Doe met de taille wat u wilt 's Avonds dansend naast hyper-statig V Blouse in rok of er boven Orgie van kleuren VOUW IN ROK IS NIEUW Terug naar de klokrok D het talent van Applaus voor Saint Laurent I I' DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 /n zwart geplisseerd nimfen-ma teriaal staat de mannequin voor de spiegelwand bij Dior. In de tere ruches nestelt zich een witzijden roos. - Het kan niet op met de volants, zegt de mouw loze avondmantel van Griffe. De bovenste etage vormt een cape kraag, deze zomer een geliefd attribuut. Gedurfd maar een applaus waard is de combinatie van Pon 6en y'herslanke zwarte ja- tuiir v'fl(irj-n men slechts minia- een ~ri aVes zet, met er overheen canP ,nte.n witte grof zijden ardm is de grootste artist onder de ontwerpers. Zwart-wit komt weer naar voren zoals aan dit schoot- jes-blousje met hoedje van hetzelfde, van Maggy Rouff. De blouse mag onder het jasje uit komen. Dat zijn van die grillen van de Grote Mode. Want logisch is het niet, en mooi is het zelden. De voorjaarsmode 1962 laat zich niet onder één noemer vangen. Zij is dan ook niet één boom maar een halve boom gaard, die bloesems van grote variatie rondstrooit. Dat de rok kort blijft was te verwachten, want de modehistorie wijst uit, dat de rokken gaan zakken als het slecht gaat in de economie. De taille mag heus weer normaal op haar plaats zitten, waarbij men zich natuurlijk afvraagt voor hoe lang. Maar nu is het dan toch zo, en de brede accentuerende cein tuur mag zelfs goed aangetrok ken worden. Wie het echter mak kelijker vindt om het middel te blijven verbergen, die doet dat en noemt zich in dat geval een volge linge van Marc Bohan (Dior) of van Saint Laurent. De mode laat ons naar alle kanten de ruimte en dat zit er in, in een tijdperk dat zo vól is van ruimte. Bij de tekeningen, van boven midden uit, met de wijzers van de klok meecamelia onder tegen hoedje, Dior. Raket van lichte groene bollen als avond kapsel, Capucci. Wollen ballen- franje langs doorzichtige shawl Ricci. Omgeknoopte foulard over mantelpakje, Yves Saint Laurent. Plooikraag van wit batist, Capuc ci. Hoofddoekje van struisveer- pluis,^ Yves Saint Laurent. Diep rugdécóüeté met volants erlangs, alle couturiers. Dansende gesteél- de roos achter een hoedje, Cardin (Svend). t yves Saint Laurent die zijn Y zelfstandig rentrée maakte na enkele seizoenen geleden zijn plaats als opvolger van Dior te hebben moeten afstaan aan Mare Bohan, is een nieuwe rivaal geworden. Hij heeft getoond be schaafde mooie kleren te kunnen maken voor geposeerde vrouwen die een persoonlijke distinctie zoe ken. Toen hij zijn première hield voor een gespannen publiek, was de verf van zijn nieuwe modehuis nog maar net droog en het mo quette nog maar net vastgespij kerd. Bij de trap, waar toen de journalisten zich op elke trede verdrongen, staat de mannequin in een ensemble van piqué be drukt met groene en blauwe bloe men, in princes-lijn. Saint Laurent is de enige onder de couturiers die de tulband weer naar voren heeft gehaald. Geen ingesnoerde taille aan zijn mantelpakjes, maar wel de rok die beweging geeft door een overslag. De insteekzak- ken brengen de mannequins tot het meer mannelijke dan vrou welijke handgebaar dat men ook bij Dior herhaafcteigk ziet. Jr icht oranje, DE modekleur voor de zomer 1962, is dit japonpakje van Lanvin met zwierige rok en kort bolerojasje. Driekantig is de stola of de shawl die men dit voorjaar zal omslaan. Eén punt met een gesp vastgezet, is de vondst van Cardin. De luchtige gebloem de zijden mousseline voering vloeit ineen met het materiaal van de blouse, ook herhaald in de grote hoed met opgeslagen rand. h - Scherp ingeperste vouwen geeft Bohan (Dior) aan de rok; hier toegepast in een rose linnen pakje met helgroene hoed waartegen een rose roos. De kleur-contrasten kunnen dit voor jaar. niet fél genoeg zijn. JllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllVllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIII, MODE GAAT OVERSTAG NAAR HET VROUWELIJKE uuimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii taille vloeiende Pierre Cardin deze japon van soepele grijze wollen stof, door een spel van smalle schuine angesnoerd zit de brede zwar te lakceintuur met gesp om het golvende schootje op de klok kende rok van het model van ribbels. Cardin is een architect met Nina Ricci. De voorbaan zit los op Zijn materiaal de rok geknoopt, Losjes verbergt dit marineblauwe pakje van Maggy Rouff het na tuurlijke middel. Op de witte randgarnering zit een breed bijou. De mouw loopt iets wijder uit, wat men de naam heeft gegeven van „olifantspoot" ■lllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllHIIIIIBIlllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllliMiiiiiliillllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllMIIIIIIIIIU V - iidri oor de avond wolken en waaie ren de volants en de vleugelpan- den, die als ijle rookslierten met de modellen van ragfijne stof meezweven. Een nieuw spinne- web-fijn materiaal is tule, bedrukt in vloeiende tinten. Onvoorstelbaar veel en gevarieerde schoonheid is er door de ontwerpers voortgebracht, waar bij ze soms ook teruggrijpen naar de vorige eeuw en weer met de queue de Paris (het aanhangsel onder aan de rug) en de balletjes-franje aan de omslagdoek te voorschijn komen. Bij de korte ensembles zijn de astrale mantels van doorzichtige tule be drukt in hetzelfde dessin als de zij den japon er onder. Het blousje is een luchtige, soms nimfachtige, maar zeer reële bouwsteen van de voorjaars mode. Het heeft soms een schootje zoals aan het zwart-witte sur ah blousje van de foto. Meestal echter zit het in de rok, waar het losjes overheen mag blousen want het materiaal is slappe zij of zijden mousseline. Een soepele strik of ja bot of volant, die een zachte lijn aan de hals geeft, valt soms over het kraagloze jasje heen. lllllllllltlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIllllllllllllltlllllll Maar er zijn, ondanks de vele sug gesties, enkele punten die sterk bij alle couturiers naar voren komen. En dat is ten eerste de orgie van kleu ren die ontketend is. Alle nuancen van de regenboog, beter gezegd, alle tinten van lathyrus worden gebruikt, waarbij men uit is op de meest ge durfde combinaties. Als rustpunt bij de effen tinten is er een heel licht beige, dat tegen grijs aan ligt. Een tweede kenmerk van de 1962-mode voor deze zomer zijn de kwistig rond gestrooide tierelantijnen, zoals ru ches, jabots, volants, strikken, fi chu's, de vrouwelijkheid ten top, maar wel eens iets te veel. Er moet dan ook een suggestie van beweging zjjn, rokken mogen lustig pirouette ren. Dat doen ze door fijn plissé, door dansende klokken, door bewe gende slippen. Men zegt dat de twist dit in de hand heeft gewerkt. Naast kleuren, versiering en beweging is het kenmerk van de komende mode de vele korte jasjes, kort, halflang en heel kort. Ze horen bij het man telpak, dat iemand het uniform van de voorjaarsmode heeft genoemd, maar ze begeleiden ook de japonnen. Voor het middaguur zijn het de gol vende capekragen in vele soorten. En dan is er de „omslagdoek," voor alle uren van de dag. A. Bgl. (IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllHIIIIIIIIIIKIIIIIliilllllllllllllllllllllllllllllllllllimililllllllHlllllllHII e kokerrok door de tieners tot een paskwil gemaakt, zal ho pelijk voor goed begraven wor den nu dit voorjaar de ruimte die de rok beweging geeft, allerwe gen ontspringt. De klokkende rok wordt sterk doorgevoerd door Nina Ricci, die haar pastelkleurige linnen en haar katoenkanten pakjes lustig laat pirouetteren, en door Heim die er soms bijna een afgeknipte New- Look van maakt! Heel iets anders geeft de collectie van Dior te zien, waar de rok twee of vier ingeperste vouwen heeft. Maar Bohan, de ont werper van Dior, houdt vast aan de afgezakte taille en bij een ceintuur even boven de heup past alleen maar een vrij rechte rok. Gérende rokken, de tussenvorm tussen ruim en recht, zijn er in overvloed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiniiiii T 'I iË3mm (IIIIIHI|llll|ll|IIIIIIIIIIHIII|IMIIIIII||ll|||||||||||ini|||||||||lllllllll|ll|llllllll|l|lllllll|llllllll|llllillllll|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llll IIIIIIIII III III IIII III 11| mi II! Ill 11| mi til 111 I lllill III I III IIIIIIIIIIII11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7