uitgaan, kan ik de boerderij rustig aan hem over laten". „Zolang ik het vol kan hou den, kan Milatz op mij blijven reke nen", zegt Bank. Van zijn vier zoons trad er een in zijn voetsporen. Die werkt elders op een boerderij. De overige zoons kozen een andere rich ting. Op 1 maart is het feest op de boer derij van Milatz. Bank's jubileum zal bij de baas worden gevierd en iedereen die de jubilaris wil felicite ren, is de hele dag van harte wel kom. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlllllllllllllllllllll Ieder jaar weer, op een zaterdag middag in februari, kan men me- rouw M. de Vaal-Muller aantreffen n de aula van het Mendelcollege in Haarlem-Noord. Zij wordt trouw ge secondeerd door een zestal critische nannen, die onder haar supervisie de verrichtingen gade slaan van de kandidaten, die zich gemeld hebben voor de sectie „dans en toneel" van 'iet Haarlems Interscholair Jeugd- aemooi. Ook zaterdagmiddag was ij met haar paladijnen present in de aula die een jaarlijks trefpunt is ge- /orden van nerveuze danseresjes en vat meer zelfverzekerde tonelisten. Ach, de entourage is wat kaal. De aula is tenslotte een proeflokaal, dat met enige fantasie als schouwburg- uodium gedacht moet worden. Maar de ernst van de qandidaten is echt. Er is die lichte trilling, die aan de spanning enige nuance geeft. Moeten er tranen gedroogd worden of een kalmerend woord gesproken worden, dan is er altijd wel iemand achter de coulissen, die als aspirine in leven den lijve wil fungeren. En soms is die ook hard nodig. Want wat doe je, als je merkt, dat je de muziek ver geten bent? Of als je dit en dat dans je hebt opgegeven, en je moet plotse ling van nummer veranderen, omdat de juffrouw van balletles de plaat niet wil afstaan. Het is tenslotte om te huilen. Zo gauw is het doek niet opgegaan, of alle leed schijnt geleden te zijn. Dan wordt alles gegeven om de jury er toch maar van te overtuigen, dat zb'n nummer in het schouwburgpro gramma niet mag ontbreken. Het gebeurt allemaal eerlijk en meestal zonder veel pretentie. De blik, waar mee vooral de jongste executanten het podium verlaten, spreekt meest al een taal van „zo is het en niet an ders". Maar de jury-leden zwijgen. Noteren slechts. Hun zwoegen wordt slechts afgebroken om de dorst te lessen, waarvoor de Mendel-keuken zich uitslooft. Die verzorging is uit stekend, maar dit jaar werd toch no de pater Vermeulen gemist, de men- deliaanse gastheer-bij-uitstek, die met een klein augustijns gebaar en met een critisch oog er ieder jaar voor waakte, dat de jury op peil bleef. Niet zozeer zijn bemoedigend woord als wel een simpel knikje met zijn hoofd was voldoende om de lan ge zitting menselijk te laten blijven. Geen gasten-pater heeft zich ooit zo voortreffelijk van zijn taak ge kweten. Vooral wanneer de jury in beraad ging in de lerarenkamer, waarheen hij de sfeer v;an het proef lokaal vanuit de aula wist over' te brengen. „Les Midinettes" tijdens voor-selectie voor het Interscholair toernooi Mendelcollege. ZANDVOORT, 26 febr. Ter gele genheid van het zilveren jubileum van de toneelvereniging „Op hoop van zegen" werd in hotel Keur een zeer druk bezochte receptie gehouden. De voorzitter, de heer J. G. Bisenberger, 6chetste het ontstaan en de ontwikke ling van de vereniging en dankte het gemeentebestuur van Zandvoort voor de financiële steun. In zijn dankwoord betrok hij ook de zusterverenigingen en de NATU. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, die met zijn echt genote aanwezig was, feliciteerde de vereniging en de mede-jubilerende voor zitter en diens echtgenote, mevrouw Biesenberger-Kromhout. In verband met de naam der vereniging opperde de burgemeester het denkbeeld een straat te noemen naar de onvergetelijke actrice, mevrouw Esther de Boer-van Rijk. De burgemeester hield daarna een beschouwing over de bemoeiingen van de overheid met de cultuur. Zij zal die moeten steunen door een vrijgeviger subsidiebeleid, vooral ten opzichte van de amateurs. Op de scholen zal aan de jeugd belangstelling moeten worden bijgebracht voor de creatieve vorming; bij elk schoolgebouw zou een klein theater-zaaltje moeten worden ingericht opdat de kinderen, daar zullen kunnen leren actief deel te nemen aan cultu rele manifestaties. Namens het gemeen tebestuur overhandigde de burgemees ter een enveloppe met 200 als bijdrage in de kosten van de jubileum-opvoering van het toneelstuk „Op hoop van zegen". Namens de NATU sprak de heer Kraneveld uit Haarlem, voor wie de woorden van de burgemeester uit het hart waren gegrepen. Hij pleitte voor afschaffing van vermakelijkheidsbelas ting voor uitvoeringen van amateur- toneelverenigingen. De vereniging kreeg de bronzen Natu-medaille en de heer Bisenberger de hoogste onderscheiding, de rederijkers-speld voor bijzondere verdiensten. Het echtpaar Bisenberger ontving bovendien nog enkele geschen ken. Nadat enkele vertegenwoordigers van zuster-verenigingen het woord hadden gevoerd, sprak de heer C. Schaap na mens de contact-commissie voor cultu rele belangen. Hjj vestigde de aandacht op de noodzaak van de oprichting van een openlucht-theater. HAARLEM, 27 febr. De Nederland se Katholieke Vrouwen Beweging, krmg West heeft dezer dagen haar jaarver gadering gehouden. Uit de verslagen van de secretaresse en de pcnningmees- teresse bleek, dat de KAV-afdeling een alleszins goed jaar achter de rug had. Na afloop van de vergadering bleven de leden enige tijd bij elkaar voor een korte carnavalsviering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3