Formidabel welkom voor John Glenn in New York Ticker Tape Parade bracht miljoenen op de been k Rusk over wegen naar berlijn mm f1.9500. GARAGE BRINKMANN CAIVÉ In april wordt Casa Academica in Amsterdam opengesteld Nieuwe combinatie van hotel en studentenhuis F,is van 20 jaar in dubbele moordzaak Sprang-Capelle Verdediging vraagt hernieuwd psychiatrisch onderzoek Z* S 9 1 Ne TRIOMFRIT DOOR „VALLEI DER HELDEN" Jpi UNESCO moet zijn gebouw in Parijs ontruimen PIJN KOU GRIEP AKKERTJE Radiogevecht Peking-Moskou Rockwellman die hoog mikt „Jubileum-jubel": tophit van de week K£lcnvp Logiescapaciteit weer aanzienlijk uitgebreid Huwelijksleven in de rode landen duurt niet lang Wijnhuis als sociëteit Gezagsorgaan moet daarover waken Dodelijke val „Führer" in V.S. Jonge Papoeas willen Kirihio horen OXFORDVI TRAVELLER IN PRIJS VERLAAGD TOT geëxposeerd op R.A.I. STAND 35 Khroesjtsjev tegen plan van De Gaulle KAAS SURPRISE WENNEKER VRIJDAG 2 MAART 1962 PAGINA 1 helpt direct ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder NEW YORK, 2 maart (AFP, Rtr, UPI) Amerika's grootste stad, New York, heeft ruim tevaarder Glenn gisteren een grootse ontvangst bereid. Over de straten waren geweldige spandoeken aangebracht met als opschrift: „Welkom aan Glenn, onze heldDe stoet van twintig auto's, waarin Glenn en de zijnen hun tocht over Lower Broadway maakten, vorm de zich op het vliegveld La Guar- dia. In de East River lagen zes boten van de brandweer, die ter ere van Glenn stralen water torenhoog de lucht in spoten. i mmmm J. MOLENAAR'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. AMERSFOORT DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN: SMEDESTRAAT 43-45 HAARLEM PIKANTERIEËN 7J>MATEü nm mmum murt1 tomaten tAiVt KETCHUP Ook restaurant Blij lachte het echtpaar Glenn tijdens de ticker-tape-parade in New York. (Telefoto). PARIJS, 2 maart (Reuter) De Fran se regering zal de UNESCO verzoeken Zijn hoofdkwartier in Parijs, dat drie jaar oud is en meer dan 30 miljoen gulden heeft gekost, te ontruimen. Een reden is niet opgegeven. Wel heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, te kennen gegeven oat andere sterk groeiende internationa- le fifggnisaties in Parijs mogelijk een selfde lot zal treffen. Het UNESCO-gebouw is het werk van architecten uit acht landen. Het telt ze ven verdiepingen. De UNESCO had het pand voor 99 jaar gepacht. Het perso neel heeft zich de laatste jaren sterk Uitgebreid. De leiding van de UNESCO ls zeer ontstemd over Frankrijks hou ding. Qdnertenlie i Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! TAr instant direct werkend stuks f 0.50 12 stuks f 1.- SHINTON, 2 maart (UPI) De i nse minister van buitenland- In «v Dean Rusk, heeft gisteren tej-j.sn'ngtoii voorgesteld, dat een in- kpn JJonaal gezagsorgaan zal gaan wa- tot de westelijke toegangswegen ^b?UALze! Uidens een persconferentie Êban t„.erlka niet overweegt over te hioee^ï- ,erkenning van de Duitse De ling ,,JSC ,e Republiek. Voor een rege- "odip ij vraagstuk Berlijn is het "^6 sit»Vs. Rusk' dat ,,de anderen" ten Pri?entaire i-echten van het Wes- Vr°eeer-tnTsn-Jnza^e vriJe toegang tot de g e Duitse Rijkshoofdstad. De Ticker Tape Parade" begon bij Bowling Green waar de Nederland- ders in het kleine Nieuw Amsterdam omstreeks 1650 hun parades hielden en mondde uit in de „Canyon of He- roes" bij het gemeentehuis. Dit traject heette gisteren voor de gelegenheid „Astronaut Way". Bij het gemeentehuis werd Glenn begroet door New Yorks burgemees ter, Rober Wagner. De twintig minu ten, die Glenn nodig had om de drie kwart mijl van het vliegveld naar het gemeentehuis af te leggen, zouden hem in zijn „Vriendschap 7" van To kio iiaar Denver (zesduizend mjjl) hebben gebracht. De vlaggen aan de Canyon werden afgewisseld door portretten van de ge vierde astronaut. Tegenover het ge meentehuis was op een nieuwbouw een bord aangebracht, waarop stond te le zen: „Hoeden af voor de echte wolken krabbers". Op La Guardia was Glenn onder meer begroet door Sir Harry Howard, Lord Mayor van Perth in Australië, de stad die al haar lichten ontstak toen Glenns capsule er boven vloog. Glenn meldde onmiddellijk dat hij die lichten zag. De muziek, waarop Glenn werd ver rast, was onder meer de naar hem genoemde „Kolonel John Glenn-mars". Tijdens het spelen van dit stuk en de „Marine Corps Hymn" werd de astro naut op de schouders gehesen. Glenn zei dat hij „overweldigd" was door het welkom dat f ew York hem had bereid. Enkele ogenblikken later werd dat letterlijk bewaarheid. De me- LONDEN, 2 mart, (Reuter) Mos kou en Peking zijn begonnen hun ideo logische geschillen per radio uit te vech ten. Peking begon maandag met een uit zending in het Russisch. Nog dezelfde dag kwam radio Moskou in de lucht met een programma in het Chinees, waarin kritiek werd geuit op de Albaanse com munistische leiders, die in hun geschil met de Russen door communistisch China worden gesteund. Radio Moskou zei, dat de leiders van de Albaanse communistische partij op het 21ste partijcongres, dat in 1960 in Moskou werd gehouden, openlijk kri tiek leverden op de resoluties van het vorige congres en pogingen deden de eenheid van de communistische landen te breken. In de periode tussen het twintigste en het tweeëntwintigste (in 1961) partij congres moesten wij een strijd op twee fronten voeren, namelijk tegen de revi sionisten en tegen de dogmatisten, al dus radio Moskou. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 2 maart De 49-jarige H. I. Njjmejjer te Enschede is bij het snoeien van een boom achter zijn wo ning aan de Zuidesmarkerrondweg 461 van een zeven meter hoge ladder achter- overgevallen, toen hij zijn evenwicht ver loor. De man overleed in een ziekenhuis. nigte verbrak, onder het geroep van: „We want Glenn!" het politiecordon. Burgemeester Wagner zei dat Glenns hulidiging vier miljoen mensen op de* been had gebracht. Na de Ticker Tape Parade ontving Glenn in het Waldorf Astoria Hotel de gouden eremedaille van de stad. '/it was een bijzonder eerbewjjs, tot nu toe voorbehouden aan staatshoofden. Wagner zei daarom: „Glenn is vandaag eventjes staats hoofd". LONDEN. Premier Macmillan heeft in het Britse parlement meege deeld, dat hij via president Kennedy een uitnodiging voor een bezoek aan Engeland heeft gestuurd aan astronaut John Glenn. LOS ANGELES, 2 maart (UPI) De leider van de Amerikaanse Nazi's Ge orge Lincoln Rockwell, heeft gisteren in Los Angeles verklaard dat hij over zes jaar de macht zal heben in zijn eigen staat, Virginia, en over tien jaar in heel Amerika. Rockwell, die gekleed in zijn Nazi uniform deze verklaring aflegde op het vliegveld van Los Angeles, deelde mee, dat hij naar Califomië was gekomen om daar een groep van S00 Nazi's te or ganiseren. Intussen heeft het Huis van Afge vaardigden van de staat Virginia een wetsontwerp goedgekeurd, waarin de organisatie van de Amerikaanse Nazi's onverenigbaar wordt genoemd met de Amerikaanse idealen. Het ontwerp zal nu door de Senaat van de staat worden behandeld. HOLLANDIA, 2 maart (UPI) Een groep jonge Papoea-intellectuelen in Biak heeft er bij het hoofdbestuur van de Pama op aangedrongen de student Kirihio naar Nieuw-Guinea te laten ko men om zijn bevindingen tijdens zijn Indonesische reis te vernemen. Genoemde jongeren hebben de be stuursambtenaren in Biak reeds ver zocht de veiligheid van Kirihio bjj aan komst in Nieuw-Guinea te waarborgen. Ook uit Fak-Fak zijn verzoeken geko men omtrent overkomst van Kirihio. Advertentie) PARIJS, 1 maart (AFP) Premier Khroestsjev heeft de uitnodiging van president De Gaulle voor een conferen tie van de V.S., de Sovjet-Unie, Enge land en Frankrijk over ontwapening, van de hand gewezen. Dit blijkt uit een schrijven, waarvan de tekst vandaag in Parijs is bekendgemaakt. De Gaulle had in het bijzonder willen pra'en over kern wapens. De Sovjet-premier is van oordeel, dat het ontwapeningsvraagstuk niet alleen een zaak is van de vier mogendheden, die over kernwapens beschikken, maar dat ook andere staten, waaronder de neutrale landen een stem in het kapit tel moeten hebben. Overigens sluit dit niet uit, dat de kemmogendheden onderlingen contact houden en van gedachten wisselen tij dens de achttien-mogendhedenconferen- tie over ontwapening, die 14 maart in Genève begint. Khroestsjev houdt vast aan zijn op vatting, dat deze conferentie de meeste kans op succes biedt, als van meet af de regeringsleiders aan het overleg deelnemen. s 1 Land ls 1 Kroeie k Mauritius Een orkaan, die giste ren woedde op het eiland Mauritius, heeft aan tenminste elf mensen het [even gekost. (UPI) (Advertentie) Top-hit van de week is op het ogenblik de langspeelplaat „Ju bileum Jubel", waarvan in een week ruim 35.000 exemplaren zijn verkocht. Dit aantal is naar men ons verzekerde in de Nederlandse grammofoonplatenindustrie een uit schieter. Van een plaat, die door de zelfde grammofoonplatenmaat- schappij wordt uitgegeven „O. was ik maar bij moeder thuis gebleven wer den in de eerste week 15.000 stuks verkocht. „Jubileum Jubel", een plaat waar op uitsluitend geestelijke liederen zijn opgenomen, is een zogenaamde cha ritatieve plaat en in de handel ge bracht ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van het Leger des Heils. Door de aankoop van dez plaat draagt men bij tot het natio naal jubileumgeschenk in geld, dat de stichting „Doe wat terug" in mei aan het Leger des Heils wil aanbieden. Ongeveer de helft van de opbrengst van de plaat komt beschikbaar voor het jubileumgeschenk. De buitenge wone belangstelling van het publiek is, zo werd van de zijde van de stich ting ..Doe wat terug" meegedeeld, moeilijk te verklaren. Mogelyk kan zij worden toegeschreven aan een toe genomen belangstelling voor geeste lijke liederen. Bp de grammofoonpla tenmaatschappij, die de platen uit geeft, wordt thans onder hoogspan ning gewerkt om de grote bestellin gen uit het gehele land er zijn aan vragen van meer dan duizend platen After-dinnerhapje. Smeer een vuurvaste schotel in met vet. Leg hierop aan twee zijden besmeerde sneetjes witbrood. Erop deponeren: 1 plak ham, 1 plak niet te dunne belegen kaas, waarop een wolkje Calvé Tomatenketchup. In de voorverwarmde oven zetten eu enige minuten laten staan. Zodra de kaas gaat lopen is het hapje klaar. U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 2 maart. Half april opent in „msterdam Casa Acade mica, het grootste studentenhuis van Nederland, dat in de zomermaanden als hotel Casa tevens de eer zal genie ten het grootste hotel van Nederland te zijn, zijn poorten. Het is een groot en modern gebouw aan de uitvalsweg naar het Gooi dicht bp het Amstelsta- tion. Als studententehuis zal het 390 mannelijke en vrouwelijke studenten een zeer geriefelijk onderkomen ver schaffen en als hotel in de maan den juli en augustus biedt Iet in de toeristische niddenklasse van 15 voor een eenpersoonskamer en 27.50 voor een tweepersoonskamer een even com fortabel logies voor ongeveer 750 gas ten. Met deze investering van tien miljoen gulden slaat de stichting Casa Acade mica dus twee vliegen in één klap. Aan de 11.300 studenten van de Amster damse universiteiten wordt een bij drage geleverd in de oplossing van het huisvestingsprobleem en het toerisme in de hoofdstad wint er een belangrijk hotel bij. Deze combinatie is voor Ne derland nog nieuw. In "candinavië is ze reeds gebruikelijk en daar ook heb ben de initiatiefnemers zorgvuldig de mogelijkheden bestudeerd voordat ze in Amsterdam met de plannen op tafel kwamen die met steun van overheid en bedrijfsleven nu werkelijkheid zijn ge worden. De studenten die tien maanden van het jaar de Casa bevolken vinden er een comfort dat dat van de overige studententehuizen te boven gaat. Elke kamer is voorzien van douche, toilet en wasgelegenheid, telefoon, stoelen, kas ten, bed, bureau, boekenplanken, enz. Bovendien zp'n gemiddeld tien kamers gegroepeerd tot een „flat" die afgeslo ten is van de rest van het gerouw en o.m. beschikt o er een ruime keuken waar naar hartelust kan worden ge- kokkorsldi Voor de'prijs van 68 per maand, gas, water, elektriciteit en verwarming in begrepen, staan al deze geneugten de student ter beschikking, een prijs die weinig verschilt van de in Amsterdam geldende norma1 r huurprijs van een ka mer. Feitelijk zou de ïuur ongeveer 40 per maand hoger moeten zijn, doch dit hoopt men te compenseren uit de winst van de hotel-exploitatie in de zo mermaanden. Een nadeel van deze op zet is natuurlijk dat de student slechts tien maanden van het jaar over zijn ka mer kan beschikken. Voor de toeristen zal waarschijnlijk het feit dat vrijwel de gehele hotelexploitatie zal worden verzorgd door ongeveer honderd werk studenten een bijzondere charme aan een verblijf in hotel Casa geven, dat leert tenminste de ervaring in de Scandinavische landen. In tegenstelling tot de aanvankelijke plannen krijgt hotel Casa ook een res taurant dat in de wintermaanden goede diensten zal kunnen bewijzen als men sa voor de studenten. De prijs )er maaltijd zal ongeveer twee kwartjes hoger liggen dan in de gesubsidieerde studentenmensa's. Het gebouw, dat thans zpn voltooiing nadert, telt tien verdiepingen waarvan er acht dienst doen als woonverdiepingen. In de ove rige vindt men de lounge, hal, restau rants, winkels, wasserij, administratie en keukens. Enkele maanden na Casa Academica komt in Amsterdam het studentenhuis aan de Westermarkt met 120 kamers gereed, terwijl spoedig een begin wordt gemaakt met de bouw van een studen tentehuis van 220 kamers aan de ver brede Weesperstraat. Dit zijn echter normale gesubsidieerde studentenhui zen die niet voc hotelexploitatie 'n aanmerking komen. Architecten van Casa zijn J. Bolke- stein en A. N. Bovenber? en het archi tectenbureau Feenstra. De interieurs werden „in een mannelijke stijl en met vermijding /an hotelbarok" verzorgd door Clim Meijer. De hal zal worden versierd met abstracte schilderingen van Jan Peeters. (VAN onze correspondent) DEN BOSCH, 2 maart De officier van justitie bij de rechtbank, alhier, mr. J. Booster, heeft gisteren twintig jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 26-jarige kantoorbediende uit Sprang-Capelle die daar op de avond van 1 september van het vorige jaar de bejaarde landbouwers Toon en Hein van Zeist in hun woning om het leven heeft gebracht. Aan deze eis was een behandeling voorafgegaan die door en kele honderden inwoners van Sprang- Capelle werd bijgewoond. Opeengepakt op de publieke tribune hebben zij erva ren, dat de behandeling van deze des tijds zo geruchtmakende zaak door de president, mr. Huizinga, even rustig als zakelijk werd geleid. Zowel de psychiater, dr. Schreinema- ehers uit Eindhoven, als de districts rechercheur F. Weterings uit Tilburg werden uitvoerig gehoord over het ge hele verloop van het misdrijf en de voorgeschiedenis ervan, doch het voor naamste facet ervan, waarop de oe- sprekingen telkens weer terugkwamen, was de vraag of de verdachte al dan niet met voorbedachten rade heeft ge handeld. Er ontstond daarover even een wat pijnlijke discussie, toen de verdachte, die aanvankelijk opzet tot doden heeft ontkend, zei dat hij zijn latere vol ledige bekentenis heeft afgelegd on der pressie van een politie-adjudant, die hem had beloofd dat, mits hij volledig bekende, ervoor zou worden gezorgd dat niemand in Sprang- Capelle iets van zijn financiële moei lijkheden te weten zou komen. Later zou hij op aandringen van zijn raads man, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch, die volledige bekentenis weer hebben ingetrokken. Mr. Scheefhals acht het het goed recht van de advocaat, zijn cliënt niet te laten bekennen wat hij niet heeft misdaan. Dr. Schreinemachers zei bij de ver dachte een ziekelijke stoornis van de geestvermogens te hebben geconsta teerd, maar zeker niet te menen dat er van sterk verminderde toerekenbaar heid sprake is. De president heeft met de verdachte nog eens uitvoerig het gehele verloop van het misdrijf en de voorgeschiede nis ervan nagegaan. Daarbij bleek dat de verdachte, als een eerlijk man be kend, in feite al verschillende verduis teringen ten nadele van zijn werkgever, een garagebedrijf te Waalwijk, had ge pleegd en probeerde het ene gat met het andere te stoppen. Daartoe had hij enige leningen gesloten, onder meer bij de gebroeders Van Zeist. Toen dezen dreigden zijn financiële toestand in het dorp bekend te maken als niet op 1 september 's avonds om negen uur het geld terug was, was hij in een paniek stemming geraakt. Toen, aldus de officier van justitie in zijn requisitoir, is bij hem het plan ge rijpt de beide mannen te doden. Er was volgens hem geen sprake van angst voor deze beide oude mensen, doch al leen van schrik en beduchtheid om het geen zij hem aan schade zouden .kun nen berokkenen. Uit alles wat bij de behandeling ter tafel is gekomen acht de officier moord met voorbedachten rade bewezen. Rekening houdend met het psychiatrisch rapport kwam hij tot ztjn eis. Juist in verband met hetzelfde rap port zei mr. Scheefhals het niet moge lijk te" achten de verdachte zijn daad zwaar aan te rekenen. Hij zag geen opzet tot doden, maar een ongelukkige samenloop van omstandigheden en vroeg de rechtbank een hernieuwd psy chiatrisch onderzoek te doen instellen. Vonnis op 15 maart. BOEDAPEST, 2 maart (KNP) Of ficiële Hongaarse statistieken tonen aan, dat het aantal echtscheidingen de laatste jaren een scherpe stijging heeft ondergaan. De cijfers over 1959 delen mee, dat in dat jaar 17.864 huwelijken aangegaan werden, maar dat 9.048 pa ren zich lieten scheiden. Een huwelijk in Boedapest duurt gemiddeld twee jaar. Cijfers uit de andere landen van het oostelijk blok wijzen uit, dat in Praag een huwelijk gemiddeld drie jaar duurt. Daar werden in 1959 7.081 huwelijken aangegaan, terwijl er 2780 weer geschei den werden. In Oost-Berlijn bedroeg het echtscheidingscijfer 2,6 op 1000 inwo ners. De echtscheidingscijfers in de oos telijke landen van Europa zijn de hoog ste ter wereld. Verdere vergelijkingen tonen aan, dat te kunnen afwerken. Johan Bode graven was aanwezig toen de 35.000 ste plaat geboekt werd (zie foto). De inzamelingsactie van de stich ting is ook aangeslagen bij de P.T.T. Gedurende maart zal in Amsterdam een van de automatische stempel- machines, het zogenaamde vlagstem- pel, dat op brieven en andere post stukken naast de postzegels wordt aangebracht, een afbeelding vertonen van het door de stichting gekozen her denkingssymbool: het bekende „Hal lelujahoedje". Ook in Den Haag, Rot terdam, Utrecht en Hilversum zal deze afbeelding op de vlagstempel' worden gebruikt. Het wijnhuis De Commanderie van St. Jan, dat in oktober van het vorig jaar door de stichting Katholieke Universiteit ten bate van de sociëteit Roland werd gekocht en sindsdien gesloten is ge weest, wordt 3 maart, de dag waarop de carnavalspret reeds met opge stroopte mouwen achter de deur staat, weer voor het publiek openge steld. De bouwcommissie van de so ciëteit Roland heeft een stichting in het leven geroepe - die de commande rie gaat exploiteren. Hiermee willen bestuur en leden van Roland tonen dat het hun ernst is met de plannen hun nieuwe behuizing tot de best mo gelijke te maken. Er wordt een nauwkeurige studie gemaakt van andere sociëteiten in ons land en van de eigen wensen om te komen tot een weldoorwrochte lijst van desiderata aan de hand waarvan architect ir. G. M. Leeuwenberg uit Utrecht een ontwerp zal maken voor de inrichting van de door hem te res taureren commanderie. In afwachting van de feitelijke bouwwerkzaamheden wordt de commanderie nu door de studenten geëxploiteerd ten bate van een fonds waaruit de inventaris voor de nieuwe sociëteit zal worden bekos tigd. In de unieke sfeer van kaars licht en wijn zullen fris geschoren studenten de gastheren zijn. De com manderie zal voorlopig alleen zater dags- en zondagsavonds geopend zijn. (Advertentie) het huwelijk in het overwegend katho lieke Polen nog het stabielste is van alle rode landen. Daar duurt een huwelijk gemiddeld 18 jaar tegenover 9 jaar in de Sovjet-Unie, 6 jaar in Tsjechoslowa- kije en Roemenië en 3 jaar in Albanië. Volgens radio Boedapest moet men de oorzaken voor bet hoge echtschei dingscijfer voornamelijk zoeken in moei lijkheden met de schoonouders, in de verschillende levensopvattingen, in de jeugdige leeftijd van de huwenden en in het onopgeloste woningprobleem. In Tsjechoslowakije acht men de voor naamste oorzaken: meningsverschillen, moeilijkheden van nationale of gods dienstige aard. vermogensrechtelijke en financiële problemen, gebrek aan be langstelling voor het gezin, alcoholisme, wreedheid en zo voorts. De echtscheidingsprocedure is m de communistische landen van Oost-Euro pa over het algemeen gemakkelijker dan in de landen van net Westen. Ook de proceskosten zijn lager. OSLO, 2 maart (NTB-ANP) De Noorse reder Thomas Olsen is benoemd tot commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau. Hij is de oudste firmant van de rederij Fred Olsen en Co, die reeds vijftig jaar diensten onderhoudt tussen Oslo en Amsterdam, Rotterdam en Delf zijl. (Advertentie) Een OLVEH verzekering Uw levensbelang!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7