Franse regering onthult inhoud akkoord met FLN Besluit F.L.N.-parlement nog niet gepubliceerd „Ontdekker" in om aarde PLASTIEKBOM OP „LE FIGARO" baan Mitchell: Toch maar niet de rol van Lucky Luciano Mijnramp in Joegoslavië Ruim 50 doden SPROOKJESACHTIG IJSVELD BIJ Congrespartij wint weer in INDIË Krisjna Menon vrijwel zeker van zijn herverkiezing BONTE STORM BREEKT STRAKS LOS VAN GELDER DE KANONNEN VAN NAVARONE Bel nu uw handelaar op en zie morgenavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op GISTEREN 27 DODEN IN ALGERIJE Tweede helft Real Madrid-Ju i 'en tus op het scherm Catalogusverkoop hij kruideniers Het weer PHILIPS TELEVISIE WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31067 *W MORRIS beforeipuStuf! Suède dames- en herenjasjes PARIJS, 28 febr. (Rtr) Harold King, de correspondent van het persbureau Reuter in Parijs, meldt: Gisteravond is mij van de hoogste Franse regerings zijde bevestigd, dat de hieronder volgende punten de voornaamste Voorwaarden bevatten van de tot nu toe geheim gebleven overeen komst tusseh vertegenwoordigers van de Franse regering en de „voorlopige Algerijnse regering". Het akkoord is, zoals gemeld, reeds door het Franse kabinet goedgekeurd. Het „parlement" van de Algerijnse opstandelingen heeft er in Tripoli nog over be raadslaagd, maar deze bespre kingen zijn vannacht beëindigd. Roode-Kruiscollecte 1961 bracht f 1.687.000 op BELGRADO 28 febr. (UPI) Bij een ondergrondse explosie in de Banovici-kolenmijn bij Tuzla in Bosnië (Joegoslavië) zijn gis teren tenminste 54 mijnwerkers om het leven gekomen. Van de mijnwerkers, die zich op het ogen blik van de ontploffing in de mijn bevonden, konden er 124 worden gered. Twee kompels worden nog vermist. Anneke Beekman Gedeeltelijke gratie voor tante Bets NOC SLECHTS TWEE DAGEN IN REMBRANDT THEATER Handgranaat ontploft Wachtmeester tijdens oefening verongelukt Keuze uit 80 artikelen Principieel akkoord over c.a.o.-bouwbedrijf Wielrijder verongelukt Weinig verandering Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDStSTRAAT (BI) KQNtNGSPLEINj AHSTERDAM TEL 223596 6240 28 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544. De voorwaarden zijn: 1. Elke Franse kolonist in Algerije zal zijn Franse nationaliteit gedurende 3 jaar na de zelfbeschikking van het Algerijnse volk behouden. Daarna zal hij moeten kiezen tussen de Fran se en de Algerijnse nationaliteit. El ke Europeaan in Algerije, die de Algerijnse nationaliteit zou verkiezen, zal zijn gehele leven zijn Franse staatsburgerschap terug kunnen krij gen door uit Algerije te vertrek ken en zich in Frankrijk te vesti gen. Uitdrukkelijk is bepaald dat de in Algerije wonende Joden als Euro peanen zullen worden beschouwd. 8. Grondbezitters en eigenaren van an dere eigendommen in Algerije krij gen waarborgen tegen onteigening zonder behoorlijke schadeloosstelling. Indien een toekomstige Algerijnse regering tot de een of andere vorm van nationalisering van het grond bezit zou overgaan zal de schadever goeding voor de eigenaars door een gemengde Frans-Algerijnse commis sie worden vastgesteld. De Franse kolonisten zullen het recht hebben de opbrengst van de verkoop van hun eigendommen in Algerije naar Frankrijk over te ma ken. 4. De Franse scholen cn het Fran se onderwijs in Algerije worden ge handhaafd. 5. Alle officiële stukken zullen in het Frans en in het Arabisch worden gesteld. Algerije zal deel uitmaken van de zone van de Franse frank. T. Frankrijk zal de economische hulp, die het Algerije thans verleent, in haar volle omvang blijven geven. Dit geldt speciaal voor het zogenaam de „Plan van Constantine", dat in in dustrialisatie voorziet. 8. De Europese kolonisten zullen over eenkomstig hun getalssterkte in alle nationale en plaatselijke raden wor den vertegenwoordigd. 8. De olievelden van de Sahara zullen het eigendom worden van een ge mengde Frans-Algerijnse maatschap pij, op basis van gelijke verdeling. 10 De Marinebasis Mers-el-Kebir zal voor vijftien jaar aan Frankrijk wor den verpacht. Drie of vier andere militaire bases zullen eveneens aan Frankrijk worden verpacht. 11 Na de stemming over zelfbeschik king zullen de Franse troepen drie jaar in Algerije blijven. Hun aantal zal waarschijnlijk 150.000 man bedra gen, gelijk aan dat van vóór het be gin van de opstand. 12 Het gebied van Reggane in de Sa hara, waar de Franse atoomproeven worden gehouden, zal nog vyf jaar in Franse handen blijven. ALGIERS Gisteren zfjn in Alge rijnse steden 27 personen by aanslagen om het leven gekomen, terwijl minstens 51 mensen werden gewond. Hierdoor is het aantal doden sinds zaterdagochtend gestegen tot 118 In Parijse kringen acht men dit grote aantal aanslagen uiterst alarme rend. Premier Debré heeft de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Charles Milleret, opgedragen, met ge bruikmaking van alle hem ten dienste staande middelen, de OAS-commando- groepen, die zich met terroristische aan slagen bezig houden, te vernietigen. De thans in de hoofdstad Algiers ge legerde troepen bestaan in hoofdzaak uit dienstplichtigen, onder gezagsge trouwe officieren, die niet zullen aarze len het vuur te doen openen op Fran sen, die zicji aan aanvalsdaden schul dig maken. Washington, 28 febr. (Reuter) Amerikaanse ruimtevaartgeleerden heb- j>en gisteravond vanaf de luchtmacht basis Vandenbergh in Californië een jmnstmaan var. het type „Ontdek- r~r (Discoverer) gelanceerd. De kunst maan kwam volgens plan in een baan °nd de aarde. Het is de bedoeling dat 5? satelliet een capsule zal uitwerpen, me door vliegtuigen in de lucht moet w°rden opgevangen. De gisteren gelanceerde „Ontdekker" de 38ste in zijn serie. Over het "°el van de lancering en het karakter ah de instrumenten, die de kunstmaan jm boord heeft, werden door het Ame- J'taanse bureau voor de ruimtevaart eh mededelingen gedaan. Bij een plastiekbomaanslag in hei gebouw van het Franse dagblad „Le Figaro" in Parijs werden twee mensen gewond. De foto laat de ruïne in een van de vertrekken zien. LONDEN, 28 febr. (UPI) Ver pleegsters van het Nottingham zieken huis te Londen zien er geen been in om menselijk been als sieraad te ge bruiken. In het ziekenhuis bestaat grote vraag naar de incus en de stapes (resp. aambeeld en stijgbeugel twee der drie gehoorbeentjes in het menselijk oor). „Je kunt er mooie oorbellen, van maken om op feestjes te dragen," zei een verpleegster, „de beentjes heb ben zo'n fascinerende vorm." De beentjes worden so ns uit de oren van patiënten verwijderd om het gehoor te verbeteren. Dr. Ian McLeaod, een der chirur gen van de oorheelkundige afdeling vertelde dat een van zijn collega's de beentjes placht te geven aan de ver pleegsters van de operatiezaal. „Het verwondert me niet te horen dat zij later gedragen worden als oorbellen, want zij zfjn noch lelijk noch griezelig... De mogelijkheid dat de een of an dere patiënt in een sieraad een deel van zichzelf herkent, is uitgesloten. „Wij mogen geen oorbellen dragen als wij dienst doen," zei een der ver pleegsters. ka^ME, 28 febr.(UPI) —De Ameri- Pfodii6 filmster Cameron Mitchell heeft ï°ch(ICunt bartin Gosch gisteren ver- Vprri|. ae.m Te willen ontheffen van de filtn de hoofdrol te spelen in een konin°Ver Det leven van de gangster- op or*"- Charles „Lucky" Luciano, die Januari in Napels overleed. acytchell zei, dat zijn vrouw Lissa ripwi g en ontzet" is over de be de 'j Maffia haar man met biet ,2, heeft bedreigd als hij de rol zou opgeven. inderdaad een briefje ontvan ger T „„T mededeling dat de film ^at besch™ "ï-in laatste zou zijn, maar ®raP a*s een stompzinnige 8elov'en ri=+rn00^,rnaar één moment te ®Teken" Maffia hier achter zou zo vertelde Mitchell. „Ik laat me niet gauw bang maken, maar deze zaak gaat te ver. Het lijkt wel een film". „Neem bijvoorbeeld dit: onlangs stootte ik mijn hoofd tegen het portier van mijn auto. Onmiddellijk stonden de mensen met het praatje klaar dat ik als waarschuwing een pak slaag had gekregen". Mitchell zei dat hij „bevriend" is ge weest met de overleden gangsterkoning, die na zijn verbanning uit de Verenigde Staten in Napels een luxueus leven leidde. „Ik heb meer dan een jaar ge probeerd zijn toestemming te krijgen voor de verfilming van zijn levensge schiedenis. Eén week voor zijn overlij den konden we het eindelijk eens wor den". Cameron Mitchell wil de film niet meer maken. „Besef wel, ik ben niet bang geworden door de brief en de telefoontjes, maar ik ben geen held..." DEN HAAG, 28 febr. De landelijke opbrengst van de Roode-Kruiscollecte 1961 was 1.687.056, ruim een ton meer dan de totale bruto-opbrengst in 1960, waarin voor het eerst anderhalf miljoen gulden werd overschreden. Op de plaats van de -amp is een com missie van onderzoek aangekomen om de oorzaak van de explosie vast te stel len. De ramp is de ergste die ooit in de geschiedenis van Bosnië is voorge komen. De data van twee Nederlandse hoofdklasse schermkampioenschappen zijn gewijzigd. De titelstrijd op floret dames is verschoven naar 20 mei, die op floret heren naar 3 juni. NIEUW DELHI, 28 febr. (Rtr., UPI) De uitslagen van de verkiezingen in Indië komen slechts druppelsgewijs bin nen het wordt begin maart voordat de definitieve cijfers bekend zijn maar enkele conclusies kunnen toch wel reeds worden getrokken. De belangrijk ste hiervan is dat de Congrespartij van premier Nehroe, zoals werd verwacht, bijna overal aan de leiding is gebleven. De tot nu toe getelde stemmen maken het ook zo goed als zeker, dat Indië's meest omstreden politicus, de minister van defensie Krisjna Menon, in zijn kiesdistrict Noord-Bombay zal worden herkozen. Van de meer dan 220.000 stemmen, die in dit distriet reeds zijn geteld, werden er ruim 146.000 uitge bracht op Menon en ruim 76.000 op zijn tegenkandidaat, Kripalani. Politieke waarnemers in de Indi sche hoofdstad schrijven Menons her verkiezing grotendeels toe aan de in vloed van Nehroe, die zich in de ver kiezingscampagne persoonlijk voor zijn minister in de strijd heeft gewor pen. De minister van defensie is over het algemeen een weinig populaire fi guur. in het binnenland overigens min. der dan in het buitenland.. Vooral in de Ver. Staten zou men een nederlaag voor Menon hebben toegejuicht. Vele Ame rikanen hebben een grondige hekel aan de witgelokte minister, die vooral in de buitenlandse politiek nogal ac tief pleegt te zijn en die geen gelegen heid laat yoorbijgaan om uiting te ge ven aan zijn sympathie voor het Oos ten en zijn antipathie tegen het Wes ten. Gisteravond laat waren de stemmen geteld voor de toewijzing van 88 zetels in het nationale parlement. De Congres- partij veroverde er niet minder dan 68 van. de communisten 6, de Swatantra- partjj 1, de socialisten 1, de Akali Bal In zuid-Nederland is men druk bezig aan de laatste voorbereidingen voor Car naval. Over een paar dagen zal men daar weer op de kop staan en een bonte storm zal losbreken. In het magazijn van de Maastrichtse Carnavalsvereniging „De Tempeleers" werkt men dag en nacht om de levensgrote poppen, maskers en beesten klaar te krijgen. 3, de Moslim-liga 1, de DMK 4 en de Gantantra Parisjad eveneens 4. Bp de verkiezingen in Indië wordt, naar En gels model, het veelomstreden distric ten-stelsel toegepast, hetgeen betekent dat wanneer een kandidaat in een be paald district verliest, de door hem ver overde stemmen voor zijn partij geheel verloren gaan. Gisteravond laat was ook de verde ling bekend van ruim 2400 zetels in de parlementen van de Indische deelstaten. De Congrespartij veroverde er hiervan 1164, de communisten 92. de Swatantra 89 en de andere partijen 151. DEN HAAG, 28 febr. Aan mej. E. M. van M. betrokken by de zaak Anne ke Beekman, is) naar het ANP ver neemt, gedeeltelijk gratie verleend van de gevangenisstraf van zes maanden, haar in 1956 opgelegd by arrest van het gerechtshof te Amsterdam. Kwytge-1 scholden is het gedeelte van d estraf, dat op 5 april 1962 nog onvervuld is ge bleven. De indiening van een gratieverzoek door mej. van M. in november 1961 heeft de tenuitvoerlegging van de straf opgeschort. Zy bevindt zich evenwel sinds 6 december in hechtenis op grond van een bevel tot gevangenneming, dat de arrondisementsrechtbank te Amster dam in 1955 had gegeven. Deze recht bank heeft zich in december onbevoegd verklaard tot intrekking van dat bevel. Het gratieverzoek was behalve door mej. Beekman ook gesteund door een groot aantal van haar familieleden. (Van onze redactie) AMSTERDAM, 28 febr. Van de be slissingswedstrijd tussen Real Madrid en Juventus in het toernooi om de Euro pese voetbalbeker zal vanavond de tweede helft op de televisie te volgen zijn. De uitzending Woord en Beeld komt daardoor te vervallen. „Piste" en „Onze arme rijke taal", beginnen nu iets vroeger. De uitzending van de voet balwedstrijd uit Parijs vangt om 21.27 aan. Erna volgt nog een reportage van de Europese kampioenschappen kunst- rijden op de schaats en aan het slot van het KRO programma de Epiloog. PARIJS, 28 febr. De opstellin gen van de elftallen vein Real Madrid en Juventus, die vanavond in Parijs een beslissingswedstrijd spelen om een plaats in de halve finales van het toer nooi om de Europese voetbalbeker lui den: Real Madrid: Araquistain; Casado en Miera; Fello, Santa Maria en Pachin; Tejada, Del Sol, Di Stefano, Puskas en Gento. Juventus: Anzolin; Sarti en Garzena; Charles, Bercellino en Leoncini; Mo ra, Mazzia, Nicole, Sivori en Stacchini. (Advertentie) Koning Winter wil nog niets van de lente weten. Keihard heeft hij weer toe geslagen, zodat van de reeds ontluikende crocussen wel niet veel meer over za) zijn. In plaats daarvan heeft hij ons, met rode neuzen, wintervoeten en hoge ko- lenrekeningen, een ander prachtig na- tuurprodukt gegeven w arop wij, door die wonderlijke gedragingen van de natuur, moeilijk uitgekeken kunnen raken. Zegt u nu eens zelf: lijkt deze ijsmassa niet op een indrukwekkend maanlandschap uit een sprookjesboek of, met wat minder fantasie, op een ijs veld? Zoiets verwacht je toch niet in onze streken. De kenmerken van de in dustrie, waarvan onderdelen op de achtergrond te zien zijn. verraden, dat dit alles nuchtere werkelijkheid is en nog wel zo dichtbij: op de enorme berg hout bij de papierfabriek Van Gelder Zonen in Velsen-noord heeft zich deze fantastische ijsmassa gevormd, toen men er op spoot om het broeien in de houtberg tegen te gaan. Een ijselijk ge zicht blijft het, maar zeker zo wonderlijk. AMERSFOORT, 28 febr. Vanmor gen om ongeveer negen uur is op het garnizoensoefenterrein „De Vlasak kers" een ongeluk gebeurd dat het le ven heeft gekost aan de 25-jarige wacht meester W. M. Laubertsheimer uit Amersfoort. De wachtmeester die deel nam aan een bivakoefening droeg een aantal aanvalshandgranaten, waarvan er een tijdens dat vervoer door tot nu toe on bekende oorzaak is ontploft. De heer Laubertsheimer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij be hoorde tot het tweede escadron van het regiment huzaren Prins Alexander, dat hier is gelegerd. De Koninklijke mare chaussee stelt naar het gebeurde een onderzoek in. AMSTERDAM, 28 febr. Textiel, dekens, horloges, rolschaatsen, wasma chines, centrifuges, tafels en stoelen, gereedschapskisten, kampeerartikelen, pick-ups, keukengerei en andere goede ren kunnen de consumenten na 1 maart bestellen by ongeveer lertienhonderd Nederlandse kruideniers. Het initiatief voor deze, voor zover bekend, nieuwe ontwikkeling in de levensmiddelenhan del Is genomen door een groo* levens- middelenfiliaalbedrijf, waarbij deze kruideniers zijn aangesloten. In deze winkels kan de consument niet alleen de gebruikelijke levens middelen kopen, maar .evens uit een catalogus met circa tachtig artikelen gebruiksgoederen kiezen. De consu ment betaalt contant en ontvangt de bestelling binnen enkele dagen thuis. De filiaalorganisatie heeft hier voor een contract gesloten met een postorderbedrijf in Tubbergen; de kruideniers treden als agenten op. De catalogusverkoop bij de kruide nier stemt overeen met ;en soortgelijk systeem, dat dezelfde filiaalorganisatie in We^t-Duitsland heeft genomen. Men doet het in ons land met het assorti ment voorlopig wat voorzichtigér, want in de Duitse catalogus prijken maar liefst vierduizend artikelen. De initia tiefnemer heeft meegedeeld, dat men bij deze catalogusverkoop „zeer belang rijke prijsvoordelen voor de consument" heeft weten te verwerven. AMSTERDAM, 28 febr. De werk geversorganisaties in de raad van be stuur Bouwbedrijf en de werknemers organisaties, samenwerkend in de cen trale commissie Bouwnijverheid, 'Zijn gistermorgen bijeen geweest ter bespre king van de geschilpunten, die tot nu toe de sluiting van een landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf in de weg stonden. Over de inhoud van de C.A.O. is naar de alge mene Nederlandse bouwbedrijfsbond meedeelt, in principe overeenstem ming verkregen. Partijen vertrouwen op korte termijn de eindredactie van de C.A.O. gereed te hebben, zodat deze bij het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring kan worden ingediend. Onder deze omstandigheden kan de C.A.O. niet ingaan op 1 maart 1962: men zal echter vragen de C.A.O. goed te keuren met terugwerkende kracht. Station Oen Helder i'per.burg Vlissingen cieldt De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen' Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Zürich Genève Innsbruck Rome Madrid max. min. neersJ eer temp temp afge gistereD 24 ui* geh. bew. 1 —1 0 zw. bew. 1 —3 0 onbew. 1 —2 0 geh. bew. 1 —2 0 geh. bew. 1 —3 0 geh. bew. —0 —1 0 onbew. 3 —3 0 half bew. 2 —4 0 licht bew. O —14 0 mist —1 ^-11 0 geh. bew. —1 —2 0 geh bew. 2 0 0 geh. bew. 1 —1 0 onbew. 2 3 0 zw. bew. 1 3 0 regen 3 1 2 regen 12 7 6 sneeuw —0 —2 3 licht bew. 7 —2 0 sneeuw 7 0 5 licht bew. 8 —4 0 zw. bew. 14 3 3 onbew. 11 2 13 HEERLEN, 28 febr. Gisteren is hier de 76-jarige heer M. van Coolwijk op de Esschender—eg op de fiets in bot sing gekomen met een personenauto, tengevolge waarvan hij zodanig werd gewond, dat hij overleed. Het ongeluk gebeurde, toen de auto de wielrijder in haalde. Op dat moment week de heer Van Coolwijk plotseling naar links en werd hy door de auto gegrepen. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 28 febr. Overdrijven de wolkenvelden met hier en daar wat motsneeuw'. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Lich te vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 7.28-18.18. Maan: 3.46-12.27. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1