Zuidafrikaanse bisschoppen verwerpen de apartheid Liefde is christelijk beginsel en geen hobby van deze tijd BEKLIMMING CARSTENSZ- TOP: PLEZIERIGE TOCHT „We moesten nu en dan tot het middel door de sneeuw Bloemetjes plukken gino alle perken te buiten Ongepaste 5 mei-viering in Hilversum DE PENRUAN MOORD Stakingsdreiging bij koopvaardij Regering komt op voor belangen der pachters e in Nw.-Guinea Onderhandelingen zeer moeilijk Britse plannen voor Veronica Kaunda eist dat Welensky wordt gearresteerd Cuba bewerkt partners V.S. Ongelukken met U-2 vliegtuigen Motie-Andriessen aangenomen C.A.O. handels banken Leider schotse Kerk naar paus STRIJDIG MET HET EVANGELIE PAGINA Eerste pachters in Oostelijk Flevoland Magazijnbediende pleegt fraude be Hevea Sidney van den Bergh in gemeentepolitiek Geen voorwaarden bod van de I.C.I. Grotere omzet van kerftabak in 1961 Ook lopend jaar voor de Nationale gunstig Engeland doet opnieuw terugbetaling aan IMF Oliebesprekingen tussen Indonesië en mijen in de moeilijkste fase Levert Roemenië olie raffinaderij Luns vóór afreis naar V.S. Volgende maand al in de ether? Boete voor niet verlenen van voorrang Bankemployé's voelen zich gedupeerd Zaterdagvoetbal afgelast „DE SILVEREN SPIEGEL" Protocollair probleem PAUL VLAANDEREN koh, niets, dok- ROTTERDAM, 2 maart Op een hier gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de centrale van zeeva renden ter koopvaardij en visserij (CKV), de heer C. W. van Driel, ge zegd, dat wanneer er geen ontwikke ling ten goede komt in het dreigend conflict in de Nederlandse koopvaardij, van de zijde van de opvarenden van de Nederlandse zeeschepen de scherpst denkbare actie te verwachten is. Dit houdt in, zo zei hij ter toelichting, dat er een staking komt als per 1 mei de huidige cao expireert. Het opzeggen van de CAO zoals is geschied door de CKV, betekent voor de zeelui bij traditie staken, althans op de schepen, die in Nederlandse havens lig gen. De laatste staking van Nederland se zeelieden was in 1932, De huidige CAO is in feite al in 1921 van kracht geworden, maar is steeds gewijzigd. De CAO is voor onbepaalde tijd afgesloten met een opzeggingstermijn van twee Jonge Papoea's (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 maart De regering, van mening, dat de wet vervreemding landbouwgronden, die een prijsbeheer- sing voor landbouwgronden inhoudt, niet behoeft te worden verlengd wil, met haar bij de Tweede Kamer inge diende wijziging van de pachtwet, de rechten van de pachters verstevigen. De huidige wet is tot stand gekomen in een tijd dat de behoefte aan land- lvouwgronden zeer groot was. omdat ve le boerenzoons een nieuw bedrijf zoch ten (de zgn. generatiedruk)De stiuatie is thans echter belangrijk gewijzigd, al dus de toelichting op het wetsontwerp. Veel jongeren uit de boerenstand vloeien af naar niet-agrarisehe bedrijfs takken, waardoor voor een belangrijk deel het gevaar voor prijsstijging is ge weken. Daartegenover staat weliswaar een streven naar bedrijfsvergroting dat de vraag naar los land zal doen toenemen. De regering acht echter de verbetering van de doelmatigheid van het grondgebruik door bedrijfsvergroting een gunstige ontwikkeling die moet wor den bevorderd door de rem op de ver koop van land (die in een prijsbeheer- sing is gelegen) weg te nemen. De pachter krijgt een voorkeurs recht wanneer de eigenaar zijn grond wil verkopen. Komen pachter en ver pachter niet tot overeenstemming over de prjjs, dan kan de pachter op grond van de gewijzigde pachtwet taxatie vragen. Als de verpachter niet met de taxatieprijs akkoord gaat, mag hij het land niet aan een ander verkopen. Hij staat dan dus voor dc keus: of aan de pachter verkopen tegen taxa tieprijs, of niet verkopen. Gaat de pachter niet met de taxatie prijs akkoord, dan mag de verpachter de grond niet aan een derde verkopen beneden deze prijs. De pachter die een nieuwe eigenaar tegenover zich vindt, zal nog gedurende zes jaar het land mogen blijven gebruiken. ZWOLLE, 2 maart De eerste 24 pachters van landbouwbedrijven in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zijn ten ontvangen door de directie van de gisteren in de cantine van kamp Dron- IJsselmeerpoIders, de landbouwvoorlic tingsdienst en de standsorganisaties. Mr O. S. Ebbens. hoofd van de soci aal-economische afdeling van de direc tie IJsselmeerpolders, wees er in een toespraak op, dat de eerste pachters nog weinig kan worden geboden, omdat de woningen en de bedrijfsgebouwen nog niet klaar zijn en de pachtprijzen, alsmede de erfpachtvoorwaarden nog niet bekend zijn. De gemiddelde be- drijfsgrootte zal in de nieuwe polder belangrijk groter zijn dan in de N.O.P. De nieuwe pachters, die tezamen on geveer duizend hectare land in pacht zullen krijgen, komen voor get grootste deel uit ruilverkaveiingsgebieden. DOORWERTH, 2 maart. De politie speurt naar een magazijnbediende die werkzaam was bij de Hevea-fabrieken. In zjjn functie was hij ook gerechtigd goederen aan het personeel af te leve ren. Bjj het afdragen van de kas bleek, dat hij een tekort had van f 1.845,-. De man bekende malversaties te hebben g pleegd en hij beloofde het geld binnen 24 uur terug te betalen. Hij werd op staande voet ontslagen. De man. die in Oosterbeek in een kosthuis was, is daar op verdwenen. Bij verdere controle blijkt, het tekort in totaal f 4.450,- te zij (Van onze Haagse redactie) WASSENAAR, 1 maart, Nadat de oud-minister van Defensie, mr. Sidney van den Bergh zich eerder al voor de V.V.D. kandidaat heeft gesteld voor de provinciale staten zal hij zich nu ook in de gemeentelijke politiek begeven. Hij wordt de opvolger van het WD-gemeen- teraadslid mr. J. Lanschot Hubrecht, die de gemeente gaat verlaten. LONDEN, 1 maart De Imperial Chemical Industries heeft andaag aan Courtaulds medegedeeld dat zij heeft be sloten haar bod op gewone aandelen Courtaulds onvoorwaardelijk te maken, ongeacht het percentage aanvaardin gen. dat op de sluitingsdatum <8 maart a.s.) zal zijn binnengekomen. De maat schappij deelde voorts mede dat zij, zo dra de situatie op 8 maart bekend is, zal beslissen over net al dan nie' ver lengen van het bod. DEN HAAG, 2 maart Bjj K.B. is mr. dr. A. J. Romijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Winschoten, Het ontslag, dat in gaat op 1 april, is verleend met dank betuiging voor de langdurige diensten dooi hem als zodanig bewezen. elkaar verkeerd blijven verstaan. Maar het is verkeerd de menselijke zwakheid als voorwendsel te nemen om een on overkomelijke barrière op te richten in plaats van wederzijds vertrouwen en samenwerking te bevorderen. Wij ka tholieken kunnen met de rassenschei ding niet meegaan. Wij moeten vast houden aan de christelijke tradities. Der halve hebben wij de plicht met alle wettelijke middelen te streven naar het meest harmonieuze samengaan van al len." „Zeker, het is bekend, dat sommigen ontmoedigd worden door de ingewikkeld heid van veel moderne vraagstukken. En dat gebruiken ze dan maar als voorwendsel om niets tc doen. Maar ze vergeten dan de belofte van Christus, dat zelfs de geringste weldaad, die wij onze medemens bewijzen ir de hemel beloond zal worden." Om de katholieken aan te sporen door te gaan met de beleving van het geloof vermanen de bisschoppen de gelovigen het in het kleine te zoeken, als zij geen kans krijgen in het grote de ras sendiscriminatie te negeren. AMSTERDAM. 28 febr. De totale omzet der Nederlandse kerftabakindus trieën op de binnelandse markt bedroeg in het afgelopen jaar 9.564 ton tegen 9.440 ton in 1960, hetgeen een vermeer dering betekent van 124 ton. aldus gege vens van de Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie. Uit een vergelijking van de omzetcij fers der shag-categorieën over de laat ste drie jaar blijkt, dat het verbruik der zwaardere shagsoorten sterk blijft toe nemen. Het verbruik van rook- en shagtabak in de plastic-pouch verpakking in de guldensklasse (f 1,- per 50 gram) is in de afgelopen vijf jaar ruim zes keer zo froot geworden. Terwijl de guldensprijs- lasse in 1957 nog maar 5 pet van het gehele verbruik uitmaakte, was dit in 1961 32.9 pet. De Kerftabakindustrie getroost zich grote moeite om de kwaliteit van haar produkten door de plastic-pouch verpak king te conserveren. De stijging van de verkopen toont aan, dat deze pogingen tot kwaliteitsverbetering effect sorteren en door de consumenten gewaardeerd worden. Dit laatste kan ook gezegd wor den van de omstandigheid, dat de pouch de presentatie verhoogt en het draaien van de sigaretten vergemakke lijkt. ROTTERDAM, 28 febr. Desge vraagd deelde de directie der Nationale Levensverzekeringsbank mede, dat in de tot nu toe verstreken periode de gunstige ontwikkeling van het bedrijf zich onverminderd heeft' voortgezet. Het afgelopen jaar, met een bedrag van f 851 min aan produktie, betekende een all-time record. Bovendien is deze pro duktie gunstig in vergelijking met de totale produktie van het gehele Neder landse ievensverzekeringsbedrijf. De resultaten van de zeven dochter ondernemingen zjjn thans nog niet alle maal bekend, doch zullen worden ver meld in het uitgebreide jaarverslag, dat in juni a.s. zal verschijnen. Naar aanleiding van een vraag deelde de directie mede, dat de verzekeringen met uitkering bij overlijden en die met uitkeringen bij leven, een evenwichtige verhouding tonen. LONDEN, 1 maart Het Britse mi nisterie van Financiën heeft bekendge maakt, dat het Verenigd Koninkrijk op nieuw 75 miljoen pond sterling van zijn trekking op het internationale mone taire fonds heeft terugbetaald. Evenals bij vroegere terugbetalingen zullen de Britse standby-faciliteiten bij het IMF automatisch met het bedrag van de terugbetalingen worden verhoogd. DJAKARTA, 1 maart Van officiële zegslieden te Djakarta is vernomen dat de in Indonesië werkzame buitenlandse oliemaatschappijen zich ermee akkoord hebben verklaard dat de staatsbedrij ven 60 procent van de produktie van ruwe olie op hun rekening nemen, zo meldt het persbureau Antara. De onderhandelingen tussen Indonesië en zes buitenlandse maatschappijen over de olieconcessies en de winstver deling duren reeds bijna negen maan den. De betrokken maatschappijen zijn de Stanvac, de Caltex, de Pan Ameri can Oil Company, de Union Oil Compa ny, de Continental Oil Company, de All American en de Britse Shell. Volgens het bericht van Antara zjjn de onderhandelingen thans de moeilijk ste fase, die betreffende financiële kwesties, ingegaan. De Indonesische re gering verwacht echter dat een der maatschappijen zich tenslotte bereid zal verklaren de netto-opbrengst te de len, zoalsIndonesië heeft geëist. Indo nesië eist dat het 60 procent van de winst krijgt. Antara meldt voorts dat rndonesië voornemens is een eigen raffinaderij te bouwen met hulp van een niet nader genoemd land. Het is echter bekend dat enige tijd geleden een „roep Roemeense oliedeskundigen een rondreis door In donesië heeft gemaakt en besprekingen heeft gevoerd. Waarnemers nemen der halve aan dat de raffinaderij zal wor den gekocht van Roemenië. JOHANNESBURG, 2 maart (KNP) In een gemeenschappelijk herderlijk schrijven, uitgegeven aan het eind van hun speciale bijeenkomst, hebben de bisschoppen van Zuid-Afrika, Basoeland, Swaziland en Beetsjoenaland opnieuw stelling genomen tegen de rassenschei ding en deze verworpen als strijdig met het Evangelie. „De liefde", zo betogen de bis schoppen, ,,is de enige manier om een band tussen de verschillende vol keren te vestigen. Het is de plicht van de katholieken om samen te wer ken en een sfeer van broederschap te vestigen in de moderne maatschap pij. Ons leven moet zowel op het so ciale als het economische en politie ke vlak altijd uitgaan van de richt lijnen, die de katholieke leer aangeeft. En daarom moeten wij permanent strijden voor verdraagzaamheid recht vaardigheid en liefde. Deze moeten toegepast worden tussen mensen van verschillend ras, nationaliteit, cul tuur of taal. Dit is een christelijk beginsel en geen hobby van het ogen blik. Wam eer deze beginselen wor den gevolgd, dan twijfelen wij er niet aan of wederzijdse eerbied en recht vaardigheid zal ontstaan tussen de verschillende groepen van de samen leving." De bisschoppen schrijven voorts: „Het ziet er naar uit, dat het in de mense lijke gemeenschap een onuitroeibaar -er- schijnsel is, dat de mensen zich blij ven vastklampen aan vooroordelen en HOLLANDIA, I maart (ANP) „Het Was een plezierige en zeer interessante tocht. Soms was het erg koud maar wij hebbgn geen onoverkomelijke moeilijk heden ondervonden. Wel moesten we nu en dan tot het middel door de sneeuw waden." Dit zei vanmorgen be- stuurs-ambtenaar B. Huizinga, die deel heeft uitgemaakt van de expeditie onder leiding van de Oostenrijker Heinrich Harrer, naar het Carstensz-gebergte, bij zijn terugkeer op het vliegveld Sen- tani bij Hollandia. Huizinga heeft de tocht als tolk en contactman meegemaakt. Het was de eerste maal dat hij aan een dergelijke beklimming deelnam, in tegenstelling tot de drie andere expeditieleden. Hui zinga vertelde 13 februari met z'n vie ren, Harrer voorop, uit het vooruitge schoven tweede basiskamp Merendal te zijn begonnen met de aanval op de top. Om twee uur 's middags bereikten zij de top. Het was zwaar bewolkt, het sneeuwde en het was erg koud. Daar om hielden zij op de top maar een kor te vlaggenceremonie en na foto's te heb ben genomen haastten zij zich naar be neden. Huizinga zei voorts, dat de expedi tie aan de voet van de pyramide nog overblijfselen aantrof van de Colijn- expeditie, die in 1936 eveneens, doch vergeefs, had getracht de top te be klimmen. „Wij vonden op 4400 meter hoogte het laatste alpine-kamp van deze expeditie en het leek alsof de lege blikjes en dergelijke pas eergis teren waren weggegooid in plaats van 25 jaar geleden. De geoloog Dozy van deze expeditie had gegevens achterge laten over het punt tot waar de glet sjer zich toen uitstrekte. Daaruit kon worden opgemaakt dat de gletsjer in de loop der jaren een heel' eind is te ruggeweken. Huizinga deelde nog mede, dat de Harrer-expeditie aanvankelijk met moeilijkheden had te kampen inzake het aanwerven van dragers. „De Dani's in de Ilaga-vallei bleken er niets voor te voelen om mee te gaan, maar nadat we de betalingsmiddelen hadden ge toond veranderde hun houding spoedig zo zei hij. Uiteindelijk kon de expeditie de tocht met ongeveer 125 man begin nen. Het basiskamp werd vanuit de lucht bevoorraad. Er zijn negen vluch ten gemaakt waarbij circa 1800 kilo voe ding en uitrusting is gedropt. In totaal heeft de espeditie elf top pen beklommen. Harrer noemde de be klimming „zeer moeilijk". Over het uitvallen van de radio verbinding, waardoor enige ongerust heid was ontstaan over "t lot van de expeditie, zei Huizinga, dat twee radiosets niet voldeden en daarom waren achtergelaten. Wel was met de zendeling Gordon Larssen in de Ilaga- vallei afgesproken dat de expeditie nu en dan dragers naar beneden zou zenden waarna Larssen dan eventueel berichten naar Hollandia zou kunnen sturen. Over het bericht van het zoek raken van de expeditie zei Huizinga, dat de dragers vaak terugkomen met verhalen die volledig uit de duim zijn gezogen. Huizinga vertelde, dat hij bij het be gin van de tocht zeer goede contacten had gemaakt met belangrijke Dani- stamhoofden, hetgeen hij voor het be- stuurswerk van grote waarde acht. De Oostenrijker Harrer is nog in ge zelschap van de Nieuwzeelander Tem ple bezig met de beklimming van de 4800 meter hoge Idenburgh-top. Daarna zullen beiden naar de Ilaga-vallei terug keren. Harrer is voorts van plan, van uit de Baliemvallei de doorsteek te ma ken door de nog maagdelijke Baliem- kloof naar de eilandenrivier in het zui den. Hier zal hij vermoedelijk per vlot of prauw de rivier afzakken aar Agats, vanwaar hij naar verwacht wordt naar Hollandia zal terugkeren. Het vierde lid van de expeditie, de Australische medische student Kippax, is tegelijk met Huizinga in Hollandia teruggekeerd. Nog gekleed in civiel kostuum begeeft Lord Snowdon, vergezeld van zijn vorste lijke echtgenote, prinses Margaret, zich op weg naar het Hogerhuis, waar de nieuw bakken edelman geïnaugureerd werd als lid een plechtigheid waarvoor deze tra ditionele edelmansgewaden aan moest hebben. (Telefoto) (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 2 maart Nu van Indo nesische zijde zo weinig bereidheid blijkt tot een (open.) gesprek zonder prealabele voorwaarden en men van Amerikaanse zijde het voeren van een gesprek om het Indonesische geschil op te lossen sterk voorstaat is mijn reis naar Washington een voor de hand lig gende zaak. Aldus minister Luns van middag op Schiphol kort voor zijn ver trek naar Washington. Twee a drie weken geleden is deze reis al afgesproken. De Nederlandse re gering heeft met zeer veel voldoening kennis genomen van Robert Kennedy's pogingen teneinde Indonesië tot meer redelijkheid te brengen, aldus de minis ter. Hij zei met zekere nadruk een mis verstand uit de weg te willen ruimen, n.l. dat hij minister Kennedy naar Pa rijs zou zijn nagereisd. Minister Luns zat al in de trein naar Parijs vóórdat Robert Kennedy van Schiphol was ver trokken. Desgevraagd zei de heer Luns, dat het niet juist is dat Oo Thant's pogin gen om de partijen tot een gesprek te brengen, zouden zijn mislukt. Oe Thant blijft ook volgens de laatste berichten, trachten het gesprek op gang te bren gen. Zolang Indonesië blijft vasthouden aan de overdracht van het bestuur als voorwaarde voor een gesprek is het moeilijk onderhandelingen te voeren. Toen hem gevraagd werd of hij er kennis van droeg dat minister Kenne dy er op had gewezen, dat er ook aan Nederlandse zijde „onredelijke" mensen zijn, zei de heer Luns dat wellicht een emotionele benadering van de kwestie bedoeld is. Zekere emotionaliteit is ook in Ame rika aanwezig ten opzichte van Cuba en dat kan men de Amerikaan ook niet kwalijk nemen. In elk geval is er geen sprake van bilateraal gesprek, aldus de minister ten slotte. tulpen, 12 volle vioolplanten, 4tak- ken rododendrons, 6 takken roze- en 6 takken gele tuinazela's alsmede wat „kleingoed" op de strooptocht meegenomen. Weten jullie wel dat een heleboel eerzame huisvaders er veel geld voor uitgeven om hun tuin tje een fraai aanzicht te geven. Is dat nu een gepaste viering van de bevrijdingsdag? De vijf voor het hek je zwegen. Vijftig gulden of 10 da gen", requireerde de officier. „Tame lijk hoog", antwoordde het oudste zusje weer. „Vooruit", zei de politie rechter, 30 gulden of 6 dagen dan. Legt u zich daar bij neer?". „Wij leggen ons er bij neer", herhaalden vier van hen achtereenvolgens plech tig toe. „Nou ja, als 't niet anders ken gaf het oudste -usje tenslotte schouderophalend toe. AMSTERDAM, 1 maart De recht bank heeft een 49-jarige automobilist uit Abcoude conform de eis wegens het veroorzaken van een aanrijding ver oordeeld tot ƒ300 boete subsidiair 30 da gen hechtenis. Op 23 juni van het vorig jaar was hij met zijn wagen de rijks weg naar Amersfoort afgegaan om de Oud Blaricummerweg in te rijden. Daar bij had hij twee bromfietsers aangere den, die op de parallelweg naast de rijksweg reden. Beiden werden gewond. De bromfietsers waren voor de auto mobilist tegemoetkomend verkeer en, al dus het vonnis, hij had voor hen de weg vrij moeten laten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 maart Waar om de feestvierende jongelui juist de nationale bevrijdingsdag hadden uitgezocht om hun boze plannen te volvoeren werd de politierechter van ochtend niet helemaal duidelijk. Maar hij stond voor het feit, dat de zusjes D uit de hoofdstad, hun vrien dinnetje B. uit de radiostad en de heer v. W. uit de televisie,,stad" op de avond van de vijfde mei van het vorig jaar diverse met zorg onder houden tuintjes van verschillende Hil- versumse families hadden geplun derd. Er was toen kermis in Hilver sum. De jongelui variërend in leeftijd van 20 tot 26 jaar hadden er plezierige uurtjes doorgebracht. Met oranjespeldjes op en rood-wit- blauwe vlaggetjes in de hand hadden zij vervolgens een bezoek gebracht aan het café „De Sportwereld". Merk waardigerwijs werd hier bijzonder veel sterke drank geschonken en de jongens en meisjes lieten zich dan ook niet onbetuigd. „Wat hebben de meisjes gedronken", wilde de politie rechter weten." Ook een biertje ge nomen net als uw vriend hier? Twee van de meisjes antwoordden bevesti gend, het derde meisje zei alleen maar kort en afgemeten: „Bessen". ,,U was zeker behoorlijk dronken", polste de politierechter. „Nee," edel achtbare, antwoordde de oudste van de zusjes. „U zou onze toestand hoogstens als „aangeschoten" kun nen betitelen. „Was u ook aangescho ten, meneer", vroeg de magistraat. „Nee, meneer, ik was zat", antwoord de de man rustig. Na het cafébezoek was het gezelschap naar een kamer van een andere vriend verhuisd. Heel laat verlieten zij de woning. On derweg kwam een van hen (wie, wist niemand meer) op het idee om bloe metjes te gaan plukken. Aarzelend trok een van de meisjes voorzichtig een paars viooltje uit de grond. Al spoedig echter was er geen houden meer aan. Tulpen met bol- en-al wer den uit de grond getrokken. Ten laat ste viel het overmoedig geworden groepje juichend iedere nieuwe tuin binnen. Men kwam handen tekort om de enorme hoeveelheid bloemen te dragen. Thuis bij een der meisjes werd de voorraad op tafel geëxpo seerd. De tafel bleek te klein. „Het §ing toch werkelijk alle perken te uiten", merkte de politierechter droogjes op. En hij toonde de ver legen zondaars een foto van de bloe mentafel. „Dat is nogal wat", ver volgde de politierechter. Als ik goed ben ingelicht hebben jullie zo'n 120 LONDEN, 28 febr. Engeland krijgt, getij en weder dienende, volgende maand ook een „piratenzender" op een afgedankt lichtschip nèt buiten de drie- mijlszone. Radio GBOK zal, zoals de „Veronica" geheel op mercantiele leest geschoeid worden en mogelijk zelfs een concurrent blijken voor het „Nederland se" radioschip, dat 's avonds uitzendin gen ^voor de Britten verzorgt. Wanneer men A. J. Swanson, een man met dertig jaar commerciële ra dio-ervaring in Canada, geloven mag, zou radio GBOK een riante toekomst wachten. „Ik verkoop de zendtijd, en ik kan" voegt hij er onbaatzuchtig aan toe „iedereen aanbevelen een eigen radiozender te beginnen. Ik heb nu al genoeg zendtijd voor tien zen ders verkocht. Wat Radio GBOK moet worden licht nu nog als een triest restant van een lichtschip op een scheepswerfje in Es sex, binnen de jurisdictie van de Post master General, De Britse PTT ont houdt zich angstvallig van commentaar inzake de plannen voor Radio GBOK, maar uit een zekere geheimzinnigheid kan men opmaken, dat de eigenaars van de illegale zender nog wel iets te wachten staat. LOESAKA.(Noord-Rhodesië) 1 maart (AFP) Kenneth Kaunda, voorzitter van de Verenigde Nationale Onafhan kelijkheidspartij, heeft de onmiddellijke arrestatie in Londen geëist van pre mier Welensky van de Federatie van Rhodesië en Nyasaland, die hij beschul digt van plannen om de gouverneur en hoge functionarissen van Noord-Rhode- sië te arresteren en de onafhankelijk heid van de federatie uit te roepen. HAVANA, 1 maart 'AFP) De Cu baanse minister van buitenlandse za ken, Raul Roa, heeft een diner aange boden aan de ambassadeurs van Frank rijk, Nederland, België, West-Duitsland en Italië en aan de zaakgelastigden van Spanje en van Portugal, aldus een he- richt van de Cubaanse radio. Men is in diplomatieke kringen in Ha vana van mening dat Roa wil trachten te voorkomen dat de landen van het Noord-Atlantisch Verdrag zich aanslui ten bij de economische blokkade waar toe de VS hebben besloten. Zoals bekend had Roa eerder reeds de ambassadeurs van de NAVO-landen afzonderlijk ontboden om uiting te ge ven aan de wens van de Cubaanse re gering goede handelsbetrekkingen met deze staten te onderhouden. WASHINGTON, 1 maart (Reuter) Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat er minstens negen U-2-vliegtuigen bij vluch ten boven de Verenigde Staten zelf zijn verongelukt. Al deze toestellen werden bestuurd door een piloot van 'de Ameri kaanse luchtmacht, die tot taak had luchtmonsters te trekken voor onder zoek van de mate van radioactiviteit. Zaols bekend, was het toestel waar mee de Amerikaan Powers in mei 1960 in de Sovjet-Unie terechtkwam eveneens een U-2. Het aantal ongelukken met vliegtuigen van dit type wordt van be lang geacht bij het vaststellen van de oorzaak van het falen van Powers' toestel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 maart De mo- ne-Andriessen, waarin de Tweede Ka mer de regering vraagt, in het bouw programma voor 1962 vijfduizend goed kope woningen aan de vrije sector te onttrekken en toe te voegen aan de Woningwetsector, is met een grote meerderheid van 93-34 stemmen aan genomen. De socialisten, pacifisten, een deel van de C. H. en van de A. R. stemden met de K.V.P. voor. De V.V.D de S.G.P., delen van C.H. en A.R. en C.P.N. waren tegen. Minister van Aartsen heeft, op uit drukkelijk verzoek van zijn partijge- hoot dr. Bruins Slot, fractieleider van de A.R., verklaard, dat de regering de motie niet zal uitvoeren. Wel zal hij de toezeggingen, die hij aan de Tweede Kamer deed, nakomen. De heer Andriessen heeft na deze Verklaring van de minister zijn motie Vanzelfsprekend gehandhaafd. Hij mo tiveerde dat met twee argumenten: 1) bij intrekken is geen enkel perspectief te ontdekken in de bedoelingen van de minister om iets aan het bouwprogram te veranderen, 2) wij hebben hier te maken met een zaak. die het gehele Volk in al zijn geledingen raakt. De minister vindt hierbij het overgrote fiee' van de Kamer niet aan zijn kant. Wet is een zaak, waarbij men zich in 811e ernst moet afvragen of, gezien het belang daarvan, dit regeringsstandpunt Verantwoord is. heer Burger, fractieleider van de tT-v.d.A., reageerde hierop met de me dedeling, dat de motie ofwel een slag m de lucht is, of een motie van wan- mouwen in het regeringsbeleid. Dit laat- ate aannemende motiveerde hij het voorstemmen van de P.v.d.A. Hij vond Pat vooral nodig omdat de minister niet g?t minste gebaar had gemaakt om de V-amer tegemoet te komen en eigenlijk demonstreert: „Klets maar raak". dan bedenkelijk, aldus mr. Bur ger. j Pe socialistische motie, die niet yijf- miizend maar tienduizend woningen aan vrije sector wilde onttrekken, is met 15 stemmen verworpen. Daarna werd hoofdelijk gestemd over 3e begroting, die met 81-47 stemmen is hangenomen. De K.V.P. stemde voor bmdat zoals de heer Andriessen ver klaard^ afstemmen een kabinetscrisis J®! gevolg zou hebben. Dit acht de ■V.P. opditmoment het werd l*let grote nadruk gezegd niet ver antwoord. Tegen de begroting stemden ,e P-v.d.A., de communisten en de pa tsten. AMSTERDAM, 1 maart Woensdag hebben de georganiseerde bankem- ployé's in groten getale gebruik ge maakt van de gelegenheid die hun ge boden is om door de bestuurders van de samenwerkende organisaties, waar onder ook Sint Franciscus van Assisië, ingelicht te worden over de situatie ten aanzien van de goedkeuring van de wij zigingsvoorstellen C.A.O.-handelsban ken per 1 januari. Duizenden bankbe dienden konden op deze wijze in ver gaderingen, in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht gehouden wor den bereikt. In de komende dagen zal de cyclus worden voortgezet. Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan partijen bij de C.A.O. kenbaar gemaakt, dat het slechts akkoord kan gaan met een verhoging van de sala risschalen met 5 pet. voor het jaar T962 en een verdere verhoging per 1 januari 1963 van 4 pet. De georgani seerde bankemployé's zijn door deze beslissing ernstig gedupeerd omdat de werkgevers met de werknemersbon den verdergaande salarisverbeteringen waren overeengekomen. In de vergaderingen werd een reso lutie aangenomen met de volgende tekst „De georganiseerde bankbedienden, op 28 februari 1962 in vergadering bij een, gehoord de uiteenzetting van de onderhandelaars over het verloop van de behandeling door de officiële instan ties van de wijzigingsvoorstellen, waar over met de werkgevers volledige over eenstemming bestaat, spreken hierover hun grote verontwaardiging en diepe teleurstelling uit; zij dragen de onder handelaars op dit aan alle bij de loon politiek betrokken instanties ter kennis te brengen; zij dragen hen tevens op hun activiteiten in het belang van de bankbedienden voort te zetten, zodat de thans bestaande achterstand in de beloning zo snel mogelijk wordt inge haald". DEN HAAG, 2 maart Alle wed strijden die voor morgen 3 maart, voor de zterdagcompetitie van de K.N.V.B. waren vastgesteld, zijn in vrband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Ook alle wedstrijden die in de afde lingen op het programma stonden, gaan niet door. Advertentie Tel. 246589 Kattegat 4 Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN (v.EONDEN, 2 maart (KNP) Dr. Sq.u'k, moderator van do Kerk van 's voornemens de volgende SCh7?d een bezoek te brengen aan de •bod kerk in Rome. Hij is door het pKenharncn gemachtigd om van de ge- een JJe,d gebruik te maken om ook Dr pez9eli te brengen aan de paus. biizn^raiS, zo wordt gezegd, zou dit De °P PrijS ste,Ien' tinge„Vraag echter hoe deze ontmoe- ïtet ^®°rganiseerd zou kunnen worden. van de vorige primaat van zoal 1Caanse Kerk, dr. Fisher, was bartinne hekend voorbereid via 5leh hpkariaDe Times in Lon- ®ritse ™ans gesuggereerd, dat de Stoet *„a!?ba?.sadeur hij de Heilige 3°en 3ke stappen zou kunnen a De j?" hehoeve van dr. Craig. ®1 datvan Schotland is van oor- bern'en de Paus het initiatief moet aa tor» een uitnodiging, welke 1? echte,- aanvaard zou worden. Het 3e eerste f?en Sewoonte dat een paus vere kerta ap et en leiders van an tieke °P hezoek vraagt. Katho- v?n vers?a£ïr ntse Wringer- nopen dat zal doorbreien. h6t pr°tOCOlpr0" (A'V TIJD VOOR HET SPREEK-N UUR. JENNY IS NO. 1, r^r.ZEGT MEVR. THOMAS-DAT Jj-è, MEISJE IS GENIAAL IN'T iTiL BEDENKEN VAN IMAGI- AMtt^NAIRE KWALEN, WEL, JENNY WAT SCHEELT ER AAN? IN DIT GEVAL KOMT ZE Y00R MIJ-^TTT^Ëi 7TER. IK WILDE S ALLEEN MENEER VLAANDEREN 1 iy\ EVEN SPREKEN j Y HM, IS DE KNAPPE DOK' TER MIS SCHIEN OE ►.OORZAAK? WEL VERDRAAID

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11