Eerste contact ophanden V.S. als waarnemer bij Nw.-Guinea-gesprek BINNENSCHIP OP STEIGER EEN PROBLEEM FLN wil deelname actie tegen OAS Omdat Fransen „geheime legerniet aankunnen KOUDE verwacht voor Europa N.V.Y. geen partij meer bij afsluiting nieuwe c.a.o.'s „Matigingsvoorschriften in strijd met Oud-Wassenaar' K.A.B.-voorzitter betreurt besluit van het N.V.V. Hoop op verdere samenwerking echter nog niet opgegeven Aswoensdag, JULIETTE OP HET SLAPPE KOORD Stugge discussies' in Evian venvacht NEDERLAND-INDONESIË Soekarno breidt zijn kabinet uit Beperkt vervoer via Tokio van Ned. militairen Het weer Loonsysteem zou failliet zijn REGEN- EN TWEEDJASSEN WITTE KRUIS w de echte Strakkere leiding van 's lands economie Overdag iets minder koud „N.V.V. had zaak beter kunnen voorleggen aan parlement" Hatta zal in Wenen geen contact zoeken met Nederlanders Morgen GEBODEN VASTEN- en ONTHOUDINGSDAG éee MORRIS 'êefore ifou én if! tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. DINSDAG 6 MAART 1962 85sfe JAARGANG No. 31072 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 maart Er Zijn in Den Haag aanwijzingen, dat minister Luns in Washington de laatste belemmeringen heeft opgeruimd die inleidende bespre kingen tussen Indonesië en Ne derland in de weg stonden. De V.S. hebben de laatste tijd door hiiddel van hun ambassadeur in Djakarta regelmatig contact ge had met de Indonesische presi dent. Alle mogelijkheden om uit de impasse te komen zijn daarbij herhaaldelijk besproken en schij- hen nu, na het onderhoud met minister Luns, ook duidelijk op oen succes te wijzen. De Ame rikanen schijnen bereid te zijn, hij dit eerste gesprek als waarne mer op te treden in de plaats van do secretaris-generaal van de v.N., de heer Oe Thant. Inmiddels zet het kabinet het heraad in versneld tempo voort. Vanmorgen waren de ministers eh staatssecretarissen, die recht sreeks met het Nieuw-Guinea- Probleem te maken hebben, we erom met de minister-president in vergadering bijeen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 6 maart In afzon derlijke respectievelijk in de Franse hoofdstad en in Tunis ge publiceerde communiqué's hebben de Franse regering en de voorlo pige regering der Algerijnse repu bliek gisteravond bekend gemaakt dat zij morgen, 7 maart te Evian hun onderhandelingen zullen her vatten. Het Franse communiqué bevat verder nog slechts de bij zonderheid dat de Franse delega tie zal bestaan uit Louis Joxe, minister voor de Algerijnse aan gelegenheden, Robert Buron, mi nister van openbare werken en vervoer, en Jean de Broglie, staatssecretaris voor de Sahara. Luns' belofte in Tokio: Toenemende wind Loonchaos (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S->6 PIJNSTILLER BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ifelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v, RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Nederlandse regering: heeft zich de laatste tijd uitvoerig bezig gehouden met de consequenties van een dergelijke Stap. Den Haag denkt er niet over om Zonder een derde, die als getuige zal kunnen optreden bij alles wat er behan deld wordt, het contact met de Indone sische regering te herstellen. Voor dit standpunt heeft de Amerikaanse rege ring begrip. De Amerikaanse ambassa deur schijnt nu kans te hebben gezien bok de Indonesische president aan deze voorwaarden te binden, "erder is vast gesteld dat wat de agenda betreft geen Van beide partners vooraf voorwaarden ïal stellen. Dit eerste contact na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen door Indonesië dient echter slechts als in leiding tot verdere onderhandelingen 0ver een mogelijke definitieve regeling Yan het conflict. Stellig wordt verwacht dat van Indonesische zijde de overdracht van Nieuw-Guinea reeds tijdens deze Voorbesprekingen als eis naar voren *ai worden jebracht. Nog deze week zullen de commissies *oor Buitenlandse Zaken en Qefensie van de Tweede Kamer wederom een Onderhoud hebben met de minister-pre sident om over de stand van zaken, die jjü wel bijzonder interessant wordt, na^ der te worden ingelicht. Pe Indonesische ambassadeur in ^Ustralië Soeadi heeft volgens Reuter ®fklaard, dat via diplomatieke kana- -fl onofficiële besprekingen tussen In- ."Uesische en Nederlandse vertegen woordigers in verscheidene hoofdsteden de wereld worden gevoerd. V hij zei hoopvol gestemd te zijn dat de exprekingen resultaten zouden ople- zouden kunnen leiden tot of- etele onderhandelingen over een eedzame regeling, kjibdonesië is bereid bilaterale bespre- .ogen met de Nederlanders te be- Ovo jn wanneer Nederland instemt met veraracht van westelijk Nieuw-Guinea. SjhJAKARTA, 6 maart (UPI) Pre- Vicent Soekarno heeft vandaag o.a. acht v e"Premiers benoemd ter uitbreiding Is zijn kabin.t. Door de wijzigingen v het aantal ministersposten vrijwel fl-juubbeld tot veertig. Generaal Ab- hU Haris Nasoetion neemt onder de st hvve vice-premiers een van de sterk- l>rt Posities in. Hij is benoemd tot yice- Lijhier voor defensie en landsveilig- *°ezi zeven ministeries onder zijn zijn de ministeries van defensie, hta fyeiligheid, leger. marine en lucht ig dht en justitie. Bovendien zal hij een h-'bbpter zonder portefeuille onder zich twWee der overige vice-premiers heb- brjg. 'oder zes ministeries onder zich: lasf^de-generaal Soeprajogi, die be- Voitis met de produktie en Moeladi, die Johelvaart voor z'jn rekening neemt. tribu,annes Liemena, belast met dis- histeril'g khigt de leidin£'over vijf mi- Van°?am.med Yamin heeft op zijn post der ,Pe.?iale zaken vier ministeries on- Êinnpi, Vice-premier Soehardjo van terjg, landse Zaken beheert drie minis- jo Va e". vice-premier Note Hamiprod- Ten "ancien eveneens drie. Pernio tte is er nog de post van vice- °nder i van Buitenlandse Zaken die rrtinistp'ding zal komen te staan van Positip s°ebandrio, die zijn huidige ^akgn ,van minister van Buitenlandse ^en behoudt. *tabinef«e1>®r? z«n van mening, dat de z'in bert V('lgingen in de eerste plaats Slakke» a's een maatregel die een r'es ,v 'eiding beoogt voor de minis- *h'8cho ie .z,in belast met de econo- ontwikkeling van het land. De vloedgolf, welke Hamburg heeft getroffen, heeft een binnenschip met een gewicht van 290 ton boven op een steiger van de nieuwe jachtha ven Schulau bij Hamburg gewor pen, waar het onwrikbaar is blijven zitten. Daar drijvende bokken door hun diepgang de steiger niet kunnen bereiken, is het verwijderen van het schip vooralsnog een groot probleem. In Algerije worden in verband met het naderende staakt-het-vuren uitgebreide maatregelen getroffen. Steeds nieuwe troepen komen aan en zonder ophouden patrouilleren militaire eenheden in de straten van Oran en Algiers. TOKIO, 6 maart (UPI) De Ne derlandse ambassade te Tokio heeft vandaag meegedeeld dat minister Luns' belofte om het Japan „niet moei lijk" te zullen maken niet inhoudt dat het vervoer van Nederlandse mili tairen via de luchtroute over Tokio geheel zal worden stopgezet. Dr. M. J. Meijer, eerste secretaris van de ambassade zei in een vraagge sprek met UPI dat het transport van Nederlandse soldaten van en naar Nieuw Guinea via Japan op beperkte schaal" zou worden voortgezet. ,,De Nederlandse regering heeft uit sluitend beloofd," aldus de heer Meijer, „dat zij het aantal vluchten niet te groot zou maken opdat de Japanse re gering niet in een moeilijke positie zou worden gebracht" Hij voegde aan zijn opmerkingen toe: „Het is van belang dat de tekst van de verklaring die het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken (inzake het gesprek tussen Luns en Kosaka) heeft uitgegeven nauwkeurig wordt bezien." Het is hetzelfde drietal dat geduren de ruim een week in het midden van de vorige maand in een wintersport- chalet in de Franse Jura de geheime onderhandelingen heeft gevoerd, resul terend in een ontwerp-akkoord, dat, voorzover een akkoord zulks doen kan, de basis legcfe voor de toekomstige sa menwerking tussen Frankrijk en het nieuwe onafhankelijke en soevereine Algerije en daarmede tevens de voor naamste voorwaarde schiep voor de af kondiging van een bestand. Van de Franse delegatie leent het uit politiek oogpunt „lichtste" element zich tot de meest pikante aantekening uit het oog punt van „personalia". De heer Jean de Broglie. die on officieel maar authentiek de titel voert van prins, is behalve recht streekse afstammeling in de eerste graad van de vermaarde natuurkun dige Louis de Broglie, uitvinder van de theorie der golfmechanica, van moederszijde ook nog rechtstreekse af stammeling in de zesde graad van koning Karei X, tweede vorst van de „restauratie". En tiet was koning Karei X die kort voor zijn troons afstand. om een uitlaat te verschaf fen aan de grootheidsdrang van zijn nog Napoleontisch bevangen onder danen, de Franse kolonisatie van Al gerije had ingeleid t verovering van Algiers. 5 juli 1830). Men kan het nu beschouwen als een Kleine ironie van de geschiedenis of van generaal De Gaulle, hetgeen misschien hetzelf de is dat een van Kareis recht streekse nazaten geroepen is om de dekolonisatie van Algerije door Frank rijk officieel mede te regelen en te bezegelen. Van de morgen te Evian te openen onderhandelingsfase wordt zoals be kend, allerwegen verwacht dat zij zal worden afgesloten met, na bijna zeven en een half jaar strijd, de afkondiging van een bestand. Ook van Franse zijde stelt men wel in het licht, dat deze laatste fase geenszins een pure formaliteit zal zijn, maar nog aanlei ding zal kunnen geven tot stugge dis cussies. Fro memone zij nog eens vermeld dat als belangrijkste" en moeiliiKite punten van de agenda de volgende gelden. Bezettin? en voorzitterschap van het voorlopig uitvoerend comité (in totaal 12 personen, waarvan 9 Moslims en 3 Europeanen). De Force locale, die tot aan de zelf be schikkingsuitspraak belast zal zijn met de handhaving van de openbare orde in Algerije. Vrijlating van de door Frankrijk veroordeelde en gevangen gehouden agenten en leden van het FLN. Men neemt in Parijs aan dat de Algerijnse onderhandelingsdelega tie de moeilijkheden, zo niet onmoge lijkheid, die de wettelijke Franse auto riteiten ondervinden om de OAS de baas te worden in centra als Algiers en Oran. zal aangrijpen om als nog te trachten inschakeling te ver krijgen valt het Algerijnse bevrijdings leger in de „Force locale". En voor wat de Kwestie der gevan genen betreft, verluidde gisteravond bij gerucht, dat Ben-Bella en zijn twee mak kers in het kasteel van Aunoy hun eigén invrijheidstelling slechts zouden willen aanvaarden, indien die verge zeld gaat van een gelijktijdige massale invrijheidstelling van de overige vrij heidscombattanten. Anderzijds verluid de ook dat president De Gaulle van zins zou zijn Ben-Bella en zijn twee medebewoners te Aunoy ter hand te doen stellen aan eenpersoonlijke verte genwoordiger van koning Hassan van Marokko enige uren vóór de onderteke ning van de bestandsovereenkomst. Dit bij wijze van hoffelijk gebaar tegenover de koning van Marokko. Sinds zondag vertoeven te Parijs de Marokkaanse ministers Balafrej en Guedira. respec tievelijk van buitenlandse zaken en bin nenlandse zaken. Zondag bezochten zfl Ben Bella en gisteren hadden zij een onderhoud met de Franse minister van buitenlandse zaken. WASHINGTON, 6 mrt. (UPI) IJzi- ge kou: dat is wat het Centraal Ameri kaans weerkundig instituut verwacht voor het gebied tussen Zweden en Noord-Italië gedurende de maand maart Ook in andere Europese streken en in een groot deel van Noord-Afrika zal de temperatuur lager blijven dan men zou mogen verwachten. Er zal verder lichte regen of sneeuw vallen in Scandinavië, Engeland, Ier land, Holland, België en Noord-Frank rijk. In andere landen zal iets meer neerkomen, aldus de langlopende prog nose van het Amerikaanse instituut. iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimim (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 6 maart Een gebied van hoge luchtdruk komt morgen met het centrum boven West-Europa te lig gen waardoor de wind afneemt en het overdag iets minder koud zal zijn. In een deel van ons land ligt nog een laag je sneeuw, waarboven de temperatuur in de afgelopen nacht sterk daalde. In het westen, midden en zuiden van ons land werd 6 gr. vorst, op de Veluwe 8 gr. vorst gemeten. Met een zwakke zeewind drijven enkele lichte sneeuw- buitjes binnen, die in oetekenis afne men. Soeadi heeft volgens U.P.I. vandaag een onderhoud gehad met de Austra lische minister van Buitenlandse Za ken, sir Garfield Barwiek. Naar verluidt zou Nieuw-Gunea het onderwerp van gesprek zijn ge weest, maar er werd geen communi qué uitgegeven na afloop van het on derhoud. Het gesprek is het eerste na Saoe- di's terugkeer uit Djakarta. Verwachting tot woensdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur) Heldere nacht met weinig wind en Hchte tot matige vorst. Morgen over dag geleidelijk toenemende bewol king, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Maximum tem peraturen enkele graden boven nul. Woensdag Zon: 7.14-18.29 u. Maan: 8.02-20.02 u. Station; jen Helaei Tpenburg Jlissingen tieldt De Bilt Twente Einrlnovei. max. min oeersi Weer temp temp afgel gisteren 24 uur licht bew. 2-2 0 zwaar bew. 1-3 0 vrijw. onbew. 2-10 zwaar bew. 2-5 0 h. bew. 1 -5 0 onbew 0 -6 0.4 vriiw. onbew 1 -6 0.5 -0 -7 4 -3 -18 0 onbewolkt -3 -18 0 Zei-Limburg zwaar bew. Stockholm licht bew. Oslo AMSTERDAM, 6 maart „Verder gaande matigingsvoorschriften als thans door de regering zijn afgekon digd wijst het verbondsbestuur van het NW al als zijnde in strijd met het akkoord van Oud-Wassenaar. Het be schouwt deze aanwijzingen, waaraan in de praktijk niet de hand zal worden gehouden, bovendien als een slag in de lucht. Het NW weigert verantwoorde lijkheid te nemen voor maatregelen, die een loonanarchié in de hand wer ken. Het verbondsbestuur draagt zijn vertegenwoordigers in de looncoinmis- sie en het bestuur van de Stichting van den Arbeid op bij hun beleid de nieuwe regeringsaanwijzing buiten beschou wing te laten. Het verwacht, dat de aangesloten organisaties geen mede werking zullen verlenen tot herziening van reeds overeengekomen contracten, die uit deze aanwijzing zou dienen voort te vloeien, en bij komende con tractbesprekingen deze aanwijzing" niet in aanmerking zullen nemen." Aldus heeft het verbondsbestuur van het NW verklaard, na zijn gisteren gehouden extra-vergadering, tijdens welke het zich heeft beraden op de loonpolitieke situatie, welke is ontstaan na de aanwijzing van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars af gelopen vrijdag. Het verbondsbestuur is van me ning, dat het' thans toegepaste loon systeem failliet is en zo spoedig mo gelijk moet worden vervangen door een soepeler systeem, dat hanteer baar dient te zijn. Het heeft besloten een openbare hoofdbesturen verga de ring bijeen te roepen voor zaterdag middag in het NW-huis te Utrecht. De voorzitter van het NW, de heer D. Roemers, verklaarde in een vraag gesprek, dat een radioverslaggever met hem had, dat het bestuur van het NW na diep beraad tot deze stap is gekomen. Hij sprak van een wanverhou ding tussen de voorschriften voor de loonvorming en de praktijk er van. Over het „akkoord van Oud-Wasse naar" merkte de heer Roemers nog op. dit niet onredelijk te vinden, „maar", zo zei hij, „het is bij bepaalde 'bedrijfs- takken op grote weerstanden gestuit.' Deze weerstanden wijt hij voornamelijk aan de spanningen op de arbeidsmarkt. Over de bedoeling van deze verkla ring van het NW zei de heer Roemers, dat het NW er duidelijk mee wil mar ken, dat het van mening is, dat er op het ogenblik een „loonchaos" dreigt te ontstaan. Op het ogenblik bestaat de toestand, dat de werkgevers bereid zijn meer loonsverhoging te geven dan de voorschriften toelaten, zo merkte hü op. Hij voegde daar aan toe, dat dit voor een vakbeweging een onmogelijke positie is. Onze sociaal-economische redacteur tekent hierbij het volgende aan: In de, praktijk komt het standpunt van het NW hierop neer, dat de socia listische vakbonden geen partij meer zullen zijn bij het sluiten van nieuwe collectieve arbeidscontracten. In derge lijke gevallen zou de overheid een loonregeling, waarover de overige par tijen het eens zijn, „algemeen verbin dend" kunnen verklaren, waardoor deze regeling de kracht van een CAO krijgt. Tijdens een persconferentie heeft de heer Van Tilburg, secretaris van liet NW echter verklaard iets der gelijks niet te verwachten, gezien het grote aantal leden van het NW. Bo vendien is het nog niet zeker, aldus de NW-voorzitter, drs. Roemers, of de liberale werkgevers niet eveneens zul len weigeren een CAO te ondertekenen op de voorwaarden welke de regering nu stelt. Intussen hebben wij echter uit zeer betrouwbare bron vernomen, dat het Centraal Sociaal Werkgevers-ver band uit zijn verzet tegen de aanwij zing van de heer Roolvink niet de zelfde praktische consequenties zal trekken als het NW. De liberale werkgevers zijn het niet eens met de regering, maar het C.S.W.V. wil de aanwijzing loyaal opvolgen. De heer Roemers deelde nog mee, dat binnen het NW intussen hard ge werkt is aan een soepeler loonsysteem. Hij wilde daarover geen gedetailleerde mededelingen doen, omdat ook de com missie-Schouten van de S.E.R. met dit probleem nu snelle vorderingen zou maken. In een verklaring aan het A.N.P. heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, meegedeeld het besluit van het N.V.V. ten zeerste te je- treuren. Hij noemde de argumentatie van het hoofdbestuur van het N.V.V. niet steekhoudend en zei de algemene aanwijzing van de regering geen ver slechtering van het akkoord van Oud- Wassenaar te achten. Door het standpunt ih te nemen, zo als het dat gisteravond bekend heeft gemaakt, maakt het N.V.V., aldus de heer Middelhuis, zich los van het ak koord van Wassenaar. Daardoor ont staat er naar zijn mening in de Stich ting van den Arbeid en in de samenwer king in het overleg tussen de drie vak centrales een moeilijke situatie. Niette min wil de heer Middelhuis de hoop op een verdere samenwerking in de Stich ting van den Arbeid en in het overlegor gaan van de drie vakcentrales niet op geven. Hij zei zich niet te ontveinzen, dat deze samenwerking zich zowel in WENEN, 6 maart (UPI) Functio narissen van de Indonesische ambassa de alhier hebben er de nadruk op ge legd, dat dr. Mohammed Hatta, de voormalige vice-president van Indonesië, die thans in Wenen verblijft, gem plan nen heeft om officieel of informeel ont moetingen te hebben met Nederlanders. Zij voegden er echter aan toe, dat Ne derlanders natulijk wel contact met hem konden zoeken. „Dr. Hatta is hier voor de conferen tie over economische samenwerking en ontwikkeling. Hi) is hier niet voor de regering. Plannen om met Nederlandse functionarissen in contact te treden heeft hij niet. De enigemogelijkheid zou zijn, dat Nederlandse functionaris sen contact met hem zouden zoeken", aldus de Indonesische zegsman. Een woordvoerder: van de Nederland se ambassade in Wenen zei: „Voor zo tter wij weten bestaan er geen plannen op onze ambassade om contact te zoe ken met dr. Hatta. Het is hoogst on waarschijnlijk! dat er contact gelegd zal worden". de Stichting van den Arbeid als in het overlegorgaan van de drie vakcentrales in een crisis bevindt. Men had, aldus de heer Middelhuis, het N.V.V. beter ver staan, wanneer dit verbond zich welis waar niet akkoord had verklaard met de afspraken van Wassenaar, maar de ze zaak aan het parlement had voorge legd. De heer Middelhuis, die deze verkla ring voor zijn persoonlijke verantwoor ding aflegde, zet, dat het K.A.B.-bestuur nog niet in de gelegenheid was geweest deze zaak te bestuderen. Hij hoopt, dat alsnog een oplossing gevonden san wor den om een crisis zowel in de Stichting van den Arbeid ais in het overlegorgaan van de drie vakcentrales te voorkomen. De secretaris van het C.N.V., de heer C. A. Bakker heeft in antwoord op het verzoek commentaar te leveren op de verklaring van het N.V.V. meegedeeld, dat de verbondsraad van het G.N.V. van daag in spoedvergadering zou bijeenko men. In deze vergadering zou de, wat de heer Bakker noemde „nieuwe situa tie" worden bestudeerd. In verband met deze vergadering wilde de heer Bakker zich verder van elk commentaar op het N.V.V.-besluit onthouden. MADRID, 6 maart. (Reuter) Gene raal Franco heeft een uitnodiging van don Juan, de Spaanse troonpretendent, om het huwelijk van diens zoon prins Juan-Carlos met de Griekse prinses Sophie op 14 mei in Athene bij te wonen, van de hand gewezen, zo is van betrouw bare zijde te Madrid vernomen. Advertentie Ter gelegenheid van de 32ste gala-avohd van de Franse „Union des Artistes" zul len allerlei sterren een nummer brengen in een genrp, dat anders het hunne niet is. Zo is Juliette Gréco druk bezig met het instuderen van een equilibristennummer. Zij fietst over een draad, die op een hoogte van tien meter boven de begane grond is gespannen, I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1