Elk aandeel Vereenigd Bezit van 1894 een Belang Bij Ca« 200 ondernemingen tegelijk Wederopbouwplan voor de Bezuidenhout vastgesteld zijn DAGPUZZLE 3 DE GEHEIMZINNIGE STER i L DE LAATSTE SLAG Alfredo Mensen zoals wij Uit de pers w* Loenense school krijgt schrikhek99 Auto tegen trein Na bedrijfsongeval overleden ZEVENTIEN JAAR NA BOMBARDEMENT f 425.- Obligatielening van Congregatie Joannes de Deo in Helvoirt Geruchten over verkoop Citroën aan Fiat Benelux-wegvervoer geliberaliseerd Kleinere Amerikaanse Ford in ontwikkeling Sterk gestegen uienprijs -useA&n AsA&t... Nieuwe Britse order voor „Friendships" Katholieke Illustratie^ DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 PAGINA 4 p.a Om de eer DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ 123 Het Pool schip Aurora, dat op zoek ging naa r de meteoor steen, die in de Noordelijke IJszee terecht gekomen was, za) weldra in Europa terug zijn. De expeditie slaagde erin de meteoorsteen te ontdekken. Tengevolge van Inwendige expiosies verdween de steen in de golven.Dank zij de koelbloedigheid en de moed van de jonge reporter Kuifje, die zich op het eilandje bevond, toen het begon te zinken, was het mogelijk een bi ok steen te redden, waarin het nieuwe metaal voorkomt, waarvan de Heer KaJys de aanwezigheid vaststelde. Het bestuderen van dit metaal, waarvan de leden der expeditie reeds verrassende eigenschappen door waarneming vaststelden, za! van groot beiang zijn voor de wetenschap. Men kan dus opzienbarende ontdek kingen verwachten... -v A/at betreft de vreemde voorva/ten, we/ke zich gedurende de re is van de Aurora voordeden men heef t thans zekerheid gekregen, dat het hier gevallen betrof van sabotage met het doei de expeditie te doen mislukken. Spoedig zai er een strafvervolging worden ingesteld. Als hoofdschuldige wordt een bekend financier van Sao Rico genoemd ERIC DE NOORMAN door WILLEM CAPEL (Advertentie) De LOENEN (Veluwe), 26 febr. openbare lagere school in Loenen op de Veluwe krijgt een „schrikhek". Met de plaatsing van dit hek wordt voldaan aan een verzoek van vele ouders aan het gemeentebestuur van Apeldoorn, waar toe Loenen behoort. De school ligt vlak by het Apeldooms kanaal en heeft geen afscheiding tussen speelplein en openba re weg. UTRECHT. 27 febr. Gistermiddag is op de Kamphuizeroverweg in de spoorlijn Kampen-Zwolle, ongeveer tien kilometer buiten Kampen, een perso nenauto tegen een trein gebotst. De be stuurder van de auto, de heer J. Does burg uit Uitgeest, werd uit de wagen geslingerd en kwam in een sloot te recht; hij werd ernstig gewond. De overweg is beveiligd door een automatische Knipperlichtinstallatie. De trein liep enige vertraging op en werd licht beschadigd. RENKUM, 26 febr. Zaterdagavond is de 64-jarige heer J. H. Versteegen het slachtoffer geworden van een be drijfsongeval. De man die werkzaam was in een fabriek van de n. v. Ko ninklijke papierfabriek was om streeks negen uur bezig een sto ring in het fabricageproces op te heffen. Daartoe was hij op een plank gaan staan, waarbij njj met één voet op een gladde wals steunde. Hij gleed uit en kwam met het rechterbeen tus sen de wals en een zogenaamde tam boer terecht. De man werd zwaargewond. Hij werd naar het „St. Elisabethsgasthuis" in Arnhem vervoerd, waar hij om streeks één uur 's nachts is overleden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 febr. De gemeen teraad is eerst gisteren, zeventien jaar nadat het Bezuidenhoutkwartier bij het bombardement werd verwoest, geko men tot vaststelling van het wederop- bouwplan. Nadat de raad eerder al ak koord was gegaan met het belangrijk ste onderdeel van het plan, het sta tionsproject, werden er geen overwe gende bezwaren meer gemaakt tegen de globale opzet. Het plan werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De wethouder van Stadsontwikkeling en volkshuisvesting, ir. R. van Lissa Nessel, zei, dat de voorbereidingen van het plan zolang hebben geduurd omdat er een compromis moest worden gevon den tussen vele belangen, onder meer van de Spoorwegen, het rijk (dat er vele kantoorgebouwen krijgt) en water staat (dat niéuwe, grote invalswegen wil). Toen de plannen in 1954 rond wa ren, moesten zij worden gewijzigd, om dat de uitvoering veel te kostbaar bleek te zijn. Na een drastische ingreep zijn de kosten thans teruggebracht tot negen tig miljoen gulden. De heer N. Vugts (KVP) sprak over een „lijdensgeschiedenis". Hij zei het ernstig te betreuren, dat het aantal wo ningen za] worden teruggebracht van 2100 tot ongeveer 300 Voor de bouw van rijkskantoren is dit echter onver mijdelijk, zo zei hü, en het particuliere moet wijken voor het algemeen. De heer K. Nieukerke (VVD) vroeg, of er waarborgen zijn dat zij, die uit hun huizen worden verdreven, nieuwe woonruimte krijg ijn fj :en. (Advertentie) Beckers Haarden 'Keurhaarden' De Stichting Vaste Brandstoffen heeft in overleg met een aantal haarden fabrikanten keuringseisen voor kolenhaarden opgesteld. Deze eisen heb ben ten doel de gebruiker in het bezit te brengen van een haard, die aan verschillende kwaliteitsnormen voldoet. Beckers onderwerpt zijn haarden aan de keuringseisen, die voor het verkrijgen van het VABRA-keur worden gesteld. Type 466 kolen- convector Functioneel gebouwde moderne haard met grote capaciteit in amber en parelgrijs voor grote en moeilijke kamers. Geheel van giet ijzer, dus uiterst solidp van constructie. Nettocap. 17.500 kcal/u In iets kleinere formaat-verhoudingen: type 455 nettocap. 15.500 kcal/u f 365.- type 444 nettocap. 13.000 kcal/u f 208.- 'n leéuw van een haard I Nu Opnemtnim deze rubriek ni#I noodzakelijk een bewijt van m- etemmino Onder het opschrift „Om de eer" be vat Het Vrije Volk het volgende arti kel: Op de Statendag van de K.V.P. heeft urtijvoorzitter mr. Van Doom over Nieuw-Guinea o.m. gezegd: „Onze par tijleiding heeft nimmer ontkend dat wij bi) een werkelijke overmacht rustig zou den terugtreden. Maar niemand mag van ons verwachten dat wh bereid zou den zjjn zonder strikte noodzaak te ver sagen en aldus ons eergevoel te ver gooien." Deze passage is voor prof. Duynstee aanleiding geweest te bedanken als lid van de KVP, omdat „dit nu precies is, wat degenen in Indonesië, die geen heil zien in een weg van overleg, vrezen". In feite is het nog veel erger dan wat Êrof. Duynstee in de verklaring leest, ie woorden van mr. Van Doom bete kepen niets anders dan dat de KVP (in het voetspoor van de regering) het er maar op aan laat komen. Het is de KVP die een militaire actie van Indo nesië fegen Nieuw-Guinea uitlokt door te stellen dat Nederland dan wel „rus tig zal terugtreden". En wat betekent dan rustig terugtre den? Het betekent dat er eerst doden moeten vallen om aan te tonen dat de „werkelijke overmacht" aanwezig is, en dat daarna Indonesië zijn zin krijgt. Ten koste van de slachtoffers en ten koste van de Papoea's die wij daar d{in wel onder mogen rekenen omdat er on der die omstandigheden natuurlijk voor hen geen enkele vorm van zelfbeschik king verwezenlijkt zal worden. Voor ons zt1n de Papoea's geen ob ject van onderhande'ingen. heeft mr. Van Doom gezegd. Maar voor de KVP ziln de Papoea's wel het willoze object van een Nederlands ..eergevoel" dat geen andere politiek dan die der over macht mogelijk zou maken. KRUISWOORDRAADSEL 123456789 10 Horizontaal: 1. zeeëngte in Noord-Eu ropa, 2 verkwikking, noot. 3 karakter, jenever, 4 vrouwelijke kloosterorde, 5 deel van huis, schrijfgerei, 6 opgooi, tafereel, 7 verorberen, jonge stier, 8 vurig, echtgenoot, 9 verliefd doen, en personne (afk.), 10 Vlaamse omroep, fijn garen weefsel, 11 rattekruit. Vertikaal: 1 lijder, 2 haarloos, Duits automerk, 3 pak slaag, 4 weggelopen, meisjesnaam, 5 voegwoord pers. vnw., boven het ge\> one, 6 weefsel, tin (scheik. symbool), 7 Rover-Scout (afk.), zo (Lat.), loot, 8 stad in Zwitserland, peuter, 9 bout, 10 meisjesnaam, plaats in Groningen (2 w.). OPLOSSINC 26 febrnari Horizontaal: 1 dal, 4 morel, 6 aal moes, 8 lg, 9 gt, 10 uno, 11 paa, 12 ie, 14 ta, 15 netelig, 18 talie, 19 mis. Vertikaal: 1 dol, 2 arme, 3 leo, 4 magneet, 5 legatie, 6 aluin, 7 staag, 13 deli, 16 tam, 17 lis. van Hagen (P.v.d.A.) niet enthousiast te zjjn over het plan, dat hij echter wel aanvaardbaar acht. Hij pleitte, ge zien de te verwachten groei van net verkeer, voor enkele orgelijkvloerse kruisingen. De wethouder zei, dat de mo- singen. De wethouder zei, dat de mo gelijkheden hiervoor zjjn opengehouden. AMSTERDAM. 26 februari. Op 7 maart wordt (door de Nederlandsche Credietbank, Lentjes en Drossaerts, èn Arnold Gilissen's Bank) de inschrij ving a pari opengesteld op 3.000.000 4'/i procent 30-jarige obligaties ten las te van de Congregatie van de broeders van Barmhartigheid van St. Joannes de Deo te Helvoirt, waarvan een be drag van 500.000 op emissievoorwaar- den is geplaatst. De stukken zijn groot nominaal 1000 en 500. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De lening is aflosbaar a pari, in de jaren 1968 tot en met 1992. Vervroeg de gehele of gedeeltelijke aflossing van 1965 tot en met 1972 101pet., 1973-1977 k 101 pet., 1978-1982 a 100 li pet., daarna a 100 pet. De uitgifte heeft, blijkens hetpros pectus, ten doel de financiering van de nieuwbouw en uitbreiding van het zie kenhuis St. Joannes de Deo in Haar lem. PARIJS, 27 febr. „Ongegronde ge ruchten" over een verkoop van aande len Citroën aan Fiat door Michelin heb ben gisteren op de Parijse effecten beurs een algemene hausse doen ont staan in de koersen van rubberindustrie en auto-aandelen. Aandelen Michelin en Simca stegen het sterkst, die van Mi- "ehelin in een keer met 100 n.f. Het ziet er dus naar uit, dat er op de beurs een zekere waarde aan de geruchten wordt gehecht, die echter door Miche lin en Fiat zijn tegengesproken. Volgens welingelichte economische kringen zou de verkoop van Citroën voor Michelin het middel vormen zich van de auto-industrie los te maken. Mi chelin, die grote Europese en Ameri kaanse ambities heeft, zou de opbrengst van de verkoop van haar aandelen Ci troën (volgens zeggen bezit Michelin 56 procent van het kapitaal van Citroën) kunnen gebruiken voor de ontwikkeling van haar buitenlandse activiteiten. DEN HAAG, 26 febr. Met ingang van 1 juli zal het gehele wegvervoer tussen de landen van de Benelux onder ling zonder bijzondere vergunning of machtiging voor grensoverschrijdend vervoer mogelijk zijn. Volgens de Niwo is dit tijdens de laatste ministerraad van de Benelux besloten. NEW YORK, 27 febr. Een zegs man van de Amerikaanse Fordfabrie ken heeft het bericht bevestigd, dat Ford een nieuwe personenauto in ont wikkeling heeft, die kleiner is dan de huidige Amerikaanse „compact car", maar wat groter is dan de Volkswagen. Hjj voegde hieraan toe, dat er op dit moment nog niet op details kon wor den ingegaan. Het nieuwe model, „Car dinal" genaamd, zal in juli in produk- tie gaan. Wall Street Journal had len foto van het nieuwe model geplaatst met de mededeling, dat de Cardinal een viercylinder benzinemotor heeft van 55 P.K. De kleinste Amerikaanse Ford tot nu toe: de zes cylinder Fal con heeft een vermogen van 85 P.K. DEN HAAG, 27 febr. Nadat er reeds geruime tijd hoge prijzen werden betaald voor de export geschikte Neder landse uien is als gevolg van het koude weer en de daardoor toegenomen vraag op de meeste buitenlandse markten, de prijs verder opgelopen. Voor middel en grove uien werd eind vorige week een prijs betaald van 45 tot 50 cent per kg. Het is lang geleden dat er dergelijke bij zonder hoge prijzen voor de uien betaald zijn. De uitvoer is weliswaar wat terug gelopen maar blijft toch vrij groot voor de tijd van het jaar. Copyright Casterman 3 153. Ook de andere wachtposten hebben de nadering van de Hunnen ontdekt en even later beginnen de klokken van het kerkje te luiden. Met Sangibanus en de anderen heeft Eric een laatste bespreking. Dan begeeft iedereen zich op zijn post. Ze zien de ontzagwekkende Hunnen- legers in het late daglicht op ruime afstand langs de stad heentrekken. Bij het invallen der duisternis zijn zij omgeven door een kring van flak kerende wachtvuren. Eensklaps hoort de Noorman een eigenaardig hoorngeschal, gevolgd door het verwijderde gebonk van trommen. Is dat het sein voor een aanval? De verdedigers wachten grimmig af. Maar er gebeurt niets. Door de nacht klinkt slechts het doffe trom- gedreun en het jankende geluid van strijdhoorns. Koning Merwig fluis tert: „Hier wordt iedereen waanzinnig van." En hij balt de vuist tegen de kampvuren aan de horizon. „Hoe houden die schurken het zelf uit „Als zij het uithouden, kunnen wij het ook," antwoordt Eric schouderophalend. „Ik denk, dat het de bedoeling is ons dol te maken." De nacht verstrijkt en de eerste dag gaat voorbij zonder aanval. Alleen het gedreun van de trommen gaat onafgebroken voort. Zelfs de nuchtere, kalme Svein dreigt er nerveus van te worden. Maar terwijl de gehele stad de aandacht gericht houdt op de linie, heeft niemand erg in een paar Hunnenverspieders, die langs de rivier, ver borgen aan de oever in het hoge riet, naderen. Ze wijzen elkaar grijn zend op de wrakstukken van een toegangsbrug, die door de verdedigers vernieuwd is. „Ziet broeders," fluistert er een, „hout, ook een grote stadspoort, hout, dat branden wil." M0C0 [tptiMin Volgens gegevens van het uitvoer con trole-bureau voor tuinbon wproduk ten werden er in de week van 11-17 febr. j.l. nog 3943 ton Nederlandse uien geëxpor teerd. Daarvan was West Duitsland met 1683 ton de voornaamste afnemer. Enge land nam in deze periode 976 ton Neder landse uien af en België en Luxemburg 425 ton. Verder gingen er 472 ton uien naar Frankrijk, 132 ton naar West Indië en 120 ton naar Denemarken. Verder gingen er in die week kleinere zendin gen naar Zweden, Finland, Oostenrijk en Afrika. De voorraden bij de Nederlandse uien- telers beginnen nu snel te minderen en ook de meeste handelaren hebben niet veel uien meer in voorraad. „Van Soest, Broeksevaart 18." „Bliksems ja, een Dustking 70 b, een prachtbeestje niet?" „Prima, mijnheer." „Dan drinken we niet op de godgeleerdheid of andere wetenschappen, dan drinken we op de stofzui ger-affaire, die mij in staat stelt frank en frij te leven. Verkoop ik, dan verdien ik, verkoop ik niet, dan is er niemand die me kwaad aankijkt. Drink uit, Albert." Maar Albert weerde af: „Mijnheer, dat is tegen alle regels in, daar kan ik de grootste last mee krijgen/' Toen kreunde de Pjjper. „Leo," klonk het klagelijk, „Leo, we gaan toch nog niet naar huis vel?" Ineens was Leo weer de zorgzame. „We zullen de heren maar naar boven brengen, zjjn de kamers in orde, Albert?" „Alles is in orde, mijnheer." „Prachtig, misschien wil je dan nog even de por tier of een ander mannetje halen?" Terwijl Albert weg was, stopte Romunde voor mor gen nog een paar appels en wat noten in zijn zak, schonk zich nog een glas wijn in en zich tot z'n slapen de vrienden wendend dronk hij ze toe met zijn latijn- se uitspraak van die avond: „Acta est fabula", het spel is geëindigd." Buise werd wakker en antwoordde met een hart grondig. „Helaas." Toen kwam Albert met een reusachtige portier te rug. Ze namen de Pijper, die wilde gaan hossen en een „lo vivat" aanheffen, tussen hen in. Zonder plicht plegingen legde Romunde zijn ha. d op de zingende mond en maande tot stilte, alles in het hotel sliep al. Jelsma rekte zich uit, weerde alle hulp af en ver klaarde van een prachtvrouw gedroomd te hebben. Slaapdronken liep hij de Pijper, die zijn rood papie ren muts nog op had, achterna. Buise wilde nog niet naar bed en bij de woorden wisseling tussen hem en Romunde werd ook Let tinga wakker. Nu dreef Romunde die twee langzaam maar zeker het zaaltje uit en de brede trap op naar boven. En Romunde ging als een zorgvolle vader zich er nog van overtuigen, dat zijn vier vrienden goed toege stopt onder de dekens lagen en liep nog even naar beneden om op het grote bord in de portiersloge -te kijken of het uur van wekken voor de Pijper goed stond ingevuld. HOOFDSTUK H Met een zeer zwaar hoofd werd de Pjjper de vol gende morgen door vinnig kloppen op zijn kamer deur gewekt. Het duurde lang, eer hjj besefte waar hy zich be vond; wezenloos staarde hjj naar de lampekap, naar de zware gordijnen, waarlangs het morgenlicht kier de. Naast hem op het kussen ritselde iets, het was z'n knalrode papieren muts, die hij gisteren de ge hele avond niet af had willen zetten en die Romunde hem dan ook maar in bed had gelaten. De Pijper, die anders zwaar met morgenziekte be- jpt was, glimlachte nu even, het zou z'n laatste glimlach zijn die dag. Neen, toch niet, nog even glimlachte hij, toen, na het rinkelen van de telefoon op zijn nachtkastje, hij de bezorgde stem van Leo herkende, die vroeg of hjj al was opgestaan. Wat had de Pijper er niet voor gegeven, zich nog eens heerlijk in zijn warme bed te kunnen omdraaien, maar hij schopte de dékens van zich af en ging met voorzichtige pasjes naar de badkamer, waar hij zich i met een ijskoude, felspuitende douche pijnigde en r'jn lichaam met ue ruwe badhanddoek wreef en wreef tot hij rood zag. Hij deed wat poeder in een flesje waarin een of andere geheimzinnige vloeistof zat, schudde en schudde, goot de inhoud in een glas water en dronk met een vies gezicht. Over een half uur zou hy weer dokter de Pijper zijn, de beroemde chirurg, wiens mes feilloos was. Hij liet zjjn chauffeur, die met de wagen al voor het hotel wachtte, boven komen om de smoking in de koffer te doen; het veelkleurige corpslint rolde hi) zelf op en toen het ip het doosje lag, bleef de Pijper er weemoedig naar staren, het zou weer een vol jaar duren eer hij het weer zou omhangen. Dwars door de stad ging het, het ochtendblad lag naast hem, maar hij keek het niet in. Hij staarde uit het portierraampje, maar niets wat op straat ge beurde drong tot hem door; hij concentreerde zich,, overwoog de mogelijkheden, die zich straks by de operatie konden voordoen. En toen de wagen de grote poort van het zieken huis inzwenkte en de portier het signaal inschakelde, dat door heel het ziekenhuis de komst van dokter de Pijper aankondigde, was het alsof die electrische stroom ook door de lichamen van zaal- en operatie- zusters ging. j „Dokter de Pijper is er!" fluisterden ze. Hij snauwde tegen het zustertje, dat de koortslijst van de patiënt, die zo juist de operatiezaal werd op gereden, niet goed onder zijn neut hield, terwijl hy maar steeds ztfn handen waste. Hij grauwde tegen de zuster, die een beetje stun telde bij het aantrekken van z'n gummi handschoe nen Hij was weer echt dokter de Pijper, die nergens meer aan dacht, aan geen feest, geen vrienden, aan geen huis, geen vrouw, geen kinderen, alleen aan zijn patiënt. En Lettinga had gelukkig het eerste uur vrij, om tien uur tien moest hij in het scheikundelokaal zyn. Zijn baantje begon hem nu beslist tegen te staan, de laatste dagen op school schenen om te kruipen; op de universiteit zou hjj uit een ander vaatje kun nen tappen. Hier waren het maar steeds dezelfde eenvoudige scheikundige proeven, maar daar! Zn kop scheen te barsten; voor hem hielp geen medi cijn, dit moest hij geduldig verdragen. D rtig paar jongensogen keken hem nieuwsgierig aan, er was iets met „de slak", zoals om °naa" speurljjke reden zijn bijnaam 00 school was, dat voelden ze; ziek of aan de rol geweest. Ze rumoerden meer dan anders en Lettinga liet ze maar even uitkuren, trok langzaam z n witte jas aan' (Wordt vervolgd) Advertentie Reumatiek Griep Migiaine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit I O G TOG 1 O G TOG TOG TOG TOG HELP* HELP f H E L P f HELP1 HELP* HELP* HELP* SCHIPHOL, 27 febr. - Gisteren heeft de directeur van Malayan Airways Singapore een contract getekend VOO' de aankoop van vijf Fokker „Friendship vliegtuigen. Aangezien Malayan Air" ways een dochteronderneming is vaI^ de B.O.A.C., terwijl deze en de Austra^ lische luchtvaartmaatschappij Qan_. de grootste aandeelhouders zjjn. is hi sprake van een nieuwe Britse order voo het Nederlandse vliegtuig. De aanstaande carnavalsfeesten '"th0. zuiden hebben de redactie van de e. liêke Illustratie deze week ertoe ta. bracht een uitgebreide kleurenrep ven ge te brengen, waarbij R. K Q'„naval' mediteert over het „vak" van ca ger vieren. De kleurenfoto's zijn dez be~int beter dan ooit. Het echter met een ernstige ,bes ,",,qelijka van J. W. Hofwjjk over de nBien- gebeurtenissen in Kongo; de b°/,hterge' seüjke moeilijkheden van de a hreVen- bleven blanken worden «rib breide 'e* Tenslotte geeft men een uitgeor ^^le vensschets van de man die in eraa' rijk het voor het zeggen heeft, S re- De Gaulle. Met het journaal en &o0t portage „Mensen in het nu"1* L. Bartels een goed doorw: mer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4